Diskuse » Železnice » Železniční uzel Praha (ŽUP) » Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 17. 5. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 17. 5. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 16. května 2019 - 21:57:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 550
Registrován: 8-2017
Hajnej 12909:
Když už jsme to tu tak naťukli, tedy...

Potíž je v tom, že za to ztížení či upření mnozí považují už sám fakt, že jim nelítají pečení holubi rovnou do huby.

Pokud tím narážíte na něco konkrétního, například na rostoucí oblibu socialismu na západě, tam je třeba hledat příčinu tak v roce 2010 a v dopadech ekonomické krize. Kolik bylo tehdy na jihu Evropy lidí po škole bez práce? 25-30 %? Do toho se někdy kolem roku 2013-2015 plně projevuje v některých zemích bytová krize, která sem tedy došla loni či předloni.

Pokud narážíte na něco jiného, tak je třeba uvažovat že byt v Brně neseženete pod 10 tisíc korun měsíčně, bez energií, s energiemi kolem 15 000Kč. Pokud uvážíte že medián hrubé mzdy je někde na 27 700Kč, máte v čistém asi 21 000Kč. Zbývá volných 6 tisíc ze kterých člověk musí pokrýt jak náklady na jídlo a ošacení, tak vytvářet rezervu, tak spořit na budoucnost. Ano, dá se to nějak lepit, spolubydlením a podobně, ale ptám se Vás, jak dlouho, nebo do kolika, má člověk takto existovat?

No a v těch trochu větších tlupách je těch 40+ docela přiměřených, protože kromě mladistvého elánu jsou taky potřeba nějaké znalosti a zkušenosti.
A znalosti a zkušenosti umí zahubit i velkou korporaci.

Samozřejmě představa toho že někdo ze školy půjde přímo do vedoucí pozice je přehnaně optimistická, byť je to možné pokud v podniku pracuje člověk na částečný úvazek již za studií, nicméně pokud se díky změnám vše posune o deset let a před těmi asi deseti dojde k tomu že se i "entry level" pozice zaplní lidmi o X let staršími než pro které to je myšleno, díky zkušenostem, tak se dostanete do popsaného problémového stavu.

Ovšem pod tou optimalizací nechápu, co tím chtěl básník říci.
Například tím básník chtěl říct že
Čtvrtek, 16. května 2019 - 22:26:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5636
Registrován: 7-2011
K.S.:
"tam je třeba hledat příčinu tak v roce 2010 a v dopadech ekonomické krize. Kolik bylo tehdy na jihu Evropy lidí po škole bez práce? 25-30 %?"
Řekl bych, že příčinu je třeba hledat už dřív a trošku jinde. To, že ti študáci budou bez práce, resp. že na jejich počet nebude dostatek adekvátních pozic bylo zjevné už předtím, krize, nekrize, ta to jenom urychlila. Příčina je jednak v tom, že "dělnické" profese jsou k poměru životních nákladů mizerně placené (viz to Brno, v Praze je to ještě horší) a jednak že ze "vzdělání" se mnohdy zbytečně dělá posvátná kráva. Přitom nejde ani tak o znalosti, jako spíš o "jednoduché" získání "papíru" - o čemž svědčí třeba technické obory, kam se nikdo moc nehrne, protože tam je k získání papíru potřeba i něco umět. Takže tu pak máme spoustu absolventů s papírem k ničemu, kteří nic moc neumí, ale "rukama" se jim moc dělat nechce, což je logické, když mají školu a dělnický profese jsou mizerně placený. To, že ta jejich "škola" je mnohdy tak akorát k prdu, za to oni nemohou. Důsledkem toho jsou pak různá sociální pnutí.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bobik.)
Čtvrtek, 16. května 2019 - 22:46:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1231
Registrován: 4-2004
Johny11: Jděte do [zadnice]

Líbí se mi vaše otevřenost jiným názorům, takže naopak zůstanu.

Brr: Dlouhé betonové podchody na Edenu skončí zanedlouho ve stavu, v jakém je okolí stanice Vltavská.

Vidíte, to se shodnem. Kdybyste si ale naopak chtěl počíst, jak váš fašoun z Kliniky myslel svá slova o demokratizaci vlastnictví, můžete zde. Tady nejde o byty pro staré rodiče apod., ale o spekulace, nevyužívané "investiční" byty, airbnb, skokově zvyšované nájemné... ostatně i komentář na mainstreamovém médiu říká, že "bytů je dost, jen jsou moc drahé".
Čtvrtek, 16. května 2019 - 22:48:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8970
Registrován: 4-2003
Bobíku, to jsou strašný bludy.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 16. května 2019 - 22:55:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5638
Registrován: 7-2011
RadekŠ - Dobře, v čem přesně? Můžeš to nějak rozvést? Díky.
Čtvrtek, 16. května 2019 - 23:54:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5548
Registrován: 9-2005
Láďa2: Hele, radši si ty pronajímatele bytů v Praze neber do huby. Protože spousta z nich má hypotéku, nebo i dvě, jednu na vlastní bydlení a druhou na ten pronajímanej byt. A když jim to vychází jako investice, tak proč by to měli být gauneři? A vydělávají normální mediánový pražský mzdy, mají děti, manželku na mateřský. Dneska to jde pořídit těžko, ale před pěti lety to šlo dost dobře, klidně na stoprocentní druhou hypotéku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 17. května 2019 - 06:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3007
Registrován: 6-2016
Wałbrzych: Argumentovat klinickým redaktorem je hodně velký úlet...

K šedosti betonu - on jde udělat jinak? Možná, že jde obarvit, ale v případě prefabrikátů i nosných konstrukcí jen jako celek. Pro představu nabízím Nuselský most v "tankové růžové" - nebyla by to paráda[rofl]

Ke sprejerům - budeš je hájit, až posprejují Negrelák? Z velké části bude fádně cihlový...
Pátek, 17. května 2019 - 08:26:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8971
Registrován: 4-2003
Dobře, v čem přesně? Můžeš to nějak rozvést? Díky.

Už jsem to rozváděl mockrát a i kdych to napsal po stopadesátýšestý, tak se postopadesátýsedmý dočtu úvahy o VŠ bez práce a podobný kraviny.

Zbývá volných 6 tisíc ze kterých člověk musí pokrýt jak náklady na jídlo a ošacení, tak vytvářet rezervu, tak spořit na budoucnost. Ano, dá se to nějak lepit, spolubydlením a podobně, ale ptám se Vás, jak dlouho.

Je nějaký právo na to, aby si každý mohl koupit byt?? Není. Holt prostě některý lidi budou bydlet u rodičů i s rodinou a svištěma do tý doby než třeba zdědí byt po babičce.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 17. května 2019 - 08:49:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1353
Registrován: 4-2003
Protože na otázky bývá vhodné odpovědět Hajnej se ptal. Tak ano. Když má někdo z pronájmu bytu zisk převyšující jeho práci s tím pronajímáním a udržováním bytu (což samozřejmě určité hodiny ročně zabere) a chce zaplatit vic než fond oprav a tyhle hodiny, nebo náklady na reko, atd. tak je u mě lump (nebo libovolné synonymum), podobně, jako když má zisk třeba z akcií, nebo z firmy, kde ho nerozděluje rovnoměrně mezi všechny zaměstnance, co se na jeho tvorbě podíleli. Podle mě by toho všechno mělo být nelegální. Ale je to tak jak to je, protože volíme svobodně a většina to tak evidentně chce. Tak OK, ale na dotyčné za to koukám "zkrz prsty".
Pátek, 17. května 2019 - 09:22:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6188
Registrován: 9-2011
přesně takto vypadají ploty podlél tratí v zahraničí. Vysokorychlostní vlak zastaví, fíra si otevře vrata s modrou pičkou a vyjede za plot
Voni sou hlava, pane vachmajstr!
Jen aby během té zastávky na votvírání branky nevyskočili z křoví sprejeří a to TGV během půlminuty nepomalovali!

Ale že to ty pitomce v depu nenapadlo dřív - plot neni potřeba, bohatě stačí, když ty vlaky budou depem neustále projíždět! Ani nemusej jezdit 270 km/h, ba ani 160, a ani 100! Stačí pouhých 50! Za tuto skvělou cenu dostanete hned dva rotační uňuchátory namísto jednoho! A to se, Horste, opravdu vyplatí!
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 17. května 2019 - 09:35:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3520
Registrován: 5-2002
Když má někdo z pronájmu bytu zisk převyšující jeho práci s tím pronajímáním a udržováním bytu (což samozřejmě určité hodiny ročně zabere) a chce zaplatit vic než fond oprav a tyhle hodiny, nebo náklady na reko, atd. tak je u mě lump...

Proboha, proč by to dělal, kdyby z toho měl zaplacenou akorát práci a přímé náklady*? Vy studujete nebo jste studoval VŠ? Pka se nedivím Bobikovu hodnocení absolventů...[sad].

*Takhle socdem dlouho chápala výnosy z investičních pobídek a teď se rozčiluje nad "montovnami".
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pikehead
Pátek, 17. května 2019 - 09:57:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5081
Registrován: 3-2007
Aleš Liesk: Ale takhle to vymyslel Váš pan vachmajstr Hajný, já mu do konceptu jen přidal vrata s modrejma pičkama.

Jednoduše pokud je liniová stavba liniově oplocena, tak to automaticky ztíží prostupnost podivných existencí k ní a přes ní terénem. Je jasné, že to nemá standardy oplocení vojenského objektu nebo vězení a ten plot někde relativně civilně končí (na nádraží civilizaci), ale to není argument proti němu.

Z popisovaného stavu na ONJ je mi smutno, v Hostivaři i na Kačerově dá se sledovat oplocení dep, které je někde úplně jinde (=tam, kde má být).

Nedávno jsem jel přes Nové spojení a tam to vypadá, že se terén sleduje a svoloč je pod kontrolou. Do tohoto stavu se došlo po utracení statisíců ne-li milionů na řešení havarijních stavů ZZ po permanentních krádežích kabelů...
Pátek, 17. května 2019 - 11:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7441
Registrován: 1-2007
A pak budou vymýšlet sledování obyvatel pomocí elektroměrů (takže postihnou toho, kdo vyjede třeba na roční služebku, jak jsem to jednou měl i já) nebo ty, co mají druhý byt výhledově pro staré rodiče nebo dospívající děti.

Na samotné snaze zjistit, kolik se v Praze nachází prázdných bytů, nevitím nic tak špatného. Podotýkám, že výstupem měl být anonymizovaný přehled členěný podle jednotlivých katastrálních území.

V katastrálním území Běchovice z celkového počtu xxx odběrných míst jich yyy vykazuje nízkou spotřebu.
V katastrálním území Benice z celkového počtu xxx odběrných míst jich yyy vykazuje nízkou spotřebu.
V katastrálním území Bohnice z celkového počtu xxx odběrných míst jich yyy vykazuje nízkou spotřebu.

Samozřejmě takového měření by vykazovalo určitou míru nepřesnosti (např. dlouhodobá pracovní cesta, dlouhodobý pobyt v nemocnici apod.).
Otázkou je, jak by se s tím nakonec naložilo. Vzhledem k tomu, že to neprošlo, tak to již nezjistíme. Případná daň z prázdného bytu je podle mě špatně, otázkou je, zdali není dokonce protiústavní. Nicméně pokud je v Praze nezanedbatelné množtví prázdných bytů, jistě to není celospolečensky ideální stav, na druhou stranu město, ani stát nemůže vlastníkům nemovitostí určovat, jak budou nakládat se svým majetkem.
Pátek, 17. května 2019 - 11:39:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5639
Registrován: 7-2011
RadekŠ:
"Je nějaký právo na to, aby si každý mohl koupit byt??"
Ne, na to právo opravdu není. Ale každý by měl mít právo na to, aby mu z vejplaty něco zbylo, aniž by mu to musel kompenzovat stát. Nebo snad považuješ za normální, aby i rodiny s nadprůměrným platem měly právo na příspěvek na bydlení? A oni ho skutečně mají, protože po zaplacení nákladů na bydlení jim zbyde tak málo, že se do tabulek vejdou. A teď mi vysvětli, proč by se takovýmhle lidem mělo přispívat z peněz všech. Není něco špatně?
RadekŠ:
"Holt prostě některý lidi budou bydlet u rodičů i s rodinou a svištěma do tý doby než třeba zdědí byt po babičce."
Nebudou. Holt si ty lidi nebudou pořizovat sviště nebo partnery, protože na to nebudou mít. A pak to dopadne tak, že nějaká chytrá hlava přijde na to, že vlastně vymíráme a bude se to snažit řešit dovozem "inženýrů" a "vědců" ze Sýrie a podobně.
RadekŠ:
"tak se postopadesátýsedmý dočtu úvahy o VŠ bez práce a podobný kraviny."
Ne, dočteš se tu po stopadesátý o některých VŠ bez práce ve studovaném oboru. Což nepopřeš. Nedostává se absolventů technických zaměření, ale absolventů "měkkých" oborů je nadbytek.
Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 11:40:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13812
Registrován: 3-2007
>Na samotné snaze zjistit, kolik se v Praze nachází prázdných bytů, nevitím nic tak špatného.

Doprdele, komu je co do toho, jestli byt, který má majitele, který platí všechny služby (dtto byt, nebytový prostor, garáž.. v nájmu) majitel obývá nebo neobývá ? On tím někomu škodí ? Spíš naopak.
Budem kontrolovat auta, kolik kdo najezdí ? A zdaňovat ? Ty co najezděj, nebo ty, co nenajezděj ? Na obojí se nechá najít důvod..

Vy se tady někteří necháte krásně politiky navést na zdanění všeho a čím dál větší buzeraci lidí.. (blicí smajlík).
Pátek, 17. května 2019 - 11:44:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5640
Registrován: 7-2011
Mouka:
"Nicméně pokud je v Praze nezanedbatelné množtví prázdných bytů, jistě to není celospolečensky ideální stav, na druhou stranu město, ani stát nemůže vlastníkům nemovitostí určovat, jak budou nakládat se svým majetkem."
Ale přesto se může snažit to nějak řešit. Viz například Vídeň a jejich družstevní byty s podporou města. U nás se bohužel umí jen prodat pozemek developerovi, kterej má pochopitelně zájem akorát rychle postavit a rychle prodat, ať se o postavené starají jiní (což je legitimní, je to podnikatel jako kdokoli jinej).
Pátek, 17. května 2019 - 11:53:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7442
Registrován: 1-2007
Mladějov: Však jsem psal, že jsem proti zdanění.
Pátek, 17. května 2019 - 11:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8972
Registrován: 4-2003
má někdo z pronájmu bytu zisk převyšující jeho práci s tím pronajímáním a udržováním bytu (což samozřejmě určité hodiny ročně zabere) a chce zaplatit vic než fond oprav a tyhle hodiny, nebo náklady na reko, atd. tak je u mě lump

Lump je někdo, kdo chce zhodnotit svůj vlastní či vypůjčený kapitál tím že prodá někomu něco za tržní cenu? Vy se mi snad zdáte...

Samozřejmě takového měření

Chytáte se hluposti politiků, copak někdo může sledovat kolik spotřebujete proudu? Piráti nám přelezou plot a budou se doma hrabat v elektroměru??[proud]

Obsazenost se dá desetiletí zjistit velmi nepřesně prostým porovnáním RÚAN a registru obyvatel.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 12:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13813
Registrován: 3-2007
>copak někdo může sledovat kolik spotřebujete proudu? Piráti nám přelezou plot a budou se doma hrabat v elektroměru??

Máš málo fantazie. Stačí uložit povinnost prodejcům poskytovat data nějaké vhodné instituci, třeba městské části či na to nejlíp nějakou byrokratickou instituci nově zřídit.
Pikehead
Pátek, 17. května 2019 - 12:20:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5083
Registrován: 3-2007
RadekŠ: Mně se tady dneska zdá, že se v argumentech vracíme o století zpátky. Čekám jen, kdy se objeví slovo "nadhodnota".

Mouka: Stát by místo fízlování soukromého vlastnictví měl zrušit daň z převodu nemovitostí. Sice jsou to zdánlivě směšná čtyři procenta, ale u rodinného bytu za 5-7 milionů je to strašná darda a k tomu splatná za 3 měsíce... To je rodinná politika jako stehno...

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Pátek, 17. května 2019 - 12:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7444
Registrován: 1-2007
Pikehead: Nedávno poslanci hlasovali o tom, že by předmětná daň byla v určitých případech (tuším zakoupení nemovitosti určené k bydlení a nevlastnění jiné takové) snížena a měla delší dobu splatnosti. Bohužel to neprošlo.
Pátek, 17. května 2019 - 12:42:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19226
Registrován: 5-2002
L2: Když má někdo z pronájmu bytu zisk převyšující jeho práci s tím pronajímáním a udržováním bytu a chce zaplatit vic než fond oprav a tyhle hodiny, nebo náklady na reko, atd. tak je u mě lump
Nějak Ti tam chybí, že musel vynaložit nějaké prostředky na pořízení toho bytu...
Mimochodem, já ten druhej byt nepronajímám, ale spojil jsem ho s tím prvním.

ML: On tím někomu škodí ?
Nepřímo určitým způsobem ano - každý neobydlený byt ve městě s převahou pracovních příležitostí nad okolím v konečném důsledku znamená dopravu lidí z mimoměsta do práce v tom městě.
Ale pořádat kvůli tomu čarodějnické procesy, jak po tom volají někteří kryptoboševici, fakt nehodlám.
Pátek, 17. května 2019 - 13:10:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1354
Registrován: 4-2003
Nějak Ti tam chybí, že musel vynaložit nějaké prostředky na pořízení toho bytu...
No ale ty mu zůstanou (samozřejmě předpokládáme, že se nájemník chová tak jak se sluší a patří, což všichni nedělají, to je jiná pohádka).
Mě přijde špatné, že si někdo nechá koupi bytu třeba ze dvou třetin zaplatit nájemníkem;-)

Lump je někdo, kdo chce zhodnotit svůj vlastní či vypůjčený kapitál tím že prodá někomu něco za tržní cenu?
Ano

Vy se mi snad zdáte... Nápodobně. Ale není to nic osobního. Mě přijde neuvěřitelný ten názor. Ta jistota, že se můžu přiživovat na ostatních. Že můžu z někoho vytáhnout prachy převyšující náklady (tedy mít zisk) aniž bych něco sám udělal, něčemu věnoval čas.
Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 13:13:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13816
Registrován: 3-2007
Nepřimo škodíš i tím, že v tom městě žiješ, jezdíš autem, kupuješ zboží..pokud to budeš brát takhle extrémně, tak nemá diskuse smysl. Zatímco ti další přece "maj nárok" - tenhle způsob myšlení vedl vždycky akorát do [zadnice], viz 50. léta, nadměrné metry, nadekretovaní nájemníci do vil..pokud se povede takováhle politika, tak důsledek bude jasnej - neochota investovat do nových bytů, když to "stát zařídí" a zase korupce, podvody, posilování moci úředníků..
M_g
Pátek, 17. května 2019 - 13:20:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1111
Registrován: 6-2006
Láďa_2: A co tak uplatnit takové zásady i na svůj plat?
Žádná dovolená byť u rybníka, žádný výlety, atd.
Když za holý náklady, tak za holý náklady!
Pátek, 17. května 2019 - 13:21:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7445
Registrován: 1-2007
něčemu věnoval čas

Člověk několik let vydělává na byt, tak bych úplně netvrdil, že tomu nevěnoval čas. Láďo, ty bys svůj majetek v hodnotě několika milionů cizímu člověku pronajal "za pár Korun", s tím, že bys z toho prakticky nic neměl? Ale ten majetek v době, kdy ho má někdo pronajatý, nemůžeš využít pro svou osobní potřebu (nemůžeš v tom bytě bydlet, nemůžeš v tom autě jezdit, apod.).

(Příspěvek byl editován uživatelem mouka.)
Pátek, 17. května 2019 - 13:25:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3008
Registrován: 6-2016
Jen pro informaci - spotřeba bytového elektroměru je 2x ročně kontrolována na místě pracovníky rozvodných závodů (alespoň v Černošicích), skutečnou roční spotřebu zná také ten, kdo elektřinu přes ten elektroměr "prodává".
Netřeba tudíž zřizovati nových institucí[biggrin]

Pirátský "vynález" je samozřejmě jen další hovadina, vzešlá z odredovaných hlav. Která se studentům/absolventům sociální ekologie, kulturologie a jiných "potřebných" oborů jistě zalíbí a budou její autory s nadšením (možná i manifestačně) volit.

Já bych to s dovolením dotáhl ad absurdum. Mám ve sklepě dvoje běžky, na kterých jsem už mnoho let nestál (jezdím na nich jen po Brdech a sněhu moc nebylo). Neměla by mi je komise pro sledování využití osobního majetku odebrat? A předat je někomu v Podkrkonoší, kdo nemá dost peněz na jejich pořízení? Neměli by mi sebrat i příslušné boty, když nový majitel bude mít "42" jako já? A co příslušné hůlky? Nebude to jednoduché[rofl]
Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 13:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13817
Registrován: 3-2007
>Netřeba tudíž zřizovati nových institucí

Naopak. Pro lidi, co tleskaj tomu, aby stát do všeho kecal, je to třeba..a pro další teplá místečka na vrcholu pyramidy dalších úředníků je to taky ideální věc.

Běžky - no to je jednoduché, přídělový systém a plánování, kdy budete mít nárok na nové - všechno už tady bylo : Na poukaz. Tím si nebudete pořizovat zbytečně nové a ničit ŽP.

U aut by tomu tady tleskali všichni ultras - bez smajlíka.
Ono to zas taková sranda a nadsázka není - nakonec Láďa 2 je o pár příspěvků výše.
Pátek, 17. května 2019 - 13:37:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19227
Registrován: 5-2002
L2: No ale ty mu zůstanou
To těžko - nezůstanou mu ty prostředky (ty jednou zaplatil a jsou tudíž fuč), ale ten byt, kterej si za ně pořídil. A stejně jako ty prostředky by mu měl něco vynášet - jenže zatímco peníze by mu vynášely úroky nebo něco podobného, byt mu holt musí vynášet nájemné.

Mě přijde špatné, že si někdo nechá koupi bytu třeba ze dvou třetin zaplatit nájemníkem
Jenže ten nájemník díky tomu může bydlet v bytě, na jehož koupi by jinak neměl peníze (v potřebném rozložení v čase). A na rozdíl od hypotéky si zaplatí jenom tolik, kolik si odbydlí, a když potřebuje jít někam jinam (třeba za prací), tak prostě nájem vypoví a jde a neřeší, co bude pronajímatel s tím bytem dál dělat.

ML: pokud to budeš brát takhle extrémně, tak nemá diskuse smysl
Až zas tolik extrémně, jak mi předhazuješ, to fakt neberu.
Jenom konstatuju, že každej byt, ať už plnej nebo prázdnej, zabírá nějakej prostor a spotřeboval nějakou energii při svém vzniku a dál nějakou spotřebovává v provozu. No a je lepší, když je tého "energetické investice" využito k tomu, že se pak může vynaložit míň energie (a zabrat míň prostoru) na přemisťování lidí z bydliště do zaměstnání a zpět.

viz 50. léta, nadměrné metry, nadekretovaní nájemníci do vil..pokud se povede takováhle politika, tak důsledek bude jasnej
Přečti si prosím ještě jednou poslední větu mého #19226, možná jsi ji přehlédl...
Pátek, 17. května 2019 - 13:42:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7446
Registrován: 1-2007
Hajnej & Honzaklonfar & Mladějov & Brr a spol.: Už jsme se z vašich příspěvků dozvěděli, kdo by v Praze vládnout neměl, ale otázkou je, kdo by tedy vládnout měl?
Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 13:44:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13818
Registrován: 3-2007
Nepřehlédl..ale volič nejsi jenom ty. Wono soukromé vlastnictví třeba bytů kuewsky zvyšuje tlak třeba na efektivní vynakládání prostředků na opravy a má vliv i na vztah majitelů bytů a nájemníků k baráku, to jsi snad i jako předseda samosprávy postřehl ?

Já vím, že mne musíš vždycky poopravit, ale prostě tady nevidím jako vhodné tyhle věci zasahování státu do soukromí veřejně podporovat, těch Láďů je pořád dost a nikdy nevíš, kde se to až zastaví.
Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 13:46:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13819
Registrován: 3-2007
Mouka: Já o vládnutí a vhodných politicích nepsal ani slovo. Jen o nebezpečných trendech.
Pátek, 17. května 2019 - 14:08:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3009
Registrován: 6-2016
Mouka: Ani já! Navíc jako prostý vesnický sekáček trávy o vládnoucí klice v Praze nerozhoduji[biggrin]

U nás jsem to hodil těm, kteří vládli v minulém období. Do utopické dokonalosti mají sice poměrně daleko, ale od sameťáku je to nejlepší parta, která tu vládla. A být v Praze, tak bych to těm, kteří vyprodukovali Boletus Piratus fakt nehodil!
Pátek, 17. května 2019 - 14:22:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5641
Registrován: 7-2011
Mouka:
"...ale otázkou je, kdo by tedy vládnout měl?"
Já bych tu otázku položil trošku jinak - a existuje vůbec někdo takový, alespoň trochu "vhodný"?
Já tedy nikoho takovýho bohužel nevidím, buď to jsou zloději, nebo kryptobolševici.
Pátek, 17. května 2019 - 14:31:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8973
Registrován: 4-2003
elektroměru je 2x ročně kontrolována na místě pracovníky rozvodných závodů

V rámci dvoustraného právního aktu zákazník - klient to nemá to nic společnýho s radnicí.

L2:Mě přijde neuvěřitelný ten názor. Ta jistota, že se můžu přiživovat na ostatních.

Nemáte žádnou jistotu a můžete i prodělat a zjistíte to třeba až po 20 letech. Třeba tím že to koupíte teď, kdy ceny bytů můžou bejt v závislosti na odhadech až o 20 % nadhodnocený oproti dlouhodobým fundamentům.

Což je jenom o tom, že Vám v tý ekonomii taky kromě slov jako investice, zisk, výnos taky neřekli něco o riziku.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 17. května 2019 - 15:07:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8974
Registrován: 4-2003
Stačí uložit povinnost prodejcům poskytovat data nějaké vhodné instituci

Hele, já taky občas potřebuju nějaká data.... obyčejná radnice je zcela bez šance a jakýkoliv nápad shodí nejpozději legislativní rada vlády.

To je jenom o tom, že IT (=piráti) rozumí databázím, ale zcela je míjí společeské a právní souvislosti.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 17. května 2019 - 15:12:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7448
Registrován: 1-2007
V rámci dvoustraného právního aktu zákazník

Ona třeba taková smlouva zákazníka s mobilním operátorem je též dvoustranný právní akt, ale přesto se data o pohybu těch zákazníků (anonymizovaná) používají pro různé statistické účely.
Kreativec
Pátek, 17. května 2019 - 15:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 432
Registrován: 7-2015
Prázdný byt v lukrativní lokalitě samozřejmě škodí. Místo něj se musí postavit další byt, ve kterém bude někdo bydlet, zatímco si první byt majitel drží pro své nyní tříleté potomky a občas v něm ubytuje někoho přes AirBnB. Ve chvíli, kdy se to stane u významného množství bytů, přestává to být jenom otázka práva jednotlivce nakládat se svým majetkem. Druhá věc je co se proti tomu dá dělat, aby to nemělo nevítané vedlejší účinky, a to teda nevím. Daň z prázdného bytu ani opačně pobídky k ubytování sociálně slabých mi jako řešení nepřijdou. Řešením by snad bylo snažit se navýšit v lukrativních lokalitách podíl trvale nájemního bydlení, tj. aby celý činžák musel mít jednoho vlastníka a ne všechno rozprodat po jednotkách. Pak by se tam ani nevyplatilo držet (ještě dražší, protože vzácnější) individuální byty jako investici. Ale jako u všech takových opatření je problém, kde by to platilo a kde už ne, přechodové jevy při zavádění a úpravách a tak.
Tolik ve stručnosti.
Desiro
Pátek, 17. května 2019 - 15:33:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3404
Registrován: 2-2004
Máš málo fantazie. Stačí uložit povinnost prodejcům poskytovat data nějaké vhodné instituci, třeba městské části či na to nejlíp nějakou byrokratickou instituci nově zřídit.
Bude se to jmenovat Fizling 4.0 :-D

Vám v tý ekonomii taky kromě slov jako investice, zisk, výnos taky neřekli něco o riziku.
To nerekli.
Desiro
Pátek, 17. května 2019 - 15:50:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3405
Registrován: 2-2004
aby celý činžák musel mít jednoho vlastníka a ne všechno rozprodat po jednotkách
Takze chcete lidem uprit moznost koupit si vlastni byt?
Pátek, 17. května 2019 - 16:09:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4075
Registrován: 5-2004
Kreativec: nejjednodušší je plošně zvednout daň z nemovitosti z dnešní praktické nuly (k tomu recipročně snížit třeba DPFO, ať je to rozpočtově i v dopadu na lidi šul-nul a např. dát možnost městům část sazby nastavit podle svého). Bez šmírování pak je u investičních bytů jednoduchá pobídka k tomu, aby nebyly prázdné. A lukrativnost AirBnB pak lze stejně tak bez šmírování řešit poplatkem z pobytu (viz).


Desiro:
"Takze chcete lidem uprit moznost koupit si vlastni byt?"
Já třeba rozhodně ne, přijde mi v pořádku, aby tady byly óvéčka, jednotlivé nájmy i nájemní domy, městské i developerské (což může nájemní bydlení zlevnit skrz úspory z rozsahu všeho druhu). Bohužel zrovna to developerské nebo obecní nájemní bydlení není v módě, možná by stálo za to se podívat na to, proč (tipuju, že to bude mít cosi společného s odečítáním hypoúroků z DPFO vs. zdanění nájmů, které už pak těžko přebije to, že developer je schopen efektivnější správy než x SVJ a půjčit si levněji než x*y FO).
Pátek, 17. května 2019 - 16:23:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7450
Registrován: 1-2007
dát možnost městům část sazby nastavit podle svého

Obce mají možnost určit místní koeficient již dnes.
Pátek, 17. května 2019 - 16:45:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19228
Registrován: 5-2002
ML: prostě tady nevidím jako vhodné tyhle věci zasahování státu do soukromí veřejně podporovat
Ale já taky nechci nic podporovat a po nikom to nechci řešit. Jenom konstatuju, že přespříliš mnoho prázdnejch bytů není pro město úplně dobře, protože se tím promarnila šance na menší dojížďkové vzdálenosti.
Reagoval jsem na Tvoje "On tím někomu škodí? Spíš naopak." ve smyslu, že pokud je toho moc, tak to přece jen spíš škodí než neškodí. Ale samozřejmě ne až tolik, aby byl majitel pasován na veřejného nepřítele a bylo s ním zatáčeno.
Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 17:01:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13821
Registrován: 3-2007
OK.
Pátek, 17. května 2019 - 17:18:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3010
Registrován: 6-2016
" tj. aby celý činžák musel mít jednoho vlastníka" - to bylo vynalezeno už hooodně dávno. Jmenovalo se to Bytové družstvo[biggrin]

Ale malá BD jsou zlikvidována NOZ, velká fungují. A když to BD postavilo svépomocně (hypotéku dostalo to BD), tak po splacení se z družstevníků stali vlastníci (někdy i o chvilku dřív, když byl zbytek hypotéky v řádu desítek tisic na byt) a bylo vymalováno. To se ale dneska z mně neznámých důvodů "nenosí"...
Pátek, 17. května 2019 - 17:32:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 7-2017
David_jaša:
"nejjednodušší je plošně zvednout daň z nemovitosti z dnešní praktické nuly
"
Takže majitel bytu, který má nízkou mzdu, zchudne o ty daně. S vlastním bydlením to jakžtakž utáhl, ale nově nebude mít peníze na zaplacení daně z nemovitosti. A tak se z něj stane díky vysokým daním bezdomovec. To se ten socialimus moc nepovedl, totiž on se zvrhnul na hyenismus.
Obzvlášt zlé to bude u plně invalidních lidí, kteří z invalidního důchodu neplatí DPFO, takže snížení DPFO jim pomůže jak bezrukému housle.
Pikehead
Pátek, 17. května 2019 - 17:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5084
Registrován: 3-2007
A jsou nějaká data k těm prázdným bytům? Nebo pirátokomunisti jen tak plácaj co se luze líbí?

Pomineme-li obětované výnosy, kvůli kterým je pitomost sušit prázdný byt, tak přímé náklady (popelnice, správa domu a pozemku + minimálně elektroměr) stojí 2-3 litry měsíčně.

Vynakládá někdo třicet litrů ročně na to, aby měl dobrej pocit (?), že má prázdnej byt?
Mladějov
Pátek, 17. května 2019 - 17:40:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13825
Registrován: 3-2007
Asi tak.

Opravdu mne fascinují požadavky na zvyšování daní.
Tady s. Jaša už si to myslím přál kvůli VRT, není - liž pravda ?

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pátek, 17. května 2019 - 18:33:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3664
Registrován: 5-2002
každý neobydlený byt ve městě s převahou pracovních příležitostí nad okolím v konečném důsledku znamená dopravu lidí z mimoměsta do práce v tom městě.
No jak se to vezme. V mém případě: dřívější bydliště Košíře, dnes Benešov, práce na severním konci Cčka. Dnes jedu vlakem na Wilson a pak metrem "proti srsti" převažujícího proudu (nejpozději na Florenci si sednu), dřív bych plnil Bčko v tom zatíženém směru. Takže jestli zůstal byt po mě neobydlený (asi ne), tak to dopravu v Praze stejně negativně neovlivnilo.
Jeffer
Pátek, 17. května 2019 - 18:40:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 844
Registrován: 1-2005
Ach jaj, keby ste aspoň vedeli, o čom hovoríte.

Čo riešili Piráti: Je zrejmé, že v Praze sú veľmi vysoké ceny (prenájmu) nehnuteľností, (pretože ich je na trhu nedostatok v porovnaní so záujmom o ne). Traduje sa, že v Praze je hromada prázdnych bytov, kúpených ako investícia, ktoré sa buď používajú na krátkodobé prenájmy (AirBnB), alebo sú proste prázdne. Základná otázka je, či je to pravda. Ak nie, nemá zmysel stráviť hromadu času vymýšľaním riešenia a pokusmi o jeho presadenie v parlamente, senáte a u prezidenta. Preto je najprv dobré nejako zistiť, či skutočne je nejaké významné množstvo bytov nepoužívané, alebo nie. A jeden jednoduchý nápad bol, že PRE (a ďalší) už tieto údaje má, ale o jednotlivých bytoch. Keby z toho urobili agregované dáta (ako naznačil Mouka), dalo by sa zistiť, či je to 0,5 % bytov (a zrejme nemá zmysel to riešiť), alebo je to 15 % bytov, čo znamená desaťtisíce potenciálne použiteľných bytov, čo už za tú námahu stojí.

„Zdaňovanie prázdnych bytov“ to potom akurát začali nazývať „partneri“ v TOP09, keď počuli, že Piráti by radi zistiť, aký je pomer prázdnych bytov – „je to kampaň!“.

Láďa_2: Každý, kto byt vlastní, si môže slobodne nastaviť, za koľko ho chce prenajať, ale pri vysokej sadzbe proste riskuje, že ho neprenajme a bude v strate na poplatkoch – musí trafiť takú cenu, ktorú mu niekto bude ochotný dať.
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14. 2. 2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Jeffer
Pátek, 17. května 2019 - 18:43:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 845
Registrován: 1-2005
Pikehead To je práve ono, Piráti vedeli, že tie data nemajú (pretože ich nemá nikto), a vymysleli spôsob, ako ich jednoducho a rýchlo získať. Ale TOP09 z toho urobila takú kampaň a začala to nazývať zvyšovaním daní, že tie data proste získať nebude možné.

Takže nevieme, či je to problém, a ani to hneď tak nezistíme.

(Příspěvek byl editován uživatelem jeffer.)
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14. 2. 2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Pikehead
Pátek, 17. května 2019 - 19:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5085
Registrován: 3-2007
Nejlepší bude, když ta data nezíská. Statistika je prostitutka etatismu. Čím méně stát ví, tím méně hovadin ho napadne.

Stačí že informace o elektroměrech už dostává státní televize a rádio k výběru daní z přijímačů.
Pátek, 17. května 2019 - 21:18:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8975
Registrován: 4-2003
jsou nějaká data k těm prázdným bytům? Nebo pirátokomunisti jen tak plácaj co se luze líbí?

Dají se hodně zhruba teoreticky vytvořit spojením různých registrů, ale bylo by to nezákonné. Ani složky státu si nesmí vyměňovat data vyjma pár explicitně vyjmenovaných případů a i v tomhjle data musí být předtím anonymizována a pro manipulaci s nimi stále platí zákon na ochranu osobních údajů. Radnice nemá jak se k nim dostat.

Tohleto je prostě blouznění pár[smrt] ajťáků, co si v neděli na ČVUT střihli nějaký ten hakatlon.[crazy]

Statistika je prostitutka etatismu.

Moje bránice... stát s těmi daty vůbec neumí pracovat i případech kdy by to bylo žádoucí.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 17. května 2019 - 21:29:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12841
Registrován: 8-2004
Pikehead:
"Z popisovaného stavu na ONJ je mi smutno, v Hostivaři i na Kačerově dá se sledovat oplocení dep, které je někde úplně jinde (=tam, kde má být)."
Diskuze začala nad obrázkem z Edenu a to tedy nějak není depo.
Domnívám se, že přiměřeně nízké náklady k cíli nepovedou (dotyční si cestičky najdou) a vysoké náklady zas nepřeváží náklady na to něco někdy natřít nebo umýt.
Bobik:
"
RadekŠ:
"Holt prostě některý lidi budou bydlet u rodičů i s rodinou a svištěma do tý doby než třeba zdědí byt po babičce."Nebudou. Holt si ty lidi nebudou pořizovat sviště nebo partnery, protože na to nebudou mít."
Ne, že bych tomu úplně nevěřil, ale dřív bylo bydlení několika dvou-tří generací v jednom domě celkem běžné.
Pikehead:
"Čekám jen, kdy se objeví slovo "nadhodnota"."
Taktéž čekám.[wink][crazy]
Láďa_2:
"(samozřejmě předpokládáme, že se nájemník chová tak jak se sluší a patří, což všichni nedělají, to je jiná pohádka)"
Ne, to není jiná pohádka. To s tou výší nájemného právě dost úzce souvisí.
Láďa_2:
"Mě přijde špatné, že si někdo nechá koupi bytu třeba ze dvou třetin zaplatit nájemníkem."
A co když si někdo nechá koupi lokomotivy zaplatit (dokonce celou) nájemníkem? Nebo přepravcem?
Mladějov:
"Wono soukromé vlastnictví třeba bytů kuewsky zvyšuje tlak třeba na efektivní vynakládání prostředků na opravy a má vliv i na vztah majitelů bytů a nájemníků k baráku,"
Bohužel z praktické zkušenosti to nemohu potvrdit. U nás většina vlastníků bytů bohužel očekává, že se o ně "někdo" postará.[sad][crazy]
RadekŠ:
"a jakýkoliv nápad shodí nejpozději legislativní rada vlády."
Zejména v poslední době bych si tímto nebyl vůbec ale vůbec jist.[nene][sad]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Desiro
Pátek, 17. května 2019 - 23:10:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3406
Registrován: 2-2004
Traduje sa, že v Praze je hromada prázdnych bytov, kúpených ako investícia, ktoré sa buď používajú na krátkodobé prenájmy (AirBnB), alebo sú proste prázdne. Základná otázka je, či je to pravda. ... A jsou nějaká data k těm prázdným bytům?

Tržní data nejsou, protože ty byty neprocházejí trhem. Nicméně je jich dost ve smyslu tržně nezanedbatelného množství. Mezi lidmi z realitní branže se o tomhle ví. Zkuste se projít po centru, po Žižkově, čtvrtích se starší zástavbou a koukejte do oken - ty prázdné se poznají.

Otázka je, proč neprocházejí trhem. A dál budu trochu spekulovat: Někdy je to dáno vysokými náklady a proti nim nejistotou udání za odpovídající peníze - tyhle starý baráky nejsou žádný terno často ani pro Airbnb. Jindy je to pro spekulaci nebo kvůli uchování hodnoty. Takhle byty skupovali lidé ze zemí SNS nebo se tradují historky o italech, co měli v 90´ během naší restituce a po krizi 2008 peníze, co potřebovali někde rozumně zaparkovat před inflací (90´) nebo bankovní krizí (po 2008). Pak taky je údajně v jejich daňovém systému možnost odpočtu daní z vlastnictví těch baráků; v tom případě by trochu bohatšímu člověku stačilo mít za zády rozumného daňového poradce. Mně to připadá jako reakce účastníka trhu na důsledky předchozích regulací.

S tímhle by se mělo něco dělat, protože neřešené to pak dopadá, jako v Berlíně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
Pátek, 17. května 2019 - 23:10:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 552
Registrován: 8-2017
Pikehead 5085:
Asi tak. Naskládalo se tu povícero vlivů, ale ty dva nejzásadnější jsou socioekonomické změny a příliš pomalá výstavba. Což je pak asi zase důsledek politiky že se město nemá rozlézat kolem, špatně řešeného příměsta a pod. U Prahy a Brna i to že mají uvnitř plochy nevhodného určení a jsou poměrně řídká. Jakémukoliv i mírnému zahušťování se pak brání obyvatelé kolem i absurdními nápady. V Brně by mohla u Lužánek třeba vyrůst celkem pěkná moderní budova s pár desítkami bytů místo nic moc baráku. Ti si navymýšleli že dva stromy v betonovém parkovišti špinavého dvora mají nezastupitelnou hodnotu a nejde proto stavět nový dům.

David Jaša
4075:
Zvyšovat daně z nemovitostí je pitomost, to se promítne jenom do vysokých nájmů, navíc daňová zátěž je celkově vysoká a hloupě strukturovaná takže se některé daně vůbec do scopeu reportů nedostanou. Tudy cesta nevede. Města a stát musí prvně začít operovat s tím co mají, pak teprve čumět po cizím.

Takže co má udělat Praha (a tuším že už dělá), důsledná inventarizace majetku a revize evidence. Pokud se pamatuji, tak v Praze se našlo několik set či nízké tisíce volných bytů v městském vlastnictví. teď je třeba aby se ocenily, určila míra zanedbání, nutné investice. Pak přijít s koncepcí. Jistě, programy zabydlování bezdomovců, pomoc "sociálně slabým" je mediálně zajímavá, ale dost často kontraproduktivní. Takže otázka je jestli z toho chtějí normální nájemní bydlení, nebo sociální, jestli sociální tak komu? Důchodci? Mladé rodiny? Postižení? Nebo pokračovat v programech pochybných výsledků?

Pak samozřejmě státní majetek a jeho revize. Různých nemovitostí, pozemků a pod. nejasného veřejného vlastnictví je dost. Různé ubytovny policie, armády, železnice, hasičů... Jistě si z Vašeho okolí minimálně na jeden vzpomenete. Co s nimi? Prodat, převést na město, rekonstruovat a využívat, pronajímat? Je třeba důsledně jít po místních radnicích, pokud to chcete změnit, ne se okamžitě vrhnout po soukromém a městské nechat hnít a chátrat. Proč jedno nejmenované město samo třeba drží objekty bývalých školek, škol a pod., když se dá díky demografii jen stěží předpokládat takový boom aby se uživily a tyto navíc dlouhodobě chátrají? (možná i s vybavením uvnitř)

Pokud jsou dlouhodobě nějaké budovy prázdné, tak se to dá zjistit i jinak než nějakými elektroměry, je to na nich vidět, většinou, pak je třeba zjistit proč, to není totiž jen tak samo sebou. Může tam být nedořešená situace kolem dědictví, může to být odúmrť může tam být problém s rekonstrukcí... S některými těmito problémy by mohlo město pomoci, čímž by se budova mohla vrátit na trh.

No a pak je samozřejmě třeba připravit kvalitní regulační plány a ne ty paskvily, které existují.

Láďa 2 1353:
Předpokládám tedy že vlastníte půl čtvrti a pronajímáte ji jen za provozní náklady.

Rovnoměrné rozdělování zisku je hovadina na N-tou. Už jenom z toho důvodu že se na jeho vyprodukování rozhodně všichni nepodílejí rovnoměrně. Dále lidem nikdo nebrání v tom si pořídit akcie a mít z firmy také nějaké peníze, jenom holt za těch 550Kč třeba dostanou jen 20Kč ročně na dividendách. To že výnos ze změny hodnoty akcie může být klidně pár procent nad inflací, moc lidi nezajímá, na to mají příliš krátkodobé myšlení.

Na trhu jsou akcie, které ročně udělají třeba 10 % růstu, některé 20 %, AVAST udělal za rok růst o 25Kč, kdybyste pořídil na začátku 100 akcií za 6 500Kč, máte dnes o 2 500Kč více, kdybyste tam vložil 65 000Kč, tak máte o 25 000Kč více, když to vyberu, podělím dvěma, tedy mám 45 tisíc v každém balíků z toho koupím jiné akcie, třeba za 100Kč/kus, jedna firma mi vynese 5Kč na akcii, ze změny hodnoty, ve druhém balíku třeba 10, mám 450*5 a 450*10, tedy 2 250 a 4 500 a k tomu původní hodnota. Jenže jsme to ani jeden neudělali, místo toho sedíme a plkáme na Káčku. (a ještě to počítám bez daní). Proč? Protože ani jeden z nás není/nebyl ochotný riskovat 65 tisíc korun. Taky jsme je mohli vrazit do ČEZu, který za rok spadl o asi 50Kč na akcii, měli bychom ztrátu asi 5 600Kč.

Jak byste třeba v tom Vašem rovnoměrném rozdělení chtěl zohlednit Frantu Vomáčku co akorát jezdí ve skladu s ještěrkou a ředitele který musí koordinovat chod firmy, řešit krizové situace, zodpovídat za generování zisku... Jak byste v tom chtěl zhodnotit majitele, který má ve firmě dost velký podíl, možná v ní má všechno jmění a možná půjde o žebrácké holi?

Odměna musí nějak odpovídat jednak schopnostem (ne)nahraditelnosti daného člověka, ale také riziku, které podstupuje. A že člověk vkládající 65 000Kč, neřkuli 650 000Kč, či klidně 6 500 000Kč může riskovat hodně. S těmi 65 000 Kč riskujete třeba dva roky střádání, 650 000Kč mohou být životní úspory a 6 500 000, celé rodinné jmění. Co riskuje Franta Vomáčka jezdící s ještěrkou? (Počítáme že na něj nejde exekutor ani nemá velké dluhy) Že bude na dávkách? Že bude muset najít jinou práci?

Nakonec se Vás zeptám. Myslíte si, opravdu, že by Franta Vomáčka byl stejně produktivní pracovat sám na sebe? Že by byl s to vytvořit stejné hodnoty?

Nepopírám že současný systém postsocialistické a ve světě postkapitalistické ekonomiky je složitý, problematický, mnohdy nedávající moc možností co dělat, jako společnost finančním záležitostem nerozumíme za hranici přepočtu na piva a rohlíky (a někdo to nezkouší pochopit ani), ale chtít další a další přerozdělování je zvrácené. Co myslíte že se stane když zavedete požadavek na nutnost přerozdělit zisk a natáhnete tak návratnost investice o X let? Myslíte že sem někdo půjde dělat něco nového? rostoucí firmy? Ne, ani v nejmenším. Maximálně tak po dobu odpisu budov a strojů tu někdo bude dělat tenisky a platit almužnu a samozřejmě využije co půjde na to aby nemusel platit nic moc. Nebo třeba najme lidi přes agentury... Váš nápad zabije to co je třeba naopak podpořit malé/střední firmy, startupy, živnosti.

Jediný způsob jak může zbohatnout země je že zbohatne střední třída a tato bude dost nezávislá na to aby si mohla dovolit "si vyskakovat". Potřebujete živnosti, malé firmy s plochou strukturou, ne sem tahat fabriky minulého století o tisíci lidech třinácti levelech managementu a zahraničními vlastníky.

(Příspěvek byl editován uživatelem K.S..)
Pátek, 17. května 2019 - 23:19:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1836
Registrován: 12-2007
Úplně se bojím sem vložit nějaké Zahradní obrázky [rofl]
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Hostivař - hlavní * Praha, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz

Pátek, 17. května 2019 - 23:30:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 1-2019
Jen tak pro zajímavost , když se tady bavíte o pronajímání bytů s cílem bezpracného zisku.
A co říkáte na tohle: Já bydlím v domě , kde jsme si byty koupili od obecního úřadu , a máme založenou tzv. SVJ. Jeden majitel bytu minulý rok tu vůbec nebyl , byt byl prázdný , a celý rok neplatil do společného fondu oprav , a ani za služby ( teplo , voda , spol elektřina atd.) a navíc jako zástupce správce domu bral cca 1000Kč měsíčně za tuto funkci. A my jsme museli zaplatit i za něj teplárně , vodovodům , elektrárně všechny poplatky . Teprve až letos v lednu , kdy mu vypršela doba pro jeho funkci , jsme si mohli zvolit nového zástupce , a teda přestali mu vyplácet těch 1000 Kč , které bral neoprávněně. Ten dluh , který má nejsme schopni z něj vymámit , jedině soudně , a to se vleče , a stojí to peníze . Takže společné vlastnictví bytů v domě , je to nejhorší co může být , pokud jsou lidé hajzlové .
Pátek, 17. května 2019 - 23:44:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 553
Registrován: 8-2017
RadekŠ 8975:
No umí s nimi být až nepříjemně agilní, když chce. A on většinou chce když je to proti lidem, ale jak je to pro lidi, nebo třeba pro železnici, tak to má lepší data a práci s nimi každý druhý uživatel káčka, seznamáckých map a se základní schopností hledání na netu. (nahotinky a bulvár se nepočítají [biggrin][biggrin])

Hroch 12841
Ne, že bych tomu úplně nevěřil, ale dřív bylo bydlení několika dvou-tří generací v jednom domě celkem běžné.

V domě, který na to buď byl stavěný (to satelity nejsou), nebo v něm bylo místo, například prvorepubliková vilka, nebo to byla vesnice, kde to chodí trochu jinak než ve městě. Také nevím jak takto řešit situaci kdy si Bohuš od Zlína najde v Brně Emu od Margecan a chtějí se tam po škole usadit. Hyperloop jaksi furt není a není a denní pendl přes Chřiby taky nebude moc OK, Tomáš tu dálnici bohužel nestihl.

Desiro 3406:
Ještě je tu jedna možnost, nejde o dům, ale o pozemek a dům se nedá třeba jen tak strhnout, takže se to nechá dojít do stavu kdy je demolice nevyhnutelná a pak se postaví něco jiného.

V Brně je pár baráků v zanedbaném stavu kde by se bytů vlezlo dost celkem dost. Například jeden hned na ráně je na Kapucínském náměstí, dole je lékárna, patří státu, asi tam něco je, ale patra vypadají dost prázdně, budova ale jak hrom a asi bývala obytná kdysi.Podle všeho se na ni od C.K. mocnářství nesáhlo. Samozřejmě jsou tam i problematické, jsou tam vlastněné na pozemky, jsou tam roky zamrzlé stavby, ale to je něco co by mělo řešit město, buď tím že inkriminované budovy od státu/institucí získá, nebo pomůže s rozmražením staveb, pokud to visí na nějakém procesu, třeba stržené památce, tak ať se to tedy dodělá s dost velkou pokutou (10% ceny?) zpět to nikdo stavět nebude. Hádám že situace bude podobná i v Praze.

(pardon že sem matlám realitní situaci v Brně, ale ty příklady mám po ruce neb kolem nich denně chodím)
Pátek, 17. května 2019 - 23:50:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 554
Registrován: 8-2017
Vladaron 5:
To už je holt risk. Teď si to musíte projít jak je to ve Vašich stanovách a na schůzi si to rozhodnout jestli budete pro vás přínosné to hnát před soud, asi to máte všechno zdokumentované, takže pokud se neukáže že tam byl nějaký objektivní důvod (mohl být v situaci že nebyl a nebude schopen platit), tak by na něj mohlo padnout vše vč. soudních výloh. Ona někdy stačí i jen pohrůžka sudem a dá se jít do mimosoudního vyrovnání, což by tady asi byla úhrada škod.