Diskuse » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 09. 5. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 09. 5. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 30. dubna 2019 - 23:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19101
Registrován: 5-2002
M250: Třeba právě v těch Českých Zlatníkách.
Nikolivěk, jak správně psal Qěcy, ve Zlatníkách se předjíždět fakt nedá.
Je to opravdu odbočka.
Úterý, 30. dubna 2019 - 23:48:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5516
Registrován: 9-2005
Pikehead: ty Zlatníky máte nějaké divně. Špatně označená vjezdová návěstidla. Chybí odjezdové LB ze šturcu 101, a Sc101. A spojek tam je nyní jen pět odvrat je opačně, onato byla asi vlečka až za podjezd.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 30. dubna 2019 - 23:49:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5517
Registrován: 9-2005
Tak Zbiroh má jen jedinou výhybku, přes kterou mohou jet vlaky oběma větvemi.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Středa, 01. května 2019 - 07:54:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2948
Registrován: 6-2016
Qěcy: Já se omlouvám, že i o Svátku práce reaguju, ale nedá mi to. Soustředím se jen na "odbočku Berounka" a zeptám se:

- její obě spojky jsou součástí jednoho zhlaví? Mně vychází, že ne...
- jak se zabzař vypořádá se změnou traťové koleje na kolej dopravní a poté zpět?

"Zhlaví je část dopravny s kolejovým rozvětvením, ve které se traťová kolej rozvětvuje do dalších dopravních (případně manipulačních a účelových) kolejí. Odbočky mají zpravidla jen jedno zhlaví, menší železniční stanice dvě, větší stanice s více obvody mají více zhlaví". (wiki)

Fakt nechci nikterak prudit, jen mě to zajímá.
Pikehead
Středa, 01. května 2019 - 09:03:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4982
Registrován: 3-2007
Je pravda, že v D1 mají definice k dokonalosti daleko a i např. definice zhlaví (v D1 i na wiki) je psaná pro stanici.

Nevím, jestli vaše "mně vychází, že ne" znamená, že to nejste schopem pochopit, ale mezi dvěma zhlavími by měla být dopravní kolej, ta na odbočce není a proto nemá smysl mluvit o dvou zhlavích.

K druhé otázce - odbočka má SZZ, trať má TZZ a vypořádá se to definovaným rozhraním těchto dvou systémů. Vy jste nedělal celý život u AŽD, že se na takovéhle triviality musíte ptát na diskusních fórech?
Středa, 01. května 2019 - 10:43:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3739
Registrován: 3-2006
Pikehead:
"

Mořepetr: Je možné, že autor studie proveditelnosti ne zcela sledoval terminologii SŽDC, co se zatím zaměřit na existující a "oficiálně" pojmenované výskyty?
"

Což spíš dokazuje, že to nikdo se SŽDC nerozporoval. Nám zákazník kontroluje i použitý rod, během připomínek před vydáním finální verze.[blush]

Máte pravdu lepší je se zaměřit na tu naší "standardizaci" dopravní cesty.[vypravci]
Středa, 01. května 2019 - 10:55:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 8-2017
Hajnej: Tak jsme se asi nepochopili. Pikehead se ptal Racka, jestli existuje něco z jeho příspěvku 1698, kde zmiňuje obě možnosti:

Pokud umožní zabezpečenou jízdu (např.) po spojkách z druhé na první a zase zpět, zatímco úsek mezi spojkami (na druhé staniční koleji) je obsazen vozidly, jde o výhybnu. Pokud při shodné konfiguraci kolejiště zabzař takové jízdy neumožní, jde o odbočku.

Protože výhyben, které mají normálně staniční koleje a tedy vypadají jako stanice bez perónů (apropos proč teda Malešice nejsou výhybna s nákladištěm, ale stanice?) jsou mraky, myslel jsem, že dotaz směřuje na dopravnu, kde by sice fyzicky bylo možné předjíždět, ale zabzař to neumožní, což je právě případ těch Zlatníků.
Středa, 01. května 2019 - 11:34:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12802
Registrován: 8-2004
P_v:
"Takže shrnuto, jediný rozdíl mezi výhybnou a odbočkou je adminstrativní. Že to buď sždc provozuje v režimu stanice, nebo ne."
Dle praktických ukázek a projevů mám za to, že ano.[crazy]
Pikehead:
"Definice se liší možností realizovat předjíždění. To by v reálu mělo znamenat, že na odbočce je jen jedna spojka (a chybí tam "dopravní kolej" a druhá spojka)."
Nemusí být jedna spojka, ale na odbočce je vždy jen jedno zhlaví.
honzaklonfar:
"To je zajímavá definice, ale na širé trati staniční koleje nebývají... Nechci nikterak Tvoji informaci napadat, ale musím konstatovat, že v tom pojmosloví je z nějakého důvodu (slušně řečeno) chaos..."
Však také pokud jsou někde staniční koleje, tak je to dopravna a ne širá trať.
Ale souhlasím, že je v tom trochu chaos.
Qěcy:
"Umístění a značení návěstidel výhyben, stanic a odboček neřešte. Klasická česká drážní odbočka má jedno zhlaví s nejde v ní předjíždět ba křižovatce. Důležité je to sousloví "v ní". Kdežto výhybna má zhlaví dvě a lze v ní předjíždět a křižovat vlaky že stejné a na stejnou traťovou kolej.
Atypy existují. Zadní Třebaň, České Zlatníky, budoucí Skály, které budou mít jen jedno odjezdové návěstidlo před výhybkou, jestli nějaká dalších, to nevím."
Zadní Třebaň má dvě zhlaví (byť jen pro směr Liteň). Skály ve výhledovém stavu také Vaší definici vyhovují jako výhybna, poněvadž "v ní" půjde předjet nebo křižovat, byť jen ve směru Satalice, ne směr HoPo.

Nicméně já - vycházeje z věty: "Ustanovení předpisů pro provozování dráhy a organizování drážní dopravy, platná pro stanice, se vztahují vždy i na výhybny." (o odbočkách se v této větě ani v celé části definic nepíše) - mám za to, že třeba staniční koleje (a odjezdová návěstidla) může mít stanice a výhybna, nikoliv odbočka. A z toho dovozuji, má-li dopravna byť jen jedno zhlaví, ale má staniční koleje, má jít o výhybnu, nikoliv odbočku.
Krom toho si myslím, že je potřeba rozlišit dopravny, kde lze předjíždět (byť s přestavením) nebo ukončit vlak standardní obsluhou ZZ a dopravny, kde toto nelze.
Vím, že tomu tak vždy v současnosti není (viz Bno-Černovice+Židenice, viz Balabenka), vím, že to není oficiální výklad a celkem věřím, že se na tom neshodneme. Ale současně mne dosud nikdo nepřesvědčil o opaku.
Qěcy:
"Takže jednoduše v Česku: odbočka je dopravna s kolejovým rozvětvením s jedním zhlavím. Více zhlaví mít nesmí."
S tím souhlas.
Pikehead:
"K druhé otázce - odbočka má SZZ, trať má TZZ a vypořádá se to definovaným rozhraním těchto dvou systémů."
[ok]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 01. května 2019 - 13:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6152
Registrován: 9-2011
zatímco úsek mezi spojkami (na druhé staniční koleji) je obsazen vozidly, jde o výhybnu
Aby mohl být standardně obsazen vozidly, tak ten úsek musí být z obou stran ohraničen návěstidly. No a tím pádem tam máme ta dvě zhlaví. [happy]

Pik: Vy jste nedělal celý život u AŽD, že se na takovéhle triviality musíte ptát na diskusních fórech?
Myslíte, že úplně každý, kdo dělal v AŽD, musí být odborníkem na zabezpečovací zařízení a dopravní/návěstní předpisy ?
Všichni jste volové. Servít
Středa, 01. května 2019 - 17:27:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19105
Registrován: 5-2002
Pike: Vy jste nedělal celý život u AŽD, že se na takovéhle triviality musíte ptát na diskusních fórech?
Ne každej, kdo dělal v AŽD, dělal na zabzař, aby to musel mít v malíku...

Hroch: vycházeje z věty: "Ustanovení předpisů pro provozování dráhy a organizování drážní dopravy, platná pro stanice, se vztahují vždy i na výhybny."
S tím se dá souhlasit - protože ze tří atributů stanice chybějí výhybně ty dva méně podstatné...
Středa, 01. května 2019 - 19:57:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2949
Registrován: 6-2016
Koukám ,že se nám debata pěkně rozvinula[biggrin]

Pikehead: Při vývoji sdělovacích a třídících systémů jsem fakt zabezpečovačku nemusel znát. Jen parciální kousky, když se jako "melouch" dělalo něco se zabezpečovačkou související (např. ESV, VS3). A z debaty výhybna / odbočka mi vychází, že v tom zabezpečováci mají chaos (asi historicky daný). Nikomu to nevyčítám, nedělám chytrého, jen to konstatuju. Je to něco, jako mnou kdysi zmíněná hláška asáka na ČVUT, který počítal kapacitu do gyrátoru a vyšla mu indukčnost. Tak to "vyřešil" sqělou hláškou, že "to je kapacita s charakterem indukčnosti"[biggrin]

U té "odbočky Berounka" (se dvěma jednoduchými spojkami) by mě potěšil obrázek, který by to jedno zhlaví (pro odbočku jak výše sděleno nutné) definoval. Fakt mě to zajímá, nechci nikterak nikoho prudit.
Středa, 01. května 2019 - 20:22:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5522
Registrován: 9-2005
Abych to zesložitil, tak odbočka také muze mit vice zhlaví. ale pouze jedno může sloužit pro změnu jízdy vlaků na jiné koleje. Čili vice zhlavi ano, dopravní koleje pro předjíždění a křižování nikoliv. Krásnou ukázkou jsou Zbiroh a České Zlatníky.

Odb. Berounka: pokud mezi spojkou "doleva" a spojkou "doprava" je/jsou delší koleje, ale nejsou ohraničeny ani z jedné strany hlavním klackem, tak se nejedná o dopravní koleje, vlaku z takových kolejí nelze zabezpečovačkou zakázat odjezd a tudíž jde o odbočku. Nebo ještě jinak: nezáleží až tak na delce koleje mezi spojkami, ale na tom, zda ta kolej mezi nimi je dopravní (tzn. má odjezdové návěstidlo). Neni-li dopravní, jde o jedno zhlaví, je-li dopravní, jde o dvě zhlaví. Jenže zase: když v sousední koleji dopravní kolej nebude, tak už pak je vlastně jediné zhlaví, uvnitř kterého je zřízena dopravní kolej. A pokud umožňuje předjíždět ci křižovat, jde už o výhybnu. A to budou Skály. Jedno zhlaví a v nem dopravni kolej a to jen pro směr do Salátic.

Jednoduše: lze tam uvnitř té dopravny křižovat a předjíždět? Pak to není jen odbočka, ale vyhybna. Lze v te výhybně delat PŘEpravní úkony v nákladní nebo osobni přepravě? Pak jde o stanici (což jsou právě ty Malešice, různé ukony nákladní přepravy).
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Středa, 01. května 2019 - 20:30:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5523
Registrován: 9-2005
Na obrázku vyhybny Berounka musí být mezi výhybkami aspoň jedno hlavní návěstidlo a délka dopravní koleje před ním musí umožnit vykřižovat aspoň mašinu. Jinak jde o odbočku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Středa, 01. května 2019 - 20:54:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5524
Registrován: 9-2005
H. Klonf.:

Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Středa, 01. května 2019 - 21:46:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19108
Registrován: 5-2002
HK: A z debaty výhybna / odbočka mi vychází, že v tom zabezpečováci mají chaos (asi historicky daný).
Ono hlavně nejde ta pravidla brát dogmaticky, protože třeba ve směru od Vyšehradu do Hostivaře (via Strašnice) by stanicí nebyly ani Vršovice, jelikož to jde projet jenom po páté koleji, takže nejde předjet a vykřižovat lze jen čekáním protivlaku u vjezdu z dvojkolejky...
Středa, 01. května 2019 - 22:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 8-2017
Nestačí, aby to šlo aspoň v jednom směru?
Čtvrtek, 02. května 2019 - 02:21:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8781
Registrován: 5-2007
Historicky bývali "spojky v dvojkoľajke" označované ako výhybňa (viď napr. dokumenty o nehode v Hradci nad Svitavou). Na Slovensku im označenie výhybňa aj zostalo. Na ČD absolvovali prerod na odbočku niekde v 90. rokoch. Počul som, že to vzniklo za koridorizácie v rámci šetrenia nákladov, lebo výhybňa predpisovo vyžadovala výpravcu, kdežto odbočka len signalistu, ale považujem to za JPP. Skôr by som očakával, že niekto z predpisárov si vzal do hlavy, že to čo má len 1 zhlavie bude odbočka a basta. Každopádne v oboch prípadoch to ide skôr za dopravákmi, než za zabezpečovákmi.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 13:24:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2951
Registrován: 6-2016
Tak jsem prozřel! Díky ochotnému a znalému muži středního věku již vím, že zhlaví může být i jen jedno. A já si hlupák (nejspíše ovlivněný západními ideodiverzními centrálami[biggrin]) myslel, že musí být 2 - pro každý směr jízdy jedno. Člověk se stále učí...
Čtvrtek, 02. května 2019 - 18:54:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12806
Registrován: 8-2004
honzaklonfar:
"Člověk se stále učí..."
To je pravda. A není na tom nic špatného.[wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 02. května 2019 - 20:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 569
Registrován: 5-2013
Asdf: počul som, že to vzniklo za koridorizácie v rámci šetrenia nákladov, lebo výhybňa predpisovo vyžadovala výpravcu, kdežto odbočka len signalistu, lebo výhybňa predpisovo vyžadovala výpravcu, kdežto odbočka len signalistu, ale považujem to za JPP

Potvrzuji a za JPP to nepovažuju. V říjnu 1999 se pokládaly provizorní spojky na Opočínku, v DSP byly ještě označené jako výhybna, ale zprovozněné byly už jako odbočka. Zdůvodnění dopravního označení ze strany tehdejšího řízení provozu byla úspora provozních nákladů, podle tehdejší ČD D2 pro odbočku stačil "výpravčí, nebo staniční dozorce s odbornou způsobilostí a povinnostmi výhybkáře a strážníka oddílu" a Opočínek (stejně jako o dva roky později Starý Kolín) byl ovládaný místně.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 20:50:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 570
Registrován: 5-2013
Qěcy: budoucí Skály, které budou mít jen jedno odjezdové návěstidlo před výhybkou

Sluší se dodat, že z druhé strany bude 4. SK ohraničena před výhybkou cestovým návěstidlem.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 23:24:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5531
Registrován: 9-2005
K.A.F.: tak to bude pro provoz dobře. Oboustranná ta 4. SK byla projektována od počátku, nebo byla původně jen jednostranná? Protože posledně jsem viděl nakresleno hlavní návěstidlo jen směrem do Satalic.
Jinak ta výhybna bude mít odjezdová návěstidla u všech kolejí? Oboustranně? Proč?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 03. května 2019 - 18:12:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 571
Registrován: 5-2013
Qěcy: 4. SK měla návěstidla oboustranně už v DÚR. Za zhlavím směrem k Vysočanům jsou tři dopravní koleje 2., 0., 1. SK oboustranně ukončené odjezdovými návěstidly. Jedním z důvodů byla snaha, aby v případě nějakého většího průšvihu ve Vysočanech bylo možné ukončit a obrátit vlak na zastávce Rajská Zahrada, kde půjde přestoupit na metro. Řešení není úplně komfortní - kvůli viditelnostem návěstidel a a pokud možno co nejkratším délkám oddílů bude zastávka situována v záhlaví výhybny, takže by se k nástupišti a od něj muselo dojet cestou posunu.
balik
Pátek, 03. května 2019 - 19:41:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2447
Registrován: 11-2002
Líp je to asi vidět na obrázku:(Z projektové dokumentace k ÚR pro stavbu DOZ - byla součástí zadávacích podmínek běžícího výběrka na projektanta DSP a současně zhotovitele stavby; nabídky se podávaly do poloviny letošního února, nyní běží výběr zhotovitele).

Tady (ve 4. koridoru) jsem dával druhou půlku reliéfu (vršovickou stranu).

Qěcy: DUR k DOZ jsem posílal do HP (a taky do Nuslí) ještě před odchodem z Ci. Nedošlo?
Pátek, 03. května 2019 - 21:15:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12811
Registrován: 8-2004
balik:
Bohužel tam stále přetrvávají některé dílčí nedostatky.[sad][ko]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 03. května 2019 - 23:33:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5532
Registrován: 9-2005
Balík: došlo. Ale čtvrtou kolej na Skalách tam nevidím vyznačenou. Domnívám se tedy, že je to ta mezi výhybkami v satalické koleji. A v tom obrázku chybí odjezdové návěstidlo z té 4. SK do Satalic. A celá odbočka Hloubětín. A nechápu, proč je mezi první a nultou v Počernicích nástupiště.

Hroch: jaké nedostatky?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Sobota, 04. května 2019 - 10:01:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12815
Registrován: 8-2004
Qěcy:
"jaké nedostatky?"
Část jste sám popsal.[wink]
Krom toho třeba také nástupiště u 4.SK ve Mstěticích. Vlečka mezi Čelákovicemi a Mstěticemi. Koleje 1a a 2a v HoPo. A nedělám si nárok na úplnost.
Qěcy:
"A celá odbočka Hloubětín."
Hloubětín je dočasná odbočka (viz můj pondělní příspěvek), ta na zobrazení cílového stavu nechybí.[wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 04. května 2019 - 17:57:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 305
Registrován: 6-2009
Hroch:
"Qěcy:
"jaké nedostatky?"Část jste sám popsal.[wink]
Krom toho třeba také nástupiště u 4.SK ve Mstěticích. Vlečka mezi Čelákovicemi a Mstěticemi. Koleje 1a a 2a v HoPo. A nedělám si nárok na úplnost. "
Plus ještě zapojení do Mochova v Čelákovicích a chybí odbočka Káraný, která bude prozatím ovládána z Čelákovic. Právě úsek Mstětice - Čelákovice je tam zobrazen tak, jakoby přeložka být vůbec neměla.
Sobota, 04. května 2019 - 21:09:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 547
Registrován: 8-2017
Nerad vám tu ruším diskusi, ale na Open Railway Map je už zaznačený tunel pod Krušnými horami.
Bkp
Neděle, 05. května 2019 - 09:45:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8083
Registrován: 8-2003
Dokonce i berounský. Teď už jen zvládnout přípravu (to je to nejtěžší) a samotnou stavbu (což proti přípravě je triviální záležitost).
Neděle, 05. května 2019 - 09:53:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2961
Registrován: 6-2016
K.S., Bkp: V různých mapách toho už bylo[rofl] A ten Berounský je tam "silně postaru" (z Prahy)...
Bkp
Neděle, 05. května 2019 - 10:21:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8085
Registrován: 8-2003
Třeba je to i "ponovu", uvidíme na podzim.
Neděle, 05. května 2019 - 19:03:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 3-2009
Týpek jezdí vlakem po Číně. Na videu je vidět, jak VRT funguje, i kratší vzdálenosti zastávek jsou možné. Většina vlaků jezdí maximálně 300 kmh, i když by mohli jet 350 kmh.

https://www.youtube.com/watch?v=h_NbyxzW9PU&t=4m00s
https://www.youtube.com/watch?v=LJI3RldZhZY


(Příspěvek byl editován uživatelem Tomas007.)
Neděle, 05. května 2019 - 19:29:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 8-2017
Čočík... no jo, no. Jeden z obdivovatelů fešáckého čínského koncentráku.
Pondělí, 06. května 2019 - 10:16:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 3-2009
KPURPNPM:
"Čočík... no jo, no. Jeden z obdivovatelů fešáckého čínského koncentráku."
Odkaz jsem dal z technologického hlediska, politiku neřeším. Nemyslím si, že by Čočík nějak obdivoval Čínu, ve videích Čínu kritizuje - nemůže jako cizinec spoustu věcí, i když už v Číně žije mnoho let, ve videích kritizuje kde co - chování lidí apod...
Pondělí, 06. května 2019 - 12:14:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 8-2017
Čočík se v mnoha videích (zejména z technologického hlediska) vyznává z obdivu k tomu, jak rychle a snadno dokážou Číňani udělat, postavit, zařídit XY (a snad právěže po těch letech chápe, že je to proto, že se neserou s nějakými lidskými právy, neexistuje tam soukromé vlastnictví, o všem rozhoduje Strana (to jsme tu měli taky) a kdo si stěžuje, v lepším případě dostane přes držku, v horším skončí v kriminále - i to jsme tu měli).
Proč bychom měli být z těch odkazů nějak zvlášť urvaní? Že tam postavili X tisíc kilometrů VRT tratí, zatímco u nás nic... no vždyť tam je půldruhé miliardy lidí a kdejaké čínské město má víc obyvatel než celá ČR. Říká vám něco třeba Šen-tou? Jaktože ne, vždyť v tamní megapoli Šen-tou/Čchao-čou/Tie-jang žije na devíti tisících čtverečních kilometrů přes dvanáct miliónů lidí - a VRTka tam nevede... A z nějakého pársettisícového čínského Br-na do pársettisícové čínské Ost-ravy se v Číně samozřejmě jezdí a vždycky jezdit bude zhruba jako v Evropě v roce 1950, jestli vám to nedochází. Jaký smysl mají tyhle "příklady" pro nás v úplně jiné situaci?
Chtěl byste tam žít? Proč ne, vždyť tam z technologického hlediska mají tolik skvělých vysokorychlostních tratí?!
Pondělí, 06. května 2019 - 13:19:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 12-2017
KPURPNPM: přesně [ok]

Videa od Lukáše Codra také občas kouknu, někdy zajímavý to rozhodně, a hodně často tam jsou vidět situace které přesně vystihují místní prostředí, například postavená VRT trať snad 5 až 10m od činžáku přímo v úrovni 3 patra. Tipuji že těch obyvatel se nikdo moc neptal zda-li jim tam nebude VRT náhodou vadit...
Čínská ekonomika je založená na "betonování" takže se lije beton do VRT, silnic a dálnic a jaku už bylo napsáno výše je jich tam 1,5mld. Jakmile vyjedete na venkov tak se okamžitě ocitnete v jiném století. Plat inženýra v továrně na výrobu transformátorů v přepočtu cca 18-25tis Kč, žádnej šlágr...tak to holt dohánějí tím betonováním...
Pondělí, 06. května 2019 - 15:52:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19138
Registrován: 5-2002
KPU: kdejaké čínské město má víc obyvatel než celá ČR
Kdysi jsme seděli s nějakejm Estoncema a když z nich vypadlo, že je jich celkem asi mega a čtvrt, tedy jako u nás sama Praha, tak jsem dával do placu vtip z 50. let o tom, jak tehdejší ČSSR vyhlásila Číně válku:
- Veliký Mao, Československo nám vyhlásilo válku!
- Československo, kde to vlastně je...?
- No, někde ve střední Evropě.
- A kolik jich je?
- Asi 14 miliónů.
- Aha, a ve kterým hotelu bydlej´...?
Estonci na to reagovali konstatováním, že v případě Estonska by se Mao ptal na patro...
Pondělí, 06. května 2019 - 19:27:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1428
Registrován: 3-2007
Mé se náhodou videa moc líbila a to jak ze železničářského pohledu, tak i třeba z pohledu cestovatele.
A o těch lidských "právech" by se i v našich rádoby demokratických státech dalo leckdy s úspěchem polemizovat ;-)
Pondělí, 06. května 2019 - 20:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 8-2017
A o těch lidských "právech" by se i v našich rádoby demokratických státech dalo leckdy s úspěchem polemizovat
No jo, v našich státech o nich polemizovat můžete. To je právě ten rozdíl oproti Číně.
Úterý, 07. května 2019 - 14:51:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19147
Registrován: 5-2002
KPU: v našich státech o nich polemizovat můžete. To je právě ten rozdíl
To máš těžký.
Některejm bombardérům se holt při častém vybírání střemhlavého letu odkrvuje mozek a končí to exemplární ztrátou soudnosti...
Úterý, 07. května 2019 - 18:36:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 3-2007
KPURPNPM: No jo, v našich státech o nich polemizovat můžete. To je právě ten rozdíl oproti Číně.

A pokud se vás to týká přímo, tak můžete dopadnou v některých případech klidně stejně jako v Číně ;-)

Hajnej:
To je realita a né ztráta soudnosti, bohužel.
Pikehead
Středa, 08. května 2019 - 09:20:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5012
Registrován: 3-2007
Junkrs:
"A pokud se vás to týká přímo, tak můžete dopadnou v některých případech klidně stejně jako v Číně ;-) "

Jakože vám "v některých případech" vyvlastní nemovitost pro liniovou stavbu? A nemá ten proces u nás nějaké kvalitativní rozdíly? (Kvantitativní jste pochipil i vlastními silami).
Středa, 08. května 2019 - 09:42:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3806
Registrován: 3-2006
Ad Pikehead: Jsou určitě rozdíly i ve výkupu. Kolega má pod jednou liniovou stavbou pozemek. A na peníze se těší už nějakých 7 let, co mu slibují, že to vykoupí (bude mít z toho tak na ojeté horské kolo). No všechny papíry už vyplnil dávno a odeslal, poslali mu, že to je v pořádku, že s ním tu smlouvu uzavřou. No a přes rok klid, tak zkoušel zjistit co a jak, že by se toho kousku země rád zbavil. No a dozvěděl se následující "A Vy s prodejem souhlasíte? Víte ona kolegyně co to zařizovala šla na mateřskou a nám tady nic nenechala, asi budeme muset znova sepsat tu smlouvu." Tož tak se u nás vykupují pozemky a staví liniové stavby.[sad]
Středa, 08. května 2019 - 09:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2966
Registrován: 6-2016
Mořepetr: Systém projektování a realizace dopravních staveb je vskutku epochální... V přímém přenosu sleduji reko II/115 na průtahu Černošicemi. A jako zástupce SVJ chodím na KD. Úrovňové křížení srážkové a splaškové kanalizace je fakt síla v 21. století[biggrin]

Projektování a financování z několika "míst" je neskutečný mor ("V reálu mám o 4 vodovodní přípojky navíc. Kdo vlastně ty vícepráce zaplatí"?). A to na KD nebyla zmíněna žádná těhotná referentka[rofl]
Středa, 08. května 2019 - 10:38:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3807
Registrován: 3-2006
Ad honzaklonfar: To mi připomíná historku, jak se na KD hádali o to kdo přivaří nějaký kus mříže. No a asi po půl hodině tam vešel svářeč, co měl vedle šatnu a říká " Pánové, nerad ruším, vedle jsem jedl svačinu a to se nedalo poslouchat, takže si to odškrtněte, protože jsem to přivařil, abych se mohl v klidu najíst"[biggrin]

Kdo nezažil nějaký KD, ten přichází o hodně.[rofl]
Středa, 08. května 2019 - 11:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3299
Registrován: 12-2007
Mořepetr: Mně by se líbilo, kdyby pozemky pro liniové stavby, získané jak prodejem nebo dočasným pronájmem realizovala instituce, která má na starosti majetek České republiky - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Proč to uvádím: Pozemky zakoupené nebo pronajaté pod liniovými stavbami, popř. pro jejich obslužnost svým tvarem nekopírují potřebnou trasu. Někde může být zbytek pozemku, jindy může být pozemek rozdělen, někdy může být použit pouze pro stavbu. Zmíněný úřad by pozemky zakoupil, popř. pronajal dle přání stavitele liniových staveb, a do značné míry ke spokojenosti prodejce nebo pronajímatele. Po dokončení stavby by jej předal do správy příslušného provozovatele liniové stavby, v našem případě SŽDC. Zbylé pozemky by prodal např. majitelům sousedních pozemků, obci apod. Zároveň by převzal těleso opuštěné liniové stavby po vybudování přeložky a jednal by o jeho využití s různými organizacemi. Investor liniové stavby včetně stavitele by tak byli oproštěni od výkupu pozemků a mohli by se plně soustředit na projekt, přípravu a realizaci stavby, stejně jako na případné odstranění železničního svršku opuštěného liniového tělesa.
Středa, 08. května 2019 - 11:30:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 3-2009
Ohledně čínských VRT - oficiální magazínu českých drah, link na magazín, je to strana 48: http://www.cdprovas.cz/editor/filestore/File/CD_04_WEB.pdf

Jinak u nás nejvíce zdržují různé povolení, EIA, ... Jednak špatné zákony a pomalá práce úředníků a druhák aktivisti, kteří mají možnost stavbu zdržovat. Bohužel, aby jsme mohli čerpat z dotačních programů EU, tak aktivisti musí mít přístup jako účastníci při povolování staveb.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tomas007.)
Středa, 08. května 2019 - 11:45:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3300
Registrován: 12-2007
Tomas007: Aktivisté mohou být účastníky stavebního řízení, ale to neznamená, že se jim musí vždy vyhovět. Ale spíše náš stavební zákon je velmi špatný, proč příprava staveb v jiných státech EU je rychlejší?
Středa, 08. května 2019 - 13:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 3-2009
Například v Polsku mohou být aktivisti jen u EIA. U nás mohou stavbu zdržovat i dalších fázích přípravy. Dále mohou stavět na ještě nevykoupených pozemcích. Dále pomalá práce úředníků, kdy nějaká paní na úřadě zkoumá půl roku, jestli jsou všechny podklady ke stavbě v pořádku (týká se i developerských projetků). Dále neochota politiků prosadit stavbu proti které nějací lidé protestují - třeba u severních obchvatu Prahy v Suchdole, D3 skrz posázaví, apod...
Středa, 08. května 2019 - 13:13:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3301
Registrován: 12-2007
Tomas007: Souhlas.[ok][ok][ok]
Středa, 08. května 2019 - 19:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1223
Registrován: 4-2009
Průměrná doba přípravy, nikoliv vlastní stavby, jakéhokoli infrastrukturního projektu je u nás momentálně 13 let..
Středa, 08. května 2019 - 20:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3291
Registrován: 5-2002
Rozdělil bych to na dvě části: Od rozhodnutí o tom, "co chceme postavit" (tedy cca doba od vypsání DÚR/EIA dále), s čímž se až tolik dělat nedá resp. je to za cenu omezení procesů pro někoho jiného. A pak to, co je předtím (diskuse, studie, hádky o varianty). To druhé je v moci resortu (vlády) a čistě teoreticky by šlo (v krajním případě) nahradit usnesením "takhle to bude". Akorát že na tuto část jsou nastaveny zase nějaké jiné procesy, dané (původně?) EU financováním. Kdyby se ale stát odhodlal stavět aspoň menší věci z národního, tak by asi bylo schůdné něco jako "na všech celostátních tratích zabezpečte všechny přejezdy" (například), a SŽDC už by pak relativně rutinně jela "jenom" tu část řekněme stavebně-schvalovací.
Čtvrtek, 09. května 2019 - 09:33:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8940
Registrován: 4-2003
Dále neochota politiků prosadit stavbu proti které nějací lidé protestují - třeba u severních obchvatu Prahy v Suchdole

To je přesně obráceně - ten odpor proti obchvatu v Suchdole nabyl na takové síle, protože se to politici (jenovitě Pavel Bém) pokoušeli prosazovat násilím jak slon v porcelánu místo toho aby se pokusili dohodnout a hledat kompromis. Což by byla práce,nebylo by to hned a taky by možná utrpělo jejich ego.

Tam to skutečně bylo tak, že se Bém a jeho kumpáni pokoušeli lidi zastrašit. Jenže jim nedošlo že v týhle čtvrti fakt nejednají s mentalitou osazenstva paneláku, kterýmu byt a práci (a samičku) přidělila místní fabrika či důl. A osazenstvo bude celý vyklepaný, že o to přijde.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 09. května 2019 - 10:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 247
Registrován: 3-2018
Wagon:
"Mně by se líbilo, kdyby pozemky pro liniové stavby, realizovala instituce, která má na starosti majetek České republiky - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. "
To je zajímavý nápad a možná by to opravdu pomohlo zkvalitnit procesy výkupů. Nebyl bych ale tak optimistický z hlediska spolupráce ÚZSVM s místními samosprávami. Stát má naprosto nesmyslně nastavené postupy nakládání s majetkem ve své správě a vlastní kde co ledaskde, kde to vůbec nepotřebuje. Místo aby to rovnou převedl na samosprávy, tak si hraje na "odpovědného hospodáře" tak dlouho, až třeba pod cenou prodá lukrativní pozemky soukromníkům, viz třeba Pozemkový fond a pozemky v Bedřichově v Jizerských horách. Jsem skeptický ohledně schopností úředníků někde z Prahy efektivně spravovat nemovitosti někde v horní dolní...

Tomas007: Přidal bych ještě nízké kompetence a nízké výkony personálu u investorů (zejména ŘSD, kde mají tabulkové platy nekonkurenceschopné vůči soukromé sféře), strašně složitá legislativa, kde investor snadno udělá chybu, přes kterou to pak odpůrci shodí u soudu a zejména výběrová řízení - počítal jsem, že třeba jen u 1 stavby ŘSD musí investor postupně zrealizovat kolem 10 VŘ (ÚTS, studie proveditelnosti, EIA, DÚR, geotechnický průzkum, geometrický plán, DSP, PDPS, zhotovitel stavby, technický dozor, případně supervize). Teď si představte jak špatně se u nás dělají VŘ a že 1 trvá 3-12 měsíců (pokud to neřeší ÚOHS). A stát se za 30 let nenaučil pracovat s NIMBYsty...
Tomáš_záruba:
"Kdyby se ale stát odhodlal stavět aspoň menší věci z národního"
Také si myslím, že by to mohlo prospět. Minimálně u staveb, které jsou pro EK/JASPERS na hraně či za hranou. Obávám se ale, že snaha vše připravit na míru pravidlům podpory z EU je projevem nedůvěry ve schopnost vyčerpat alokaci z OPD/CEFu, tedy snahou o maximalizaci absorpční kapacity.
Čtvrtek, 09. května 2019 - 10:43:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 248
Registrován: 3-2018
RadekŠ:
"ten odpor proti obchvatu v Suchdole nabyl na takové síle, protože se to politici (jenovitě Pavel Bém) pokoušeli prosazovat násilím jak slon v porcelánu místo toho aby se pokusili dohodnout a hledat kompromis. "
A v čem konkrétně nechtěl Bém ustoupit? Bylo to jen řešení MÚK v Suchdole? Nepamatuji se na tehdejší dohadování, ale mám za to, že řada Suchdolských prostě nechce tu stavbu jako takovou, a tam už se pak hledají kompromisy obtížně. Já bych osobně viděl větší problém v kompenzačních opatřeních na pravém břehu kolem Čimic, kde stavba poměrně výrazně ovlivní rekreační zázemí města.
Čtvrtek, 09. května 2019 - 11:14:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3302
Registrován: 12-2007
Gejza.L: Samozřejmě to potřebuje poněkud umravnit úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Na straně druhé, ten úřad je dost protkán právníky a jinými osobnostmi, které by dokázaly zajistit optimální rychlost vyjednávání při výkupu pozemků. Např. v oblasti železnice občas se staví nové úseky tratí, jako např. ve čtvrtém koridoru, občas se toho moc nestaví. A tak jednak ti lidé, kteří provádějí výkup jsou někdy využití, jindy ne, a dále často nemají zkušenosti s lidmi, kteří na výkupu chtějí vytřískat majland. Ke všemu je zde problém právě s různými kousky půdy, které nelze smysluplně využít, popř. s pozemky, které jsou potřebné pouze pro stavbu, a pak už zapotřebí nejsou.
Pikehead
Čtvrtek, 09. května 2019 - 12:18:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5033
Registrován: 3-2007
Fascinuje mě suverenita (nebo senilita), se kterou se vrháte do rozdávání rad a nápadů na radikální změny v oblastech, se kterými jste v životě nepřišel do styku.
M_g
Čtvrtek, 09. května 2019 - 12:41:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 6-2006
Jojo, já si nevzpomínám na žádnou kauzu, kde by chtěl majitel vytřískat majlant, ale vzpomínám si na kauzy, kde chtěli úředníci oškubat majitele a neváhali je zostouzet na veřejnosti, když se majitelé nedali.
Čtvrtek, 09. května 2019 - 13:03:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4069
Registrován: 5-2004
Tak byla tu třeba kauza trestně stíhaného premiéra, který chtěl nereálné peníze za výkupy pro obchvat Olbramovic, protože ten by byl blízko k oné věci, kterou si to trestní stíhání na sebe ušil.