Diskuse » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 23. 4. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 23. 4. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Komis
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 14:19:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 2-2019
To byla narážka na švýcarské postbusy. Lidé přece necestují kvůli existenci nějaké modré, žluté či zelené kartičky.
Neznamy
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 14:27:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 706
Registrován: 1-2005
Babilon:
"Proč by měl stát objednávat a platit něco, co funguje i bez něj? Protože tam neplatí modrá kartička![crazy]"
Protože jiný univerzální a zajímavý tarif zatím nikdo nevymyslel. Státní tarif se zatím plánuje jen jako držhubný, použitelně a atraktivně nevypadá ani trochu. [ko]
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 15:27:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3855
Registrován: 9-2007
Ne, protože bych měl jízdenku třeba Ústí n/L - Ostrava a kdyby měl vlak zpoždění, vztahovala by se na mě stejná práva, jako na cestujícího vlakem. [wink] Já mám IN25 a to asi není "ta" modrá kartička, kterou myslíte. Zkrátka integrace busů do drážního tarifu mi nepřijde špatná, pokud bus nahrazuje vlak - co takové IC busy Praha - Nürnberg? Ty jsou integrovány také kvůli "modré kartičce"?
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 15:50:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1425
Registrován: 7-2017
Neznamy: Já bych poslední větu napsal jen jako „Státní tarif se zatím plánuje". Zatím je o něm hrobové ticho, což nevěští nic dobrého, když má platit od prosince…[sad] Aby to nedopadlo tak, že bude velké divení se 15.12, že žádný státní tarif není. [crazy]
Komis
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 16:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 291
Registrován: 2-2019
Mně ty IC busy docela vadí. Kdybych chtěl jet busem, koupím si ho rovnou. Chápu je jako nouzové řešení, když nemůžu jet svižným vlakem.

Hrobové ticho kolem státního tarifu mi spíš připomíná ticho před bouří. Až ho zveřejní. [happy]
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 16:33:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8758
Registrován: 5-2007
Tantin27, Komis: Štátny tarif má byť od decembra 2020. Aktuálne sa vo veľkom maká na tom, aby sa to stihlo od decembra 2019, ale nie je to termín, ktorý by ktokoľvek garantoval.
Pátek, 19. dubna 2019 - 11:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3856
Registrován: 9-2007
Já IC bus beru jako kompromis. Frekvence osob, která večer překročí hraniční přechod Děčín - Bad Schandau, je srovnatelná se dvěma dálkovými autobusy a ačkoliv je stále mnoho osob, kterým se hodí příjezd do Berlína před půlnocí či klidně po, taková frekvence už na vlak není. Stejně tak i noční spojení napříč Českem, zkrátka dálkový autobus, integrovaný v tarifu ČD (tedy bude možné na něj vystavovat klasickou jízdenku na vlak, např. VČJE Ostrava - Berlin, kdy Ostrava - Praha se pojede vlakem, např. SC 240, a Praha - Berlin tím IC busem), mi přijde jako ekonomicky udržitelný kompromis v poměru cena/požadavky na přepravu.

Současné IC busy kompromisem příliš nazvat nelze (byť noční "NAD" za dávný R 352/353 Praha - Frankfurt existuje jako linka 014004 DB IC busu), neboť časovými polohami konkurují existujícím železničním spojením - z Prahy se vyjede o hodinu později oproti vlaku, ale v Norimberku/Mnichově je člověk zhruba stejně. [crazy]
Pátek, 19. dubna 2019 - 12:36:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14904
Registrován: 10-2004
Vantju: Jenže v řádech let je zřejmé, že ČD přijde o slušný podíl výkonů a na řadě z nich bude nuceno svůj tarif stáhnout (viz třeba linka Beroun - Plzeň - Klatovy). Ostatně GVD 2020 je prvním střípkem, kdy ČD většinu výběrek prohrálo a řadu vysoutěžilo s podmínkou krajských tarifů. ČD tarif se stane komerčním tarifem tam, kde budou jezdit komerčně nebo kde jej budou objednavatelé ochotni akceptovat. ČD tarif ztrácí a bude ztrácet síťovost.
A pak je tady otázka, proč by zrovna ČD měly mít zájem komerčně provozovat půlnoční autobusy, které by si musely objednat u externích dopravců, protože kupovat si autobus na 1 pár nočních spojů by bylo značně neekonomické). A MD evidentně autobusy objednávat nechce, navíc zákon mu to neumožňuje.
Pátek, 19. dubna 2019 - 13:57:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3857
Registrován: 9-2007
Pardon, ale přijde mi, že reagujete na hlouposti. Mně se zkrátka líbí koncepce vlak+bus, jakou Leo Express nebo RegioJet používají už léta. I ČD měl svůj ČD Bus, ale neobstál žlutou konkurenci. No já bych si takový "ČD Bus" dokázal představit právě jako náhradu těch nočních vlaků, o které tady mnoho diskutníků bojuje, ale zase mnoho dalších argumentuje, že by vozily vzduch a kdy už, tak nanejvýš 50 osob, což je taková průměrná kapacita dálkového autobusu.

Co se tarifu týče, tak ČD nahraďte SJT, zkrátka jde o to, aby se nedělo, že by někdo chtěl jet pozdě večer Cheb - Brno, na přestup v Praze měl 50 minut a kvůli hodině zpoždění mu bus bez jakéhokoliv nároku na návratek ujel a dotyčný by si musel koupit novou jízdenku a přečkat v Praze někde v nonstopu. A když ne ČD, tak někdo jiný, ale zkrátka aby ten "NAD bus" byl alespoň nějak integrovaný do "obecného tarifu", na který můžu přestupovat, což v rámci Prah a SČ kraje je PID, ale v rámci spojení Praha - Plzeň... SJT? [happy] A vůbec aby se o této možnosti nějak vědělo, protože kdybych se jednou náhodou nepodíval na autobusy RJ Brno - Praha, tak bych asi nikdy nepřišel na to, že se v rámci Česka opravdu přes noc cestovat dá.

No a k legislativě, to se snad dá změnit, ne? Opravdu existují relace, kde je lepší autobus a tam ta doprava vypadá přesně tak balkánsky (komerčně), že je vlastně v praxi nepoužitelná - chtěl jsem cestovat z Vrchlabí do Jičína, vlakem téměř tři hodiny, autobusem hodina. Jenže, Arriva na toto spojení prodává jízdenky jen na jeden spoj denně, a častěji jezdící KAD prodává on-line pouze jízdenky do Prahy, ať už z Vrchlabí, nebo z Jičína. No a co když přijdu v době odjezdu k autobusu a ten už bude plný? Mám jít stopovat, nebo jet ty tři hodin vlakem? Proč v relacích, kde je železnice zcela objektivně nekonkurenceschopná, nemůže rychlou dopravní obslužnost v závazku zajišťovat dálkový autobus? Záměrně jsem vynechal slovo "základní", neboť ta sice již funguje, ale oproti roku 1995 jsou provozování auta či jiné možnosti přepravy (domlouvání spolujízdy přes sociální síť či na to zaměřený web) natolik snadno dostupné, že jí veřejná doprava v rámci základní dopravní obslužnosti bude jen velmi těžko konkurovat a ona "rozšířená dopravní obslužnost" je bez nějaké systematické regulace jen velmi těžko použitelná, viz třeba výše popsaný příklad o cestě dálkovým autobusem pár zastávek, z nichž ani jedna není Praha.
Pátek, 19. dubna 2019 - 15:00:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1427
Registrován: 7-2017
Vantju: Praha - Plzeň, to přijde na to, jesti to jede jako stadardní Ex6, okrajová Ex6 nebo jako R16. [proud]
Na to druhé platí IDP + PID částečně a na to poslední zcela.

[happy] IDP tarif bude podle P2 smlouvy od 12/2019 v eShopu ČD, minimálně na P2, zbytek půjde do vysoutěžení motorových souborů nejspíše ČD napřímo, jiné logické řešení to nemá, (a asi ve stejném režimu, pro kraj by to bylo jednodušší), takže od 12/2019 bych očekával, že TR10 v Plzeňském kraji mimo IC a Ex Plzeň - Praha a Plzeň - Holýšov - Domažlice (a tam to je otázka času, než MD dostanu rozum), zcela vymře kromě přestupních relací od Ex za Mariánskými Lázněmi nebo do Prahy nebo u R11 do zastávek za Strakonicemi, všude jinde bude nutný/použitelný IDP tarif.

Co se speciálně nočního spojení Praha - Plzeň týče, stačilo by mírně upravit polohu nočních Os a Sv vlaků, aby plzeňský Os nekončil v Kařízku, ale dojel do Berouna, kam dojíždí první falemendrový rozjezd v asi 0:30. [vypravci] Druhý pak už vychází i dnes ( 2:34 - 3:30 (Beroun) - 4:12 - 5:19, tam by stačilo to udělat s vhodným vozidlem přímé[wink] )Tam netřeba vypravovat bus. [andel] Případně mám pocit, že to snad v Kařízku

Co se týče těch ostatních relací: Ono by se taky mohly daleko více snažit kraje.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Pátek, 19. dubna 2019 - 15:31:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 12-2017
Vantju: Mám jít stopovat, nebo jet ty tři hodin vlakem?
Jeďte autem, Vrchlabí-Jičín za 40min...

Proč v relacích, kde je železnice zcela objektivně nekonkurenceschopná, nemůže rychlou dopravní obslužnost v závazku zajišťovat dálkový autobus
Protože by se stát nebo kraje z toho zbláznili...na relacích typu Vrchlabí-Jičín což jsou celkem [zadnice], stát ani kraje dopravu v závazku na podobných relacích provozovat nikdy nebudou.
Pátek, 19. dubna 2019 - 17:36:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 764
Registrován: 3-2009
No a co když přijdu v době odjezdu k autobusu a ten už bude plný?
I v autobuse se dá stát, i když to není zrovna ideální. A že by byl tak plný, že už by nevzal ani na stání?
Pokud je prodáno hodně místenek do Prahy, dopravce přidává kapacitní posily, že by se cestující nevešli, to se na této lince běžně nestává...
Nebál bych se toho, běžně se ta linka využívá i na úsekové relace, myslím, že většina lidí, kteří jedou autobusem cca do hodiny, o místence ani moc neuvažují.

na relacích typu Vrchlabí-Jičín což jsou celkem [zadnice], stát ani kraje dopravu v závazku na podobných relacích provozovat nikdy nebudou. Abyste se nedivil.
Možná byste byl překvapen, kolik dálkových autobusových linek je už dnes v závazku krajů, alespoň v části trasy. Tvoří zároveň rychlé propojení sídel v rámci kraje + napojení např. na Prahu. Zpravidla takové spoje mívají solidní tržby, takže to kraj ani moc nestojí. Kdyby ty linky nebyly, tak by za různé dílčí úsekové náhrady, ve kterých ten dálkový spoj dělal "ZDO", zaplatil dost možná stejně peněz (sice by to bylo méně km, ale taky menší tržby...), a když to je v závazku, tak má kraj možnost např. úpravy času a tím zapojení do nějakého uzlu => vytvoření synergie s regionálkou apod.
Například je v závazku prakticky celá linka Liberec - Hradec Králové (540370) - když se brala do závazku, tak se zapojila do uzlu Jičín X:30 (většinou spojů)... nebo většina spojů Broumov - Praha (v úseku Broumov - HK) apod., tak proč by třeba někdy nemohlo dojít taky na linku Špindl - Praha.
Pátek, 19. dubna 2019 - 17:46:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12686
Registrován: 5-2004
Neboli u plzenskyho kraje nebude in100. Tim bude nutne se zabyvat kazdou cestou jednotlive a zvazovat zda nevyjde rychlejc a komfortnejc auto. A to vyjde takto vsude, navic u pump v plzenskym kraji je stejnej tarif jako ve zbytku republiky. Tudiz krom cest primo do plzne vhd game over.
Pátek, 19. dubna 2019 - 19:42:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1428
Registrován: 7-2017
Petr_Vlček: Bude SJT100, takže bez problémů.
Pátek, 19. dubna 2019 - 20:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12687
Registrován: 5-2004
Co je to sjt? Odkdy a kde se da koupit? Ja o tom zatim cet akorat ruzny vykriky a ani gugl nenajde zadny ofiko informace. Neboli nic takovyho zatim neexistuje.
Pátek, 19. dubna 2019 - 21:14:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 7-2017
Petr_Vlček: Pokud SJT nebude, veřeím, že na POVEDu nejsou tak blbí, aby se na rok nevymyslelo nějaké alternativní řešení. Horší to bude v takovém případdě asi s Arrivími linkami, neb tam nebude síla, která řekne „uznávejte!“ …
Pátek, 19. dubna 2019 - 21:40:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4190
Registrován: 6-2008
Petr_vlček

https://zdopravy.cz/prvni-priklady-narodni-tarif-se-rysuje-celoro cni-sitovka-bude-stat-22500-19548/
Sobota, 20. dubna 2019 - 09:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12689
Registrován: 5-2004
Zdopravy a jine sotoservry jsou prave jen ty kecy o svetle budoucnosti. Ma to zacit za par mesicu, slouzit "siroke verejnosti" a ne par sotousum tak by to par mesicu pred zahajenim melo uz mit mohutnou reklamu.

Jelikoz nema tak to bud vubec nebude nebo z toho vyleze nepouzitelnej paskvil jako drzhubne k liberalizaci.
Nesni
Sobota, 20. dubna 2019 - 10:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1964
Registrován: 6-2014
Petr_vlček:
Ma to zacit za par mesicu, slouzit "siroke verejnosti" a ne par sotousum
Přesně naopak. Cestující jsou zvyklí kupovat jízdenky u dopravce, se kterým jedou, a využívat u něj slevy a jiné výhody. Jsou zvyklí dělit jízdenky Českých drah. Umějí využívat integrované dopravní systémy, takže je jim jedno, kdo je dopravcem daného autobusu či vlaku. Jediná jízdenka pro celou cestu je, řekl bych, výmysl pro šotouše, aby si připadali "jako ve Švýcarsku".
Pružinskij
Sobota, 20. dubna 2019 - 10:21:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3596
Registrován: 4-2015
Chvíli jsem tu nebyl a Vantju mě úspěšně zastoupil. [happy]

byť noční "NAD" za dávný R 352/353 Praha - Frankfurt existuje jako linka 014004 DB IC busu)
Náhled na IC Bus mám stejný, jen akorát je poněkud blbé, že místo 500 lidí (R Praha - Dortmund/Stuttgart) jich pojme jen 50 a to jen s povinnou rezervací. Vlak měl k doprodeji ubytovací vozy, případně v nouzi na stojáka, ale ráno jsem mohl do práce. Navíc zajistil i dopravu na ráno do KV kraje, což dnes neexistuje (a tak nechávám auto v Marktredwidz).

Na naivku a provokatéra Dj nereaguji - on se napálí sám, až někdy nějakou tu NRT prosere [lol] a bude se u OPT domáhat nějaké náhrady.
West code was broken.

Sobota, 20. dubna 2019 - 10:22:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1048
Registrován: 7-2017
Jediná jízdenka pro celou cestu je, řekl bych, výmysl pro šotouše, aby si připadali "jako ve Švýcarsku".
Ano, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
Pružinskij
Sobota, 20. dubna 2019 - 10:23:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3597
Registrován: 4-2015
Jsou zvyklí dělit jízdenky Českých drah.
Nesmysl, to leda pár kolenovrtů - šotoušů. Normální člověk nemá čas se vrtat v tarifech kvůli pár desetikorunám.

Jediná jízdenka pro celou cestu je, řekl bych, výmysl pro šotouše, aby si připadali "jako ve Švýcarsku".
Nesmysl římská dva. To je pro lidi, aby nemuseli řešit kdo kde zrovna jede.
West code was broken.

Nesni
Sobota, 20. dubna 2019 - 10:36:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1965
Registrován: 6-2014
Pružinskij:
Normální člověk nemá čas se vrtat v tarifech kvůli pár desetikorunám.
Ale má, zvlášť když jezdí pravidelně. Potvrzuje se to i tím, že České dráhy samostatné akční jízdenky zrušily a cenově rozdělují jízdenku automaticky.

To je pro lidi, aby nemuseli řešit kdo kde zrovna jede.
Lidi nejsou hloupí a nebudou platit víc, než musejí. Stejně budou hledat levnější tarif dopravce či IDS oproti drahému SJT.
Sobota, 20. dubna 2019 - 11:08:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12774
Registrován: 8-2004
Pružinskij (3597):
Souhlas.[ok]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 20. dubna 2019 - 11:25:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14905
Registrován: 10-2004
Nesni: Jenže jednotný tarif za přijatelnou cenu je jedním ze základním pilířů fungování a atraktivity IDS. A železnice jako síť je svým způsobem IDS a z pohledu atraktivního tarifu by tak měla fungovat taky. A ne aby byl jednotný tarif postaven tak, aby se nepoužíval. Složité hledání kombinace nabídek jednotlivých dopravců zabere spoustu času a ještě je tu riziko toho, že se celá kombinace sesype po ujetí přípoje někde, kde je možné využít více dopravců, obzvlášť v kombinaci, kdy někteří objednavatelé tarify dopravců zakážou. Většina současných cestujících tak bude postavena před volbu, kdy si buď vybere obrovské zdražení a jednoduchost a nebo řádově současný stav, tarifní chaos a nutnost hlídání, s kým pojedou a kde si koupí jízdenky (jestli to stihnou na přetupu...). A je otázkou, jaké tahle facka bude mít důsledky.
Komis
Sobota, 20. dubna 2019 - 11:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 296
Registrován: 2-2019
Vidím zde dvě skupiny lidí. Pragmatici, kteří nemají na hovadiny čas a řeší přepravu z A do B, a "šotocestující", kteří jezdí rádi vlakem, a hrají si se vším možným včetně tarifů. Ty dvě grupy se těžko shodnou v detailech. Jenže ďábel je skryt právě tam.
Nesni
Sobota, 20. dubna 2019 - 11:52:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1966
Registrován: 6-2014
Orky:
Myslím, že si cestující vyberou současný stav, z finančních důvodů. Vemte si třeba cestu Ostrava-Holoubkov, na které z Berouna nebude platit tarif ČD. Dnes cena 414 Kč, s IN 25 dokonce pouze 324 Kč, protože ČD poskytují komerční slevu. Ovšem s SJT bude cena cca 570-600 Kč! Za ten pocit mít jenom jeden papírek místo dvou zaplatí dvě stovky navíc opravdu jen šotouš, a to ještě jenom jednou, aby ho měl do sbírky. [happy] Cestující budou očekávat, že zůstane zachován systém čekání přípojů a nespustí se lavina jejich ujíždění s výmluvou na jiného dopravce. To vidím jako důležitější úkol pro MD a kraje.
Sobota, 20. dubna 2019 - 12:18:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 7-2017
Nesni: Linku P2 a obecně celý Plzeňský kraj z toho vynechte, mimo režijkáře všichni ušetří (pokud tedy teď neplatíte body - ale například letní jízdenku kraj uznávat v pohodě může, vzhledem k tomu, že to hodně využívají turisté, by se mu to klidně vyplatilo - kraj může nařídit uznávat klidně jízdenky DP Ostrava, když na to přijde [lol])

Jak rozumím smlouvě, tak jediné, co se pro cestujícího na téhle relaci změní, je, že dostane na jednom papíru lomené jízdné: TR10 do Berouna a z Berouna IDP. [happy] To jízdné bude levnější, než nynější TR10, takže cestující ušetří. Takže vlastně změny budou dvě. [vypravci] Jeden papírek dostanete. Všechno je to o tom, jak si to kraje smluvně ošetří. Smlouva na P2 řeší snad úplně všechno. Doporučuji body zejména body 11.2, 3 a 11.5.

Sobota, 20. dubna 2019 - 13:47:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12690
Registrován: 5-2004
No a bude to jako u ids s neprestupnym tarifem ev cestou dal ze ids. Proste odvoz nekym do rychlikove stace.

Takze nikoli holoubkov s lomenym tarifem ale rychlik s odvozem z karezu nebo rokycan.

Mch jak to bude ve stc useku sP2? Tam bude jen pid? Nebo bude tr10 do karizku? Nebo to bude tak ze treba z kralovaku do berouna to bude bud za 18 pid v p2 nebo za 14 nebo kolik pokud to bude regina z 200?
Sobota, 20. dubna 2019 - 13:51:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1431
Registrován: 7-2017
Petr_Vlček: Bod 11.5 -> určitě bude PID, TR10 pravděpodobně je o dohodě PK/STČK, protože veřejnoprávní smlouva mezi kraji na úseku Kařez - Beroun. Osobně bych ale čekal jen PID + IDP.
Sobota, 20. dubna 2019 - 15:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 11-2018
Bude to na hovno jako linková autobusová doprava, každá linka jinej dopravce a vesele si to ujíždí. Domrví se to tu jako v Británii. Stát na tom prodělá, pokud bude dotovat cizí dopravce, místo svého státního a peníze půjdou z Česka pryč. Zatímco peníze do ČD zůstanou v Česku a státu, když je vlastníkem, tak placení Arrivi se zadotuje Německo a regiojet dostane prachy na své daňové machinace a odírání zaměstnanců, kteří jsou tam na otrockém způsobu zaměstnání, a kdo ví jestli to neulajvá na Kypr ty prachy svoje.
Sobota, 20. dubna 2019 - 15:20:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3408
Registrován: 9-2003
Vlček: A mají benzínové pumpy taky nějakou kartičku za dvacet klacků (nebo třeba za padesát, ať nežeru), za kterou se může do jednoho auta neomezeně tankovat u libovolné pumpy? Nemají. Auto se taky na rozdíl od vlaku musí koupit, udržovat, platit pojistky a nemůžou se při jízdě vlevo vpředu chlastat kelímkáče. Takže já obavu z toho, že by Kniebohrer Wölfchen přesedl do auta, nemám.
NOBLE BRICKS
Sobota, 20. dubna 2019 - 15:22:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3409
Registrován: 9-2003
3xPražan: Aha, on je to převtělenej fašista 3x Honzík.
NOBLE BRICKS
Pikehead
Sobota, 20. dubna 2019 - 15:30:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4927
Registrován: 3-2007
Pokud 3x Pražan nenapsal tento příspěvek na počítači PMD nebo Didaktik Gama, tak sám posílá peníze z Česka a druhým dává hraběcí rady.

Navíc nevím proč si lidi berou do huby Arrivu, která dokud jezdila do Benešova, byla o ligu lepší než bílou barvou vystříkané Bautzeny. Totéž městská linka s kovošrotem 452...
Sobota, 20. dubna 2019 - 19:55:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 985
Registrován: 8-2017
Linku P2 a obecně celý Plzeňský kraj z toho vynechte, mimo režijkáře všichni ušetří

Jasně, a když někomu ujede rychlík z Plzně do Berouna, tak si radostně koupí jinou na osobák, nebo si ochotně počká dalších 40 minut navíc. [crazy]
Jak ušetřím tím, že místo toho, abych měl na výběr mezi krajským tarifem a tarifem dopravce, jako ve všech ostatních civilizovaných krajích, budu moct cestovat pouze za lomené jízdné, by mě opravdu zajímalo.
Sobota, 20. dubna 2019 - 21:35:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1433
Registrován: 7-2017
M250: Ne, rychlík je v IDP, takže si koupí IDP jízdenku rovnou, protože bude levnější. A za tenhle přístup (brutto) si mohou (nejen) ČD samy svým přístupem (kdeže je ten Sysel na 190, co tam má dle smlouvy od prosince být? Ještě ani jednou jsem ho neviděl) a tak… Těžko se pak kraji divit. Jo, zapomněl jsem na Plzní placenou 844, která jezdila v Potůčkách, zatímco tady strašil Kočkopes. [uhoh]
Sobota, 20. dubna 2019 - 23:15:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3264
Registrován: 5-2002
Nesni: Lidi nejsou hloupí a nebudou platit víc, než musejí. Stejně budou hledat levnější tarif dopravce či IDS oproti drahému SJT.
U jednotlivé jízdy většinově asi ano. Ale to (reálně, nevím jak "proklamačně") vůbec není na SJT to podstatné. Tím hlavním je možnost předplatného - ať už síťovky, nebo traťové jízdenky. Mě je třeba naprosto jedno, kolik bude cena za km, zajímá mě jen cena "SJT 100" (plus zda bude i v dětské verzi).
Nesni
Neděle, 21. dubna 2019 - 00:17:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 6-2014
Tomáš_záruba:
Tím hlavním je možnost předplatného - ať už síťovky, nebo traťové jízdenky.
Pokud si dobře pamatuji, tak SJT nepočítá se slevovými kartami, takže ani předplatné nejspíš nebude tak výhodné jako dnešní traťové jízdenky. Navíc se SJT netýká komerčních spojů, kde se dopravci můžou, ale nemusejí zapojit, tudíž se může stát, že relace Praha-Ostrava bude na SJT pouze s přestupem. Nebo s povinnou místenkou v nějaké ne zcela symbolické hodnotě. Tyhle parametry musíte také zohlednit, ne jen cenu (předpoklad 22 500 Kč v 1. roce, pak nárůst o inflaci).
Neděle, 21. dubna 2019 - 09:09:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 8-2017
místo toho, abych měl na výběr mezi krajským tarifem a tarifem dopravce, jako ve všech ostatních civilizovaných krajích
Bavorsko je necivilizovaný kraj.
Neděle, 21. dubna 2019 - 10:21:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8763
Registrován: 5-2007
Nesni: Predplatné bude, traťovky tiež. Čo (zatiaľ) nebude, sú ekvivalenty In25 a In50. Takisto komerční dopravcovia, aspoň čo sa ku mne dostalo, sa na to tvária pozitívne (tj. sú ochotní sa zapojiť všetci, a snáď aj aspoň do najnižšej triedy dávať miestenky za 0). Ostatne všetci budú riešiť (aj) ZDO, takže náklady na implementáciu SJT budú musieť absolvovať tak či tak.
Neděle, 21. dubna 2019 - 10:43:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1434
Registrován: 7-2017
Asdf: Komerční dopravci, snad krom nejšpičkovatější špičky u Lea, se nemají důvod do SJT nezapojit, když dostanou víc, než by dostali za své jízdné. [happy]
Turista
Neděle, 21. dubna 2019 - 10:49:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 12-2003
Otázka ale je, kolik dostanou, pokud cestující použije STJ100. To bude jistě o dost méně, než základní jízdné.
Neděle, 21. dubna 2019 - 11:17:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14908
Registrován: 10-2004
Turista: Já si myslím, že těch STJ100 bude tak málo, že i kdyby za ně MD platilo sumu dle kilometrů, tak nepůjde o nějak závratnou sumu ztráty. Tedy za předpokladu, že do STJ100 nebudou transformovány režijky.
Neděle, 21. dubna 2019 - 11:31:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8764
Registrován: 5-2007
Tantin27: Keby došlo na to, že špičky začnú byť lacnejšie, než tarif dopravcu, asi by bolo skúsnuteľné, že si to dopravca doženie tou povinnou miestenkou.

Turista: Ja myslím, že to rozúčtovanie bude pre väčšinu skúsnuteľné.

Orky: No, očakávam, že ich bude ako benefit ponúkať nemalá časť súkromníkov, a to minimálne fírom. ČD a zbytok uvidíme. Každopádne v prípade, že sa že sa roční SJT bude ponúkať ako benefit, dá sa očakávať, že nebudú využité zo 100%.
Pondělí, 22. dubna 2019 - 15:14:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 10-2017
Taková poznámka na okraj. Tarif ČD neúměrně penalizuje jednotlivce, kteří nejsou zvyklí mít předem placené karty nebo platit předem z mobilu. Chytří a dobře situovaní šetřílci můžou jezdit levně, ale jednodušší občané platící na nádraží zaplatí klidně skoro dvakrát tolik. Když si takovouhle tarifní politiku dělá soukromý dopravce, je to jeho věc. U podniku, který je 100% ve vlastnictví státu, by ale měl být tak drastický rozdíl v ceně naprosto nepřípustný, protože je to antisociální. Dalo by se statisticky doložit, že jednodušší nízkopříjmoví občané zaplatí za lístky nesrovnatelně víc než dobře se orientující lidi kteří mají možnost a schopnost platit předem.

Například jednotlivé jízdné Sokolov-Praha placené předem stojí 195 Kč i s místenkou, zatímco platba tradičním způsobem u kasy stojí 372 Kč. (Autobus Regiojetu stojí 190 Kč, ale taky se musí rezervovat předem, jinak není jistota že člověk pojede.) Tak by se dalo pokračovat i v mnoha jiných relacích.
Pondělí, 22. dubna 2019 - 15:40:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8767
Registrován: 5-2007
PBBH: Tak potom počítajte s tým, že to ČD budú musieť pre neefektivitu časom zabaliť a budú jazdiť len tí súkromníci s nákupom lístka vopred.
Pondělí, 22. dubna 2019 - 15:47:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 10-2017
Připomínám ještě, že ČD jezdí převážně na objednávku ministerstva a krajů. A že sociální politika je jedním z oficiálních důvodů, proč jsou ČD trvale ve vlastnictví státu. Tarifní politika ministerstva ani ČD tomu ale zásadně neodpovídá. Chválím POVED, že na rozdíl od ministerstva dokáže na nově objednaných linkách vnutit Českým drahám výhradní používání sociálně přijatelného tarifu.
Babilon
Pondělí, 22. dubna 2019 - 21:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4105
Registrován: 12-2007
Já si myslím, že těch STJ100 bude tak málo
Může jich být málo obecně (v porovnání s úsekovými SJT jízdenkami), ale u komerčních vlaků mohou klidně tvořit velkou většinu. Cestující nejsou blbí a kupovat Praha-Ostrava za 500 a stejně si muset u příslušného dopravce rezervovat místo, to už si to místo mohu rovnou koupit za výrazně nižší cenu.
Pondělí, 22. dubna 2019 - 23:31:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 987
Registrován: 8-2017
Tantin27: Rychlík bude v IDP až do Berouna? [coze]

KPURPNPM: V Bavorsku mají nějaké jízdenky, které platí jenom na část vlaků v závazku? A na jinou část vlaků v závazku je třeba kupovat jinou jízdenku?
Pondělí, 22. dubna 2019 - 23:39:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1448
Registrován: 7-2017
M250: Je na Plzeňském kraji, aby ČD řekl, co mají uznávat. Vzhledem k tomu, že v STČ platí PID, čekal bych u P2 kombinované IDP+PID jízdné a/nebo rozšíření IDP až do Berouna, opačně má zas totiž platit PID až do Rokycan.
Pondělí, 22. dubna 2019 - 23:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19044
Registrován: 5-2002
PBBH: Tarif ČD neúměrně penalizuje jednotlivce, kteří nejsou zvyklí mít předem placené karty nebo platit předem z mobilu.
Že de facto penalizuje, o tom není pochyb. Však oni taky takoví jednotlivci jedou jednou za uherák a kvůli nim se musí držet kapacity ať už v podobě nevyužitejch vozů a nebo lidí za šaltrem.
A jestli neúměrně - no, aby to nakonec nebylo ještě málo...
Úterý, 23. dubna 2019 - 07:51:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8913
Registrován: 4-2003
Dalo by se statisticky doložit, že jednodušší nízkopříjmoví občané zaplatí za lístky nesrovnatelně víc než dobře se orientující lidi kteří mají možnost a schopnost platit předem.

To se doložit v žádném případě nedá, prostě na to neexistují data.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 23. dubna 2019 - 08:03:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12691
Registrován: 5-2004
Tak kazdopadne se p2 budu vyhybat jak jen to pujde neb nevim proc bych mel sponzorovat kraj ktery mi dopravu komplikuje a prodrazuje.
Úterý, 23. dubna 2019 - 08:18:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 10-2017
Hajnej: To, co píšete, je s ohledem na reálný stav směšné. Kapacity se drží tím způsobem, že se na většině linek jezdí stále stejnými soupravami co dvě hodiny, ať je denní nebo týdenní špička, nebo není. A právě v denní a týdenní špičce jezdí hlavně ti, co platí zlevněné jízdné.

RadekŠ: ČSÚ běžně organizuje operativní průzkumy, některé jsou pravidelné, některé nárazové. Vybírá si reprezentativní vzorky podle toho co je o kom zveřejněno ve veřejných rejstřících a profil tázaného si ještě upřesňují dotazy. Takže v případě, že by byla uznána potřeba zjistit stav, tak to samozřejmě lze.
Úterý, 23. dubna 2019 - 08:21:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8914
Registrován: 4-2003
PV: Tim bude nutne se zabyvat kazdou cestou jednotlive a zvazovat zda nevyjde rychlejc a komfortnejc auto.

Teze že si někdo koupí auto a pak bude přemejšlet, zda z Janovic za tetičkou do Nepomuku (třeba; takových relací se dá vymyslet deset tisíc) pojede autem je obyčejná fikce stojící mimo reálný život drtivý většiny lidí. Oni prostě veznou klíčky, sednou a jedou, od toho si to auto pořizovali.

Pokud něco řeší, tak že auto půl roku neumejou, protože dát 180 korunu za automyčku, to by bylo levnejch piv. Na auto dají protektory Vraník, do ostřikovačů tvrdou vodu ze studny a světla vypínaj už při vjezdu do své boční ulice, aby uškudlili 0,3 halíře ročně a to se vyplatí!! Případně vymyslí nějakou jinou šetřící kolosální peachovinu.

Stejně tak normální lidi neřeší pěti-desetikoruny.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 23. dubna 2019 - 08:29:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8915
Registrován: 4-2003
OPBH: {ČSÚ běžně organizuje operativní průzkumy, některé jsou pravidelné, některé nárazové. Vybírá si reprezentativní vzorky podle toho co je o kom zveřejněno ve veřejných rejstřících a profil tázaného si ještě upřesňují dotazy.}

Hele, přestaňte z nás dělat voly Vy veřejnej rejstříku.[biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 23. dubna 2019 - 08:32:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 10-2017
Radek Š: Maskujete neznalost machrováním.
Úterý, 23. dubna 2019 - 08:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8916
Registrován: 4-2003
Maskujete neznalost

Vy jste si jenom tzv. těžce naběhl.[wink]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 23. dubna 2019 - 08:51:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 10-2017
Radek Š: Nenaběhl. Některé průzkumy se v praxi dělají tak, že se z ČSÚ volá telefonem, a ta čísla hlavně v konci některých průzkumů nejsou až tak úplně náhodná, protože pak už je třeba podchytit konkrétní skupiny obyvatel aby odpovídaly statistickému rozložení nebo aby byl splněn požadavek na strukturu tázaných. Je mi fuk, co se o metodice oficiálně prezentuje, popisuje realitu. Tak si se svým machrováním dejte pohov, když o tom víte jen něco.
Úterý, 23. dubna 2019 - 10:05:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1449
Registrován: 7-2017
PetrVlček: SJT100 pořád nic? Ten bude platit.