Diskuse » Železnice » Železniční uzel Brno (ŽUB) » Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 13. 4. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 13. 4. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
X-Host
Neděle, 03. března 2019 - 11:50:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1692
Registrován: 7-2009
K.S.: Napojení Průtahu na Slatinskou trať je přece moc moc mocinky FUJ! Kvůli úrovňovému křížení s výhybkami. Sice existuje moderní Z.Z., které by s rozumně nastavenými oddíly, nemělo kapacitu ani s křížením nějak degradovat, ale strojvůdci během posledních pár týdnů téměř denně dokazují, že jsou to snad nesvéprávní idioti (viz. od projetí stůj po ujetí celé soupravy i s cestujícími), tak asi proto jsou úrovňová křížení FUJ! i když na mimoúrovňová zrovna prakticky místo není...
A k tomu by se hodilo ještě udělat 2-kolejnou Komárovskou spojku (jistě, další problém, fuj, fuj úrovňové křížení na rozpletu Komárovská spojka - Chrlická trať, která by mimo jiné také potřebovala 2 koleje).

Zvláště ta Komárovská spojka (navíc 2-kolejná) by alespoň částečně umožnila navíc skrze hl.n. otevřít prostor pro spoje ze severu, které by se vracely zpět na sever, když už je také tabu vybudovat odbočení před Židenicemi z hl.n. na Průtah (jistě, je to skrz areál fabriky, ale opravdu tak nemožné ve 21.století ten areál přemostit? Což by zachovalo i napojení vleček na Židenice jinak takovým odbočením (na náspu) zasypaným.

Z pohledu "zvenčí" to vypadá, že se vymýšlí vzdušné zámky pro prostředí, kde na to není (a nikdy nebude) místo. Všechna ta klesání (popř. stoupání na ještě šílenější křížení v 2-etáži) pro mimoúrovňová křížení a rozplety, to by ve městě ještě více vytvořilo neprostupné hradby (naopak by bylo nanejvýš vhodné v rámci reko tratí a nádraží v rámci celého Brna tu hradbu nepropustných tratí pokud možno otevírat alespoň více podjezdy popř. nadjezdy a přechody, kde to jde).

Ze stejného ranku je i to překladiště - není/nebude, protože by tím nikdo nevozil, ale nikdo by tím nic nevozil, protože #1 nemusí a #2 překladiště není a #3 nebyly podmínky do areálů zavést (či zachovat) vlečky s možností mít tam taková překladiště (jistě, ještě je tu nekonkurečněschopný přístup dráhy, že zásilky či 1-vagony prostě přepravovat logisticky efektivně nechce, to by se muselo rozpojovat, přeskupovat třeba po 1 vagonu a to rychle - kdo by to dělal, vždyť ucelenky byly o tolik pohodlnější). Ve výsledku se přepravci naučili posílat všechno po silnici, i když tam jsou často problémy s přetížením, kolonami, nehodami, ale stále je to zřejmě lepší, než co nabízí dráha (a to je škoda).

A o tom kolik tratí se zrušilo či ještě zruší škoda psát (a pak se draze obnovují po mnoha letech jako třeba Židlochovice - byť ty byly mrtvé mnohem dříve, takže to uznávám není úplně nejlepší případ). Třeba Pohořelice - mrtvé - od Brna mají špatně zaústěnou trať a autobusy po D52 (na úvrať - druhé zaústění nikdo nikdy pochopitelně nedodělá), ale např. pendl Pohořelice - Hustopeče časově položený tak, aby navazoval na přestupy na Brno a na Břeclav by pro cestující zajímavý nebyl?

Ale co, vlastně je klika, že se jezdí zatím alespoň po hlavních tratích :-/
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Neděle, 03. března 2019 - 12:52:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8661
Registrován: 5-2007
Sice existuje moderní Z.Z., které by s rozumně nastavenými oddíly, nemělo kapacitu ani s křížením nějak degradovat
Je to len o tom, aká kapacita je treba. Mimoúrovňové kríženie MÁ vyššiu kapacitu ako úrovňové. Ide len o to, aká kapacita je treba.

tak asi proto jsou úrovňová křížení FUJ!
Zaujímavá dedukcia. To ako tie mimoúrovňové kríženia nepotrebujú návestidlá, alebo?

jistě, je to skrz areál fabriky, ale opravdu tak nemožné ve 21.století ten areál přemostit
Nemožné to nie je, ale je to dosť náročné na to, aby sa definitívne vyplatil odsun.

prostě přepravovat logisticky efektivně nechce
Tam je otázka, či to nechce, alebo to fakt nejde. Uvedomte si, že modal split vozňových zásielok je u nás ešte stále väčší, než v západnej Európe a porovnateľný s USA... Ostatne za jeden z najväčších problémov zásobovania za socializmu platilo to, že tovar postával po vagónoch, ktoré sa nestíhali rozraďovať.

ale např. pendl Pohořelice - Hustopeče časově položený tak, aby navazoval na přestupy na Brno a na Břeclav by pro cestující zajímavý nebyl
Nebyl. Zrovna KORDIS je posledná inštitúcia, ktorú by šlo obviňovať z toho, že by zrušila vlak niekde, kde by mal význam.
Neděle, 03. března 2019 - 13:24:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 519
Registrován: 8-2017
X-Host 1692:
Jééééj, já zapomenul na to že úrovňové jsou fuj fuj, ale tady je to o 2x křižovatkovou a 2x pravou a 2x levou a ne moc častou jízdu, to by snad mohlo projít... Plosím plosím... [wink][biggrin]

Pokud by byla Komárovská spojka dvojkolejná, což znamená buď zábor pro násep navíc, nebo to na kousek spojit na 3 koleje s průtahem, tak se musí předělat i triangl na lepší geometrii, tedy větší poloměr. Stavět spojku na Severu přes Areál fabriky mi nepřijde jako rozumné, na R500 tam není v pravdě moc místa a Hlavas je historicky takové polohlavové nádraží a snažit se to změnit je myslím hloupost, více muziky by podle mne nadělaly kusé koleje směrem na Prior. 3-4 koleje by se asi vlezly a daly se nějak elegantně asi napojit právě na koleje vedoucí na Komárovskou spojku.

Železniční hradby by to zcela jistě chtělo odbourat, byť tedy asi pod Hlavním směrem na Svratku to nepůjde, tam je toho moc, ale celý pražský viadukt by se dal otevřít a násep do Židenic nahradit organickým prodloužením viaduktu moderní konstrukcí v historizujícím slohu. Je škoda že na rozdíl od Negelliho viaduktu není chráněný, odhalení a replika původní fasády by Brnu pomohly. Myslím že není bez zajímavosti že na prvních tratích se stavěly dlouhé mosty s minimálním bariérovým efektem a pak se to nahradilo problematickými náspy. Třeba Průtah bych asi velmi rád viděl na dlouhé estakádě, na druhou stranu je u něj příležitost, bude-li udržován, aby z náspu byl zelený prvek ve městě. Souhlasím ale s tím že snaha rvát do města přesmyky je jako někde z Langova Metropolisu, nebo nějakého filmu odehrávajícího se v nějaké dieselpunkové totalitě, eventuálně temném steampunku. A pokud se nemá Brněnská La Defense rozprostírat od Úzké po Černovickou, tak by potřebné rozplety ve městě byly jako nějaké obrácené katedrály snažící se člověka rozdrtit. Pokud vím, tak se ani neuvažuje o přestavbě Maloměřic kdy by se odstavné koleje nacházely po obou stranách čtyřkolejky, to by možná mohlo část problémů s nákladem vyřešit. Otázka, je vůbec potřeba Ranžír v Mjalontu? Nemůže to zvládnout všechno Břeclav, kde se dá dále kolejiště ještě rozšířit, eventuálně možná seřazovat i sunutím? Podle letecké fotky ze 60.-70. se tak asi původně seřazovalo. Jestli to mělo i dvě výtažky si z toho snímku nevybavuji. Nicméně co jsem se tam projížděl nedávno na kole, tak se dá na seřazování vytáhnout snad 900m vagonů naráz a podle stop ve vegetaci snad i více.

Myslím že pomalost dráhy je zejména v par. 1, jistě by to šlo dělat i podstatně rychleji, algoritmy řazení pro systém s X páskami jsou staré jak Metuzalém a aplikovatelné i na železniční seřadiště.
Neděle, 03. března 2019 - 13:54:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 520
Registrován: 8-2017
Asdf 8661:

Je to len o tom, aká kapacita je treba. Mimoúrovňové kríženie MÁ vyššiu kapacitu ako úrovňové. Ide len o to, aká kapacita je treba.
Zaujímavá dedukcia. To ako tie mimoúrovňové kríženia nepotrebujú návestidlá, alebo?

Spíš jde o to že se tu z nich udělala v případě ŽUB taková jakási modla a používají se jako univerzální argument ke všemu, a podobně, asi hlavně v šotodiskusích, jsou vyžadována skoro všude. Navíc je rvát do hustě zastavěné oblasti moc nemá smysl. Buď se to má rozházet ještě pod Brnem, a pak v Majlontu, nebo se nemají, podle mne, vymýšlet, Už teď je dráha v +1 skrze vodu, do 0 se nedá kvůli barákům, takže musíte do +2, tedy se vlaky budou prohánět někde na úrovni 5. NP. To je už myslím moc OK není.

Záleží na tom kolik těch okružních vlaků bude jezdit. Tady tu spojku si umím představit že bude mít přece jenom menší využití už jenom protože vratné soupravy/jednotky a protože je přirozenější protáhnout Tišnovské vlaky na Jih a případné elektrifikované od zastávky na Blansko. Takže by na to zbývaly třeba tři páry za hodinu.

Tam je otázka, či to nechce, alebo to fakt nejde. Uvedomte si, že modal split vozňových zásielok je u nás ešte stále väčší, než v západnej Európe a porovnateľný s USA... Ostatne za jeden z najväčších problémov zásobovania za socializmu platilo to, že tovar postával po vagónoch, ktoré sa nestíhali rozraďovať.

Co psal Koudsk kolem Vánoc to spíš vypadá na to že se nechce. Kapacita na řazení jistě je, když se podíváte do vlákna o Praze, tak zjistíte že kdosi psal o tom že seřadiště v Kralupech nad Vltavou se má vysekávat z kopřiv z důvodu toho že v Praze jsou třeba kapacity pro odstavení vlaků osobní dopravy. Ale nevím kolik toho je obecně po republice takových míst, nedivil bych se kdyby dost.

Otázka je pak třeba i to jak se do řazení může promítnout výpočetní technika, kterou asi nemělo každé nádraží, jak jsem psal výše, tak X páskové algoritmy jsou stará věc a získat tak nejefektivnější postup řazení je dneska velmi snadné, staří aby měli na stavědle tablet a posunovač nějaký chytrý telefon, nebo aby byl na Mašině tablet. Kdybych chtěl, tak jádro toho prográmku dám za víkend dohromady. GUIčkář jsem ale katastrofální.

Nebyl. Zrovna KORDIS je posledná inštitúcia, ktorú by šlo obviňovať z toho, že by zrušila vlak niekde, kde by mal význam.
No nevím, co jsem slyšel tak se snad mají rušit Os Brno-Břeclav po drátifikaci tratí do Židlochovic a Hustopečí, přiznávám ale že na dvě zastávky v dojezdu MHD z rychlíkových stanic to asi smysl nemá, více by asi tedy dával smysl ještě drát přes Pavlovice do Hodonína a vést po nějakém zrychlení Os takto.Jen by to chtělo mít pak asi R/Sp každou hodinu.
X-Host
Neděle, 03. března 2019 - 18:17:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1693
Registrován: 7-2009
K.S.: Severní oblouk přes Fabriku už byl jen taková třešnička při případné umožnění odjezdů přes severní zhlaví na jih a východ, pochopitelně při popuštění uzdy fantazii (a neomezeném rozpočtu) si lze přestavit vratnou mimoúrovňovou (podzemní) smyčku z Majlontu pod Hády, ale že by to byl TUNEL !!!

Rozšíření Komárovské spojky by tak velký problém být neměl, většina podél Svitavy tam ještě místo na dodatečnou kolej má a i ten kus oblouku před rozvětvením Chrlice prostor je. A od rozvětvení Chrlic na hl.n. už to vlastně dvě koleje má, byť zatím jako samostatné tratě. Jediný problém je přemostění Olomoucké, tam je těsno - pochopitelně řešitelné by to určitě bylo, ale toho by se museli chytit znalejší a povolanější.

Kusé koleje na hl.n. u Tesco/Prior - to už opravdu spíš vyvinout úsilí k získání té obchodní barabizny (i realitní developeři stejně jako původně Tesco vážně plánovali ten socialistický barák zbourat a postavit tam obchodní krabici dle dnešních trendů) a toho vedlejšího baráku Vichra, čímž by se uvolnilo místo pro rovné nádraží v jen mírně odsunuté poloze (byla to tuším jedna ze subvariant Petrov). Posunout Uhelnou po hraně Kat.úřadu a křižovatku vyústění na Opuštěnou možná s tím udělat mimoúrovňovou - něco lehkého jako je třeba nedaleko hotelu Voroněž II u BVV - pro postupné odbourávání co nejvíce světelných a úrovňových křižovatek na městském okruhu (jistě, zase tam je plno pozemků soukromě s jinými záměry, takže je to nereálné, protože město to vyjednat neumí a majitelé by zase chtěli modré z nebe, tak tam raději bude autobazar a náletové křoví).

A ideálně v rámci toho integrovat do takového přestavěného hl.n. i UAN (uvolnil by prostor původní Zvonařky - mohl by to být slušný prostor pro výměnu pozemků potřebných kolem Uhelné)...

No nic, představy jsou to zajímavé, ale toho se stejně nedožiji, i když i jen do důchodu to ještě přes dvě dekády mám...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Pondělí, 04. března 2019 - 10:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 522
Registrován: 8-2017
X-Host 1693:

Severní oblouk přes Fabriku už byl jen taková třešnička při případné umožnění odjezdů přes severní zhlaví na jih a východ, pochopitelně při popuštění uzdy fantazii (a neomezeném rozpočtu) si lze přestavit vratnou mimoúrovňovou (podzemní) smyčku z Majlontu pod Hády, ale že by to byl TUNEL !!!

Myslím že to není dobrý nápad ani při neomezeném rozpočtu, Hlavas je dělaný tak aby měl výjezdy zejména na jih, toho bych se zkusil držet, vím že se snaží v různých plánech o jeho symetrizaci, ale pokud tam je nádraží děláno tak že má výrazně více kolejí na jih než na sever, tak bych se toho držel. Co by bylo myslím lepší než smyčka s tunelem je opravdu úprava zapojení nástupišť a toho jak se jezdí tak, aby tam mohly být paralelně dvě dvoukolejky.

A od rozvětvení Chrlic na hl.n. už to vlastně dvě koleje má
Nikdy jsem nepochopil proč se od těch 20.-30. nikdy neudělaly na rozvětvení kolejové spojky.

Jediný problém je přemostění Olomoucké, tam je těsno
Říkám si jestli by nebylo možné, přece jenom tam těch vlaků tolik nebude nikdy jezdit, se dostat na nivelitu průtahu už v místě oblouku komárovské spojky a kus to táhnout jako trojkolejku, zase tolik nákladů přes den nepojede. Takže by to nemuselo vadit, hlavně bychom dostali kapacitní výjezd na východ z Hlavního. Pokud na jih povedou dvě dvoukolejky, tak by tam mělo být kapacity až až.

---
Nemyslím si že by by bylo možné stavět někde u nádraží něco jako u Voroněže. Spíš by to chtělo odklonit I/41 přes Černovickou a Opuštěnou/zvonařku udělat v celé délce jako 3+3, nejhorší je úsek Dornych-Trnitá. Je tam malá vzdálenost křižovatek a krátké odbočovací pruhy, to není dobré a chtělo by to pak i změnu značení trochu. Možná počkat i na to jak dopadne značka pro odbočení doprava na červenou, to by se v některých místech také docela hodilo.
X-Host
Pondělí, 04. března 2019 - 14:30:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1694
Registrován: 7-2009
K.S.: Tak na sever by právě bez Prior/Tesco a Vichr bylo místo pro další 1-2 rovná nástupiště a alespoň 3 koleje směr Židenice, tudíž i provoz na sever by se zvedl. Jinak pochopitelně sever by mohla suplovat ta zmíněná Komárovská spojka ve 2-kolejném provedení a s napojením na nákladní průtah u Olomoucké.

Silniční MO - varianta vnitřní přímý směr lehkým mostním obloukem a pod ním odbočení/napojení z boku kruháčem (platí tedy jen pro T-křižovatky) je celkem elegantní řešení, které nezabere tolik místa a neudělá ani extra velkou hradbu... Ovšem to je off-topic
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
X-Host
Pondělí, 04. března 2019 - 19:39:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1695
Registrován: 7-2009
K.S.: Ještě by se musela dořešit zastávka Brno-Černovice, pokud by tam něco zastavovalo i poté, ale při troše snahy by i tam zcela jistě šlo vyřešit nástupiště i pro druhou kolej...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Úterý, 05. března 2019 - 00:01:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 1-2016
Kusé koleje na hl.n. u Tesco/Prior - to už opravdu spíš vyvinout úsilí k získání té obchodní barabizny (i realitní developeři stejně jako původně Tesco vážně plánovali ten socialistický barák zbourat a postavit tam obchodní krabici dle dnešních trendů) a toho vedlejšího baráku Vichra, čímž by se uvolnilo místo pro rovné nádraží v jen mírně odsunuté poloze (byla to tuším jedna ze subvariant Petrov). Posunout Uhelnou po hraně Kat.úřadu a křižovatku vyústění na Opuštěnou možná s tím udělat mimoúrovňovou - něco lehkého jako je třeba nedaleko hotelu Voroněž II u BVV - pro postupné odbourávání co nejvíce světelných a úrovňových křižovatek na městském okruhu (jistě, zase tam je plno pozemků soukromě s jinými záměry, takže je to nereálné, protože město to vyjednat neumí a majitelé by zase chtěli modré z nebe, tak tam raději bude autobazar a náletové křoví).

Tesco bylo (před)loni prodáno, nevšiml si toho zřejmě ani odborník na ÚP a bojovník za neodsunuté nádraží pan Ander ještě když byl ve funkci, kdy měl přesně tohle řešit. Nemusel ani vyvinout "zvýšené úsilí", Tesco by jistě klidně prodalo městu za slušnou cenu. Pokud by to město nebo kdokoliv chtěl teď kupovat, tak se mu to násobně prodraží a tím vzniknou další náklady, do kterých se nikomu už chtít nebude (prodejní cena Tesca byla cca 800 milionů, k tomu investice nového majitele do revitalizace, dlouhodobě zasmluvnění noví nájemci atd.). Odhad ceny minimálně 2 mld. K tomu hodně vysoké náklady na zbourání. Takže když město (resp. velcí zastánci varianty nádraží v centru) nebyli schopni vyjednat ani tohle, tak co chtějí řešit teď. Nemluvě o tom, že by se nějak mělo hýbat s hlavními silničními stavbami v okolí. Stačí se podívat, jak dlouho trvala Plotní. U Zvonařky jako autobusáku zapomínáte na to, že je soukromá (a navíc díky vzájemným zákulisním kšeftům se do soukromého majetku nasype z města (opět záležitost přechozího vedení) několik desítek milionů úplně zbytečně a zhodnotí se tam soukromý majetek. A pak si to má město vykupovat od majitele za těžké peníze zpět, aby to mělo používat na případné výměny pozemků? To můžou kupovat rovnou. Samozřejmě je to utopie, protože on by se ÚAN ani nikam pod to nádraží v současné poloze nevejde, zvláště když se zabere další prostor místo Tesca nástupišti. Nezapomeňte tam totiž počítat i prostor pro dnešní Grand, který by tam musel mít. Jinak by nový ÚAN neměl absolutně smysl.

Kdyby tady tyto úvahy byly před 10 lety, měly by možná nějaký smysl. A ne poté, co se všechno okolo nádraží, Tesca, celé té oblasti dělo poslední 2-3 roky. Teď už nezbývá než to zdržoval přes hajzla Patrika apod. místo toho, aby se dořešily k lepšímu ty spornější věci.
X-Host
Úterý, 05. března 2019 - 09:28:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1696
Registrován: 7-2009
TN26: No třeba si toho jen "nevšimli" - udělat z 0,8GCZK cca 2,0GCZK může být lákavá (pokud jde o "napasení se" z městského/krajského/státního/dotačního cecíku)...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Úterý, 05. března 2019 - 10:34:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 7-2017
Další díl úsměvné frašky na téma odsun hlavního nádraží? Opravuje se zabezpečovací zařízení na stávajícím nádraží, stejně tak i schnilé mosty, tak argument, že nelze zachovat provoz na stávajícím nádraží pominul. Na příštích 25 let zbývá jen vypracovávat další studie a projekty na nové nádraží a jeho varianty. Jako zastánce nádraží v centru jsem v klidu; nic se v příštích desetiletích stavět nebude. Pro případné kapacitní problémy a výluky je tu odsunutá demoverze na dolním nádraží. Brno jako město nic samo nepostaví, na to je to příliš velké finanční sousto a pro celestátní politiku je to téma cizí až nepochopitelné. Navíc jsou tu jiné rozpočtové priority jako slevy na jízdném a obědy ve školách zdarma, plus evergreen v potřebě dálnic.
Úterý, 05. března 2019 - 20:08:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8669
Registrován: 5-2007
kuna: Áno, najlepšie bude až sa tá "demoverzia" začne používať na tie kapacitné problémy. To budú v okolí Úzké jazdiť autobusy každý týždeň inak, nákladní dopravcovia prídu o trasy bo tam bude jazdiť osobka, a každého pol roka sa napíše článok o tom, ako stojí železnica v Brne za hovno... Fakt super vízia [crazy]
Úterý, 05. března 2019 - 22:09:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 526
Registrován: 8-2017
Asdf 8669:
Oba víme že nic lepšího než lepení Hlavasu a provoz Dolního v Brně nevymyslí. Že to prostě z mnoha důvodů nejde, nebo není reálné.

Myslím že úspěch bude, jak o tom diskutuji s X-Hostem, pokud se podaří udělat dvojkolejku z Komárovské spojky a Chrlické tratě po rozdělení, ale ideálně se dvě koleje protáhnou přes Komárovskou spojku k průtahu, kde se spojí s ním a pak do Slatiny. Modernější konstrukce výhybek a oblouku by také nebyla špatná. Spojku je potřeba v oblasti zast. Černovice zvednout o dva metry, ale to nebude problém. Také udělat dvě nástupiště proti sobě mírně posunutá a podchod. Podjezdy směrem k vodě by také nemusely být problém.
Středa, 06. března 2019 - 07:16:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 8-2017
"nákladní dopravcovia prídu o trasy bo tam bude jazdiť osobka"
Není právě tohle největší bolestí Vámi protežované odsunuté varianty?
Středa, 06. března 2019 - 08:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 7-2017
Asfd: právě z těchto důvodů je slavný ODSun nádraží u ledu; na ministerstvu se řeší se právě kapacitní problémy nákladní dopravy. Pokud se najde odsunutá varianta s dostatečnou kapacitou, tak zase nevyjde ekonomika projektu. Geniální jako Hlava XXII: varianta u řeky je levnější, pokud kapacitně nevyhovuje, aby kapacitně vyhovovala, tak je zase dražší než varianta v centru. Proto jsem v klidu a nádraží se nikdy nepřesune.
Středa, 06. března 2019 - 10:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8670
Registrován: 5-2007
registrovaný_jk: No ale je evidentné, že súčasný stav je na tom do budúcna ešte horšie. Aj ŽESNAD dal k variante A pripomienky, po ktorých zapracovaní im nevadí.

kuna: A kapacita na prŮtahu bude časom tak vyžraná od osobky, že to bude ešte väčší problém. Áno, hlava XXII.

Skrátka si v Brne nezaslúžime nič, len aby sa donekonečna písali články o tom, ako stojí železnica v Brne za hovno. Čo už.
Středa, 06. března 2019 - 11:49:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3950
Registrován: 5-2004
Tak ty připomínky Žesnadu moc zapracovatelný nejsou, třeba 6 kolejí okolo ul. Klíny pochybuju že vznikne. Stejně tak alternativa - přesmyk z Majlontu mezi koleje KP/Adamov → Opuštěná.
Středa, 06. března 2019 - 11:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 8-2017
"Aj ŽESNAD dal k variante A pripomienky, po ktorých zapracovaní im nevadí."
Jo, které ale nikdo nezapracoval, a po mohutném mlžení stát přiznal, že se ani zapracovat nesnažil. Proč, na to asi odpověděl/a kuna č.69.
Středa, 06. března 2019 - 13:43:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 181
Registrován: 7-2017
Když pánové načali Hellera, tak já tedy pootevřu Jaroslava Haška: "Vašnosti, pořád je tady varianta s nákladním průtahem v místě dnešního Hlavního nádraží." No uznejte, nebylo by to vpravdě švejkovské řešení?
Středa, 06. března 2019 - 14:31:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 786
Registrován: 3-2013
Tak dnes jedou z Maloměřic nákladní a osobní vlaky souběžně. Jediné úrovňové křížení je od Brodu na vjezdu do Maloměřic. Pokud by se průtahy prohodily, tak se buď nákladní a osobní vlaky budou křížit v Židenicích nebo osobní pojedou přes ranžíř a nákladní mimo (a pak mohu Majlont rovnou zrušit). Je fakt, že bednám pana Šimrala by to vadit nemuselo.
X-Host
Pátek, 08. března 2019 - 12:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1705
Registrován: 7-2009
V Brně se rodí podoba Jižní čtvrti, nové nádraží bude sedm metrů nad zemí

Doslova Vzdušné zámky, s.r.o., Vlastní koleje a nástupiště umístili odborníci ze SŽDC na obří most o šířce sto metrů a ve výšce zhruba sedmi metrů.

„Je to z důvodu hydrologických a geotechnických a také kvůli výškové koordinaci se stavbou jižní části velkého městského okruhu a proto, aby se dalo železniční těleso pohodlně podjet,“ zdůvodnil Pavel Tesař z tiskového oddělení SŽDC.

Podle Sedláčka je teď potřeba vyřešit, co bude pod kolejemi, před nimi a za nimi.
- a ten "most" bude udržovat dekády kdo? A za kolik?

Btw. to TESCO asi nebylo "prokaučováno" až tak náhodně a i z toho stručného vyjádření vyplývá, že nic nebránilo srovnání té budovy se zemí, jen by se pak špatně protlačovala varianta Řeka proti Petrov (viz. poznámky Kuna #69)

Projekt na novou zástavbu v oblasti dnešního Teska pak „malují“ odborníci pro developerskou skupinu Crestyl, která koupila Tesco u nádraží. „Zatím jsme Tesco zrekonstruovali a prostory pronajali obchodníkům. Do budoucna uvažujeme o úplné přestavbě. Projekt se ale teprve rodí,“ říká mluvčí Crestylu Ondřej Micka.
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Pátek, 08. března 2019 - 23:03:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 528
Registrován: 8-2017
X-Host 1705:
Tak vyzoška je to pěkná a jak se dívám, tak je ten návrh dělán potají tak aby snesl obě polohy. To je vtipné... Já bych navrhl pánům koupit pořádné herní PCčko a Cities Skylines se všemi doplňky, tam se mohou realizovat dle libosti. Mimochodem odsunuté nádraží silně připomíná jedno z těch, které se dají do hry stáhnout.

Myslím si že stejně se stěhovat nebude a celý uzel se bude modernizovat jen dílčími kroky, jako například nové perony na Přerov místo zdi hrůzy, Dvojkolejka na Komárovské spojce a propojení s Průtahem, možná vznik zastávky na Komárovské a permanentní stanice na Dolním, mírná změna využívání kolejí na Hlavním. Pokud se tam ještě trochu upraví zapojení kolejí, tak to může zase plně sloužit jako nádraží a eventuálně se stát dalším zázemím pro dopravce. Časem se tam možná udělá stanice s průjezdem na 100km/h a protáhne se tudy VRT, nebo budou pro VRT sloužit případné kusé perony na Přerov. Samozřejmě bude případně potřeba nějak zajistit lepší přestupní vazby, takže asi minimálně nějaká přestavba Židenic s napojením podchodem na Zbrojovku, vybudování čtyř hran v Heršpicích pro lepší obsluhu jihu Brna. Pak by se hodilo nechat vlaky jen přes Hlavní projíždět a otáčet je v Krpoli a Modřicích. Mezi Hlavním a Modřicemi by myslím moc neuškodily ani tři koleje v celé délce. Tři do Heršpic jsou, pak je 400m nic, pak se napojuje průtah úrovňově, tady by se asi ta trojkolejka dala nějakým výpočtem vylhat.

Myslím že je třeba od sebe konečně oddělit rozvoj jižního centra a situaci kolem nádraží, je myslím třeba protáhnout městskou dálnici v podání 3+3 minimálně po Polotní, ale lepší by bylo to mít v kuse až po Ostravskou/Olomouckou,jsou tam třeba odbočovací pruhy skoro pořád a kolikrát se stane že odbočující stojí až bůh ví kolik stovek metrů před tím a brzdí dopravu.
Pondělí, 18. března 2019 - 17:31:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3175
Registrován: 12-2007
https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/78547/hrbitov-vlaku-na-t ajemnem-nadrazi-v-brne-chatraji-desitky-lokomotiv-a-vagonu.html?u tm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

Víte o tom někdo něco?
Pondělí, 18. března 2019 - 17:45:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8707
Registrován: 5-2007
Wagon: Nič nové ani zvláštne. Rotunda na Dolním. Je tam celkom dobre vidieť z nástupíšť.
Pondělí, 18. března 2019 - 17:53:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3176
Registrován: 12-2007
Asdf: Do Brna zavítám jenom málokdy. I tak mne ale zajímá, jaká je budoucnost tohoto nádraží.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 15:33:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 820
Registrován: 9-2007
Wagon: Budoucnost tohoto nádraží? To je na tomto serveru docela vtipná otázka. Probírá se to tu snad od začátku k-reportu.
Máte křišťálovou kouli? Tam se o budoucnosti nového brněnského nádraží, které má stát v těchto místech snad něco dozvíte.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 15:39:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 642
Registrován: 1-2016
Ad Tesco na Dornychu:

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/tesco-na-dornychu-pujde-k -zemi-nahradi-ho-namesti-s-hotelem-a-kancelaremi-okolo-20190321.h tml
Čtvrtek, 21. března 2019 - 18:02:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 1-2018
Rád bych se poptal Brňáků na služby na nádraží Královo Pole. Je tam o víkendu nějaký stánek/obchod kde by bylo možné si koupit něco na cestu vlakem domů (pití, jídlo...)?
Čtvrtek, 21. března 2019 - 18:07:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3970
Registrován: 5-2004
Jel jsem tam o víkendu ráno, to fungoval stánek i trafika. Jinak i kdyby bylo vše zavřený, je tam slušně vybavený automat, který bere i karty.

Edit: jinak pár set m od nádraží jsou hned dva supermarkety: https://mapy.cz/s/3pYIk

(Příspěvek byl editován uživatelem David_Jaša.)
X-Host
Čtvrtek, 21. března 2019 - 18:15:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1711
Registrován: 7-2009
No s tím TESCO si snad dělají prdel...
Zarazit, nepovolit, flek na NvC :-)
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Čtvrtek, 21. března 2019 - 18:59:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 561
Registrován: 3-2005
mana cz - služby na nádraží Král.Pole, to je ukázka totální obchodní neschopnosti (ale nevím koho). V hospodě se jen čepuje, takže k jídlu je tam jen stánek s pečivem,který tam už byl před letošním brněnským opravním rokem. Ale jen buchty,koláče a vdolky. Nedostanete tam ani blbé plněné bagety, obvyklé v Pointech na jiných nádražích. A naproti je prodejna oříšků. Když si tu bídu dáte dohromady s gigantickou velkou halou tak budete giganticky naštvaní. Doporučuji všem nabalit řízky z domu. Člověk by zaplakal. Před desítkami let chodil po peronech chlap a vykřikoval i prodával horké párky. Dnes nechává Dráha hladové lidi se jen vztekat, nejen v Králově Poli a Dolním nádraží. Wifi mě může být ukradená když mě není dopřána třeba ani proletářská zelňačka a slušné párky. Dráho styď se. Haňba plut !! A neplatí to jen pro Brno
Čtvrtek, 21. března 2019 - 19:27:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 1-2018
Jariss a D.J.: Díky za zprávu. Tak nějak jsem to tušil že v KrPoli toho moc nebude. Na zpáteční cestě si nakoupím buď v centru nebo v Albertu.
X-Host
Čtvrtek, 21. března 2019 - 20:23:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 7-2009
Jariss: Úplně pro nejhorší nouzi je tam pod schody k 1.nástupišti automat s něčím malým na zub (snad i bagety). Jinak opravdu krize - jeden stánek s převahou pečiva (+ kafe) a jedna Oříškárna a hospoda Na Roli.

Jinak v běžných otvíracích dobách Albert pěšky anebo 1.zastávka bus/tram/trol. anebo LIDL buď přímou kratší cestou mezi paneláky zezadu k LIDLu anebo 2 zastávky bus (tuším 41/42/70/71) na zastávku Tylova.
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Neděle, 24. března 2019 - 11:17:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1288
Registrován: 7-2017
X-Host:
"No s tím TESCO si snad dělají prdel...
Zarazit, nepovolit, flek na NvC :-)"

Největší sranda je, že varianta zbourat Prior a toho prostoru využít pro narovnání esíčka a přidání jednoho nebo dvou perónů se veřejně protřepávala jako reálná možnost hned po r. 1989. Tenkrát jsem dokonce zaregistroval mezi lidmi názor, že komunisti tam zlomyslně nechali Prior postavit naschvál, aby této možnosti zabránili... No, tak teď jí chce zabránit někdo jiný výstavbou něčeho jiného.

Je úplně jedno, kdo drží moc. Ve všech systémech a režimech se nakonec její držitelé chovají úplně stejně hnusně.
Úterý, 26. března 2019 - 13:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3981
Registrován: 5-2004
dědek_hank:
"Je úplně jedno, kdo drží moc. Ve všech systémech a režimech se nakonec její držitelé chovají úplně stejně hnusně."
Není to jedno. Být v předchozí radě a zastupitelstvu silnější zastoupení těch, kdo by prosazovali nádraží v centru, vyvíjejí se věci možná o dost jinak. Včetně onoho nákupu ex-prioru.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 09:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 222
Registrován: 3-2018
dědek_hank:
"Tenkrát jsem dokonce zaregistroval mezi lidmi názor, že komunisti tam zlomyslně nechali Prior postavit naschvál, aby této možnosti zabránili..."

Teď o tom i píšou v novinách
micek
Pondělí, 01. dubna 2019 - 12:08:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 247
Registrován: 11-2015
Vedení Brna couvlo, nové nádraží může vyrůst i bez podzemní železnice
Snad se na to nové nádraží nějak lidé dostanou. Když vidím jak dlouho trvalo dostat tramvaj do Plotní...
Racek
Pondělí, 01. dubna 2019 - 14:35:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1696
Registrován: 5-2004
micek: však pilotní obsluha odsunutého nádraží linkou 61 už běží čtyři měsíce ke spokojenosti obecenstva ... a kdyby to náhodou v budoucnu nestačilo, tak nové nádraží bude na mostě, linky 40, 50 a 63 se z Plotní mohou přeložit do trasy Trnitá-Rosická-Železniční. To nám na těch prvních 30-40 let, než se tam podaří dotáhnout koleje pro šalinu, bude muset stačit.
Středa, 03. dubna 2019 - 12:38:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1322
Registrován: 7-2017
David_jaša:
"dědek_hank:
"Je úplně jedno, kdo drží moc. Ve všech systémech a režimech se nakonec její držitelé chovají úplně stejně hnusně."Není to jedno. Být v předchozí radě a zastupitelstvu silnější zastoupení těch, kdo by prosazovali nádraží v centru, vyvíjejí se věci možná o dost jinak. Včetně onoho nákupu ex-prioru."

Pirát v radě zůstal a hele, jak rychle a pěkně otočil... [satan]

Mladí buřiči, staří landráti. [ko]
Středa, 03. dubna 2019 - 17:15:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8740
Registrován: 5-2007
Pre pirátov nádražie nikdy nebolo príliš téma. Respektíve pristupovali k nemu skôr zo strany boja proti "arogancii magistrátu" resp. "priamej demokracie", samotná poloha nádražia im bola vždy skôr ukradnutá. Naposledy sa myslím klonili k návrhom Žesnad.cz na to, že nádražie sa môže odsunúť, akurát odsunutá varianta vyžaduej určité úpravy.
Středa, 03. dubna 2019 - 20:52:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4003
Registrován: 5-2004
Hlavně jsou mladá strana, která se dala dohromady na jiných tématech, takže tam najdeš hodně široký spektrum lidí, od totálních centristů po totální odsunovače. Nemastnost neslanost nebo návrhy typu šalina po viaduktech z toho pak přímo vyplývají.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 09:12:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 796
Registrován: 3-2013
Stejně si myslím, že by pro variantu odsunu bez diametru nebylo špatné zachovat stávající trať přes hlavní nádraží (zůstalo by jako zastávka) pro nějakou linku S-bahnu. A samozřejmě pro všechny vlaky vč. R a EC zachovat zastavování v Židenicích. Při lepší návaznosti na MHD by pro velkou část města ty Židenice byly lepší volba, než dolní nádraží.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 22:17:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 531
Registrován: 8-2017
David Jaša 4003:
Šalina na viaduktech je celkem logické řešení, které by umožnilo teoreticky výrazně zrychlit jízdu na jih a na západ.
Pátek, 05. dubna 2019 - 19:26:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 649
Registrován: 1-2016
Včetně onoho nákupu ex-prioru.

Znovu se nelze nezeptat, co dělal zastánce NvC Ander jako ten, kdo tyto věci měl přechozí 4 roky na povel. Nic. Prior se prodal Crestylu a je hotovo.

však pilotní obsluha odsunutého nádraží linkou 61 už běží čtyři měsíce ke spokojenosti obecenstva
Ony jsou nějaké stížnosti? Nikdy mi zatím cesta netrvala více jak 6 minut, včera z Dolního 4. Na provizorní dopravu skvělý výkon. Jistě, v páteční špičce se stane, že kvůli rozkopané Plotní ten autobus se zdrží nějakou minutu, ale svépravný člověk s tím snad počítá nebo může jít ten strašlivě dlouhý kus do kopřiv za městem pěšky. Trvá to pohodlným tempem 10 - 15 minut max když jde vrchem a nečeká na Úzké na semaforu.
Pátek, 05. dubna 2019 - 22:30:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4009
Registrován: 5-2004
Znovu se nelze nezeptat, co dělal zastánce NvC Ander jako ten, kdo tyto věci měl přechozí 4 roky na povel. Nic. Prior se prodal Crestylu a je hotovo.

Zelení a ŽtB+P neměli většinu ani v radě (která by o tom rozhodovala), ani v zastupku. Pokud se tak nestalo, mohl to alespoň symbolicky oficiálně navrhnout, ale na výsledku by to těžko něco změnilo.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 13:06:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 7-2011
Na to se dá říct pouze to, že téma nádraží v současné poloze natolik rezonuje společností, že se výše zmíněné politické strany dostaly tam, kde teď jsou
Úterý, 09. dubna 2019 - 15:06:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 8-2017
Od času 17:44 něco na odlehčení
Úterý, 09. dubna 2019 - 15:40:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4021
Registrován: 5-2004
Rodney_mckay:
"Na to se dá říct pouze to, že téma nádraží v současné poloze natolik rezonuje společností, že se výše zmíněné politické strany dostaly tam, kde teď jsou [wink]"
Nějakých 17 % hlasů mi nepřijde jako málo, vzhledem třeba k ochotě lidovců jít do kompromisů a k tomu, že to není jediné komunální téma.
Středa, 10. dubna 2019 - 06:56:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 8-2017
No, on ten projekt odsunutého nádraží (Řeka var A) je reálně taky zhruba tam, kde ty "výše zmíněné strany". A je tam i varianta Petrov, o tom žádná. Prostě sedmá ikonka na třetím řádku zdejších emotikonů.
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 21:01:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 670
Registrován: 10-2007
Jménem autorského týmu bych rád všechny pozval k návštěvě nového webu BRŇÁK - aneb vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu.

Více informací viz leták.
Sobota, 13. dubna 2019 - 07:51:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1346
Registrován: 7-2017
registrovaný_jk:
"No, on ten projekt odsunutého nádraží (Řeka var A) je reálně taky zhruba tam, kde ty "výše zmíněné strany". A je tam i varianta Petrov, o tom žádná. Prostě sedmá ikonka na třetím řádku zdejších emotikonů."

Jestli k tomu odsunu nakonec opravdu dojde, bude to jako s brexitem. Pak se všichni souhlasící budou divit, co všechno jim jeho proponenti předem zatajili. A přitom by stačilo na plnou hubu a řečí čísel říct, že jde o ekonomický nesmysl, jehož financováním by si Brno na dalších 50 - 100 let zablokovalo šanci na financování jakýchkoli dalších investic.
Sobota, 13. dubna 2019 - 08:27:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 675
Registrován: 10-2007
Stavědlo 3 na Hlavním už je minulostí... viz včerejší foto
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Sobota, 13. dubna 2019 - 10:02:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 564
Registrován: 3-2005
hank - vy a vaši soukmenovci vidíte jen tu svoji dráhu, nevidíte rozvoj Brna v globálu, chcete pokračovat ve škrcení a dušení Brna stávajícím průtahem, a ještě utáhnout !!
Sobota, 13. dubna 2019 - 10:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4031
Registrován: 5-2004
Jariss, ona je ještě někde v Brně železnice na terénu a ne podjezdů/nadjezdů?
Sobota, 13. dubna 2019 - 10:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1347
Registrován: 7-2017
Jariss:
"hank - vy a vaši soukmenovci vidíte jen tu svoji dráhu, nevidíte rozvoj Brna v globálu, chcete pokračovat ve škrcení a dušení Brna stávajícím průtahem, a ještě utáhnout !!"

Co to je "rozvoj Brna v globálu"? Komu a čemu to má sloužit?
Sobota, 13. dubna 2019 - 13:10:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 565
Registrován: 3-2005
Pánové, vždyť už jste jste legrační, tím svým postižením vůči ODSunu, a ano, "komu ta nějaká věc má sloužit?" - oblíbená hláška starosoudruhů..
Sobota, 13. dubna 2019 - 19:35:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 7-2017
ODSunování nádraží je jako budování socializmu, je již na horizontě a tam také na vždy zůstane!
Sobota, 13. dubna 2019 - 21:48:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1348
Registrován: 7-2017
Jariss:
"Pánové, vždyť už jste jste legrační, tím svým postižením vůči ODSunu, a ano, "komu ta nějaká věc má sloužit?" - oblíbená hláška starosoudruhů.."

[rofl]

Lepší odpověď nemáš?
Sobota, 13. dubna 2019 - 22:12:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 566
Registrován: 3-2005
Hank - vždyť jsem to psal, centrum si musí vydýchnout, rozšířit se ke koridoru, který tam už je od drážního dávnověku. A vy se pořád chcete šmudlat u té fujtajblové Malé Ameriky...,bože lidi, trochu napněte křídla, nebuďte tak malí.....
Sobota, 13. dubna 2019 - 22:39:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 550
Registrován: 2-2011
Jarris:

Nevím jestli si centrum po realizaci odsunu vydýchne ale okrajové části Brna, které zahltí automobily se nenadechnou. Lidé při ztrátě komfortního přestupu vlak-MHD na hlaváku přestanou využívat vlak na který jsou ochotní docházet ze svých domovů. Pro pravidelné dojíždění pak použijí auto, nechají ho na okraji Brna a dál do centra budou pokračovat MHD.