Diskuse » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 14. 4. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 14. 4. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 10:15:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14880
Registrován: 10-2004
D.S.: Tak si to zkuste nakreslit. Mají-li fungovat vazby v Ostroměři všemi směry a jízdní doba do Staré Paky je půlhodina, je zřejmé, že aby byly ve Staré Pace vazby, tak ten rychlík musí být v půl nebo v celou v případě protočení celých SV Čech o půlhodinu. A podobně to vychází v Železné Brodě. Jenže rychlá jízdní doba Železný Brod - Stará Pak se hodně pod půlhodinu, takže jediné reálné řešení vazeb v obou uzlech je ten, že si ten rychlík v jednom uzlu odstojí, nebo pojede jako (skoro)osobák.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 10:30:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18932
Registrován: 5-2002
Orky: takže jediné reálné řešení vazeb v obou uzlech je ten, že si ten rychlík v jednom uzlu odstojí, nebo pojede jako (skoro)osobák.
Nebo taky udělat některej z těch uzlů jako "mírně rozmázlej", samozřejmě jen pokud to návaznosti v tom uzlu dovolují.
Nechic
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 10:37:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2485
Registrován: 4-2010
Proto jak říkám, osobáky vyhodit, vytvořit ze současných R pseudoOs-Sp s těmi vazbami a současnou jízdní dobou zatímco ten Tomášův rychlorychlík umístit do polohy současných Os s vazbou jen třeba v té Pace. To by trať docela pozvedlo. Samozřejmě je otázka jak výpadek Os na některých zastávkách doplnit slušnou vazbou na ty nové vlaky.
D.S.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 11:03:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 12-2017
Orky: Myslíte, že v Železném Brodě je vyloženě nutné mít uzel v celou nebo půlu? Jizerskohorská dráha je poměrně izolovaná oblast, tak by její posun jako celku nemusel až tak vadit.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 11:48:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3248
Registrován: 5-2002
K různým úvahám: spoustu věcí taky lze obecně řešit i směrovou vazbou a přímými linkamim, není nutné se striktně držet jen klasických uzlů. Třeba ten Brod by bylo asi zajímavé, kdyby se podařila směrovka Semily - Tanvald mezi pražským a libereckým R (příklad).
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 14:44:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 991
Registrován: 7-2017
Tak v první řadě by na 030 bylo potřeba vykácet veškerou zeleň 15 - 20 metrů od kolejí.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 16:21:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18933
Registrován: 5-2002
TZ: Třeba ten Brod by bylo asi zajímavé, kdyby se podařila směrovka Semily - Tanvald mezi pražským a libereckým R (příklad)
Když příklad, tak příklad - zde toho, že aby šel takto "zjednosměrnit" uzel, měly by vycházet kříže pokud možno na hnedle čtyřech stranách.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 21:41:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 962
Registrován: 8-2017
Tahle směrovka by taky znamenala čtyřicetimutový přestup v relaci Praha - Liberec. [ko]

D. S.: Jizerskohorská dráha je poměrně izolovaná oblast, tak by její posun jako celku nemusel až tak vadit.
Jednak není izolovaná díky vazbě v SPG a jednak jste limitován polohami stanic. Na 036 lze buď to, co tam je teď, nebo to o čtvrt hodiny otočit, ale to zase nemáte kde křižovat na 035.
Pátek, 05. dubna 2019 - 21:33:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12760
Registrován: 8-2004
Orky:
"A když se nakousl ten Kuks: Kdyby byl, tak ten rychlík dojede do Staré Paky něco jako X:35, tedy přípoj na Ostroměř v háji, při celé ve Dvoře zřejmě jednou vyjde obousměrně dobře."
Doufám, že jste si to uvědomoval i při psaní příspěvku 14870.[wink]
M250.0:
"MD by si mělo hlavně říct, jaké jsou jeho vysněné taktové polohy a tlačit na zrychlování právě takové, aby tyto polohy dosáhlo. (Nicht so schnell wie möglich, sondern so rasch als nötig. - SBB)"
Přesně tak. Což v první řadě znamená, že odbor, který ty vlaky objednává také řeší, co se má stavět, což se dnes v podstatě neděje a podle toho to vypadá - tj. nestaví se (např. na té 030) to, co je potřeba v duchu citace SBB. (Což je i částečná reakce na Orkyho.)
M250.0:
"Pokud máte 2 objednavatele...
...tak by mezi sebou mohli komunikovat."
Souhlas.[ok]
Orky:
"Tady je zřejmé, že buď bude vazba v jednom uzlu, ve druhém nebo budete muset ten rychlík 10 minut odstát,"
No a? Viz výše. Kdyby se stavělo to, co je potřeba, tak by se nic odstávat nemuselo (nebo alespoň ne tak moc). Jenže to by spolu nesměly na MD hrát odbory zákopovou válku.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 05. dubna 2019 - 21:48:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14883
Registrován: 10-2004
Hroch: Příspěvek 14870 byl psán jako shrnutí možných variant dle toho, co naznačil pan Pospíšil, cílem nebylo řešit přestupní vazby. Bohužel pan Pospíšil nám "kompromisní verzi" nepřiblížil, takže se nedá bavit o tom, zda to bude některá z těch 4 nastíněných, nebo třeba ještě nějaká jiná.
A mezi Železným Brodem a Starou Pakou vám žádná reálná stavba nepomůže k tomu, aby se "noc odstávat nemuselo", jelikož jízdní doby úseků Tanvald-Železný Brod a Ostroměř-Stará Paka budou vždycky blízké půlhodině.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 11:02:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 526
Registrován: 7-2017
Tak schválně, kolik se toho nakonec zmodernizuje a o kolit stoupne na těch úsecích rychlost ? Uvidíme. Ale každopádně je to pozitivní posun, že se železnice konečně hromadně modernizuje.[ok]

Mapa: Když nejdou dálnice, budou koleje. Do železnic míří miliardy, kde se má stavět?

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/doprava/modernizace-zeleznic e-v-cesku/r~8e392f10506d11e9be22ac1f6b220ee8/
Pondělí, 08. dubna 2019 - 13:10:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 995
Registrován: 7-2017
Při troše dobré vůle by mírné ohnutí RS 5 mohlo zajistit rychlodráhu Liberec - Praha. Jestli ovšem v té době bude o takové spojení zájem.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 19:26:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 11-2017
mot: Nevím, nechci nikomu brát iluze a navíc mohu stejně jako Vy použít tak maximálně slova typu "mohlo" a "jestli".. Ale o té VRT Praha - Liberec a možná dále už v různých variacích slyším minimálně posledních dvacet let a vlastně to do jisté míry byla taková "první vlaštovka" VRT u nás, alespoň co se plánů týče [happy]


Momentálně mi ale přijde, že tato novostavba ustoupila do pozadí až za "megaprojekty" novostaveb Praha - Drážďany, Praha - Brno - Břeclav/Přerov a Praha - Beroun. Pokud se nic zásadně nezmění v objemu investic, myslím si, že projekt adekvátního spojení na trase Praha - Liberec vždy ustoupí do pozadí třem mnou zmiňovaných projektům. A že i u nich je realizace v nedohlednu..


Byl jsem dlouho zastáncem realizace VRT, ale poslední dobou si říkám, jestli by nebylo lepší, alespoň v maximálně možné míře, upravit alespoň stávající tratě, protože už si zkrátka nedělám iluze, že se ve skutečnosti v nějakém dohledném časovém horizontu ty VRT vůbec budou realizovat a že se na to seženou peníze.


Takže pokud budu vycházet z reality, bude mnohem lepší, než někde sehnat peníze na několik nejvíc prosazovaných VRT a zbytek infrastruktury nechat tak, jak je, myslím si, že bude lepší peníze využít na rekonstrukci stávajících tratí stylem "co to dá", ideálně s přeložkami tam, kde nejvíce bolí pata. Namátkou Olomouc/Přerov - Brno, Hranice - Lideč, Brno - Jihlava, Praha - Kladno, Budějovice - Plzeň, Ústí - Cheb, Děčín - Liberec, Choceň - Třebová - Brno, Praha - Hradec, Plzeň - Domažlice.. No, je jich samozřejmě mnohem více.


A teď, proč o tom píšu. Již mnohokrát jsem četl, že trasa Praha - Liberec se dá snad za 1/4 ceny oproti výstavbě nové VRT sjet za 75 - 85 minut /z centra do centra/. Výstavbou několika spojek, maximální optimalizací stávajícího traťového tělesa a také určité přestavby úseku před Libercem. Zkrátka, ten objem investovaných peněz asi jen tak nevzroste, takže jestli si vybrat, zda VRT v několika málo relacích, nebo za stejné peníze do maximální možné míry optimalizovat stávající tratě, myslím si, že raději to druhé.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 20:35:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3839
Registrován: 9-2007
Já se obávám, že se tím trochu zabetonujeme. Problém je, že jedni (vizionáři) to vidí moc nadějně a nevidí žádné zábrany, na opačné straně jsou zase zastánci paragrafu 1 (vždycky se to tak dělalo),.. no a každý má právo mluvit, stát si za svým názorem a v nejlepším případě být i vyslyšen. [happy]

Ono celý ten problém s VRT je asi v tom, že ještě u nás žádná není a nikdo si ji ani neumí reálně představit. Nechápu, proč se za těch 20 let ještě ani žádná studie neudělala a proč se nepokročilo vlastně vůbec nikam, ale jakmile se ta jedna začne stavět, budeme mít jistotu, že konečně děláme správný krok, adekvátní našemu HDP a pozici v Evropě. [happy] No a až bude hotová, tak dál to půjde snadno. Jen ten první krok je vždy nejtěžší a když si ho ještě ani neumíte představit, tak pochybnosti máte, to je přirozené. Jen se prostě nechci vzdávat ve stylu "no tak raději už začneme tenhle desetinový projekt, ať něco je", přijde mi, že s takovou se opravdu zabetonujeme do doby, kdy dokončíme poslední část "druhé vlny koridorů" v době, kdy polská Y-VRT (VRT Varšava - Lodž - Poznaň/Vratislav) už bude dávno v provozu.

Na druhou stranu Vás chápu, ty pro běžného smrtelníka nedostižné termíny dokončení některých VRT jsou opravdu děsivé a budící naději, že minimálně na dalších 30 let se náš stav nezlepší.. je to těžké, no. Jen si prostě myslím, že fakt bude lepší nepolevovat a vydržet, pokud se budeme snažit co nejdříve vybudovat VRT, bude to mít pozitivní dopad pro celou zemi. A čím dříve, tím lépe. [happy]
Pondělí, 08. dubna 2019 - 22:32:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 11-2017
Vantju, já s Vámi naprosto souhlasím, ve všech bodech. Mně šlo spíš o tu ekonomickou stránku věci, respektive o možný balík financí pro danou věc.


Ať mi rozumíte, není v tom zřejmý žádný progres, nikdo kompetentní neřekne, ano, pojďme na to vysolit "baťoh" a je to priorita, pojďme to začít budovat. Nikdo ale ani neřekne, že ne, že to prostě není na programu dne, že prioritou jsou jiné stavby a investice. Přešlapuje se a stojí se na místě.


Ta situace je s mírnou nadsázkou od počátku podobná, jen se samotné stavby mění úměrně době. Svého času se stavělo, respektive modernizovalo, opravdu ve velkém. Desítky kilometrů ročně. Ale bylo to takové polovičaté. Viz například tratě 010 a 260, to je ale opravdu jen příklad. Udělalo se jen to nejnutnější. A protipól dnešní doby, trať 220. Jede se to ve velkém s určitými parametry, ale už se nepostaví tolik kilometrů, ani zdaleka. Šlo mi opravdu jen o to, že ano, pojďme to rozjet, pojďme vybudovat VRT, pojďme tu železnici někam posunout. Ale dokud se nic nezmění /v přísunu financí pro danou věc/, bude stavba VRT na úkor všeho ostatního..


A ještě dovětek, vím, že je to těžké, protože každý lékař vidí prioritu ve zdravotnictví a bude tu prioritu investovaných peněz oproti železniční infrastruktuře chtít investovat především tam. To stejné každý zemědělec vidí to stejné v zemědělství. To stejné každý silničář taktéž ve svém "oboru"..
Pondělí, 08. dubna 2019 - 23:23:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3247
Registrován: 12-2007
Ondras888: Nedávno si stěžoval ČESMAD Bohemia, že naše kamiony jsou nekonkurenceschopné oproti polským, že u nás je vysoké sociální a zdravotní pojištění a také vysoká spotřební daň na naftu. A proto nemají moc řidičů a je těžké dotáhnout řidiče z ciziny. Připadalo mi to, že snad chtějí vydírat stát, aby snížil spotřební daň na naftu, sociální a zdravotní pojištění a umožnil větší počet řidičů ze zemí mimo EU. Ale s podmínkami sociálního a zdravotního pojištění včetně spotřební dani na naftu se musí vyrovnávat i jiné podnikatelské subjekty. Snad jedině by pomohlo zrušení silniční daně a zvýšení mýtného. Jistě určitá kamionová doprava je u nás potřebná, ale v řadě případů by asi bylo lepší, kdyby se, pokud to železniční síť dovolí, přepravovalo více zboží v kontejnerech po železnici. Stát by měl určit priority, co by měl podporovat. Jistě by bylo potřebné buď zvýšit kapacitu některých tratí, popř. postavit VRTky, které by současné železniční síti odlehčily. Já myslím, že o to se stát také pokouší, a proto se do železnice investuje dost peněz, a tak tomu bude i nadále. Ale jak uvádíte, každá profesní skupina lobbuje za své zájmy.
Úterý, 09. dubna 2019 - 09:42:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3249
Registrován: 5-2002
Ale dokud se nic nezmění /v přísunu financí pro danou věc/, bude stavba VRT na úkor všeho ostatního..

V případě VRT existuje nějaký politický potenciál získat dodatečné zdroje. Na "lepší údržbu", u které se blbě stříhají pásky, jakkoli věcnou potřebnost mnoha takových akcí a akciček rozhodně nezpochybňuji, bych tomu až tak nevěřil, nanejvýš "když zbyde" jako svého času OPD (a ještě na to mnozí nadávají).
Úterý, 09. dubna 2019 - 11:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8870
Registrován: 4-2003
Jistě určitá kamionová doprava je u nás potřebná, ale v řadě případů by asi bylo lepší, kdyby se, pokud to železniční síť dovolí

Problém podnikatelů v silniční dopravě, je ten, že lidi tady mají dobře a nemají zapotřebí za pár šupů točit kolečkem a bejt věčně v zadeli a holt je prostě nahradí silniční dopravci ze zemí a regionů, kde lidem nic jinýho nezbyde.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pikehead
Úterý, 09. dubna 2019 - 18:08:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4912
Registrován: 3-2007
...což titíž dopravci před 25 lety předvedli ve vztahu k Německu, jen si to asi už nepamatujou. [happy]
Úterý, 09. dubna 2019 - 18:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4023
Registrován: 5-2004
Pikehead:
"...což titíž dopravci před 25 lety předvedli ve vztahu k Německu, jen si to asi už nepamatujou. [happy]"
Spíš před necelými 15, kdy se slovo kabotáž naposled běžně vyskytovalo v hlavních zprávách před comebackem posledních měsíců. [wink]
Středa, 10. dubna 2019 - 16:48:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 527
Registrován: 7-2017
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zmeny-ve-vlade-konci-novakova- tok-babis-hrad-zeman.A190410_082639_domaci_kop

Víte někdo něco o tom novém ministru dopravy Vladimírovi Kremlíkovi ? Já to jméno slyším poprvé [happy]
Středa, 10. dubna 2019 - 19:09:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1002
Registrován: 7-2017
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kremlik-neni-na-doprave-novack em-urad-zna-uz-z-rebickovy-ery-70069?dop-ab-variant=1&seq-no=1&so urce=hp
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 08:56:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1545
Registrován: 9-2003
Ke spojení do Liberce: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/v-polskem-zawidowe-vital i-vlak-z-cech-pravidelne-sem-ale-zatim-jezdit-nebude-20190410.htm l?fbclid=IwAR3XXqBlMNUYvLnYTzr6HE9kx6Ok2PtXy13D9H50mALGvH1FKSoSzU JB3dk
Dopravní statistiky na www.ioda.cz a zajímavosti na www.facebook.com/IODA2013
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 21:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 6-2004
Lidičky, já vám děkuji, že se konečně ozýváte a dost hlasitě ohledně trochu slušného spojení do Liberce. Je skutečně do nebes volající, že na to spojení vláda kašle. Hlavně, že se na jih staví dálnice, hned dvě, koridor atd. Že Liberec má dobrou silnici na Prahu a vlak nemá cenu. kurňa, říkám, že má cenu a až bude spojení trochu slušné vlakem, lidé raději přesednou z autobusů a aut do vlaku.
Pátek, 12. dubna 2019 - 09:29:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1349
Registrován: 5-2002
Z nedotovaných autobusů do dotovaného vlaku. A to se, Horste, vyplatí! [nene]
Pátek, 12. dubna 2019 - 10:14:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3299
Registrován: 4-2007
Sants: Právě absence slušnější trati do Liberce má za následek, že se hovoří o rozšiřování D10 do Boleslavi. Já třeba jezdím radši autem, než autobusem z Čerňáku.
Takže ono je to trochu složitější s tím "to se vyplatí", nabídnul jste totiž silně zjednodušený pohled na celou věc.
Pátek, 12. dubna 2019 - 11:28:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 361
Registrován: 9-2015
Vždycky mě udivuje, když se vysloví sprosté slovo Liberec, jak auto-filové začnou vřeštět.
Máme báječnou jednu rychlíkovou linku z Prahy do pár městeček a dál do lesů, druhou rychlíkovou linku z ne moc významné stanice na koridoru taky do pár městeček, a obě dohromady už dovedly zájem o železnici v oblasti téměř k vymření. Ale asi je máme proto, aby pár Pražáků mohlo jednou do roka na běžky (stejně jedou autem).
Jediné mikropokroky lze vidět, že stále víc motoráků zajíždí v Boleslavi na město.
Kdyby se aspoň změnila, než se dá do tratí první koruna, tahle koncepce, a jezdilo se třeba důsledně taktově Praha-Neratovice-Mělník co hodinu (bez Všetat, s přestupem na Litoměřice na Mělníku), v prokladu s "lichou" do P-Neratovice-Boleslav město a "sudou" P-Neratovice-Boleslav-Turnov-Liberec (s přípoji Boleslav město, Lípa+Bor, Harrachov).
Pro začátek. To by snad šlo někde i snadno vykřižovat.
No hlavně, že to je do těch lesů na dalších 10 let vysoutěžené - aspoň se utnou takovéhle zvrhlé nápady.
Pátek, 12. dubna 2019 - 11:31:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12671
Registrován: 5-2004
"Právě absence slušnější trati do Liberce má za následek, že se hovoří o rozšiřování D10 do Boleslavi"

To není jen tam. Nepoužitelná trať do Berouna kde se ušetřilo za tunel co nevyšel (a kde už kvůli tomu byla osekána rychlá vrstva pro cesty z Berouna a dál) vede k tomu že D5 je už kolem Prahy stejně problémová jako D1.
Pátek, 12. dubna 2019 - 11:31:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 9-2015
13:35 z centra Prahy, 14:15 z Čerňáku, po dálnici do Benátek, 15:15 opouštíme Benátky a v 16h Kosmonosy. Příklad včerejší cesty busem.
Opravdu tomuhle nedokáže dráha konkurovat?
Pátek, 12. dubna 2019 - 12:23:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 8-2017
Právě absence slušnější trati do Liberce má za následek, že se hovoří o rozšiřování D10 do Boleslavi
Jak se po slušnější trati do Liberce dojede do Brandejsa+Staré Boleslavi (což je hlavní důvod toho rozšiřování), to bych potřeboval vysvětlit detailněji.

Opravdu tomuhle nedokáže dráha konkurovat?
Že by jako dráha konkurovala v Benátkách obsluhou Zdětína + bikesharingem na cyklostezce, bývalé vlečce do Karborunda?
Pátek, 12. dubna 2019 - 13:07:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18980
Registrován: 5-2002
Djld: se hovoří o rozšiřování D10 do Boleslavi
To přijde na to, do který...
Pátek, 12. dubna 2019 - 13:10:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12672
Registrován: 5-2004
Je celkem jedno do který, i kdyby to byl Brandejs[proud]. Maximálně se dá handrkovat jestli to je kvůli frekvenci do Brandejsa nebo tý dálkovější na Liberec (a okolí).
Pátek, 12. dubna 2019 - 13:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3300
Registrován: 4-2007
KPURPNPM: Hlavní důvod je Mladá Boleslav.

Doplním, že jsem myslel to, že pokud by ubyl tranzit do Liberce a Boleslavi z této dálnice, zbylo by více kapacity pro Praha-Stará Boleslav.

(Příspěvek byl editován uživatelem dj la défense.)
Pátek, 12. dubna 2019 - 13:18:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 983
Registrován: 8-2017
Mirek Zv.: Kdyby se aspoň změnila, než se dá do tratí první koruna, tahle koncepce, a jezdilo se třeba důsledně taktově Praha-Neratovice-Mělník co hodinu (bez Všetat, s přestupem na Litoměřice na Mělníku), v prokladu s "lichou" do P-Neratovice-Boleslav město a "sudou" P-Neratovice-Boleslav-Turnov-Liberec (s přípoji Boleslav město, Lípa+Bor, Harrachov).
To znamená mimo jiné odstřelit osobáky přinejmenším v úseku Čakovice - Všetaty.

No hlavně, že to je do těch lesů na dalších 10 let vysoutěžené - aspoň se utnou takovéhle zvrhlé nápady.
Vysoutěžené jsou pouze ministerské linky a to jenom na 3 roky. Ty ostatní linky, o nichž píšete, by vedly pouze po území Středočeského kraje a Prahy, jejich objednatelem by tedy měl být logicky kraj, který zatím nic nesoutěžil.
Pátek, 12. dubna 2019 - 18:27:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 8-2017
Hlavním důvodem pro návrh "trojpruhu" na D10 jsou úseky Praha-Stará Boleslav (ale kvůli mostu přes Labe se to udělá jen do Brandýsa na EXIT 10) přetížený regionální osobní dopravou (z Brandýska je rezidenční oblast Prahy) a Bezděčín-Kosmonosy (EXIT 39/40-EXIT 46), kde jde o souběh D10 a silnic I/38 + I/16 zatížený hlavně nákladní dopravou; tento úsek se nepochybně zkapacitní nejdřív. Je opravdu otázkou, jak by to vyřešila VRT z Prahy do Liberce?
Pátek, 12. dubna 2019 - 19:08:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3254
Registrován: 5-2002
Mirek Zv.: Kdyby se aspoň změnila, než se dá do tratí první koruna, tahle koncepce, a jezdilo se třeba důsledně taktově Praha-Neratovice-Mělník co hodinu (bez Všetat, s přestupem na Litoměřice na Mělníku), v prokladu s "lichou" do P-Neratovice-Boleslav město a "sudou" P-Neratovice-Boleslav-Turnov-Liberec (s přípoji Boleslav město, Lípa+Bor, Harrachov).
To znamená mimo jiné odstřelit osobáky přinejmenším v úseku Čakovice - Všetaty.


Neznamená, shodou okolností jsem nad tím před týdnem hloubal.[happy] V Neratovicích X:00 a X:30 Sp proti sobě, boleslavský proti mělnickému Čakovice X:15/45 a ještě se stíhá zastavit na sídlišti. V Čakovicích X:00 nebo X:30 Os proti sobě, Os vs. Sp v Měšicích a Satalicích. Ten druhý osobák může dojet taky až do Měšic, kdyby byl zájem, pro pokračování 30 min. Os pak už chybí Kojetice (na křižování OsA / OsB v 15/45). Aby tam byla spousta stabilizační rezervy tak to chce jen nová vozidla, ale asi by to sjelo i něco staršího (netvrdím tedy, že hydra se dvěma). Nebýt S34, tak si to dokonce vystačí s jedinou kolejí Skály - Vysočany.
Zakopne to až v Tišicích (Os proti Sp už to pak nestihne do Všetat, muselo by se zrychlit Měšice - Všetaty), ale kdyby tam jeden z těch Sp zastavil, tak asi není problém ukončit Os v Nera.

Hlavní problém nějakého posilování 070ky bude nejspíš obligátně na jihozápad od Vysočan...[sad]
Pátek, 12. dubna 2019 - 20:59:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3303
Registrován: 4-2007
KPURPNPM: Já nemluvím o VRT. Řešení by byla klasické koridorová trať na (dejme tomu) dnešních 160 km/h, alespoň Praha-Turnov. Nebo vzhledem k novostavbě 200 km/h, taková trať co by pojmula i nákladní dopravu. Zkrátka tímhle směrem chybí kapacitnější trať. VRT bych vůbec nepočítal, to je nadkategorie a stejně v nedohlednu. Ale ano, i tohle je utopie.

A Škoda Mladá Boleslav má údajně "slíbenou" elektrifikovanou dvojkolejku do Nymburka.
Pátek, 12. dubna 2019 - 21:45:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1225
Registrován: 4-2004
TZ: Kéž by se to hnulo aspoň tímhle směrem. Jenže na 070 ještě chybí Stránov pro X:30. Leda by boleslavské Sp zastavovaly v Chotětově (proč ne) a turnovské by stíhaly průjezd Chotětovem v X:30 a celou v Hradišti. Znamenalo by to ztrátu vazby od Lípy na Prahu, která je ale realizovatelná i přes Nymburk a delší je jen o pár minut.
Pátek, 12. dubna 2019 - 22:22:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1005
Registrován: 7-2017
No jo, no, chtělo by to Všejany. Uvolnila by se 070.
Pátek, 12. dubna 2019 - 23:26:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 528
Registrován: 7-2017
Wałbrzych: no chce-li někdo jet z České Lípy do Prahy vlakem, tak je to rychlejší přes Lovosice.
Pátek, 12. dubna 2019 - 23:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1226
Registrován: 4-2004
mot: ... a přetížila 231. Mně tedy přijde smysluplnější soustředit se v první řadě na zkapacitnění 070.

ZFJ: to se pletete, ČL – Praha přes Bakov je cca o 20 min. rychlejší. Přes Úštěk to vychází stejně jako přes Děčín. A nejde jen o ČL, ale i o Doksy.
Sobota, 13. dubna 2019 - 09:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 529
Registrován: 7-2017
Wałbrzych: Jo jo máte pravdu, omlouvám se.
Sobota, 13. dubna 2019 - 10:11:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6432
Registrován: 8-2006
Brandýs - Praha je možno řešit via Čelákovice, samozřejmě po modernizaci tratí t074 + t231 a nezávisle na tom je ale potřeba řešit i t070. Především v úseku Praha - Všetaty.
Sobota, 13. dubna 2019 - 11:07:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12765
Registrován: 8-2004
Dj_la_défense:
"Řešení by byla klasické koridorová trať na (dejme tomu) dnešních 160 km/h, alespoň Praha-Turnov. Nebo vzhledem k novostavbě 200 km/h, taková trať co by pojmula i nákladní dopravu."
...což je zajisté výrazně levnější a snadnější než to rozšíření D10.[lol]
čelakovičan:
"nezávisle na tom je ale potřeba řešit i t070. Především v úseku Praha - Všetaty."
To vyřeší VRT. Prý se má začít stavět někdy 2023 nebo 2025 (si to nepamatuji přesně).
[rofl][rofl][sad]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 13. dubna 2019 - 16:21:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3304
Registrován: 4-2007
Hroch: Jasný, ale takhle budeme dálnici rozšiřovat do haleluja[lol]
Je zvláštní, že za nějakých 30 let se postavilo x kilometrů dálnice, ale trať ani jedna.[lol]
Sobota, 13. dubna 2019 - 17:00:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1006
Registrován: 7-2017
...což je zajisté výrazně levnější a snadnější než to rozšíření D10.[lol]
Ono by se možná ukázalo, že to s tou dražší a obtížnější variantou je nakonec naopak.
Bkp
Neděle, 14. dubna 2019 - 11:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8081
Registrován: 8-2003
A jéjej, Liberec, to už tu dlouho nebylo...[biggrin]
No nic, myslím, že nikdo nebude nic namítat, podaří-li se technicky a ekonomicky smysluplným způsobem navrhnout řešení pro následující body:
- Kudy vlastně má ta trať vést? V současné době odpovídá tak maximálně poloha stanic v Praze a Liberci (tam i dokonce i kapacitně), zbytek nevím nevím.
- Jak si poradit s převýšením mezi Turnovem a Libercem? Řešením může být rychlá trať s vyššími sklony, což nevadí osobní dopravě, ale vyřazuje dopravu nákladní a tím i potápí ekonomiku.
- Co v Mladé Boleslavi? Bezděčínská spojka vypadá fajn, ale nezpomalí příliš celou trasu Praha - Liberec? Nebo bude obchvat (a na něm terminál bude, nebo nebude)?
- Co s Jabloncem? Můžeme mít rychlou trať do Liberce, ale přestup na lokálku/tramvaj zabíjí konkurenceschopnost cesty Jablonec - Praha vůči IAD. Nebo to řeší terminál na Rádle? Nebo odbočka Rádlo - Jablonec (kudy), nebo tramvaj Rádlo - Jablonec? Nebo to fakt bude tunel cca ze Železného Brodu někam mezi Jablonec a Novou Ves? Co potom s Libercem.
- Jakou chceme jízdní dobu z Prahy do Liberce? V. koridor přes roky počítal cca 1:15, v současné době jízdí doba do stejně vzdálené Plzně je 66 minut a to je považováno za příliš dlouhé, uvažovaný tunel to srazí na cca 48 minut. Trochu bližší Ústí může mít s VRT JD cca 28 minut.
Pikehead
Neděle, 14. dubna 2019 - 12:28:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4918
Registrován: 3-2007
Dj_la_défense:
"Je zvláštní, že za nějakých 30 let se postavilo x kilometrů dálnice, ale trať ani jedna.[lol]"
Což může vzhledem k modal splitu 90:10 ve prospěch aut překvapit opravdu jen naivnější ze šotoušů, že...?
Neděle, 14. dubna 2019 - 12:38:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 7-2017
Což může vzhledem k modal splitu 90:10 ve prospěch aut překvapit opravdu jen naivnější ze šotoušů, že...?
To počítáte podle čeho, když některé tratě jsou přetížené.
Neděle, 14. dubna 2019 - 12:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12677
Registrován: 5-2004
Vzhledem k tomu ze ani 30 let nestacilo na dostavbu koridoru decin - breclav, plzen bude stejna story neb praha - beroun, rekonstrukce d1 praha - brno trva dyl nez jeji vystavba za komaru (a to bude permanentni neb nez se dokonci ten posledni bude se nejstarsi rozpadat) tak nemam obavy ze by se postavilo cokoli potrebnyho smer liberec natoz vrt.
Neděle, 14. dubna 2019 - 13:38:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4170
Registrován: 6-2008
https://zdopravy.cz/bratislava-a-berlin-leo-express-chce-od-prosi nce-nasadit-cinske-jednotky-na-nove-linky-26762/

Zdravím. Tak pokud by to klaplo tak se vrací další část Excelsioru... [jidlo]
Tentokrát úsek Ostrava Žilina... [ok]
Neděle, 14. dubna 2019 - 13:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1012
Registrován: 7-2017
Z Číny, jo? To by měla kavárna začít protestovat.
Neděle, 14. dubna 2019 - 13:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3305
Registrován: 4-2007
IC540: Jo to bude kasovní trhák, ale už budeš moct do Turčianek ráno vlakem[lol] Přeju ti to...
Neděle, 14. dubna 2019 - 13:55:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3306
Registrován: 4-2007
Pikehead: Mě to nepřekvapuje... vole. Pak nechápu ty nářky ŽESNADU, že neprocpou nikde vlaky.
Neděle, 14. dubna 2019 - 14:04:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4171
Registrován: 6-2008
Dj_la_défense: Díky. [ok]
Jinak pokud se bude jednat o jednodenní túru či přechod někam třeba zrovna od Turčiánských tak to určitě využiji. Pokud to bude na koupání i s rodinou na víc dní včetně okolí. Tak pojedeme [auto]... [wink]
Neboj. V tomto ohledu se s ostatními nevymykám... [happy]
Neděle, 14. dubna 2019 - 14:52:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3307
Registrován: 4-2007
IC540: Hele jsem turista, ale neumím si představit, že bych vstal ráno v půl třetí a celej den chodil po horách...
Ale říkám, přeju ti ten spoj, vím, že si tím Excelem "postiženej"[wink]
Neděle, 14. dubna 2019 - 15:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5406
Registrován: 6-2010
Pokud ČD chtějí vést dva vlaky na Slovensko znichž jeden bude sezónní, tak by ten sezónní měl jezdit v trase Excelsioru obousměrně s větším počtem zastavení.Výhodou je vhodný příjezd/odjezd z Tater a možnost cestovat směr Cheb.
Babilon
Neděle, 14. dubna 2019 - 15:15:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4101
Registrován: 12-2007
Hele jsem turista, ale neumím si představit, že bych vstal ráno v půl třetí a celej den chodil po horách...
Když mi bylo 20, tak jsem takové túry taky dělával.
Neděle, 14. dubna 2019 - 15:27:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4174
Registrován: 6-2008
Dj_la_Défense :[ok]
Když jedu na výlet do Beskyd tak taky vstávám v 7 nebo 8 hodin a půl hoďky jsem tam.
V době Excelu jsme poměrně často vstali ve 4:10. Vlak 4:48 do Těšína. V 5:20 z Těšína.
Zpět příjezd Havířov 23:05. Tedy pokud šlo o celodenní tůru v Tatrách či jedné ze dvou Fater.
Někdy jsem jen využil jen jeden z Excelů.
Buď brzký ranní odjezd nebo naopak pozdně večerní příjezd.
Když jedu na Slovensko na 2-3 dny či na dovolenou. Jedu jako každý autem...
Teď to tak výhodné nebude jako Excel. Ale aspoň něco.
Kdo nechce vidět možnosti využití bývalého Excelsioru v rámci celého Československa.
Ten je nevidí a nepochopí.
Všem hezký den. Není se potřeba k tomu vracet.[happy][wink]
Dj. Jinak v 4:10 jsem vstával na ranní. 4:45 odchod z domu. 5:25 na pracovišti. Převzetí směny atd. 5:45 začátek směny. Že se v Praze jezdí do práce mnohem později je mi jasné. Stejně jako s tím vstáváním...[ok][crazy][wink]

Tom754: [ok]
Babilon: [ok]
Neděle, 14. dubna 2019 - 15:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5407
Registrován: 6-2010
Zastavovací politika EN Bohemia na 320 je dle mého názoru předpokládaná k jednodenním cestám na Slovensko, jen by to prostě chtělo o hodinu později, příp. jen do Žiliny s přímými vozy na Cassovii. V opačném směru totéž, příjezd domů v 1:00 není moc ideální, ale kolem 23-24 h to jde.

Pokud se nepletu, tak Excelsior v sezónním období slabou poptávkou netrpěl.