Diskuse » Železnice » Restaurační, lůžkové, lehátkové, společenské a salonní vozy » Archiv diskuse Restaurační, lůžkové, lehátkové,... do 13. 4. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Restaurační, lůžkové, lehátkové,... do 13. 4. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Mladějov
Sobota, 16. března 2019 - 13:26:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13675
Registrován: 3-2007
No neúčtování menu je pěkná sviňárna. Také se mi to stalo (a to prosím bohatýrská útrata). Sráči.
Budapešťské EC.
Sobota, 16. března 2019 - 14:48:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3376
Registrován: 9-2003
Ondráš: Pozoruhodné zkušenosti. Když tou hungárou jedu já, tak se tam nudí pingl s kuchařem a sedí tam dva - tři turisti z dálky, kteří ještě netuší, co přijde.
A, mimochodem, já jsem vysloveně uvedl, že drahota je až sekudární, že mi vadí zlodějna.
NOBLE BRICKS
Mladějov
Sobota, 16. března 2019 - 15:03:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13680
Registrován: 3-2007
Tak já jezdím Hungárkou dost často po 090 mezi Děčínem a Prahou a mám tytéž poznatky jako Laminátka. Kolikrát právě tou hospodou úmyslně projdu, protože mne zajímá interér i nabídka.
A přesně- mne míchá ta připravenost k okrádání (kurs,drobné, připočítávání i datumu, dříve kuvertu..), typické socialistické pinglovské móresy (blicí smajlík).Jednou mi chtěl dokonce vracet ve forintech.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 16. března 2019 - 17:29:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2004
Registrován: 1-2007
Jak jsem se již ptal, tak jsem se konečně dostal k fotce. Je to správná miska na polévku? V tomto případě jsem opravdu viděl, že se ohřívala celá porce, takže to šizení nebude, ale vypadá to pak docela smutně v té 2x větší misce... [happy](Příspěvek byl editován uživatelem Páňula.)
Vše je jen o lidech. Železnice nevyjímaje.[kladivo]
Sobota, 16. března 2019 - 18:54:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 11-2017
Páňula: V tomto JLV opravdu polévky běžně servírují, jen mě překvapilo, že se z fotky zdá, že porce je opravdu poněkud menší, ale může to zkreslovat. Pobavil mě ten chleba, to je u JLV loterie, někdy jej k polévce podávají, jindy ne. Záleží na osádce a jak to má být správně, netuším.

Mladějov: Nevím, nepřu se. Možná po 090 jezdíte častěji a já měl vždy na slušně obsazeného Maďara jen "štěstí", ale nepamatuji, že byl jídelák na Hungárce neobsazený alespoň z poloviny. Vím, že JLV mají na trase Praha - DE docela žně a i když jezdím tuto relaci především vnitro, v Děčíně nastupuji do jídeláku obsazeného jak jsem psal a pochybuji, když je klientela restauračních vozů v této relaci tvořena zejména z turistů s vyšší kupní silou, že by jim ty ceny přišly přehnané. I pro Němce jsou ty ceny zcela adekvátní. Já měl s Maďarem problém snad jen s jejich pochybným kurzem, ale uznávám, že vždy platím kartou (tam je asi těžší, když je to někde evidované, pokusit se účtovat částky "od boku") a taky jsem byl už dávno nucen kvůli služebkám v HU naučit se základy maďarštiny, což Maďara obvykle zaujme a snad musí i potěšit, že někdo maličko ovládá jejich nepochopitelný jazyk [happy] Tak jsem byl možná jejich praktik ušetřen, nevím..

S4991023: "dva - tři turisti z dálky, kteří ještě netuší, co přijde" a k tomu "deset éček na oběd u Maďara nestačí, možná tak na poblivku" [happy]

To jste myslel tak, že ti turisti ještě netuší, že jim deset éček bude stačit možná jen na polívku? Jste se ohradil, když jsem napsal, že přeháníte a ejhle, aníž by jste vysvětlil, proč přeháníte, už je tady další problém [happy]
Neděle, 17. března 2019 - 23:43:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3801
Registrován: 9-2007
Ondras888:
"a taky jsem byl už dávno nucen kvůli služebkám v HU naučit se základy maďarštiny, což Maďara obvykle zaujme"
Jo, to mohu potvrdit. Já si maďarsky také dokážu objednat a posádka se ke mně chová úplně jinak, než k běžným turistům. [proud]

Já byl u Utasellátó hodněkrát, někdy bylo vše ok, někdy ne, ale nevygradovalo do to takové úrovně, že bych k nim byl nucen přestat chodit. Ba naopak, teď jsme do WR opět zašli a jídlo bylo vynikající. [happy] Byť uznávám, že za malou láhev sektu a dvě hlavní jídla dát 25 EUR je celkem dost. Mám za to, že šlo o kuřecí steak ve slanině s houbovou rýží, druhé jídlo bylo kuře na paprice s nočky.Co jsem ale viděl, tak protisedící slečna si objednala gulášovou polévku, která opět nevypadala tak, jako když si ji objednal maďarsky hovořící kamarád - opékaný toast, hustá a pálivá polévka a papričky ze zahrádky někoho od Utasellátó (vím, že si je občas dávali někteří průvodci a chlubili se tím, že to je od kolegů [happy]). Podobný slabý odvar jsme dostali na Hungarii mezi Berlínem a Hamburkem, kdy nám pak navíc stevard (mluvící česky!) naúčtoval Soproni jako dražší Staropramen.

Jinak díky za vzpomínku (a hned tu ta diskuze zase ožívá [happy]), je vidět, že někde se ten systém prostě nezmění. Kdyby bylo lidí dostatek, mohli by kompletně změnit servis na úroveň leteckých společností (konvektomat), všechen ten okrádačský bordel vyházet, nabrat novou mladou krev, co by uměla obsluhovat konvektomat.. ostatně i to moje jídlo na snímku bylo ohřívané, stejně tak jako tradiční marhapörkölt.

Jinak mimo téma, žena při zkoumání toho, co nás v létě čeká, objevila naprosto luxusní video od SNCF, propagující lůžkové vozy RŽD na nočním rychlíku Paris - Nice. To video mluví za vše - popisuje to, že současná moderní lůžka RŽD jsou nejlepší spací vozy v Evropě (při zohlednění všech skutečností, jako je ekonomika provozu, jednoduchost koncepce, vybavenost vozu, požadavky, trendy, ...), stejně tak i to, že koncept nočních vlaků je prostě skvělý a že přesně to vlastně stačí k tomu, aby se o noční dopravu začali lidé více zajímat. Pokud by se ono video trošku osekalo (na 30 sekund; a pochopitelně natočilo v českém prostředí), byla by to i fajn reklama do televize. Ono si stačí odpustit tu divnou českou vlastnost muset udělat něco lepšího, než co je osvědčené, a hned ta reklama bude mít větší hodnotu, než nicneříkající cesta mladého páru s rodinou v lůžkovém voze ČD. [happy] Odkaz na video zde, shlédnout opravdu doporučuji. Nic lepšího (v poměru hodnota informací/délka videa/úroveň zpracování videa) o noční dopravě snad natočeno nebylo.
Komis
Pondělí, 18. března 2019 - 00:02:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 174
Registrován: 2-2019
No, fakt pěkné! To zamykání kupé na magnetickou kartu mi připadá komfortnější než "děrný štítek", který znám z Metropolu.
Když už jsem na tom Youtube byl, rovnou jsem kouknul i na ÖBB Nightjet München-Roma Termini z rail.cc .
[vypravci]
Komis
Pondělí, 18. března 2019 - 00:08:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 175
Registrován: 2-2019
Na ty robustní lůžkové vozy RŽD, co k nám zajíždějí do Prahy, už jsem koukal, že vypadají komfortně. Tohle bude, počítám, asi to nejlepší, co se v Rusku provozuje.
Takhle nějak bych si představoval pohodlné spaní. [jidlo]
Pondělí, 18. března 2019 - 00:27:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3802
Registrován: 9-2007
Já bych si takhle nějak představoval koncepci nočního spojení po celé Evropě. Žádné lůžkové nebo lehátkové vozy, tohle je kompromis - jednoduše, spací vůz. 1-4 místa ke spaní, příplatky 60-15 EUR, nebo 80-20 EUR. V ceně malá snídaně, za příplatek večeře (stejného konceptu, jako v letadlech), káva z automatu na kapsle. Asi by ještě stálo trochu promyslet co se zavazadly (WLABmz RŽD nemají ten horní koutek, co naopak třeba Bc mají a dají se tam narvat menší batohy), ale jinak mi taková koncepce nočních spojů přijde jako ideální. Teoreticky by ještě šly vyrobit DeLuxe vozy, kde by bylo např. 6 oddílů jen po dvou (s lůžky nad sebou) a s vlastní sprchou a WC (příplatek 60-120 EUR) a velkoprostorové sleeperete vozy. Samozřejmě by to stálo peníze - výroba nových vozů, provoz vlaků, personál, údržba, ..., nicméně stále věřím (a myslím si), že by noční doprava v takové podobě (samozřejmě za výrazné marketingové podpory) dokázala být udržitelná. Samozřejmě že tam, kde taková noční doprava má smysl - Praha - Frankfurt letiště - Köln, Praha - Košice, Praha - Budapešť, Praha - Zürich, Praha - Venezia, Praha - Zagreb,... a i tam by to často bylo nanejvýš na dvě klasické WL a sedačku. Samozřejmě by měl být kladen důraz na to, aby vlak jel a nikde zbytečně nestál, tj. třeba smysl noční dopravy v dnes už uměle vytahané relaci Praha - Krakov - Varšava zrovna nevidím.
Komis
Pondělí, 18. března 2019 - 01:58:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 176
Registrován: 2-2019
Za takových podmínek bych se nebál s tím jet i do Paříže, Říma či Splitu. Místo obstrukcí na letištích pohodlná cesta přes noc.
Jenom ta ekonomika provozu takového spojení, jestli by to unesla...
Pondělí, 18. března 2019 - 09:46:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1136
Registrován: 10-2008
To RZD WLABmz jsem viděl v Cannes už v 08/2016. Spíš by mě zajímalo, jak se tam dostane? Je to vůz od rychlíku Moskva-Nice, který se tak dostane do Paříže a pak rychlíkem Paříž-Moskva zpět do Ruska? Nebo je tam ten vůz, řekněme v pronájmu, a jezdí jen Nice-Paříž?
Najdete mě i na facebooku
https://www.facebook.com/jidelaky
Mladějov
Pondělí, 18. března 2019 - 10:04:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13686
Registrován: 3-2007
Vantju : To není nedostatkem lidí, to je managementem.
Jinak díky za potvrzení zvěstí, že ti nacionalističtí ubožáci daj slušné jídlo jen Maďarovi či jejich domnělému sympatizantovi a ostatní okradou. Už jen kvůli tomu bych je kopnul do [zadnice] a ne jim dávat utržit.
Pondělí, 18. března 2019 - 10:21:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1538
Registrován: 5-2010
Taky jsem se podíval na to video a i když je to trochu delší, tak je to opravdu hodně dobré promo [happy]
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Pondělí, 18. března 2019 - 11:39:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3803
Registrován: 9-2007
Komis: Do Splitu by to možná mohl být extrém, ale zase když tam jezdí někdo dálkovým autobusem skoro 24 hodin, tak proč ne. [happy] Řím by asi měl smysl jen v letní sezóně, kdy by se těch pár turistů dalo najít, i tak by ale vlak musel odjíždět z Prahy v 16 hodin, aby byl v Římě v 9 ráno. No a Paříž, to by bylo super, jen se obávám, že když do Paříže nejezdí ani nightjet ÖBB, tak tam dostat noční vlak jen tak nepůjde.. snad to souvisí i s údržbou LGV, která se provádí přes noc, ale zase RŽD tam na tu desátou ráno dojedou.

Kalous: To jezdilo snad jen tehdy, nedlouho poté byl noční vlak úplně zrušen (asi jako překryvné linky v Praze - když tam SNCF posílají drahé TGV, tak proč by měli lidi jezdit levným nočním vlakem [happy]). Vozy (dva) jely Moskva - Paříž, tam je přes den převzal Newrest, upravil se inventář vozu, zařadily se na vlak do Nice, tam zase proběhla výměna zpátky za servis RŽD a vozy se vrátily do Moskvy. Z Nice analogicky přešly vozy na Paříž a na vlak Paříž - Moskva, a vždy mezi tou výměnou několik dnů jezdily pouze Paříž - Nice. Je to o něco efektivnější využití, RŽD s těmi vozy strašně plýtvají - dnes jezdí Paříž i Nice jednou týdně a na jiné výkony ty vozy nejezdí. [crazy] Mají jich dokonce tak moc, že to točí i nemálo vnitrostátních vlaků (Moskva - Miněralnyje Vody, Adler,...) anebo vlak Moskva - Helsinki, který neprochází změnou rozchodu.

Mladějov: To samozřejmě, Utasellátó jsou svým managementem vyhlášení. Dokud celé vedení neskončí, tak se firma z 90. let neprobudí, vždyť svými praktikami i fungováním do těch devadesátých let krásně zapadají. A k nacionalismu, mám za to, že v Maďarsku se "vlastenectví" vyučuje i jako předmět ve škole. No a mezi vlastenectvím a nacionalismem je poměrně tenká a snadno překročitelná hranice, kterou obvykle většina "vlastenců" překročí a pak to vypadá přesně tak. Ono celé Maďarsko je divné, v Budapešti dnes třeba mají snad všechny restaurace přirážku 10% k ceně jídla, jako povinné spropitné. Když jsme byli nedávno v Budapešti, tak jsme vyměnili asi 4 podniky, protože v předchozích třech ta obsluha nestála ani za forint navíc, natož jim ještě "povinně" dávat 10% z už tak vysoké ceny jídla. [crazy]

Miropiro: Mně přijde naprosto perfektní - decentní, elegantní, nenuceně zmiňuje všechny přednosti noční dopravy a i přesto, že má tři minuty, stihne člověku, co nemá o noční dopravě žádné ponětí, vysvětlit vlastně úplně všechno. Takový by měl být smysl reklamy, jednoduše a zároveň co nejpodrobněji sdělit, co člověka čeká a to se tady opravdu povedlo. [happy]
Mladějov
Pondělí, 18. března 2019 - 11:47:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13693
Registrován: 3-2007
Ti nezapadaj do devadesátých, ale spíš do sedmdesátých.
Jinak idea Velkomaďarska, na to se tam hodně slyší, dokonce prodávají i mapy (!) s přifařeným kusem Slovenska a Ukrajiny (Horní země, Félvidék).


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Komis
Pondělí, 18. března 2019 - 11:56:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 177
Registrován: 2-2019
Docela komické bylo, když jsem si následně po RŽD pustil video nightjetu. Zatímco borec RŽD v klídku nese džus, v nightjetu se zrychleně ukazuje, jak dlouho trvá rozestlat či ustlat postel ze sezení na ležení. Ve finále to vypadalo, že zatímco stevardka nightjetu maká jako fretka, stevard u RŽD má pohodu.[biggrin]

Jinak všechny mnou navrhované destinace počítaly hlavně s letní sezónou a cili, kam se hodně jezdí.
Relace Paříž se Západním expresem jezdila přes Cheb 11:00-7:30, do Říma jsme jeli po revoluci z Vídně 19:30-10:00 (jezdilo EC Romulus i Remus) a Split byl donedávna hitem letní sezóny. Do Paříže by se dnes muselo asi přes Drážďany a Frankfurt, do Říma by to šlo přes Vídeň i přes Mnichov.
Pondělí, 18. března 2019 - 11:58:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1539
Registrován: 5-2010
v Budapešti dnes třeba mají snad všechny restaurace přirážku 10% k ceně jídla, jako povinné spropitné. Když jsme byli nedávno v Budapešti, tak jsme vyměnili asi 4 podniky, protože v předchozích třech ta obsluha nestála ani za forint navíc, natož jim ještě "povinně" dávat 10% z už tak vysoké ceny jídla
Vida, toho jsem si ani nevšiml, když jsme v lednu s přítelkyní přijeli z Miškolce na skok do Budapešti a před další cestou do Brna jsme zašli do již osvědčeného Buso Bistra kousek od baziliky, že jsme jim nechali povinně 10 % dýško ...
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Komis
Pondělí, 18. března 2019 - 12:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 178
Registrován: 2-2019
Jinak na rodnou řeč by reagoval asi každý, zrovna u Maďarů nebo třeba Italů je to hodně vidět. Někdo mi říkal, že národy, které se s nikým rodnou řečí nedomluví, jsou vděčné, když někdo mluví jejich rodným jazykem. A Čechy tam zahrnul taky. Ale nemluvili jsme tehdy o jídelních vozech. [wink]
Pondělí, 18. března 2019 - 12:35:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1540
Registrován: 5-2010
Mně přijde naprosto perfektní - decentní, elegantní, nenuceně zmiňuje všechny přednosti noční dopravy a i přesto, že má tři minuty, stihne člověku, co nemá o noční dopravě žádné ponětí, vysvětlit vlastně úplně všechno. Takový by měl být smysl reklamy, jednoduše a zároveň co nejpodrobněji sdělit, co člověka čeká a to se tady opravdu povedlo.
To jo, ale jinak jsme byl upozorněn na Twitteru, že ten vlak už takto nejezdí ...
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Pezos
Pondělí, 18. března 2019 - 21:28:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 4-2014
Vantju:
"No a mezi vlastenectvím a nacionalismem je poměrně tenká a snadno překročitelná hranice, kterou obvykle většina "vlastenců" překročí a pak to vypadá přesně tak. "
OT: Svého času jsem viděl naprosto skvělou definici nacionalismu: I když je tvůj život naprosto k ničemu, pořád se můžeš prsit tím, že jsi z matčiny vaginy vylezl zrovna tady - a myslet si, že jsi díky tomu lepší než ti, kteří vylezli o 200 km jinde.

Krásně to vystihuje, že celá podstata nacionalismu se opírá o něco, na čem má obvykle jedinec naprosto nulovou zásluhu.
Středa, 20. března 2019 - 13:03:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3377
Registrován: 9-2003
Ondráš888: Prootože se furt točíte na jednom jak nepříčetnej, tak jsem se do toho jídeláku podíval:
Snídaně 5,90 - 8,50, poblivka 2,90 - 4,80 (takže jste slavně zvítězil, za deset éček budou i dvě poblivky), hlavní jídla 8,50 - 9,90.
Takže máte pravdu, uznávám, Maďar je levný a poctivý [rofl].
Ovšem na povinném spropitném není nic divného, to je v x zemích světa. Jen Maďar ale doáže na to upozorňovat významným poklepáváním na text v jídeláku [biggrin] . A s obsluhou jsem nikdy v Budapešti problém neměl, i když moje maďarština je jen symbolická.

Polévky u JLV: V menu je vždy uvedeno, která polévka je s chlebem a která ne.

(Příspěvek byl editován uživatelem S4991023.)
NOBLE BRICKS
Středa, 20. března 2019 - 13:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3378
Registrován: 9-2003
Vantju: On tím maďarským nacionalismem snad načichne i přistěhovalec.
Mám kamaráda, Pražáka, který se do Budapešti před cca. dvaceti lety přiženil.
Pracuje "u Sorose" na CEU a teď: PODPORUJE Orbánovy snahy o vyhnání CEU z Maďarska se slovy, že Soros Orbána provokuje a to se tak nesmí nechat, Orbán má přeci jako premiér absolutní pravdu a může si dělat co chce. Přitom pokud CEU z Budapešti odejde, přijde o luxusně placené místo.
Revizi Trianonu podporuje samozřejmě také [biggrin] .
NOBLE BRICKS
Středa, 20. března 2019 - 14:10:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 12-2013
No ona je tam ta kampaň skutečně masivní, kamarád má v Maďarsku spousty přátel, umí jejich jazyk a byl zcela konsternován, jak ta mediální masáž zasáhla i lidi, které považoval za schopné kritického uvažování... no ale když se to na vás valí denně ze všech stran, zviklá to i silné jedince - inu včera měli svátek Pepíci a inspirace Pepíkem Goebbelsem, který to před pětaosmdesáti lety taky pěkně rozjel, je tam zřejmá...

Maďarsky neumím, takže jsem loni v jídelním voze MÁV dostal dosti řídkou gulášovku nevalné chuti...
Středa, 20. března 2019 - 18:39:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 11-2017
S4991023: Jářku, zanechme již svárů. Jako vítěz se necítím, Vám vadilo, když jsem si dovolil podotknout, že přeháníte a vymýšlíte si, ale to jsem od počátku věděl i bez Vašeho nynějšího doznání. Tím bych to ukončil a s Vašim dovolením bych ještě zmínil, že jestli je Maďar levný si nemyslím, ale vzhledem k tomu, že nemám obecně zapotřebí až tak hledět na cenu, nepřijde mi ani drahý.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 10:31:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3381
Registrován: 9-2003
Ondráš888: Kolikrát Vám ještě budu muset nakopírovat tohle? A, mimochodem, já jsem vysloveně uvedl, že drahota je až sekudární, že mi vadí zlodějna.
NOBLE BRICKS
Komis
Čtvrtek, 21. března 2019 - 11:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 2-2019
https://zdopravy.cz/luxus-na-kolejich-rozplyvaji-se-nemci-nad-ces kymi-jidelnimi-vozy-25612/
Čtvrtek, 21. března 2019 - 12:07:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2932
Registrován: 5-2006
Tak ještěže aspoň ty WRmz do Německa snad zatím zůstanou, protože měli-li by si tu svíčkovou sníst plastovým příborem v kupé na klíně donesenou z ARmpee829, zajisté by se rozplývat přestali [happy]
Pondělí, 25. března 2019 - 19:34:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 631
Registrován: 2-2005
Páňula: misky používané u JLV jsou z Hotelového porcelánu G. Benedikt K. Vary, řady Forte a ať je s oušky či bez, obsahově jsou stejné a mám pocit, že na vaší fotografii je "poloviční" porce.

Takto je správná porce vyklopená z originálního balení:

Ale i frenčízantů JLV se člověk někdy cítí jako král[lol]

zato nová koncepce u DB AG je teda tristní. Nevýrazný vývar s fritátovými nudlemi v jakémsi !lavoru" za 5,90 Euro už nechci.[uhoh]
Pružinskij
Úterý, 26. března 2019 - 08:46:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3491
Registrován: 4-2015
Pár postřehů z jídelních služeb a nočních spojů Keretapi Tanah Melayu (KTMB).
Přestože dálkové noční spoje mezi Bankokem, Kuala Lumpurem a Sinagpurem jsou už řadu let minulostí, noční vlaky KTMB stále jezdí a jsou velmi pohodlné, laciné a použitelné. Jak na státní hranice s Thajskem do Padang Besaru, tak do Gemasu (kde prozatím končí modernizace) jezdí moderní elektrické jednotky, vybavené i barem s prodejem nápojů a teplýho jídla. K pití "Nescafé" (= granulátová sračka, to nedávám...), kafe z pytlíku (o trochu lepší) a několik čajů. Alkohol samozřejmě ne. Ohřívaná jídla viz obrázek - sice malé, ale laciné (8 MYR (* cca 5,6 Kč)) vynikající chuti. Původ masa jsem nedokázal identifikovat, nic mně známého.
V os JB Sentral - Gemas nic takového, jen polohovací, pohodlná křesla, dá se v tom v pohodě vyspat. Na "Jungle line" do Tumpatu jezdí cca 8 vozová klasika, pokud tedy nejsou výluky, trať se pozvolna opravuje.

Všechny vlaky klimatizované, velmi pohodlné - i přes úzký rozchod - a lze tedy strávit příjemných 1000 km na 1000 mm [happy][ok][ok][ok]

(Příspěvek byl editován uživatelem Pružinskij.)
West code was broken.

Komis
Úterý, 26. března 2019 - 12:00:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 219
Registrován: 2-2019
Ejhle, kde všude se dá jezdit vlakem! A - stydím se zeptat - po Korsice už jste jel?
Pružinskij
Úterý, 26. března 2019 - 12:37:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3499
Registrován: 4-2015
Jojo. Tam ale nic zvláštního k tématu. Za mě tam jezdily ještě Renaulty, dnes nové motorové jednotky s klimatizací. Na vedlejší trati do Calvi jen pár spojů za den.
Ale celá Korsika je nádherná, určitě to stojí za týden dovolené.
West code was broken.

Úterý, 26. března 2019 - 19:19:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 11-2017
Rád bych se zeptal zdejších diskutujících, pamětníků, nebo dobových znalců..

V jaké podobě fungovalo svého času noční spojení na trase Zlín - Praha? Tak nějak tuším, že obdobné spojení fungovalo již "za Baťu", ale tehdy ještě ubytovací vozy v našich končinách zkrátka nebyly. Jaká je historie ubytovacích vozů v relaci Zlín /odmítám dobový název, tehdy oficiální pojmenování onoho města/ - Praha, jak byly oblíbené a využívané, od kdy do kdy toto spojení ubytovacími vozy fungovalo a byly kurzové ubytovací vozy ze Zlína i do jiných relací, nebo jen do Prahy?
Středa, 27. března 2019 - 17:02:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 5-2018
Pruzinskyj: asi to sem nepatří, ale Renaulty uz nejezdi ani v létě na Tramway de la Balagne?
Úterý, 02. dubna 2019 - 17:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 8-2015
Vantju: Povinné spropitné v Budapešti mají zřejmě jen v centru, kde je to namnoze obíračka turistů horší, než v Praze. Stačí vyjet MHD o kus dál z centra, kde už o turistu nezavadí a hned člověk pozná to pravé Maďarsko- namátkou Akácos vendégló https://www.akacosvendeglo.com/etlap/borjuhus-es-marhahus-etelek/ u obchodního centra Campona, Vendéglő a Bújdosó Székelyhez u konečné metra Köbányia-Kispest http://bujdososzekelyvendeglo.hu/tortenet/index.html případně kousek u Keleti nejlepší a nejlevnější Csülök Csárda, kde to ale postarší manželé zvládají sami čím dál hůř zvládají, takže postupně omezují provozní dobu. Protože se v centru zásadně nestravuju (byť po krizi 2010 řady budapešťských restaurací "pro místní" dost prořídly a musí se chodit najisto), s žádným povinným spropitným jsem se ještě nesetkal- na rozdíl od Itálie, kde je to dané zákonem a vybírají ho naprosto všude, přičemž je spropitné uvedené rovnou na účtence. Bohužel masový turismus je naprostý mor kdekoliv v Evropě a když člověk navštíví "vykřičená místa", nic moc pozitivního z dané země neuvidí. Otázkou je jen, jestli je v tomto ohledu hnusnější Praha, Budapešť, Řím nebo třeba Barcelona.
Jinak Utasellátó fungovalo výborně do roku 2013, dokud ho provozovala franšíza-společnost Ballai és társa z Örbottyánu. Pak se to "znárodnilo" a dnes je to prakticky na pokraji bankrotu: zaměstnanci nedostávají výplatu celé měsíce a mnohdy se živí jen tím, že si do vozu nanosí vlastní zásoby a ty pak načerno prodávají, případně vybírají to "povinné spropitné" od "důvěřivých cizinců", které pochopitelně v jídelním lístku vůbec uvedené není (ke stažení https://www.mavcsoport.hu/mav-start/nemzetkozi-utazas/etkezokocsi) a slouží výhradně k tomu, aby personál za svou práci nějaký "cash" vůbec dostal. Je to velice smutný příběh a osobně bych byl radši, kdyby už to definitivně skončilo, aby současná reminiscence postsovětského pohostinství 90. let nekazila památku kdysi nejlepších jídelních vozů v Evropě.
Pružinskij
Úterý, 02. dubna 2019 - 18:33:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3530
Registrován: 4-2015
Bohužel masový turismus je naprostý mor kdekoliv v Evropě
To samozřejmě není pravda. Míst nepostižených masovým turismem je v Evropě ještě hodně, jen o nich musíte vědět. A já je třeba úmyslně nikde neuvádím. Ať si je každý najde sám.
West code was broken.

Úterý, 02. dubna 2019 - 19:42:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 8-2015
Pružinskij: To je jistě pravda, ale o tom jsem nepsal. Mě šlo hlavně o korekci názorů na maďarské pohostinství, získaných v místech, kde se turisti vyskytují, počítá se s nimi a oškubávají se. Na Starém Městě obrázek českého pohostinství taky nevypadá zrovna vabně, přitom stačí popojet 20 minut tramvají a obraz je zcela jiný. V Budapešti je to obdobné, v dalších evropských velkoměstech, turistickým morem zasažených rovněž tak.
Středa, 03. dubna 2019 - 13:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3404
Registrován: 9-2003
Knížecí SBB východu: No tak zrovna v Akácos Vendéglő berou důkladně na hůl, i když je to mimo centrum. Při úposlední návštěvě Budpešti jsem se výborně najdel v Káposztásmegyer, v hospůdce mezi paneláky Sógor vendéglő, nalezené zadáním textu Káposztásmegyer cigánypecsenye do googlu.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 12:02:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 8-2015
S4991023: Já nevím, vyskytuju se v Akácos vendégló docela často (tak 2x nebo 3x do roka to tak vyjde, mají výborné halászlé) a i když je to vzhledem k poloze poněkud dražší, nikdy jsem si na okrádání nestěžoval. Ale možná je to tím, že po těch zhruba 15 letech učení maďarštiny tam dokážu komunikovat s Maďary na poměrně slušné úrovni (byť žádný zázrak to pořád není, podle evropské stupnice jazyků stěží B1) a někdy mám podezření, že k osobám maďarsky nekomunikujícím přistupují jinak. Ale je to jen podezření, protože to nemám jak ověřit a když jedu s někým, tak komunikuju maďarsky i za ostatní (vedle němčiny mi prostě konverzace v maďarštině způsobuje až fyzické potěšení), takže těžko říct. Ovšem stejně tak jako Čech nedokážu posoudit míru okrádání cizinců v Praze, bohužel tohle asi bude vlastnost postkomunistického světa a oblasti služeb (např. pohostinských) zejména.
To samé platí i o těch Utasellátó resp. Ballai és társa: když mi tam poslední den provozu ve službách ČD (Ex Odra z Bohumína do Prahy) v GVD 2011/12 obsluha, které ostatní říkají "Zuzsi néni" (teta Zuzka) u České Třebové servírovala poslední porci cigánypecsenye, co tam pro mě měla uloženou, je logické, že se na jejich služby budu dívat jinak, než nějaký turista, který je "only english", co se s nimi ani nedomluví. Ona například ta zmíněná paní konkrétně uměla akorát velmi dobře německy a nějak použitelně i rusky, zato anglicky neznala vůbec nic)
Pružinskij
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 12:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3532
Registrován: 4-2015
"English only", když už.
West code was broken.

Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 13:35:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 8-2015
Pružinskij: Já ten turistický a eurokomisní jazyk ovládám ještě hůř než maďarštinu, on ve střední Evropě není moc důvod ho používat (když člověk mluví celkem dobře německy, polsky a maďarsky), ve vzdálenějších částech kontinentu se člověk nějakou "basic english" a základy místního jazyka vždycky nějak domluví a ambice skvěle konverzovat o evropských směrnicích, nařízeních, metodikách a podobných věcech opravdu nemám- ještě bych do toho Bruselu musel létat častěji, než cca. jednou ročně, když není nikdo jiný k dispozici.

(Příspěvek byl editován uživatelem SZKV.)
Nesni
Neděle, 07. dubna 2019 - 13:51:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1959
Registrován: 6-2014
on ve střední Evropě není moc důvod ho používat
No, a jak se mám domluvit v Polsku, když polsky neumím? Samozřejmě trochu rozumím, vím takové ty věci, že "kolej" neznamená "kolej", jenže to je pochopitelně pro komunikaci nedostatečné. A Poláci prý češtině rozumějí hůř než Češi polštině. A mluvit na ně automaticky česky mi vůbec připadá trochu neuctivé. Poradíte? (myslím vážně, ne ironicky)
Neděle, 07. dubna 2019 - 15:11:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12664
Registrován: 5-2004
Ja se polsky nikdy neucil ale domluvim se. Polstina to pry neni ale rozumi mne pry perfektne.

Pouzivam "univerzalni slovanstinu", tedy smes rustiny, cestiny, slovenstiny a to co polsky znam. Uz jsem v tom i prednasel kdyz se zjistilo ze tlumocnik co tam byl nezna zadny odborny terminy.

Jsem schopen v tom i sepsat mejl.

Takovou Sexmisi v polstine doporucuju jako vyuku. Za 20 minut budete roumet skoro vsemu:-)

Ps: nejde o sukani ale film:-D
Pondělí, 08. dubna 2019 - 00:08:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3836
Registrován: 9-2007
Moc pěkný článek. [EN]
Pružinskij
Pondělí, 08. dubna 2019 - 13:54:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3542
Registrován: 4-2015
Nějak moc nevidím v čem. Pokud chtějí nějak podpořit noční dopravu na kontinent, tak mohou okamžitě zadotovat denní provoz spojů Berlin - Malmö a zpět a to nejen v letní sezóně. Ale ono se asi lépe vyhazuje za průzkumy trhu a 10 čeká na dostavbu Fehmarn Belt Fixed Link.
Jiný význam bych článku nepřikládal.
West code was broken.

Středa, 10. dubna 2019 - 08:51:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 157
Registrován: 7-2007
ad Ondras888: Jen krátce k historii provozu lůžkového vozu Praha - Zlín/Gottwaldov.

Lůžkový vůz v této relaci byl skutečně provozován již za Bati, nebyl to ale jediný ubytovací spoj v té době, Československem projíždělo několik lůžkových vozů v nejrůznějších relacích (Wagon Lits, Mitropa).

V poslední čtvrtině minulého století relace Praha - Gottwaldov/Zlín (Otrokovice, Luhačovice) postupně spěla k zániku. Okolo roku 1980 (nechce se mi nahlížet do starých jízdních řádů, prosím omluvit případnou nepřesnost) jezdil lůžkový vůz v této relaci 5* týdně, zpravidla minimálně vytížen. Výjimkou byl vždy vyprodaný spoj z Gottwaldova v neděli, z Prahy bývala vyšší frekvence pouze v noci ze čtvrtka na pátek a z pátka na sobotu či z neděle na pondělí - čímž míním tak do 5 cesťáků, výjimečně nějací sportovci či něco podobného (myslím, že odjezd byl z Prahy těsně po půlnoci). Cestou tam končil spoj v Otrokovicích někdy okolo 6., poté jel asi po hodině či dvou přetahem na osobáku do Gottwalodva střed, po domluvě s průvodčím se dalo "dospat" a dojet až tam.

Do Gottwalodva byl vypravován z Prahy vždy mimořádně znečištěný a neuklizený vůz po příjezdu z Moskvy, Varšavy či Medzilaborců (průvodčí před výjezdem jakž takž rychle vyčistil a povlékl 1-3 kupé pro sporadicky jezdící cestující). V Otrokovicích pak nastupovala tehdy již téměř stoletá paní Hanulíková, která celý den vůz uklízela (v poledne chodila dát dědečkovi oběd a obvykle se ještě vracela, tak býval vůz většinou zaneřáděný ...), u vozů s topením na uhlí pak ještě průvodčímu až do večera topila ... prý tuto práci dělala již za Bati (tehdy i tehdy za 30 Kč/Kčs), za Bati si za úklid vozu mohla u Bati koupit módní lodičky (29,90), v oné druhé době pak třeba cvičky nebo bačkory ... .

No, ještě pár dalších řádků přidám příště.
Pružinskij
Středa, 10. dubna 2019 - 14:44:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3551
Registrován: 4-2015
V JŘ 84/85 ještě je, 88/89 už ne, mezitím se mi nedaří vyhrabat z knihovny.
West code was broken.

Komis
Středa, 10. dubna 2019 - 14:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 274
Registrován: 2-2019
Při této příležitosti nemohu nevzpomenout poněkud exoticky trasovaný rychlík Devín Bratislava-Nové Mesto nad Váhom-Veselí nad Moravou-Brno-Havlíčkův Brod-Kolín-Praha. Byl sestavený jen z lůžkových a lehátkových vozů a jezdil někdy na přelomu 70. a 80. let, možná někdo upřesní.
Středa, 10. dubna 2019 - 15:18:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1515
Registrován: 2-2010
ad Komis: R 178/179 Devín, rok 1980-1981, jezdil denně, mimo svátky, jen lůžkové a lehátkové vozy, vlak zastavoval pouze v uvedených stanicích:
Bratislava hl.st. 21:59
Pieštany 23:09
Veselí 0:37-0:42
Kyjov 1:07-1:08
Brno hl.n. 2:10-2:23
Havlíčkův Brod 3:48-3:59
Kutná Hora hl.n. 5:11-5:22
Kolín 5:31-5:39
Praha hl.n. 6:37

Praha hl.n 22:54
Kolín 23:51-23:56
Kutná hora hl.n. 0:07-0:10
Havlíčkův Brod 1:06-1:14
Brno hl.n. 2:38-3:23
Veselí 4:49-4:53
Stará Turá 5:48
Pieštany 6:29
Leopoldov 6:45-6:51
Bratislava hl.st. 7:46
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Pružinskij
Středa, 10. dubna 2019 - 17:36:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3553
Registrován: 4-2015
R Devín je notoricky známá věc - s jejím vědomím se snad šotouši u nás rodí. Lůžko do Gottwaldova je podstatně méně známé.
West code was broken.

El_ron_de_cuba
Středa, 10. dubna 2019 - 21:08:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 520
Registrován: 2-2004
Poprvé 81/82 do Otrokovice a z Gottwaldova:
https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=CSD&cislo=833/834&na zev=&rok=1982
https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=CSD&cislo=648&nazev= Hron&rok=1982
Naposledy 85/86 do Luhačovic a z Gottwaldova:
https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=CSD&cislo=4103&nazev =&rok=1986
https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=CSD&cislo=178&nazev= Dev%C3%ADn&rok=1986
Komis
Středa, 10. dubna 2019 - 21:43:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 2-2019
Hezky jsem si zavzpomínal. Ještě i na přímý místenkový vůz Luhačovice-Brno-Praha, který se přivěšoval v Újezdci na rychlík z Trenčianske Teplé, ale to už je mimo tuto rubriku.
Středa, 10. dubna 2019 - 22:13:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 7-2007
Lůžko Praha - Gottwaldov (pokračování)

Vzhledem k občasnému nedostatku lůžkových vozů (např. při jejich odčerpání na vlaky družby ap.) byl na tento spoj někdy nasazován lehátkový vůz. V zimě pak nebylo možné v Gottwaldově zajistit předtápění (tehdy měla všechna lůžka nezávislé topení na naftu nebo uhlí), tak byl vůz během dne odvezen až do Vizovic, kde byl večer předtápěn (lehátka nebývala s teplovzdušným topením, tak předtápění trvalo dost dlouho) na soupravě osobáku na který byl jinak navěšován až v Gottwaldově střed - k velké nelibosti cestujících, kteří byli zvyklí v neděli nastupovat do vyhřátých "pelíšků" již drahnou dobu před odjezdem ze vskutku venkovského nádražíčka v Gottwaldově. V té době byl na druhou stranu pro průvodčího zajištěn nebývalý komfort - dvoulůžkový pokoj s koupelnou v hotelu v Otrokovicích (myslím, že se jmenoval Společenský dům nebo nějak tak).

Souběžně s tímto spojem jezdil známější kurz Praha - Bohumín (později, to již myslím Gottwaldov či snad již Zlín nejezdil) dokonce krátce v oběhu Praha - Bohumín - Plzeň - Bohumín - Praha (tzv. malá Moskva). U toho byla zajímavost - oficiálně povolený nástup v Bohumíně již od 22:00 (odjezd okolo půlnoci, mnohdy při zpoždění kmenové 622 z Košic i k ránu), cestující z Ostravy si rádi jezdili nastoupit do Bohumína (no, čekejte třeba do 3 hodin v Ostravě ..., tento spoj byl velmi oblíbený též u herců či zpěváků, hostujících v Ostravě (např. Jakoubková, Šulcová, Větrovec a další), vracejících se v povznesené náladě do Prahy. Cesta trvala zhruba 6 hodin, velká zpoždění nebývala výjimkou a vytížení nebylo až tak špatné ...

Děvínu podobně jezdil k dosžení "rozumných" časů odjezdu a příjezdu v Praze přes Veselí v některém GVD sezonní spoj do Mangalie, popř. "vyčkával" v Poříčanech.

Někdy, asi v padesátých letech jezdil též lůžkový vůz z Prahy do Brna, spolu s Bohumínem byly řazeny na nočních osobních vlacích, vozících z Prahy noviny.

Zajímavé bylo i jistě známé spojení z Prahy do Medzilaborců (nejsem si jist, snad 2WL a 2 Bc), méně známý již byl několik let posilový rychlík s 2 Bc tamtéž přes Prešov - z pátku na sobotu tam a z neděle na pondělí zpět.

Rovněž stojí za zmínku, kam se až lůžkové vozy dostaly - vozily se pracovní brigády do Dolinské kdesi na pomezí Ukrajiny a Moldávie, vlaky družby krom obligátních destinací navštívily třeba i Gruzii (Tbilisi, Suchumi, Batumi) - třeba někdo vzpomene i jiné.
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 08:43:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 11-2017
Goldstajn: Díky moc, perfektní.

Ještě bych se rád zeptal.. Proč to lůžko do Zlína jezdilo tak zaneřáděné? Příliš tomu nerozumím, ale třeba jsem Vás jen špatně pochopil. Jestliže, jak píšete, přijelo lůžko z Varšavy či Medzilaborců /ráno/ do Prahy a pak pokračovalo /večer/ do Zlína, z jakého důvodu jej přes den v Praze nikdo neuklidil?

A dále, ten noční posilový rychlík Praha - Prešov - Medzilaborce, nejednalo se o spojení pro dělníky do nějaké východoslovenské fabriky, nebo něco v tomto stylu? Možná se ale pletu, kdysi jsem něco takového slyšel..

Co se východního Slovenska týče, svého času také jezdil přímý lůžkový kurz Bratislava - Snina, což by samo o sobě nebylo až tak zajímavé, ale prý byl v posledním úseku, tedy Humenné -Snina, zapřažen na vlak Os za vůz řady 810.

A také mě ještě napadá, to už je ale hodně dávno /snad do roku 46-47?/, jezdil přímý rychlík Praha - Jáchymov a ten snad i vezl také nějaký přímý ubytovací vůz. Je to možné?

V posledních třech odstavcích jsem možná napsal i více nepřesností, proto budu rád, pokud mě někdo opraví.
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 22:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 7-2007
V osmdesátých letech byl nedostatek uklízeček, a lůžkových a lehátkových vozů vyjíždělo denně až několik desítek, uklízečky si vybíraly méně zaneřáděné nebo ty, za jejichž úklid si průvodčí, který s nimi večer vyjížděli, připlatili ... tak se vždy ten nejzaneřáděnejší poslal na "generální úklid" paní Hanulíkové ... poté, co jí umřel dědeček (rozuměj manžel) byl úklid vozu celým jejím životem a těžce nesla omezení provozu na, tuším, 3 dny v týdnu a nejspíš i odklonění do Luhačovic a pozdější zrušení ... tedy pokud mezi tím nezemřela - z té doby informace nemám.

Medzilaborce přes Prešov (spojkou mimo Kysak) č. 1126/1127 s 2Bc jezdil od GVD 1985/6 někdy do období společenských změn, byl to posilový rychlík, dovážející pracovní sílu z východního a středního Slovenska na socialistické stavby v Praze (metro, nová sídliště atd.).

Ten kurz do Sniny bych asi dohledal, matně si vzpomínám, že krátce jezdil, ale spíš si myslím, že se jednalo o vyvážení celé soupravy z Humenného ... to ale fakt nevím a zda se něco dá vyčíst z JŘ si nejsem jist, pokusím se najít a napíšu. Vypadá to ale spíš na období okolo roku 1980 a to bych na 810 nehádal ... já jsem někde o obdobné situaci četl u WL Praha - Wien, který údajně jezdil nebo jel (možná mimořádně) někdy po válce mezi Veselím n. L. a Č. Velenicemi zavěšen na M 131., ale také - neviděl jsem "na vlastní oči".

Do Jáchymova jezdil přímý vůz na ranním rychlíku z Prahy do Chebu (spolu s přímým vozem do Fr. Lázní) a večer zpět, v Ostrově jej zmanipulovali před nádražní budovu, kde bylo nástupiště do Jáchymova. O ubytovacím voze nic nevím. Na této trati jezdil celý den motorák, vlak s přímým vozem ale označen jako motorový nebyl (1948).

Přidám ještě přehled lůžkových vozů z JŘ 1948 (některé jezdily obden, střídavě ...):
R4/3 Praha - Bukurešť, Praha - Beograd
R10/9 Praha - Bratislava
R24/23 Praha - Košice
R26/25 Praha - Košice, Praha - Zvolen, Paříž - Praha - Varšava
R28/27 Praha - Varšava, Curych - Praha - Varšava
R60/260/259/59 Praha - Vídeň, Praha - Řím (přes Velenice)
R60/59 Praha - Curych - Paříž (přes Horní Dvořiště)
R67/68 Varšava - Praha - Curych
R161/162 Praha - Paříž, Praha Oostende
R185/186 Bratislava - Košice
Os304/303 Praha - Bohumín, Praha - Zlín
Os402/407 Praha - Brno
Lehátka tehdy nebyla.
Pátek, 12. dubna 2019 - 12:07:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 6-2006
Goldstajn - díky za připomínku. Zažil jsem jako mladý jinoch poslední sezónu výkonů na Gottwaldov a Plzeň - Bohumín. Jako tehdy devatenáctiletému mi cestující zpravidla moc nevěřili, že jsem skutečně průvodčí lůžkového vozu... Do Gottwaldova a zpět často využívali lůžkového vozu mimo jiné i lidé od filmu, putující za prací do tamního Filmového studia, občas to bylo náročné[happy].
Na Plzeň - Bohumín se nastupovalo do služby ráno na průjezdu do Plzně, občas se navíc kolega na vystřídání nedostavil, pak z toho byla pěkná pětidenka. S herci souhlas, jednu noc z Bohumína do Prahy jsem strávil v družné debatě s Alexejem Pyškem...
Víkendové Medzilaborce přes Prešov byla oblíbená záležitost nás mladších ročníků. V sobotu ráno přijezd do Medzilaborců, v neděli odpo odjezd zpět a sobotní noc, vesměs v Humenném v Gastronomu byla naše[ok]. Prodat v pátek z Prahy 600 piv do soupravy nebyl problém.
Pátek, 12. dubna 2019 - 17:46:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1229
Registrován: 3-2011
Goldstajn: Bc jazdilo do Sniny niekedy okolo roku 2003, aj to neviem či denne.
EDIT: vozeň bol od vlaku Zemplín

(Příspěvek byl editován uživatelem Fero.)
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors

Pátek, 12. dubna 2019 - 22:09:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 160
Registrován: 7-2007
Fero - i tak mooožno. Vím, že tam někdy něco jezdilo ale v horizontu 70 let mi to někam zapadlo, díval jsem se do JŘ 1985-90, tam to nebylo. Slovenské JŘ nemám, takže (od roku 1994) - sorry, ale stejně kouknu ještě na ta léta před rokem 1985. Vůbec mne dotaz ke Gottwaldovu/Zlínu inspiroval probrat se trochu tou bohatou historií v chudé současnosti provozu ubytovacích vozů ...

Také vzpomínám průjezd soupravy lehátkových vozů s dvěma jídelňáky se žáky z Lounska nejspíš v roce 1980 po tratích Louny - Podlešín - Hostivice - Praha-Smíchov (přes Jinonice) a pak Banská Bystrica - Margecany přes Červenou Skalu, nebo třeba odklon R 649 Hron (tehdy krom sedaček a služebáku 3-4WL+2Bc) v úseku Brno - Vyškov - Přerov.

V oněch dobách snad též byly lehátkové vozy na podzim používány jako ubytovny na řepné kampaně kdesi v Polabí (ale to opět bez záruky) a jeden lůžkový vůz (myslím, že 41-023) býval vypravován pro technický doprovod vozů metra z Čierné nad Tisou do Prahy. Třeba se ještě najde nějaký pamětník, který upřesní, doplní či potvrdí ...

No a ještě přihodím, co nového v roce 1955:
Jezdí již přímé lůžkové vozy z Prahy do Moskvy, stále ještě jezdí 3x týdně Paříž - Praha - Varšava, Nově jezdí Sofia - Bukurešť - Budapešť - Praha - Berlin (v různé dny v různých relacích), Varšava - Budapešť - Bukurešť, Varšava - Vídeň, Vídeň - Praha - Oostende, Praha - B. Bystrica, na Os 3006/407/35 jezdí lůžka do Brna i Gottwaldova-Zlína, nově jezdí i Praha - Prešov. Nejezdí již lůžka přes Velenice ani Dvořiště. Fakt dobrý fór je, že bylo možno jet lůžkovým vozem bez přestupu z Uherska do Čtyřiceti Lánů ... lehátka stále ještě nejezdí.

Přímý vůz do Jáchymova již nejezdí (trať je ještě v provozu, stejně jako třeba trať do Doupova), v provozu je též trať 22f Praha-Hostivař - Praha-Libeň hor. n. se dvěma spoji v pracovních dnech.
Komis
Pátek, 12. dubna 2019 - 22:27:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 279
Registrován: 2-2019
Ta BB-ČS-Margecany, to bylo co?
Sobota, 13. dubna 2019 - 07:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 7-2007
Komis - V oněch dobách jezdily různé ubytovací vlaky (vozy): vlaky družby, již zmíněné návozy pracovních sil na mezinárodní stavby socialismu do SSSR, balkánské okruhy, zájezdy odborů (i na západ) ... Zmíněný vlak vezl žáky 7. a 8.tříd a jel z Loun přes Prahu do Banské Bystrice, dále pak přes Červenou Skalu do Medzilaborců (na Duklu) a cestou zpět ještě parkoval v Liptovském, tehdy už a ještě ne Sv., Mikuláši. Pak ještě byla velmi silná vlna zájezdových vozů i pro cestovky v roce 1990.
Sobota, 13. dubna 2019 - 10:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 633
Registrován: 2-2005
Vyhrabal jsem pár "novodobých exotů"
Zvolen os. stanica 16.6.2007:

Vrútky 14.8.2009: