Diskuse » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 11. 4. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 11. 4. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 03. dubna 2019 - 10:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18920
Registrován: 5-2002
Bram: Aby se to nějak vstřebalo (a auta se mezi sebou propletla), tak by společný úsek Strakonické a Městského okruhu musel být dlouhý alespoň kilometr.
A co by se jako mělo vstřebávat a proplétat?
Auta z RR pojedou prakticky výhradně přes Vltavu a na zařazení budou mít od Zlíchovského tunelu dost možná i víc, než Tebou naznačovaných 200 metrů. Navíc směrem od Mrázovky část aut ubude - ta, která z D5 nově pojedou RR, místo aby se tlačila dolů Radlickou nebo po Plzeňské.
Doufám, že se shodneme, že z RR na Strakonickou nebo nahoru na Barrandov toho pojede minimum, protože to z D5 mají výhodnější po D0.

T007: RR by přivedla na Barranďák zbytečně tranzit OA D1 - D11
Neměl jsi na mysli spíš D5-D11...?

protože tudy je to výhodnější než přes plánovaný obchvat (D0)
S jistotou lze tvrdit toliko že je to blíž, ta výhodnost může dopadnout i jinak. Navíc je vysoce pravděpodobné, že po dokončení D0 budou mít tranzitní náklaďáky dovnitř okruhu jednoduše zaracha a osobního tranzitu zas tolik není.
Středa, 03. dubna 2019 - 11:04:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9711
Registrován: 4-2003
Hajnej:A co by se jako mělo vstřebávat a proplétat?

Víš co? Přečti si nejdříve tu studii a pak pokládej otázky. Mám za to, že kdybys studii alespoň letmo prozkoumal, tak už bys nikdy tuto otázku nepoložil. Ta studie totiž si dovolila popsat přesně ten problém, na který jsem zde kdysi narážel a který vídám skoro každý den. Hajnej a Aleš Liesk. to neustále rozprovali, že takový problém neexistuje. Jsem tedy velmi rád, že se tím konečně někdo zabývá [wink].


Auta z RR pojedou prakticky výhradně přes Vltavu a na zařazení budou mít od Zlíchovského tunelu dost možná i víc, než Tebou naznačovaných 200 metrů.

Auta z RR budou muset navíc překřížit cestu těch, co z Dobříšské pokračují dále směrem na D4.

Málo do svých úvah zapojuješ všechny vstupy [proud].
Středa, 03. dubna 2019 - 12:22:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 3-2009
Hajnej:
"Neměl jsi na mysli spíš D5-D11...?
"
JJ měl.

Doporučuji se podívat na tu studii:
http://radlickaradiala.info/download/studie-bmm-dobrisska-201811. pdf

Jsou tam pěkně popsány problémy včetně případného řešení. Problém je s vykřížením přímo na Barranďáku, tady:

https://en.mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalenosti&x=14.4094107&y=50. 0376018&z=17&rm=9gzjIxX5m2WNf-E

Od Smíchova chtějí jet auta směr Modřany, včetně autobusů v intervalu zhruba 1 minuta ve špičce. Od jihu (K Barrandovu, Strakonická) zase na Jižní Spojku. Dalším problémem je semafor na sjezdu z Barrandovského mostu na Modřanskou. Občas je kolona od semaforu až na Barranďák, ten pak stojí. Díky tomuto místu je zacpaná Dobříšská, musí se omezovat tunely a v Holešovičkách stojí auta v koloně na semaforu už od Bulovky.
}
Středa, 03. dubna 2019 - 13:39:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18925
Registrován: 5-2002
Bram: Přečti si nejdříve tu studii a pak pokládej otázky.
Ve studii bylo přesně to, co jsem očekával: vybudování RR sníží zatížení Plzeňské o cca 30% (v náklaďácích o víc než polovinu), Radlické o cca 40%, ba i na Santošku se trochu dostalo. Zkrátka odlehčí všechny komunikace, které vedou v zástavbě. A to je alespoň pro mě dostatečný důvod pro to, aby byla RR postavena, jakkoliv to s sebou může přinést určitá další opatření (no tak bude v silném provozu na okruhu padesátka - wo co go?).

Auta z RR budou muset navíc překřížit cestu těch, co z Dobříšské pokračují dále směrem na D4.
To je přesně míněno tím zařazením ve Zlíchovském tunelu - takže vstupy zapojuju, neboj.
A jestli je to tak velkej problém, tak se tam holt proměnnou značkou sníží rychlost tak, aby se to stíhalo.

T007: Problém je s vykřížením přímo na Barranďáku
Na tom ovšem existence či neexistence RR moc nezmění (opět: ti, co jezdili Radlickou, už přijedou na most úplně stejně, kdežto ti, co jezdili přes Barrandov, budou už vykříženi odjinud).

Dalším problémem je semafor na sjezdu z Barrandovského mostu na Modřanskou.
V tom souhlas - ale asi bude vhodnější řešit ten problém přímo tam a ne kdesi na levém břehu.
Středa, 03. dubna 2019 - 13:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6109
Registrován: 9-2011
Bram: nevzpomínám si, že bych se zapojoval do nějaké vzrušené diskuse okolo Barrandovského mostu, tím méně že bych rozporoval nějaká řešení, nebo to tam neznám, a jakékoliv tamní řešení je mi zcela u [zadnice].

Když jsem tamtudy jezdíval já, tak silnice byla tuším ještě betonová a trať krásně rovná, bez nějakých vypouklin západním směrem.
Jo a nápis "PRAHA" byl (cestou do Prahy) až za mostem přes Berounku a bys sestaven z jednotlivých svíticích písmen, obdélníkových, žlutých na tmavě modrém podkladu.
(a v Kostnici ještě doutnal popel a Kryštůfek Kolumbů tahal na provázku kačera [proud])
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 22:14:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 530
Registrován: 8-2017
honzaklonfar 2826; Portáš 696; Jarda_Š. 289:

Taky jsem to sem chtěl dát, když jsem to četl.

Myslím že takové trasování bude o něco výhodnější, pokud bude ve vhodném místě rozplet na tři směry, VRT, koridor a pravobřežku, čímž se uvolní kapacita pro příměsto na současných tratích, pokud bude pak pravobřežka na 160-200km/h, tak v zásadě nebude myslím třeba řešit do budoucna další VRT směrem na východ, protože se bude dát Wroclav napojit přes Hradec.

Je ale možná škoda že VRT nepovede až na Pardubice a pak teprve na Vysočinu a Brno. Na druhou stranu, pokud se podaří vymyslet inteligentní vedení až do/kolem Kolína, což může být při zajíždění do uzlu trochu problém, protože tam není moc místa kolem tratě od Prahy a spojovat to na 2 koleje by nebylo dobré. Samozřejmě by šel udělat i obchvat Kolína, ale to by asi vedlo k protestům dotčených obcí, navíc by z VRT nic neměly.

Další velkou výhodou je možnost lepší etapizace a dokud nebude celá natažená až k Brnu tak i bezúvraťové jízdy do hlavních směrů, tedy na Břeclav a Přerov. Pokud by se po prvních několika etapách podařilo snížit jízdní dobu přes Vysočinu na to co je nyní na Koridoru, tak by to mohlo stačit k tomu aby se výrazně ulevilo trati na Třebovou.
Ythomas_ct
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 23:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2725
Registrován: 10-2009
Ad K.S.:
...pokud bude pak pravobřežka na 160-200km/h...
A o té rychlosti "160+" na pravobřežce se už prosím někde nějak uvažuje alespoň formou prezentací?

...další VRT směrem na východ, protože se bude dát Wroclav napojit přes Hradec.
Nechci být za pesimistu, ale pokud se nedaří prosadit druhou "rozumnou" (tzn. elektrifikovanou, dvoukolejnou, s "cargo-friendly" sklony a pokud možno i s traťovou rychlostí 160-200 km/h) trať do Německa, tak nevěřím, že se v příštích 50-100 letech dožijeme něčeho jako VRT do Vratislavi...

...tak by to mohlo stačit k tomu aby se výrazně ulevilo trati na Třebovou.
A zeptám se - od čeho se má tak výrazně ulevit trati přes Třebovou? Jeden až dva páry expresů za hodinu, co raději nově vynechají Hradubice? Nebo snad budou nákladní dopravci tak nadšeni státními postrky, že po zkušenostech z nickolejného provozu Br-Bla nebudou už chtít jezdit jinudy než přes Vysočinu?
Pátek, 05. dubna 2019 - 14:04:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 3-2009
https://zdopravy.cz/prvni-trat-na-300-km-h-se-muze-stavet-uz-v-ro ce-2025-tvrdi-szdc-26282
Pátek, 05. dubna 2019 - 20:58:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 2-2013
Tomas007: No já jsem z té studie asi nepochopil, že to zhorší dopravu ve velký části Prahy a je lepší nestavět RR. Mě přišlo že jde jen o to, že je nutné uvažovat o návazných úpravách okolo Baranďáku.
O motivaci lidí co proti RR protestujou netřeba pochybovat, negativní zkušenosti s provozem v tunelech jsou vidět každej den, ale alternativa (čili vystřílet Radlice a vést to po povrchu) by je asi taky moc nenadchla [happy]
A tím bych to OT ukončil.
Pátek, 05. dubna 2019 - 22:36:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 970
Registrován: 8-2017
Radlice jinak než tunelem řešit nejde, ale v Jinonicích byly na Radlické čtyři pruhy skoro durch, dokud nebylo potřeba ukázat, že to bez RR nejde.

(Příspěvek byl editován uživatelem M250.0.)
Pátek, 05. dubna 2019 - 23:36:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 3-2009
paja.butcher:
"Tomas007: No já jsem z té studie asi nepochopil, že to zhorší dopravu ve velký části Prahy a je lepší nestavět RR. Mě přišlo že jde jen o to, že je nutné uvažovat o návazných úpravách okolo Baranďáku.
O motivaci lidí co proti RR protestujou netřeba pochybovat, negativní zkušenosti s provozem v tunelech jsou vidět každej den, ale alternativa (čili vystřílet Radlice a vést to po povrchu) by je asi taky moc nenadchla [happy]
A tím bych to OT ukončil.

"
Prostě stavbu RR bez vyřešení Barranďáku nepovažuji za dobrou investici, raději se věnovat stavbám, kde bude přínos investice největší, třeba dokončit MO (Pelc-Tyrolka - Jižní Spojka).
Ta úprava Barranďáku - přidání ramp, by omezila kolony i nyní. Nicméně tato úprava by se vyžádala mnoho let, odhaduji tak 10, dokonce ani není v územní plánu.
Nicméně s dnešním vedením v Praze nelze očekávat, že se bude pracovat na nějakých silničních projektech pro auta.
Sobota, 06. dubna 2019 - 13:34:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 532
Registrován: 8-2017
Ythomas_ct 2725:
A o té rychlosti "160+" na pravobřežce se už prosím někde nějak uvažuje alespoň formou prezentací?
Existují dílčí záměry zrychlování. Pokud se pamatuji Brandýs-Nymburk bude na 160, z Oseku do Chlumce může být na 160, pak je tam rovinka, kde těch 200 uděláte hned. Problém je asi spíš v neochotě rychlostník 200 osadit, byť tedy Ejpovický tunel je krátký.

Nechci být za pesimistu, ale pokud se nedaří prosadit druhou "rozumnou" (tzn. elektrifikovanou, dvoukolejnou, s "cargo-friendly" sklony a pokud možno i s traťovou rychlostí 160-200 km/h) trať do Německa, tak nevěřím, že se v příštích 50-100 letech dožijeme něčeho jako VRT do Vratislavi...

A není to tím že se tam jde na tunel? Respektive že tunel na rychlost cca 200km/h by měl výrazně navýšit kapacitu? Samozřejmě by bylo dobré mít nějaké další fracht-freundlich tratě to ciziny, ale to se neobejde bez kilometrových tunelů a třeba trať na Žitavu bude problém i pokud by se postavila trať se sklonem do 5 promile na Liberec, protože Porajów je polský, aby se nějak rozumě dalo do Liberce, tak by se musel kopat tunel pod Rádlem, ale pak je tam lokálkovitá trať. Kudy tedy do Němec? Přes Českou Lípu a Svor? Přes Vejprty to taky nebude asi nic moc, o Horní Blatné nemluvě, stejně jako o pár dalších místech. Byť třeba u Aše nevím. Takže jak?

Co se týče tratě do Polska, tak to bude také buď s tunelem, nebo do kopce, což jde proti sobě. Co se týče tratě přes Opravu a Krnov, tak tam zase nejsme s to ani udělat kolejové trojúhelníky a odstranit úvrati a nejhorší stoupání.

Co jsem bohužel nikde nenašel jsou sklony VRT od Brna po Bíteš, pokud by byly rozumné, do 10 promile (nákladní dopravci požadují většinou 8), tak by se buď dala postavit pro smíšený provoz, nebo vedle ní ještě jedna nákladní kolej.

A zeptám se - od čeho se má tak výrazně ulevit trati přes Třebovou? Jeden až dva páry expresů za hodinu, co raději nově vynechají Hradubice? Nebo snad budou nákladní dopravci tak nadšeni státními postrky, že po zkušenostech z nickolejného provozu Br-Bla nebudou už chtít jezdit jinudy než přes Vysočinu?

Po současné železnici je rozdíl obou tras do Přerova asi 60km, pokud jsem to spočítal dobře, tak přes Třebovou je průměrná rychlost pro rychlík 105km/h, přes Brno by musela být, pro srovnání jízdní doby, 134km/h. Což by se dalo dosáhnout i jen částečnou výstavbou VRT, Ale hodně bude záležet na tom jak bude výjezd z Prahy udělaný a zapojený, jestli bude třeba napojovat Pravobřežku a magistrálu přes Vysočinu, nebo jestli i koridor. Aby trasa přes Brno byla rychlejší o 15 minut, tak by bylo třeba aby se dosáhlo průměrné rychlosti asi 160km/h. Hodně bude záležet na etapizaci, ale vzhledem k tomu že současný koridor je místy dost přetížený a je na něm dost velká konkurence, tak by mohlo dojít k situaci že jej někdo ze současných dopravců opustí ve prospěch trasy přes Brno.

Otázkou třeba je co by se dalo ještě dostat ze současné tratě, která je místy vedená v malých obloucích, dost úsporně, přestože by se dala upravit tak, aby se z ní těch 160 a více případně dalo dostat.
Pikehead
Sobota, 06. dubna 2019 - 15:23:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4904
Registrován: 3-2007
Já vím, že je dnes celkem teplo, ale zas ne tolik, aby to vydalo na fantasmagorie s Žitavou a Polskem. Co tam chcete vozit? Nechcete si takové nápady kreslit doma a nejzásadnějí detaily realizovat na TT oválu, než tu ze sebe dělat pošuka?
Sobota, 06. dubna 2019 - 15:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 10-2018
M250.0:
"Radlice jinak než tunelem řešit nejde, ale v Jinonicích byly na Radlické čtyři pruhy skoro durch, dokud nebylo potřeba ukázat, že to bez RR nejde."

Ono to v Jinonicích taky je plat prtný, když dole v Radlicích nejsou.
Sobota, 06. dubna 2019 - 22:04:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18951
Registrován: 5-2002
PB: Mě přišlo že jde jen o to, že je nutné uvažovat o návazných úpravách okolo Baranďáku.
Asi tak...
Ythomas_ct
Sobota, 06. dubna 2019 - 22:25:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2726
Registrován: 10-2009
Ad K.S.:
Existují dílčí záměry zrychlování...
Jo tááák, jste měl napsat rovnou, že tím "pravobřežka na 160-200km/h" máte na mysli tu spodní hranici ve vybraných úsecích... ;-)

Problém je asi spíš v neochotě rychlostník 200 osadit, byť tedy Ejpovický tunel je krátký.
Když už jsme u toho, tak jezdit 200 km/h v Ejpovickém tunelu je s ohledem na navazující úseky v současné době:
a) blbost,
b) nereálné.
Protože kromě toho, že to žádné nezanedbatelné úspory času (na rozdíl od nezanedbatelných energetických ztrát) s ohledem na délku úseku nepřinese, tak:
a) vyvalit se z roury dvoustovkou na Doubravku a brzdit na 80 km/h na hlavní je "odvážné" (a pod ETCS zřejmě i nereálné),
b) snažit se roztáhnout na 4(!) kilometrech v osmipromilovém(!) stoupání v tunelu(!) vlak na 200 km/h, aby se pak mohlo vesele přibrzdit na 120(?) km/h, není nic jiného než "soutěž o větší číslo na elektroměru"...

A není to tím že se tam jde na tunel? (...) Co se týče tratě do Polska, tak to bude také buď s tunelem, nebo do kopce...
Dobře, zeptám se jinak - co je tedy na tom směru do Polska o tolik perspektivnějšího (oproti směru na Nürnberg/München), že by tam měla vést v dohledné době rychlá trať? Nebo ještě jinak - jak je na tom v porovnání vytížení PPS Bad Schandau a elektrifikovaných PPS do Polska?

...sklony VRT od Brna po Bíteš, pokud by byly rozumné, do 10 promile...
...tak to bude skoro celý v tunelu, nebo se pletu?

Po současné železnici je rozdíl obou tras do Přerova asi 60km... (...) ...že jej někdo ze současných dopravců opustí ve prospěch trasy přes Brno.
Pravda, variantu, že nebude v budoucnu potřeba obsluhovat města mezi Kolínem a Blanskem/Olomoucí jsem do svých úvah nějak nepromítl... :-)

Otázkou třeba je co by se dalo ještě dostat ze současné tratě, která je místy vedená v malých obloucích, dost úsporně...
A Vy z těch tratí tedy vlastně chcete "dostat" co? Rychlostní rekordy, nebo kapacitu a spolehlivě vyjezditelné jízdní řády?
Martyss
Sobota, 06. dubna 2019 - 22:42:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1569
Registrován: 10-2007
Když už jsme u toho, tak jezdit 200 km/h v Ejpovickém tunelu je s ohledem na navazující úseky v současné době:
a) blbost,
b) nereálné.
Protože kromě toho, že to žádné nezanedbatelné úspory času (na rozdíl od nezanedbatelných energetických ztrát) s ohledem na délku úseku nepřinese, tak:
a) vyvalit se z roury dvoustovkou na Doubravku a brzdit na 80 km/h na hlavní je "odvážné" (a pod ETCS zřejmě i nereálné),
b) snažit se roztáhnout na 4(!) kilometrech v osmipromilovém(!) stoupání v tunelu(!) vlak na 200 km/h, aby se pak mohlo vesele přibrzdit na 120(?) km/h, není nic jiného než "soutěž o větší číslo na elektroměru"...


Spíše jde o prolomení jistých myšlenkových bariér...
Neděle, 07. dubna 2019 - 00:25:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3241
Registrován: 12-2007
Ythomas_ct: A musí se z dvoustovky na osmdesátku opravdu brzdit? Nestačí pouze nechat dojet rozjetý vlak? Přece jenom jsou to z Doubravky na hlavní 3 kilometry, tak by snad stačilo nechat vlak postupně dojet na nižší rychlost?
Neděle, 07. dubna 2019 - 00:54:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8803
Registrován: 9-2002
Hele ty chytrej, jak dlouhá (metricky, ne časově) je provozní brzda ze 100, 120 a 160 do zastavení ? Ty dvě kila ani nemaji cenu, stejně to na takovym kousku na 200 ani nerozjedeš.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Neděle, 07. dubna 2019 - 10:01:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12762
Registrován: 8-2004
Martyss:
"Spíše jde o prolomení jistých myšlenkových bariér..."
Jasně. Znalosti fyziky jsou myšlenkovou bariérou. Pojďme se konečně řídit pocity.[lol][crazy][crazy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Martyss
Neděle, 07. dubna 2019 - 10:51:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1570
Registrován: 10-2007
Jasně. Znalosti fyziky jsou myšlenkovou bariérou. Pojďme se konečně řídit pocity.[lol][crazy][crazy]
Pokud nepředěláte legislativu, tak ten rychlostník také tězko píchnete i do jiných úseků.

Samozřejmě tady na tomto konkrétním úseku to to nelze využít. Stačí to takto?
Neděle, 07. dubna 2019 - 10:58:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1416
Registrován: 7-2017
Martyss: Legislativa už 200 km/h nebrání nějakou dobu.
Neděle, 07. dubna 2019 - 10:58:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 533
Registrován: 8-2017
Hroch 12762:
Tak máte dlouhé rovné úseky kde by se 200 dalo hned, nebo jen s minimem úprav, ale pořád se drží 160 a kolem 200 se chodí po špičkách jako kolem zlého psa.

Ythomas ct 2726:
Jo tááák, jste měl napsat rovnou, že tím "pravobřežka na 160-200km/h" máte na mysli tu spodní hranici ve vybraných úsecích... ;-)

Někde se to tu řešilo, možná ve vláknu TEN-T

Dobře, zeptám se jinak - co je tedy na tom směru do Polska o tolik perspektivnějšího (oproti směru na Nürnberg/München), že by tam měla vést v dohledné době rychlá trať? Nebo ještě jinak - jak je na tom v porovnání vytížení PPS Bad Schandau a elektrifikovaných PPS do Polska?

Podívejte se na mapu, všechny elektrifikované PPS do Polska se napojují, pod drátem, do přetížených koridorů, takže vůbec jakékoliv jejich možné využití je limitováno tímto. Kdyby byl drát z Týniště do Letohradu, tak je to o něčem jiném.

Nicméně v Polsku je minimálně v plánech trať Varšava-Lodž-Vratislav na až 360km/h, to už smysl napojit na Prahu a Hradec myslím má.

Pravda, variantu, že nebude v budoucnu potřeba obsluhovat města mezi Kolínem a Blanskem/Olomoucí jsem do svých úvah nějak nepromítl... :-)

Pokud budete mít dvě časově konkurenceschopné tratě, kdy úspora několik desítek minut na jedné může pro cestující srovnat cenu jízdenky, tak je dost možné že dříve či později jeden z dopravců trasu přes Třebovou opustí, nebo bude část vlaků vedena právě spodem přes Brno. Samotný počet obyvatel je vyšší než počet obyvatel Hradubic a Olomouce dohromady a jeho metropolitní oblast má kolem 800 000 obyvatel. Takže pro dopravce dost možná lákavější než severní trasa, ale pomalé. Samozřejmě asi nějaká obsluha bude (ale expresy taky neobsluhují nic mezi Brnem a Hradubicemi), dost možná střídavý rychlík Hradec/Pardubice, ale počet dálkových spojů by mohl klesnout nejen o 2 na Břeclav, ale potenciálně o některé jedoucí dnes přes Olomouc.

...tak to bude skoro celý v tunelu, nebo se pletu?
Záleží na tom jak se tím terénem budete chtít prokousat, kudy budete chtít obejít obce a pod. tunelů by bylo dost, to ano, ale že by to bylo celé v tunelu, to ne.

(Příspěvek byl editován uživatelem K.S..)
Neděle, 07. dubna 2019 - 22:20:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 974
Registrován: 8-2017
Prag: Jasně, ale stačil by tím pádem tunel od baňky dolů a horní Radlickou jenom pošolichat ve stávající stopě (hlavně asi dodělat podchody/nadchody).
A už končím s OT.
Neděle, 07. dubna 2019 - 23:20:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 705
Registrován: 1-2014
K.S.:
"Pokud budete mít dvě časově konkurenceschopné tratě, kdy úspora několik desítek minut na jedné může pro cestující srovnat cenu jízdenky, tak je dost možné že dříve či později jeden z dopravců trasu přes Třebovou opustí, nebo bude část vlaků vedena právě spodem přes Brno"

Toto asi nastane už ve chvíli dokončení některé z etap VRT mezi Prahou a Brnem přes Vysočinu, kdy se srovná JD díky rychlosti v novém úseku a zároveň díky zkrácením trasy.

Snahou MD pak bude ulehčit koridoru od vlaků směr Brno přes ČT a mezinárodní vlaky do Vídně či Blavy pak pojedou přes Vysočinu a části nové trati.
Ythomas_ct
Neděle, 07. dubna 2019 - 23:27:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2727
Registrován: 10-2009
Ad Wagon:
A musí se z dvoustovky na osmdesátku opravdu brzdit? Nestačí pouze nechat dojet rozjetý vlak? Přece jenom jsou to z Doubravky na hlavní 3 kilometry, tak by snad stačilo nechat vlak postupně dojet na nižší rychlost?
I když vidím Váš nick, tak mi to nedá nezeptat se - viděl Vy jste někdy vůbec vlak? Pokud ano, tak jste si všiml minimálně toho, že se pohybuje po koleji, že má ocelová kola, která jsou v kontaktu s ocelovými kolejnicemi a že je obvykle štíhlý a dlouhý. Jde to interpretovat i matematicky, ale to zde dle mého názoru postrádá smysl. No a abych to zkrátil, tak důsledkem výše nastíněných skutečností je mj. to, že půlka z těch Vašich 3 km (tedy 1500 m) je pro vysokorychlostní vlak na rovince TéeSÍčkový limit pro zábrzdnou dráhu z 200 km/h při rychlobrzdě! Nebo to, že když necháte moderní elektrickou jednotku jet na rovince výběhem (to zřejmě Vy myslíte tím "nechat dojet" - prostě netaháme, nebrzdíme) z počáteční rychlosti 160 km/h, tak ujede něco kolem 30 km (slovy: třicet kilometrů), než se zastaví...

Ad Martyss:
Spíše jde o prolomení jistých myšlenkových bariér...
Pokud nepředěláte legislativu, tak ten rychlostník také tězko píchnete i do jiných úseků.

Hmmm, také jsem si původně myslel, že chcete nějak prolamovat fyziku, ale ono to vypadá spíš na prolamování otevřených dveří. Nebo co konkrétně chcete v tomto ohledu měnit v legislativě? Vadí Vám snad širší ochranné pásmo dráhy u tratí pro rychlosti s traťovou rychlostí nad 160 km/h? Anebo chcete umožnit jízdu rychlostí nad 160 km/h bez plného dohledu ETCS? Nebo?

Ad K.S.:
Tak máte dlouhé rovné úseky kde by se 200 dalo hned, nebo jen s minimem úprav...
Opravdu "hned"? Co přejezdy? Co zabezpečovač? Co na to kapacita? (Jinými slovy - je v úsecích koridorů, které by se teoreticky dnes svým trasováním pro rychlost 200 km/h hodily, další zvyšování traťové rychlosti s ohledem na panující intenzitu provozu i účelné?) A co třeba únosnost a životnost železničního svršku/spodku? Zbytek vzdávám...
Neděle, 07. dubna 2019 - 23:35:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1417
Registrován: 7-2017
Ythomas_ct: Tak pokud by někdo byl ochoten s náklady jezdit 200 km/h, tak by to možná plynulosti provozu prospělo [lol] ...
Pondělí, 08. dubna 2019 - 10:31:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18956
Registrován: 5-2002
Mss: Spíše jde o prolomení jistých myšlenkových bariér
Myslím, že jsi právě obohatil rejstřík českých eufemismů o pojem "bezbariérové myšlení"... [rofl][rofl][rofl]

Wag: A musí se z dvoustovky na osmdesátku opravdu brzdit? Nestačí pouze nechat dojet rozjetý vlak? Přece jenom jsou to z Doubravky na hlavní 3 kilometry, tak by snad stačilo nechat vlak postupně dojet na nižší rychlost?
Vzpomínám, jak 380 s rychlíkovým OJV na žilinskejch rychlíkách dělala v okolí Chocně cca sedmikilometrovej výběh ze 152 km/h u Srubů na cca 90 km/h před Brandejsem. A to to bylo "proti vodě".
Takže opravdu nestačilo... [nene]

KS: na až 360km/h
Ha, že by magická hranice 100 m/s...? [uhoh]
Pondělí, 08. dubna 2019 - 10:51:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3242
Registrován: 12-2007
Ythomas_ct: Vlak jsem samozřejmě viděl, je jasné, že u kolejových vozidel je doběh delší než u automobilů, samozřejmě také záleží na hmotnosti vlaku (kdyby jel nějaký těžký nákladní vlak, jaké jezdí v Austrálii, tak by asi nestačilo ani 10 kilometrů). Na Wikipedii jsem hledal, jak velkou vzdálenost může jet vlak výběhem, ale nic jsem nenašel, pouze informace o brzdné dráze. Samozřejmě si nemyslím, že by bylo možné dojet až na plzeňské hlavní nádraží výběhem, aby se šoural vlak rychlostí dejme tomu 5 km/hodinu několik set metrů před stanicí. Jinak můj nick je složen z první slabiky mého příjmení a první slabiky mého jména.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 10:52:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3243
Registrován: 12-2007
Hajnej: Děkuji za informaci.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 11:30:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18960
Registrován: 5-2002
Wag: Samozřejmě si nemyslím, že by bylo možné dojet až na plzeňské hlavní nádraží výběhem, aby se šoural vlak rychlostí dejme tomu 5 km/hodinu několik set metrů před stanicí
Ono je to spíš naopak.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 13:07:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8716
Registrován: 5-2002
Asi tak.

Ze Svitav do Břeclavi jde dojet s kontejnerovým expresem na dvě popotažení.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 13:35:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3447
Registrován: 5-2002
Wagone, ono je to o fyzice z prvního ročníku střední školy... a = delta v / delta t a s = 0,5.a. (delta t)2.
Delta v = 55 m/s - 25 m/s (zpomalení z cca 200 km/h na 90 km/h)
s = 3000 m

Úpravou dvojice rovnic získáme hodnoty pro delta t = 200 s a a = 0,15 m/s2

Potřebná brzdná síla je podle 2. Newtonova zákona 30 kN (počítám hmotnost vlaku 200 tun). Valivý odpor podle tabulek pro kolo/kolejnice při metrovém průměru kol 2 kN, dám k tomu nějaký třecí odpor v ložiskách, celkem 5 kN. Odpor vzduchu budu počítat pro Eso (rovinná deska kolmo ke směru pohybu) a je při počáteční rychlosti asi 15 kN, s klesající rychlostí klesá s čtvercem rychlosti.

Takže v součtu jsme na nějakých 20 kN. Za těchto okolností bude výběh (na vodorovné trati) asi 15 km, což odpovídá Hajného zkušenosti (empirii).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Ythomas_ct
Pondělí, 08. dubna 2019 - 14:12:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2728
Registrován: 10-2009
Ad T27:
Tak pokud by někdo byl ochoten s náklady jezdit 200 km/h, tak by to možná plynulosti provozu prospělo [lol] ...
Já tipuji, že kdyby se tedy - čistě hypoteticky - na 1. koridoru jezdilo 200 km/h namísto 160 km/h, tak těm nákladům bude stačit, když zrychlí ze 100 na 120 km/h, a průměrně budou ve výsledku stejně rychlé jako ty rychlíky/expresy. Kdo to ale fakt "nedá", jsou osobáky...

Ad Hajnej:
"bezbariérové myšlení"
Pěkné! A na lidi, kteří tím nedisponují, se vztahují nějaké TSI PRT? ;-)

Ad Wagon:
Na Wikipedii jsem hledal, jak velkou vzdálenost může jet vlak výběhem, ale nic jsem nenašel...
Samozřejmě si nemyslím, že by bylo možné dojet až na plzeňské hlavní nádraží výběhem, aby se šoural vlak rychlostí dejme tomu 5 km/hodinu několik set metrů před stanicí.

Tak přestaňte hledat na wikině a "samozřejmě nemyslet" a raději si přečtěte, co jsem Vám napsal. Ještě jednou tedy: když necháte moderní elektrickou jednotku jet na rovince výběhem z počáteční rychlosti 160 km/h, tak ujede něco kolem 30 km, než se zastaví...
Pondělí, 08. dubna 2019 - 14:26:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18961
Registrován: 5-2002
J11: ono je to o fyzice z prvního ročníku střední školy... a = delta v / delta t a s = 0,5.a. (delta t)2
No a to si právě víc jak polovina lidí z toho prváku pamatuje špatně...
Vzoreček s = 1/2at2 platí jen z/do nuly, což není náš případ.

Ten správnej vzoreček (pro konstantní odrychlení je s = (v12 - v22)/2a.
Dá se to hezky rozložit na ((v1 - v2)/a) * ((v1 + v2)/2) neboli doba na zpomalení krát průměrná rychlost. Ale to má smysl počítat jenom když nás zajímá ten čas, jinak je lepší ten rozdíl čtverců.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 15:10:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1366
Registrován: 11-2005
Existuje prosím nějaké hnutí bojující za zvícekolejnění nejpřetíženějších tratí? Čím dál více mi připadá, že než rychlost je nejpalčivějším problémem české železnice nedostatečněkolejnost některých tratí. Přičemž vyjezdit se současný stav dá, ale jakákoli mimořádnost nebo výluka do toho nechutně hází vidle.

Zdvojkolejňování jednokolejek by přispělo k nepřenášení zpoždění na křižující protivlaky, a navíc by při rekonstrukci jedné koleje ještě zbyla ta druhá, že. Ztroj-až-čtyřkolejnění hlavních koridorů by umožnilo jednak snazší předjíždění různě rychlých vlaků (jejichž spektrum zrovna u nás je dost široké), ale hlavně při výluce jedné koleje by furt zbývaly dvě na aspoň nějak rozumný provoz. Jednokolejka na koridoru je dobře ilustrována současným stavem kolem Chocně.

Brání zvícekolejnění hlavních tratí u nás nějaké objektivní překážky, nebo je to "jen" o penězích? Existuje někde v Evropě precedens o tom, že by soukromý sektor mohl a uměl stavět a rozšiřovat železniční infrastrukturu, nebo to ještě v příštích desetiletích bude stát na rozhodnutích států a EU?
Komis
Pondělí, 08. dubna 2019 - 15:18:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 272
Registrován: 2-2019
Nedostatečněkolejnost? To zní skoro jako nosočistoplena. Co takhle málokolejnost? Zní to sice taky blbě, ale dá se to aspoň říct na jeden nádech. [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Komis.)
Pondělí, 08. dubna 2019 - 15:37:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 300
Registrován: 9-2015
Libcha: Jako čistě soukromý projekt v současné ekonomice asi železnici nikdo stavět nebude, ale jsou tzv. PPP projekty. U nás se o tom uvažovalo pro PraK.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 16:02:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3244
Registrován: 12-2007
Děkuji všem za poskytnuté informace. Dodávám, že dopravní školy jsem nestudoval, ale drážní doprava, ale obecně jakákoliv pozemní veřejná doprava mne zajímá jako záliba.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 16:10:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18962
Registrován: 5-2002
Libcha: Brání zvícekolejnění hlavních tratí u nás nějaké objektivní překážky
To přijde na to, co kdo považuje za objektivní překážku...
Lze důvodně předpokládat, že například majitel sousedící nemovitosti a šotouš budou mít na věc diametrálně odlišný pohled.

ale hlavně při výluce jedné koleje by furt zbývaly dvě na aspoň nějak rozumný provoz
Tak zrovna tady by v mnoha případech představovalo rozdělení dlouhých úseků výhybnami/odbočkami mnohem efektivněji vynaložené prostředky.
Jiná možnost jsou použitelné odklonové trasy - "šikovná" nehoda dokáže ochromit komplet naráz i hafokolejnou trať.
Jako jistou paralelu bych viděl stav silniční sítě: než dělat D1 šestipruhovou v celé délce, je lepší postavit D35.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 16:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4016
Registrován: 5-2004
Libcha:
"Brání zvícekolejnění hlavních tratí u nás nějaké objektivní překážky, nebo je to "jen" o penězích? Existuje někde v Evropě precedens o tom, že by soukromý sektor mohl a uměl stavět a rozšiřovat železniční infrastrukturu, nebo to ještě v příštích desetiletích bude stát na rozhodnutích států a EU?"
Infrastruktura má málokde šanci na přímé uživení se, na to je konkurence státní infrastruktury „zadarmo“ i přes všechny její slabiny příliš silná. Jinak viz tohle, je to staré už 13 let, ale moc to na platnosti nezměnilo.

Napadá mě ještě trochu jiný příklad: LGV Paříž-Lyon byla stavěná sice státem, ale za soukromé peníze (dluhopisy vydané na newyorské burze, dávno splacené ze zisků TGV jezdících za stejné ceny, jako konvenční vlaky [happy]).

Jarda_Š.:
"Libcha: Jako čistě soukromý projekt v současné ekonomice asi železnici nikdo stavět nebude, ale jsou tzv. PPP projekty. U nás se o tom uvažovalo pro PraK."
PPP typicky je z pohledu veřejných financí jen o tom, že se stavba splácí rovnoměrně x let z kolonky provozní výdaje namísto jednorázového zaplacení z kolonky investiční výdaje. V celkových penězích je PPP kolikrát dražší než aby si to postavil stát za peníze svoje nebo vlastnoručně půjčené.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 16:38:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4017
Registrován: 5-2004
Hajnej:
"To přijde na to, co kdo považuje za objektivní překážku...
Lze důvodně předpokládat, že například majitel sousedící nemovitosti a šotouš budou mít na věc diametrálně odlišný pohled. "
Tak z pohledu prosaditelnosti by hodně záleželo na tom, jestli by se to rozšíření definovalo jako veřejný zájem.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 16:40:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8866
Registrován: 4-2003
nějaké objektivní překážky, nebo je to "jen" o penězích?

Peníze jsou neobjektivní překážka?[uhoh]

soukromý sektor mohl a uměl stavět a rozšiřovat železniční infrastrukturu, nebo to ještě v příštích desetiletích bude stát na rozhodnutích států a EU?


Dovoluji si Vás upozornit, že v ČR existuje řada soukromé infrastruktury, úplně klasicky železniční vlečky.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 08. dubna 2019 - 17:20:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18964
Registrován: 5-2002
DJ: Tak z pohledu prosaditelnosti by hodně záleželo na tom, jestli by se to rozšíření definovalo jako veřejný zájem.
A je potom ještě pořád řeč o prosaditelnosti, nebo už spíš o protlačitelnosti...?
Pondělí, 08. dubna 2019 - 18:49:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12763
Registrován: 8-2004
Ythomas_ct:
"Opravdu "hned"? Co přejezdy? Co zabezpečovač? Co na to kapacita? (Jinými slovy - je v úsecích koridorů, které by se teoreticky dnes svým trasováním pro rychlost 200 km/h hodily, další zvyšování traťové rychlosti s ohledem na panující intenzitu provozu i účelné?) A co třeba únosnost a životnost železničního svršku/spodku?"
David_jaša:
"PPP typicky je z pohledu veřejných financí jen o tom, že se stavba splácí rovnoměrně x let z kolonky provozní výdaje namísto jednorázového zaplacení z kolonky investiční výdaje. V celkových penězích je PPP kolikrát dražší než aby si to postavil stát za peníze svoje nebo vlastnoručně půjčené."
Hajnej:
"Tak zrovna tady by v mnoha případech představovalo rozdělení dlouhých úseků výhybnami/odbočkami mnohem efektivněji vynaložené prostředky."
Vše [ok][ok][happy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 08. dubna 2019 - 20:49:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3643
Registrován: 5-2002
Brání zvícekolejnění hlavních tratí u nás nějaké objektivní překážky
Pokud by se mělo jednat o výstabu souvislých vícekolejných úseků, tak by mnohde byly potřeba rozsáhlé demolice, to nikdo neprotlačí. Někde to zas nepůjde kvůli terénu.
Praha Libeň - Běchovice: zástavba těsně k trati, Klánovický les: rezervace, Úvaly, Český Brod: zástavba těsně u trati, průjezd Kolínem: kombinace důvodů, Pardubice Pardubičky - východní okraj Pardubic: zástavba, o úseku Choceň - ČT se tu napsalo dost; kdybyste chtěl víc kolejí i na východ od ČT, tak Krasíkov - Zábřeh: terén, Moravičany - Červenka: CHKO, rezervace poblíž trati, Dluhonice - Hranice terén, byť by další dvě koleje mohly vést nedaleko; na jih od ČT je to terén, obzvlášť mezi Blanskem a Brnem, pak průjezd skrz Rajhrad a asi i Vranovice.
Praha - Kralupy vede taky obtížným terénem.

Jiná možnost jsou použitelné odklonové trasy Jenže zase - kde je vzít. Pro úsek Praha - Choceň se jeví jako nejjednodušší trasa přes Hradec, ale i ta má mouchy: skrz Poděbrady se další dvě koleje neprotlačí, v Hradci se nepočítá s mimoúrovňovým křížením s tratí Pardubice - Jaroměř. A pak to skončí v hrdle Choceň - ČT. Přes Vysočinu jsou sklony, odklony nákladní dopravy při neprůjezdnosti trati z ČT do Ostravy si nedovedu představit, i u Ex a IC je mnohdy zpoždění při jízdě přes Brno stejné, jako když se čeká na odstranění nesjízdnosti.
Pondělí, 08. dubna 2019 - 22:35:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8808
Registrován: 9-2002
Tantin27:
"Ythomas_ct: Tak pokud by někdo byl ochoten s náklady jezdit 200 km/h, tak by to možná plynulosti provozu prospělo [lol] ... "


Libcha:
"Existuje prosím nějaké hnutí bojující za zvícekolejnění nejpřetíženějších tratí? Čím dál více mi připadá, že než rychlost je nejpalčivějším problémem české železnice nedostatečněkolejnost některých tratí. Přičemž vyjezdit se současný stav dá, ale jakákoli mimořádnost nebo výluka do toho nechutně hází vidle.

Zdvojkolejňování jednokolejek by přispělo k nepřenášení zpoždění na křižující protivlaky, a navíc by při rekonstrukci jedné koleje ještě zbyla ta druhá, že. Ztroj-až-čtyřkolejnění hlavních koridorů by umožnilo jednak snazší předjíždění různě rychlých vlaků (jejichž spektrum zrovna u nás je dost široké), ale hlavně při výluce jedné koleje by furt zbývaly dvě na aspoň nějak rozumný provoz. Jednokolejka na koridoru je dobře ilustrována současným stavem kolem Chocně.

Brání zvícekolejnění hlavních tratí u nás nějaké objektivní překážky, nebo je to "jen" o penězích? Existuje někde v Evropě precedens o tom, že by soukromý sektor mohl a uměl stavět a rozšiřovat železniční infrastrukturu, nebo to ještě v příštích desetiletích bude stát na rozhodnutích států a EU?"Nehrajte tolik TTDX, potom chcete stavět souběžné koleje, ale tohle nelze provozovat jako metro. Jiná trasa s 200 a více je fajn nápad a já bych to asi i preferoval, jenže...

Chce se to opravdu (a v jaký podobě) stavět ? Vydělá si to na sebe (nebude to ve výsledku za draho) ? Hraní si se skutečnou měnou v tomhle objemu není sranda a korupce v tomto oboru je taky nemálo.

[biggrin][biggrin][biggrin]
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Úterý, 09. dubna 2019 - 01:14:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4019
Registrován: 5-2004
Mimochodem jeden úsek na potenciální zečtyřkolejnění bych měl: z Blanska na sever až do DnS nebo nové odb. Lhota Rapotina nebo až do SnS. Až někdy bude drát do Boskovic, bude tu tlak na 15min interval S2 a 160 je v podstatné části toho úseku už teď.
Úterý, 09. dubna 2019 - 07:05:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 12-2017
Brr:

Zkuste se podívat, jak to vyřešili a řeší Rakušáci třeba mezi Insbruckem a Wörglem, chtějí to protáhnout až po Kufstein. Stejná koncepce je Westbahn. Prostě nová moderní trať vedle staré modernizované, z velké části zakopaná pod zem, právě kvůli husté zástavbě nebo terénu. Tady je jedno video ze zkušebního provozu nového úseku.

Co mě překvapilo, když jsem tam minulý týden jel, že tam není vidět nějaké kvanta vlaků, resp. bych jich čekal více, jak nákladů, tak osobáků.

KII.
Úterý, 09. dubna 2019 - 09:41:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1419
Registrován: 7-2017
Karel II: Kouzelné slovní spojení: Kapacita pro Brennerbassistunel (BBT) - Rakušák nestaví jako my zásadně na dnešní nebo včerejší stav.
Úterý, 09. dubna 2019 - 10:04:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 706
Registrován: 1-2014
Libcha:
"Existuje prosím nějaké hnutí bojující za zvícekolejnění nejpřetíženějších tratí?"
[biggrin]

Libcha:
" Ztroj-až-čtyřkolejnění hlavních koridorů by umožnilo jednak snazší předjíždění různě rychlých vlaků (jejichž spektrum zrovna u nás je dost široké),"

Problém kapacity mezi Prahou a ČT je hlavně v tom, že se všecko co umí jet po kolejích tahá jen tudy a dosud neexistuje rozumná alternativa v podobě jižní trasy, kterou dříve zastávala trať přes HB v době, kdy to bylo přes Vysočinu rychlejší.
Úterý, 09. dubna 2019 - 14:12:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4020
Registrován: 5-2004
Karel_II:
"Zkuste se podívat, jak to vyřešili a řeší Rakušáci třeba mezi Insbruckem a Wörglem, chtějí to protáhnout až po Kufstein. Stejná koncepce je Westbahn. Prostě nová moderní trať vedle staré modernizované, z velké části zakopaná pod zem, právě kvůli husté zástavbě nebo terénu. Tady je jedno video ze zkušebního provozu nového úseku. "
Tantin27:
"Karel II: Kouzelné slovní spojení: Kapacita pro Brennerbassistunel (BBT) - Rakušák nestaví jako my zásadně na dnešní nebo včerejší stav."
Nejenom. Druhým důvodem je i geografie, která seskládává přirozeně největší města na dvě logické osy, kde koleje s jednou výjimkou už vedou, nové tedy stačí trasovat ± podle starých (Wien-Graz-Klagenfurt, Wien-Linz-Salzburg-Innsbruck). V Česku tohle poněkud komplikuje Brno vychylující se z osy Praha-Hradubice-Olomouc(ko)-Ostrava. Svým způsobem je tak problém v návrhu topologie české VR sítě spíš podobný Německu nebo Polsku než krásně logickému Rakousku nebo třeba Francii. [happy]
Úterý, 09. dubna 2019 - 16:21:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3250
Registrován: 5-2002
DJ: Jojo, to už jsem si mockrát říkal, že nejlepší by bylo přesunout Brno do Olomouce, Liberec do Ústí a Plzeň do Karlových Varů. [proud]
Akorát by stejně byl problém s cestami za hranice.
Úterý, 09. dubna 2019 - 18:21:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4022
Registrován: 5-2004
Akorát by stejně byl problém s cestami za hranice.

Mimochodem kdyby bylo RS41 do 10 let, je šance, že tou dobou už bude pod drátem i Nürnberg-Marktredwitz-Cheb a tedy že bude dávat smysl klopící expres Praha-RS4-Nürnberg?
Úterý, 09. dubna 2019 - 19:53:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8717
Registrován: 5-2002
No, to by mohlo být pod 4 hodiny [proud]
Středa, 10. dubna 2019 - 21:42:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 536
Registrován: 8-2017
Hajnej 18965:
To číslo mám někde z wikipedie, nebo kde jsem to našel, já to nevymýšlel.

Ythomas ct 2727:
Roky existuje takový veřejný seznam tratí celkem snadno předělatelných na 200km/h, ani o to se ale nikdo nepokouší, přestože by to mohlo být už z části hotové.

Portáš 705:
Podobně jsem to myslel, otázka je kolik té VRT bude muset být hotových a jestli nebude úplně teoreticky stačit jen relativně malý kus k tomu aby se ty jízdní doby srovnaly.
Středa, 10. dubna 2019 - 21:54:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3645
Registrován: 5-2002
Ty snadno předělatelné tratě na 200 jsou které?
Středa, 10. dubna 2019 - 22:06:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8720
Registrován: 5-2002
To by mě taky zajímalo[sad]
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 09:22:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18971
Registrován: 5-2002
KS: Roky existuje takový veřejný seznam tratí celkem snadno předělatelných na 200km/h, ani o to se ale nikdo nepokouší, přestože by to mohlo být už z části hotové.
On se o to nikdo zatím nepokouší celkem správně, protože by to ve srovnání s jinými mnohem potřebnějšími stavbami bylo prakticky -gh-.
P_v
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 10:49:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2136
Registrován: 5-2002
Nepodceňujte sílu politiky. 160 vypadá v očích veřejnosti jako nicmoc plížení, tak ve vyspělé cizině jezdí kdejaká lokálka, každej tak valí po dálnici. Zatímco 200 je magická druhá stovka, začátek oblasti VRT, Pendolíno konečně ukáže ostatním zadek, a na dálnici už to každej nedá. [lol]
Sice to zní jako humor, ale veřejnost neznalá věcí jako propustnost, spotřeba energie atd. to tak vidí.