Diskuse » Železnice » Historie železnic » Archiv diskuse Historie železnic do 20. 3. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Historie železnic do 20. 3. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Jan_perner
Pondělí, 18. března 2019 - 14:53:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 246
Registrován: 10-2002
Já tvrdím, že nikdo nemá právo používat jiných lidí jako zdroje svého zisku

Jenže na tom je založena celá (nejen "západní") civilizace. A současné době je "používání jiných lidí jako zdroje svého zisku" mnohem "jemnější", než ve starověku, středověku nebo raném novověku. Ono to fungovalo už i v tzv. prvobytně-pospolné společnosti. Sice v rámci kmene si mohli být všichni rovni, ale cizí kmeny pro ně většinou byly "zdroje zisku". Tak je tomu v primitivních společnostech dodnes. Ale na mnoha místech na světě se to podařilo díky kolonialismu aspoň částečně vymýtit[biggrin]
Ceterum autem censeo ČD a.s. esse delandam
Pondělí, 18. března 2019 - 16:30:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1246
Registrován: 7-2017
Jan_perner:
"Já tvrdím, že nikdo nemá právo používat jiných lidí jako zdroje svého zisku

Jenže na tom je založena celá (nejen "západní") civilizace. A současné době je "používání jiných lidí jako zdroje svého zisku" mnohem "jemnější", než ve starověku, středověku nebo raném novověku. Ono to fungovalo už i v tzv. prvobytně-pospolné společnosti. Sice v rámci kmene si mohli být všichni rovni, ale cizí kmeny pro ně většinou byly "zdroje zisku". Tak je tomu v primitivních společnostech dodnes. Ale na mnoha místech na světě se to podařilo díky kolonialismu aspoň částečně vymýtit[biggrin]"

http://casopisargument.cz/2019/03/18/miliardar-ray-dalio-kapitali smus-nefunguje-pro-vetsinu-lidi/
Jan_perner
Pondělí, 18. března 2019 - 16:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 247
Registrován: 10-2002
Současný systém je systém se značnými chybami a pro většinu lidí nefunguje, přiznal americký miliardář.

To je možná pravda. Ale pořád funguje lépe, než cokoliv jiného. Nikdo nic lepšího zatím nevymyslel. Všechno ostatní funguje pro ještě méně lidí [biggrin]
Ceterum autem censeo ČD a.s. esse delandam
Pondělí, 18. března 2019 - 16:58:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18749
Registrován: 5-2002
JP: A současné době je "používání jiných lidí jako zdroje svého zisku" mnohem "jemnější", než ve starověku, středověku nebo raném novověku
Asi tak. Zůstal bych u toho, že otrokářství a nevolnictví patří minulosti.
A jestli nějakej miliardář má kocovinu z toho, že je bohatej (kdoví, možná proto, že v minulosti udělal nějakou tu křivárnu) a hlásní troubové to papouškují ozlomkrk, z toho bych žádné závěry fakt nedělal...
M_g
Pondělí, 18. března 2019 - 17:18:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1080
Registrován: 6-2006
Máme v ČR pěkný příklad, jak je kapitalismus špatnej.
Sklárny Květná.
Pondělí, 18. března 2019 - 17:27:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2432
Registrován: 9-2009
Zrovna ČD jsou ukázkou tzv. společného vlastnictví, resp. akciové společnosti v majetku státu. Už v dobách prvních železnic, resp. Severní státní dráhy a soukromé K.F.N.B. se vědělo, že státní hospodaření je horší. Cokoliv je společné, národní, státní, atd., tedy v podstatě ničí, tak se o to nikdo pořádně nestará (jednoduchý příklad jsou společné prostory v domech). Soukromý dopravce třeba na drahách je vždycky snaživější, resp. hospodárnější.
Vždy kroutím hlavou při pobytu na Masarykově nádraží, když čekám na přítelkyni. Jak je toto možné v dnešní době v centru hlavního města. Hrozné. Ještě donedávna tam fungovalo WC z dávných dob. Nefunkční schránky na zavazadla, Neochotní pracovníci, atd. Říkám té mé, že jsem fanda do lokomotiv, ale nikoliv do nádraží. Pamatuji v Karlových Varech na historický přístřešek na peronu, který snad od války nebyl natřený. Kolik by asi bylo barvy za plat generálního ředitele ČD? Raději soukromé vlastnictví než to státní, národní, atd.
Pondělí, 18. března 2019 - 19:07:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3582
Registrován: 3-2006
Jan_perner:
"Takže slogan "Sto let spolu" je pravdivý.

Slogan "Sto let spolu" je naprostá hovadina.

ČD vnikly rozdělením ČSD proto, že k došlo k rozdělení státu.
Stejně tak ovšem vznikly ČSD v roce 1918. I

Státní dráhy na našem území vznikly mnohem dříve, než před 100 lety.

To, co se stalo se státními drahami v roce 1918 je analogické tomu, co se stalo v roce 1993. A pokud je v tom nějaký výraznější rozdíl, tak především v tom, že v době dělení federace byly ČSD právní subjekt, takže skutečně v roce 1993 nový subjekt vznikl.
V roce 1918 byly státní dráhy jen organizační složkou státu, jen vznikl jiný stát s jiným územím a dráhy na jeho území zůstaly úplně stejně státními.
Tj. z hlediska historie ČD se toho v roce 1918 stalo méně než v roce 1993. "Sto let spolu" je tudíž naprostá hovadina[kladivo]"

Je to zajímavé, probírat se historií, ČSD, našel jsem tuhle diplomku a tam je citován dekret prezidenta Beneše "„Ústavní a jiné právní předpisy československého státu, vydané do 29. září 1938 včetně, pochází ze svobodné vůle československého lidu a jsou československý právní řád,“ a naopak, že „předpisy vydané v oblasti tohoto řádu v době, kdy československý lid byl zbaven své svobody (doba nesvobody), nejsou součástí československého právního řádu.“"
Dodnes jsem si myslel, že v období druhé republiky, právně existovali, sice okleštěné, ale stále ČSD z první republiky. Tento dekret, ale ani jejich existenci již neuznává a činní skok mezi daty 29. září 1938 a 5. květen 1945. Takže teď "babo raď" existovala ČSD i během těchto šesti let, nebo neexistovala.[blush]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mořepetr.)
Pondělí, 18. března 2019 - 19:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 8-2017
Raději soukromé vlastnictví než to státní, národní, atd.

Určitě. Hned zítra se zajedu podívat na vyšehradské nádraží, jak se to tam zlepšilo [lol][crazy] A to je jen první, co jednoho napadne, protože medializace. Příkladů by bylo. I neželezničních.
Pondělí, 18. března 2019 - 20:06:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2775
Registrován: 7-2005
Ono by bylo asi dobré zkusit nějákým právním znalcem vyřešit, co znamenala zkratka ČSD koncem roku 1918, co v roce 1924 či v roce 1931. A tak by šlo pokračovat... když si vezmu k ruce "Ročenky státních a soukromých drah Československé republiky" za období 1.republiky, tak tu vidím ministerstvo železnic a ústřední stavební správu, jednotlivá ředitelství státních drah, stavební správy, správy provozu, odbory pro udržování drah, výtopny, dílny,... soukromé místní dráhy, ale to ČSD né a né najít.... přesto se 9.srpna 1939 ze státního podniku Československé státní dráhy staly Protektorátní dráhy Čech a Moravy....
Ale ono je podobné, jako hledání ve stejných ročenkách, jen o pár let starších, státní podnik "kkStB"
Pondělí, 18. března 2019 - 20:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5531
Registrován: 7-2011
dědek_hank:
" A kdo říká, že v úvahu přicházejí jen ty společenské systémy, které lidstvo prozatím vyzkoušelo?"
No, v zásadě to neříká nikdo. Ovšem při snaze zavést nějaký nevyzkoušený systém budou logicky následovat otázky ohledně jeho funkčnosti. A buď na ně zastánci nového systému budou umět odpovědět ke spokojenosti tazatelů - a pak má šanci, nebo na ně odpovědět umět nebudou - a pak ho bude potřeba zavést násilím.
dědek_hank:
" Naopak je prokázáno, že pokusy o návraty k předchozím systémům byly vždycky průser."
Jistě, pokud přitom docházelo k opakování známých chyb, jinak to ani dopadnout nemohlo.
Kaneki:
"Určitě. Hned zítra se zajedu podívat na vyšehradské nádraží, jak se to tam zlepšilo..."
Neschopnost státu a úplatnost politiků nemá se společenským zřízením nic společného. To, že se (nejen) tohle nádraží rozpadá, či to, že došlo k vytunelování mnoha podniků, nemá s kapitalismem nic společného. Když srovnám zemi nám nejbližší, se kterou máme společné dlouhé dějiny - Rakousko, tak proč tam jde to, co u nás nejde? Když oni tam mají stejnej kapitalismus, jako my tady? No protože to není kapitalismem. Prosím nezaměňovat.
Pondělí, 18. března 2019 - 20:40:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5532
Registrován: 7-2011
Zdepa:
"Ono by bylo asi dobré zkusit nějákým právním znalcem vyřešit, co znamenala zkratka ČSD koncem roku 1918, co v roce 1924 či v roce 1931. A tak by šlo pokračovat..."
Otázka je proč a jestli by to mělo smysl. Myslím, že tím sloganem "sto let spolu" spíš chce básník říci, že se jedná o sdílený pocit historie samostatného československého/českého státu. A to, jak to bylo skutečně po "právní stránce" je z tohohle pohledu drobet šumák (protože Československo bylo po r.1918 něco jiného než R-U, stejně jako Česká republika po r. 1993, přestože z hlediska právní kontinuity to navazovalo na předchozí, což ale bylo spíš z praktických důvodů, aby nevznikl chaos). No a protože "historii píší vítězové", je snaha nepříjemné okamžiky dějin poněkud vypouštět, zamlčovat či jinak potlačovat (zdali je to dobře, nebo špatně je otázka jiná).
Pondělí, 18. března 2019 - 21:08:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5533
Registrován: 7-2011
Mladějov:
"Místy pěkná demagožka, takové ty "osmašedesátnické" teorie."
Když on je s těmi "osmašedesátníky" trošku problém v tom, že díky příjezdu tanků neměli šanci dotáhnout ty svoje teorie do konce a na vlastní kůži se přesvědčit, že jakákoli snaha o reformu socialismu je nemožná, protože to nutně znamená jeho konec. Takže dodnes žijí v bludu o jeho reformovatelnosti. Na rozdíl od nich si to soudruzi v Moskvě uvědomovali velmi dobře, proto to jinak než tanky dopadnou nemohlo.
Mladějov
Pondělí, 18. března 2019 - 21:22:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13703
Registrován: 3-2007
Ale jo, já ti 5532 i 5533 podepíšu, nicméně u Švihlíkový, která je mladší než já, jsem dělal dvě zkoušky z ekonomie a bylo dost se co krotit (i když se na vejšce držela s teoriema osmašedesátníků zpátky, není blbá.)
Takže to přežívá i u mladších (ona je ročník 1977).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pondělí, 18. března 2019 - 21:29:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1250
Registrován: 7-2017
Zdepa:
"Ono by bylo asi dobré zkusit nějákým právním znalcem vyřešit, co znamenala zkratka ČSD koncem roku 1918, co v roce 1924 či v roce 1931. A tak by šlo pokračovat... když si vezmu k ruce "Ročenky státních a soukromých drah Československé republiky" za období 1.republiky, tak tu vidím ministerstvo železnic a ústřední stavební správu, jednotlivá ředitelství státních drah, stavební správy, správy provozu, odbory pro udržování drah, výtopny, dílny,... soukromé místní dráhy, ale to ČSD né a né najít.... přesto se 9.srpna 1939 ze státního podniku Československé státní dráhy staly Protektorátní dráhy Čech a Moravy....
Ale ono je podobné, jako hledání ve stejných ročenkách, jen o pár let starších, státní podnik "kkStB""

Jestli tomu správně rozumím, tak první kompletní úprava postavení ČSD jako hospodářskoprávního subjektu vč. jasného oddělení hospodářského řízení celého podniku od státní správy v žel. dopravě nastala až v roce 1989 (ještě před převratem) zákonem 68/1989 Sb. o státní organizaci ČSD. Z hlediska hospodářského (dnes bychom řekli obchodního) práva ČSSR byly do té doby právnickými osobami (i když nepříliš jasně definovanými a s nepříliš vysokou mírou samostatnosti) jednotlivé dráhy. Pokus o podobné řešení jako v r. 1989 byl v letech 1949-52, ale pak jsme se začali řídit sovětskými vzory. Před r. 1949 nebylo postavení ČSD vůči státu jasně dané, protože úlohu jejich řídících orgánů i v hospodářské činnosti v podstatě vykonávalo ministerstvo (dopravy a před tím železnic) a tím jejich řízení splývalo se státní správou.

Ten stav, kdy v jednom řídícím orgánu drah splývaly funkce hospodářského řízení a státní správy, ČSD zdědily vlastně už od Rakouska-Uherska. Nejasná právní subjektivita z hlediska obchodního práva byla toho důsledkem. Mám za to, že to nikdo ani moc nechtěl řešit, s ohledem na strategické postavení drah v dopravních systémech monarchie i ČSR. Přechodná existence ústředního ředitelství ČSD v l. 1918 - 19 měla za úkol jen překlenout období do vzniku nového čs. ministerstva železnic, pak se stav víceméně vrátil před r. 1914.

V letech 1939 - 45 se tu sice začaly zavádět německé zvyklosti, ale skoro nic z nich se nestihlo dotáhnout do konce.

Nejsem právník, tak to možná říkám příliš laicky, ale takhle to chápu. Třeba mě nějaký právník opraví a doplní.

K období 1945 - 53 viz třeba tady:
http://www.badatelna.eu/fond/2265/uvod/8198

A k období 1918 - 38 třeba tahle diplomka:
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120094753/

Zákon z r. 1989 viz tady:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1989-68
Pondělí, 18. března 2019 - 21:43:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1251
Registrován: 7-2017
Bobik:
" "A kdo říká, že v úvahu přicházejí jen ty společenské systémy, které lidstvo prozatím vyzkoušelo?"No, v zásadě to neříká nikdo. Ovšem při snaze zavést nějaký nevyzkoušený systém budou logicky následovat otázky ohledně jeho funkčnosti. A buď na ně zastánci nového systému budou umět odpovědět ke spokojenosti tazatelů - a pak má šanci, nebo na ně odpovědět umět nebudou - a pak ho bude potřeba zavést násilím."

Proč máte všichni tak zoufale malou až žádnou představivost? Co když je chyba v tom, že naopak moc vždycky bránila tomu něco, co by systém vposledku podvracelo, zkoušet v malém? Proč moc nenechá nějaké malé organizační jednotky různě zaměřené (družstva, samosprávné podniky, různé anarchistické kolektivy...) dělat si věci po svém a pak z nich nechce/neumí zobecnit použitelné zkušenosti a použít je ve větším?

Takhle moc po roce 1989 zlikvidovala např. družstva a přežila jen ta s nejotrlejším vedením...

A znova opakuju: Systémy se nezavádějí, systémy vznikají. A vznikají až na základě změn v technologiích. Marxisté tomu říkají výrobní vztahy a výrobní síly. Vždycky se nejdřív samovývojem mění výrobní síly (technologie) a až pak na ně reagují změnami výrobní vztahy (systémy).
Pondělí, 18. března 2019 - 21:48:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1252
Registrován: 7-2017
Jan_perner:
"Současný systém je systém se značnými chybami a pro většinu lidí nefunguje, přiznal americký miliardář.

To je možná pravda. Ale pořád funguje lépe, než cokoliv jiného. Nikdo nic lepšího zatím nevymyslel. Všechno ostatní funguje pro ještě méně lidí [biggrin]"

Co to znamená, "funguje lépe"? Že si rozebíráme zeměkouli pod nohama, zamořujeme ji odpady a likvidujeme přírodní systémy udržující nás při životě? Že polovina lidstva žije v bídě? Já teda nevím, jak může tohle někdo označit za funkční...
Pondělí, 18. března 2019 - 21:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1253
Registrován: 7-2017
Bobik:
"Když srovnám zemi nám nejbližší, se kterou máme společné dlouhé dějiny - Rakousko, tak proč tam jde to, co u nás nejde? Když oni tam mají stejnej kapitalismus, jako my tady?"

No tak asi nemají. Přinejmenším ho asi lépe dokážou držet na uzdě. Viz třeba bytová politika ve Vídni. Ta v podstatě s kapitalismem nemá vůbec nic společného.
https://moderniobec.cz/ve-vidni-se-bydli-krasne-a-socialne/
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/socialni-bydleni-viden- gemeindebau.A161015_154104_eko-zahranicni_san
Pondělí, 18. března 2019 - 22:05:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1254
Registrován: 7-2017
Mladějov:
"Ale jo, já ti 5532 i 5533 podepíšu, nicméně u Švihlíkový, která je mladší než já, jsem dělal dvě zkoušky z ekonomie a bylo dost se co krotit (i když se na vejšce držela s teoriema osmašedesátníků zpátky, není blbá.)
Takže to přežívá i u mladších (ona je ročník 1977)"

Švihlíková dnes (znám ji osobně) je názorově dost jinde než v době, kdy tě zkoušela na VŠE... Zkus si od ní přečíst něco z poslední doby.
Úterý, 19. března 2019 - 00:55:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18751
Registrován: 5-2002
DH: Takhle moc po roce 1989 zlikvidovala např. družstva a přežila jen ta s nejotrlejším vedením...
Tady něco nehraje - my (a spousta dalších) jsme naopak v devadesátkách družstvo založili. Asi jinej gang... [biggrin]
Nebo se nám tu snad předkládá k věření, že zánik spousty družstev (zejména JZD) kvůli naprosté neschopnosti a nekompetenci vedení a kvůli dlouholetému masivnímu rozkrádání zevnitř byla nějaká cílená likvidace ze strany moci...? Vždyť se na to jejich "hospodaření" nedalo koukat... [angry]

Že si rozebíráme zeměkouli pod nohama, zamořujeme ji odpady a likvidujeme přírodní systémy udržující nás při životě?
No tak v otcově rodné vsi se tyhle věci děly především (a výhradně) za toho JZD: rozorané meze, zničené cesty, vraky strojů zarůstající bejlím...
Že by tam v těch osmdesátkách už měli henten prohnilej kapitalismus...? [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Úterý, 19. března 2019 - 07:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5534
Registrován: 7-2011
dědek_hank:
"Viz třeba bytová politika ve Vídni."
Jo, překvapivě narážíme oba na to stejný. [proud] Tohle jsem měl taky na mysli.
dědek_hank:
"Ta v podstatě s kapitalismem nemá vůbec nic společného."
V tom případě by ale podle stejného mustru s kapitalismem neměl nic společného ani ten Baťa.
dědek_hank:
"Co když je chyba v tom, že naopak moc vždycky bránila tomu něco, co by systém vposledku podvracelo, zkoušet v malém? Proč moc nenechá nějaké malé organizační jednotky různě zaměřené (družstva, samosprávné podniky, různé anarchistické kolektivy...) dělat si věci po svém a pak z nich nechce/neumí zobecnit použitelné zkušenosti a použít je ve větším?"
Na spikleneckým teorie moc nejsem, mimoto mi uniká, proč by tomu ta "moc" měla bránit, v čem přesně by jí to mělo podvracet. Jediné, co mě ohledně toho napadá je, že velké firmy se snaží prolobovat si pro sebe, za pomoci úplatků, jisté výhody. Což je ovšem trestné. A snaha o ne/vymahatelnost práva vůči "mocným a bohatým" je všude stejná, navzdory panujícímu systému. Dřív byli nedotknutelní soudruzi, dnes jsou nedotknutelní podnikatelé (a v některých případech se dokonce jedná o ty samé osoby).
Navíc důkaz o tom, že "moc" tomu nebránila a přesto se to nějak nechytlo lze najít třeba v historii Izraele a tamních kibucech.
Úterý, 19. března 2019 - 08:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1255
Registrován: 7-2017
Hajnej:
"No tak v otcově rodné vsi..."

Myslel jsem, že jezdíš po světě... Otcova rodná ves asi nebude nejlepší měřítko pro posouzení toho, co bys viděl třeba v Indii a co je typické pro většinu světa.
Úterý, 19. března 2019 - 08:28:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1256
Registrován: 7-2017
Z jedné diskuse na netu:

"Vzhledem k tomu že o budoucnosti se napsalo už vše, od katastrofy po šťastnou utopii. Tak s určitostí se dá říct pouze, něco se změní. Co to bude je nepředvídatelné, ač se mnozí snaží, tak do budoucnosti nikdo nevidí. Dohlédnout se dá asi tak na příští krok a ani to není příliš spolehlivé. Dle mého má tedy odstranění drobného kamínku z cesty (např. řešení exekučních pastí) mnohem větší cenu než stavění snových dálnic. Problém je v tom, že snění a stavba fantastických myšlenkových konstrukcí jsou tak snadné a vzrušující, kdežto pochopení toho že 1+1=2 obtížné a nudné."
Úterý, 19. března 2019 - 08:31:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 903
Registrován: 9-2016
- Rakouský říšský zákoník 16/1896 stanovil nejvyšším orgánem železnic Ministerstvo železnic. Jemu byly podřízeny rakouské státní dráhy.
- V úterý 29. října 1918 byla vydána proklamace na zaměstnance železniční a poštovní, kde byla zaručena práva služební ze služebního poměru, složí-li slib. Dále tam bylo psáno, že užívání českého jazyka jako služebního je nutno zvážit s ohledem na bezpečnost provozu a potřeby obyvatelstva
- Dne 30. října 1918 byl jmenován generální ředitel pro správu československých železnic v Čechách
-Zákon 2/1918 ustanovil k obstarání nejvyšší státní správy mj. v §1 "Úřad pro správu dopravy". Tím se Rakouské státní dráhy (kkStB) změnily na Československé státní dráhy, avšak bez zákonné opory
- Výnosy ministra železnic ze dne 1. a 5. února 1919 s nadpisem "Organisace ředitelstev stat. drah republiky Československé"
- Z roku 1919 existuje záznam: „Na poradě ve Varšavě dne 26. až 28.8.1919 byl bod 6) pražské úmluvy pozměněn takto: b) Vozy se značkou Č.S.D., které byly opatřeny jako výhradní majetek Č.S.D…“. Značkou Č.S.D. byly údajně označeny již vozy dodávané v prosinci 1918.
- Zákonem 404/1922 z 18. prosince 1922 a prováděcím nařízením číslo 206/1924 z 25. září 1924 došlo k organizační změně a ČSD se staly podnikem spravovaným podle zásad obchodního hospodaření. Toto se stalo až v roce 1925, neboť od 1. ledna 1925 měly ČSD samostatné podvojné účetnictví
- Československé státní dráhy byly prohlášeny Vyhláškou Ministerstva dopravy číslo 112 /1949 sb. ze dne 10. května 1949 na základě zákona číslo 511/1948 ze dne 22. prosince 1948 s účinností od 1. ledna 1949 národním podnikem a přejmenovány na Československé dráhy, národní podnik. Fakticky se tomu však stalo až 1. července 1949
Jan_perner
Úterý, 19. března 2019 - 08:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 248
Registrován: 10-2002
Co to znamená, "funguje lépe"?

No prostě to, že všechno ostatní funguje ještě hůře.
Ceterum autem censeo ČD a.s. esse delandam
McBain
Úterý, 19. března 2019 - 09:08:44  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26088
Registrován: 5-2002
dědek_hank:
"Hajnej:
"No tak v otcově rodné vsi..."
Myslel jsem, že jezdíš po světě... Otcova rodná ves asi nebude nejlepší měřítko pro posouzení toho, co bys viděl třeba v Indii a co je typické pro většinu světa."

Trochu blbý je, že ty nejhorší věci se v Indii a dalších nástupnických státech bývalého Raje začaly dít až po odchodu britských koloniálních imperialistů. Počínaje zvěrstvy v Panžábu a Bengálsku při jejich dělení v roce 1947 přes příšerné přelidňování a znečištění, které trvá dodnes. Kdo neviděl na vlastní oči, těžko pochopí.
Úterý, 19. března 2019 - 09:13:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1258
Registrován: 7-2017
McBain:
"Trochu blbý je, že ty nejhorší věci se v Indii a dalších nástupnických státech bývalého Raje začaly dít až po odchodu britských koloniálních imperialistů."

To je ovšem hluboký omyl. Např. o šafářování Britské Východoindické společnosti a o záměrné likvidaci indické ekonomiky v 18. století byly sepsány celé tlusté knihy.
M_g
Úterý, 19. března 2019 - 09:58:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1081
Registrován: 6-2006
Jen původně bylo napsáno

Že si rozebíráme zeměkouli pod nohama, zamořujeme ji odpady a likvidujeme přírodní systémy udržující nás při životě?
Úterý, 19. března 2019 - 10:36:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5535
Registrován: 7-2011
dědek_hank:
"Dle mého má tedy odstranění drobného kamínku z cesty (např. řešení exekučních pastí) mnohem větší cenu než stavění snových dálnic. Problém je v tom, že snění a stavba fantastických myšlenkových konstrukcí jsou tak snadné a vzrušující, kdežto pochopení toho že 1+1=2 obtížné a nudné.""
Jo, tohle klidně podepíšu.
dědek_hank:
"Např. o šafářování Britské Východoindické společnosti a o záměrné likvidaci indické ekonomiky v 18. století byly sepsány celé tlusté knihy."
Tak tohle dobrý nebylo, pravda, ovšem je otázkou, zdali třeba tohle bylo horší, než to, co se děje dnes. A další otázkou zůstává, proč se z toho svobodná Indie (tedy po odchodu kolonistů) nepoučila a sama si tam dnes dělá, co si tam dělá.
dědek_hank:
"Že si rozebíráme zeměkouli pod nohama, zamořujeme ji odpady a likvidujeme přírodní systémy udržující nás při životě?"
...se děje navzdory vládnoucím systémům. Třeba Severní Čechy, že, před r. 89. Dneska je to mnohde mnohem lepší a tam, kde není, je jedno, jestli tam maj kapitalismus, socialismu, monarchii, teokracii nebo třeba spolek mudrců.
Úterý, 19. března 2019 - 10:44:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1259
Registrován: 7-2017
Bobik:
"..tam, kde není, je jedno, jestli tam maj kapitalismus, socialismu, monarchii, teokracii nebo třeba spolek mudrců."

Jabka s hruškama. V ekonomice už je kapitalismus všude, snad kromě KLDR. Dokonce už i ta Kuba mu otvírá vrátka...
Úterý, 19. března 2019 - 10:47:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18757
Registrován: 5-2002
DH: Myslel jsem, že jezdíš po světě... Otcova rodná ves asi nebude nejlepší měřítko
Na rozdíl od jednorázově náhodně viděného kdesi po světě má otcova rodná ves tu přednost, že je vidět do souvislostí a že je dostupná i historie. Jeden se díky tomu obejde bez samozvaných předžvýkávačů faktů - což chápu, že se někomu nehodí do krámu...

Další věc je ta, že pokud už bych měl něco řešit, tak bych s tím měl začít spíš někde poblíž sebe a nevyvážet (nevyžádaná) moudra přes půl zeměkoule. Čili i na tohle je ta rodná ves vhodnější.
Úterý, 19. března 2019 - 11:21:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2780
Registrován: 6-2016
Začíná to vypadat jako "Narativy včelích medvídků"[biggrin]
Úterý, 19. března 2019 - 11:27:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 904
Registrován: 9-2016
Ono to s tím životním prostředím není až zase tak hrozné, jak se říká. Problém poškozování životního prostředí lidmi je skoro tak dlouhý, jako lidstvo samo. Již první vypalování lesů a jejich přeměny na pastviny byl problém. Dnes se brojí proti vypalování pralesů, ale my jsme si je zde vypálili již před tisíci lety. Středověké dolování surovin také nebylo pro ŽP přínosem. S přechodem na vytápění uhlím došlo k zamoření ovzduší v okolí sídel. Rozvoj dopravy, zejména parní, byl dalším prvkem poškozujícím ŽP. Stav v okolí velkých nádraží byl po roce 1918 zcela neuspokojivý, proto se již od 20.let 20.st. začalo uvažovat o elektrifikaci železnic v Praze a okolí.
Asi nejhorší stav ŽP (v Evropě) nastal po II. světové válce. Tehdejší znalosti umožnily používat velmi drastickou chemii v zemědělství, rozvoj automobilismu (zejména dvoutaktní motory) a poměrně malá účinnost spalovacích motorů, spalování hnědého uhlí v domácnostech, výroba cementu, použití chemie v domácnostech (a jejich vypouštění do povrchových vod) apod., což vše znamenalo velkou zátěž pro ŽP.
Situace se postupně začala zlepšovat. V současné době lze pozorovat zvýšení kvality povrchové vody, snížení emisí ve městech a vesnicích. Dnes si již žádná cementárna nemůže dovolit to, co dříve - v jejím okolí bylo běžně vše pokryto uniklým cementem. Chemičky již také nevydávají intenzívní zápach do okolí jako dřív. Hluk od dopravy se snižuje. Umění využívat plasty sice přineslo problém v podobě jejich úniku do přírody (zde je ale problém jednotlivců, nikoliv systému), na druhou stranu omezilo pro ŽP nepříznivé využití jiných materiálů. Ač stav prostředí se již několik desetiletí zlepšuje, stále ještě jsou rezervy.

Hledání rezerv ale neznamená, že jeden problém nahradíme jiným - využitím elektromobilů přesuneme spalování fosilních paliv z motorů aut do uhelných elektráren a vše završíme pro ŽP velmi nevýhodnou výrobou baterii, o jejich následné likvidaci ani nemluvě. Hledání rezerv ale také neznamená, že se vrátíme o několik staletí zpět.

Evropa je masírována různými až extrémistickými skupinami a jejich propagací ve sdělovacích prostředcích, jak ničí ŽP. Ale Evropa patří na 1 km2 k nejmenším znečišťovatelům ŽP vůbec. O Africe je povědomí, že je tam krásná panenská příroda, kde žijí lvi, zebry aj. zvířata. Ale v současné době je znečištění ŽP v Africe mnohonásobně větší než v Evropě. Ono je dneska běžnou součástí afrického sídla auto, dieselagregát, satelitní televize, nabíječka na mobil, hromady plastů apod. Naopak čistička odp. vod je vzácností. A to při tom využívají v domácnostech stejnou chemii.
Úterý, 19. března 2019 - 12:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1260
Registrován: 7-2017
Makus:
"Ale Evropa patří na 1 km2 k nejmenším znečišťovatelům ŽP vůbec.... Ale v současné době je znečištění ŽP v Africe mnohonásobně větší než v Evropě..."

Kampak asi Evropa (a USA) vyvážejí například svůj elektroodpad? Čímpak se vytěžují prázdné lodní prostory od zboží dováženého z Asie do Evropy a USA? Jedním z mála exportních artiklů USA do Číny a JV Asie je odpad... Koneckonců ani ty špinavé výroby se z Evropy neztratily bez náhrady. "Jenom" se přestěhovaly do Číny, Indie a JV Asie.
Úterý, 19. března 2019 - 13:20:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 4-2018
Prosím, pomůžete mi s identifikací míst, kde byly vyfoceny tyto fotografie? U prvních dvou předpokládám, že to mohou být nástupiště Praha-Těšnov, tu třetí netuším vůbec, ale bude taky Praha a okolí. V originále jsou fotky uvedeny na webu http://oszdepopraha.cz/historie/ kde je i spousta dalších nádherných záběrů. V popisu fotek je uvedeno datum focení. Díky moc.
Úterý, 19. března 2019 - 14:15:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18762
Registrován: 5-2002
Avm: První dvě budou podle perónu v oblouku nejspíš opravdu Těšnov. U té třetí můžeme vyloučit Smíchov, protože tam v té době už bylo RZZ (hodně by pomohlo identifikovat budovu v pozadí).
Úterý, 19. března 2019 - 16:15:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1263
Registrován: 7-2017
Jedna matka citovala v jisté internetové diskusi toto vyjádření svého šestiletého synka:

"Svět je hroznej chudinka. Lidi ho furt předělávaj a pak se jim nelíbí."

No nic, pojďme se raději vrátit k tomu, co má tahle diskuse uvedeno v záhlaví... [crazy]
Úterý, 19. března 2019 - 19:00:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5536
Registrován: 7-2011
dědek_hank:
"Jabka s hruškama. V ekonomice už je kapitalismus všude, snad kromě KLDR. Dokonce už i ta Kuba mu otvírá vrátka..."
Teď už nejspíš jo. Jenže to znečišťování nevzniklo ze dne na den, že. Ani u nás, ani na tý Kubě. Byl tady i tam snad skrytej kapitalismu i předtím, navzdory tomu, co nám státostrana tvrdila, nebo co?
Úterý, 19. března 2019 - 19:41:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 563
Registrován: 5-2013
ales vm
Myslím, že třetí snímek je pořízený ve Vysočanech. Vlak odjíždí z jižní (ÖNWB) neelektrifikované skupiny kolejí směr Skály, v pozadí s trakčním vedením jsou severní (TKPE) koleje a budovy vinařských závodů.
McBain
Úterý, 19. března 2019 - 20:05:08  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26091
Registrován: 5-2002
Jo, jsou to určitě Vysočany. A tohle vypadá na Jeneč od Prahy, ač je to popsáno jako Vršovice [crazy].

Z Buštěhradky je tam pak víc fotek.
McBain
Úterý, 19. března 2019 - 20:08:46  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26092
Registrován: 5-2002
I když zřejmě se to má asi týkat výkonů vršovickcýh sergejů. A nejlepší jsou následující fotky z nějaké pitky, zřejmě vzorný kolektiv BSP [biggrin].
Úterý, 19. března 2019 - 20:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18766
Registrován: 5-2002
KAF: Po konzultaci s www.dveprahy.cz to vypadá, že máš pravdu. Poloha návěstidel a trakčních podpěr celkem pěkně odpovídá té na fotkách z pětačtyřicátého, sedí i střecha budovy ČVZ.
Úterý, 19. března 2019 - 20:15:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1266
Registrován: 7-2017
Bobik:
"dědek_hank:
"Jabka s hruškama. V ekonomice už je kapitalismus všude, snad kromě KLDR. Dokonce už i ta Kuba mu otvírá vrátka..."Teď už nejspíš jo. Jenže to znečišťování nevzniklo ze dne na den, že. Ani u nás, ani na tý Kubě. Byl tady i tam snad skrytej kapitalismu i předtím, navzdory tomu, co nám státostrana tvrdila, nebo co?"

Odpovím parafrází slov Jana Kellera starých asi 25 let, z doby, kdy ještě vystupoval jako ideový guru Hnutí Duha.

Oba systémy, které jsme zažili, jsou jako dvě strany jedné mince, která se jmenuje průmyslová civilizace. Rozdíl byl v tom, že její kapitalistická strana dokázala vymístit vykořisťování přírody a lidí do kolonií (dnes bývalých, ale vykořisťovány jsou i nadále), tj. mimo své území a obyvatelstvo (které se proto navíc může pokrytecky tvářit jako ta správná strana, která si na svém území dokáže chránit lidská práva i přírodu a může o nutnosti téhož kázat té nesprávné straně...), zatímco táboru míru a socialismu z víceméně náhodných historicko-společenských důvodů nezbylo nic jiného než vykořisťovat přírodu a lidi vlastní. Cílem obou systémů ale bylo totéž, tj. vybudovat průmyslovou civilizaci. Tábor míru a socialismu se v tomto bodě nakonec ukázal účinnější, protože to, co kapitalismu trvalo stovky let, stihl za desítky let; sice na úkor vlastní přírody a vlastního obyvatelstva, ale to se nakonec ukázalo jako dobrý ideologický argument proti jeho podstatě. V momentě, kdy dosáhl žádoucí úrovně průmyslové výroby a pro opačnou stranu vznikla šance převzít jeho běžící fabriky a kšefty, ztratilo smysl udržovat ho při životě a proto jeho politický systém padl.

Jinak, já bohužel už hodně pamatuju. Přechod Londýna na topení plynem po smrtelném smogu (12 000 obětí během 4 dnů) v prosinci 1952 sice ještě ne, to jsem byl ještě malé dítě, ale ten pokus z konce 60. let, kdy Němci někde mezi Kolínem a Düsseldorfem nabrali vodu z Rýna a bez jakékoli úpravy v ní vyvolali klasické fotografické negativy, ten už jsem zažil; teprve až po něm se s čistotou vody v Rýně od Kostnice až po Rotterdam něco začalo dělat. A ani před těmi průsery typu Majak, Černobyl nebo Aralské jezero nakonec Západ není imunní, takže nejen indický Bhópál, ale třeba Dust Bowl, Seveso nebo Fukušima... Ze stovky evropských měst s nejšpinavějším ovzduším jich letos je 35 v Polsku a 31 v Čechii. (A proto nám ČHMÚ znečištění částicemi prachu pod 2,5 µm pro jistotu ve smogovém zpravodajství vůbec nehlásí, aby nevyšlo najevo, že příslušné normy jsou překročené skoro pořád...) Čím dál víc to vypadá, že ty dvě strany té Kellerovy mince jsou si mnohem podobnější, než to vypadalo začátkem 90. let.
McBain
Úterý, 19. března 2019 - 20:22:15  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26093
Registrován: 5-2002
dědek_hank:
"Rozdíl byl v tom, že její kapitalistická strana dokázala vymístit vykořisťování přírody a lidí do kolonií (dnes bývalých, ale vykořisťovány jsou i nadále), tj. mimo své území a obyvatelstvo ("

Hanku, byl jsi někdy v životě v někteé z těchto tzv. vykořisťovaých zemí?

Mě fakt přijde k smíchu představa, jak dnešním Indúm, Číňanům nebo Vietnamcům někdo ze Západu vnucuje rabování přírodních i lidských zdrojů. O Africe od shora dolu nemluvě.
McBain
Úterý, 19. března 2019 - 20:26:43  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26094
Registrován: 5-2002
dědek_hank:
"Ze stovky evropských měst s nejšpinavějším ovzduším jich letos je 35 v Polsku a 31 v Čechii. "

Zajímavé, já jsem našel něco trochu jiného:

https://www.worldatlas.com/articles/cities-with-the-worst-air-qua lity-in-europe.html

https://www.numbeo.com/pollution/region_rankings.jsp?title=2018&r egion=150

[crazy]
BmbČ
Úterý, 19. března 2019 - 20:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8032
Registrován: 1-2007
Zřejmě záleží na co narazíte. Tady to moc optimisticky navypadá.

Znečištění v roce 2018

Nejčastěji v republice nadlimitnímu množství prachu čelily Věřňovice (94 dní), Ostrava-Radvanice (86 dní, data nejsou zcela kompletní), Ostrava-Přívoz (87 dní), Rychvald (73 dní) a Karviná s Havířovem (po 70 dnech).
Maximální naměřenou průměrnou denní koncentrací bylo 271,9 mikrogramů na metr krychlový naměřených 4. března ve Věřňovicích. Limit je 50 µg/m3.
Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko čelilo čtyřem smogovým situacím, trvaly 336 hodin, z toho 156 hodin platila regulace.
Pro Třinecko loni platily tři smogové situace o celkem 227 hodinách, z toho 103 hodin regulace.
Zbytek kraje měl jednu smogovou situaci v trvání 120 hodin bez regulace.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/moravskoslezsky-kraj-republik a-znecisteni-ovzdusi-skodliviny-tabulka.A190103_448445_ostrava-zp ravy_jog
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Úterý, 19. března 2019 - 21:34:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 7-2017
McBain:
"
Hanku, byl jsi někdy v životě v někteé z těchto tzv. vykořisťovaých zemí? "


Jezdil jsem pracovně do Indie a na Střední Východ. Do fabrik.

McBain:
" Mě fakt přijde k smíchu představa, jak dnešním Indúm, Číňanům nebo Vietnamcům někdo ze Západu vnucuje rabování přírodních i lidských zdrojů. O Africe od shora dolu nemluvě."


Vůbec nevíš, která bije.

(Příspěvek byl editován uživatelem dědek_hank.)
Úterý, 19. března 2019 - 21:48:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 7-2017
BmbČ:
"Zřejmě záleží na co narazíte. Tady to moc optimisticky navypadá.

Znečištění v roce 2018

Nejčastěji v republice nadlimitnímu množství prachu čelily Věřňovice (94 dní), Ostrava-Radvanice (86 dní, data nejsou zcela kompletní), Ostrava-Přívoz (87 dní), Rychvald (73 dní) a Karviná s Havířovem (po 70 dnech).
Maximální naměřenou průměrnou denní koncentrací bylo 271,9 mikrogramů na metr krychlový naměřených 4. března ve Věřňovicích. Limit je 50 µg/m3.
Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko čelilo čtyřem smogovým situacím, trvaly 336 hodin, z toho 156 hodin platila regulace.
Pro Třinecko loni platily tři smogové situace o celkem 227 hodinách, z toho 103 hodin regulace.
Zbytek kraje měl jednu smogovou situaci v trvání 120 hodin bez regulace.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/moravskoslezsky-kraj-republik a-znecisteni-ovzdusi-skodliviny-tabulka.A190103_448445_ostrava-zp ravy_jog"

Jenže smogové situace se vyhlašují pro polétavé částice velikosti < 10 µm. Kdyby se příslušné úřady řídily hodnotami koncentrací mnohem nebezpečnějších částic < 2,5 µm, musely by je vyhlašovat skoro pořád. Registr zdrojů znečištění jejich zdroje nesleduje vůbec (ani dost dobře nemůže, protože významný podíl jich pochází z lokálních topenišť a z dopravy...), na stránkách ČHMÚ se sice jejich koncentrace dají dohledat, ale laikovi to dá dost práce.

(Příspěvek byl editován uživatelem dědek_hank.)
Úterý, 19. března 2019 - 22:27:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1570
Registrován: 11-2005
Přisadím si...mé bydliště a fabriku oddělovalo lesní ochranné pásmo od roku 1940, se vstupem do EU a harmonizací práva a předpisů pásmo zaniklo, protože nebylo "všeobecné", ale specifické,"nenormované"...nyní se tetelím blahem při pohledu z okna domova na výroby přes legálně vykácené pásmo a vím, že už konečně patřím k vyvoleným mrtvým při úniku toho hnusu - jak vědci spočítali - když pásmo bylo ještě pásmem a únik hnusu mírnilo, zpomalilo...
Dejte mi moc ovládat měnu národa a bude mi jedno, kdo tvoří zákony. - M. A. Rothschild
MJ + DM = Black Celebration
Úterý, 19. března 2019 - 22:38:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 9-2010
Bw_Ig: "Do Prahy hitlerův pancéřovaný vlak nedojel - skončil jízdu v České Lípě (na místním nádraží - kam byl sunut z hlavního)"
Děkuji za zajímavou informaci - tedy AH jel nejspíš přes Podmokly. A u toho tedy byla ona 68 0001 (464.004)? A jak jel potom nazpátek do Berlína - taky přes Podmokly? Ví prosím někdo?
Děkuji, ZdŠ
Úterý, 19. března 2019 - 22:50:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18772
Registrován: 5-2002
BmBČ: Nejčastěji v republice nadlimitnímu množství prachu čelily Věřňovice (94 dní), Ostrava-Radvanice (86 dní, data nejsou zcela kompletní), Ostrava-Přívoz (87 dní), Rychvald (73 dní) a Karviná s Havířovem (po 70 dnech).
Tak to máme šest míst ve třech městech, vše v jedné aglomeraci. Ale říkat tomu šest měst bude určitě bombastičtější...
Úterý, 19. března 2019 - 23:11:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1270
Registrován: 7-2017
Hajnej:
"BmBČ: Nejčastěji v republice nadlimitnímu množství prachu čelily Věřňovice (94 dní), Ostrava-Radvanice (86 dní, data nejsou zcela kompletní), Ostrava-Přívoz (87 dní), Rychvald (73 dní) a Karviná s Havířovem (po 70 dnech).
Tak to máme šest míst ve třech městech, vše v jedné aglomeraci. Ale říkat tomu šest měst bude určitě bombastičtější..."

Tak možná bude lepší třeba tohle.
http://www.ovzdusi-brno-jm.cz/index.php/2018/11/18/kvalita-ovzdus i-na-uzemi-cr-v-roce-2017/
Bw_Ig
Středa, 20. března 2019 - 04:16:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 417
Registrován: 7-2012
Děkuji za zajímavou informaci - tedy AH jel nejspíš přes Podmokly. A u toho tedy byla ona 68 0001 (464.004)? A jak jel potom nazpátek do Berlína - taky přes Podmokly? Ví prosím někdo?

Jak jsem psal - Hitlerův vlak 15.3. skončil jízdu na místním nádraží Česká Lípa - skončil jízdu. Dál do Prahy jel Hitler automobilem!. V Praze Hitler zůstal do 16.3. a pak jel do Brna - ale opět autem. Jeho cesta do Brna byla opět politická neboť v Brně bylo více soukmenovců než v Praze.
Dále už nemám přesné informace. Z Brna asi měl jet zpátky do Prahy? (automobilem), a odtud asi 18.3. do Berlína - to už jel svým vlakem, který se soupravově nějak dostal (?) z České Lípy do Prahy.
Ale zkusil bych dotaz na diskuzní fórum Palba.cz, tam by někdo věděl více.
Středa, 20. března 2019 - 06:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5537
Registrován: 7-2011
dědek_hank:
"V momentě, kdy dosáhl žádoucí úrovně průmyslové výroby a pro opačnou stranu vznikla šance převzít jeho běžící fabriky a kšefty, ztratilo smysl udržovat ho při životě a proto jeho politický systém padl."
Šmarjá to je blábol. Tomuhle je někdo fakt schopnej věřit? Šanci převzít běžící fabriky...[rofl] Který? Vždyť u nás šlo všecko do kytek díky zaostalosti. Pokud to tedy dřív někdo z našinců nevytuneloval, dokud teda bylo co. A co se nevytunelova, to chcíplo samo od sebe. Mě třeba dodnes fascinuje ten mýtus o ČKD, jak jsme bouchali mašiny a tramvaje do celýho světa a jak zlej Klaus dopustil vytunelování a o tu fabriku jsme přišli...[crazy] Jo, bouchali, jenže protože RVHP, ne proto, protože by to bylo tak kvalitní, že nám trhali ruce. Bouchali se tramvaje s odporovou regulací a mašiny se závěskama, přestože to bylo už dávno překonaný, protože sovětský zákazník si to tak přál.
Vpodstatě jediná fabrika, která "přežila" je Škoda Auto a to jenom proto, protože to Němci zachránili, neboť původní AZNP díky zaostalosti, neproduktivitě a nekonkurenceschopnosti šlo do kytek taky.
dědek_hank:
"McBain:
" Mě fakt přijde k smíchu představa, jak dnešním Indúm, Číňanům nebo Vietnamcům někdo ze Západu vnucuje rabování přírodních i lidských zdrojů. O Africe od shora dolu nemluvě."

Vůbec nevíš, která bije."
Tak v tom případě já taky ne. To jim tam jako nějakej zlej kapitalista drží kvér u hlavy a nutí je sajrajty vylejvat do potoka, nebo co? Hlavně v tý Číně, třeba? Nedělaj si to tam náhodou oni sami a dobrovolně?
Jan_perner
Středa, 20. března 2019 - 08:22:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 10-2002
Bobik (5537):

[ok]Přesně tak.
Ceterum autem censeo ČD a.s. esse delandam
Vámos
Středa, 20. března 2019 - 08:39:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5880
Registrován: 6-2002
Vysočany - ales vm a další:
Jo, je to krásně vidět na leteckých snímcích. Možná ještě lepší než dveprahy jsou tyhle z 1947 a nebo časově blízký 1962. Jsou vidět krásně návěstidla i stožáry trakčního vedení. Ta ušatá má postaveno na návěstidle, které se těsně do záběru nevešlo.
Středa, 20. března 2019 - 08:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1272
Registrován: 7-2017
Bobík 5537: A kde se teda vzaly všechny ty dnešní majetky tehdejších privatizátorů?

V podstatě jediná fabrika, která "přežila" je Škoda Auto...

Nechce se mi vyjmenovávat všechny předpřevratové české fabriky, které přežily ve funkčním stavu a v českých rukách dodnes, co všechno vyrábějí a kam to vyvážejí. Hlavním důvodem likvidace těch nejznámějších případů v 90. letech nebyla jejich technická nebo tržní zaostalost, ale neschopnost a nezájem státu. Tehdejšímu vedení státu nešlo o nic jiného než tady rychle a za každou cenu i na úkor podstaty vytvořit třídu vlastníků, což tehdejší političtí exponenti post festum i veřejně přiznali.

To jim tam jako nějakej zlej kapitalista drží kvér u hlavy a nutí je sajrajty vylejvat do potoka, nebo co? Hlavně v tý Číně, třeba? Nedělaj si to tam náhodou oni sami a dobrovolně?

Asi tak dobrovolně jako naši tátové a dědci v 50. letech fárali na uranu, budovali stavby mládeže a zakládali JZD...

Nevíš o českém průmyslu ani o fungování kapitálu vůbec nic. [ko] Zbytečná diskuse. Končím.
Středa, 20. března 2019 - 09:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18775
Registrován: 5-2002
Vámos: Ta ušatá má postaveno na návěstidle, které se těsně do záběru nevešlo.
Jojo, taky jsem si ho tam tak nějak "vypočítal". [wink]
Zajímavé na snímku je pražské zhlaví - některé jeho prvky se zachovaly dodnes...
Na ty LMS se dá dostat nějak veřejně...?

DH: Tak možná bude lepší třeba tohle
Neboli ten nejhorší bordel ve vzduchu je z lokálních topenišť - na to ale ten kapitalismus půjde jako vrchní zlosyn naroubovat jen hodně ztuha. [nene]
Ohledně plynulosti dopravy (resp. obecně spotřeby energie v téže) pak v mém případě vylamuješ dokořán otevřené dveře... [biggrin]
McBain
Středa, 20. března 2019 - 09:50:45  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26095
Registrován: 5-2002
dědek_hank:
"Vůbec nevíš, která bije. "

Tak nám to rozkryj, ty stárnoucí filozofe?
McBain
Středa, 20. března 2019 - 09:53:14  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26096
Registrován: 5-2002
dědek_hank:
"Nechce se mi vyjmenovávat všechny předpřevratové české fabriky, které přežily ve funkčním stavu a v českých rukách dodnes,"

Jasně, "neche se mi". Neboli o žádné nevím. A co takhle napsat zdroj o těch 31 nejznečištěnějších měst Evropy, co se mají údajně nacházet tady?
McBain
Středa, 20. března 2019 - 09:57:47  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26097
Registrován: 5-2002
Bobik:
"To jim tam jako nějakej zlej kapitalista drží kvér u hlavy a nutí je sajrajty vylejvat do potoka, nebo co? Hlavně v tý Číně, třeba? Nedělaj si to tam náhodou oni sami a dobrovolně?"

Čína je momentálně největší kolonizátor a rabovatel JV Asie a taky Afriky. A možná i Sibiře. Ale určitě je to vše řízené Mocí z Wolstrýtu.

[biggrin]

To musí být peklo, promarnit celý život úvahami na téma zlé kapitalistické vykořisťovatelské Moci, bez které by svět byl tak krásný, lidi by na sebe byli hodní, měli se rádi...