Diskuse » Železnice » Podorlické tratě » Archiv diskuse Podorlické tratě do 26. 2. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Podorlické tratě do 26. 2. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 15. února 2019 - 08:08:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1123
Registrován: 7-2017
Jezevec:
"Dědek Hank: Jitachru je v tom nevině :-) Peníze drží Pardubický kraj."

Ale zaráží mě, jak snadno si nechala naočkovat postoj, že hromadná doprava není veřejný zájem. Kraj není přírodní zákon, kraj jsou lidi, které tam někdo zvolil a kterým někdo dovolí dělat si s penězi voličů ne to, co chtějí voliči, ale to, co chtějí někteří šíbři na kraji nebo ti, kdo je mají na špagátkách... [satan]

Ale třeba to voliči opravdu tak chtějí. [crazy] Nebo to možná někteří nechtějí, ale nestojí jim za to něco s tím dělat.
jitachru
Sobota, 16. února 2019 - 01:19:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 904
Registrován: 3-2017
dědek_hank:
"jitachru:
"Podle mne je nejdůležitější, jak budeme regionální dopravu chápat, mám na mysli, jestli tržně, nebo jako veřejnou věc
Je kapitalismus, takže logicky tržně..."
Co je na tom logického? Ono jako v kapitalismu neexistuje něco jako veřejný zájem? A jestliže ano, tak veřejná hromadná doprava do něj nepatří? "
Bohužel neexistuje. Jinak logicky by VD do veřejného zájmu patřit měla.


dědek_hank:
"A to jsem si já starej vůl myslel, že generace našich vnoučat bude mít snahu zorganizovat si tenhle svět rozumněji než my... "
To já si o generaci našich vnoučat, mezi kterou bude z 90% tma, takové iluze fakt nedělám.

dědek_hank:
"No nic, asi se nám něco ve výchově vašich rodičů nepodařilo a oni to úspěšně přenesli i na vás."
Ve velkém procentu naší generaci nenaučili solidaritě, ohleduplnosti, sociálnímu cítění. Sama se často stydím, že k té naší generaci bohužel patřím a věřte, není to jednoduché s těmito vrstevníky spolupracovat. Sama mám zkušenosti.

dědek_hank:
"Ale jak si to uděláte, takové to budete mít."
To bohužel ano. Mezi naší generací jsou dvě takové skupiny lidí:

a) pravicová většina, která by měla spíše (podle mě povrchní) zájmy, jako pasivní podnikání, byznys, všechno americké, nějaké Česko nezajímá, po vystudování jdu za hranice, veřejná doprava alias socka je pro důchodce, kterým důchody zajistí kdyžtak Ukrajinci, co makají ve fabrikách, a tu přece nebudu dotovat, když mám dvě auta Alforomeo, Mercedes (né nějakou trapnou Škodovku, natož Felicii), tak k čemu nějaké České dráhy, nějaká Karosa, Vagónka? Sockou nejezdím, vypadal(a) bych trapně, tak přece to nebudu platit z daní, když si za to koupím Ajfon nebo Epl, abych mohl na Instagram házet selfíčka, co dělám.

b) jedinci se sociálním cítěním, kteří myslí na lidi a nesnaží se ze všeho vyždímat jen kapitál, ale zajistit lidem kvalitní služby (např. pořádné spojení veřejnou dopravou). Také by nás, pár jedinců, mělo zájem budovat soběstačnou republiku, mít české potraviny, české vlaky z Vagonky,ne z nějaké polské Pesy, české autobusy z Karosy,ne nějaké SORky a Iveka, české počítače z Tesly,ne nějaké Helvety z Foxconu.

Bohužel skupina b) (se kterou souhlasím já) je velmi slabá a nectižádostivá.

dědek_hank:
"Jezevec:
"Dědek Hank: Jitachru je v tom nevině :-) Peníze drží Pardubický kraj."
Ale zaráží mě, jak snadno si nechala naočkovat postoj, že hromadná doprava není veřejný zájem."
Tím našim rodičům vymíval mozek Santa z ODS a ti pak nám. (Neříkám že jde o mě rodiče). Díky němuž by privatizace, která tento prosinec ve velkém proběhne, proběhla již v roce 1995 a v roce 2000 už by možná vlak nejezdil ani do Králik, Vamberka, Broumova, Adršpachu, Litomyšle, Lanškrouna, Poličky... Nedošlo k tomu, protože zasáhl ,,zlý,, Ing.Dušek.

dědek_hank:
"Ale třeba to voliči opravdu tak chtějí. [crazy] Nebo to možná někteří nechtějí, ale nestojí jim za to něco s tím dělat."
Stačí podívat se na výsledky prezidentských voleb - studenti hlasovali převážně pro navoněného slizského profesora a předtím ,,vtipného,, uslintaného knížete. Panem Zemanem naše generace velmi pohrdá bohužel.

Docela mě ještě dnes (včera) večer ,,pobavil,, film, který dávali v televizi ve 21h (název nevím, nekoukala jsem, jen jsem televizi občas zaslechla, hrál tam Jiří Lábus např.) o tom, jak se po revoluci všichni chtěli dostat do Evropy a pak tam po filmu hrála píseň od pana Černocha o Evropě, něco jako ,,Evropo do svého domečku nás vezmi,,. Teď bychom zpívali ,,Evropo, pusť nás ven.,, Bohužel vtipy se v každé generaci opakují, v tomto případě jde o to, že nikdo moc nemyslí dopředu.
Sobota, 16. února 2019 - 06:07:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 3-2018
jitachru: Prezidentské volby mají na veřejnou dopravu nulový vliv. Naopak významný vliv mají volby parlamentní a krajské. Což si ne každý uvědomuje. Zejména si myslím, že řada železničářů volila tatíčka Babiše, aniž si uvědomila, co všechno to může přinést. Ale populismus vládne dnešním světem. Jinak dost politiky...
Sobota, 16. února 2019 - 06:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 207
Registrován: 3-2013
Starý Hanák: Nulový vliv na veřejnou dopravu mají bohužel všechny volby. Aby politik získal co nejvíce bodů, nepodřízne současný pseudorůst. Protože je náš „blahobyt“ založený na výrobě aut, tak nemůže existovat něco, jako podpora veřejné dopravy. Představa, že by stát vytvořil takovou veřejnou dopravu (kapacita, rychlost, pohodlí), že by lidi přecházeli z aut do vlaků, že by se výrazně změnil poměr železnice-silnice, ta představa je podle mého názoru nesmyslná. Bohužel. Pro dokreslení, např. v televizi. Jedna reklama o autě (které jede samo v překrásné krajině) za druhou. Super pocit svobody! A kdepak máme osvětu s tématem veřejná doprava?
A protože jsme na podorlických tratích, tak jen zopakuji. U nás se investuje, ale bohužel ne proto, aby někdo přešel do vlaků, konkurenceschopnost dráhy nijak nenaroste. Název současně probíhající akce zůstává pouze názvem.
Sobota, 16. února 2019 - 07:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1126
Registrován: 7-2017
Starý_Hanák:
"Jinak dost politiky..."

No a tohle je ten omyl ze všech nejtragičtější. Všechno je politika. Základ je v tom, že se většina vykašlala na politiku ve smyslu podílu občanů na řízení věcí veřejného zájmu.

Jestliže ovšem někdo vychází ze stanoviska, že něco jako veřejný zájem neexistuje, pak mu opravdu není pomoci... [uhoh]
jitachru
Sobota, 16. února 2019 - 10:21:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 905
Registrován: 3-2017
Zejména si myslím, že řada železničářů volila tatíčka Babiše, aniž si uvědomila, co všechno to může přinést.
AB sice není takový extra politik, jak se dělá. Ale řada lidí ho prostě volí proto, že menší zlo ve vládě zatím nesedí (nejsem si jistá Okamurou, který má sice dobré názory, ale následky nevidí).
Uvědomte si, jak by železnice dnes (zejména ČD) vypadala, kdyby tam seděl Kalousek, Nečas, Klaus či jakákoliv jiná tunelářska pravice..... U našeho kraje je problém, že zodpovědnost za veřejnou dopravu byla svěřena členu ODS, v jiných krajích veřejná doprava funguje (plzeňský, Ústecký, olomoucký) dobře. Např. Ústecký kraj má radního z ČSSD myslím, proto taky soukromníkovi byla svěřena jen malá část tratí, ne jak u nás, kde od ODS Leo dostal takovou důležitou trať a ČD se nechal jen zbytek a navíc v UL kraji neplatí dogma o nenavyšovaní objemu dopravy, ale doprava tam roste, ne jak u nás, kde se říznou 4 tratě, aby bylo na ,, spěšné,, vlaky Pardubice Hlinsko, které urazí dráhu asi o 8 minut rychleji......
Sobota, 16. února 2019 - 10:47:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5354
Registrován: 12-2004
jitachru: Myslíte opět špatně. Radní pro dopravu v Oustí je pan Komínek, tedy KSČM.
A je to právě Ústecký kraj, který poměrně ve velkém pustí soukromého dopravce na své území.
Jinak nejlepší změny( pro cestující!, ne vás , odboráře a nostalgických vzpomínačů na dobu Milouše Jakeše) v Ústí byly za pana Jeřábka s posvěcením ODS, byť bych se jinak těchto politiků nezastával a za vzor cností je nedával....

A jestli mluvíte o zaříznutí 4 tratí, tak peníze , které se dávají na víkendové spoje do vlaku přes Chornici, které nebyly zrušeny, by šly využít pro zlepšení víkendové dopravy v Pardubickém kraji mnohem účelněji a pro více lidí...

Čest práci novodobá soudružko.
Sobota, 16. února 2019 - 11:17:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3945
Registrován: 11-2008
ad Jitachru: Jen technická poznámka. Ten film se jmenuje "Slunce, seno, ……" a pozná to snad každé dítě. Je to téměř "kultovní" série filmu od Zdeňka Trošky. Divácky stále úspěšný na všech televizích. [lol][lol][andel]
Sobota, 16. února 2019 - 12:33:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 552
Registrován: 3-2005
Dotaz - jak se vy místní díváte na snahu místních podnikatelů postavit z Červeného Potoka odbočku s tunelem do údolí pod Kraličák? Neproběhl tady dřív nějaký situační nákres, případně diskuze?
Sobota, 16. února 2019 - 14:43:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1130
Registrován: 7-2017
Jariss:
"Dotaz - jak se vy místní díváte na snahu místních podnikatelů postavit z Červeného Potoka odbočku s tunelem do údolí pod Kraličák? Neproběhl tady dřív nějaký situační nákres, případně diskuze?"

Asi jako na snahy o tunel pod Červenohorským sedlem: V dané situaci to nemůže ekonomicky projít, a to ani při zavření obou očí. A to ještě šance tunelu pod ČHS zvyšuje alternativa společného tunelu silničně-železničního. Takové stavby se jen rekreační dopravou lyžařů nikdy nezaplatí. (Věřím ovšem tomu, že v údolí Desné se podaří natáhnout těch cca 600 m kolejí od konečné stanice ŽD do areálu Kouty. Pak třeba pod ČHS přijde na řadu salámová metoda... Netroufám si radit lidem z Králík a Dolní Moravy, že by se nějak takto "salámově" mohli nechat inspirovat i oni.)

Řečené sice neznamená, že se někdy v budoucnosti nemůže situace změnit; moje generace se toho ale nejspíš už nedožije a generace dětí i vnoučat budou s největší pravděpodobností mít úplně jiné starosti...

To už bych spíš věřil jiné sci-fi, a to projektu Dráhy Orlických hor, která by propojila Rokytnici, Říčky, Deštné, Olešnici, Dobrušku a Solnici. Nápad s tunelem do údolí horní Moravy není dostatečně šílený na to, aby měl šanci na realizaci, zatímco projekt DOH toto kritérium Nielse Bohra splňuje. [rofl]
Sobota, 16. února 2019 - 22:11:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7458
Registrován: 9-2003
Vlhké sny o trati pod Králický Sněžník už nejsou..Místní už neprodají téměř žádné pozemky a věc nezmění ani to že tam má pan hejtman chalupu..Kolony aut jentak něco nezmění,včetně slibů "za dvě hodiny z Pardubic pod sjezdovku".. Uvidíme,jak bude fungovat slibovaný bus pendl od vlaků nového dopravce..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Sobota, 16. února 2019 - 22:26:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 553
Registrován: 3-2005
:-) díky, vzhledem k tomu,že tahle věc měla, nebo má, jakousi podporu na krajském hejtmanství jsem myslel, že víc šílenější skutečně je.
To hejtmanství by mělo spíš pracovat na větším oživení trati na Moravu, než se odtahovat..
Sobota, 16. února 2019 - 22:40:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1131
Registrován: 7-2017
Alf:
"...věc nezmění ani to že tam má pan hejtman chalupu..."

Jo takhle ono to je... Tak to potom bude nutno počkat si na nějaký ten režim orbánovského typu. Do rodné vesnice soudruha Orbána natáhli úzké koleje Vál-völgyi Kisvasút za 2 milióny dotačních europeněz s tím, že projekt počítal s až 7000 cestujících denně. Za celý první měsíc provozu tam těch pasažérů napočítali celkem 30... Taky to vyšetřovala inspekce z europarlamentu, jenže soudruh Orbán je nedílnou součástí nejsilnější (lidovecké) frakce v EP, takže je (zatím?) nedotknutelný...

Babiš je proti tomu žabař, o čechistánských hejtmanech ani nemluvě... [rofl]
Sobota, 16. února 2019 - 23:06:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 12-2017
jitachru:
""Ale jak si to uděláte, takové to budete mít."To bohužel ano. Mezi naší generací jsou dvě takové skupiny lidí:

a) pravicová většina, která by měla spíše (podle mě povrchní) zájmy, jako pasivní podnikání, byznys, všechno americké, nějaké Česko nezajímá, po vystudování jdu za hranice, veřejná doprava alias socka je pro důchodce, kterým důchody zajistí kdyžtak Ukrajinci, co makají ve fabrikách, a tu přece nebudu dotovat, když mám dvě auta Alforomeo, Mercedes (né nějakou trapnou Škodovku, natož Felicii), tak k čemu nějaké České dráhy, nějaká Karosa, Vagónka? Sockou nejezdím, vypadal(a) bych trapně, tak přece to nebudu platit z daní, když si za to koupím Ajfon nebo Epl, abych mohl na Instagram házet selfíčka, co dělám.

b) jedinci se sociálním cítěním, kteří myslí na lidi a nesnaží se ze všeho vyždímat jen kapitál, ale zajistit lidem kvalitní služby (např. pořádné spojení veřejnou dopravou). Také by nás, pár jedinců, mělo zájem budovat soběstačnou republiku, mít české potraviny, české vlaky z Vagonky,ne z nějaké polské Pesy, české autobusy z Karosy,ne nějaké SORky a Iveka, české počítače z Tesly,ne nějaké Helvety z Foxconu.

Bohužel skupina b) (se kterou souhlasím já) je velmi slabá a nectižádostivá.

dědek_hank:
"Jezevec:
"Dědek Hank: Jitachru je v tom nevině :-) Peníze drží Pardubický kraj."
Ale zaráží mě, jak snadno si nechala naočkovat postoj, že hromadná doprava není veřejný zájem."Tím našim rodičům vymíval mozek Santa z ODS a ti pak nám. (Neříkám že jde o mě rodiče). Díky němuž by privatizace, která tento prosinec ve velkém proběhne, proběhla již v roce 1995 a v roce 2000 už by možná vlak nejezdil ani do Králik, Vamberka, Broumova, Adršpachu, Litomyšle, Lanškrouna, Poličky... Nedošlo k tomu, protože zasáhl ,,zlý,, Ing.Dušek.

dědek_hank:
"Ale třeba to voliči opravdu tak chtějí. [crazy] Nebo to možná někteří nechtějí, ale nestojí jim za to něco s tím dělat."Stačí podívat se na výsledky prezidentských voleb - studenti hlasovali převážně pro navoněného slizského profesora a předtím ,,vtipného,, uslintaného knížete. Panem Zemanem naše generace velmi pohrdá bohužel. "

Hele nechtěla bys někdy vyjít ven z baráku, aby si přestala plácat nesmysly? Mně je 30 (takže si myslím, že ještě poměrně mladý, ale nic z tebou popsanýho nevidím. Naopak vydím jak třeba železniční doprava za posledních 15 let šla obrovsky nahoru, těch lidí jezdí vlaky mnohem víc a dost podstatnou část tvoří mladý lidi. A vzhledem k tomu že se pohybuju i mezi lidma, kteří opravdu tvoří jízdní řády a plánují dopravu tak vím, že mezi nima je jen málo lidí starších 40 let.
Když vyjdeš na ulici tak uvidíš, že skoro každý druhý auto je škodovka, takže nějak nevidím, že by mladá generace s ní nějak opovrhovala, naopak co vím tak na ní spoustu lidí finančně nedosáhne a koupí radši Citroen nebo Renautl. A že nejezdí Felicií, tak většina už se rozpadla a krom toho jezdit autem starší jak 20let?A víš že SOR(Sdružení opravárenství a rozvoje) je 100% česká firma, že s ní tak opovrhuješ?A Iveco, tak to pokud vím je jen přejmenovaná Karosa.
A politika se podle mně u nás především moc hrotí, protože se u nás moc politiků poněkud přeceňuje. Např. v té dopravě zaměstnanci různých OREDA, POVED, IDSOK a PID atd. se po volbách nijak nemění. Ano můžou se lišit finance, můžou dostat za úkol obsloužit nějakou oblast více apod. Ale že by to nějaký politik nějak extra řešil? To až na vyjímky bez ohledu na politickou příslušnost moc neplatí.
Krom toho rozlišovat dnes politiku a to zvlášť obecní a krajskou na levici a pravici je úplně mimo mísu, protože to už dávno neplatí. Vždycky mě pobaví když na kandidátce KSČM, čtu soukromý zemědělec nebo podnikatel, ai vždycky říkám jestli by se po zvolení znárodnil. A že by mladý nezajímali sociální témata? Takový Piráti mají většinu programu sociální témata a co je volí mladých lidí, znám jich spoustu. A ministrině sociálních věcí taky nění žádná babička. Naopak bych řekl že sociální témata neřeší především ta starší generace než ta mladá. Což je krásně vidět na tom, kdo dnes stojí na nejvyšších pozicích samý 60+. Takže vřele doporučuju vyjdi ven.
jitachru
Neděle, 17. února 2019 - 00:29:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 906
Registrován: 3-2017
Zzz:
"A je to právě Ústecký kraj, který poměrně ve velkém pustí soukromého dopravce na své území."
Ve velkém.... Kvantitativně to vypadá na hodně, ale jsou to, byť pod dráty, jen lokálky jako Chornice, Čachnov, Borohrádek, které už by pan Dívčický a pan radní K z ODS rovnou odepsali. Není to nějaký důležitý tah, jako je 024.

Proč PU kraj nedal soukromníkovi něco, čemu hrozí zánik, ať soukromník předvede, jak umí jezdit za levno. Proč nedal Leovi či Arivě např. Moravskou Třebovou+Chornice a třeba Heřmanův Městec, aby tam tedy mohl provoz zahustit za ty stejné peníze ?

Jednoduché:
1) soukromník by se neobešel bez 810 a nebylo by možné ho vytahovat, jaký je to borec, že nejezdí se ,,šrotem,, a jezdí za ,,levno,, .
2) dominantním dopravcem by tak nadále byly ,,zlé,, České dráhy.

jako nemusí být vše 100% ve státním vlastnictví, ale účelem dopravní obslužnosti je (resp.by měla být) služba, jak říká Hank.

Zzz:
"Jinak nejlepší změny( pro cestující!, ne vás , odboráře a nostalgických vzpomínačů na dobu Milouše Jakeše) v Ústí byly za pana Jeřábka s posvěcením ODS"
Které konkrétně máte na mysli ?

Jinak - problém je, že naši hejtmané současný i předchozí, který spolupracoval s Oredem, byly ODSáci převlečení za sociální demokraty. U toho pana Jeřábka tomu zřejmě bylo opačně.

Zzz:
"tak peníze , které se dávají na víkendové spoje do vlaku přes Chornici, které nebyly zrušeny, by šly využít pro zlepšení víkendové dopravy v Pardubickém kraji mnohem účelněji a pro více lidí..."
Třeba napatláním 841 a 844 že? [lol]
Ne, ono by stačilo, aby ty 4 spoje jely v celé trase bez postojů a s kloudnými přípoji na všech koncích.
Nějak načmárat grafikon trati, na kterou kraj ,,velkoryse,, pustí 4 spoje, které nemají přípoje a v půlce trati stojí půl hodiny a kňučet, že tím nikdo nejezdí, to by mohla na KÚ v Perníkové Lhotě dělat jako vedlejšák uklízečka místo dopravního ,,odborníka,, zodpovědného za dopravu a možná by v prvním případě ty jízdní řády měly větší smysl.

A propos - jaktože např. Plzeňský kraj bude od příštího roku přidávat spoje na železnici, aniž by kvůli tomu musel rušit 3/4 lokálek v kraji ?

Zzz:
"Čest práci novodobá soudružko."
Nápodobně soudruhu [wink]

Výpravčíxy - no bože, tak jsem si nemohla vzpomenout na název filmu, že kterého jsem viděla jen asi 3 minuty. Ale nevím, díky čemu by měl ten film být tak kultovní a úspěšný, film jako každý jiný.

MartinM - to znám, taky jsem donedávna nosila růžové brýle. Piráti - podle mého je tato strana populistická a ekoteroristická. Sociální témata mají - legalizace tvrdých drog a následná zvýšená kriminalita, která znamená další byznys pro kriminální instituce.

Politika vliv na železnici má - viz paní ministryně Schilerová
Pondělí, 18. února 2019 - 06:30:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 10-2010
Jitachru: Piráti jsou strana pro tebe
Česká železnice, ocelová páteř dopravy

Zajistíme dlouhodobé zdroje a stabilní plánování. Ze SFDI vyčleníme fond pro investice do výstavby železnic a stanovíme limity pro její dlouhodobé úvěrové financování.
Prosadíme výstavbu vysokorychlostních tratí v co nejkratších termínech a s účastí českých vysokých škol. Vysokorychlostní železnice znamená provozní rychlost minimálně 250 km/h.
Zastavíme politické trafiky v Českých drahách a prosadíme, aby zveřejňovaly smlouvy v registru smluv.

Celý program zde:https://www.pirati.cz/program/psp2017.html
D.S.
Pondělí, 18. února 2019 - 10:44:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 12-2017
jitachru:
"MartinM - to znám, taky jsem donedávna nosila růžové brýle. Piráti - podle mého je tato strana populistická a ekoteroristická. Sociální témata mají - legalizace tvrdých drog a následná zvýšená kriminalita, která znamená další byznys pro kriminální instituce.
"
Nechci tady rozviřovat politickou debatu, jen by mě zajímalo, kde mají Piráti v programu legalizaci tvrdých drog.
Středa, 20. února 2019 - 13:38:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 3-2013
MartinM: „Naopak vydím jak třeba železniční doprava za posledních 15 let šla obrovsky nahoru, těch lidí jezdí vlaky mnohem víc…“

Obrovsky? V absolutních číslech možná jezdí o něco víc lidí. Ale protože se taky celkově víc jezdí. Před 15ti lety měli lidi práci v místě, v místě se vyráběly i potraviny, dnes se každá hovadina dováží.
Já tedy hlavně nevidím, že by se měnil poměr silnice : železnice, tedy že by rostla konkurenceschopnost kolejí. A to v osobní i nákladní dopravě. Aut přibývá rychleji. Za 15 let se podle mého názoru zrušilo mnoho vleček. Do železnice sice jdou obrovské prostředky, ale kde se to projevilo?

Vrátím se k podorlickým. Jak je možné, že za sto let od rozpadu mocnářství nikdo nepostřehl, že Broumováci už tolik nepotřebují jezdit na Vídeň? Že se poněkud změnily správní celky, a mnoho dalších věcí? Jak je možné, že se především těmto změnám nepřizpůsobuje infrastruktura?
Středa, 20. února 2019 - 14:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1149
Registrován: 7-2017
Videosen:
"Do železnice sice jdou obrovské prostředky, ale kde se to projevilo? "

Ale no tak...

V dálkovině a ETCS, v europerónech, modrých zábradlích a antivandalech, na účtech soukromých firem, kam ČD a SŽDC outsourcovaly kdysi svoje činnosti...

Mám pokračovat?
Středa, 20. února 2019 - 17:07:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 138
Registrován: 12-2017
Videosen:
"Obrovsky? V absolutních číslech možná jezdí o něco víc lidí. Ale protože se taky celkově víc jezdí. Před 15ti lety měli lidi práci v místě, v místě se vyráběly i potraviny, dnes se každá hovadina dováží.
Já tedy hlavně nevidím, že by se měnil poměr silnice : železnice, tedy že by rostla konkurenceschopnost kolejí. A to v osobní i nákladní dopravě. Aut přibývá rychleji. Za 15 let se podle mého názoru zrušilo mnoho vleček. Do železnice sice jdou obrovské prostředky, ale kde se to projevilo? "

Před 15 roky byl rok 2004, od té doby se nijak výrazně potřeba jezdit nezměnila. To že by měli lidé práci v místě rozhodně neplatí (taky byla nezaměstnanost přes 10%, tj. asi třikrát větší než dnes) a většina místních podniků už byla zavřených. Poměr železnice:silnice se možná úplně nezměnil, ale alespoň už se nerozšiřuje.

Projevilo se to tam, kam šli peníze. V roce 2004 na železnici nebylo na kolejích nic jiného než 810 (případně vozy ještě daleko starší) a vagóny v kožence, lepší byly max na mezinárodních spojích. To samé infrastruktura v roce 2004, byly rekonstrukce typu Jaroměř-Turnov, Jaroměř-Trutnov atd. prakticky nemyslitelné

Videosen:
"Vrátím se k podorlickým. Jak je možné, že za sto let od rozpadu mocnářství nikdo nepostřehl, že Broumováci už tolik nepotřebují jezdit na Vídeň? Že se poněkud změnily správní celky, a mnoho dalších věcí? Jak je možné, že se především těmto změnám nepřizpůsobuje infrastruktura?"

No jo ale železnici v ČR nemůžete hodnotit pouze podle Broumovska, ale i tam se situace zlepšila. Do Náchoda bez přestupu a do HK s jedním přestupem to rozhodně tak často v roce 2004 nebylo. Krom toho nějak nevidím, že by současné vedení tratě směřovalo a Vídeň.
Broumov má prostě smůlu že leží za Broumovskou stěnou a jediná možnost je poměrně dlouhý tunel a jako bonus ještě vedený CHKO. Ale třeba někoho v roce 2080 napadne něco takového:[biggrin][biggrin][biggrin]
odkaz
M_g
Středa, 20. února 2019 - 17:22:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1056
Registrován: 6-2006
dědek_hank:
"Videosen:
V dálkovině a ETCS, v europerónech, modrých zábradlích a antivandalech,..."

Jojo, všechno v dnešní době zcela nepotřebné.
Středa, 20. února 2019 - 18:04:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5105
Registrován: 11-2007
MartinM:"nevidím, že by současné vedení tratě směřovalo a Vídeň"

Nezlobte se, ale jste slepej.. Kdyby totiž ta trať směřovala na Prahu (či Hradec), pak by z Bolehoště nesměřovala na Týniště, ale někam na Třebechovice a byla by nejméně o 6 km kratší (odpadlo by dvojí projíždění úseku mezi Petrovicemi a Týništěm). Jenomže cílem bylo dopravit uhlí ze Slezska právě do Vídně, Praha to uhlí totiž brala na Kladně, což je mnohem blíže a Buštěhradka již fungovala. A právě to uhlí dráhy živilo.
Středa, 20. února 2019 - 18:09:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12685
Registrován: 8-2004
MartinM:
"Před 15 roky byl rok 2004, od té doby se nijak výrazně potřeba jezdit nezměnila. To že by měli lidé práci v místě rozhodně neplatí (taky byla nezaměstnanost přes 10%, tj. asi třikrát větší než dnes) a většina místních podniků už byla zavřených."
Také si říkám, že tam Videosnu vypadla "0" (tedy místo 15 mělo být 150).
MartinM:
"To samé infrastruktura v roce 2004, byly rekonstrukce typu Jaroměř-Turnov, Jaroměř-Trutnov atd. prakticky nemyslitelné"
Také mi přijde, že se na toto rádo zapomíná (aniž bych chtěl teď hodnotit, zda/nakolik vynaložení prostředků v posledních cca šesti sedmi letech do podobných tratí mělo smysl).
MartinM:
"No jo ale železnici v ČR nemůžete hodnotit pouze podle Broumovska,"
Proč by nemohl. Broumovsko je přeci odedávna středobod ne-li vesmíru, tak ČR určitě.[lol][wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 20. února 2019 - 18:31:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1151
Registrován: 7-2017
M_g:
"
Jojo, všechno v dnešní době zcela nepotřebné."

To říká kdo?
M_g
Středa, 20. února 2019 - 18:39:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1060
Registrován: 6-2006
Sestavením věty to říkáte vy.
Středa, 20. února 2019 - 20:06:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 7-2017
Podle ročenky dopravy:
2004 - 180,9 mil. přepravených osob, 6,59 mld. oskm
2017 - 183 mil. přepravených osob, 9,50 mld. oskm
Počet přepravených osob je zhruba na úrovni roku 2000 (184,7 mil. osob, ale tehdy byl nižší přepravní výkon 7,3 mld. oskm)
Středa, 20. února 2019 - 20:27:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 3-2013
MartinM: „No jo ale železnici v ČR nemůžete hodnotit pouze podle Broumovska“
Moc omlouvám, že jsem si na podorlických tratích drze dovolil napsat něco, co plně souvisí s podorlickými tratěmi. Promiňte mi tu troufalost, ale budu se držet mého regionu, a navíc jsem od přírody takový neposlucha. Tak tedy, modré zábradlí ani antivandal tady podle mého názoru nikdo z cestujících nepotřeboval. Jediné, co obyvatel z výběžku na akci získá, to je peron v Hronově. Jinak tady bohužel vidím několik propadů.
Adršpach: zrušení možnosti cokoli schovat, takže cokoli do Ádru přijede, musí okamžitě vypálit do Teplic. Krátký peron. Ověřeno praxí.
Václavice: Cestující, který vystoupí tak pátrá po informaci. Ta je vtipně zkryta za zpackanou budkou (místo stěn pletivo, vždyť Václavice jsou v dolíku, tak tam vůbec nefouká). Nezlobte se, ale já bych čekal malou desku u každé koleje, nikoli jednu tabuli s prťavými písmeny. Vážení obhájci, i vy zestárnete a při přestupu budete chtít jasnou informaci a jistě nebudete stát o to říznou sebou na ledu před vlakem.
Ztráta temperovaného vestibulu je nějaký bonus? Ve Václavicích jsem sloužil, tak vím, že k něčemu byl.
Jednou jsem si přečetl, že revitalizace se dělá mimo jiné proto, aby se převedl náklad ze silnice na koleje. Jak dlouhá bude například třetí kolej v Hronově? Místo výrazného protažení, které je dnes potřebné, nebude náhodou kratší?

dědek hank: mám pokračovat?
Středa, 20. února 2019 - 20:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 210
Registrován: 3-2013
Hroch: „Broumovsko je přeci odedávna středobod ne-li vesmíru, tak ČR určitě.“
Naposledy zareaguji na vaši narážku, protože toto jako argument podle mého soudu není!
Z toho vašeho středobodu bere kraj kvalitní pitnou vodu pro 250.000 lidí. Tady o nás vnitrozemí ví naprosto jasně.
Středa, 20. února 2019 - 21:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1152
Registrován: 7-2017
M_g:
"Sestavením věty to říkáte vy."

Aha... [crazy]
Středa, 20. února 2019 - 21:27:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 7-2017
Videosen:
"dědek hank: mám pokračovat?"

Není nutno, nejsme ve při...
Středa, 20. února 2019 - 21:42:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 211
Registrován: 3-2013
To určitě nejsme. Naopak, nejvíce mne na těchto diskusích za dlouhé roky oslovil právě Váš příspěvek Číslo 1121 (druhý odstavec). Bohužel máte pravdu.
Středa, 20. února 2019 - 22:27:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1155
Registrován: 7-2017
Videosen 211: Děkuji, tolik chvály si nezasloužím... [blush] Nicméně některé postoje zdejších mladších diskutujících jsou skutečně na pováženou.

Sice bych nerad upadl do pozice, kterou odcházející generace zaujímají po celou dobu, co si lidstvo zapisuje dějiny, a to už je dobrých 5000 let, totiž že dnešní mládež nestojí za nic a svět se řítí do zkázy, ale na druhé straně ještě nikdy v dějinách neměla lidská činnost tak globální dopady na stav zeměkoule. Jenže lidi se za ty roky vůbec nezměnili; svoje Kassandry a Jeremiáše si pravidelně vždycky nejdřív vyženou nebo rovnou ukamenují a když se pak ukáže, že dotyční měli pravdu, což se ukáže vždycky, tak jim pak stavějí pomníky...

Koneckonců Kassandře tento osud bohové výslovně přisoudili za trest za její neuctivé chování vůči nim: Vždycky budeš mít pravdu a nikdy ti ji nikdo nebude věřit. V podobné pozici jsou dnes v Čechistánu kritici kapitalismu zleva a speciálně ti, kdo se snaží vymýšlet, čím ho nahradit.
Čtvrtek, 21. února 2019 - 01:04:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8629
Registrován: 5-2007
nikdo nepostřehl, že Broumováci už tolik nepotřebují jezdit na Vídeň
No, ja myslím, že to postrehol. Vlaky od Týniště sú ukončené v Náchode/Hronove/Teplicích a spešňáky z Broumova vozia ľudí do Starkoče na prestup do HK. Že sa mu nepodarilo zohnať dosť peňazí na tunel, tak volil investíciu takú, aby to tam aspoň neuviedol na hranu zrušenia. A že bol limitovaný hodne viď napr. v tých Václavicích. Tie panely tam mali byť pôvodne dva. Nevydalo...
Pátek, 22. února 2019 - 20:52:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 521
Registrován: 4-2013
Chci se zeptat po výluce, která byla od září do prosince, které stanice se změnili po trati 026 v úseku Náchod - Týniště n/orlicí, které stojí za návštěvu?

Václavice vím. A Nové Město nad Metují a Opočno se nějak změnily?

Díky..
Pátek, 22. února 2019 - 21:20:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8637
Registrován: 5-2007
juki: Opočno nijak, Nové Město výrazne.
Pátek, 22. února 2019 - 22:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 522
Registrován: 4-2013
Asdf: Děkuji a Starkoč asi taky nijak že?
Pátek, 22. února 2019 - 22:53:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 12-2003
753 608-9 PSŽ, a.s. Lanšperk 22.2.2019
Sobota, 23. února 2019 - 00:16:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8641
Registrován: 5-2007
juki: Nijak viditeľne. Niečo sa mi marí, že sa snáď kvôli viditeľnosti prekladalo vchodové návestidlo a predzvesť od Václavic, ale nie som si teraz úplne na 100% istý.

Pracovalo sa ešte v Bohuslavicích, ale tam to nijak zvlášť zaujímavo proti pôvodnému stavu nevyzerá. Akurát tam nanovo vyštrkovali nástupištia a namontovali nové lampy. Občas mi to až prišlo, akoby tú stanicu chceli zmeniť na výhybňu, ale niekto im do toho zámeru v rámci prejednávania na poslednú chvíľu hodil vidly.

Ak vydržíte do júna/června, tak ešte pribudne výrazná premena Hronova a preložka zastávky Náchod-Běloves.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Neděle, 24. února 2019 - 09:51:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 523
Registrován: 4-2013
No kdo to Ve Václavicich vymejslel tak to mu dát do huby. Stanicni budova od nastupiste 100 metru no hruza!!...
Neděle, 24. února 2019 - 15:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 908
Registrován: 12-2007
juki: ano hrůza. On si někdo dovolil posunout nádraží blíž lidem. To je diletantství .... nástupiště musí být vždy zásadně před staniční budovou, která se vhodně umístí co nejdál zastavěnému území. Podobné diletantství je vidět v Krasíkově, Hoštejně nebo v Týništi nad Orlicí. Oni si snad při té rekonstrukci myslí, že nástupiště je tu kvůli lidem ... a přitom nástupiště slouží jako procházkové molo pro výpravčího, který to nesmí mít daleko!!!
Llama here, llama there, I see llamas everywhere.
Neděle, 24. února 2019 - 16:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8645
Registrován: 5-2007
juki: A to ešte keď zistíte, že prístup na to nástupište je z opačnej strany (teda ďalších 200m). [kladivo] No, ale to tú staničnú budovu potrebujete vedľa nástupíšť kvôli fotke alebo kvôli čomu? V tej budove už z pohľadu dráhy, aspoň pokiaľ viem, už nič nie je (nie je tam dopravná kancelária, technológia ZZ, pokladňa, čakáreň, WC, nič). Tak čomu to vadí?
Neděle, 24. února 2019 - 19:07:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1195
Registrován: 1-2006
Videosen:
"Jak dlouhá bude například třetí kolej v Hronově? Místo výrazného protažení, které je dnes potřebné, nebude náhodou kratší?"
Tak jistě, stokrát opakovaná lež se v hlavách některých zakoření jako pravda. Ostatní mají pocit, že pokud se pouze místo stávajících výhybek hodí nové s obdobnou geometrií, nic nenaroste ani neubude.

Obecně je problém v tom, že na otázku "co se od toho chce" má většina odpověď "chci všechno", přičemž, narozdíl od investora, nemá potřebu připouštět ekonomickou realitu, dostupnost pozemků a zejména počet vlaků a lidí, které/kteří požadované všechno reálně využijí. Ruka páně je otevřená, tak co...

Protáhne-li se tratí, která je z hlediska odklonů (které tam mají šanci generovat něco dlouhého) využivaná jen pokud dvě další tratě stojí, jeden pár dlouhých vlaků za dvě hodiny společně s tím, co si tam do budoucna dovede představit kraj, je to pro nákladku dostatečné i bez toho, že by v každé stanici byla kolej 600 metrů.

Stejnětak u osobky. S funkčním konceptem, o který by mělo jít, potřebuje cestující mimo uzly s výrazným přestupem provizorní přístřeší na deset minut. Nikoliv 24 hodin denně útulnou vytápěnou čekárnu, kafomat a čisté voňavé záchodky v každé díře. Při dopravě z A do B s přestupem potřebujete návaznost spojů, ne zázemí pro případ kdyby náhodou.

Asdf:

Ne, že by to bylo důležité... [happy] Starkoč - předvěst + zábrzdná pro budoucí navýšení rychlosti v profilu. Dohledností vyšla jen dál.
Neděle, 24. února 2019 - 21:38:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 525
Registrován: 4-2013
Rop: Ježiš jestli mluvíte, že někdo posunul o 200 metrů blíž zastávku tak si myslím, že těch 200 metrů dojde každý, jo když jde o 0,5-1km posunutí zastávky blíž zástavbě budiž.... Ale toto. Nevím přijde mi to v těch Václavicích zvláštní. Tak už mohli celou zastávku posunout mohli tak o těch 400-700 metrů blíž přímo k obci... Tohle nástupiště to moc nezachránilo si myslím. Že to mohli posunout k přejezdu nebo ještě za přejezd bliž k domům
Pondělí, 25. února 2019 - 00:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 212
Registrován: 3-2013
Rop: „Oni si snad při té rekonstrukci myslí, že nástupiště je tu kvůli lidem ...“
Tak tady Vás musím uklidnit, jsem přesvědčen, že nemyslí, podle toho vypadá celá akce. Peron v Novém Městě je dál, v Hronově také dojde k prodloužení docházky. A tam přichází násobně víc lidí, než ve Václavicích. Pokud docházkové vzdálenosti myslí někdo vážně, tak dopravna/zastávka v Hronově přijde v budoucnu do parku.
To, že je ve Václavicích peron 550 mm je pochopitelně dobře, ale ostatní změny jsou propadem. Postavený přístřešek má jedinou funkci-stínit informačnímu panelu, jako útulek je díky své konstrukci naprosto nepoužitelný. Místo toho, aby pro rychlou orientaci při rychlém přestupu byl u každé koleje jeden malý panel (jediné přehledné řešení), je tady jedna deska s malými znaky. Podle reakcí cestujících působí toto řešení zmatečně.,

Asdf: „Tie panely tam mali byť pôvodne dva. Nevydalo...!
Tak teda nevím, jak Vy, ale já bych raději udělal o stanici méně, ale ostatní SMYSLUPLNĚ!

„Že sa mu nepodarilo zohnať dosť peňazí na tunel, tak volil investíciu takú, aby to tam aspoň neuviedol na hranu zrušenia.“
Máte nějakou informaci, že se předem zvažovalo mezi tunelem a „revitalizací“?

Vhd sl: „….narozdíl od investora, nemá potřebu připouštět ekonomickou realitu,…“
Na realitu budu reagovat později.
Pondělí, 25. února 2019 - 01:33:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8648
Registrován: 5-2007
Videosen:
V tom Novém Městě, za normálnych okolností, za deň použije ten vzdialenejší perón tak jeden vlak, ak vôbec.

Neviem teda ako Vy, ale keby si mám vybrať medzi ponechaním ZZ v Bohuslavicích a neurobením perónov v Hronově, vyberám si teda všetkými desiatimi neurobenie panelu vo Václavicích.

Z toho čo viem, zohrávalo určitú úlohu v tom, že sa šlo do revitalizácie to, že tunelu (vtedy) nevyšla ekonomika.
Pondělí, 25. února 2019 - 20:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 3-2009
Pokud docházkové vzdálenosti myslí někdo vážně, tak dopravna/zastávka v Hronově přijde v budoucnu do parku.
S tím naprosto souhlasím.
Myslím si, že stávající poloha žst Hronov byla kdysi volena i jako kompromisní pro Velké Poříčí, které dlouho zastávku nemělo. Na to se už ale teď nemusí brát ohled, protože má svou zastávku...
Pondělí, 25. února 2019 - 20:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1196
Registrován: 1-2006
Videosen:

Nemyslím, že by reakce v tomhle směru byla potřeba. Myšlenka byla spíše směrem, že nenosíte boty a dilemata těch (nemíním jen tým projektanta, ale i poradní tým investora a investora samotného = cca dvěstě třista lidí), kteří dostali za úkol vymyslet kompromisy z politického rozhodnutí o investici miliardy do konkrétního úseku trati tak, aby se to nemohlo zaseknout na projednávání a bylo to realizovatelné do dvou let.

Vám vadí obsah zadání víceméně stanoveného politicky (a potřebou výrazných opravných prací, ke kterým by došlo stejně), ale střílíte do konkrétních detailů provedení (bez ambice měnit zadání) bez toho, že byste znal kontext a souvislosti jednotlivých dílčích řešení a kompromisů. To je ale dvojsečné, protože tak leda zakonzervujete stávající stav, přesvědčíte-li tak politiky, že investice do drah tohoto charakteru nejsou veřejností přijímány tak, aby se z toho dalo politicky profitovat. O tom co může být výsledkem takovéhoto pomníčku se zde psalo.

Asdf:

Volbou co seříznout by nebyly Bohuslavice, ale pokud stanice (opravdu velké procento nákladů stavby), pak Hronov. Absence zařízení v Bohuslavicích a telefony na obě strany byly zásadním problémem, který bylo potřeba řešit. Naopak, pokud by bylo dořešeno co s Dobruškou + bylo k dispozici trochu víc prostředků, asi by místo Hronova šlo Opočno. Domnívám se, že Hronov byl dobrá volba - tam to přinese posun k civilizované formě dráhy největšímu počtu cestujících z celé štreky a bude to takovou prezentací celé stavby. Zda kladnou nebo s trochou trpké příchuti z něčeho, co si kdo najde jako kaz, to nechme na uživatelích.

U Vysokovské spojky se v roce, kdy záměr vznikal, na základě existující studie počítalo s tím, že nebude, a to tak že nikdy. Přehodnocováno je to až teď v další studii a v jiném kontextu.
Pondělí, 25. února 2019 - 21:47:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 743
Registrován: 6-2005
Novinky u LE

(Příspěvek byl editován uživatelem 471015.)
Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak[blesk]Pondělí, 25. února 2019 - 21:47:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 3-2015
Fotky z tratě 021 Rychnov nad Kněžnou - Synkov. Traťový kilometr 8,7 - 3,8.

https://jirkadalnice.rajce.idnes.cz/Zeleznicni_trat_021_8%2C7_Km_ -_3%2C8_km_Rychnov_nad_Kneznou_-_Synkov/(Příspěvek byl editován uživatelem Stírecek60.)
Pondělí, 25. února 2019 - 22:05:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 3-2015
Trať 021 Rychnov nad Kněžnou - Synkov

(Příspěvek byl editován uživatelem Stírecek60.)
Pondělí, 25. února 2019 - 22:47:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 875
Registrován: 8-2017
Vhd_sl: Naopak, pokud by bylo dořešeno co s Dobruškou

Můžete být, prosím, trochu konkrétnější? Co by s ní mělo být? Zrušit, aby se ušetřila jedna výhybka?
Pondělí, 25. února 2019 - 23:01:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 213
Registrován: 3-2013
Vhd-sl: Já se naopak domnívám, že o věci je třeba diskutovat. Vy se té diskuze nemusíte zúčastnit nebo naopak můžete reagovat argumenty.

Vím, že se dokola opakuji, ale slovo revitalizace podle mého znamená oživení. K oživení tady nedojde, to víme oba. Pro můj region, který oživení potřebuje krom jednoho jediného peronu, se nic nezmění. Za jednu miliardu nic nezmění. Dívám se na to z pohledu obyvatele a přiznám se, že je mi úplně jedno, kolik lidí věc posuzovalo, připravovalo. Řekl bych, že počet lidí, kteří stavbu připravovali (nic špatného si o nich opravdu nemyslím) není žádnou zárukou, že má věc smysl.

Proč o věci diskutovat, když je stavba z větší části hotova? Třeba proto, až se bude připravovat něco dalšího, aby se nedělaly podle mého názoru takovéto nesystémové věci. Tato stavba krom ušetření lidí opravdu systém nemá, jak jsem už napsal, zasahuje do dvou směrů, ale ani do jednoho uceleně. Výrazně nezrychlí dopravu, ani nesměřuje k odstranění problematických přestupů. Tedy nenatáhne cestující navíc! Neznamená zlepšení pro nákladního dopravce, přestože jsem si přečetl, že tomu tak bude.

Domnívat se, že když se do něčeho dají peníze, tak že dojde k záchraně je podle mne poněkud naivní myšlenka.

„ale střílíte do konkrétních detailů…“
Do jaké míry jde o detaily, se můžeme přít. Z pohledu Vašeho asi ano, z pohledu cestujícího může jít o komplikace, kvůli kterým už do vlaku nesedne. Z pohledu mého, raději udělám méně věcí, ale pořádně.

Aby bylo jasno, nechci nikoho napadat, chci jen upozornit na to, že věc ve veřejném zájmu se má připravovat tak, že na začátku má být uživatel. Je pravda, že nevím, do jaké míry se tak v tomto případě stalo. V případě jednání o spojce vidím posun. Uvidíme.
Úterý, 26. února 2019 - 00:53:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8650
Registrován: 5-2007
M250.0: Buď to, alebo sa mohla naopak zapojiť nejak kultivovanejšie, mohol sa tam urobiť triangel, zapojiť z opačnej strany stanice, alebo niečo podobné.

Videosen: revitalizace
Revitalizace je v tomto prípade hlavne katalógový pojem rozsahu modernizácie u SŽDC, takže nemá žiadny zmysel sa na význame toho slova točiť. Tak s tým už konečne prestante.

To, čo je pre Vás nesystémové je možno maximum z toho, čo sa z rôznych obmedzujúcich podmienok podarilo vyťažiť. A uvedomte si, že bez stavby by sa to mohlo začať naopak zhoršovať. Napríklad také Bohuslavice by najskôr veľmi rýchlo postihol osud Kuksu a České Metuje. Také tie rôzne násypy, SZZ, mosty a pod., čo sa spravili v rámci stavby, by sa podľa toho, koľko by zostalo peňazí a kapacít, robili jednotlivo v rôznych výlukách, takže trať by bola niekoľko rokov viac zavretá, než v prevádzke. A dalo by sa pokračovať.

A, ešte raz, jedna z tých podmienok bola dĺžka prejednania, čo prakticky vylučovalo akékoľvek väčšie práce v CHKO. Skrátka, berte to tak, že železnica v danej oblasti bola akotak zachránená, takže boli nejak minimalizované ešte nesystémovejšie snahy o šetrenie, a výrazne sa zvýšila perspektíva, že sa región toho tunelu nejak dožije (a, zároveň, že jeho postavením nebudú veľké snahy o zrušenie dopravy v smere Týniště).
Radekedar
Úterý, 26. února 2019 - 06:45:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2433
Registrován: 6-2008
Asdf:
"M250.0: Buď to, alebo sa mohla naopak zapojiť nejak kultivovanejšie, mohol sa tam urobiť triangel, zapojiť z opačnej strany stanice, alebo niečo podobné."

Kultivovanější zapojení Dobrušky bych osobně spatřoval v něčem pokrokovějším, co přinese zároveň zastávku pro Opočno (Jordánek). Prostorově trochu stísněné, kolize s plánovaným obchvatem Opočna zřejmá, ale nějak se začít musí:

Opočenská spojkaKonstruktivní připomínky vítány!
Úterý, 26. února 2019 - 07:32:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1197
Registrován: 1-2006
M250.0:

Rozhodně by se nemělo dělat drahé ZZ závislé na konkrétní konfiguraci kolejiště (u Káčka je to otázka, to je variabilnější) v okamžiku, kdy nikdo neví co bude s konfigurací kolejiště. Za takových podmínek nejde vymyslet funkční řešení, do kterého se dalších 30 - 40 let nebude zásadně sahat.

Jak má vypadat do budoucna dopravní technologie té stanice? Má být Dobruška defakto uzavřená dráha bez vlakových cest na Bohuslavice (přejezd na tu dráhu jen posunovou cestou) nebo má řešení umožnit např. spojování a rozpojování u nástupiště? Jak moc variabilní to řešení má být, aby to do budoucna nějakou možnost nezabilo?

Z toho se odvíjí kde má být centrální přechod, který by mohl být jen přes jednu kolej, nebo zda všechny poženeme do podchodu/nadchodu kvůli chiméře nebo na nástupiště někde v úrovni skladiště včetně výrazného krácení délek pro nákladku. Jak píší jiné, je i otázka s Opočenskou spojkou (resp. spojkou pro napojení od Třebechovic) a s tím, jestli o takovou páteř na HK kraj stojí - domnívám se, že ne, protože už v Týništi je problém kam jezdit přímo a kam s přestupem, a autobusová linka zůstane ve stávající podobě.

U Opočna si prostě dopravní technologové (drážní s krajskými) nejdříve musejí říct co chtějí. Obávám se, že čas nenazrál tak, aby byli schopni rozhodnout... (je tam i souvislost s Vysokovskou, která některá řešení politicky blokuje)

O jednu zabezpečenou výhybku fakt nejde - náklady se skládají z nějakého drahého základu a počet výhybkových jednotek to o zas tak moc nenavýší. V tom je rozpočítávání na výhybkovou jednotku řekněme neobratné. To spíš náklady na to, aby se na výhybku dal osadit přestavník a nerozpadla se, aby voda při ohřívání měla z výhybky kam odtéct a podobné drobnosti, které to ženou financema k nerealizovatelnosti stavby, je-li toho víc než je potřeba...

Videosen:

Děláte s emocemi "politiku" a mne zajímá jen konkrétní detail a funkčnost technického řešení na zadané priority. Každý píšeme o něčem jiném.
Poučení pro mne z našich diskuzí je, že v určitém věku bych úvahy měl přenechat těm, kteří budou uživateli. Snad toho budu schopen.

(Příspěvek byl editován uživatelem Vhd_sl.)
Úterý, 26. února 2019 - 08:07:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 876
Registrován: 8-2017
Dokážu si dost dobře představit zapojení Dobrušky do 2. SK, peróny u kolejí 1 a 2 (ať už mezi nebo u každé zvlášť) a 3. kolej pro náklady. Přitom ponechat nástupiště u koleje 2a pro končící vlaky. Takové řešení je snad nejlevnější možné, postačující jak současnému konceptu, tak v případě obnovy provozu do Dobrušky, přitom jediná zmařená investice v případě stavby Opočenské spojky by byla ta jedna výhybka a tři návěstidla. Přejezd by bylo nutno zabezpečit tak jako tak kvůli vlečce.

Navíc, dotáhla to Opočenská spojka někdy dál než do stádia šotosnu? Mně to přijde jako ještě o poznání větší chiméra než Vysokovská, a té se tahle akce taky nepřizpůsobila.
Pokud by se měly vždy prověřovat všechny nerealistické sny, tak se nepostaví nikdy nic. Ostatně, třeba provoz osobních vlaků na vlečce ve Dvoře Králové byl svého času taky poměrně často skloňován a přizpůsobila se tomu nějak podoba stanice ve Dvoře?
Úterý, 26. února 2019 - 08:30:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 750
Registrován: 3-2009
a autobusová linka zůstane ve stávající podobě.
Jak to víte, že to pokládáte za fakt? Může se to sát a nemusí...
Dnešní linka IREDO 111 jede do Dobrušky ve špičce cca 65 minut z HK, vlak by to v případě spojek u Petrovic a Opočna uměl za cca 35 minut (předpokládám HK - Týniště dvoukolejku).
Byl by to přínos i pro dopravu do Orlických hor. Navíc bych řekl (můj dojem), že dojížďka do HK ze sídel typu Opočna a Dobrušky spíše roste...
Kromě linky 111 existuje mezi Hradcem a Dobruškou také linka IREDO 264 (sice ne moc častá, ale v prosinci posílená), která by jako rychlé spojení HK a Opočna + Dobrušky naprosto pozbyla významu a dá se čekat, že by byla omezena, zkrácena do Třebechovic apod.
Stejně tak jako byly za poslední roky omezeny přímé autobusy z Náchoda přes Českou Skalici do HK či z Rychnova nad Kněžnou do HK, i když na obou trasách ještě nějaké pohrobky přežívají.
=> je prostě fakt, že tam, kde je kvalitní vlak, se autobusy omezují a nevím, proč by tomu mělo být u trasy na Dobrušku jinak (?).
Můj názor je, že v Týništi je celkem zřejmé, kam jet z HK přímo - na Častolovice - tj. po směru osídlení, nikoliv po směru drátů. Technicky to je ale obtížněji realizovatelné (leda jezdit všechno motorama pod drátama...) Ale elektrizace Solnice se snad blíží, takže pak se dá očekávat, že skrz Týniště v ose HK - Častolovice pojede více vlaků než dnes.
Úterý, 26. února 2019 - 14:08:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8652
Registrován: 5-2007
Radekedar: Za mňa prečo nie, ale bojím sa, že niečo takéto by bolo ekonomicky realizovateľné len vo variante toto + vetva od zastávky nazad na pôvodnú trať + Petrovická spojka + zdvojkoľajnenie HK-TnO + žiadna Vysokovská spojka. A to si práve musí povedať kraj, či chce aby sa z Náchoda dalo cestou do HK dostať skôr do Jaroměře alebo do Nového Města a Opočna.
Úterý, 26. února 2019 - 19:24:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3190
Registrován: 5-2002
Asdf: Proč se domníváte, že jsou Petrovická a Vysokovská spojka ve vzájemně konkurenčním vztahu?
Úterý, 26. února 2019 - 20:13:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12688
Registrován: 8-2004
M250.0:
Buďme rádi, že alespoň někde se vlhké šotosny neprověřují a vývoj nezamrzne. Holt jsou případy, kde se někomu dostatečně vlivnému (a tím nemyslím zdaleka jen politicky činného) sen nejeví být tak nedosažitelný/nesmyslný a tak se zkoumá a zkoumá. (A pokud neumřeli, zkoumají dodnes...)
Mementem takového (téměř) zamrzlého vývoje budiž např. v podstatě žádný (byť lokálně užitečný) počin mezi Prahou a Libercem.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)