Diskuse » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 17. 1. 2019 « předcházející | další »

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 17. 1. 2019

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 20:15:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3000
Registrován: 2-2010
Hajnej: jenže ta barva toho závaží tehdy neříkala nic o hlavním/vedlejším směru, ale o základní poloze, ve které ta ručně stavěná výhybka na obrázku stojí. Si myslím.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 20:24:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11897
Registrován: 4-2003
A nemuže být hlavní směr do oblouku a právě proto je tam ten "pulměsíc" ??

Kdyby byl hlavní směr rovně ,byl by tam klasický znak ...
https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 20:34:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3001
Registrován: 2-2010
Jnd: cituji z D1 platné od 29.srpna 1962:
- u štíhlé výhybky je vedlejším směrem ten směr, který odbočuje ze směru přímého,
- u obloukové výhybky je vedlejším směrem ten směr, který odbočuje ze směru hlavního; může mít přitom i větší poloměr oblouku, než směr hlavní.
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 22:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18199
Registrován: 5-2002
Haan: ale o základní poloze, ve které ta ručně stavěná výhybka na obrázku stojí
No a když stojí na hlavní staniční kolej, tak bude hlavní směr kterej...?

Povšimněte si v té D1, že u obloukových výhybek je jako hlavní definován ten směr, který má stejný poloměr oblouku, jako předcházející i navazující kolej, což mj. znamená jízdu bez rázu.
A ten výslovně zmiňovaný větší poloměr oblouku může být i přímá (tj. poloměr nekonečno) - však taky v těch Vojkovicích ten vedlejší přímý směr míří na "pomalou" výhybku.

Pokud snad někdo z toho, že je to vedlejším směrem do přímé, vyvodil, že nejde o obloukovou, ale štíhlou výhybku, takže má být těleso obráceně, než kdyby to bylo maličko do oblouku, pak to jen demonstruje, že je D1 pokaždé jedno velký peklo, lhostejno, zda jde o předpis nebo o dálnici...
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 23:36:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3002
Registrován: 2-2010
Hajnej: dívám-li se na výhybku rozlišuji z:
- dopravního hlediska – směr hlavní nebo vedlejší
- konstrukčního hlediska – směr přímý nebo odbočný. Přičemž u výhybky obloukové se za přímý směr může považovat směr hlavní, tj. zpravidla směr na kolej o nižším čísle.
No a když se z nějakého důvodu nemůže, anebo nelze se držet pravidla, tak holt z toho vyjde (vyšlo) to, co je na obrázku Hájku. Zpoza kniplu tomu dopravně rozumím - přímým směrem to postavené není, tak je tam srpeček. Ale proč právě srpeček a ne Proti hrotu do odbočky (podle tehdejších předpisů, podle dnešních pak Jízda doleva), to nevím. Třeba tam nějaký důvod byl-už tehdy štíhlá výhybka. A pak platilo: vedlejším směrem je ten směr, který odbočuje ze směru přímého. Což může být ten případ z brázku.
Taky nevím, co říkala tehdejší PTPŽ. Důležité je, co říkala tehdejší ZDD. Dnes už ten srpeček v D1 neexistuje.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pátek, 11. ledna 2019 - 01:35:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8566
Registrován: 5-2007
S4991023: Samozrejme, že majú. Dokonca v nich majú aj písmená. Ale tento spôsob označovania (zvlášť osobných) vlakov tam bol a je tradičný a zaužívaný, niečo ako v tej dobe u nás názvy vlakov.
Pátek, 11. ledna 2019 - 07:51:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18200
Registrován: 5-2002
Haan: Přičemž u výhybky obloukové se za přímý směr může považovat směr hlavní, tj. zpravidla směr na kolej o nižším čísle.
To kritérium nižšího čísla koleje platilo u výhybek "obyčejných" oboustranných, kde nebyl přímý směr žádný. Navíc neplatilo pro přímý směr, ale pro základní polohu (a to jen tehdy, pokud netvořila spojku, pak byla základní polohou ta odvratná). Rozdíl byl i ve štítcích klíčů - u oboustranné nebyl čtverec a trojúhelník, ale trojúhelník a "stromeček".

Jediné podstatné kritérium u obloukové výhybky je ten plynulý oblouk.
Když vložím výhybku tvaru 1:9-300 přímé koleje, můžu ji do přímé větvi pojíždět klidně 160 (což se běžně děje), ale do odbočné větve nejvýš 50 km/h.
Když tutéž výhybku vložím do náležitě převýšeného oblouku o poloměru 300 m, mohu ji pojíždět v odbočné větvi až 70 km/h (podle toho, na kolik je napočítán ten oblouk), ale v přímé větvi vždy jen těch 50 km/h, přestože je přímá.

V těch Vojkovicích jde o limitní případ obloukové výhybky, kdy to shodou okolností (stejný poloměr traťového oblouku jako konstrukční poloměr odbočení výhybky) vyšlo na přímou vedlejší větev. A je to zároveň hraniční případ, kdy při "utažení" traťového oblouku dostanu jednostrannou obloukovou výhybku (jako je na fotce ta vedle), kdežto při jeho "povolení" dostanu oboustrannou obloukovou výhybku.
Ten předpis z Rossovy fotky to píše celkem jasně, bohužel nevíme, jestli je na jiné stránce vysvětlen rozdíl mezi štíhlou a obloukovou výhybku. Pokud to bylo vysvětleno nejasně nebo vůbec, pak není divu, že z toho časem vznikla různá mytologie...

Jedno možné vysvětlení je takové, že fotka pochází z doby, kdy od plochých těles s návěstmi přímo a proti/po hrotu odbočkou přešlo na krychlová doleva/doprava (protože po rozšíření RNS šlo hlavně o to rozlišit větve mezi sebou bez ohledu na rychlost) a u obloukových se to otočilo - to bych musel zkoumat nějakou novější verzi D1.
Další možné vysvětlení je to, že to někdo špatně pochopil.
No a nebo prostě nebylo k mání to správné návěstní těleso a tak se tam dalo to, co bylo ("není-li tu ta, kterou mám rád...").

Ale proč právě srpeček a ne Proti hrotu do odbočky (podle tehdejších předpisů, podle dnešních pak Jízda doleva), to nevím. Třeba tam nějaký důvod byl-už tehdy štíhlá výhybka.
Ano, mezi "obyčejnými" a štíhlými/obloukovými výhybkami byl dříve dost podstatný konstrukční rozdíl. Ty první měly sečné jazyky s poměrně velkým přírazným úhlem (takže do odbočky "kopaly") a přímou srdcovku (obojí bylo výrobně jednodušší, resp. ještě dříve jediné možné), ty druhé měly tečné jazyky s tečnovým zakončením a obloukovou srdcovku (takže ty štíhlé byly transformovatelné na obloukové a konstrukčně šlo o jednu a tutéž výhybku).

Teprve sjednocená soustava výhybek ten rozdíl smazala, všechny měly tečné jazyky se zkoseným hrotem - přičemž kromě tohoto sjednocení tu bylo ještě jedno, a sice v tvarech jako takových, které jsou totožné s německými (o čemž se dříve tolik nemluvilo).
Pátek, 11. ledna 2019 - 09:46:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5888
Registrován: 9-2011
S499, Asdf: jojo, číslo vlaku je v UK fpoctatě jen služební údaj. Když jedete vlakem, tak podle našich zvyklostí vlastně v každé stanici přesedáte [happy] (nebo se aspoň mění číslo vlaku), páč odjíždíte "eleven twenty train to Glasgow"-em, v další stanici zjistíte, že sedíte v "eleven fifty three train to Glasgow", o kus dál jste ve "twelve twenty train to Glasgow" atd.
Sledovat takovejhle vlak v nějaký aplikaci "MyTrain" může bejt docela zajímavý [proud]
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 11. ledna 2019 - 09:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3003
Registrován: 2-2010
Hajnej: díky. Jinak se omlouvám, vyjadřovala jsem se v mém příspěvku 3002 k obrázku Jnd (příspěvek 11896)-tedy k Vojkovicím, nikoliv k Hájku, ani k obrázku Rosse (ten jeho naskenovaný předpis v době pořízení foto už jistě neplatil). Dobré by bylo vědět, kdy byla fotka JnD ve Vojkovicích pořízena a jaké předpisy v té době platily. A odhaduji, někdy po roce 1982, kdy se postupně likvidovaly sergeje v PLD Sokolov.

Vy se díváte se na problematiku očima technika a konstruktéra. Já ji vidím z hlediska dopravního-předpis D1 z roku 1962 rozlišoval mj. výhybku obloukovou a štíhlou. Vysvětluji si to tak, že konstruktér nazval výhybku ve Vojkovicích výhybkou štíhlou, protože vyhovovala tehdejším technickým parametrům. A proto se osadila příslušným návěstním tělesem pro štíhlou výhybku ve smyslu citace tehdejší D1 (viz můj příspěvek 3001). Z dopravního hlediska to bylo pro strojvedoucího srozumitelné.
Třeba se nějaký pamětník od traťovky vyjádří, proč tam byl ten "srpeček" a zda se jednalo o výhybku jednoduchou, obloukovou nebo štíhlou.
Pátek, 11. ledna 2019 - 10:10:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18202
Registrován: 5-2002
Haan: předpis D1 z roku 1962 rozlišoval mj. výhybku obloukovou a štíhlou
To je z Rossovy fotky evidentní a bylo by zajímavé vědět, podle čeho (možná by to mohl Ross najít a [fotic], když už to tu rozpoutal [wink]).
Rozdíl je IMHO v tom, že štíhlá výhybka se vkládá do přímé, kdežto oblouková do oblouku, a důsledkem toho rozdílu je právě fakt, že u jinak zcela identických výhybek je svislej obdélník přiřazen jednou tomu a jindy onomu směru.

konstruktér nazval výhybku ve Vojkovicích výhybkou štíhlou
Konstruktér ji mohl nazvat jak chtěl, podstatné je to, že štíhlou nebo obloukovou ve smyslu pojmů používaných v tehdejší D1 se stává až okamžikem vložení.

zda se jednalo o výhybku jednoduchou, obloukovou nebo štíhlou
Už podle obloukové srdcovky nemohlo jít dříve o jednoduchou výhybku.
A zase jsme u posunutí významu: jednou je jednoduchá antonymem obloukové (a má význam "obyčejné"), jinde je antonymem křižovatkové...

Chtěl jsem se podívat, zda jsem Vás nemystifikoval s těmi klíči od výměnových zámků, a co jsem nenašel: větve se v nalezení tabulce rozlišovaly jako přímá a vedlejší. To by se jeden pos...

Tady velmi názorně vidíte, proč je potřeba si správně (jednoznačně a srozumitelně) nadefinovat základní pojmy - bez toho se nikam nedostaneme (leda do [zadnice]).
Pátek, 11. ledna 2019 - 14:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 402
Registrován: 7-2011
V žádném případě bych se nechtěl motat do Vaší odborné debaty ohledně výměn, toho jsem dalek. Fotka z Vojkovic byla pořízena určitě po roce 1990, spíš v r. 92. To se již ve velkém nasazovaly Brejle dvojmo. Jinak Sergeje na této Podkrušnohorské magistrále byly v laufu od půlky sedmdesátek až do r. 91 kdy začal poměrně rychlý ústup ze slávy této tak úspěšné řady na této trati.
Pátek, 11. ledna 2019 - 16:48:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8569
Registrován: 5-2002
Ne ne. Brejle byly o dost pozdější příběh.
Já šel z depa 31.1.1998 a teprve pak na nich Sokolov začínal jezdit. Ale Chomutováci začínali dříve. To by mohl být ten rok 1992, 3?
Pátek, 11. ledna 2019 - 17:21:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 538
Registrován: 5-2013
Haan: kdy byla fotka JnD ve Vojkovicích pořízena (...). A odhaduji, někdy po roce 1982
frako: Fotka z Vojkovic byla pořízena určitě po roce 1990, spíš v r. 92.

Na tom brejlovci je logo ČD [biggrin].
Pátek, 11. ledna 2019 - 17:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11898
Registrován: 4-2003
Fotka je 753 376+362 Vojkovice 25.6.1999
https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Pátek, 11. ledna 2019 - 17:55:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 1-2018
ty Vojkovice jsou rok 1998-99 K 28.5.1998 byla převzata do stavu DKV Louny - PJ Chomutov.
a na tomto odkazu je zajímavé foto těchto brejlí z roku 1999
http://mamba754.wz.cz/753/376/376.html#loko
Pátek, 11. ledna 2019 - 17:59:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 1-2018
Jnd: "Fotka je 753 376+362 Vojkovice 25.6.1999"
to bude asi špatné datum, vzhledem v jaké pozici se nachází dne 23.6.1999
Pátek, 11. ledna 2019 - 18:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11899
Registrován: 4-2003
Hmm možná to byl teda květen ,mrknu pak na to . Jen si pamatuju ,že ten den jelo minimum vlaků ...
https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Pátek, 11. ledna 2019 - 18:19:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3004
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"To je z Rossovy fotky evidentní a bylo by zajímavé vědět, podle čeho (možná by to mohl Ross najít a [fotic], když už to tu rozpoutal [wink])."
Rossův naskenovaný předpis je D1 platný od 28.5. 1954 do 28.8. 1962. V době pořízení fotografie z Vojkovic, kterou sem dal JnD, už jistě neplatil. Ocitovala jsem v mém příspěvku D1 z roku 1962. Jak to bylo D1 v období 1987-1997 nevím (nemám předpis D1 k dispozici). V pozdější D1 platné od roku 1997 se 4.změnou se již návěst „Vedlejším směrem“ nevyskytovala, zrovna tak, jako ani pojem „štíhlá výhybka“. Pro posouzení, zda ten srpeček na výhybkovém návěstidle na fotce z Vojkovic je v té době správně, nebo nesprávně osazen, je nutné vědět datum pořízení snímku. V té době platily jiné předpisy a jiné definice. A možná ještě platila stará Pravidla technického provozu železnic (PTPŽ), v nichž bychom se dočetli, že tam použité definice se nijak nelišili od definicí použitých v tehdejších D1 a D2. A ráda bych dodala, že strojvedoucímu je úplně jedno, jestli tam měla být Jízda vlevo, nebo Vedlejším směrem (srpeček). Ten musí poznat jediné-kam to stojí a co mu z toho případně plyne.
Hajnej:
"Tady velmi názorně vidíte, proč je potřeba si správně (jednoznačně a srozumitelně) nadefinovat základní pojmy - bez toho se nikam nedostaneme (leda do [zadnice])."
Já to názorně vnímám díky diskusím zde, ze kterých vznikají nedorozumění, když každý máme jiný slovník z pohledu dopravního x technického). Ten současný binec v terminologii různých předpisů, který se do dnešní D1 postupně dostává, je způsoben rozdílnou řečí a i úzkým profesním myšlením techniků (nic proti nim, patří jim obdiv) a myšlením z dopravního hlediska provozních pracovníků (těm patří obdiv také). A pak si nelze rozumět. Vzpomeňte třeba na příklad v diskusi „obvod stanice“, který je z dopravního hlediska vymezen vjezdovými návěstidly z obou stran. Z technického hlediska vidíte to vymezení krajními výhybkami. Pak se stane, že písemný rozkaz, nařizující pomalou jízdu na záhlaví stanice zní (volně napsáno): "PJ na záhlaví stanice XY v 1. TK v km...". Traťovák i zabezpečovák tu 1.kolej ve stanici (podle svých předpisů) vidí jako traťovou kolej, dopravák podle D1 jako staniční kolej (byť je pokračováním TK). A mohla bych pokračovat i s rozjezdem vlaku ze zastávky na vjezdovém záhlaví v obvodu stanice a podobnými mě teď zrovna nenapadajícími nedorozuměními. Jsem pro to, aby se terminologie technická (včetně myšlení techniků) podřídila terminologii a pravidlům uvedeným v D1.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pátek, 11. ledna 2019 - 23:34:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 761
Registrován: 6-2015
Ještě k těm Úvalům - našel jsem zajímavou fotogalerii focenou ale až po odklizení trosek, zbytky vozů po nehodě jsou odstaveny v žst. Běchovice:
https://tinyurl.com/y9o2h2xb
Sobota, 12. ledna 2019 - 09:23:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18205
Registrován: 5-2002
Haan: Traťovák i zabezpečovák tu 1.kolej ve stanici (podle svých předpisů) vidí jako traťovou kolej, dopravák podle D1 jako staniční kolej (byť je pokračováním TK).
Traťovák možná, ale zabezpečovák tomu úseku mezi vjezdem a krajní výhybkou v praxi neřekne jinak než "zhášák" (protože po jeho obsazení zhasne volnoznak na vjezdu)... [wink]
Sobota, 12. ledna 2019 - 16:37:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11909
Registrován: 4-2003
Tak jsem pátral po té nehodě 753 376 a ten odkaz co sem linkoval elbun http://mamba754.wz.cz/753/376/376.html#loko má špatný datum pač správný je http://spz.logout.cz/provoz/perstejn.html. Čož pak sedí i k mé fotce z června ...

Konec hlášení.
https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Sobota, 12. ledna 2019 - 19:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 1-2018
Jnd: jak jsem nakoupil na "mamba754" , tak jsem prodal.
A aby vše odpovídalo pošlu ten link správci webu "mamba754"
Jinak omluva za nepřesné informace. elbun
VIA
Neděle, 13. ledna 2019 - 08:36:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 8-2017
Po letech ježdění okolo mne včera napadla otázka, co je to vlastně na kopci u Čebína, přesně tady: 49.3108150N, 16.4988739E Něco vodárenského? Nebo jsem úplně vedle? Díky znalým za odpověď.
Klasik
Neděle, 13. ledna 2019 - 08:59:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 7-2014
VIA: Na kopci je vodojem Vírského oblastního vodovodu a pod kopcem čerpací stanice.
Neděle, 13. ledna 2019 - 12:48:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3081
Registrován: 7-2012
David Jašo

Proto jsou logičtější soustavy, kde má permisivnější znak víc světel (např. jestli mě pamět neklame, tak někde ve světě se dá vidět autoblok s permisivním stůj pomocí dvou červených a absolutním pomocí jedné).

Je strašně nepřehledné pro strojvedoucí když část stanice je bez rychlostní soustavy a v novějších obvodech je rychlostní soustava. Takových paskvilů není moc, ale jsou.
Neděle, 13. ledna 2019 - 15:07:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18208
Registrován: 5-2002
MŠ: Takových paskvilů není moc, ale jsou...
...a mizí před očima.
Neděle, 13. ledna 2019 - 15:42:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3082
Registrován: 7-2012
No já naštěstí všude mám rychlostníky , proto nikdo nepozná jestli se jedná o stanici bez rychlostní soustavy. Z vjezdové skupiny se odjíždí na jedno světlo a že Záběhlic na rychlostní soustavu. Pro mne je podstatné jestli jsou/nejsou zapojena rychlostní relé .
Neděle, 13. ledna 2019 - 16:20:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18212
Registrován: 5-2002
MŠ: Pro mne je podstatné jestli jsou/nejsou zapojena rychlostní relé
Použití nebo nepoužití rychlostních relé není až zas tak spolehlivou indicií RNS - platí to jen jedním směrem...
Neděle, 13. ledna 2019 - 16:26:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3893
Registrován: 11-2008
A jaká je vůbec na celém ONJ největší traťová rychlost ?
Neděle, 13. ledna 2019 - 16:58:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3083
Registrován: 7-2012
Na mostu přes Plynární ulici je rychlostník 30 km/h . Nic tragického, ale je nějaká závěrová tabulka atd.
Neděle, 13. ledna 2019 - 18:00:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5891
Registrován: 9-2011
Von hlavně přes Plynární ulici žádnej most neni [wink]
Jen přes ní kdysi bejval přejezd, a to ještě vlečkovej [proud].
Všichni jste volové. Servít
Neděle, 13. ledna 2019 - 18:16:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3084
Registrován: 7-2012
Rejpale ulice U plynárny!
Neděle, 13. ledna 2019 - 18:18:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18213
Registrován: 5-2002
MŠ: Rejpale
To není jedinej zrádnej dubl...
Největší maso je snad Cukrovarská/Cukrovarnická, Pivovarská/Pivovarnická a Lihovarská/Lihovarnická...
Neděle, 13. ledna 2019 - 18:27:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3896
Registrován: 11-2008
Jestli je v celém ONJ max traťová rychlost 30 km, tak co řešíte "jedno - dvou" světlové návěsti. I na "40 a výstraha" snad pojede max 30 km/h.[andel]
VIA
Neděle, 13. ledna 2019 - 18:46:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 8-2017
Klasik: Děkuji. Tak jsem to skoro trefil. Mne ještě napadalo, jestli to není nějaký vjezd do podzemí, prostě něco tajného[wink].
Neděle, 13. ledna 2019 - 19:48:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3085
Registrován: 7-2012
Výpravčíxy:
"Jestli je v celém ONJ max traťová rychlost 30 km, tak co řešíte "jedno - dvou" světlové návěsti. I na "40 a výstraha" snad pojede max 30 km/h.[andel]"
I tak jsou rychlostní relé kmitač atd.
Neděle, 13. ledna 2019 - 20:08:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18214
Registrován: 5-2002
MŠ: I tak jsou rychlostní relé kmitač
Zcela určitě tam budou průjezdová relé u odjezdů, protože ty musí umět předvěstit, co je na JL (ať už na nuselským, nebo na "pětkovým").
A jestli jsou v R-blocích, tak jsou tam s nimi i H, ovšem otázkou je, jestli vůbec tahají (na odjezdu určitě ne, protože se odjíždí na dolní žlutou, a na vjezdu je otázka, jestli se s tím někdo zalamoval a nepropojil tuhle část obvodu relé DS natvrdo.

Kmitač tam není kvůli průjezdům vnitřkem ONJ, ty v dopravním programu vůbec nejsou (pokud tedy neuvažujeme dělené koleje 4, 6, 9 a 11, ale tam je stejně na vjezdu furt opakovaná výstraha), ale opět kvůli předvěštění těch JL.

To, že je to na odjezdu jinak než na vjezdu, je nejspíš dáno tím, že když se stavěl odjezd (tj. mnohem později než vjezd), tak teprve začalo odeznívat hloupé období "každou kravinu vynávěstit" (Libeň, Ústí západ...).

Co tam máš dál...?
Neděle, 13. ledna 2019 - 22:18:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1870
Registrován: 4-2006
VIA: mapa brněnských páteřních vodovodů zde: http://www.vov.cz/?akce=ke-stazeni, první odkaz pod mapou, ale je to pomalé...
Čebínský vodojem slouží k mixování vody z Víru a přivaděče Březová II. Odtam se to větví do vodojemu na Palackého vrchu (nad VUT) a do vodojemu Bosonohy (s odbočkou svisle nahoru do Kohoutovic).
P.S.: Ono to skoro něco tajného je [happy]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pondělí, 14. ledna 2019 - 06:25:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3086
Registrován: 7-2012
Hajnej:
"


To, že je to na odjezdu jinak než na vjezdu, je nejspíš dáno tím, že když se stavěl odjezd (tj. mnohem později než vjezd), tak teprve začalo odeznívat hloupé období "každou kravinu vynávěstit" (Libeň, Ústí západ...).

Co tam máš dál...?"


Vjezd je podstatně starší ONJ končilo pod mostem v Chodovské ulici. Tehdy termín návěstidlo bez rychlostní soustavy nebyl.

Ten je krátkou dobu. Vjezd se stavěl už normálně s rychlostní soustavou.

Jinak po zrušení 3 ramen návěst vjezd do jiné odbočky nezanikla směrová soustava. Potom přišla do módy takzvaná elektromagnetická spřahadla která spouštěla na vjezdu žluté rameno odpadem elektromagnetu. Časté na trati Brno - Česká Třebová.

(Příspěvek byl editován uživatelem Marcel_Štancl.)
Pondělí, 14. ledna 2019 - 07:51:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3087
Registrován: 7-2012
Pardon odjezd Záběhlice
Pondělí, 14. ledna 2019 - 16:09:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18216
Registrován: 5-2002
MŠ: Tehdy termín návěstidlo bez rychlostní soustavy nebyl.
To sice nebyl, ale přesto to neznamenalo, že se na starým Vjezdu s traťovou 30 (a pamatuju i 20) musí ta 40 návěstit.
Pondělí, 14. ledna 2019 - 17:08:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3088
Registrován: 7-2012
Nemám nic proti návěštění 40, ale musí nad tím být bezpečný dohled. Co udělá fíra když mu pro poruchu to dolní světlo s 40 zhasne a nespadne znak na stůj? Zkus si částečný zkrat na primáru návěstního transformátoru mezi středem a jedním koncem. Pokud budeš mít od stavědlové ústředny k vjezdovému návěstidlu dostatečnou vzdálenost pojistka Ti nepraskne a dohled zhaslého světla bude signalizovat svícení.
Pondělí, 14. ledna 2019 - 19:20:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5892
Registrován: 9-2011
A zvedané žluté rameno jak souvisí se směrovou soustavou?
Já ještě pamatuji v Krásnu n. Kys. na žilinském záhlaví samostatné předvěsti odjezdů.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 14. ledna 2019 - 19:45:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3090
Registrován: 7-2012
Aleš_Liesk.:
"A zvedané žluté rameno jak souvisí se směrovou soustavou?
Já ještě pamatuji v Krásnu n. Kys. na žilinském záhlaví samostatné předvěsti odjezdů.
"
Elektrický jsem schopen se zdvihnutým ramenem průjezd odbočkou. Ale muselo by to potom být na všech mechanických vjezdech.
Pondělí, 14. ledna 2019 - 20:07:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18217
Registrován: 5-2002
MŠ: Zkus si částečný zkrat na primáru návěstního transformátoru mezi středem a jedním koncem.
Marceli, předpokládám, že se tím v minulosti zabývali jiní, a to dost důkladně, takže není potřeba se zabývat nějakou Tvojí mytologií...
Úterý, 15. ledna 2019 - 05:22:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3091
Registrován: 7-2012
Hajnej:
"MŠ: Zkus si částečný zkrat na primáru návěstního transformátoru mezi středem a jedním koncem.
Marceli, předpokládám, že se tím v minulosti zabývali jiní, a to dost důkladně, takže není potřeba se zabývat nějakou Tvojí mytologií...
"
Zřejmě jim nepřišel fíra vynadat na místě. Co blbnete nesvítí ranžírka a signalista tvrdí, že má postaveno. S myśema a dalším teorie nepočítá, že lezou všude je věc druhá.

(Příspěvek byl editován uživatelem Marcel_Štancl.)
Úterý, 15. ledna 2019 - 09:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18219
Registrován: 5-2002
MŠ: S myśema a dalším teorie nepočítá, že lezou všude je věc druhá.
Jestli ono to nebude tím, že se tak nějak předpokládá, že zabzař bude v řádném udržovacím stavu a ne v bordelu...
Úterý, 15. ledna 2019 - 09:25:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3092
Registrován: 7-2012
No jistě špatná údržba myši tam nemají co dělat.
Mladějov
Úterý, 15. ledna 2019 - 10:09:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13426
Registrován: 3-2007
Koukám tradiční neschopnost opustit téma.
Jenki
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 09:39:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5406
Registrován: 5-2002
Z úplně jiného soudku :

protože potomek se bude přesouvat na druhý stupeň ZŠ, což znamená dojíždění někam jinam, tak mne rodiče jeho spolužáků požádali, abych pro děti i dospělé spáchal nějaký manuál / kurz na téma "jak přežít ve veřejné dopravě". Přecejen pro děti ve věku 10+ je "mamataxi" už poněkud luxus.

Narazil jsem na drobný problém - kolik je vlastně různých způsobů zacházení s dveřmi u kolejových vozidel? Když vezmu jen své blízké okolí tak tam máme 810/010, 813/913, 843/043/943, 471/071/971/, 460/060, sem tam nějaká ta klasika. Už jen třeba nějak rozumně popsat rozdíl mezi klasikou a 460/060 mi přijde docela potřebné (nezavírej dveře, nejde to a rozbijou ti hubu vs zavři dveře, nebo ti rozbije hubu průvodčí, popř. z nich vypadneš za jízdy). Pokud člověk není šotouš tak z toho může mít fakt pörkölt (a pak se mám divit některým rodičům, kteří druhý stupeň ZŠ vybrali podle zadání "vlakem ne, autobusem jo").

Otázka tedy je - namáhal se už někdy někdo něco podbného spáchat, nebo to holt budu muset vytvořit sám?
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 09:57:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4807
Registrován: 3-2004
Jenki
V ČD magazínu (nebo jak se to teď jmenuje) vycházel na pokračování seriál na toto téma a zpracované to bylo poměrně kvalitně. Tam bych hledal - snad mají nějaký webový archív. Odhaduju to tak na dobu před 6 lety.
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 10:12:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18234
Registrován: 5-2002
Jenki: kolik je vlastně různých způsobů zacházení s dveřmi u kolejových vozidel?
Na Tebou vyjmenovaných vozidlech tři:
471/071/971, 843/043/943 a 814/914 otvírá dveře tlačítkem a zavírá je sama povelem od fíry nebo timeoutem nebo stiskem téhož tlačítka (což bych ve stanicích s krátkým pobytem vůbec neřešil).
460/060 a 810/010 má dveře na kliku, za kterou se zatáhne a ony se otevřou vzduchem, zavírá se centrálně - opět neřešit.
Klasika - otevírá se klikou a tahem ruky, zavírá se rovněž rukou. Řešil bych pouze pokud jezdí turnusově, jinak ať se stará dopravce.

popř. z nich vypadneš za jízdy
Já jsem doma celé rodině ukázal fotky té západky, ale u desetiletých dětí vidím určitý problém v tom, že tam pořádně nedokouknou.
Takže jasné doporučení: v okolí dveří se chovat jako horolezec ve stěně - tedy držet se čehokoliv pevného.

Přecejen pro děti ve věku 10+ je "mamataxi" už poněkud luxus.
No hlavně je to mamataxi začarovanej kruh - rodič se bojí poslat dítě do školy pěšky, protože okolo ní jezdí hodně aut, ale to jsou v inkriminovanou dobu právě ty mamataxíky...
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 12:48:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2575
Registrován: 6-2016
"No hlavně je to mamataxi začarovanej kruh" - toto tvrzení je hrubě genderově nevyvážené! Jezdí hodně i fotrtaxi.
Jejich "soužití" při zastavování/odjíždění je dobré sledovat z větší dálky[rofl]
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 13:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5903
Registrován: 9-2011
Já bych to vyučoval takhle:
- je na dveřích tlačítko? (či v jejich blízkosti - pak by tam měl být nějaký pičtogram): stiskni, počkej, na/vystup a zapomeň
- je tam klika/madlo?: stiskni/zatáhni, na/vystup a zapomeň
- křičí na tebe průvodčí, jestli máte doma korálkový závěsy? Odrecituj mu básničku: "Minule jsem jel podobným vagonem a zkoušel dveře zavřít, nešlo to a navíc na mě průvodčí křičel, že se dveře zavírají samy."

Třetí bod je sice trochu (dost) protimodrogumní, ale faktem je, že k nákupu jízdenky není nutno skládat zkoušku ze znalosti zavírání jednotlivých druhů dveří, a dveře na originál-460 a B vypadají opravdu stejně.
Nalepit na dveře cedulku "Prosíme, zavírejte za sebou" (nedejbože i s druhým řádkem "Please, shut the door") je pro ČD fakt neřešitelnej problém.
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 18:31:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3367
Registrován: 3-2006
U té 814, by bylo vhodné doplnit to školení o obsluhu WC. [wink]
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 19:09:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2576
Registrován: 6-2016
Mořepetr: Máš na mysli obsluhu dveří WC, že? Obsluhu vlastního WC většina cestujících zvládá bez návodu[rofl]
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 19:33:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3886
Registrován: 5-2004
Aktuálně je na FB populární tohle. [wink]

A mimochodem taky nechápu, proč ta funkcionalita tlačítek vevnitř prostě není „zavřít a zamčít“ a „odemčít a otevřít“.
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 19:53:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5909
Registrován: 9-2011
Tak to vám povím velice přesně: původně to tak bylo a mládež se "bavila" tím, že se nahla dovnitř, zmačkla tlačíko "zavřít a zamknout" a pak se bavila tím, jak se na hajzl nikdo nedostane, i když je prázdnej. [kladivo]
(na to by pomohlo každýmu takovýmu nalejt do krku lžicu projímadla a pak se bavit tím, jak se tam nemůžou dostat voni)

EDIT: předpokládám, že můžete na FB psát (já jakožto neregistrovaný nemohu a registrovat se tam nehodlám). Tak tam to vysvětlení prosím dejte, aby se ukázalo, že konstruktér není až takovej pitomec, jak to z toho článku vypadá.

(Příspěvek byl editován uživatelem Aleš_Liesk..)
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 20:01:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18240
Registrován: 5-2002
DJ: A mimochodem taky nechápu, proč ta funkcionalita tlačítek vevnitř prostě není „zavřít a zamčít“...
Nechci předvídat, ale až nějakej vtipálek před Tebou to "zavřít a zamčít" aplikuje při odchodu a Ty se následně na WC nedostaneš a posereš se před dveřma, tak to pochopíš celkem snadno a rychle.

Ale teď vážně: původně to opravdu bylo tak, jak se dožaduješ, ale neobstálo to v "testu mateřskou školkou", neb nastala právě svrchu uvedená situace. Tak se to upravilo do současné podoby. Běžné dveře taky zamykáš až po zamčení, nebo snad ne...?

... „odemčít a otevřít“
To tam snad je, ne...?
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 20:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3368
Registrován: 3-2006
honzaklonfar:
"Mořepetr: Máš na mysli obsluhu dveří WC, že? Obsluhu vlastního WC většina cestujících zvládá bez návodu[rofl]"

Ano myslím dveře.[rofl]
Už ten zázrak je i na Youtube[lol]