Diskuse » Železnice » „Vlára“ a okolí » Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 28. 12. 2018 « předcházející | další »

Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 28. 12. 2018

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 25. listopadu 2018 - 20:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 186
Registrován: 7-2017
Lajos . . . . . . Máš naprostou pravdu. Neměl jsem asi toto téma otevírat, i když to bylo myšleno v dobrém, jako vzpomínka na časy minulé. . . . . [masinka]
Pondělí, 26. listopadu 2018 - 14:50:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8383
Registrován: 6-2006
Ale no tak, příspěvky o vládnoucím hnoji na Hradě tu nemají co dělat. Musíte to jednoduše vydržet a také budete staří a upřímní.
S tou současnou kriminalitou v ulicích, by se také mělo něco dělat. Se nedivím, že se leckomu stýská. Výmluvy v tv, že soudy a kriminály potřebují ulehčit, mě neberou.
Pondělí, 26. listopadu 2018 - 20:16:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 7-2017
Zdravím. . . . .Tak mi poslal kamarád historické foto našeho stroje 556 041. Bude ale ještě staršího data, protože pokud si pamatuji, dosadili jsme na dveře dýmnice i reflektor, a též stav či lépe čistota lokomotivy dokazuje že ještě nebyla v "rukách", či v turnuse.
No, a víte, jak se dalo docílit perfektního lesku parní mašinky ve velmi krátké době? Na čistící vlnu jste na horkém parním kotli mohli zapomenout. Na to měli ale "gríf" staří pomocníci v parní trakci. V konvi si připravili směs nafty s malým obsahem oleje. Natáhli ji do "špricky" na jejíž konec potom přiložili palec a tlakem na píst vytvořili neskutečnou mlhu , či chcete-li aerosol kterým ze dvou tří metrů od stroje pokryli perfektně tenkou vrstvou emulze za chvíli celou mašinku, ta se leskla jak oni říkali jako "psovi k. . . y". Já sám jsem to párkrát zkoušel, ale výsledek byl vždy spíž žalostný. ,
Ke konci parní trakce se asi stalo, že motorizace Považí probíhala pomalejším tempem než jaké se předpokládalo , a tak i ubývající parní mašinky byly ještě z jejich posledních sil nasazovány na výkony někdy i dost kuriozní, jako třeba na os.vl 2802/2813 Žilina - Blava hl. a zpět.
Proč kuriozita? Poněvadž vzpomínané os.vl. měly stanovenou rychl. 100km/hod, které štokr nemohl dosáhnout(a přece ji dosahoval, i když už to na jeho chování bylo dost poznat).Krom toho potřeboval i pobyty k doplnění vody ve větších stanicích. Pro nás ale byla věc cti dodržovat jízdní časy a do cílové stanice dojet včas.
Neměl jsem tu tůru vůbec rád. Odjezd byl ráno ze Žiliny asi po čtvrté hodině a do Blavy jsme dojeli před desátou hodinou. V Blavě po odstavení mašiny v depu byl odpočinek do sedmnácté hodiny na nocležně. No jaký to byl odpočinek či spánek přes den si asi dovedete představit.
Z Blavy byl odjezd okolo 17.30 hod a příjezd do T.Teplé, kde nás střídali kolegové, byl ve 21.50. Poslední vlak Mos 14118 domů na Moravu měl ale odjezd ve 21.40 hod. Takže co mi zbývalo, než jít zase naštvaný spát na teplanskou nocležnu. Tedy opravdu tůra jak blázen.
Naštěstí mě tato túra nějakým snad zázrakem obcházela, a nebo se stalo, že v Blavě nás neposlali na nocležnu, ale po dozbrojení jsme jeli ihned na Blavu-východ nebo Vlčí hrdlo pro nějaký Pn.vl.
Nakonec dost příhod s touto mašinkou už jsem zde uveřejnil dříve, takže opakovat se raději nebudu.
V pátek 30.11. mě pozval kamarád na výlet do Přerova na prohlídku, či exkurzi do tamního DCP Přerov. Snad odtud přivezu nějaké zážitky a fota.
Na 10.12 mne pozval bývalý kolega fíra, Emil B.(ten co mi poslal foto 041) na setkání veteránů-bývalých kolegů v T.Teplé. Snad i tam něco ulovím ?
Když tak přemýšlím o tom našem štokru 041, jaké by měl asi označení po "novém", dalo by se to nějak vydedukovat? Ale asi ne. Mějte se. . . . . . . [masinka]
Pondělí, 26. listopadu 2018 - 20:27:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2556
Registrován: 11-2006
10.12.pokud to vyjde, tak se u Zaka pravděpodobně setkáme. S Emilem jsme staří přátelé, tak si na něho také rád počkám.[wink]
Jestli se nemýlím, štokr je vyfocen v depu v Teplé na "druhé" koleji 8a kousek před točnou.

(Příspěvek byl editován uživatelem E499001.)
Jsem první a zároveň i poslední bobina ve státních službách . . . E 499.001
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Pondělí, 26. listopadu 2018 - 21:00:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 564
Registrován: 1-2009
1.12.2018 s čerty do skanzenu s EP 1000:
https://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/2071-s-certy-do-skanzenu


(Příspěvek byl editován uživatelem 754_0669.)
Trainweb.cz
Středa, 28. listopadu 2018 - 20:10:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 7-2017
Zdravím. tak jsem o5 zde. . . . . Už jsem napsal celkem dost příběhů, které jsem prožil jako pomocník strojvedoucího-amatér. Jako motorový fíra jsem svolil k tomu , že za plat strojvedoucího pomohu vyřešit velký nedostatek pomocníků v ubývající už parní trakci, ale takových"rychlokvašek" nás bylo tuším 4-5? Bylo to něco nového a túry na páře mi nepřipadaly nijak namáhavé, tedy pokud bylo vše v pořádku .
Po nástupu služby v depu, jsem si celou mašinku komplet namazal, a že těch míst bylo. Jednou nám přišel na kontrolu cvičný (ten který v předchozím příběhu na mě číhal nad ránem v Bojkovících)a zeptal se mě, jestli mám všechno namazané? Řekl jsem mu že ano. Slezl z mašiny dolů a "objevil", že nějaká maznice která mazala kotlové saně je téměř prázdná. Tak o této jsem ale bohužel ani neměl tušení, a podle toho, kolik oleje v ní bylo, tak ji asi nedomazal nikdo už dost dlouho přede mnou. Skončilo to ale jen "instruktáží" od dotyčného cvičného " o možnej deštrukcii kotla", prémie mi vzít nemohl, protože to byla podmínka se kterou jsem topit na páru šel.
Později, snad za půl hodiny, jsem se na něm zase "zahojil" já, poněvadž mě hned z T.Teplé "odstavil" z mého místa a jal se topit on. Projeli jsme Nemšovou, H. Srní když nám začal klesat tlak v kotli . Podíval jsem se do pece a tam na topeništi byly "vytrhané diry" v ohni. Pohrabáčem jsem oheň upravil. Pro formu pohodil se štěstím pár lopat (proč se štěstím, o tom později), potom už jsem jel na přikladač a byl klid.
No a teď o tom "štěstí". To nás opustilo u vlaku s cisternami z Bratislavy. Už jsem to vzpomínal, že náš Štokr 041 měl dvě "mouchy", hřála pátá levá osa, a přikladač mlel nadrobno, téměř na prach uhlí.
S cisternani o váze 1750 t, jsme se vyšplhali okolo cihelny v Pezinku a pokračovali do Trnavy směr Žilina. Někde za Cíferem můj fíra, jinak velký špekulant, kterému stále nešlo do hlavy proč přikladač mele uhlí nadrobno vydedukoval, že ve šneku v tendru bude namotané dřevo (což se občas stávalo), a to podle něho způsobuje drcení uhlí.
V Trnavě po zastavení u vodního jeřábu jsem strčil chobot do tendru, pustil vodu, obešel jsem stroj, a hřbetem ruky jsem kontroloval teplotu ložisek. Vše, až na pátou osu bylo v pořádku. Fíra zatím nemeškal a uvedl přikladač do opačného chodu v přesvědčení, že se dřevo ze šneku nějak vymotá, či dostane ven a přikladač bude řádně pracovat. Bohužel, "díky" tomu opačnému chodu se ozvalo cvaknutí, a šnek se zastavil Ve spoji zalomených šneků se přecvakla nějaká už zřejmě unavená závlačka, či kolík, přikladač se stal nefunkčním. Fíra jen prohlásil "A je to v r**i, pojdeme na lopatu).
No, užil jsem si to tedy do sytosti. Nešlo ani tak o to házet lopatou, ale spíš o to, trefit s ní vždy do pece a navíc házet rovnoměrně do všech čtyřech rohů topeniště. Od "netrefování", kdy se mi podařilo sem tam natvrdo trefit rám dvířek mě už bolely celé ruky. Ke cti fíry ale budiž řečeno, že se se mnou celkem pravidelně v té činnosti s nadávkami střídal. Takže nakonec jsme se po pár zastaveních Trenčína a Púchově na vodu dokutáleli do Žiliny.
Nazpět nám dispečer dal vlak 62222 což byla teplanská zátěž. V depu pak závadu odstranili.
A víte jak se ze "Štokru" 556 041 dala zakrátko udělat "Unrra" 456 041? Vezli jsme celkem těžký "šutr" Z Mníchovej Lehoty do Žiliny. V Púchově jsme jen krátce dobrali vodu, fíra s kladivem obešel mašinku a zakrátko jsme mazali dál, bez zastavení až do Žiliny předn. Tam nás odvěsili, jeli jsme do depa dozbrojit stroj. Při dobírání vody fíra znovu obešel mašinu. Vylezl do kabiny a prohlásil : "je to v p**i, vytavilo sa nám na prvej osi ložisko". Slezl jsem dolů a šel se na to podívat. Z ložiska spojnice se ještě kouřilo a z maznice prskal vřelý olej. Myslel jsem, že mašina je kaput, ale fíra mě vyvedl z omylu . Zdemontovali jsme spojnice na pátou osu na obou stranách dali je na ochoz lokomotivy, přidrátovali a s pětikoláku se rázem stal čtyřkolák. Když jsem se fíry zeptal, proč jsme neshodili jen tu vytavenou spojnici, tak mi odvětil, že ta druhá by se zasukovala?
No, ze Žiliny jsme i tak vzali "normu" a "čtyřkolák" ji celkem bez problémů do T.Teplé zvládl.
Tož tak. . . . . . . . . . . . . . [masinka]
Středa, 28. listopadu 2018 - 23:06:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 11-2018
Dneska ráno nějak zahořel v Bzencu 1722...někdo nějaké podrobnosti?
Já jen vím, že z Bučovic vypraven náhradní bus do Brna.
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 07:19:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1566
Registrován: 2-2009
https://hodoninsky.denik.cz/pozary/vlaku-zacal-horet-podvozek-uha sil-ho-strojvedouci-20181128.html
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
Pátek, 30. listopadu 2018 - 19:46:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 7-2017

. . . . . .
Zdravím, posílám pár fotek z dnešní návštěvy v CDP Přerov. . . .Řídící panel "Horní Vláry" + předválečný protototyp "pragotronu", který přežil v plné kondici už několik režimů v této zemi a přežil i modernizaci žel . st. Přerov. Doufám, že tam na II. nástupišti vydrží ještě drahná léta. . . . . . . . .[masinka]
Pátek, 30. listopadu 2018 - 20:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 171
Registrován: 3-2018
Kolelač: To Veselí je nějaké fialové. Nemělo být dnes zapojeno?
balik
Pátek, 30. listopadu 2018 - 21:00:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2416
Registrován: 11-2002
Kolelač:
Od dnešního rána už mělo být Veselí připojeno a řízeno taky z CDP (na Vašich snímcích je ještě fialové). Asi se při ukončení výluky něco nepovedlo?
Na tom je zajímavé, že podle provozního řádu se osazenstvo na sále nezvětší - úsekový dispečer 1F (ten vlevo, co má reliéf přes 3 monitory) řídí vše od Vlár. Průsmyku až po Hradčovice, úsekovému dispečerovi 2F kromě trati Kunovice - Ostroh přibude právě i celé Veselí (a těch přejezdů [coze] ! A těch sousedů...). Teda řešit tady mimořádnosti - žádná sranda! No a Veselané, lesti to dobře chápu, zůstávají doma, ale za míň?
Pátek, 30. listopadu 2018 - 21:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 7-2017
Starý Hanák: Bohužel, jsem jen bývalý fíra, není to má "parketa",takže Vám v tom nepomohu, ale až Veselí spustí, určitě se to zde zjeví týž den. . . . . . .[masinka]
Javorina
Neděle, 02. prosince 2018 - 10:35:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 576
Registrován: 9-2007
Termín (den) zapojení Veselí do dálkového řízení z CDP Přerov se stihnul, takže od pátku 30. listopadu je Veselí skutečně řízeno z Přerova [vypravci]

A včera vyjel z Veselí do Strážnice zvláštní mikulášský vlak s EP 1000.
Úterý, 11. prosince 2018 - 19:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 927
Registrován: 12-2007
Poněkud opožděně Mikuláš z Vnorov i ode mně [vypravci] [masinka]
https://www.youtube.com/watch?v=INI4WlzONV0
Najbrt-Neberem do šrotu s ním
Najbrt-Vyvrchol nevkusu
Najbrt-Hnusnější, než jsme kdy čekali
Najbrt-Welcome in the darkness time
Středa, 12. prosince 2018 - 08:53:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 3-2013
https://zdopravy.cz/arriva-ma-dalsi-zakazku-od-kraju-bude-jezdit- na-vlare-vetsinu-uhajily-cd-20749/?fbclid=IwAR3mMrFiIvpi-XMlVJwQw Z2R9ChqrrxiMblrVyAnZQtiTuDJP9aTyzhWyUQ A je to tady [angry]
Středa, 12. prosince 2018 - 10:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6566
Registrován: 12-2011
Ano, přijde jiný dopravce. Čtete dobře. I zde se cestující dočkají lepších služeb.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
eber
Středa, 12. prosince 2018 - 11:10:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 11-2013
V současné situaci je to podle mého názoru krok zpět. Je to pomyslný skok z útesu, kdy nevidíme na dno. Možná "dopadneme" dobře, možná to bude šeredně bolet [uhoh] Nástupu Arrivy se bojím z toho důvodu, že náš kraj, jako jeden z posledních, vůbec nemá Integrovaný dopravní systém.

Jak moc se ztíží cestování lidem, kteří se budou pohybovat po tratích provozovaných Arrivou i ČD? Budou si muset kupovat více jízdenek?
Jak to bude s navazováním spojů? Prodlouží se tím ještě více jízdní doby?
Co znamenají ty "lepší služby"? Je to WiFi v motorácích? Já bych byl rád, aby v motorácích fungovaly základní služby, jako třeba WC... Za těch několik let, kdy jsem jezdil vlakem po Vláře denodenně (i teď jezdím alespoň párkrát za týden), se mi nikdy nestalo, že by se kupříkladu to WC nedalo někde v soupravě použít. Musíme si uvědomit, že těmi vlaky jezdí třeba i spoustu straších lidí. Naopak o jednotkách ř. 845 víme, že tam WC mnohdy při jízdách mezi Prahou a Trenčínem nefungovalo. Dojde ke zlepšení situace?
A kde vlastně bude probíhat servis Arriváckých jednotek?
Zavedením Arrivy také dojde k dalšímu rušení těch málo obsazených zastávek (a tím pádem otevřených čekáren), kterých už opravdu moc není. Nebo snad Arriva ty dosud otevřené přepážky nahradí svými lidmi?
Těch otázek je mnohem více a zatím jsem nikde nezískal odpověď, která by mne uklidnila.

Proto se příchodu Arrivy obávám. Co si o tom myslí ostatní pravidelní přispěvatelé našeho Vlárského vlákna? Napište. Alespoň se tady ta diskuze trošku zaplní [vypravci]
750371
Středa, 12. prosince 2018 - 11:24:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12797
Registrován: 9-2007
Kdo má byť minimální technické vzdělání asi ví, že wifi na některých úsecích nepůjde, ani kdyby tu jezdil zlatý v růžové košilce...Ale co, mnozí také nakupují v sekáčích...

DB se z ČR dělá odkladiště ojetin, Polák po eféře s posypovou solí v jídle nasadil vyšší level, a to pesticidy v ovoci...

No jen tak dál...[ok]

Na druhou stranu dobře všem těm ubrečeným stěžovatelům, kteří zahlcovali po reko dráhy média o tom jaký je špatný JŘ, soupravy atd. Ale kde budou brečet nyní?
s Ropidem na věčné časy...ámen...
Středa, 12. prosince 2018 - 11:34:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1568
Registrován: 2-2009
intelpetr:Ano, bude líp[biggrin][ok]
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
Středa, 12. prosince 2018 - 19:03:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 6-2017
Z pohledu cestujiciho vidim plusy i minusy. Plusem jsou lepsi soupravy. 810, nebo Bmx(ktere doufam uz na Javorine take nebudou) jsou opravdu katastrofa. I ta 845, kterou jsem nekolikrat jel z Phy na Slovacko je proste pohodlnejsi. WiFi ani tak na kratke trasy neocenim, pro nekoho to urcite muze byt plus. Minusem je, jak jiz vetsina zminila, stav obsluhy na zastavkach. Coz bych se rad zeptal zde znalejsich - je ve smlouve kraje obsazeno i toto? SZDC vlastni take cast nadrazi a zamestnancu, nemylim-li se, tudiz by uplne k hromadnemu ruseni dojit nemuselo...?
Středa, 12. prosince 2018 - 20:02:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 2-2018
Všude soukromníci ale jak se to vyřeší s obsazením zastávek, údržbou atd.. Zbytečnosti... zlatí brejlácí či hydry než nějaké jednotky co nemají ani klimu.. neříkám že to co tady jezdí klimu má .. Ale třeba takový žralok ji má ... A kraj by měl žádat spíš jednotky nízkopodlažní a klimatizované... Ale to jim Arriva nemůže nabídnout...
Středa, 12. prosince 2018 - 20:05:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8521
Registrován: 5-2002
A kraj by měl žádat spíš jednotky nízkopodlažní a klimatizované...

Já si myslím, že kraj hlavně žádá to, na co má...
Středa, 12. prosince 2018 - 20:11:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6567
Registrován: 12-2011
Kdo není trouba, ten by se dočetl, že Arriva bude jezdit primárně s motorovými vozy Alstom Lint (není tam však uvedeno, že to bude pronájem od Leo Expressu). Bude to velký pokrok oproti muzejnímu vozovému parku, co nabízí současný dopravce.

Já bych se nezlobil ani za Arrivácké 845, kdyby obstaraly spoje na dolní Vláře, pro pravidelné dojíždějící by byly rozhodně pohodlné, rozhrkaných Bdtn mám za ty dlouhá léta už opravdu dost.

Brejle budou chybět rozhodně, ale bude se to muset přežít [wink]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 12. prosince 2018 - 20:17:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 7-2017
Zdravím. . . . .Odbočím trošku na jiné téma . . . . . 10. prosince t.r proběhlo v restauraci "U Zaka" v T.Teplé setkání kolegů-firů dnes už na zaslouženém odpočinku, kteří se zhusta podíleli i na provozu na Horní Vláře.
Sešlo se nás tam bývalých kolegů a kamarádů víc jak padesát. Atmosféra, prostředí i pohoštění vše bylo na 1***, o tom svědčí i přiložená fota. I když jsem se se svými kolegy setkal po víc jak třiadvaceti létech a zprvu jsem měl potíže některé z nich vůbec identifikovat, zanedlouho po vzájemném představení proběhla velká debata a vzpomínání.
Opravdu bylo po celé odpoledne i večer o čem hovořit. Dík bývalým teplanským kolegům za překrásný den[ok]
. . . . . . . .. ...Vzpomenul jsem toto setkání i svému kamarádovi ve Veselí n/Mor. s tím, že je velká škoda že jsme se už velmi dlouho nesetkali bývalí spolužáci z ročníku 1950 kteří jsme měli teoretický výcvik ve veselské výtopně v roku 1966-1968. Bylo nás tam tehdy učňů okolo pětadvaceti.
Vzápětí jsem od něj obdržel trošku překvapivou odpověď , že ti měli přece setkání o pár dní dříve a to v pátek 7.prosince t.r. Jsem z toho trošku smutný, prožili jsme tehdy spolu krásná dvě léta, a nakonec i při svém povolání mašinfírů jsme se i potom zhusta na kolejích potkávali.
Tímto je alespoň na dálku pozdravuji a snad někdy příště ? . . . . .[masinka]
Středa, 12. prosince 2018 - 20:25:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 6-2017
Intelpetr: to znamena, ze vsechny Sp Brno-Vlara budou koncit v UH a ani v ranni a vecerni spicce nepojedou? To mi prijde jako nesmysl, vzdyt i R z Luha budou jezdit porad dal .
Středa, 12. prosince 2018 - 20:41:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6569
Registrován: 12-2011
Čekám, že ano.

Ale nějaký Arriva express Brno - Bylnice (Slovensko) by neurazil.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 12. prosince 2018 - 21:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 6-2017
AEx Brno-Nitra je krasna predstava. Jinak by me jeste zajimalo, kde budou vozidla deponovane...
Středa, 12. prosince 2018 - 23:56:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 607
Registrován: 1-2014
intelpetr:
Ano, kdo neni trouba take cte, ze mimo 10 ks od Alstomu, ma jezdit 11 ks 845, ktere maji byt postupne nahrazeny Stadler GTW.
Ted uz by me jen zajimalo, s cim se vytahnou na AEX?
Asi by bylo divne mit krajskou linku Os a Sp v Lintech a expresy i nadale v 845...?
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 07:44:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2579
Registrován: 11-2006
Kolelač: [ok] Fotil to Emil?
Jsem první a zároveň i poslední bobina ve státních službách . . . E 499.001
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 08:04:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 8-2017
Ted uz by me jen zajimalo, s cim se vytahnou na AEX?

Třeba s ničím? Smyslem téhle linky bylo udělat si jméno, ukázat schopnost provozovat dopravu a díky tomu dostat nějakou linku v závazku. Což se splnilo a dál je tímto linka zbytná. DB nejsou charita.
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 09:01:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 7-2017
E499001. . . . . . . . Ano, fotil to Emil, a to i přes můj zákaz , že se na žádném fotu nesmím objevit. I Vám p. "majiteli" Hurvínka poděkování za krásné odpoledne [ok] . . . . . . [masinka]
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 10:45:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6570
Registrován: 12-2011
ma jezdit 11 ks 845

Což je jen přechodné řešení do dodání nových Stadlerů. I tyto dočasná vozidla ale budou krokem vpřed [proud]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Slanour
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 11:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 642
Registrován: 6-2008
Servis bych předpokládal například ve Veselí v DPOV, těch pár kolejí, co tam má ČD pronajaté od nich, nestojí ani za řeč. Jinak eště tady ti věční obhajovatelé soukromníků neodpověděli na to, jak to bude s prodejem jízdenek např. v Popovicích, Záhorovicích aj., kde sou dodnes lidé zvyklí kupovat lístek u kasy? A co třeba až se něco vy[zadnice]? Jak to má ošetřené soukromník?
Slaňour
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 12:07:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14374
Registrován: 12-2007
jak to bude s prodejem jízdenek např. v Popovicích
Tam už se jízdenky několik let neprodávají.
Údaj o neexistenci výdejny jízdenek v této zastávce - viz i stránky ČD.
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 12:28:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6571
Registrován: 12-2011
Nevytížené pokladny zavírají i ČD. V dnešní době moderních technologií není problém jízdenku zakoupit v e-shopu, popřípadě penzista si jízdenku za babišné zakoupí u čety.

Nedávno jsem navštívil Estonsko a tam nefungují regionální kasy žádné, jen v Tallinnu byla informační přepážka. Kdo si nekoupí jízdenku v e-shopu, koupí si ji s příplatkem ve vlaku (ten příplatek je nižší než u nás a četa má i karetní terminál). V Německu jsou zase všude jízdenkové automaty a kasy pouze ve velkých uzlech.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Lajos
Čtvrtek, 13. prosince 2018 - 20:02:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 145
Registrován: 8-2014
Slanour: žádné koleje nejsou ve veselském DPOV Českými drahami pronajaty, všechny spravuje tato dceřinka a vozidla ČD i ČDC tam najíždějí za účelem provozní údržby, plánovaných prohlídek nebo neplánovaných oprav. Tak tomu je od 1. 3. 2018.
https://www.railtrains.sk/
http://www.zdankoweb.estranky.cz/
http://www.lignitove-drahy.estranky.cz/
eber
Pátek, 14. prosince 2018 - 12:37:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 11-2013
Spíše než zavírání pokladen mi vadí uzavření čekáren a tím zhoršení kultury cestování zvláště za špatného počasí a v zimě. Je možné, že by se to postupně všechno zavřelo i za ČD, ale Arriva to bohužel všechno urychlí, neb jsem nikde nenašel zmínku, že by z jejich strany byla snaha o zachování... [uhoh][smrt]
Pátek, 14. prosince 2018 - 23:21:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6573
Registrován: 12-2011
Čekárny patří SŽDC. ČD se o čekárny staraly do převodu budov. Ohledně zachování čekáren bych čekal, že nějakou aktivitu projeví místní samosprávy, které by se mohly na provozu čekáren podílet, technicky (úklid, zamykání) i finančně.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Sobota, 15. prosince 2018 - 00:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 610
Registrován: 1-2014
eber:
Cekarny ve vetsich a uzlovych stanicich snad zustanou - tedy minimalne UH, Kunovice, UB, Bojkovice, Slavicin, Bylnice... Ujezdec?

Jen zalezi jakou budou mit otviraci dobu. Nevim jak to je v nyni Hradcovicich, Sumicich, Nezdenicich, Pitine a
Bohuslavicich ?
Sobota, 15. prosince 2018 - 07:38:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 7-2017
Portáš. . . . .Na čekárny ve Slavičíně a Újezdci (nevím jak je to v malých stanicích jinde) můžeš zatím zapomenout, stejně tak na soc.zař. Včera měla Arriva z Prahy +118 min, takže jestli někdo na ni čekal, pěkně si to užil. A jak to tak vypadá, lepší to s čekárnami nebude. . . . . . . . . . .
Sobota, 15. prosince 2018 - 09:42:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 611
Registrován: 1-2014
Kolelac:
Ujezdec, coby uzel byl vzdy onicem, je zbytecny, jelikoz je hned vedle UB.
Nechapu proc tam znovu stavi R? Tipuji hodne vaty...
Slavicina je skoda, ale je zcela na periferiri.
Kdyz si predstavime, mela byt stanice naproti Alberta...
Javorina
Sobota, 15. prosince 2018 - 10:19:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 577
Registrován: 9-2007
Zlínský kraj jde opět vlastní cestou. Deset let se povídá o zavedení krajského IDS a stále nic, ale nabídnou provozování regionální dopravy zvládnou z roku na rok. Pokud nebude v příštím roce zaveden jednotný státní tarif, což asi ne, a nebude existovat ani integrovaná doprava ve Zlínském kraji, tak celé otevírání trhu bude jeden velký paskvil. Představa, že na některé cesty si budou cestující kupovat 2 nebo 3 jízdenky, je zcela mimo dnešní trendy ve veřejné dopravě. A to ani nezmiňuji, že někteří cestující kombinují ještě vlak s autobusem [ko][crazy]

Co se týká čekáren a budov, tak ty sice patří SŽDC, ale obvykle jejich provoz vyžaduje přítomnost nějakého zaměstnance SŽDC nebo dopravce. Myslím, že jiné řešení se u nás zatím neosvědčilo. Zapojení obcí je sice krásná představa, ale všichni víme, jak něco takového (ne)funguje a jak asi budou vypadat budovy bez dozoru. Navíc je absurdní zlevnit provoz železniční dopravy a následně přesunout náklady na úklid čekáren a starost o jejich provoz na obce. Otázkou bude, ve kterých stanicích se vůbec vyplatí ČD a Arrivě ponechat své zaměstnance. Jeden příklad za všechny - Luhačovice. Rychlíky ČD, regionálka Arriva, dojde k rozdělení tržeb a můžeme zavřít i budovu v lázeňském městě. Samozřejmě, že to jde i bez pokladen, čekáren, záchodů, ale opravdu by měla být veřejná doprava low-cost služba, bez jakýchkoliv doplňkových služeb?[uhoh]

Taky jsem zvědavý, jak se budou zvládat výluky, které na Vláře probíhájí v různých úsecích celou sezonu. Opět, pokud si kraj u SŽDC neprosadí omezení výluk, přesun do nočních hodin a jejich efektivní využívání, tak to bude radost cestovat. Dnes je problém zkoordinovat NAD s vlaky jednoho dopravce, zajistit informování cestujících, řešit mimořádnosti apod. Rád bych věřil, že vstupem dalšího článku do tohoto řetězce, kdy spolu bude muset komunikovat SŽDC - ČD - Arriva, se celá situace zlepší.

To je jen několik problémů, které bude potřeba řešit... Bohužel kraj to vzal za špatný konec, nejdřív vybere dopravce a následně začne vymýšlet, jak celý systém veřejné dopravy nastavit.
Slanour
Sobota, 15. prosince 2018 - 11:30:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 644
Registrován: 6-2008
Javorina [ok]
Slaňour
eber
Sobota, 15. prosince 2018 - 12:29:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 11-2013
intelpetr: Vím, že budovy patří SŽDC, ale myslel jsem to tak, že v těch pár menších stanicích (Záhorovice, Šumice, ...) se to zatím, podle mě, drží právě proto, že za pokladnou sedí zaměstnanec ČD, který se o to stará. Nepředpokládám, že po odchodu zaměstnanců ČD tam "naklusá" někdo ze SŽDC či Arrivy. Ten nápad se zapojením obcí je dobrý [ok] Vím, že to tak funguje třeba v Rajnochovicích (poblíž Bytřice pod Hostýnem). Poměrně velká nádražní budova (asi jako Újezdec u Luhačovic). O čekárnu se stará obec. Během dne je otevřená (pouze přes týden), na noc se to zamynká. Problém je, pokud to SŽDC nechá všechno srovnat se zemí - viz níže.

Portáš: Co se týče ostatních zastávek, je to dost bída už teď. Situace "hodná logiky SŽDC" byla donedávna třeba v Nezdenicích. Byl jsem tam asi před třemi týdny. Na dveřích bylo starší oznámení "Čekárna dočasně uzavřena" a vedle toho další, že od 9. prosince je uzavřena trvale [crazy] Takže kdo ví, jak dlouho už to bylo zavřeno... Ostatní čekárny (Hradčovice, Pitín či Bohuslavice) jsou nefunkční už teď.

Výhledově se mluví o přesunutí zastávky v Šumicích blíže k Nezdenicícm a postavení "betonové boudy" a la Havřice. Dosavadní budova a peron by se zrušily. Dříve či později by (doposud obsazené) menší zastávky asi stejně zrušili (i s dopravcem ČD), ale aspoň pár let by to ještě vydrželo. Je možné, že podobná akce čeká třeba i Záhorovice, ale je to jen domněnka (čekárna je tam už dnes otevřena kratší dobu, než v Šumicích). [kladivo]

Velmi krásně to shrnul Javorina, veřejná doprava (co se týče tohoto typu služeb) by opravdu měla být o něčem víc, než přepravě "substrátu" z místa A do místa B... [vypravci]
Neděle, 16. prosince 2018 - 01:57:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6581
Registrován: 12-2011
Občas jdu kolem

"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 16. prosince 2018 - 17:48:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1570
Registrován: 2-2009
intelpetr: pěkné foto [ok] (ale data v exifu jsou divné )
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
Neděle, 16. prosince 2018 - 19:30:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6584
Registrován: 12-2011
Dík. Exif je nějaký rozbitý, možná při zmenšování fotek jsem něco udělal špatně.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 18. prosince 2018 - 10:59:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 609
Registrován: 10-2007
Zaregistroval někdo, že od soboty funguje nová zastávka ve Šlapanicích? Píšou to už i v Blesku [happy]

Nová zastávka vlaku ve Šlapanicích: Fungovat bude ale jen půlka
Úterý, 18. prosince 2018 - 14:01:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 612
Registrován: 1-2014
Opoziční obstrukce..aneb zůstane skanzen?

https://zdopravy.cz/nastup-arrivy-do-zlinskeho-kraje-se-odklada-z astupitele-material-posunuli-21009/


Takto by mohl vypadat provoz na 341. Lint v barvách Arrivy a Štádler GTW :
Úterý, 18. prosince 2018 - 16:36:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2179
Registrován: 5-2007
Ona to je možná snaha, celé to o rok posunout. Na železnici ani tak ne, ale v případě autobusů podle nějakých nástřelů, co byly ve zlínské autobusové diskuzi, by se jednalo o celkem radikální změnu. Vzhledem k tomu, že na podzim 2020 jsou volby do krajského zastupitelstva a tyhle radikální změny z principu provází porodní bolesti...
Když je to
a, krásné a modré, tak rozhodně není najbrt.
b, modré a najbrt, tak to ale rozhodně není krásné.
c, krásné a najbrt, tak to možná existuje, ale asi to nebude modré a určitě se to nebude vyskytovat na české železnici.
Pátek, 21. prosince 2018 - 06:37:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14381
Registrován: 12-2007
Videosestřih ze žst. Staré Město u UH v létě 2018 - v době výluky tratě v úseku Veselí n/Mor. - Kunovice: https://www.youtube.com/watch?v=o0v7b6uoqtI

- téměř souběžný příjezd Rx 880 z Luhačovic (v čele s 754.018) a odklonového Sp 11533 z Brna (v čele s 754.067)
- mezi Starým Městem a Bylnicí jela v čele Sp 11533 lok. 750.710
- lok. 754.018 poté odjíždí coby Lv směr Moravský Písek - Bzenec - Veselí nad Moravou
Pátek, 21. prosince 2018 - 12:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 7-2018
Pokud spojenectví Arrivy a LEO Expressu nakonec získá zakázku, pravděpodobně nasadí tyto vlaky.
https://zdopravy.cz/leo-express-privezl-z-nemecka-motoraky-od-tra nsdevu-ceka-je-bohemizace-21211/
Sobota, 22. prosince 2018 - 13:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6605
Registrován: 12-2011
Kača

"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Sobota, 22. prosince 2018 - 15:47:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 7-2018
Ohledně těch venkovských čekáren a vůbec nádražních budov u menších stanic. Jejich budoucnost asi nevypadá nijak růžově a to bez ohledu na dopravce, který bude po dráze jezdit. Není to nic nad čím by se cestující radoval, ale realita je taková. Takže bych si tipl, že bude ubývat klasických nádražních budov, které budou nahrazovat boudy typu Havřice, nebo Kunovice-zastávka. Tam kde se podaří budovu udržet, stane se z ní možná časem pamětihodnost jako je třeba zachovalý mlýn.

Pokud jde o služby, prodej jízdenek problémem nebude. Oni to organizátoři dopravy vyřeší buď prodejem ve vlaku, nebo umístěním automatů. Pokud občas někdo pojede zadarmo, protože ho nezkasíruje průvodčí, vyjde to levněji než platit paní pokladní. V případě, že budou automaty, nemá nikdo výmluvu a může to být i s přirážkou (nebo dokonce pokutou, podle příslušných předpisů). Pokud bude nahlášena porucha automatu, muže se jízdné ve vlaku prodávat bez přirážky. Takže vyřešit prodej jednotlivého jízdného nebude pro žádného organizátora dopravy problém.

Z hlediska cestujících je největší problém asi chybějící čekárna a to hlavně v zimním období. Taková situace kdy brzy ráno jede člověk do práce, jde třeba 10 minut na zastávku a zjistí, že vlak má 30 minut zpoždění, není nijak příjemná. Chodit počkat domů nemá smysl a mrznout venku půl hodiny není opravdu příjemné. Takže v tomto smyslu jde o zhoršení kultury cestování.

Myslím, že budou zachovány ty venkovské nádražní budovy, kterých se někdo ujme; například obec. Jenže to jsou další náklady navíc. Ideálním řešením by bylo vytvořit víceúčelovou budovu. Zkombinovat nádraží např. s obecním úřadem, zdravotním střediskem apod. Pro potřeby cestujících by stačila čekárna např. 5x4 m a zbytek by sloužil jiným účelů. Čekárnu by uklízela by stejná uklizečka jako obecní úřad, zdravotní středisko... Pracovníci obecního úřadu by měli rozděleno kdo brzy ráno čekárnu odemkne a kdo pozdě večer zamkne. Při takové koncepci by se lépe řešily i další služby jako např. WC.
Sobota, 22. prosince 2018 - 16:19:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 617
Registrován: 10-2007
Ale vždyť SŽDC přece už má řešení: Zchátralá nádraží dáme pryč. Kontejnery se lépe udržují, napadlo SŽDC
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 13:54:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 7-2018
Co si myslíte o nádražních bufetech a restauracích na tratích 340 (včetně Hlavního nádraží v Brně), 341, 342, 343 a 283? Kde býváte s nabídkou a kulturou služeb spokojeni a kde ne? Co vám kde chybí a co by jste zlepšili? Který podnik by podle vás měl být vylepšen, či dokonce nahrazen jiným? Kde nádražní restaurace chybí a přitom by se tam mohla uživit? Jak by podle vás mělo vypadat nádražní gastronomické zařízeni v dnešní době?

Já se podívám na něco z toho, co je na trati 341 a 283.STARÉ MĚSTO, Nádražní restaurace ČD - Dvořan.

Pod poněkud archaickým názvem se skrývá asi to nejlepší na celé trati 341. V podstatě se jedná o samoobslužnou jídelnu. Výčep je od jídelny oddělen spíše symbolicky. Restaurace má bohatou nabídku hotových jídel. Točené pivo nechybí. Jako pozitivní vnímám skutečnost, že restauraci navštěvují hlavně cestující a dále pracující (patrně z depa), kteří sem chodí na oběd. Není to tedy podnik ochlastů. Oficiálně je otevřeno v pracovní dny. V letní sezóně (od jara do podzimu) otevírají i v sobotu. Jenže to nemají nikde uvedeno a je to tedy jakási nezávazná otevírací doba. V sobotu se vaří jen jedno jídlo a když se vyprodá tak se prodej obědů ukončí. Jednou jsem došel na poslední chvíli, protože vyprodali již před 12. hodinou.UHERSKÉ HRADIŠTĚ, Bistro Bejana.

Tento podnik vede čtvrt století stejný manželský pár. Za tu výdrž, udržení čistoty a pořádku je ocenil i tisk. Podnik pokračuje v tradici starých nádražních bufetů, ale na poměrně kvalitní úrovni. Jinak řečeno, při všem uznání si nelze nevšimnout určitého hospodského nádechu. Snad proto si podnik moc nezískal oblibu mezi ženami a studenty. Mezi hosty převažují muži, spíše středního a vyššího věku. Ve velké míře se jedná o cestujíci, ale nezřídka se zde objeví i parta, co si dala dostaveníčko u piva a borovičky. K jídlu nabízejí např. chlebíčky, utopence, nakládaný hermelín, párek v rohlíku a mnoho dalšího. Líbí se mi, že v Bistru je slyšet nádražní rozhlas.UHERSKÝ BROD, nic.

Třetí nejdůležitější nádraží na trati 341 je snad gastronomicky prokleté. Od pamětníků vím, že kdysi dávno (za minulého režimu) tam nádražní restaurace byla. Když skončila směna ve fabrikách, hrnul se na nádraží dav. Nejprve dorazili lidi z Fruty, za nimi z Agrozetu, Slováckých strojíren, Vojenského opravárenského podniku... Hospodský už s předstihem roztáčel piva, aby je hosté dostali ihned a stihli to do odjezdu vlaku. Při nějaké rekonstrukci nádraží měla být restaurace zrušena. V době nedávné, po vzniku Dopravního terminálu roku 2016, se objevil neotřelý počin zvaný Šestákova kavárnička. Jenže ta v posledním čase zkracovala provozní dobu a když jsem byl na nádraží naposled, byla zavřená úplně. V blízkosti jsou ještě dva stánky s občerstvením, přičemž ten Pod Lipou je ostudou okresního formátu. Navíc přitahuje na nádraží pochybná individua.BOJKOVICE, Restaurace Vagon.

V této restauraci jsem nebyl několik let. Avšak podle dostupných informací se toho od mé poslední návštěvy mnoho nezměnilo. Již svoji polohou to je hospoda, která nemá s nádražím mnoho společného, tedy kromě názvu. Je stranou od nádražní budovy. I otevírací doba je "neželezniční". Specifikem nádražních podniků je brzká otevírací doba, většinou otevřou do do 8. hod., často i mnohem dříve. Standardní restaurace otevírají kolem 10-11. hodiny a nálevny až odpoledne. Vagon otevírá ve 14 hod., v sobotu a neděli až v 16 hod. a chlastá se do půlnoci, kdy tam už žádné vlaky osobní dopravy nejezdí. Z hlediska potřeb cestujících nic moc. Ostatně, tipl bych si, že cestujících je mezi hosty minimum. Vagon bych přirovnal k Hostinci U Nádraží v Újezdci u Luhačovic. Ještě jsem neslyšel, že by někdo spojoval Hostinec v Újezdci s nádražím. Úježďané mu říkají Dolní Hospoda (mají i Horní Hospodu). Vagon doposud mnozí považují za nádražní restauraci, viz. např. recenze na Googlu. Skoro bych řekl, že by se Vagon měl přejmenovat aby nemátl lidi a nedělal železnici ostudu.LUHAČOVICE, Bistro Na Peróně.

Bohužel, i přes změny provozovatelů, nemá v Luhačovicích tento podnik úplně nejlepší zvuk. Stačí aby tam chodilo několik známých místních figurek a pověst je v háji. Nutno ovšem poznamenat, že klientelu si podniky vybírají sami. Lze namítnout, že Luhačovice jsou jen nevelká koncová stanice a spíše menši přestupní uzel mezi železnicí a autobusy. Rekreanti, lázeňští pacienti a obyvatelé okolních obcí ihned nasedají do taxíků, lázeňských mikrobusů, autobusů, nebo aut a na nádraží se moc nezdržují. Je možno argumentovat, že samotní cestující Bistro neuživí. Ano, ale musí podnik v lázeňském městě stavět jen na lidech, kterým nabídne třeba o korunu levnější pivo a rum než nějaká knajpa? Ne snad, že by tu měla být drahá snobská restaurace, ale potenciál pro vylepšení by tu byl. Výhodou je široká nabídka jídel za dobrou cenu.HORNÍ LIDEČ, Restaurace U Nádraží.

Ze sídelního hlediska je Horní Lideč větší dědina, z drážního menší přestupní uzel. Určitou nevýhodu Restaurace vidím v její celkem nenápadné poloze za nádražní budovou, při absenci poutačů a ukazatelů. Příležitostný dálkový cestující si jí nemusí všimnout ani v případě, že při přestupu setrvá ve stanici delší dobu. Přesto má dnes možná s nádražím více společného než Vagon Bojkovice. V Lidči je otevírací doba více "železniční". Jako zavírací den zvolili sobotu, kdy jezdí vlakem nejméně lidí. To běžná venkovská hospoda neudělá, ta zavře raději v pondělí, případně i v úterý, středu a čtvrtek. Do mé poptávky se tím sice netrefili, neboť nejvíce jezdím vlakem v sobotu, ale z hlediska drážního provozu to logiku má. Vzhledem k významu stanice se jedná o celkem kvalitní řešení. Lze zde i dobře poobědvat. V letním období je k dispozici také zahrádka.SHRNUTÍ

Z hodnocených podniků jsem nejvíce spokojen ve Starém Městě, i když k ideálu je stále ještě daleko. Vzhledem k podmínkám si celkem dobře vede Horní Lideč. Propadákem je Uherský Brod, kde vzhledem k významu nádraží slušná restaurace rozhodně chybí a stánek Pod Lipou se bohužel při stavbě Terminálu nepodařilo vykoupit a srovnat se zemí. V Uherském Hradišti je také potenciál pro další vylepšení. Moje neoblíbenější nádražní restaurace není na Vláře, ale v Olomouci - Porto. Je to podnik, kam můžete pozvat kohokoliv bez toho, že by jste si trhli ostudu. Samozřejmě chápu, že se jedná o velké nádraží, což je jiná kapitola než stanice na trati 341 a 283. Jaké postřehy máte z nádražních podniků?
Čtvrtek, 27. prosince 2018 - 20:50:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6619
Registrován: 12-2011
Určitě každý z okolí Bzence zná Hospůdku u lokálky. Spousta štamgastů, ale dál od výčepu je prostředí celkem příjemné. Ženská za barem zvládá obsloužit i plnou hospodu. Točí Litovel a něco bzeneckého, příjemné pití. Přes obědy se vaří meníčka, ceny nízké. Strávil jsem tu za ty roky cestování hodně času. Rovněž ideální pro šotosrazy.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pátek, 28. prosince 2018 - 17:23:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 194
Registrován: 7-2017
"Brodensis + intelpetr". . . . Tak do výčtu "občerstvovacích zařízení" nám chybí ještě ty v bezprostřední blízkosti žst. Slavičín, Bohuslavice n/Vl. a Bylnice, i když tyto vzpomínky budou už spíše historického rázu.
Moje první vzpomínka patří Slavičínu, pamatuji si ještě na padesátá léta, kdy před dveřmi do dopravní kanceláře stávali "Číňani"? Jednalo se o nějaký druh zab.zař. Nás ale nyní zajímá spíš jaké občerstvení poskytovalo nejbližší okolí. Hned za staniční budovou se vyskytoval nějaký přístřešek, či lépe zemljanka, ve které se občerstvení poskytovalo. Kupodivu tato "stavba" přetrvává za staniční budovou dodnes. Jaké je ale její využití dnes těžko říct. Někdy v šedesátých létech byl v jeho těsné blízkosti vybudovaný bufet nový, který si opravdu na prosperitu stěžovat nemohl. Posuďte sami, i když měl venkovní rozměry snad 5x4 metry dokázal uspokojit požadavky zaměstnanců blízkých firem jako byl Komunál,ČSAD,Výkup Slavičín a zvláště odpolední "nálet" dehydrovaných ševců ze slavičínského Svitu. To přijely dva autobusy, do odjezdu vlaků na oba dva směry zbývalo 7-8 min. Předvídaví a nejvíc žízniví ševci nastupovali u Svitu do přeplněných autobusu jako poslední, ale u stanice díky tomu vystupovali jako první a ihned začal 30 m. dlouhý závod jako o život. Díky pohotovému výčepnímu ale byli obslouženi všichni.
Čas mávl proutkem,zanikl Komunál i Výkup. ČSAD se přestěhoval a Svit téměř zanikl, to byla zkáza tamního bufetu či výčepu chcete-li. Dnes je z něj pouze nějaký sklad, už nikdy v něm nezazní zpěv zaměstnanců ze jmenovaných podniků, kteří si v něm zhusta krátili dlouhou chvíli na odpoledních směnách.
Za zmínku ještě stojí, že hned vedle tohoto bufetu byl přístřešek , sice už v žalostném stavu, ale v něm stála dvounápravová hasičská stříkačka, takovou jakou poznáme třeba z filmových grotesek. Stála tam ještě v sedmdesátých létech. Později zmizela a její osud mi není znám.

Bohuslavice n/Vlárou. Tak pokud moje paměť sahá, nepamatuji se, že by u stanice fungovalo něco co by připomínalo nějakou hospůdku či bufet. Ale . . . . hned za stanicí se nachází domek bývalého náčelníka žst. p.Viceníka bohužel zesnulého před pár léty. Domek je v perfektním stavu a jeho součástí je kupodivu opravdu letitá kuželna - přístřešek dlouhý 10-12 metrů. Věřím tomu, že tam kde byla kuželna, tam byla i nějaká hospůdka. Podrobnosti určitě zjistím od jeho syna,mého kamaráda. . . . . . . . . . . .[masinka]
Pátek, 28. prosince 2018 - 18:30:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 195
Registrován: 7-2017
Pokračování. . . . . . No a zbývá nám Bylnice a pro železničáře kultovní a legendární hostinec "U Rufra". Tak v nejednom mém předchozím příběhu sehrál nějakou svou roli.
Naposledy jsem o něm psal tuším před necelými dvěma měsíci?
Co o něm říct? Noční i denní směny Bylničanů - železničářů v něm končily svou těžkou směnu.
Teplanští fírové - Moraváci, pokud se setkali po skončení svých směn v T.Teplé zhusta udělali při své cestě domů "mezipřistání" v Bylnici a "U Rufra" sehráli těžké mariášové turnaje až do závěrečné hodiny. Piva a "malé" se tehdy nepočítaly.
Já už jsem dost dávno popsal dvě své příhody , které končili též ˇ"Rufrem". Prvním byla cesta z noční směny. Tehdy nás v Srní s osobním vlakem pustili na obs. kolej. I když náraz se díky pohotovému veselskému fírovi na "Šlechtičně" udál při rychl. snad 10-15 km "díky" tomu, že byl nečekaný srazili jsme se s proti sedícím kolegou hlavami.
Tuto nehodu jsme s kolegou zapili právě u "Rufra". Bohužel, na druhý den po probuzení jsem nevěděl, jestli mě hlava bolí ještě od té srážky, a nebo od pozdější "oslavy"?
Druhým případem bylo mé ostudné selhání u vl. Mn. 84145. Byla vlahá srpnová noc, hvězdy krásně jiskřily. Okolo jedné hodiny v noci jsem zastavil u vjezd. náv. které bylo v pol."Stůj" a pozoroval jsem Valašáky jak na zhlaví šibují. Šibovali asi 15 min, za tu dobu jsem stačil vytuhnout. Probral mě a šramot kroků po kamení a nějaké slova. Signalista z hradla mě přišel vzbudit. Prý už mám dost dlouho postavené na volno a spěšňák z Brna za mnou stojí u oddílu v Popově 10 min. Vjel jsem do stanice, výpravčí mě lampou odzdravil ale neřekl nic. Cítil jsem se jako . . . . .!
Ráno jsem jel domů, v Bylnici bylo dvacet minut času, šel jsem k "Rufrovi" na gulášovku (mimochodem jako vždy vynikající), seděl tam i se svými kolegy můj noční výpravčí Miloš.T. Šel jsem za ním omluvit se mu, mávl jen rukou, a řekl mi, že nejsem ani první ani poslední komu se to stalo. Poručil jsem jim po borovičce a tím celá událost skončila.
Samostatnou kapitolou byly teplanské vlakové čety. Ty vozily do Bylnice tzv. "obsluhy" z T.Teplé. Po šestihodinové cestě bohužel Teplani neměli příležitost se nějak občerstvit.
Zpravidla po příjezdu a zastavení s obsluhou, se četa odebrala k "Rufrovi" pro zavlažení dehydrovaného organismu. To že tak potupně nečinili pitím nějakého nealko nápoje asi nemusím dodávat. Ke slovu pak přišla před zpátečním návratem i populární a na Slovensku tak oblíbená "žlutá průtahová" nivnická borovička.
Bohužel toto vše je už nenávratná minulost. "Rufr" který prosperoval hlavně díky nezměrnému úsilí tamních i cizích železničářů počal po "něžné" jejich neustálým úbytkem chřadnout, až jednoho dne jeho dveře zůstaly pro štrekaře navždy zavřeny.
Ještě nějaký rok tam zcela nevyužitá budova pomalu chátrajíc stála, po pár létech v ní došlo z nejasných příčin k požáru a po týdnu opět. Za pár měsíců šla celá budova k zemi. Dnes na jejím místě stojí nějaký menší masokombinát.
Tož tak , přeji Vám všem hezký Nový rok 2019. . . . . . . . . . . . . . . . . [masinka]
Pátek, 28. prosince 2018 - 19:06:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3438
Registrován: 6-2007
Jo, na hospodu v Bylnici nedávno vzpomínal děda [biggrin] když tam jezdil jako pomocník Lideč-Bylnice se starýma pantátama, tak ho často jeho strojvedoucí poslal jezdit hore-dule a sám šel hrát mariáš a občerstvovat se [proud] A zrovna taky padla řeč na ježdění v zimě, kdy většinou místo M262 nebo M131.1 jezdila T444.1 s jednou bajkou [jidlo]
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice