Diskuse » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 31. 8. 2018 « předcházející | další »

Archiv diskuse Nehody do 31. 8. 2018

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 28. srpna 2018 - 08:18:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 7-2017
FiJi: vy tedy do toho mixéru naházíte snad úplně všechno, aby Vám nakonec nevypadly amarouny[happy]

Ale k věci, u přejezdu s PZZ potřebujete rozhledové poměry pouze na vt=10 km/hod. Asi se může stát, že dojde k poruše PZZ v době, kdy se k přejezdu blíží vlak, ale ta pravděpodobnost, že to nastane, se limitně blíží nule. Nepamatuji se, že by k tomu někdy došlo.

Jinak řidiči by mělo být jedno, jaká je rychlost na trati, on se má rozhlédnout a rozhledové poměry mají záviset od rychlosti, je na to ČSN přejezdy a přechody. Každopádně u přejezdů jen křížem je max vt=60 km/hod.
Úterý, 28. srpna 2018 - 08:20:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3770
Registrován: 11-2008
Já jsem tedy za svoji téměř 40 letou praxi nezažil, že by se přejezd porouchal tak, že by na něm nic nesvítilo (případně závory nahoře). Je spíše naopak. Přejezd se "porouchá" tak, že je trvale ve výstraze.
Pružinskij
Úterý, 28. srpna 2018 - 08:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2803
Registrován: 4-2015
Asi se může stát, že dojde k poruše PZZ v době, kdy se k přejezdu blíží vlak, ale ta pravděpodobnost, že to nastane, se limitně blíží nule. Nepamatuji se, že by k tomu někdy došlo.
Já tedy bohužel jo. Není to tak výjimečné, jak se může zdát.

Výprxy: To bohužel neplatí. Máme i PZZ, které mají i takový poruchový stavy, že prostě všechno zhasne.
West code was broken.

Úterý, 28. srpna 2018 - 08:28:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3771
Registrován: 11-2008
Jarda_Cempírek:
"
Jinak řidiči by mělo být jedno, jaká je rychlost na trati, on se má rozhlédnout a rozhledové poměry mají záviset od rychlosti, je na to ČSN přejezdy a přechody. Každopádně u přejezdů jen křížem je max vt=60 km/hod."
Proto například na trati Poříčany - Nymburk, kde je největší traťová rychlost 100 Km/h jede rychlík skoro celou cestu 60 Km/h, neb se tam skoro pravidelně střídá ta rychlost 100 Km/h s rychlostí 60 Km/h, neb je tam hafo přejezdů jen s křížem. Takže se to vůbec nevyplatí to na tu stovku vůbec rozjíždět. [lol]Navíc podle trávy na příslušných "polňačkách" na většině z nic hodně dlouho žádné silniční vozidlo nejelo.
Úterý, 28. srpna 2018 - 08:35:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3772
Registrován: 11-2008
ad Pružinskij: Je to možné, nepopírám. Ale asi nebudou na tratích typu "koridor", kde se jezdí například 100 a více. Takže ty rozhledové poměry budou asi dostatečné.
Úterý, 28. srpna 2018 - 08:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2919
Registrován: 2-2010
Výpravčíxy:
"Já jsem tedy za svoji téměř 40 letou praxi nezažil, že by se přejezd porouchal tak, že by na něm nic nesvítilo (případně závory nahoře). Je spíše naopak. Přejezd se "porouchá" tak, že je trvale ve výstraze."
Takže, než se na PZS (PZZ) závada (o které víte) odstraní, přejezd je trvale ve výstraze a všechna auta před ním stojí? Má ten PZS (PZZ) nějaký náhradní zdroj přímo u přejezdu? Kdy a kdo ta světla na porouchaném přejezdu zhasíná a Vy tedy zpravujete vlaky rozkazem Op?
Protože tady je řeč (doufám) o poruše PZS (PZZ), kdy přejezd není ve výstraze proto, že je porouchán a vlaky jezdí. Proto kritiku pánů Martysse a FiJiho z pohledu řidiče chápu jako oprávněnou.
Připomenu můj příspěvek z března loňského roku:
"Samozřejmě, že také vždy poslouchám, zda neslyším houkání. Pokud ovšem porucha PZZ (PZS) vznikne až v okamžiku, kdy se strojvedoucí nestihne zpravit, nikdo houkat nebude. Tma jako v pytli, takže ani ten nezpravený, traťovou rychlostí jedoucí strojvedoucí nemůže dost brzy vidět, že závory nejsou dole, aby sám činil včas příslušná opatření. Byla by to sice shoda blbých okolností, ale té se bojím. Jelikož jsem za volantem téměř vždy sama, tak to risknu, na přejezd vjedu (což dělám) a projedu ho bez úhony, nebo do mě vlak práskne. Nemám-li svědka (ani kameru v autě), těžko mně sebelepší právník pomůže se z toho vysekat - tedy pokud to přežiju. A §, který mi nařizuje "přesvědčit se" mě do viny navrtá vždy. Takže po projetí každého přejezdu si řeknu "sláva, povedlo se, protože osud je ke mně milostivý". Zatím!"
Úterý, 28. srpna 2018 - 09:03:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 1-2012
Nic nového:
https://www.novinky.cz/zahranicni/481693-polsti-ridici-postrachem -evropy.html
Úterý, 28. srpna 2018 - 09:20:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5633
Registrován: 9-2011
FiJi: odkazoval jsem na zákon, jehož znalost je povinná pro všechny účastníky silničního provozu
Myslím, že tuto větu je třeba vytesat a samomrdnou diskusi ukončit.

Zrovna včera v TV ukazovali přejezd někde u Budějic, kde si řidiči vesele jezdili tak osmdesátkou a ignorovali červená světla. A protože tam letos byly už 2 smrťáky, tak "je nezbytné" tam dát závory.
Vono by stačilo, kdyby se tam dala kamera a příslušnej úředník nebyl línej.

Bohužel českej člověk raději hledá, jak něco oje*at, než aby se těma zákonama řídil. Z tohoto důvodu pak nevěřím tomu předkladateli zákona, kterej má povolit půl promile cyklistům, co tvrdí, že naši cyklisti budou uvědomělí.
!!!.
V civilizovaných zemích si cyklista víc než 2 piva nedá, u nás to bude "hele, dáme eště tři a pak budem tvrdit, že sme dali jen jedno".
Úterý, 28. srpna 2018 - 09:34:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3774
Registrován: 11-2008
ad Aleš Liesk: [ok]Právě jsem smazal svůj příspěvek, který jsem napsal. Neboť než jsem ho sem vložil, napsal jste vy svůj příspěvek. A plně s vámi souhlasím ( s prvním odstavcem ). Nemá cenu to dále pitvat. Hlavně když se zapojuje Haan a budou i další "rozpitvávači". [vypravci]
Úterý, 28. srpna 2018 - 10:33:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2920
Registrován: 2-2010
Výpravčíxy:
"Nemá cenu to dále pitvat. Hlavně když se zapojuje Haan a budou i další "rozpitvávači". [vypravci]"
Jasně, pane Vxy. Vy máte křišťálovou kouli a vždy víte, že když se blížíte k PZS (PZZ), který není ve výstraze, že se k němu neblíží vlak. Ale vůbec nepřipustíte možnost, že přejezd není ve výstraze proto, že se právě náhle porouchal a může k němu jet traťovou rychlostí i vlak nezpravený Op. Což se může stát-viz výše. A pak chci vidět, jak Vám ten rozhledový trojúhelník (stavěný na rychlost jízdy vlaku 10km/h.) bude stačit.
Úterý, 28. srpna 2018 - 10:45:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12113
Registrován: 5-2004
"V civilizovaných zemích si cyklista víc než 2 piva nedá, u nás to bude "hele, dáme eště tři a pak budem tvrdit, že sme dali jen jedno".

Já mám neodbytný dojem že ten kdo by si dal ty "eště tři" při půlpromilový toleranci si je dá i dnes při nulový.

Mch to půl promile by odstranilo občasné prudění dejchačů na cyklostezkách kteří by se mohli například "věnovat" těm co jezděj potmě po silnici bez světel...

Ad přejezdy - za svůj hodně dlouhej život jsem viděl JEDNOU blbě fungující PZZ (zato se šraňkama...) a to někdy na přelomu 70-tejch a 80-tejch. Na "starý teplický" před Veltrusem jsme s tátou shora od Odojený vody sledovali kterak se k přejezdu od Neratovic blíží šukafon. Když byl už docela blízko začlo to blikat a po jeho projetí spadly šraňky. A jak už tu zaznělo - poruch PZZ jsem viděl hafo a VŽDY to bylo "trvale bezdůvodně ve výstraze". Což vede posléze k jeho přejíždění ve výstraze neb půl hodiny na blikač nečumí nikdo a atk půlka autistů to otáčí a půlka přejede.
Úterý, 28. srpna 2018 - 10:52:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8399
Registrován: 5-2007
Čo sa týka porúch "tesne pred vlakom" tak môžu nastať v zásade 3 stavy
- súčasná porucha niekoľko (do toho okamihu bezpečne fungujúcich) nezávislých elektrických obvodov
- súčasný výpadok všetkých zdrojov napájania
- nebezpečná porucha spínacieho prvku (súčasná strata citlivosti oboch systémov čidla PNa, nedetekovaný odpad čidla PNa od koľajnice, strata šuntovej citlivosti KO v celej dajme tomu prvej štvrtine až tretine približováku), len u priecestí kde nie je priecestník, u ktorého by biele svetlo bolo naviazané na spustenie výstrahy

O pravdepodobnosti všetkých javov si asi dokážete urobiť obraz sami, pritom existuje prakticky len jedna jediná vec, ktorá u nich môže pôsobiť ako spoločná príčina, a to je priamy zásah [blesk].

Ďaleko pravdepodobnejší stav je, že výpravca zabudne napísať Op, alebo že fíra cestou zabudne, že ho dostal.

Inak dnes je v požiadavkach na PZZ tzv. maximálna doba výstrahy, tzn. poruchou dávaná výstraha na PZZ sa po určitej určenej dobe, ktorá by mala stačiť na spravenie ďalších vlakov, vypne.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 28. srpna 2018 - 10:56:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8889
Registrován: 8-2012
Což se může stát-viz výše
Jak praví jedno anglické sousloví - "shit happens". Věci se prostě dějou ("se*ou"). Samozřejmě pro vyrypovače marginalit jsou situace s pravděpodobností 0,0nic žírným lánem, protože "se může stát" a je proti tomu třeba činit dalekosáhlá opatření - jistota je jistota, řekla si jeptiška a natáhla prezervativ na svíčku.
No jo, tak vyboříme půl ulice, aby byl rozhledový trojúhelník na traťovou rychlost.
Hele, a taky se může stát, že vás trefí meteorit - co s tím?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Mladějov
Úterý, 28. srpna 2018 - 11:27:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12716
Registrován: 3-2007
Pv, ad přejezdy (tvůj zážitek z před 40 lety) - typická "porucha" vzniklá překročením traťové rychlosti fírou, ev. pozdní detekcí vozidla PZZ (tedy později řešeno mj. "drhlíky").

Já bych k tomu celému výše dodal, že když se má něco řešit, tak komplexně. Pravděpodobnost poruchy přejezdu mezi opuštěním stanice a tím PZZ je téměř nulová, a naopak nekázeň řidiců velmi vysoká, začal bych tedy tou, která mi přinese větší snížení nehodovosti.
Úterý, 28. srpna 2018 - 12:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3017
Registrován: 5-2002
Když byl už docela blízko začlo to blikat a po jeho projetí spadly šraňky.

Nojo, kdysi mi vyprávěl jeden z plzeňských fírů, kteří jezdili začátkem sedmddesátých let na albatrosech do Prahy, že "Já nepotřebuju rychloměr. Když v Radotíně padají šraňky u komína, jedu sto, když u boudy, tak stodeset a u tendru stodvacet". [proud]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 28. srpna 2018 - 12:39:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6710
Registrován: 5-2002
Pravděpodobnost poruchy přejezdu mezi opuštěním stanice a tím PZZ je téměř nulová

Jak jste k té nulové šanci došel?

Nulová bude na lokálce, na přejezdech co jsou pomalu víc zavřené než otevřené je spíš nulová šance, že při poruše to žádný vlak rychle neprojede, ne?

Nikdo neříká že se to musí prioritně řešit, pouze to rozporuje tvrzení že stačí dodržovat pravidla silničního provozu a všichni úspěšně přežijeme. V této situaci tomu tak nebude.
Úterý, 28. srpna 2018 - 13:01:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1066
Registrován: 8-2007
Jak jste k té nulové šanci došel?
Řekl bych že "téměř nulová" se nerovná "nulová".
Úterý, 28. srpna 2018 - 13:24:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2495
Registrován: 5-2008
Haan: "přejezd zůstane ve výstraze " , nouzově ho otevřu a zavírám si ho sám , vypadne mi napajení, mám na to kontrolku , zavolám náv. mistra a "rozvodný závody " co děje , dál jednám podle toho co mi "závody " řeknou , když řeknou , že je to na dlouho , zavolám elektrodispečera oznámím dlouhodobou poruchu napájení a on zařídí potřebné(zajistí agregát).
Don Parmezano
FiJi
Úterý, 28. srpna 2018 - 22:46:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 1-2017
Jarda_Cempírek: Moc nechápu, proč reagujete na můj komentář, když ignorujete podstatu toho, co jsem napsal.

Aleš_Liesk.:
"Zrovna včera v TV ukazovali přejezd někde u Budějic, kde si řidiči vesele jezdili tak osmdesátkou a ignorovali červená světla. A protože tam letos byly už 2 smrťáky, tak "je nezbytné" tam dát závory.
Vono by stačilo, kdyby se tam dala kamera a příslušnej úředník nebyl línej."
Takže když řidiči celý ten cirkus kolem přejezdů neberou moc vážně, protože to neřeší problémy řidičů a z pohledu řidičů se to chová dost chaoticky, vyřešíme to tak, že na přejezdy, kde se to má brát vážně, přidáme kamery? Nestačily světla, přidaly se vjezdové závory, nestačily vjezdové závory, přidaly se odjezdové závory, nestačí odjezdové závory, přidají se kamery? Nebylo by lepší místo dalšího roztáčení toho cirkusu řešit to, aby přejezdy řidičům pomáhaly? Ono totiž to porušování pravidel roste ruku v ruce s tím, jak se ta pravidla uplatňují samoúčelně. Dokud se semafory používaly pro řízení dopravy na vytížených křižovatkách, všichni je respektovali. Pak se začali používat pro zpomalování, v Praze střídají barvy celou noc nebo dokonce svítí na všechny strany červeně, a ruku v ruce s tím jde to, že je řidiči čím dál méně repsektují. Nevidím důvod, proč by to s přejezdy mělo fungovat jinak.

Pokud by přejezdy z pohledu řidiče fungovaly správně, tak by například každého, kdo vjede do blikající červené nebo padajících závor, musel smést vlak. Takže ty, kteří by to zkoušeli, by docela rychel vytřídil přirozený výběr. Že se tak neděje, to znamená, že se výstraha spouští příliš brzo (protože se řídí traťovou rychlostí a vlak jede pomaleji, což ale řidiče nezajímá), a řidič má zůstat stát před přejezdem a zbytečně tam čekat. Když si řidič myslí, že ho přejezd zastavuje zbytečně brzo a on tam bude čekat zbytečně, zvyšuje to jeho chuť „ještě to projet“. Zvyšovat tresty za to sice můžete, ale odpověď na to bude slabá. Ostatně za vjezd na přejezd ve špatnou chvíli může být i trest smrti (udělovaný vyšší instancí, než jsou pozemské soudy), těžko zavedete ještě přísnější trest – a stejně to lidé riskují. Kdyby měli lidé přímou i zprostředkovanou zkušenost, že hned po padnutí závor přejezdem projíždí vlak, mělo by to výchovný efekt řádově větší, než nějaké kamery. A doba uzavření přejezdu je jenom jeden příklad.
Středa, 29. srpna 2018 - 00:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17446
Registrován: 5-2002
FiJi: z pohledu řidičů se to chová dost chaoticky
Já bych to s tou chaotičností až zas tak nepřeháněl...
Nebo jinak: kéž by to nejchaotičtější, s čím se dá potkat na silnicích, byly přejezdy.

Kdyby měli lidé přímou i zprostředkovanou zkušenost, že hned po padnutí závor přejezdem projíždí vlak, mělo by to výchovný efekt řádově větší, než nějaké kamery
Ale oni ji mají - u každého vlaku jedoucího traťovou rychlostí.
A dělat to podle skutečné rychlosti vlaku není až zas tak jednoduché, jak si představuješ (on taky ten vlak může potřebovat zrychlovat), a už vůbec ne levné - takže budeme raději mít pět a půl Hi-Fi přejezdu podle FiJiho a na zbytku kříže...?
FiJi
Středa, 29. srpna 2018 - 07:23:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"Já bych to s tou chaotičností až zas tak nepřeháněl...
Nebo jinak: kéž by to nejchaotičtější, s čím se dá potkat na silnicích, byly přejezdy. "
S tím souhlasím. Jenže ty přejezdy jsou zároveň velmi nebezpečné a ještě to závisí prakticky výhradně na tom jediném řidiči. U jiných chaotických situací na silnici se obvykle sejdou alespoň dva, kteří mají možnost případné nehodě zabránit.

Hajnej:
"Ale oni ji mají - u každého vlaku jedoucího traťovou rychlostí. "
Ale takhle zkušenost nefunguje. Řidič má zkušenost, že ve většině případů na přejezdu žádný vlak nebyl, v nějakých případech musel před přejezdem čekat, než vlak přijel, a někdy opravdu vlak projel hned po padnutí závor. Řidič se pak – jako celý svůj život – rozhoduje podle odhadované pravděpodobnosti.

Hajnej:
"A dělat to podle skutečné rychlosti vlaku není až zas tak jednoduché, jak si představuješ (on taky ten vlak může potřebovat zrychlovat), a už vůbec ne levné"
Já si ale nic takového nepředstavuju. Navíc přizpůsobovat přejezed skutečné rychlosti není jediná možnost, taky je možné například skutečnou rychlost přizpůsobovat rychlosti obvyklé, a to jak shora tak zdola.

Instalace kamer nebo dokonce závor také vůbec není levná. Ale nestačí porovnávat jen náklady, je potřeba porovnávat také přínosy.
Středa, 29. srpna 2018 - 07:37:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17450
Registrován: 5-2002
FiJi: Ale takhle zkušenost nefunguje
Však taky řidičské vědění nemá a nesmí být založeno jen na zkušenosti, od toho je výuka a výcvik, který mu má vysvětlit a předvést, jak se věci mají.
Jinak to dopadne jako vojín Géza Lakatoš, který se po otázce, jaké druhy jaderných výbuchů rozlišujeme, hluboce zamyslel a pak pravil "od Bohumina, od Skřečoňa a od Lutyně"... [rofl]

Řidič má zkušenost, že ve většině případů na přejezdu žádný vlak nebyl
To jako že když míjel přejezd na odbočující silnici...? Nebo že ve většině stanic zrovna přednostuje Vlasta Burian a vydává povely "Stáhněte šraňky a hned je zase zvedněte"...?
To snad ne - to už je jak ta stará dáma v jedné komedii: "to je zajímavé, vždycky když jedu vlakem, tak jsou závory dole"... [crazy]

taky je možné například skutečnou rychlost přizpůsobovat rychlosti obvyklé, a to jak shora tak zdola.
To jako že náklady budou jezdit 160? Nebo ECčka 80? Nebo všechno 120?
A co zastávky v přibližovacích úsecích, ty zrušíme úplně...? [coze]
Silně mi to připomíná jednoho mudrce, který se dožadoval, aby cyklista směl na silnici pouze tehdy, když z toho vytáhne 90 km/h.
Středa, 29. srpna 2018 - 11:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3050
Registrován: 9-2003
By mě zajímalo, jestli je Fidži Martyssův bratr nebo jeho druhé já.

Fidži: Jenže ty přejezdy jsou zároveň velmi nebezpečné

Kolik bylo v posledních, řekněme, dvaceti letech na přejezdech usmrceno řidičů způsobem, že na ně vybafnul zákeřný vlak někde zpoza rohu? Vzpomínám si na dva - Hlubočepská svatba a Havlbrodský ožralec, kde ale byla i spoluvina řidiče.

To není, myslím, na "velmi nebezpečná místa", špatná bilance.
NOBLE BRICKS
Středa, 29. srpna 2018 - 12:33:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17452
Registrován: 5-2002
S499: To není, myslím, na "velmi nebezpečná místa", špatná bilance.
Třeba se ve FiJiovském newspeaku tímto pojmem označují místa, kde platí fyzika a nic nejde okecávat... [wink]
Středa, 29. srpna 2018 - 12:52:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3840
Registrován: 3-2010
S00 Havlbrodský ožralec
Jestli myslíš ožralého Vejpustka jezdícího u soukromé firmy a zabil manžele v G. Jeníkově, byl, odkudsi z Moravy, osle, ne z Havl. Brodu. Tam to Vejpustek odnesl všechno, ale vina byla i v zabezpečení přejezdu.
Středa, 29. srpna 2018 - 17:02:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 122
Registrován: 10-2010
Petr Vlček
Petr_vlček:
"... "trvale bezdůvodně ve výstraze". Což vede posléze k jeho přejíždění ve výstraze neb půl hodiny na blikač nečumí nikdo a atk půlka autistů to otáčí a půlka přejede."

...trochu nevážně:Jednou při mém zácviku na boudě signalista něco malého uvnitř zedničil a jak se tam ometal s kyblíkem malty tak nechtěně zavadil na přístroji o tlačítko a nechtěně uzavřel vzdálený přejezd - počítám, že ve výstraze byl asi tak půl hodiny aniž by si toho někdo z nás všiml, či byl nějaký humbuk. Přesně už si nevzpomínám. Přišel jsem na to, až když to udělal podruhé[biggrin]
Středa, 29. srpna 2018 - 17:23:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8360
Registrován: 5-2002
Jedu si takhle po silnici číslo 6 od Karlových Varů a blížím se k nejmenovanému hodně skákavému přejezdu vedle mechanického vjezdového návěstidla [biggrin]. Před ním je dlouhatánská rovinka a tam všude auta, z kopečka k přejezdu z druhé strany taktéž auta, dál vidět nešlo.
Vytáčím telefon na výpravčího: Ahoj, já jedu na šestce autem, ty máš něco s přejezdem? A ozvalo se jenom: Ty vole... . A šraňky šly nahoru a vše se rozjelo [biggrin]
Středa, 29. srpna 2018 - 18:40:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5640
Registrován: 9-2011
FiJi: že na přejezdy, kde se to má brát vážně, přidáme kamery?
Pokud mají řidiči IQ octomilky a chtějí respektovat červená světla jen pokud zároveň budou "v televizi", tak jsou ty kamery celkem levným způsobem, jak to těm řidičům vštípit.
Jedeš na červenou? V horším případě tě sejme vlak, v lepším dostaneš žádost o laskavé přispění do rozpočtu příslušné obce s rozšířenou působností. Ale v žádným případě (a to je na tom to důležitý! Ne že složenka přijde každýmu padesátýmu...) ti to neprojde.
A uvidíte, jak rychle se řidiči naučej, že na červený světla se nejezdí.
Bohužel, velká část lidí je ochotná dodržovat zákony, jen pokud nad nimi visí hrozba mastný pokuty.
Středa, 29. srpna 2018 - 19:29:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2018
Zrovna dneska jsem běžel nadzvednout závoru, když Vietnamec zuřivě popojížděl uzavřenej na přejezdu. Připadá mi, že dost velká část lidí má čím dál víc sníženou plachost a zvýšené sebevědomí. Zajímalo by mě, jestli to viděli ve filmu, že tomu borcovi to tam prošlo, nebo čím to je.
FiJi
Středa, 29. srpna 2018 - 19:34:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"Však taky řidičské vědění nemá a nesmí být založeno jen na zkušenosti, od toho je výuka a výcvik, který mu má vysvětlit a předvést, jak se věci mají."
Reálně je řízení auta, vlaku, lodě a do značné míry i letadala založené jenom na těch zkušenostech, protože na nic jiného není v reálném provozu čas. Jenom piloti letadel mají v některých případech ten luxus, že si mohou vytáhnout checklist a na něm si začít odškrtávat jednotklivé položky. Výuka může vysvětlovat a předvést, ale na reálný provoz má pak největší vliv ten výcvik – a výcvik samozřejmě pokračuje i po získání řidičcského oprávnění, řidič získává zkušenosti neustále a získává je i pozorováním jiných řidičů.

Hajnej:
"Řidič má zkušenost, že ve většině případů na přejezdu žádný vlak nebyl
To jako že když míjel přejezd na odbočující silnici...? Nebo že ve většině stanic zrovna přednostuje Vlasta Burian a vydává povely "Stáhněte šraňky a hned je zase zvedněte"...?
To snad ne - to už je jak ta stará dáma v jedné komedii: "to je zajímavé, vždycky když jedu vlakem, tak jsou závory dole"... [crazy] "
Ta provozní slepota je ale pěkně zrádná, že? A přitom jste byl hodně blízko s tím vtipem na konci. Jestlipak jsou závory vždycky dole, i když jedete autem?


Hajnej:
"To jako že náklady budou jezdit 160? Nebo ECčka 80? Nebo všechno 120?
A co zastávky v přibližovacích úsecích, ty zrušíme úplně...? [coze] "
To, že na křížení železnice a silnice má železnice přednost, je dané tím, že je jednodušší před tím křížením zastavit auto než vlak, a také větším společenským významem železnice, ve vlaku obvykle bývá více cestujících než v autě. To ale ještě neznamená, že si železnice může na přejezdu dělat co chce, a silniční doprava to musí strpět. Takže když silniční doprava dává na železničním přejezdu přednost té železniční, má zase právo očekávat, že to bude odsýpat, a ne že se na stošedesátkové trati náklad povleče 80. On ostatně ten náklad vlekoucí se 80 nesvědčí ani propustnosti trati ani tomu EC. A ano, pokud je vybudování dvou přibližováků, aby mohl být přejezd dvourychlostní, příliš nákladné, pak nezbývá než aby tam náklad vlekoucí se 80 jezdil jen velmi výjimečně, nebo aby všechno jezdilo 120.

Ani zastávka v přibližovacím úseku nezpůsobuje lokální gravitační anomálii a pád závor, i to lze řešit odložením povolení k jízdě přes přejezd až na okamžik, kdo vlak bude skutečně potřebovat (nebo alespoň kdy by ho měl potřebovat podle času plánovaného na výstup a nástup cestujících). Projíždějící vlaky to komplikují, ale v různých zastávkách jsou různě časté. Vše je to jen o penězích, a peníze jsou i na hlouposti jako laserová detekce volnosti přejezdu.


S4991023:
"Kolik bylo v posledních, řekněme, dvaceti letech na přejezdech usmrceno řidičů způsobem, že na ně vybafnul zákeřný vlak někde zpoza rohu? Vzpomínám si na dva - Hlubočepská svatba a Havlbrodský ožralec, kde ale byla i spoluvina řidiče.

To není, myslím, na "velmi nebezpečná místa", špatná bilance."
Ostatní nehody na přejezdech se nepočítají? Kamion vs. Pendolino ve Studénce se podle vás nic nestalo? Několik mrtvých, ale podle vás to zřejmě byla bezpečná situace, jakou zažíváte desetkrát denně.
FiJi
Středa, 29. srpna 2018 - 19:51:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 1-2017
Aleš_Liesk.: Teorie to je sice hezká, ale v praxi to takhle bohužel nefunguje. Proč naši předkové začali na železnici zavádět staniční a traťová zabezpečovací zařízení, proč jsou na mašinách různá udělátka, pomůcky, jakože-zabezpečovače nebo i zabezpečovaše jako opakovače návěšti, AVV, Mirely, ECTS? Vždyť by přece stačilo strojvedoucím, výpravčím a signalistům zvýšit tresty, a když by jim hrozila mastná pokuta, dávali by si lepší pozor a nedocházelo by k nehodám. Tomuhle věříte? A proč si myslíte, že na silnici by to fungovalo?

Navíc aby vůbec hrozba trestem mohla fungovat, musel by si řidič jasně uvědomit, že v daném okamžiku mu hrozí trest. Což se dost blbě aplikuje v okamžiku, když má zastavit, pokud ovšem může bezpečně zastavit před přejezdem, a jinak má pokračovat v jízdě. To závisí na subjektivním posouzení, a přesně tohle rozhodování, jestli to ještě stihne nebo už ne, dneska před červenými světly řidič dělá. Tuhle funkci má (no, dnes už spíš měla) červená na křižovatkách. Z dopravního hlediska nemá žádný smysl, prostě jen následuje nějakou dobu po oranžové. Rozdíl je jenom psychologický, při oranžové se řidič musí rozhodovat, červená je jenom reflex, „je tam zeď, tam nesmím“. Čímž neříkám, že se má na přejezdech zavádět oranžová, jenom vysvětluju, proč nějaké zvyšování trestů nebude moc fungovat.
Středa, 29. srpna 2018 - 21:28:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8400
Registrován: 5-2007
FiJi: Lenže v tom prípade riešením nie je prerábať priecestia, ale namontovať povinne do každého auta krabičku, ktorá sama zastaví pred priecestím.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Středa, 29. srpna 2018 - 21:51:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3019
Registrován: 5-2002
A kolovrátek mele a mele...

Ostatní nehody na přejezdech se nepočítají? Kamion vs. Pendolino ve Studénce se podle vás nic nestalo?

Jste blbej nebo navedenej? Nejprve zavedete diskusi na téma, které Laminátka trefně parafrázuje jako "Kolik bylo v posledních, řekněme, dvaceti letech na přejezdech usmrceno řidičů způsobem, že na ně vybafnul zákeřný vlak někde zpoza rohu?" a pak do toho zamícháte Studénku, kde nešlo o žádné zákeřné vybafnutí vlaku, ale jednoznačné a vědomé porušení povinnosti řidiče na přejezdu chráněném světly a závorami. Co byste chtěl více? Běžce s červeným praporkem před vlakem jedoucím krokem???

Vezměte si prášečky a zalezte do svého autistického světa...}
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
FiJi
Středa, 29. srpna 2018 - 22:16:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 1-2017
Johny11:
"Jste blbej nebo navedenej?"
Ani jedno. Akorát chápu psaný text, na rozdíl od vás.


Johny11:
"Nejprve zavedete diskusi na téma, které Laminátka trefně parafrázuje jako "Kolik bylo v posledních, řekněme, dvaceti letech na přejezdech usmrceno řidičů způsobem, že na ně vybafnul zákeřný vlak někde zpoza rohu?" a pak do toho zamícháte Studénku, kde nešlo o žádné zákeřné vybafnutí vlaku, ale jednoznačné a vědomé porušení povinnosti řidiče na přejezdu chráněném světly a závorami."
Přečtěte si ty komentáře ještě jednou, pomalu. Laminátka neparafrázuje trefně, Laminátka píše právě o té druhé skupině nehod, než o kterých píšu já. Já celou dobu píšu o nehodách, které podle současné legislativy a jejího výkladu zavinil řidič.
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 00:37:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17458
Registrován: 5-2002
FiJi: protože na nic jiného není v reálném provozu čas
Však taky píšu, jak to být má - pokud je někde cochcárna, tak je potřeba řešit především tu a ne tomu přizpůsobovat všechno ostatní.

Jestlipak jsou závory vždycky dole, i když jedete autem?
Vypnutej přejezd jsem už taky viděl, ale byla tam cedule a vlak měl Opčko. Furt tam ale nějak nevidím tu "většinu", o které tu pořád točíš.

To ale ještě neznamená, že si železnice může na přejezdu dělat co chce
Však ona si taky co chce nedělá - to, že o povinnostech dráhy ve vztahu k přejezdům nevíš, ještě neznamená, že žádný nejsou.
Ona už ta železnice ušla hodně velký kus cesty od šraněk na kliku zavíraných podle jízdního řádu a otvíraných leckdy až na odhlášku. A dostala se až do bodu, kdy další zvyšování přívětivosti vůči řidičům vede ke strmému růstu složitosti a nákladů.

náklad vlekoucí se 80 nesvědčí ani propustnosti trati ani tomu EC
Přesto ty ložené náklady jezdí většinou těch 80-90-100, ono totiž víc už není ani efektivní ani rozumné, protože hluk a energie (stejně jako mají kamiony prakticky všude dovolíno 80).

pokud je vybudování dvou přibližováků, aby mohl být přejezd dvourychlostní, příliš nákladné
Je vidět, že máš tu správnou kvalifikaci na vizionáře: vědět o tom kulový.
Samotné dva přibližováky totiž nestačí, ještě je potřeba tomu pomalejšímu vlaku říct, že má jet jako pomalej, protože se s tím tak počítá - a toho se obávám se efektivně dočkáme až s ETCS. A ani potom to nebude řešit problém nejpalčivější: osobák v zastávce.

peníze jsou i na hlouposti jako laserová detekce volnosti přejezdu
Šaráda s laserovou detekcí slouží k jedinému: ukázat, že vyrábět bezpečnost tímto způsobem vede k delšímu uzavření přejezdu, a to až k nepoužitelnosti - a že je tedy leckde fakt asi lepší udělat ten nadjezd/podjezd (i když je dražší a nedá se s ním potisknout křídovej papír tolika klíčovejma slovama, jako u toho lejzru).
Takže hloupost nehledej tam, ale ve své hlavě...

A proč si myslíte, že na silnici by to fungovalo?
Protože na silnici je mnohem větší podíl vědomého porušování předpisů, to přece musíš vidět dnes a denně.
Ono totiž chvástání typu "já mu to postavil a hned jak projel vjezd, tak jsem to shodil a ještě jsem to stačil odemknout a hodit výměnu jinam" k lubrikaci samičky nevede, zatímco řeči o tom, jak rychle jsi to valil do Brna, fungují bůhvíproč mnohem líp (možná mají z pohledu té samičky větší praktickej význam pro život).

jenom vysvětluju, proč nějaké zvyšování trestů nebude moc fungovat
Vysvětluješ sice dobře, ale něco úplně jinýho - v tomto konkrétním případě není třeba tresty zvyšovat, ale důsledněji uplatňovat ty stávající. Protože cochcárnu způsobuje nikoliv absence sankce, ale její skorojisté nevymáhání.

Laminátka píše právě o té druhé skupině nehod, než o kterých píšu já
Upřímně: ono je dost těžko poznat, o čem kdy píšeš, protože furt matláš všechno dohromady a držíš téma asi tak, jako ožralej čepici.
Psal jsi, že je přejezd nebezpečné místo - nebezpečné je tedy čím: že na nic netušícího šoféristu vybafne vlak a/nebo že se najde dement za volantem, co ignoruje červený....?
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 02:05:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2126
Registrován: 1-2009
No přijde mi to jako vymýšlení kravin na kraviny :-)

Neoddiskutovatelne je,že na řadě úrovňových křížení a zejména na koritorech už dávno měli být vybudovány podjezdy či nadjezdy.

A vymýšlení kravin na stavajich úrovňových přejezdech při základní ignoraci základních dopravních předpisů je jen bohapuste mlácení drzkou a klávesnicí.
FiJi
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 07:39:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"Vypnutej přejezd jsem už taky viděl, ale byla tam cedule a vlak měl Opčko. Furt tam ale nějak nevidím tu "většinu", o které tu pořád točíš."
A to jsem si říkal, že to už je nápověda jak pro blbý. Vážně jste ještě neviděl přejezd, přes který nejede vlak? Doporučuju exkurzi k nějakému vlečkovému přejezdu. Zůstaňte u něj třeba hodinu, a dělejte si čárky, kolik tam projede vlaků. Pro lepší pochopení si na druhý papír dělejte čárky, kolik přes ten přejezd mezi tím projelo aut. Záleží, jak frekventovaná ta silnice bude, ale během hodiny tak získáte důkaz třeba o desítkách řidičů, kteří jeli přes přejezd a neviděli na něm žádný vlak. Chápu, že když vy to znáte jenom z vlaku, vidíte vždy závory dole. Ale opravdu v čase existují i takové okamžiky, kdy přes přejezd žádný vlak neprojíždí – dokonce i na nejfrekventovanějších tratích je takového času většina. Ono kdyby ne přejezdu pořád byl nějaký vlak, nebo se k němu viditelně blížil, přejezd by jaksi postrádal smysl, protože by přes něj auta nikdy nemohla přejet.


Hajnej:
"Protože na silnici je mnohem větší podíl vědomého porušování předpisů, to přece musíš vidět dnes a denně. "
Jak se viděním pozná vědomé porušení předpisů od nevědomého? Existuje vůbec jasná hranice mezi vědomým a nevědomým porušením předpisů? Když fíra odjede proti stůj, je to vědomé nebo nevědomé porušení předpisů? Když nebrzdí do stanice, protože si myslí, že za něj bude brzdit AVV, ovšem zapomněl, že ho předtím vypnul, je vědomé nebo nevědomé porušení předpisů?


Hajnej:
"Upřímně: ono je dost těžko poznat, o čem kdy píšeš, protože furt matláš všechno dohromady a držíš téma asi tak, jako ožralej čepici. "
Nematlám všechno dohromady a píšu o jediném tématu. Akorát píšu o věcech, které neznáte a ani si je nedovedete představit – například jako železniční přejezd, na kterém není žádný vlak.


Hajnej:
"Psal jsi, že je přejezd nebezpečné místo - nebezpečné je tedy čím: že na nic netušícího šoféristu vybafne vlak a/nebo že se najde dement za volantem, co ignoruje červený....?"
Železniční přejezd je nebezpečný tím, že tam jezdí velké těžké rychlé (v porovnání s člověkem) vlaky, které nemohou před člověkem jen tak zastavit nebo se mu vyhnout, a srážka člověka s takovým vlakem je často smrtelná nebo má vážné zdravotní následky – a to i v případě, kdy je ten člověk zabalen do tuny kovů a plastů, tedy sedí v autě. Dále je nebezpečný i tím, že naopak i po silnici se pohybují i velké a těžké kamiony, a srážka vlaku s takovým kamionem nemusí dopadnout dobře ani pro lidi ve vlaku. Právě proto, že železniční přejezdy jsou místa, kde by bez dalších opatření nejčastěji docházelo ke srážkám mezi silničními a kolejovými dopravními prostředky, je snaha tato místa nějak zabezpečit, aby k těm srážkám docházelo méně často.
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 09:03:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5136
Registrován: 7-2011
Jsem si to dovolil trošku upravit a navrhnout, zdali by autor neměl raději své úsilí a snahu o bezpečnost přesunout na důležitější věci. Přecijenom, takový auto, jednak taky nemá moc kam uhnout a navíc ho nedrží koleje....[biggrin]
FiJi:
"Silniční komunikace jsou nebezpečné tím, že tam jezdí velká těžká rychlá (v porovnání s člověkem) auta, která nemohou před člověkem jen tak zastavit nebo se mu bezpečně vyhnout, a srážka člověka s takovým autem je často smrtelná nebo má vážné zdravotní následky – a to i v případě, kdy je ten člověk zabalen do tuny kovů a plastů, tedy také sedí v autě. Právě proto, že silniční komunikace jsou místa, kde by bez dalších opatření nejčastěji docházelo ke srážkám mezi dopravními prostředky, je snaha tato místa nějak zabezpečit, aby k těm srážkám docházelo méně často."
Nějak mi z toho vyplývá, že silniční komunikace, vzhledem k tomu, že je jich víc a jsou násobně delší než železniční přejezdy, jsou násobně nebezpečnější a nemělo by se s tím tedy urychleně něco dělat? I statistiky hovoří pro, podle nich na silničních komunikacích ročně zahyne nebo dojde k újmě násobně víc lidí, než na železničních přejezdech. Co na to autor? Vadí mu to? Pokud ano, proč tomu nevěnuje minimálně takové úsilí, jako bezpečnosti na přejezdech? Nebo mu to nevadí a je pouze podjatý?
[proud]
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 09:15:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 182
Registrován: 7-2017
FiJi- podle posledního výblitku

Jak se viděním pozná vědomé porušení předpisů od nevědomého? Existuje vůbec jasná hranice mezi vědomým a nevědomým porušením předpisů? Když fíra odjede proti stůj, je to vědomé nebo nevědomé porušení předpisů? Když nebrzdí do stanice, protože si myslí, že za něj bude brzdit AVV, ovšem zapomněl, že ho předtím vypnul, je vědomé nebo nevědomé porušení předpisů?

zbývá jediné- namontovat do všech aut zařízení, které na řidiče nabonzuje každé projetí červené na semaforu, na přejezdu, nedání blinkru atp. Protože na železnici tyhle zařízení mají, tak je těch opravdových nehod fakt málo, a odhadem 99% z nich je způsobeno opravdu omylem.
Kdežto na silnici to (bez těchhle bonzátek v autě) bude asi menší polovina (rozuměj: většina různých projetí je proto, že si řidič říká, že to stihne, že pospíchá apod.).
Jezdím autem denně, vidím to pořád.
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 09:19:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5642
Registrován: 9-2011
FiJi: zopakuji výše položenou otázku: jste blbej nebo navedenej?
Vždyť by přece stačilo strojvedoucím, výpravčím a signalistům zvýšit tresty, a když by jim hrozila mastná pokuta, dávali by si lepší pozor a nedocházelo by k nehodám. Tomuhle věříte? A proč si myslíte, že na silnici by to fungovalo?
Kolik těch výpravčích/signalistů/strojvedoucích to dělá VĚDOMĚ ("hele, to ještě stihnu")? (Několika)řádově míň než těch nevědomých. A do "nevědomých" klidně započítám i toho pitomce, co si to AVV na Balabence vypnul, VĚDOMĚ, protože pak se choval tak, že VĚDĚL, že AVV má vypnutý, a pak na to asi zapomněl.
Takže si celkem oprávněně myslím, že pokud nad sebou řidiči budou mít hrozbu neodvratného trestu, tak se počet nehod několikařádově sníží, protože se odfiltrují ti, kteří se té pokuty budou bát, a zůstanou ti, pro který pokuta jakkoliv velká "není problém" (a když mu policie zabaví ferrari, tak si druhej den vezme z garáže lábo), a ti, co opravdu přehlídnou / nedobrzdí. Ale i tak to bude velmi podstatné zlepšení.
P_v
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 09:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1997
Registrován: 5-2002
Aleš_Liesk.: Při takovém sledování a neodvratném postihování by ale bylo fér, kdyby se něco změnilo i na té druhé straně. Kdyby to dopravní značení a uspořádání komunikací bylo aspoň tak dobře, rozumně navržené a udržované, jako na dráze.
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 10:12:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8906
Registrován: 8-2012
se počet nehod několikařádově sníží, protože se odfiltrují ti, kteří se té pokuty budou bát
Já vám do téhle nesmyslné diskuze nehodlám hlouběji zasahovat, ale fakt mě fascinuje naivita/hloupost, se kterou se někdo domnívá, že vědomých nehod vzniká několikařádově víc, než těch z chyby/omylu/nedbalosti...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 11:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3058
Registrován: 9-2003
Fidži: Laminátka píše právě o té druhé skupině nehod, než o kterých píšu já. Já celou dobu píšu o nehodách, které podle současné legislativy a jejího výkladu zavinil řidič.
Tak nám popište nějakou tu konkrétní nehodu a jak byste změnil legislativu, aby k ní nedošlo.

Johny11: On je i blbej i navedenej.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 11:31:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 669
Registrován: 11-2012
Tak nám popište nějakou tu konkrétní nehodu a jak byste změnil legislativu, aby k ní nedošlo.

To neudělá nikdy. Onehdá tady otravoval s chodníkama a přechodama přes koleje. Vyzval jsem ho, že budeme společně hledat tato místa a řešit to s místními uřady a pod.

Dodneska na to nereflektoval a před půl rokem (viz archiv) se ještě cítil dotčen, když jsem mu to připoměl. Ale kecat, to umí, to se musí uznat
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 14:50:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 737
Registrován: 9-2016
Když si přečtete staré staniční kroniky, zjistíte kolik bylo mrtvých na přejezdech třeba ve dvacátých letech. A v podstatě se opakuji čtyři příčiny: 1) podlezení závor, 2) snaha přejet při sklápějících se závorách ještě na poslední chvíli 3) nepozornost a neregistrace vlaku 4) nestažené závory. Poslední příčina se v podstatě již eliminovala (nikdy to nebude 100%) a zbytek jde od jakživa na chodce či řidiče. Na přejezdech se závorami v obcích se jíž před dávnými lety montovaly zábrany, aby je nebylo možno podlézt. Stejně to bylo prd platné. Závory byly pod přímým dohledem pracovníka drah, dosti často byly neukáznění řidiči dávání k okresním komisím. Opět prd platné. Na přejezdu hrozí také nejvyšší trest, který nejde okecat. Přesto si někteří z něho nic nedělají. Takže ani kamery moc nepomůžou. Třeba na D1 se již docela dlouho píše, jak některé obce na 80 vydělali. Je tam i cedule "Měřený úsek". Přesto tam dost řidičů jede výrazně rychleji. Vymlouvat se na to, že omezení rychlosti neviděl je nesmysl, jede se tam v zúženém úseku a před ním je světýlek jak o vánocích na pouti. Proti těmto řidičům pomůže jediné - zákaz řízení. Podle nebezpečnosti prohřešku třeba na týden, na měsíc, na rok či až doživotně. A tento zákaz řízení tvrdě vymáhat. První porušení na měsíc natvrdo, druhé porušení rok natvrdo,...
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 16:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17459
Registrován: 5-2002
FiJi: Vážně jste ještě neviděl přejezd, přes který nejede vlak? Doporučuju exkurzi k nějakému vlečkovému přejezdu.
Jo takhle - těch samozřejmě znám fůru, akorát mi nijak chaotický nepřipadají. Já totiž z Tvýho expozé o chaosu a o tom, že se zavřou šraňky a pak trvá různě dlouho, než přijede vlak, nabyl dojmu, že je řeč o zavřeným přejezdu, přes kterej řidič nevidí jet vlak.
Možná když si odvykneš matlat pátý přes devátý, tak Ti začne bejt rozumět.

Chápu, že když vy to znáte jenom z vlaku, vidíte vždy závory dole
A na tuhle blbost jsi zas přišel jak...?

Jak se viděním pozná vědomé porušení předpisů od nevědomého?
No tak když někdo (obecně) jede jako prase, tak to asi nevědomě nečiní.
Blb, kterej v Dobřanech předjel dvě auta stojící před přejezdem, se skoro jistě taky nepřekoukl.

Právě proto, že železniční přejezdy jsou místa, kde by bez dalších opatření nejčastěji docházelo ke srážkám mezi silničními a kolejovými dopravními prostředky, je snaha tato místa nějak zabezpečit, aby k těm srážkám docházelo méně často.
No však se taky právě proto zabezpečují, to tu nikdo nepopírá. A jsou tedy takto zabezpečená místa i nadále nějak strašlivě nebezpečná nebo ne...?

TH: vědomých nehod vzniká několikařádově víc, než těch z chyby/omylu/nedbalosti
Máš trochu ošidné dělení. Když do těch vědomých přestěhuješ i vědomou nedbalost (na kterou ty rychlé flastry působí celkem dobře), tak to dopadne jak...?
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 21:20:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1014
Registrován: 8-2011
v tomto konkrétním případě není třeba tresty zvyšovat, ale důsledněji uplatňovat ty stávající. Protože cochcárnu způsobuje nikoliv absence sankce, ale její skorojisté nevymáhání.

Stejně tak jako obsílky z úsekových měření, "zaplat´te do XX dnů částku XXXX Kč a nebude nás zajímat ,kdo řídil",čili v překladu "chceme peníze,bezpečnost nás nezajímá,protože o body nepřijdete".

v tomto konkrétním případě není třeba tresty zvyšovat, ale důsledněji uplatňovat ty stávající. Protože cochcárnu způsobuje nikoliv absence sankce, ale její skorojisté nevymáhání

S tím se dá souhlasit,denně vidím daleko méně prasat za volantem než různých zmatenců a mimoňů,který si ani neuvědomují ,co udělali špatně.

ad FIJI: živí mě volant a ač mnohdy to zde dostanou řidiči sežrat neprávem,tak vy svými romány děláte medvědí službu,prostě melete neskutečný sračky (viz přirovnání Studénky k jízdě vlaku přes otevřený přejezd).
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 22:06:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 7-2017
Bobik:
"Poklop_D400:
"Či snad odstranit stavbu, zde oplocení pozemku?"He? Nějak mi uniká souvislost. Nebo se tu má po miliontý prvý psát něco o tom, že blikače + šraňky, na který je navíc dobře vidět a když tyto kleknou, vlk se bude plížit a výt jak zběsilej? Navíc stále platí že bez pozitifky Vmax 30km/h, což naprosto stačí i při současným rozhledu a kleklým PZZ. Šíření zvuku nebrání nic.
Problém je spíš v tom, že (nejen) tu třicku málokdo dodržuje a pak se rozčiluje."

Ono je důležité si uvědomit, že čumák auta je cca 1,5 metru před nosem řidiče. Z onoho místa bude mít čumák v průjezdném profilu většina aut velikosti Favorita a větších, přičemž řidič stále nevidí na trať. Ani když zastaví. Jedině stará Multipla, ta čumák nemá.

Není to jen tento případ, najdou se i jiné, kde kvůli nějaké stavbě není vidět na koleje a není osazena pozitivka. Čumák osobáku v průjezdném profilu a teprve potom vidíte na trať. Nepřijde mi to normální, auto stojí a stejně z něj nevidíte. To není rozčilování, to je konstatování faktu.
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 22:27:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 130
Registrován: 7-2017
Ale abych jen nekritizoval - začínají se objevovat zrcadla umístěná tak, že člověk uvidí na trať v tom zrcadle. V nepřehledných křižovatkách silnice X silnice to bylo dobrým zvykem. Je fajn, že se nějaké to vypouklé zrcadlo objevuje i na kříženích silnice X železnice v místech, kde to dává smysl.
FiJi
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 23:54:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 1-2017
Aleš_Liesk.:
"Takže si celkem oprávněně myslím, že pokud nad sebou řidiči budou mít hrozbu neodvratného trestu, tak se počet nehod několikařádově sníží, protože se odfiltrují ti, kteří se té pokuty budou bát, a zůstanou ti, pro který pokuta jakkoliv velká "není problém" (a když mu policie zabaví ferrari, tak si druhej den vezme z garáže lábo), a ti, co opravdu přehlídnou / nedobrzdí. Ale i tak to bude velmi podstatné zlepšení."
Ta úvaha je hezká, ovšem má tu nevýhodu, že sledujete jen efekt, který byste si přál, a nepátráte po tom, zda by to nemělo ještě nějaké další efekty. Například ty, že budou všichni přes přejezdy jezdit pomaleji a čekat před nimi déle. Což jednak způsobí, že bude silniční doprava dražší, „profesionální“ řidiči budou v důsledku ještě hůře placení a budou to dělat ještě větší „experti“ než dnes. Ale především si lidé budou na zpomalení a delší čekání stěžovat, a bude velký tlak na to, aby se přejezdy rušily, případně aby se přes ně dalo jezdit rychleji (měly pozitivku), aby byly ve výstraze kratší dobu, a hlavně aby se zmírnila pravidla – například aby se zvýšila povolená rychlost aut přes přejezd. Něco z toho bude mít na bezpečnost kladný vliv, něco záporný, a jak to dopadne ve výsledku ví bůh. Proto je lepší ta opatření zlepšující bezpečnost zavádět rovnou a ne až zbrkle pod tlakem a s chybami.
FiJi
Čtvrtek, 30. srpna 2018 - 23:59:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 1-2017
S4991023:
"Tak nám popište nějakou tu konkrétní nehodu a jak byste změnil legislativu, aby k ní nedošlo."
Třeba všechny nehody, ve kterých hrálo roli auto uvázlé mezi závorami. Bez odjezdových závor by k takové nehodě nedošlo. Přičemž odjezdová závora „řeší“ jediný problém, a to ten, že se vlak k přejezdu blíží pomaleji, než na jakou rychlost je přejezd konstruován. Kdyby se blížil rychlostí, na kterou je přejezd konstruován, řidič by na nějaké objíždění závory neměl čas.
Pátek, 31. srpna 2018 - 00:17:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3063
Registrován: 9-2003
Fidži: Co má "odjezdová závora" s legislativou, blbe?
Ona mimochodem není odjezdová ale protiobjížděcí.
Zbytek tvé kreténské úvahy snad ani nemá cenu komentovat. Řidič, který objíždí šraňky neřeší, zda se blíží vlak. A pokud ano, patří mu Darwinova cena. To sis vybral hodně blbý příklad, objíždéní šranék se fakt neděje z přehlédnutí.
NOBLE BRICKS
FiJi
Pátek, 31. srpna 2018 - 00:19:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 1-2017
Hajnej:
"Jo takhle - těch samozřejmě znám fůru, akorát mi nijak chaotický nepřipadají."
Třeba to, že přejezd jen s křížema, přejezd s blikači bez pozitivky a přejezd se závorami bez pozitivky mají být z pohledu řidiče pořád to samé – je na něm přesvědčit se, že nejede vlak. Takže celá ta bižuterie v podobě blikačů nebo závor je tam kontraproduktivní, protože řidiči nijak nepomohou přesvědčit se, že nejede vlak, a navíc ho od toho přesvědčování ještě rozptylují, protože nestačí jen vyhlížet vlak, ale k tomu navíc ještě musí kontrolovat, zda světla nesvítí a závory nezávorují.

Dále přesvědčit se, že nepřijíždí vlak, může znamenat široké pole možností – od lehce mrknu vlevo a vpravo, jestli tam náhodou nezahlédnu něco velkého, až po zastavím a vyšlu dva pomocníky na každou stranu po kolejích půl kilometru, aby ni vysílačkou nahlásili, že opravdu nic nejede. Takže řidič se má sice přesvědčit, když dojde k nehodě, tak se má automaticky za to, že se nepřesvědčil, a přitom vůbec neví, jak moc se má přesvědčovat – a navíc je to na každém přejezdu jiné, protože záleží na traťové rychlosti, kterou ale řidič nezná.

Dále jsou přejezdy chaotické v tom, že řidič má zkoumat, zda náhodou nezahlédne vlak. Hledat a nevědět co a kde je pro člověka ten nejobtížnější způsob zpracování obrazu. Pátrat, jestli někde za křovím náhodou nezahlédnu vršek lokomotivy… Pro řidiče, který se má přesvědčit, že nepřijíždí vlak, je rozhledový trojúhelník to, kam až dohlédne ze svého místa, když pojede očima po kolejích. Jakmile se mu koleje ztratí za nějakým křovím nebo plotem, rozhledový trojúhelník končí, protože dál už řidič nepátrá po tom, zda se neblíží vlak (který by jel po těch kolejích), ale pátrá po tom, kde by asi tak koleje mohly pokračovat, jak hluboko asi tak mohou být a jestli by tam mohl vidět vlak nebo nemohl. Kolik přejezdů je takových, že drážní rozhledový trojúhelník počítá s tím, že řidič má vidět až na koleje? Kdyby se na železničních přejezdech měřilo všem stejným metrem, a nebyla vina skoro automaticky na řidiči, muselo by pravidlu o tom, že řidič nesmí vjet na přejezd, pokud vidí přijíždět vlak, odpovídat pravidlo, že dráha musí zajistit, aby přijíždějící vlak byl vidět. Aby byl vlak vidět, ne aby se dala zahlédnout část vlaku.
FiJi
Pátek, 31. srpna 2018 - 00:29:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 1-2017
S4991023:
"Co má "odjezdová závora" s legislativou, blbe?"
Legislativa tuto možnost připouští, blbe, takže se zhusta používá.

S4991023:
"Ona mimochodem není odjezdová ale protiobjížděcí."
Kdybyste ráčil pochopit příspěvek, na který reagujete, blbe, nemusel jste se namáhat sdělovat mi něco, co vím – jak plyne z mého komentáře.

S4991023:
"Zbytek tvé kreténské úvahy snad ani nemá cenu komentovat."
Ono by se to dalo zobecnit – nekomentujte úvahy, které nechápete.

S4991023:
" Řidič, který objíždí šraňky neřeší, zda se blíží vlak. A pokud ano, patří mu Darwinova cena. To sis vybral hodně blbý příklad, objíždéní šranék se fakt neděje z přehlédnutí."
Řidič, který neřeší, zda se blíží vlak, je kandidát Darwinovy ceny. Drtivá většina řidičů, která vjede na přejezd, se nechce zabít a přijíždějící vlak řeší. Akorát ho v případech vedoucích k nehodám řeší špatně, buď si vlaku nevšimnou, nebo si myslí, že to stihnou.

Objíždění závor se neděje z přehlédnutí, nic takového jsem také nepsal. Objíždění šraněk se děje, jak už jsem psal, blbe, z toho důvodu, že šraňky jsou dole zbytečně brzo, a řidič proto má čas koukat, že vlastně ještě žádný vlak nejede, nebo je daleko, a dalo by se to ještě stihnout – stejně jako minule, když takhle čekal před šraňkama a vlak přijel až za strašně dlouho, za tu dobu to přece v pohodě přejede. Ještě jednou pro blba – řidiči závory objíždějí vědomě, ale nikoli proto, že se chtějí zabít, ale protože mají zkušenost, že mezi padnutím závor a skutečným příjezdem vlaku uplyne dlouhá doba a přejezd se za tu dobu dá „v pohodě přejet“.
Pátek, 31. srpna 2018 - 01:37:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3779
Registrován: 11-2008
Je to už pár let. Byla to v TV. Před přejezdem stálo asi pět aut. Zezadu přijel místní řidič, začal ty stojící předjíždět a jeho syn z místa spolujezdce volal na ty stojící: "Pojeďte, tady to trvá vždycky strašně dlouho než vlak přijede, my to tady známe." A vjeli rovnou pod vlak. ... [lol][lol][lol][lol][lol][andel][vypravci]
Pátek, 31. srpna 2018 - 07:12:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 670
Registrován: 11-2012
Heled blbe-FiJi,

já mám dojem že jsem tě potkal na Krejcárku.

Jedu si na poruchu (měl jsem pohotovost), čekám na křižovatce, padne mi zelená, já se rozjíždím a najednou, nějakej blb, hezky na červenýho panáčka mi skočí do přechodu. Když jsem ho slovně napomenul, tak mi odpověděl že dlouho čekal a že to stihne. Já mám dojem, když tak čtu, tady ty tvoje výlevy, že jsi to byl ty.
Pátek, 31. srpna 2018 - 08:57:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5644
Registrován: 9-2011
Třeba všechny nehody, ve kterých hrálo roli auto uvázlé mezi závorami. Bez odjezdových závor by k takové nehodě nedošlo
Tak třeba ta polská autoškolačka, který to na přejezdu chcíplo (a spousty identickejch případů) by zázračně nastartovala, kdyby tam nebyla odjezdová závora?

Například ty, že budou všichni přes přejezdy jezdit pomaleji a čekat před nimi déle.
To, že se přes přejezd jezdí podle pravidel neznamená, že se před ním čeká déle (jasně, pokud to ještě 5 řidičů střihne na červenou, tak ti by fakt čekali déle).
Na a pak laskavě uvažte, jaké zpomalení způsobí jeden přejezd, kolik jich řidič za šichtu průměrně potká, a jaké zpomalení způsobí průjezd obcema 50 a pouštění chodců na přechodech. Anebo dávání přednosti autům na hlavní či čekání na červené na křižovatce, opět vynásobeno tím, kolikrát to řidič průměrně za šichtu zažije.
Takže aby byla silniční doprava rychlejší a levnější, zrušíme veškerá omezení rychlosti a stanovíme, že všichni mají všude přednost. [ok]
Pátek, 31. srpna 2018 - 09:07:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3065
Registrován: 9-2003
Blb Fidži: Řidič, který objíždí šraňky, je kandidát na Darwinovu cenu v každém případě. A jak může vědět, že to stihne? Mmch., řešení jste nenaznačil, protože ho nemáte, resp. váš návrh, aby všechny vlaky jezdily stejně rychle a šraňky padaly těsně před vlakem, je nesmysl, což je jasné každmu kromě vás (a možná Martysse, pokud to není vaše alter ego).
NOBLE BRICKS
Pátek, 31. srpna 2018 - 12:26:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17463
Registrován: 5-2002
FiJi: přejezd jen s křížema, přejezd s blikači bez pozitivky a přejezd se závorami bez pozitivky mají být z pohledu řidiče pořád to samé
Však se taky nově téměř nezřizují, tak bys měl být spokojen.
A excesy typu vlečkařský škudlení ve Mstěticích mě serou taky.

Kdyby se blížil rychlostí, na kterou je přejezd konstruován, řidič by na nějaké objíždění závory neměl čas.
Řidič má závoru neobjíždět prostě proto, že ji objíždět nesmí, nikoliv proto, že získal zkušenost, že to nikdy nestihne.
Víc tohle Tvoje tvrzení raději komentovat nebudu, protože tak sprosté slovo ještě nebylo vynalezeno.
Pátek, 31. srpna 2018 - 14:21:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1070
Registrován: 8-2007
Třeba všechny nehody, ve kterých hrálo roli auto uvázlé mezi závorami.
Tady by jistě zázračně zprovoznila motorovou brzdu. Osobně bych tedy neměl koule vlézt zpátky do autobusu...
Zezadu přijel místní řidič, začal ty stojící předjíždět...
něco podobného, asi pospíchal s malou do školy.