Diskuse » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 22. 6. 2018 « předcházející | další »

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 22. 6. 2018

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 20. června 2018 - 16:12:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2863
Registrován: 5-2002
Velký šéf: Kto ide z Pardubic do Prahy, tomu nevadí cestovať o 10 min dlhšie, podobne z Brna do Prahy.
A to jste vymyslel hlavou? OK, aspoň vím, na jaké příspěvky raději vůbec nereagovat. Ještě však jednu poznámku: Když budete chtít mít vlaky "přednostně pro mezinárodku" (aneb systém "pro vnitro extra vlak"), tak si zapište za uši, že ten mezinárodní vlak pojede tak 2x-4x denně, když to hodně dobře dopadne.

T.H.: ...nedokáže rozlišit mezi (povinnou) místenkou...
Opravdu myslíš, že mi není znám tento rozdíl, nebo jsi spíš nepochopil, kam jsem tím mířil (tj. "jednička vs. ostatní způsoby cenové eliminace socek, které však mají vedlejší účinky")?

za nástup a vzestup Regiojetu je hodně odpovědné MČD, které zhruba v roce 2008-2009 propáslo v zájmu ochrany Jediného Správného Dopravce zavedení koncesního systému
V zásadě souhlas, jen si nejsem jistý, zda to tehdy bylo politicky možné. Každopádně nesouhlasím s tím, že teď už to (věcně) nelze.

Babilon: Ale no tak, samozřejmě se nebavíme o systému, kdy jednička jezdí "jako vagón navíc hlavně z tradice", když právě tento stav kritizuji, že. Situace, že je jednička plná na 100% sedaček (natož k stání) by vůbec neměla nastávat a pokud ano, je něco na straně nabídky hodně špatně.

Jinak povinné místenkování je vlastně jen způsob, jak prakticky řešit jiný problém, a sice nedostatek kapacity (v nějakou dobu). Zaměřil bych se spíš sem, protože lidi mají (většinou) alternativu v IAD, které jede "kdykoliv kamkoliv" a i když v Pá/Ne jsou třeba zácpy, reálné zdržení je tak někde na 10-40 min., určitě ne na úrovni že místo v 15 hod. by se dalo vyjet až třeba ve 20. Jenže to vede k dotování/koncesím, protože výrazně nižší proběh vozů (aby se špičky daly vykrýt), a to je pro někoho zkrátka ideologicky nepřípustné.

P.S.: Dejme tomu, že přepravně významná relace A-C je řešena přestupem v B. Tam přijede pomalejší nemístenkový R v X:40, zatímco místenkový IC např. už v X:15. Kdy má odjet přípoj směr C (interval 1 hodina)? Co když mezi A a B bude ještě D, odkud se do C taky hodně jezdí, a IC tam nestaví? No jo, ale mají být právě ti, co si připlatili, trestáni delším přestupem?
A to raději pomíjím, že ta IC mohou být dvě od různého dopravce, z nichž žádný neprovozuje zároveň R (či naopak ano), a že v A jsou nějaké další významné přípoje naopak jen k IC... Nebo případ, že ty místenkové úseky máte po cestě dva a volno je vždy buď v prvním nebo druhém úseku. Super systém, že jo. [happy]
Středa, 20. června 2018 - 16:16:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3641
Registrován: 11-2008
Petr_vlček:
"A kdo cestuje 8 hodin tak toho nerozhodí půlhodina. Kdo jede hodinu tak tomu 10 minut navíc - neřkuli při denním dojíždění - bude vadit násobně víc."
To bohužel nemůžou pochopit na vedení ČD. A tak Os, kterým pravidelně jezdí "denně dojíždějící" trasu do 30 minut dlouhou, dostává pravidelně 20 minut zpoždění, jen proto, aby dálkový vlak ČD ( kterým cestující jezdí 1 x týdně trasu dlouhou 3 - 4 hodiny ) nedostal 5 - 10 minut zpoždění. [andel]
Středa, 20. června 2018 - 17:11:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 243
Registrován: 7-2017
bohužiaľ za blbo nastavené priority SZDC nemôže vedenie CD a skutočne sú tie diaľkové vlaky dôležitejšie ako Os. Čo sa týka prestupov, mali by byť nastavené na silnejší smer no pokiaľ ich ma vlak po ceste veľa,tak nastáva akurát meškanie, ktoré sa neustále prenáša.
Áno miestenky riešia nedostatočnú kapacitu, v civilizácií by pridali vozne prip vlak, v Česku sa to nerieši vlak to odvezie ako dobytok a zisk si rozdelí predstavenstvo a zvyšok naleje do stratových tratí.
Mladějov
Středa, 20. června 2018 - 17:27:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12486
Registrován: 3-2007
v Česku sa to nerieši vlak to odvezie ako dobytok

To je fakt, váš vzývaný Jančura to dělá líp : Prostě lidi, na které nezbyde místenka, nejedou.
Co kdybyste teda zůstal doma, na Slovensku, kde je podle vašich líčení všechno lepší ?

Jinak je na vašich příspěvcích vidět hodně to, že jste dálkový cestující a kolenovrt a sobec, protože ostatní cestující vás nezajímají - ať si přestoupí, počkají, hlavně abyste VY, VAŠE VÝSOST jela a nejlépe za korunu.

Ten starý nick jste měl zvolen velmi pěkně [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 20. června 2018 - 17:40:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2821
Registrován: 9-2003
No tak hlavně proti ZSSK jsou ČD zlatý, platinový, diamantový a zkus něco kritického napsat o Zločinecké, jak Jeho Výsost Velký Šéf vystartuje.
NOBLE BRICKS
Středa, 20. června 2018 - 17:53:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 7-2017
Slovensko tu málokedy spomínam, tak neviem prečo sa tu ťaha do diskusie. Terajší stav je taký, že je medzinárodný cestujúci dojeny NRT a to nepovažujem za spravodlivé, ak sa do tých vlakov tlačia ešte ďalší a vlaky vyzerajú jak transporty do lágru. Preto som navrhol jemné zdraženie, ktoré by odfiltrovalo časť cestujúcich do iných vlakov. Na tom nie je vôbec nič zlé. Dokonca som ani nenavrhol prestať sypať na stratové trate len kvôli fajke,že.mame hustú sieť. Bohužiaľ že sa všetci sťahujú za Prahu a vláčiky im meškajú, lebo na to nie je infraštruktúra pripravená,za to môže SZDC a iné zodpovedne inštitúcie
A pre vašu info, keďže nie je dosť kompetentných Čechov, tak prácu robia Slováci pre celé Československo.
Takže si nalejme čistého vína a ten chudák vnútroštátny je.mmomentalne vo všetkom prioritizovany, až na to poradie vlakov
ZSSK tu netahat, rozpočet úplne iný aj sieť a hustota zivenych pijavic ešte väčšia než u CD
Mladějov
Středa, 20. června 2018 - 18:03:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12488
Registrován: 3-2007
pre vašu info, keďže nie je dosť kompetentných Čechov, tak prácu robia Slováci pre celé Československo.

No to jsou hodní, že se pro nás tak obětují [lol]

Jinak to "nie je dosť kompetentných Čechov" - na tom je krásně vidět, jak jste jednoduchej.

Já myslel, že sem Slováci jezdí pracovat hlavně pro výdělek, a že stejně tak řada Čechů pracuje třeba v Německu nebo Rakousku. Nebu tu práci nechce za ty peníze dělat.

Otevřel jste mi oči [biggrin]

Vážně - už s tím vaším pičováním pořád na jedno brdo (jedno téma) a pořád dokola začínáte být hodně otravný. Buď toho nechte, nebo jděte do [zadnice].
Holt se vám to musí říct takto, když nemáte žádnou zpětnou vazbu.
Sbohem.
Středa, 20. června 2018 - 18:27:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8302
Registrován: 8-2012
bohužiaľ za blbo nastavené priority SZDC nemôže vedenie CD
Checht, to je fakt vtipný, jak "nemůže", když priority SŽDC jsou i s chlupama obšlehnuté ty, které vytvořila Všeobjímající Matka Dráha, jen se tam podařilo procpat nějaká vylepšení pro nákladní dopravu, ale vztah osobních vlaků zůstal stejný...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 20. června 2018 - 19:41:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 7-2017
Už som sa zľakol, že niekto prišiel s riešením, ale to len ďalší sudruzsky blak, tak nič.
TH, odvtedy už ubehlo dosť času, jeden by povedal, že horúce veci sa budú riešiť a nie pindat, že nie je kapacita.
Středa, 20. června 2018 - 20:07:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8304
Registrován: 8-2012
Opravdu horúce veci se na železnici řeší v řádu desetiletí a těžko mluvit o tom, že "nemôže", když ČD byly při přípravě novelizace Dopravního řádu drah a mohly ty priority ovlivnit.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 20. června 2018 - 20:36:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 246
Registrován: 7-2017
No v radech desetileti,uz by som zase nebol myslou uplne v 20 ci 19. storoci, ale suhlasim, ze chyba akakolvek vola nieco zmysluplne posunut, zato peniaze na blbosti typu 380, predrazene wifi, PARS, Ejpovice sa na zeleznici najdu (teda tie nejaky minimalny vyznam maju, ale uz su predrazene minimalne o 50% povodnej ceny, katastrofa) to miliardy leni lietaju, za to uz nemuseli jazdit ziadne B A a podobne srandy, stacilo by sa porovnavat s Rakuskom a nie sa stale obzerat, kde je Slovensko
Středa, 20. června 2018 - 20:41:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2688
Registrován: 12-2007
Velky_sef: Ejpovice nejsou blbost. Pokud se týká předražení staveb, to by se muselo dokázat, že lze kvalitně stavět a levněji. To většinou nikdo nedokázal. Když je příliš nízká cena, tak častokrát to jde ne úkor kvality, popř. firma si vždy najde důvod pro vícenáklady.
Středa, 20. června 2018 - 21:02:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 247
Registrován: 7-2017
Wagon, presne tomu podstreleniu sa da pekne zmluvne zabranit, ked sa tam uvedie, ze vicenaklady mozu byt maximalne 30% a vsetko nad ide na vrub firmy, ktora tunel stavia. Pochybujem, ze nejaka podobna klauzula tam je, preto sa z 3 a nieco miliardy stalo naraz 5 a este nie je hotovo.[bomba][cunik]

(Příspěvek byl editován uživatelem Velky_sef.)
Středa, 20. června 2018 - 21:14:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 652
Registrován: 7-2017
Velky_šéf: S Ejpovicemi mi už dochází trpělivost - jel jste někdy po staré trati? Já coby Plzeňák tam jezdím pravidelně a nedávno vzpomenul jsem si při tom na místní diskuse... má úcta těm, kdo to tehdy v tom terénu dokazali postavit.
Neumím si představit, jak by se to tam opravovalo za provozu, přičemž ta trať je na hraně životnosti a drží „na dobré slovo“. Je škoda, že se starý úsek snese, ale i kdyby se měl opravovat, je přeložka velmi vhodná, aby mohl být bezprobémově zachován provoz (a naopak stará trať by se hodila při údržbě přeložky) k dosažení trochu rozumné cestovní doby Plzeň - Praha a hlavně Plzeň - Rokycany, kdy se dostaneme pro některé části Plzně pod jízdní dobu [auto].

Přínosy pro dálkovou dopravu:
Dosažení výrazně konkurenceschopnější jízdní doby ~1:15 Plzeň hl. n. - Praha hl. n. a to prosím bez toho, aby se sáhlo na Praha - Beroun.
Zkrácení jízdní doby Praha - Plzeň - Mnichov (další krácení přijdou spolu se stavbou tratě 180).

Přínosy pro Plzeňský kraj:
Ejpovice umožní (po dostavbě Plzně a hlavně plnohodnotném zprovoznění tunelu na Vmax => 140 km/h) přeložit křižování R16 do Chlumčan a vytvořit tak X:30 Klatovy + X:00 Nýrsko s tím plynoucími benefity pro návaznou regionální dopravu, včetně umožnění vytvořit přeshraniční spojení Klatovy - Plattling s vazbami tamtéž, bude-li zájem z obou stran hranic.

Co se tratě 176 týče, tam se dá čas získat už jen tím, že po koridoru nebude jezdit Regionova, ale rychlejší vozidlo, dalo by se dosáhnout možná i dnešní jízdní doby. Možná se tam někdy doprava zahustí na hodinu, křižování ve Stupně by nemělo být problém (musel bych si spočítat, kam by vyšlo křižování druhé, ale IMHO to vyjít mělo), ale i kdyby ne, tak pro Radnice to takové zhoršení nebude a pro Chrást taky ne (vizte k tomu busové JŘ POVEDu, co má na webu, lepší než dnes, protože tunel umožní ušetřit řidiče a busy, co jezdí do Rokycan).
Středa, 20. června 2018 - 21:14:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2689
Registrován: 12-2007
Velky_sef: V některých případech lze asi zabránit vysokým vícenákladům, např. při rekonstrukci železniční stanice. V případě ražby tunelů nikdy nikdo přesně neví, co jej čeká v podzemí. Proto si myslím, že omezit vícenáklady na úroveň 30% by spíše bylo kontraproduktivní. Řada zájemců by si totiž započetla riziko do nákladů, a tím by se zvýšila nejnižší možná cena. Ti, kteří by tak neučinili, by mohli stavbu poněkud ošidit. Myslím, že by se nemuselo při kolaudaci přijít na to, kde je stavba ošizená, protože by vydržela bez problémů třeba 20 let. Ale při nějaké větší přírodní pohromě, např. vlivem vytrvalých dešťů, by se časem mohly objevit závady, které by bylo nutné opravovat.
Středa, 20. června 2018 - 21:49:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 708
Registrován: 10-2011
Rychle zapomínáte na to, že původní nabídková cena Ejpovic (která pořád vyšla jako rentabilní) byla téměř dvojnásobek té, za kterou to bylo přiklepnuto (7,5 miliardy proti 3,9 miliardy). Takže i s vícenáklady (lehce přes 5 miliard) jsme pořád výrazně pod ní.
Středa, 20. června 2018 - 21:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 248
Registrován: 7-2017
Wagon, stavebni dozor na stavbe by si s tym dokazal poradit, chapem, ze pri tuneli sa nerobia sondy kazdych 50m a moze sa narazit na rozne horniny ci ine prekvapenia, no predrazenie o 50% povazujem za podstrelenu cenu, ktora postupne nabobtnava.
Tianjin, z popisaneho mi prijde, ze tretia kolaj na 010 by sa oplatila omnoho viac, mimo trate na Plzen tam vidim prinos iba pre akesi lokalky, dokazu si vobec na seba tie vlaky zarobit?
Středa, 20. června 2018 - 21:57:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 653
Registrován: 7-2017
Velky_Šéf: Tak jestli je 180 lokálka, když to je odbočná větev III. TŽK, okresní město (Klatovy, trať 183) s významným příměstem spádujícím na Plzeň (Dobřany, Přeštice...) je z regionálního pohledu kraje, kde je jediné velké město Plzeň, o ničem... koukněte se nejdřív na to, jakou má Plzeňský kraj strukturu osídlení.

Regionálka si na sebe nevydělá v civilizované Evropě nikde.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Středa, 20. června 2018 - 22:18:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 7-2017
Nie je pravda, ze si lokalka na seba nezarobi nikde, to plati len v CR a podobnych krajinach, kde je silne socialne jizdne. Chapem, ze pre Plzensky kraj maju Ejpovice zmysel, ale z hladiska co by bolo potrebne na takej 010 postavit prip v ZUPe, tak mi tieto stavby prijdu prioritnejsie a mali sa uz davno postavit. Podotykam, ze dopad na cestujucich na tejto trati by bol nasobny
Středa, 20. června 2018 - 22:32:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 655
Registrován: 7-2017
Velky_sef: Nepostavit se Ejpovice, musela by se za velice podobné peníze (koukněte na rozsah ŽST. Chrást u Plzně a délku té okliky kolem Chlumu) zoptimalizovat původní trať v původní stopě. Naštěstí to nikdo neprosadil... Ta trať se začíná rozpadat.

Co se týče 010: Jakože nárok na kvalitní dopravu má pouze Praha a okolí? Jistě, že to je potřeba řešit, ale Ejpovice jsou stavba s jedním největších přínosů co se minimálně krácení jízdní doby týče, co se tu za dlouhou dobu postavila.
Středa, 20. června 2018 - 22:48:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2691
Registrován: 12-2007
Velky_sef: Je třeba stavět to co je vyprojektované a je v souladu např. s požadavky EU. A pokud se týká tratě 010, tak je zapotřebí tak do 5 let začít se stavbou VRTky mezi Prahou a Brnem. A potom je možné se pořádně zabývat 010.
Středa, 20. června 2018 - 22:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 250
Registrován: 7-2017
Tantin, v sieti je urcite viacero miest, ktore rozne palia a podla toho by sa im mala dat priorita. No a vidime, ze okolo 010 je vela placu, lebo nie je miesto pre naklady, osobaciky meskaju, lebo zle dialkove vlaky osobnej dopravy, este ich pridame, ak sa nahodou niekde prida konkurencia (Opava...) Brno zase vymysla nadrazi za 40 miliard, mam pocit, ze v tom planovani chyba zdravi rozum. Podobne vidim amaterzimus v tom, ze sa takto vysoko nadsadzuje povodna cena, ked to metrostav vyhral za cenu 3 a nieco miliardy, tak by som cakal, ze komplet to bude stat max 4,5 miliardy, tunel este nie je hotovy a uz sme nad 5 miliard. Takze uz vyse polmiliarda mohla ist na ine veci v sieti
Středa, 20. června 2018 - 22:49:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1155
Registrován: 4-2004
Velky_sef: Nie je pravda, ze si lokalka na seba nezarobi nikde, to plati len v CR a podobnych krajinach, kde je silne socialne jizdne
Máme to chápat jako trolling? Kde konkrétně si na sebe regionální doprava vydělá? A vážně si myslíte, že s dražším, asociálním jízdným by si vydělala?
Pokud vím, přinejmenším v Evropě je regionální doprava buď dotovaná, nebo není vůbec (velké části Španělska, Portugalska, Řecka, Besarábie, Pobaltí...)
Středa, 20. června 2018 - 22:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 7-2017
Wagon, neverim tomu, ze niekto v Cesku presadi stavbu VRT, tu sa o tom bude hovorit este dalsich 30 rokov minimalne a riesit, ci sa to vobec za to socialne jizdne zaplati.
Středa, 20. června 2018 - 22:54:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 252
Registrován: 7-2017
Walbrzych, pokial by plosne zdrazelo cestovne o 20-30% a In100 na 35k, tak by si to skoro nikto nevsimol a ludia by jazdili vlakmi aj nadalej. Teraz sa dost penazi aj tak vezme zo spolocneho mesca a dosype.
Dotovana samozrejme je, kraje resp spolkove krajiny si dopravu objednavaju a rozne ju aj dotuju, napokon mnozstvo tychto krajin ma aj studentske zlavy, ktore su dokonca vo viacerych krajinach povinne.
Středa, 20. června 2018 - 22:55:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 656
Registrován: 7-2017
Velky_sef: Metrostav vás rád přijme, jestli znáte metodu, jak levně dokonale prostudovat geologii před stavbou. [happy]

Co se nádraží týče, NENÍ to jen nádraží, ale celý uzel! To je takový... další rozdíl.


EDIT: Jízdné. Možná vy. Zbytkem společnosti bych si tak jistý nebyl.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Středa, 20. června 2018 - 23:10:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 253
Registrován: 7-2017
No teraz to bohuzial musi zaplatit kazdy danovy poplatnik, samozrejme s vyssim prijmom zaplatite na daniach tolko ako dvaja s priemernym.
Cely uzol, akurat bez nakladnej dopravy. Takze by to stalo este viac v konecnom dosledku, podobny plan by som rovno hodil do suflika, ta cena je uplne abnormalna a navratnost sialene dlha.
Nepochybujem, zeby sa to tak stalo, zopar trati by sa zvrelo a nahradilo bus. Zostihlil by sa aj aparat no a boli by peniaze na ine veci v systeme, ktore davaju vacsi zmysel. Takto to chodilo bezne v obdobi zeleznic a momentalna siet CR je jednoducho dlhodobo neudrzatelna.
Středa, 20. června 2018 - 23:15:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 297
Registrován: 7-2017
Velky_sef: Takto to chodilo bezne v obdobi zeleznic a momentalna siet CR je jednoducho dlhodobo neudrzatelna.
no pokud nám chcete dávat tímto za příklad Slovensko (kde zanikl provoz na většině místních tratí), tak opakuji - děkuji nechci (už jsem zvracel).
Pikehead
Středa, 20. června 2018 - 23:30:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4182
Registrován: 3-2007
Jízdné - všude, kam jezdí bus i dráha se furt pičuje a řeší, že dráha je dražší (bus je na nebo pod IN25). Tohle drží i (z mého pohledu nesmyslné) autobusové relace typu Praha- Tábor, České Budějovice a Plzeň.

Prostý lid to řeší, ostatně jestli do schránky dostáváte letáky, tak podle cen v nich lidi jezdí do supermarketu. Takže zatímco já poznám "výhodnou cenu" asi u 4 potravinářských položek a rozhodně kvůli tomu nebudu nikam jezdit, řada lidí to má radikálně jinak.
Středa, 20. června 2018 - 23:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 254
Registrován: 7-2017
Lenze Praha-Plzen je pre viacero ludi optimalnejsie ist busom, nehovoriac o tom, ze vela busov pokracuje smer Rozvadov/Mnichov, kde je zeleznica nekonkurencna, trebars aj kvoli nulovej optimalizacii trate na Beroun, ktoru blokuju politici z prilahlych obci. Podobne je na tom Beroun, vela ludi pracuje rovno vo firmach pri Zlicine alebo NB, odkial maju priamy bus domov a nemusia slapat od stanice.
Bohuzial to ale riesia presne pre to, ze sa boja ozvat o vyssie platy. Napokon som to krasne pozoroval aj na tom, kolko dostavaju ludia na brigadach v Prahe a to sa ta odmena prakticky za 8 rokov nezmenila. Problem je presne v tom, ze vela ludi je stale ochotnych makat za 90 na hodinu, hlavne nech to maju nacierno bokom. Tym padom si zadavatel tej prace moze nechat viac. Tym padom sa aj prehlbuje priepast mezi tym, co zarabaju ludia v sluzbach a nedostatkovych oboroch oproti tym, ktori pracuju v oblastiach, kde je ludi stale dost. Ani UK uz nechcu nrobit za 90 na hodinu, pravda ale je, ze to nechcu na zmluvu prip jej podpis prebehne az po vykonani prace, ak sa nieco stane pocas, tak vas ani nevyplatia a poslu prec.

(Příspěvek byl editován uživatelem Velky_sef.)
Středa, 20. června 2018 - 23:53:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 657
Registrován: 7-2017
Velky_sef: A pro koho jako je to lepší? Pokud zrovna nejedu na Zličín, nebo nepotřebuji do IKEA, tak je pro mě rozhodně lepší vlak na Smíchov nebo na Wilson. Asi jsem divný... Nemluvě o tom, že bus + MHD je dražší než vlak Plz - Pha hl. (s IN25) v případě, kdy potřebuji do toho centra jet a trvá to déle než Exem (radši sedím v klidu v Exu než se mačkat v metru - moji snahu se žlutým co nejvíce vyhýbat nebudu do téhle debaty míchat). [crazy] [vypravci]
Čtvrtek, 21. června 2018 - 01:01:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 1-2014
Doporučuji velkému šéfovi se svézt autobusem ve směru Plzeň Rozvadov Mnichov nebo Norimberk. Možná, že by došel k zajímavému závěru, k jakému jsem došel já.

Autobus do Norimberka 3:00 až 3:10 vlak 3:17 až 3:24. Vlak vždycky co jsem jel včas. Autobus minimální zpoždění půl hodiny uzavřený záchod neklidná jízda - do Norimberka autobusem nikdy nepojedu.

Mnichov vlak 4:17 díky společnosti ALEX nepříjemné nepravidelnosti pojedu Autobusem. - buď neumím hledat v jízdním řádu - nebo je to tím, že jsem 5,5 roku žil v Žilině, ale nabízená spojení délky 7:55, 7:50 a 10:45 bez WC atd. Na tento čas se ALEX i když zapomenul na lokomotivu, četu a já nevím co se mu všechno přihodilo a vyhodil mne z důvodu obratu z vlaku ve Schwandorfu nikdy nedostal.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 01:02:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 256
Registrován: 7-2017
Pre každého, kto je v Prahe aspoň raz týždenne, resp kto býva v západnej časti Prahy či sa tam potrebuje dostať, keďže je to rýchlejšie MHD zo Zlicina než sa vraciat zo Smichova. Aj tá in25 nie je zadarmo a pokiaľ potrebujem ďalej než na Wilson opäť to znamená nutnosť použiť MHD.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 01:19:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 7-2017
Trochu mi uniká pointa toho príspevku, pretože z Prahy jazdia autobusy do Švajčiarska Francúzska Holandska Nemecka a zákonite idú aj cez Plzeň, kde viaceré zastavia. Preto je nezmysel tvrdiť, že Plzeň zrušíme z pohľadu autobusov. Ďalšia vec je, že do norimbergu nejazdia priame vlaky z Prahy a bus do Mníchova 5:10 kým vlak 5:45, nehovoriac o nevýhodách hlavne v podmienkach nákupu lístkov na vlak. Ako bonus, viaceré bus stoja aj na letisku v Mníchove.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 07:41:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1562
Registrován: 9-2009
Tomáš_záruba, 2862:
V zásadě také souhlasím, především s tou pasáží "proč podle některých nemůže být povinně místenková jen část vlaku, a vyhovět tak všem? "
Jsem totiž názoru, že na tom veřejná doprava není tak dobře, aby si mohla vybírat jen některou skupinu cestujících, v tomto případě lidi plánující. Veřejná doprava by tu měla být pro všechny. A diskuze o tom, zda se lidé přepravují v chodbičkách jako dobytek, by mohla být vedena třeba takto:
1. Je opravdu fyzikální vlastnost nemístenkového vlaku, že vás přepraví jako dobytek? Není to spíše důkaz toho, doprava není plánována na maximální poptávku? (To bych se pak mohl zeptat, proč tedy do ní teče tolik peněz, když prvoplánově nemáme zájem přepravit všechny? Mně jsou samozřejmě důvody známy, ale právě proto jsem názoru, že si veřejná doprava zatím nemůže dovolit hrát na to, že si každý sedne na[zadnice].)
2. Je lepší se někam dostat alespoň s nižším komfortem, nebo s pocitem "však já si pak sednu" je lepší čekat třeba několik hodin na nejbližší volný spoj. (Za předpokladu, že vůbec máte tu kliku, že v daný den nějaký takový existuje...)

Jinak mám obecně dojem, že z nějakého důvodu je v ČR tradice ignorovat existenci 1. třídy vozové (pravda, mnohdy hlavně vzhledem k její neexistenci [happy] ) a pak požadovat povinné místenky nebo různé příplatky na "prestižnější vlaky" s cílem dosažení toho, čeho by právě měla dosahovat ona.
Z diskuze tady vyplynulo, že se různí pohledy na to, co má 1. třída splňovat, tak např. Nechic píše:
Jenže u 1. třídy si připlácím za lepší komfort a méně obsazený vlak.
Především ten druhý "parametr" je to, co optikou českého Pepíka vedlo k tomu, že se po českých kolejích proháněly dlouhou dobu prázdné vozy, jejichž poznávacím znakem byl (špinavý) kobereček a po jednom režijkáři v každém kupé...
Přátelé, 1. třída má nabízet vyšší komfort a měla by nalákat cestující na nadstandardní služby. "Více místa" - když už... - má být za cenu rozměrnějších sedaček, ale nikoliv neobsazených[pozor] Protože pokud je znakem 1. třídy "nikdo se mnou nejede a mám celý vagón pro sebe", tak to není důkaz vyšší kvality, ale toho, že je nabídka jaksi -gh-[ko]...
"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Čtvrtek, 21. června 2018 - 08:09:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16897
Registrován: 5-2002
Velký šéf: za cenu 3 a nieco miliardy
Naprostá většina lidí formuluje cenu 3,9 jako "bezmála 4" nebo "necelé 4". Pokud to někdo tvrdošíjně točí jako "3 a něco" navzdory tomu, že to "něco" je skoro jedna celá, tak tím u mně víceméně automaticky upadá v podezření, že se pokouší manipulovat...
Nechic
Čtvrtek, 21. června 2018 - 08:49:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2219
Registrován: 4-2010
Otto_pospíšil: Celkem souhlasím s definicí 1. třídy, ale pokud má sedět 6 lidí v kupé, můžu si tu místenku rovnou dát do druhé.
František_plášek
Čtvrtek, 21. června 2018 - 10:03:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1520
Registrován: 9-2006
Velký_šéf ...a Vy jste odborník na dopravu a infrastrukturu s dlouholetou praxí ?? Nebo jen vysírající vychytralý frikulín z IT ?
Čtvrtek, 21. června 2018 - 10:30:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2693
Registrován: 12-2007
Velky_sef: VRTka z Prahy do Brna není o sociálním jízdném, ale spíše o ulehčení dopravy právě na tratích 010 a 270 a zároveň o zrychlení dopravy mezi Prahou a Brnem, což může vést i k ulehčení přecpané dálnice D 1. Politiky si neplatíme proto, aby o řešení kecali 30 let, na to jsou moc drazí, ale aby vyhodnotili situaci a tak do 5 let od rozhodnutí se začalo stavět. Jinak je vhodné diverzifikovat veřejnou dopravu mezi železniční a autobusovou. V okolí velkých měst anebo městských aglomerací je vhodná kapacitní železniční doprava, stejně jako na přepravu pro dlouhé vzdálenosti, zhruba tak nad 100 kilometrů. Rychlík je schopen nahradit několik autobusů. A s výjimkou takových relací jako jsou mezi Prahou a Libercem, Karlovými Vary, Hradcem Královým a Jihlavou převažuje buď železniční doprava - z Prahy do Pardubic, Plzně, Českých Budějovic a na Moravu (s výjimkou Brna) anebo je to vyrovnané - z Prahy do Ústí nad Labem, Brna. Z hlediska veřejné hromadné dopravy by železnice měla dominovat na úkor letecké dopravy do sousedních států. Autobusová doprava je vhodná zejména pro regionální dopravu tam, kde nejezdí kapacitní regionální vlaky, a jak jsem uvedl také do míst, kam není kvalitní rychlé železniční spojení. Tunel v Ejpovicích tak přispěje k žádoucímu posílení železničního spojení mezi Prahou a Plzní a také do dalších oblastí Plzeňského anebo Karlovarského kraje na úkor autobusového.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 10:35:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8305
Registrován: 8-2012
Opravdu myslíš, že mi není znám tento rozdíl
Není ti znám. Alespoň podle toho, co a jak jsi napsal. A to přesto, že chápu zásadní "problém" s konkrétním neqedlatelným dopravcem, jehož jsou (povinné) místenky zástupným tématem. Prostě je aspoň takto možné udělat z Regiojetu "zlého vyzobávače", který (v rozporu se stávající vyzobávačskou rétorikou "jezdí jen ve špičce" [biggrin]) údajně nechce posilovat ve špičce (takže ty dřívější vysírky, jak překračuje normativy hmotnosti, jsou zdá se zapomenuty), což se samozřejmě vyřeší zákazem místenek (včetně fakultativních) s ohledem na jakési základní lidské právo neplánovat a mít přitom veškerou infrastrukturu připravenou na maximální poptávku (což není nikde, ani na silnici, ani v telekomunikacích).
jen si nejsem jistý, zda to tehdy bylo politicky možné
Politicky možné to jistě bylo. Éra zoufalce Mildy Šimondy byla minulostí, Prasoubek s "agenty zaprodanci" prohrál volby a vydírání Bursíkem by se dalo ustát. Problém byl v tom, že se opět nechtělo. Řebíčkovi šlo akorát o infrastrukturní kšefty, jinak nechal barák na Pobřeží žít vlastním životem... a vrána vráně oči nevyklove.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 10:43:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1563
Registrován: 9-2009
Celkem souhlasím s definicí 1. třídy, ale pokud má sedět 6 lidí v kupé, můžu si tu místenku rovnou dát do druhé.
Však Vás nikdo nenutí do té jedničky lézt. Jen bych doporučoval, pokud se nechcete o dopravní prostředek veřejné dopravy dělit s ostatní veřejností, abyste si objednal rovnou celý vagón, třeba taneční...[happy]

Mimochodem, ono i když si koupíte místenku kamkoliv, vždycky je tu riziko, že kdybyste býval zvolil jiné místo jinde ve vlaku, byl by tam větší klid (méně lidí). Paradoxně i v tom "nemístenkovém dobytčáku" může být nakonec více klidu.
"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Čtvrtek, 21. června 2018 - 10:44:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 709
Registrován: 10-2011
Autobusy do Norimberka a Mnichova sice z Prahy jezdí, ale často nezastavují ani v Plzni (natož pak v dalších městech po cestě), čímž je takové spojení značně degradováno. Takže pro Plzeňáka (a těch není málo, fakt není v naší republice jen Praha) je vlak opravdu výhodnější.

Autobusy Praha - Plzeň pak představují jiný segment než ty zmiňované mezinárodní spoje. Lázeňské spoje do M.Lázní a Fr.Lázní už definitivně umřely s 3. koridorem, takže za Plzeň se dá busem cestovat už pouze do Klatov (tam to smysl má) a omezeně do Domažlic (tam doufám v nějakou tu optimalizaci, která busy do Domažlic pohřbí také). No a zbývá vlastní segment Praha - Plzeň. Ten jezdí většinou ze Zličína (který je od většiny rozumných cílů v Praze vzdálen opravdu hodně) a jezdí na autobusák v Plzni (který také nemá nějakou výhodnou polohu - ta poloha byla logická v době, kdy skoro všichni dojížděli do Škodovky, ale dneska je spíš na obtíž, navíc ani linek MHD od aut.nádr. moc nejezdí). Osobně očekávám, že po dostavbě tunelu a dokončení žst. Beroun a Plzeň se dočkáme podobné situace jako na Brno - autobusy SA postupně začnou být nahrazovány vlaky RJ v průjezdném modelu Plzeň - Praha - Pardubice - Brno/Ostrava.
Martinmarilynmanson
Čtvrtek, 21. června 2018 - 12:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10623
Registrován: 12-2007
Kotec: Autobusy na Domažlice jsou na komerční bázi, tj. záleží na cestujících.
Be clever - use public transport!
Nechic
Čtvrtek, 21. června 2018 - 13:14:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2220
Registrován: 4-2010
Otto_pospíšil: Proto jestli za jedničku připlatím nebo ne si rozhodnu až ve vlaku. A ano jak píšete i místenka může být svazující (již jsem tu psal o RJ, kdy se dostanete mezi 30 členný školní výlet)
Čtvrtek, 21. června 2018 - 13:47:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9146
Registrován: 4-2003
Kotec: Osobně očekávám, že po dostavbě tunelu a dokončení žst. Beroun a Plzeň se dočkáme podobné situace jako na Brno - autobusy SA postupně začnou být nahrazovány vlaky RJ v průjezdném modelu Plzeň - Praha - Pardubice - Brno/Ostrava.

Toto očekávám také, ostatně je to jedna z mála možností pro rozšiřování sítě vlaků Regiojetu.

takže za Plzeň se dá busem cestovat už pouze do Klatov (tam to smysl má)

Ach ty Klatovy.... Ze všech hledisek mne (provozně i pro cestující) připadá postavit 5 km nové trati a dvě zastávky: https://mapy.cz/s/2LD36

Městem by projely všechny vlaky i od Plzně, většina lidí by měla vlak v přijatelné docházkové vzdálenosti. Jenže to je těžké sci fi [sad].
Nechic
Čtvrtek, 21. června 2018 - 14:10:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2221
Registrován: 4-2010
To by bylo první město s kompletním železničním obchvatem [biggrin]

Ale dalo by se tam nasekat více zastávek a celé by to docela mělo smysl
Čtvrtek, 21. června 2018 - 14:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2864
Registrován: 5-2002
TH: A to přesto, že chápu zásadní "problém" s konkrétním neqedlatelným dopravcem, jehož jsou (povinné) místenky zástupným tématem. Prostě je aspoň takto možné udělat z Regiojetu "zlého vyzobávače", který (v rozporu se stávající vyzobávačskou rétorikou "jezdí jen ve špičce" [biggrin]) údajně nechce posilovat ve špičce (takže ty dřívější vysírky, jak překračuje normativy hmotnosti, jsou zdá se zapomenuty)
To sis mě asi s někým spletl, že?

Není ti znám. Alespoň podle toho, co a jak jsi napsal.
Jsi vůl, aspoň podle toho, co a jak jsi napsal.

Řebíčkovi šlo akorát o infrastrukturní kšefty, jinak nechal barák na Pobřeží žít vlastním životem...
To víme teď, ale tehdy se obávám, že byl skutečný strach z "ideologicky pravicového" přístupu.


Otto Pospíšil: Přátelé, 1. třída má nabízet vyšší komfort a měla by nalákat cestující na nadstandardní služby. "Více místa" - když už... - má být za cenu rozměrnějších sedaček, ale nikoliv neobsazených[pozor] Protože pokud je znakem 1. třídy "nikdo se mnou nejede a mám celý vagón pro sebe", tak to není důkaz vyšší kvality, ale toho, že je nabídka jaksi -gh-[ko]...
Ano i ne. Podle mě je menší hustota obsazení významnou součástí toho vyššího komfortu. Souhlasím nicméně, že by to neměl být jediný rozdíl. Asi ideální by bylo udělat v 1. třídě kupé po 4 (nebo ve velkoprostorech ty sedačky nějak vhodně rozprostřít od sebe navzájem po prostoru), dokud to není, tak je cca 50%-70% obsazenost podle mě správné "dlouhodobé provizorium".
Čtvrtek, 21. června 2018 - 14:26:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 5-2002
Velkoprostor typu Ampz je ideální řešení. Do obsazenosti cca 66% se nikdo na nikoho netlačí. Akorát by to chtělo vyeliminovat myslitele typu "jedu sám, sednu si na čtyřku"... [crazy]
Nechic
Čtvrtek, 21. června 2018 - 14:32:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2222
Registrován: 4-2010
Když jsem jel EC Miramar tuším Zagreb - Villach, tak v 1. třídě půlené rakouské byly kožená kupé po 4. Velmi pěkné a vzdušné....Bohužel jsme pak trefili auto, což jednička vepředu měla z první ruky a hezky ji proletělo kolem oken, ale to je jiný příběh
Čtvrtek, 21. června 2018 - 15:09:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1155
Registrován: 5-2002
Nebyla to Mimara..? [wink]

Kupé po čtyřech jsou ale v originále Bussiness Class, s příplatkem navíc k jedničce.
Zlatej velkoprostor, kde si sednu na samotku a nikdo mi neleze do bubliny!
Čtvrtek, 21. června 2018 - 15:28:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12006
Registrován: 5-2004
A misto ceho by ten regiojet na plzen jezdil? Misto expresu nebo klatovaku? Protoze vedle stavajiciho se neprocpe mezi prahou a berounem viz od letoska svejci. A pokud se nekdy do 171 kopne tak uz vubec.

Aneb dusledek "nevyjiti tunelu beroun-praha". Hlavne ze bez nej vysel ejpovickej.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 15:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9151
Registrován: 4-2003
Sants:Zlatej velkoprostor, kde si sednu na samotku a nikdo mi neleze do bubliny!


Přesně tak [wink].
Čtvrtek, 21. června 2018 - 15:37:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2626
Registrován: 1-2006
Kupé po čtyřech jsou ale v originále Bussiness Class, s příplatkem navíc k jedničce.

Kupé po čtyřech jsou v originále první třída - ta skutečná první, roku 1956 celoevropsky zrušená [wink]
Jsem hrdý na svou vlast:
Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 15:58:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1156
Registrován: 5-2002
To ale ten vagón v tý Mimaře asi nepamatoval.

Ale ano, taky tu UIC-degradaci vozových tříd nechápu. Nadšený krok k rovnostářství?
Čtvrtek, 21. června 2018 - 16:17:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9154
Registrován: 4-2003
Sants:Ale ano, taky tu UIC-degradaci vozových tříd nechápu.

Já ale ano.

Nadšený krok k rovnostářství?

Nejspíš ne. Jen obyčejná reakce (s mnohaletým, ale pro dráhu nikoliv neobvyklým zpožděním) na to, že ti, kterým byla určena, už ve vlacích nejezdí. Přesedli do luxusních aut a do letadel.

Samozřejmě se to netýkalo východního bloku. Tam ti, co takovou první třídu využívali, buď zavčasu emigrovali, nebo ti méně šťastní si protahovali svaly v Jáchymově a přemýšleli, co udělali v životě tak blbě, že jsou tam, kde jsou [coze].
Jirka67
Čtvrtek, 21. června 2018 - 16:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 214
Registrován: 7-2011
Petr_vlček:
"A misto ceho by ten regiojet na plzen jezdil? Misto expresu nebo klatovaku? Protoze vedle stavajiciho se neprocpe mezi prahou a berounem viz od letoska svejci. A pokud se nekdy do 171 kopne tak uz vubec."

Např. by mohl jezdit místo Chebských Ex:
ČD ponechat Mnichovské Ex a R do Klatov. A místo lichých R, které končí/začínají v Plzni, vést tyto R do/z Chebu. Tím by se alespoň zrušily ty "díry" v současné R16. A RJ by si mohl jezdit po 2h expresy Plzeň-Praha-Morava

PS:
a třeba by si RJ mohl zastavit v Rokycanech nebo i Hořovicích (alespoň v okrajových časech nebo ve špičce), když to u ČD nejde (naštěstí tedy až na jednu výjimku v navrhovaném GVD 2018/2019) [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem jirka67.)
Čtvrtek, 21. června 2018 - 16:49:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8325
Registrován: 8-2012
Např. by mohl jezdit místo Chebských Ex
A platily by tam (polo)režimky? [biggrin][crazy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 21. června 2018 - 22:36:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 658
Registrován: 7-2017
Jirka67: Chápu, že se vám ta dopolední díra nelíbí, ale to plivejte primárně na ROPID/IDSK, protože Plzeňský kraj si Plzeň - Rokycany (Sp v 844 [ok]) v děravých časech doplácí. Kdyby neplatili nesmysly na trati 162, měli by na Kařez - Praha pro ty 2 dopolední páry rychlíků a třeba něco večer, ale to by nebylo dostatečně šoto. [crazy] Takovou R25 taky doplácejí kraje, aby tam byl plný takt.
Pátek, 22. června 2018 - 07:36:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1386
Registrován: 5-2014
Jirka67: A to se bavíte o komerční (tedy tam asi těžko RJ přebere chebáky, když jsou objednávané) nebo objednávané (tedy zastaví tam, kde určí stát) sféře? A jestli si myslíte, že komerčně vedené RJ zastaví Rokycanech nebo Hořovicích, tak jste podle mě naivní. To by musela Praha být na druhé straně republiky. RJ na cestující pod 150 km sere [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Pátek, 22. června 2018 - 07:43:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14301
Registrován: 10-2004
Jirka67: Zastavovací politiku si neurčují ČD, ale ministerstvo dopravy, které ty vlaky objednává.