Diskuse » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 18. 6. 2018 « předcházející | další »

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 18. 6. 2018

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 15. června 2018 - 10:41:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9101
Registrován: 4-2003
Orky:Problém je v tom, že vůbec někdo povolil takový rozmach bez ohledu na průjezd nákladní dopravy.

To problém není. Problém naopak je, že jde o záležitost dlouhodobě neřešenou, ačkoliv se o ní ví. Opravdu je normální se až po skoro osmi letech, kdy se ví, že kapacita je nízká, zabývat třeba odbočkou Bezpráví a výstavbou nástupišť v předjízdných kolejích v Brandýse? To opravdu nešlo dříve? Proč? Čekalo se na to, že RJ i LEO pojdou a problém vyšumí do ztracena? A jsem opravdu velmi zvědav, zda odbočka Bezpráví vznikne alespoň do pěti let.


Mimochodem, za bezvýlukového stavu je vše snesitelné, ale během jakékoliv výluky nastávají velké problémy....

A kde jsem psal, že spolu budou jezdit modré a žluté vagóny? Můžeš mi to najít?

Když popíráš napsané o pár příspěvků výš, tak to dohledám a to se stalo naposledy včera. Tohle ale fakt dohledávat už nehodlám [nene].
Babilon
Pátek, 15. června 2018 - 11:07:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3838
Registrován: 12-2007
Klidně ať to tam vozí výhradně Regiojet, za předpokladu jednotného tarifu bez povinných místenek
Víte, proč lidi jezdí rádi se žlutým (podobně černým nebo pendolinem)? Protože tam mají komfort, který jinak než povinnou místenkou nezajistíte.
Pátek, 15. června 2018 - 12:33:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14300
Registrován: 10-2004
Bram: Ani bys nic nenašel, protože jsem nikde nepsal, že chci spojovat žluté a modré vagony. To je stejný výmysl jako většina věcí, ze kterých mě obviňuješ. Asi to předám svému právníkovi, aby to řešil jako pomluvu. [happy]
Aby za bezvýlukového nákladní vlaky na 100 km musely třeba 4x i víckrát zastavit kvůli předjetí mi snesitelné nepřijde. Kapacitní problém není jen na úseku Choceň - Ústí, ale na celém úseku z Kolína do Třebové. Ano, úsek Choceň - Ústí je nejdelší, ale zase s nejnižší rychlostí, takže tam k dojíždění nedochází tak rychle.
Pátek, 15. června 2018 - 14:53:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3508
Registrován: 5-2002
Není ono k zamyšlení, že na silnicích, když někde nestačí infrastruktura, tak se řeší, jak ji zkapacitnit, ale na dráze se spíš řeší, jak omezit dopravce?
jde nejvíce peněz do tratí s velkými objemy přeprav. A je to vůbec pravda? Ono těch staveb typu "revitalizace Klatovy - Žel. Ruda" taky není málo.
Pátek, 15. června 2018 - 14:55:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9107
Registrován: 4-2003
BoH:Úroveň komfortu vážně stavíte na tom, jestli musím obejít cestou na záchod pár lidí? Velice pochybuji, že je to dominantní důvod, proč lidé jezdí tím nebo tím :'o)

Úroveň komfortu mnozí posuzují tak, že se v povinně místenkovém vlaku nepotkají s vágusem, což platí i pro pendolino. Ovšem ve vlacích Regiojetu si jsou evidentně schopni dobře poradit s tím, když tam nějaký takový k.o.k.o.t. neoprávněně vleze.

Vágusy přitahuje zejména nemístenkový vlak v kombinaci s kupé vozy. Tam si vágus zaleze do kupé, natáhne na lavici či si v modernějších vozech strčí svá smrdutá kopyta na protější sedačku, zasmardí ho a lidé radši stojí v uličce, než aby se s ním rozčilovali.

Co já jsem se jen naposlouchal těchto řečí od lidí, kteří kvůli tomu nechtěli dříve jezdit vlakem, nepočítaje to, že v kupé nebylo pro různá individua problém sexuálně ženy obtěžovat (za zavřenými dveřmi a zataženými záclonkami to nikoho vedle už nezajímá).
Bohužel jsem těmto lidem musel dát za pravdu, ještě před deseti až patnácti lety se bylo pro člověka nezvyklého cetovat vlakem lepší vlaku opravdu vyhnout.......
Pátek, 15. června 2018 - 16:01:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 640
Registrován: 7-2017
Brrr: Revitalizace == udělaní údržby, co by se měla udělat, ale údržbový měšec je prázdný, tak to musíme udělat jako investici. To je chyba státu.

Co se týče té infra obecně, souhlasím: Proč provoz omezovat, když se to uživí a nestačí kapacita? Proč se nehledá řešení, jak zvýšit kapacitu (třeba stavbou trati v nové stopě) infra? Protože by to stálo peníze, kdežto omezením dopravců se problém zamete pod koberec a důkaz průserem se oddálí? No, ono bude stačit, až se v Brně udělá JOP, jsem zvědav, jak se pak mezi ZVS spoje vejde Regiojet a jak se tam vyjezdí 15 min takt.
Babilon
Pátek, 15. června 2018 - 16:36:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3842
Registrován: 12-2007
Velice pochybuji, že je to dominantní důvod, proč lidé jezdí tím nebo tím
A existuje nějaký průzkum, který zjišťoval, proč lidí jezdí tím nebo oním?
Nebo si tady všichni cucají výsledky z prstu tak, jak se jim hodí?
Pátek, 15. června 2018 - 17:42:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1135
Registrován: 5-2002
Milovníkům povinně místenkových vlaků bych zavedl povinně místenkovou MHD [angry]
Pátek, 15. června 2018 - 19:42:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2861
Registrován: 5-2002
Sants: Přesně. A nejen povinné místenky, ale pěkně globálprajs, ať v případě potřeby změnit čas odjezdu propadne nejen ta místenka. :-))
A nejen MHD, ale i v autě. Museli by si prostě za poplatek rezervovat na silnici nějakou konkrétní trasu, +/- 5 minut ať nejsme nelidové, a třeba jen na čas odjezdu z výchozího bodu, den předem. Nevyužití = nový poplatek, nových 24 hodin, nebo cesta ve zbytkové kapacitě mezi 9 a 13 či 19 a 05 hod. Normálně 24 hod. předem, na Pá a Ne 3 dny předem, na vybrané datumy 15 dnů předem. Ale zase by měli zaručeno, že se v dané době nevydá více než X rezervací (podle kapacity silnice), takže "zaručený komfort", ať si pěkně užívají. [happy]

Nicméně fakt je, že to je zrovna hezký příklad, jak by mohla železnice těžit z kapacitní výhody. Dnes je to tak, že jede povinně místenkový vlak (mimo Pendolino globalpreis) a za hodinu nepovinně (např), takže člověk s místenkou je vázán na konkrétní vlak, člověk bez má interval 2 hodiny.
Udělal bych to tak, že by nějaká definovaná část (např. 70%, nebo "nejméně 400 sedaček" apod) povinně místenková být nesměla, tam by se místenky nevydávaly ani volitelně (přinejmenším do vyčerpání ostatních míst). No a v tom zbytku by zuřila povinná místenkovost včetně zákazu stání. Zrovna tohle by se i jednoduše napsalo do té zadávačky při přechodu od OA ke koncesi nebo něčemu. Případně by se mohl OA zachovat, ale jako obecná podmínka podnikání (zákonem o drahách, nebo možná jednodušeji formou ustanovení ve smlouvě o přístupu na DC) by se nějaká stanovená kapacita (paušálně nebo pro trať, úsek a čas) pro náhodné cestující vyžadovala od všech.

P.S: Jak se tu někdo ptal, že nelze soutěžit Ostravu protože nikdo nemá pohromadě všechna vozidla, tak to je právě velmi snadné: rozdělit to třeba na čtyřhodinové intervaly (či jinak "slepené" soutěžní balíčky), a trh se postará o zbytek. Jednotné jízdné pak zařídí, že ta různá barva souprav přestane být problém. A ejhle, bude konkurence, ale (skoro) bez "vedlejších účinků".
Pátek, 15. června 2018 - 20:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8255
Registrován: 5-2002
Jenom blbněte [rofl].

A pokud třeba z důvodu zácpy nesplní příděl kapaciy, tak si pěkně počká na přidělení nové, zpravidla zbytkové. Totéž při jízdě odklonem.
Pátek, 15. června 2018 - 21:51:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12316
Registrován: 8-2004
Mladějov (12447):
S řadou věcí souhlas - jen jsem úplně nepobral, proč jste na začátku komplet ocitoval můj příspěvek.[uhoh]
Také bych (opět) zdůraznil, že zde prezentuji výhradně své soukromé názory.

Jinak - rozhodně nejsem proti výstavbě nové infrastruktury. Jsem rád, že se třeba povedla schválit studie zdvoukolejnění VOsek-Choceň a dlouhodobě tu píšu o tom, že je potřeba dořešit úsek Choceň-MuN nebo výjezdy kolem Prahy, vč. ŽUPu.
Ale - jednak jsem si dovolil poukázat na poněkud schizofrenní argumentaci některých diskutujících (s ohledem na ten poměr vynakládaných financí na tu či onu záležitost; málo dotací vadí a moc dotací nevadí - asi jako za krádež milionu vás zavřou, za krádež miliard vás zvolí do PS PČR).
Jednak to má (jako mnoho jiného na tomto světě) i druhou stranu mince. Jako dopravce můžete začít kamkoliv jezdit během pár měsíců, ale ten podstatný výrobní prostředek (infrastruktura) bude k dispozici za řadu let (pokud stávající nestačí). Pokud se tedy nechceme ubírat někam k diktaturám a to já tedy rozhodně nechci. A stejně tak to funguje i naopak. Přestat jezdit lze z roku na rok (teoreticky i dřív) a co s infra pak? Takže nelze podle mne zobecňovat a chtít stavět bezhlavě cokoliv, je potřeba hledat shodu. A to není v širokém spektru názorů (viz i zde na fóru) snadné a rychlé.
Zaznělo tu, že je to o stanovení priorit. Akorát, že dnes se staví (i třeba na silnicích) tam, kde je připravenost a žádná sebelepší koncepce a strategie nových a nových ministrů na tom nic moc nezmění (pokud nechceme jít tou cestou diktatury anebo pokud se zásadně nepromění celospolečenské klima). Řada méně zajímavých vylepšení na "periferiích je hotová, zatímco jiná vylepšení, o jejichž potřebě se ví daleko déle, z různých důvodů nejde tak rychle kupředu (příkladem budiž třeba opakovaně shozené ZÚR Jihomoravského kraje s dopadem na jakoukoliv činnost v kraji nebo letitý a stále trvající odpor místních (vč. municipalit) proti přesmyku v Libni). Ale určitě to není jen o dráze - silnice, vodní díla, elektrárny, vč. úložiště jaderného odpadu to mají stejně...
Také tu zaznělo, že řada údržbových činností se převádí do investic - ano, je tomu tak. Investice se dobře prodávají ve státním rozpočtu, když se to povede, dají se na ně získat dotace, ... Takže se zdá, že se investuje, ale ve skutečnosti jde v řadě případů o to, nenechat SQ rozpadnout. I ty různé drátizace, či skryté (pseudo)koridorizace (030,230,250,...) jsou ve značné míře o tom. A nebýt jich, ty prostředky by tam byly potřeba vesměs podobné stejně - akorát měšec údržby není tak plný (a má velký rest z minula). A jestli máme a i v dalších desítkách let budeme mít tak naditý měšec alespoň na ty investice, to je podle mne zcela legitimní otázka. Přitom podle toho, co všechno se zjevuje ve vizích (VRT, konverze, ETCS - vše při nezměněné potřebě řešit ten SQ jako dosud) by ten měšec měl být spíš 2x i 3x takový. A to komplet z daní, protože přímé platby nestačí ani na řízení provozu...

Hajnej:
On je nějaký zásadní fyzikální důvod, proč by se po o 2 km zkrácené trati nemohlo v případě, že by proklamovaný fatální nedostatek kapacity skutečně nastal dřív, než by zmiňovaná SP našla řešení a to se následně realizovalo, začít jezdit rovnoběžně 80 (navíc teď ponovu se 700 m autoblokem)...?
A je jisté, že bude ZV=700m?
A co udělá s rozložením oddílů (dnes v podstatě optimálním) odbočka?
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 15. června 2018 - 22:17:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1372
Registrován: 5-2014
Babilon: To nevím. Ale s tím zdůvodněním, proč lidé jezdí tím či oním dopravcem, jste začal Vy. Vy k tomu máte nějaký průzkum, nebo jste si to vycucal jako já? [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Pátek, 15. června 2018 - 22:18:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1373
Registrován: 5-2014
Bram: Ale jo, tentokrát má Váš argument logiku. Původně jsem chtěl napsat, co brání lidem se roztahovat i v povinně místenkových vozech, ale je pravda, že tam lidé s tím svým kastlíkem počítají [happy]
Pátek, 15. června 2018 - 22:20:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2148
Registrován: 8-2010
ad Hroch:
A je jisté, že bude ZV=700m?
Tam ale nebude L = 700 m - to už tady tuším K.A.F. psal, že u všech osmi CEF-blendingů zůstává de facto to, co je tam teď, tj. normální AB - a dokonce stále s kódováním pro národní liniový VZ...[vypravci]

A co udělá s rozložením oddílů (dnes v podstatě optimálním) odbočka?
Číselně to spočítá až ten, kdo vysoutěží to DSP-čko, ale když se podívám na výkresy rozmístění oddílových návěstidle před/po, tak to pravděpodobně +/- neudělá vůbec nic...[nene] - myšleno provozně (to asi je to zásadní), číselně to tam ovlivní (zřejmě) nová metodika výpočtu propustnosti připravovaná ze strany SŽDC s.o., která tam ty stávající čísla ještě zhorší...[sad]
application/pdf
D7_TZZ.PDF (149.7 k)

Zdroj:EZAK SŽDC s.o.
Pátek, 15. června 2018 - 22:35:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6655
Registrován: 5-2002
Milovníkům povinně místenkových vlaků bych zavedl povinně místenkovou MHD

A milovníkům bezmístenkových spojů bezmístenkové transatlantické lety. [proud]
Sobota, 16. června 2018 - 11:27:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2016
Registrován: 1-2009
Ad Boh a Babilon: dovolím si plně souhlasit s panem Babilonem. V případě; zvláště dálkové dopravy; Vás neodradí od cesty, nebo nezkazí cestu predstava, že jedu "nášlapaným" vlakem. Z mé zkušenosti např.nedelni a pondělní EC v úseku ÚL-PHA.

Jinak zrovna zmiňovaný RegioJet (Student Agency) v začátcích své autobusové dopravy postavil svou strategii na moderních komfortních autobusech,kde se stojící cestující neprepravovali a služby poskytované navíc byli jen "perličkou na dortu"
On i např.Čebus ve svém začátku (stříbrné LC735) bral jen na sezení - tudíž povinně místenkový. A jak s ním rádi lidí jezdili i bez klimatizace a svorně koukali na puštěnou Teslu Mánes v přední části autobusů na videofilm se zvukem šířeným do reproduktorů. 😂
Tudíž se nad vámi nikdo nehoupal na tyči a vůz bez Klimy šel relativně dobře uvetrat.
Ono pokud je vagón nebo autobus naslapan po střechu tak i sebelepší klima jednoduše nestíhá 😎
Sobota, 16. června 2018 - 11:46:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3248
Registrován: 9-2007
Nevím, co se tady hrotí.

1) V Polsku povinné místenky existují a fungují skvěle. Jsou za 0 Kč, tedy k jízdence, pokud nastoupím do vlaku bez místenky nebo s místenkou na jiný vlak, průvodčí mi vytiskne novou, pokud je místo. Pokud není, nevadí, můžu sedět, ale někdo mě může vyhodit z místa. Dá se tak dobře evidovat obsazenost vlaků, samozřejmě "v mezích" (těžko se budou evidovat lidé bez místenky) a zároveň každý ví, kam si má sednout.

2) Vlak přece může být i napůl povinně místenkový, ne? Osm vozů s povinnou rezervací místa (v případě, že tam chci a místenku nemám, tak mi ji vytisknou zadarmo) a tři-čtyři vozy bez povinné rezervace místa k sezení.
Sobota, 16. června 2018 - 13:04:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 534
Registrován: 12-2007
jde nejvíce peněz do tratí s velkými objemy přeprav. A je to vůbec pravda? Ono těch staveb typu "revitalizace Klatovy - Žel. Ruda" taky není málo.

Na kolik vyšla oprava trati 210 z Čisovic na Dobříš? Přičemž v porovnání s jinými tratěmi kolem Prahy a dálnicí D4 jsou zde objemy přeprav blížící se nule...
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Sobota, 16. června 2018 - 15:26:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 5-2002
Tady to je samej sváteční cestující, co vlakem jezdí jednou za uherskej rok a má potřebu si tu cestu pořádně užít...[ko]
Nezapomínejte, že je spousta lidí, co ten vlak používají podobně jako tramvaj: nevím dopředu, kterým vlakem pojedu, někdy ani zda a kam. Přijdu na nádraží a jedu prvním, co přijel.
Ano, budete argumentovat internetem a éšopy, naklikání místenky je otázka pár vteřin - ale co když je vyprodáno? Tuhle jsem ulovil úplně poslední místenku na pendolíno z Chebu - 3 hodiny před odjezdem z výchozí stanice. Naštěstí není povinně místenkové, tak se svezli i ostatní, co potřebovali, byť v části cesty*) na stojáka. Při povinné místence by měli game over, další jede za 2 hodiny. Ale jeli by pohodlně... [crazy]

*) ano, v pouze v části cesty! Místenky už nebyly pro cestu Cheb - Praha, ale skutečně vyprodáno bylo až ze z Plzně. Takže ve vašem povinně místenkovém světě čekám v Chebu 2 hodiny na další vlak (budou-li v něm vůbec volná místa!!), kdežto v normálním světě jedu na sedáka do Plzně a zbytek do Prahy buď postojím, nebo počkám 12 (slovy DVANÁCT) minut na další rychlík! Docela rozdíl, že..?
Babilon
Sobota, 16. června 2018 - 20:19:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3843
Registrován: 12-2007
Tomáš_záruba: Díky za posměšnou repliku, kterou jste v podstatě dokázal, že jste čistý teoretik.
Babilon
Sobota, 16. června 2018 - 20:31:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3844
Registrován: 12-2007
Ale s tím zdůvodněním, proč lidé jezdí tím či oním dopravcem, jste začal Vy. Vy k tomu máte nějaký průzkum, nebo jste si to vycucal jako já?

Já tvrdím, že lidé preferující povinné místenky existují a myslím si, že jich není zanedbatelný počet - to by Jančura už dávno zkrachoval. Rozhodně netvrdím, že jsou všichni takoví nebo že by měly být všechny vlaky povinně místenkové. Na rozdíl od některých, kteří tady tvrdí, že zrušit povinnou místenku je snem každého cestujícího a spásou české železnice.
Neděle, 17. června 2018 - 02:07:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 262
Registrován: 7-2006
http://www.slovakrail.sk/sk/grafikon/ramcovy-navrh-2018-2019.html
Neděle, 17. června 2018 - 08:20:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9114
Registrován: 4-2003
Babilon:Tomáš_záruba: Díky za posměšnou repliku, kterou jste v podstatě dokázal, že jste čistý teoretik.

Mne přijde, že Tomáš Záruba je prostě bláznivý šototeoretik, bohužel velmi nebezpečný pro železniční dopravu v ČR.

Nezapomínejte, že je spousta lidí, co ten vlak používají podobně jako tramvaj: nevím dopředu, kterým vlakem pojedu, někdy ani zda a kam. Přijdu na nádraží a jedu prvním, co přijel.

Tohle ale funguje v příměstské dopravě (což je i poněkud extrémní případ "příměstské dopravy" obyvatelů Pardubic dojíždějících za prací denně do Prahy, kde mají půlhodinový takt R/Ex vlaků ČD), ale ne v dopravě dálkové.
Radekedar
Neděle, 17. června 2018 - 09:18:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2375
Registrován: 6-2008
Bram:
"Tohle ale funguje v příměstské dopravě (což je i poněkud extrémní případ "příměstské dopravy" obyvatelů Pardubic dojíždějících za prací denně do Prahy, kde mají půlhodinový takt R/Ex vlaků ČD), ale ne v dopravě dálkové."
Nemáte pravdu. Zítra ráno mne čeká cesta z Náchoda do Prahy (tedy doufám, že již splňuje definici dálkové dopravy), dosud nevím, jaký spoj zvolím. Rozhodnu se večer – naštěstí mne nijak neomezují povinné místenky. Odpoledne se ale budu z Prahy vracet tehdy, až vyřídím veškeré záležitosti a dopředu prostě nevím, kdy to bude. Sednu do tramvaje směr Jindřišská, kouknu co mi zrovna jede za vlak (možností je spousta včetně různých trasování), koupím lístek v aplikaci a nazdar. Takže?
www.atlasvozu.cz
Neděle, 17. června 2018 - 09:28:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1374
Registrován: 5-2014
Babilon: No vidíte. A já zase tvrdím, že lidé Jančurou jezdí kvůli doprovodným službám a dobrému marketingu a nikoliv proto, že jsou nuceni si kupovat místenky (tedy častokrát si koupit jízdenku na 5 vlaků a 4 z toho nakonec zrušit).

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Neděle, 17. června 2018 - 09:33:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 703
Registrován: 10-2011
Bram: Vám se vážně nikdy nestalo, že jste jel vlakem z nějaké akce, o které jste dopředu nevěděl, kdy skončí? Mně docela běžně. Samozřejmě se nabízí rezervovat nějaký spoj, co už "člověk určitě stihne", ale pak zbytečně tvrdnout někde 2 hodiny, když by člověk mohl být doma dříve, není moc užitečné.
Nesni
Neděle, 17. června 2018 - 10:13:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1704
Registrován: 6-2014
Bram:
Tohle ale funguje v příměstské dopravě (což je i poněkud extrémní případ "příměstské dopravy" obyvatelů Pardubic dojíždějících za prací denně do Prahy, kde mají půlhodinový takt R/Ex vlaků ČD), ale ne v dopravě dálkové.
Druh dopravy s tím nemá co dělat. Flexibilitu a naopak místenku na pevný čas ocení cestující ve všech typech vlaků. Spousta lidí pravidelně dojíždí konkrétním spojem, protože chtějí / musejí být v práci v určitou hodinu. Naopak o řadě cest v dálkové dopravě - výletů - se rozhodne na poslední chvíli podle nálady, počasí apod.
Neděle, 17. června 2018 - 10:38:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9116
Registrován: 4-2003
Kotec:Vám se vážně nikdy nestalo, že jste jel vlakem z nějaké akce, o které jste dopředu nevěděl, kdy skončí? Mně docela běžně. Samozřejmě se nabízí rezervovat nějaký spoj, co už "člověk určitě stihne", ale pak zbytečně tvrdnout někde 2 hodiny, když by člověk mohl být doma dříve, není moc užitečné.

Samozřejmě, že stalo.

Tady ale o zcela jinou věc: Spojů bez povinné rezervace jezdí stále dostatek na to, aby nikdo z nás, pro koho je v nějaké situaci nevhodné mít pevně daný spoj se kterým je třeba odjet, si dle toho musel zařídit svůj program. Ale jak je vidět, tak přesto se najde hodně lidí, kterým toto nevadí. Trh mezi Prahou a Ostravou se po osmi letech ustálil natolik, že by se to dalo i bez problémů statisticky vyhodnotit a zcela určitě by byli ti, kterým rezervace z nějakého důvodu silně nevyhovuje, ve výrazné menšině.

Je třeba si uvědomit, že tu vlakem ve velkém množství jezdí ti, kteří vlak dříve nepoužívali a jejich návyky a potřeby jsou dosti odlišné od těch, kteří vlakem jezdili běžně i před rokem 2011 a tedy jsou na drážní prostředí zvyklí. Jde i o můj případ, vlakem jezdím již skoro čtyřicet let a nepamatuji, že by osobní železniční doprava kdy byla v tak dobré kondici, jako je dnes [wink].

V jak moc dobré kondici železniční doprava u nás je, je vidět třeba v porovnání společností ČD a ZSSK. ČD urazily tak dlouhou cestu, že jde opravdu o společnost západního střihu s prozákaznicky orientovaným jednáním. Kde je ZSSK, je snad lepší ani nerozvádět. Přitom jak ČD, tak ZSSK byly kdysi jedny a ty samé ČSD.....

Je to hezky vidět i v porovnání s tzv. národními dopravci v zemích bývalého východního bloku, kde ČD jsou jednoznačně na špičce a ostatní tzv. národní dopravci v těchto zemích se jim ani zdaleka nepřibližují...
Neděle, 17. června 2018 - 10:48:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9117
Registrován: 4-2003
Nesni:Druh dopravy s tím nemá co dělat. Flexibilitu a naopak místenku na pevný čas ocení cestující ve všech typech vlaků.

Opravdu by i místenku na pevný čas ocenili i ti, co denně dojíždějí do práce vlakem třeba z Řevnic do Prahy? Speciálně, když tady má příměstská doprava vyloženě charakter MHD a lidé k tomu tady i tak přistupují?

Samozřejmě netvrdím, že by se někdo takový nenašel, ale opravdu by to bylo nějaké významné procento dojíždějících? Speciálně když dnes je standardem volná pracovní doba a do práce si člověk dojede tak, jak mu to vyhovuje?
Mladějov
Neděle, 17. června 2018 - 10:56:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12465
Registrován: 3-2007
Já teda nechápu, co furt řešíte, resp. je to úplně zbytečný flame.
Samozřejmě se hodí obojí - tedy povinně místenkové vlaky i nepovinně, obojí má své zákazníky, ba dokonce leckdy ty samé osoby.

Jinak dříve se problém komfortu řešil tak, že byly v normálním R místenkové vozy a v těch nesměli sedět ani stát cestující bez místenky. Pak se to z několika důvodů změkčilo a pak úplně opustilo.

Nevím, proč má vždycky někdo potřebu to, co někdo preferuje, nutit paušálně všem.

Jinak je tady na názorech hodně vidět, že řada lidí odtud, spíš šotoušů, používá vlak akorát na výlety.
Neděle, 17. června 2018 - 11:45:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 8-2017
"Vlakem jsem nejel už nejméně 20 let. Protože jsou zastaralé, špinavé a věčně zpožděné." Takový tu je názor dosti lidí, kteří tím vlakem těch 20 let údajně nejeli, ale přesně vědí jak to na dráze chodí.
Neděle, 17. června 2018 - 11:47:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 11-2012
Nevím, proč má vždycky někdo potřebu to, co někdo preferuje, nutit paušálně všem.

Přesně tak, do kamene tesat! [ok] Každý má přece jiné priority. A i když jim ze svého pohledu nerozumím a nechápu je, je to prostě tak. Tak co místo toho, než jim přát, aby byli naštvaní (Milovníkům povinně místenkových vlaků bych zavedl povinně místenkovou MHD [angry] ), to prostě respektovat? Když chci být spokojený já, pak mi přijde fér přát to samé i ostatním...
Neděle, 17. června 2018 - 12:10:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2623
Registrován: 1-2006
a zcela určitě by byli ti, kterým rezervace z nějakého důvodu silně nevyhovuje, ve výrazné menšině

Neboli fakta nahrazujete svým přáním. [ko]


Speciálně když dnes je standardem volná pracovní doba a do práce si člověk dojede tak, jak mu to vyhovuje?

Běžte o "standardu" povykládat ráno do nejbližší fabriky nebo obchoďáku - ať na stomatologii stoupnou tržby.
Jsem hrdý na svou vlast:
Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.
Neděle, 17. června 2018 - 12:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1145
Registrován: 5-2002
Jackub:
Poraďte mi prosím, jak mám respektovat názor, že dálková doprava by měla být povinně místenková, když mám dobré důvody pro to, aby povinně místenková nebyla?
A stejně tak poraďte milovníkům povinných místenek, jak to mají udělat, když chtějí povinné místenky v dálkové dopravě, ale zároveň mají respektovat můj názor, že je to blbost?

Nakonec tedy skončíme u toho, že se budeme vzájemně respektovat a dopravci si budou místenkovat stejně, jako dosud - něco povinně, něco fakultativně. Mírná nespokojenost na obou stranách [lol]
Neděle, 17. června 2018 - 12:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9120
Registrován: 4-2003
Sants:Poraďte mi prosím, jak mám respektovat názor, že dálková doprava by měla být povinně místenková, když mám dobré důvody pro to, aby povinně místenková nebyla?

Někdo tady tvrdí, že by měla být dálková doprava povinně místenková?!?

A stejně tak poraďte milovníkům povinných místenek, jak to mají udělat, když chtějí povinné místenky v dálkové dopravě, ale zároveň mají respektovat můj názor, že je to blbost?

Vlaků bez povinné rezervace jezdí tolik, že tyhle diskusní úlety si lze nechat od cesty. Nikdo z diskutujících nemístenkové vlaky rušit nechce, své místo pod sluncem mají.

Psal jsem pouze o tom, že povinné místenkování mnoha lidem nevadí, ba naopak jim to z mnoha důvodů vyhovuje. Třeba i jen kvůli tomu, že se do takových vlaků prostě nestahují vágusové.
Neděle, 17. června 2018 - 13:15:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 166
Registrován: 11-2012
@ Sants: Poraďte mi prosím, jak mám respektovat názor, že dálková doprava by měla být povinně místenková, když mám dobré důvody pro to, aby povinně místenková nebyla?

Dokážete si představit, že existují lidé, kteří by řekli pravý opak? Tedy že mají dobré důvody pro to, aby povinně místenková byla? Ten názor jen zrcadlí vaše přání. Není na něm nic objektivního. A to říkám zcela neutrálně. Veškeré naše vnímání světa je subjektivní, každý prostě má "svou pravdu", nahlíží na svět jinak. S tím se buď můžete smířit a hodit to za hlavu, protože s tím beztak nic nenaděláte, nebo se kvůli tomu pořád s někým dohadovat v nekonečných polemikách, které nikam nepovedou. A jediným výsledkem bude únava, nepochopení a naštvání...

A stejně tak poraďte milovníkům povinných místenek, jak to mají udělat, když chtějí povinné místenky v dálkové dopravě, ale zároveň mají respektovat můj názor, že je to blbost?

No vidíte - mně se povinně místenkové dálkové vlaky líbí, ale respektuji, že třeba konkrétně Vy to máte jinak. Sice Vaši preferenci nechápu, ale nikdo po mně nechce, abych ji chápal. Tak na to neplýtvám časem a energií a prostě to tak beru... [wink]
Neděle, 17. června 2018 - 15:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1375
Registrován: 5-2014
Jackub: S tím se buď můžete smířit a hodit to za hlavu, protože s tím beztak nic nenaděláte, nebo se kvůli tomu pořád s někým dohadovat v nekonečných polemikách, které nikam nepovedou.

A nebo jít do politiky a něco změnit [happy]
Neděle, 17. června 2018 - 16:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 11-2012
@ BoH: A jak jako politik změníte to, co si lidi opravdu myslí a jak nahlížejí na svět? Kdepak, není v ničích silách druhého člověka změnit, pokud on sám nechce. Proto taky ztroskotaly všechny diktatury, i když původně razily lidumilná hesla. Ať už to byla revoluce francouzská, či ruská, nebo i Německo 30. let. Problém je totiž v tom, že to "obecné dobro" je nakonec dobro pro málokoho... Právě proto, že každý má jiné priority a vidí jako dobro něco jiného. [wink]

Mimochodem - myslím, že politici tu nejsou proto, aby vychovávali, ale aby nastavili taková pravidla a zemi spravovali tak, aby vzkvétala... [wink]
Neděle, 17. června 2018 - 17:55:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1376
Registrován: 5-2014
Vůbec neříkám, že prosazení něčeho formou zákonů je správné. Pouze říkám, že je to legitimní možnost [happy]

A zákony jsou tady proto, že nemohou mít všichni všechno, co chtějí. Pak bychom tady měli anarchii [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Neděle, 17. června 2018 - 20:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 223
Registrován: 7-2017
Stačí sa pozrieť na ceny medzinárodných lístkov a povedať si, že ak niekto z Viedne vysoli za vlak do Prahy 40-50€, tak by tomu mala zodpovedať aj kvalita služby, nie že niekde v Brne sa mu do vlaku nahrnie ďalších 200 pastikarov s batohmi, aby posledným vlakom cestovali z mamahotelu do Prahy. Praha Nachod nie je diaľkova destinácia, je to obyčajná stredná vzdialenosť, kde stačí bezmiestenkovy R, na EC by mal byť povinný príplatok min 50kc podobne Pardubice Kolín Brno, jazdia tam r len o pár minút pomalšie. Nad 300km by už príplatok byť nemusel. Vzhľadom na množstvo R kde nie je potrebná rezervácia by zavedenie povinných rezervácií nerobilo problém, kratšie vzdialenosti s R a dlhšie v EC.
Neděle, 17. června 2018 - 21:47:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6300
Registrován: 12-2011
Holt nám ti lidi těma vlakama jezdí, tak je musíme krávovinou v podobě příplatků vyhnat ven [crazy][crazy][crazy] A povinné místenky nechte v Polsku a netahejte je k nám. Díky.


(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 17. června 2018 - 21:57:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8263
Registrován: 5-2007
Velky_sef: Len k tomu treba uspôsobiť aj ponuku. Ak sa hráme na to, že napr. na trase Praha-Brno chceme vytiahnuť aspoň percento ľudí z D1, tak je nemysliteľné, aby linka s najväčšou časovou ponukou (Ex3) bola povinne miestenková. Ja myslím, že v tejto podobe je tam tá ponuka zatiaľ pomerne vyvážená, a do toho počítam aj to, že tam jazdí Regiojet, ktorý môže nabrať tých, ktorí bez povinnej miestenky nemôžu existovať.

Ostatne na problém s možnou povinnou miestenkovitosťou Ex3 poukazuje aj to, že ani v časoch, kedy je dostupná jazda Regiojetom, rozhodne tá Ex3 nezíva prázdnotou ani v mimošpičkové dni.
Nesni
Neděle, 17. června 2018 - 22:12:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1705
Registrován: 6-2014
bez povinnej miestenky nemôžu existovať
Povinná místenka není otázka toho, že by bez ní člověk nemohl existovat. Je to záruka, že nad vámi nebude stát v uličce x lidí. A taky problém, když se vám spolucestující z jakéhokoliv důvodu nepozdávají, jelikož jinam si jít sednout nemůžete. Ale v pátek odpoledne z Prahy do Brna bych jinak než Regiojetem už nejel.
Neděle, 17. června 2018 - 22:13:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12318
Registrován: 8-2004
Vantju:
Vlak přece může být i napůl povinně místenkový, ne?
[ok][ok][ok]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 17. června 2018 - 22:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 7-2017
To je blabol, že nejaký 50kc príplatok by ľudí vyhnal z vlakov, len by sa časť presunula do R, kde sú ešte rezervy, kým EC kvôli nezmyselným cenám praskajú vo švíkoch. Blíži sa leto, EC budú niektoré dni ako dobytcaky, ale žiadna posila sa nepridá. Podobne vyzerajú viaceré vlaky už teraz, hlavne že za cestu cez hranicu sa miestenka za 3€ účtuje povinne resp 80kc.
Neděle, 17. června 2018 - 23:04:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 7-2017
V ex3 jazdí aj kopec cudzincov a záleží aké percento chceme z D1 dostať. Pokiaľ to má byť obchodná klientela, vlak musí zrýchliť a byť povinne miestenkovy, na prácu potrebuje človek pokoj a nie ľudí stojacich nad ním. Potom je väčšina Čechov s diesel rachotinou, ti vlakom nepôjdu, lebo bez auta nevedia žiť a potom sú študenti, ktorí jazdia busom alebo teraz aj vlakom, najlepšie poslednými, ktoré sú tiež často plné ľudí.
Neděle, 17. června 2018 - 23:12:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6301
Registrován: 12-2011
len by sa časť presunula do R

Už chci vidět, jak se lidi celí žhaví hrnou z Brna do Prahy v rychlíku nebo jak jsou celí žhaví ze zaplacení výpalného 50 Kč. To by se pak na D1 uživil žlutý i zelený. Netahejte prosím balkán do české dopravy. Děkuji.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 18. června 2018 - 00:12:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 7-2017
Takže výpalné cez hranice nevadí? 50kc nie je výpalné, je to rozdiel medzi akční a klasickou jizdenkou. Balkán je v doprave teraz, keď sa do EC natrieskaju všetci a R jazdia poloprázdne max na sedačky
Pondělí, 18. června 2018 - 01:16:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 645
Registrován: 7-2017
Povinné místenky v CH/AT/DE nejsou. Problémem u nás dle mě hlsvně nedostatek (soudobých) vozidel, respektive nákupy, které nejsou dimenzovány na růst cestujících ze zvýšené kvality plynoucí. Kdyby se například u nás spojovaly 2 rj jako v Rakousku, bylo by to o něčem jiném. Ono ten růst výrazně omezují třeba Béčka, jako třeba na EC 117, která jako posily jezdí.. Nebo linky typu R11a nebo R17, kde by potenciál s lepšími vozidly byl.
Pondělí, 18. června 2018 - 05:58:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9121
Registrován: 4-2003
Tantin27:Kdyby se například u nás spojovaly 2 rj jako v Rakousku, bylo by to o něčem jiném.

Když pominu nedostatečný počet railjetů u ČD, tak jsou tu také nástupiště. Tak dlouhá nástupiště jsou opravdu všude? A nemá SŽDC náhodou spíše tendenci nástupiště zkracovat?
Pondělí, 18. června 2018 - 07:35:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1377
Registrován: 5-2014
Já se nestačím divit, kolik lidí se může pos... z toho, že v uličce někdo stojí. Místo toho, aby byli rádi, že oni si mohli koupit místenku a sedět na rozdíl od těch, co musí stát, tak jsou připo... z toho, že si nějaký vágus dovoluje ve vlaku stát :D

A šéfíkovi bych doporučil se někdy projet těmi rychlíky, které z mých zkušeností jsou ještě přecpanější, než ty jeho slavné přeplněné mezinárodní vlaky.

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Pondělí, 18. června 2018 - 08:20:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1147
Registrován: 5-2002
Aháá, už to asi chápu: milovníci povinných místenek chtějí nadstandardní službu za standardní cenu! Luxus vlaku, ve kterém nemohou být stojící cestující a "vágusové" (co když si "vágus" pořídí místenku..?), to vše za sociálně citlivou cenu jako doteď (možná u některých obzvlášť vypečených jedinců i na režijku...).
Nechic
Pondělí, 18. června 2018 - 08:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2208
Registrován: 4-2010
Velky_sef: Balkán je právě mít na každou kategorii vlaku jiný ceník
Pondělí, 18. června 2018 - 10:31:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 228
Registrován: 7-2017
Stačí si otvoriť e-shop a ceny sú rôzne počas dňa bez ohľadu na kategóriu vlaku, keďže aj tak existuje SC, tak výnimky budú stále. Podobne je to potom s miestenkami, zrušiť povinné pre cezhraničných cestujúcich.
Nikde nič nepíšem o tom, kto si má/nemá kúpiť miestenku. Sociálne cestovné majú práve cestujúci vnútroštátne na území ČR, preto nevidím problém v tom, žeby sa čiastočne premiestnili z EC do R, žiadny problém by nenastal, len by sa adekvátne uvoľnilo preťaženie EC cestujúcimi na krátke vzdialenosti. Vidím, že negramotnosť na K je vysoká
Pondělí, 18. června 2018 - 10:49:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11987
Registrován: 5-2004
Vzhledem k tomu ze nejedno ec zivi vnitro usekovka tak by nejspis nejeden preshranicni utrel neb by mu nic nejelo.
Pondělí, 18. června 2018 - 11:25:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8259
Registrován: 4-2003
Já se nestačím divit, kolik lidí se může pos... z toho, že v uličce někdo stojí. Místo toho, aby byli rádi, že oni si mohli koupit místenku a sedět na rozdíl od těch, co musí stát, tak jsou připo... z toho, že si nějaký vágus dovoluje ve vlaku stát

Mně to třeba vadí, necítím se přitom vůbec dobře. Stalo se mi to v pátek a to jsem přitom seděl (bez místenky). Ještě horší je/byl výstup "uličkou hanby" na představku.

Mohl bych nasat esej proč to tak ..ale to je jedno....tyto pocity nelze lidem zakázat a vyplývají z jejich osobnostních charakteristik.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Babilon
Pondělí, 18. června 2018 - 11:26:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3845
Registrován: 12-2007
nevidím problém v tom, žeby sa čiastočne premiestnili z EC do R
On vám někdo brání se do toho R přemístit?
Babilon
Pondělí, 18. června 2018 - 11:37:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3846
Registrován: 12-2007
Já se nestačím divit, kolik lidí se může pos... z toho, že v uličce někdo stojí.
Tak se holt divte. Jeden se taky divil a vzal si k tomu klaunský nos. Pak se divil ještě víc.
Vedlejším efektem zacpané uličky je třeba nefungující minibar. Ano, úspěch Jančury souvisí s doplňkovými službami, ale kafe zdarma v narvaném vlaku neroznesete.
Pondělí, 18. června 2018 - 12:19:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1378
Registrován: 5-2014
RadekŠ: Já nikomu nic zakazovat nechci [happy] Jen tvrdím, že tento sobecký a antipatický postoj vůči ostatním spoluobčanům, kteří by neměli možnost se jinak dostat do cíle své cesty a za to, že si nekoupili včas jízdenku s místenkou platí tím, že musí stát v uličce, mi přijde naprosto nechutný [happy] Nic víc, nic míň [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Pondělí, 18. června 2018 - 13:02:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 229
Registrován: 7-2017
Babilon, do mojej cieľovej destinácie žiadny R nejazdí.
Petr Vlček, ako píšem, z tých EC by všetci nezmizli, len citlivejší na cenu by šli tým R prip menej vytazenym vlakom. Áno, trvalo by im to o trochu dlhšie ale nič čo by stálo za reč.
Práveže drvivá väčšina ľudí by si mala ako dostať do cieľovej destinácie, ale keď je možnosť ísť dobytcakom, tak zvolia tú, lebo pre nich je najpohodlnejšia.
Prečo povinné vlaky, stačí, že má človek väčší kufor a už ma problém sa k miestu vôbec dostať, musí z miesta niekoho vyhadzovať, nie vždy sú daní ludia ochotní, potom nie je kam kufor hodiť, lebo ľudia z uličky tam nahradzujú aj svoje bagle. Keď už toto vyriešim, nie je možné sa dostať na wc, ľudia cumia, čo robíte prip musíte počúvať ich sťažnosti a to nehovorím, že snáď polovica populácie ešte nepochopila princíp deodorantu, už sa teším na ten smrad v lete vo vlakoch.