Diskuse » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 23. 4. 2018 « předcházející | další »

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 23. 4. 2018

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 18. dubna 2018 - 10:08:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3164
Registrován: 9-2007
Dnešní 9505 projel Skály přímo, ale čekala protisměrná 854 s vlekem. Na druhou stranu je fakt, že 9505 měl pár minut zpoždění, takže by jinak vyšlo křižování snad v Satalicích. Je fakt, že kdyby na 070 a 231 to středověké ZZ nebylo, tak by byl provoz jednodušší... každopádně, 070 opravdu není trať, co by měla být jednokolejná a s elektromechanikou, minimálně na období "furt".

Nevím, kudy a jak má vést výjezd VRT z Prahy, ale, jak už tu bylo zmíněno, k jeho vybudování dojde někdy v roce 2035 a přijde mi jako naprostý nesmysl, aby jedna z páteřních tratí v Praze byla i v roce 2035 závislá na 854 a na elektromechanice. Pro Kbely i Satalice skvěl poslouží jako alternativa k metru, teoreticky i pro Čakovice, přičemž zbytek měst na trati je snad jasný. Tak či tak by měla být 070 minimálně ze Satalic do Všetat dvoukolejná a že se tam bude jezdit 140 je naopak jen dobře - nevím, jak jízdní doby počítat, ale 844 této rychlosti v pohodě dosáhne a atraktivní to bude ažaž. A veřejná doprava snad musí být atraktivní, ne?

Omlouvám se, přijde mi, že melu páté přes deváté.. ve zkratce jsem chtěl napsat, že nerozumím tomu, proč je doteď 070 v takovém stavu, v jakém je a myslím si, že je nejvyšší čas, aby se s tratí začalo něco dělat. Jistě, že slouží a sloužit bude regionální dopravě, ale to neznamená, aby se odhrnula někam bokem jen proto, že pro dálkovou frekvenci bude časem sloužit nová trať (navíc s očekávaným vznikem až bůhví kdy).
Středa, 18. dubna 2018 - 11:09:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16332
Registrován: 5-2002
Bram: vědomá obhajoba nejen současných, ale i budoucích nedostatků železniční infrastruktury v České republice
Ale houby. Současnej stav nikterak neobhajuju, ale jen a pouze respektuju, ono s ním v reálném čase ani nic jinýho dělat nejde. Respektoval ho i grafista a troufám si říct, že poslkládal grafkon celkem slušně - na to, kolik je tam omezujících podmínek (z nichž letos například zmizí Čelákovice).

No a ten budoucí stav? Za čtyři-pět let to, co teď odstojíš u návěstidla, strávíš pobytem na Rajské Zahradě, čímž zároveň posloužíš cestujícím, kteří tam chtějí nastupovat/vystupovat, popřípadě nebudeš muset odjíždět tak brzo z Vysočan.
Z tohohle pohledu mi prostě Tvoje třískání pěstičkou "já tu dvojkolejku do Satalic a chci a chci a chci" přijde být trochu směšné...

konečně se projeví potřeba s tratí 070 také něco dělat
Jistě - například zde již někým zmiňované zdvojkolejnění z Neratovic do Měšic. Díky němu by mj. bylo možné, aby se rychlíky místo křižování v Neratovicích potkávaly na širé trati.
No a to mnou zmiňované zdvojkolejnění ze Satalic do Čakovic by ho pak docela šikovně doplňovalo, aby odpadl i R/Os kříž v Čakovicích. No a tím se Ti posouvá "skalní" kříž se S34 dál na trojkolejku, takže jednokolejnost zářezu už nebude zdaleka tolik bolavá, jako je dnes.

Romanero: Jediné 2 věci, co jsou tam k řešení - návěstidlo od Vysočan je zbytečně daleko, což zdržuje.
V historicky krátké době za ním budou výhybky, takže pak už to zbytečně daleko nebude.

Stejně tak jako středověké zabezpečovací zařízení
Bejvávalo. Teď je tam dálkově ovládaná ESA...
Středa, 18. dubna 2018 - 11:25:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8089
Registrován: 4-2003
Dnešní 9505 projel Skály přímo, ale čekala protisměrná 854 s vlekem. Na druhou stranu je fakt, že 9505 měl pár minut zpoždění, takže by jinak vyšlo křižování snad v Satalicích. Je fakt, že kdyby na 070 a 231 to středověké ZZ nebylo,

Prosmvás, tam (Vysočany-odb. Skály)je už několik let elektronický stavědlo a to že protivlak stál před Skálama se zebezpečením ani nijak nesouvisí.

Hlavní problém na 070 jsou úrovňový přechody přes koleje.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 18. dubna 2018 - 13:00:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3478
Registrován: 5-2002
zdvojkolejnění z Neratovic do Měšic. No nevím. V Neratovicích a skrz Zlonín vede trať hustou zástavbou.
Co se dá zdvoukolejnit bez problémů: Neratovice jih - před Zlonín, jižně od Zlonína - Měšice, jižně od Měšic - Čakovice - Kbely k Semilské ulici, pak od letiště do Satalic.
Přes Kbely by bylo vše stavebně bez problémů, ale asi by se našli odpůrci z obyvatel okolních domů. Skrz Měšice si zdvoukolejnění moc představit nedokážu, asi by si vyžádalo dost záborů, pokud by tam měla vzniknout i zastávka.
Středa, 18. dubna 2018 - 13:37:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8897
Registrován: 4-2003
Hajnej:Z tohohle pohledu mi prostě Tvoje třískání pěstičkou "já tu dvojkolejku do Satalic a chci a chci a chci" přijde být trochu směšné...

Celé to začalo přitom takto mým příspěvkem:

Ta trať 070 se nám nějak začíná pěkně rozpadat, přičemž žádné zlepšení v dohlednu se evidentně konat nebude.

Přitom jde o příměstskou trať s velkým potenciálem, jenže SŽDC si zjevně nepřeje nic jiného, než současný stav i do budoucna a proto dělá mrtvého brouka. Minimálně by to chtělo zdvoukolejnit ty úseky, kde by to nebyl problém a kde by to s ohledem na problémy s letištěm snad šlo, tedy Skály - Satalice, který bůhvíproč není zahrnut do rekonstrukce trati Vysočany - Horní Počernice. Asi zjevně proto, aby to nebylo tak jednoduché, kdyby si někdo na zdvoukolejňování úseku Skály - Satalice časem vzpomněl. Pak by šlo určitě zdvoukolejnit tento úsek: https://en.mapy.cz/s/2y5dr Tam už se těleso udělalo již za druhé světové války, ale druhá kolej tu nikdy nebyla, využito je to částečně jen pro výtažnou kolej v Čakovicích. Pak by šel zdvoukolejnit i tento úsek: https://en.mapy.cz/s/2y5eO Tam by to chtělo ale několik přeložek, asi největší u Měšic, aby se tu dalo jezdit alespoň 120 v celém úseku. Spolu s výstavbou zastávky na sídlišti v Neratovicích bychom měli velmi slušnou příměstskou trať. Ale jen v trakci nezávislé, protože letiště Kbely. Zajímalo by mne, co by bylo nutné udělat, aby tam vůbec drát nad kolejemi mohl být natažen. Zda by nestačilo udělat jen beznapěťový úsek, ale sjízdný se zdviženým pantografem, kde by se v případě eventuálního uváznutí vlaku dal tento úsek připojit i elektricky.....

Tak konec snění, SŽDC stejně žádné kroky k modernizaci trati 070 neudělá .


Takže jsem si dovolil se zamyslet nad tím, co by šlo pro zlepšení stavu na trati 070 udělat (evidentně jsem si dovolil hodně) a.........

......a zbytek se dá popsat takto: Přilétlo okamžitě několik lidí (Orky, djst), co vynaložili kvantum energie na to, aby problém, který jsem dále vysvětlil, popřeli. Chytli se jak howna košile mé zmínky o druhé koleji mezi Satalicemi a odbočkou Skály, aniž by si všimli toho, že bych byl rád i za druhou kolej zhruba od konce výtažné koleje v Čakovicích až k zastávce Neratovice Sídliště. A nakonec se do zbytečných vysírek Orkyho vůči mne zapojil s oblibou Hroch a Hajnej. Holt některé lidi ta hnědá barva neskutečně vábí [biggrin].

Osobně bych viděl jako daleko lepší řešení investovat energii pro to, aby věci se pohnuly směrem k zlepšení stavu trati 070 po všech stránkách (kapacita, rychlost,...) a ne vymýšlení důvodů, proč tyto věci nejdou a proč jsou vlastně zbytečné (zbytečná druhá kolej v některých místech, údajný nedostatek potenciálu, atd.) [nene].

Přijde mi to jako analogie s variantou 4e Plzeň - Domažlice, kde se vymýšlí vše možné i nemožné pro to, aby prošla, čili abychom tam měli maximálně tak pozlacenou koňku.....[crazy].
Středa, 18. dubna 2018 - 13:51:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16333
Registrován: 5-2002
Hele, já se do toho zapojil v okamžiku, kdys nám tu začal fabulovat "úzké hrdlo" Skály - Satalice, přičemž jsi tak navíc činil formou chytroušování ve stylu "A to, že o úzkém hrdle mezi Satalicemi a Skálami nevíš, neznamená, že neexistuje".
To se pak nesmíš divit, že se na to někdo podívá důkladněji. Zkus své nápady prezentovat méně kontroverzním způsobem, možná budeš příjemně překvapen...
Středa, 18. dubna 2018 - 14:09:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8898
Registrován: 4-2003
Hajnej:To se pak nesmíš divit, že se na to někdo podívá důkladněji.

Tvá důkladnost podívání se je vskutku dojímavá - jednak jsi vůbec nic nezjistil a měl jsi potřebu to zakamuflovat tvrzením, že je nutné jet dle jízdního řádu. Což při odjezdu dle jízdního řádu a jízdou výrazně nižší rychlostí než traťovou od Vysočan na Skály, což necelá šedesátka je, se čeká stejně. Proto je nesmysl u Tebe například toto: Řídit vlak není jen "dát kouli do okna" a valit to traťovou...

........traťovou to totiž při necelé šedesátce nevalím ani omylem [wink].

Je mi to upřímně líto, ale nedá se svítit - měl bys být občas více přemýšlivý a méně startovací [nene][biggrin].
Středa, 18. dubna 2018 - 15:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 441
Registrován: 8-2017
Jistě - například zde již někým zmiňované zdvojkolejnění z Neratovic do Měšic. Díky němu by mj. bylo možné, aby se rychlíky místo křižování v Neratovicích potkávaly na širé trati.

No to by byla fakt pecka. [crazy] Na přípojných tratích by se křižovalo asi ve Chvatěrubech a neexistujícím Kostelci.
Středa, 18. dubna 2018 - 16:12:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14213
Registrován: 10-2004
M250.0: S ohledem na koncepty na okolních tratích a uzly by měla být prioritou číslo jedna pro druhou kolej úsek Čakovice - Hovorčovice.
Středa, 18. dubna 2018 - 17:24:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16335
Registrován: 5-2002
M250: Na přípojných tratích by se křižovalo asi ve Chvatěrubech a neexistujícím Kostelci.
Ono se od Brandejsa jezdí k rychlíkům...?

Orky: S ohledem na koncepty na okolních tratích a uzly by měla být prioritou číslo jedna pro druhou kolej úsek Čakovice - Hovorčovice.
Os uzel v půl v Nera by zůstal, čímž zbývá pořešit jen kralupskou trať.
Myslím, že za její zrychlení, přinejmenším na těch 80, které snese i oblouk z Chvatěrub na Úžice, popřípadě i na 90-100 na neratovickém konci, by se asi nikdo nezlobil (a Bram by mě možná i pochválil [wink])...
Středa, 18. dubna 2018 - 17:59:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3549
Registrován: 5-2004
Bram:
"Tvá důkladnost podívání se je vskutku dojímavá - jednak jsi vůbec nic nezjistil a měl jsi potřebu to zakamuflovat tvrzením, že je nutné jet dle jízdního řádu. Což při odjezdu dle jízdního řádu a jízdou výrazně nižší rychlostí než traťovou od Vysočan na Skály, což necelá šedesátka je, se čeká stejně. Proto je nesmysl u Tebe například toto: Řídit vlak není jen "dát kouli do okna" a valit to traťovou... "
Můžeš rovnou napsat, že souhlasíš s hajného tvrzením o neschopnosti držet čáru, a ušetřil bys spoustu slov.
Středa, 18. dubna 2018 - 18:17:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 442
Registrován: 8-2017
Ono se od Brandejsa jezdí k rychlíkům...?
Nejezdí, ale mělo by [wink]. To, co tomu brání, je nemožnost vyjezdit hodinový takt rychlé vrstvy zároveň v obou směrech. Pokud nějaká ta investice tento nedostatek odstraní (přičemž to bych viděl jako prvotní požadavek), nebude důvod upřednostňovat vazbu na osobáky.
Středa, 18. dubna 2018 - 19:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14214
Registrován: 10-2004
M250.0: Až na to, že na 074 je rozhodující vazba v Čelákovicích od Nymburka, v Neratovicích jsou přestupy malé. Vazba v Neratovicích na rychlíky by znamenala posunout nymburské osobáky o půl hodiny. A s ohledem na to, že nelze čekat, ža by vazba na rychlíky podstatně zvýšila zájem o cestování směr Mladá Boleslav (směr na Prahu by i tak zůstal mizerný), asi zvítězí spíš dojezd do Neratovic na půl (tedy současný stav).
Středa, 18. dubna 2018 - 22:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2558
Registrován: 12-2007
Orky: No ale zprovoznění tratě do Mochova přece nesporně zvýšilo přestupy v Čelákovicích.[biggrin]
Středa, 18. dubna 2018 - 23:15:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3165
Registrován: 9-2007
Nejezdí, ale mělo by
On někdo jezdí z Brandýsa do Prahy vlakem? Teda netvrdím, že to nejde, jen je nabídka přímých autobusových spojů tak vysoká, že pro závlek přes Neratovice nebo Čelákovice nevidím jediný důvod... teda možná plnost autobusů a jistý vztah k železnici (nebo nechuť jet metrem z ČM).

A i tak, pokud by dle mého byly dvě koleje Všetaty - Praha-Satalice a osobní vlaky z Neratovic by jezdily v intervalu 15 minut (30 minut Mělník, 60 minut MB, 60 minut S34 z Neratovic), opravdu by byl největší problém návazné tratě v Neratovicích? [crazy]
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 08:26:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8902
Registrován: 4-2003
DJ:Můžeš rovnou napsat, že souhlasíš s hajného tvrzením o neschopnosti držet čáru, a ušetřil bys spoustu slov.

Čáru mohu dodržet, to zvládnu, ani mne nikterak neubyde [nene] a Hajnej bude spokojenej [wink]. Ovšem co to změní na tom, že je potřeba jet pět kilometrů sotva padesát tam, kde je traťová rychlost 90. Jenže zákazník, tedy cestující tohle asi nemá velkou chuť akceptovat......

Co tu bylo hněvu, když se mezi Smíchovem a Radotínem vyskytla dodnes trvající pomalá 50 km/h dlouhá pár desítek metrů z důvodů technického stavu trati a tady jí máme uměle vytvořenou na pět kilometrů jen proto, aby to na plachtě vyšlo......Hajnej:(a Bram by mě možná i pochválil )...

Ale to víš, že jo [wink].
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 08:29:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14216
Registrován: 10-2004
Vantju: Ze sídliště u cukrovaru v Mělníku jede zrychlená autobusová linka na Ládví 30 minut a céčko na Muzeum 15 minut. Ze stejného sídliště je to na nádraží 15-20 minut pěšky a osobnímu vlaku to trvá hodinu. O při zdvoukolejnění a rekonstrukci v parametrech dněšních dvoukolejných příměstských tratí to osobní zastávkový vlak nemá šanci dát dřív jak za 50 minut (bez zastávek Rajská zahrada, Nouzov, Letňany a Třeboradice), spěšný vlak se zastávkami ve Vysočanech, Čakovicích, Neratovicích sídlišti, Neratovicích, Všetatech za 40. A pořád zbývá se dostat na sídliště. První zásadní problém Mělníka je to, že nádraží je kilometr za městem a druhý je délka vedení tratě 070 kolem Prahy.
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 09:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8092
Registrován: 4-2003
Ze sídliště u cukrovaru v Mělníku

Šmarjápanno Mělník není jenom těch pár paneláků u cukrovaru a nejde jenom o ten Mělník. Podle týhle "logiky" je nesmysl metro v Holešovicích, protože u stanice metra není žádný sídliště.

On někdo jezdí z Brandýsa do Prahy vlakem?

[vypravci]Jungr
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 09:24:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8093
Registrován: 4-2003
První zásadní problém Mělníka je to, že nádraží je kilometr za městem

Nádraží v Mělníku je prakticky v centru města, stejně jako autobusák. Kilometr za městem je třeba tady a pořád je to součást Mělníka. Kilometr za městem jsou Velhovice, Borek, Chloumek či Brozánky, což je fakticky taky Mělník.

dněšních dvoukolejných příměstských tratí to osobní zastávkový vlak nemá šanci dát dřív jak za 50 minut

A proč by měl někdo jezdit z Mělníka (Benešova, Berouna, Kolína, Kladna,...) zastávkovým osobním vlakem a proč by musel nutně doject zrovna na hlvaní nádraží?

Že tak jezdí Vlček, tak to snad proboha nemá takhle každej...
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 10:28:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14217
Registrován: 10-2004
RadekŠ: Reagoval jsem na příspěvek od Vantju č. 3165 a předpokládám, že je dost inteligentní na to, aby pochopil, jak to bylo myšleno. A pro Vás, pokud jste to nepochopil, tak to bylo myšleno tak, že hlavní zástavba Mělníka, kde bydlí valná většina obyvatel, je od nádraží v Mělníku vzdálená víc jak kilometr, takže to znamená ty lidi na to nádraží odvézt, což k výslednou cestovní dobu, jejíž součástí je cesta vlaku, dále prodlužuje.
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 11:02:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3166
Registrován: 9-2007
Já chápu, jak to bylo myšleno, ale zároveň není na S3 jen Mělník. Je tam i část Prahy, pro kterou je "metro" právě tou S3, jsou tam Neratovice a vesnice za Prahu s potenciálem, aby z nich byl terminál, jako třeba Strančice nebo Český Brod (byť tedy asi pro méně vesnic). Je sice teprve čtvrtek a dojíždět jsem začal v pondělí, ale i tak jsou Čakovice denně ucpané, nic moc lépe na tom nejsou Letňany, Prosek anebo třeba metro C.

Tzn. dobře, tak Mělník by měl interval 60 minut (byť bych byl raději za 30 minut, i kdyby to mělo jezdit třeba ze Štětí) a Neratovice 30 minut, ale pokud má být příměstská doprava atraktivní, je nesmysl, aby jezdila v intervalu 60 (nebo i 30) minut. Neměla by být tahle obecná zásada nad nějakými propočty, zda to má cenu nebo ne? Přijde mi totiž, že snad všude, kde se nějaké takové propočty dělaly (x linek MHD Praha, metro na Petřiny, VRT Nürnberg - Berlin,...), to nějak nevyšlo a ten zájem byl vyšší, než se očekával. Je sice jasné, že třeba odpolední spoje do Prahy asi nebudou žádné terno co se obsazenosti týče, ale metro jezdí odpoledne také plné z centra na sídliště a prázdné ze sídliště do centra a nikoho by nenapadlo ho kvůli tomu jakkoliv omezit.
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 11:36:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 261
Registrován: 9-2015
>> Orky
Že jste si vybral právě pár baráků na příjezdu od Prahy (odkud to na nádraží opravdu blízko není), už vám řekli.
Jinak číst v jízdním řádu umíte hezky, ale buďte si jist, že (mluvím o špičce) za 30 minut z Ládví k Cukrovaru ŽÁDNÝ autobus nedojede. Průměr zpoždění bude tak 8 minut (typicky 6-10).
Ropid a město Mělník to ještě dozazdili tím, že původní fajn nápad z Fibichovou později nechali jen pro courák, takže pokud chcete skutečně do centra (neříkám, že tam bydlí lidí nejvíc), můžete z rychlíku vylézt u hřiště a čekat na neratovický bus, který jede za 4 minuty podle "vašeho" jízdního řádu, v reálu tedy před 2 minutami odjel (taky trochu zpožděný). Nebo jít odspoda třeba od pivováru (tedy historického, ne dnešního) do docela slušného kopce. (Podobně jako od vlaku.)
Začal jsem dojíždět z Prahy na Mělník před 15 lety, kdy to dynamičtější řidič dal z Holešovic na autobusák za 32 minut. Dnes je z Ládví na autobusák (ve špičce) 45 minut zázrak. Už dnes by se vlak vyplatil, kdyby Ropid zajistil návazný (a vždy čekající) rozvoz od nádraží.
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 11:49:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8094
Registrován: 4-2003
Ad Mirek_Zv.: Přesně.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 11:55:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2096
Registrován: 12-2007
Ad Kbely: podle domorodců přes Kbely bylo i počítáno s dvoukolejnou tratí. Leckde bývalo vidět rozšířené těleso dráhy.
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 12:12:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 7-2017
Jen lehké popíchnutí: Kdo z vás pamatuje malou tříkolejnou (?) staničku Kojetice u Prahy obsazenou výpravčím a křižování tamtéž?
Já jen jako malý, vezouc se ve voze tehdejší řady Bp a s brejlovcem v čele. Mj.těch vozů bylo v našem osobáku minimálně pět.
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 12:12:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8907
Registrován: 4-2003
R 1463 Úpa:Leckde bývalo vidět rozšířené těleso dráhy.

Je vidět dosud zde: https://mapy.cz/s/2z4C9

.....dále zde: https://mapy.cz/s/2z4CV
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 12:13:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8908
Registrován: 4-2003
pajik.s:Kdo z vás pamatuje malou tříkolejnou (?) staničku Kojetice u Prahy obsazenou výpravčím a křižování tamtéž?

Pamatuji si ji kompletní, ale již s trvalou výlukou dopravní služby [sad].
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 12:45:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8095
Registrován: 4-2003
Rozšířené těleso dráhy je až na výjimky Satalice-Hovorčovice a Tišice-Všetaty. V Kojetících byla samozřejmě stanice, dodnes se kromě budovy dochovalo i jedno stavědlo a skladiště.

Před těma Čakovicema je to trochu matoucí, protože tam za WWII byl triangl, aby osobní vlaky od Prahy mohly jezdit přímo do Avie a nemusely dělat v tehdejší stanici úvrať a dnešní stanice (nikoliv budova) je trochu posunutá a vypadá jinak vč. jinak řešeného zaústění vleček na jihu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Cogwheel
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 12:56:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5449
Registrován: 1-2012
Já pamatuji, že v již nefunkční stanici Kojetice u Prahy stál odstavený lazaretní vlak (SZV). Počátkem 90. let se ale stal terčem vandalismu - a brzy nato byl zřejmě odvezen k likvidaci. [ko]
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 12:59:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8096
Registrován: 4-2003
nefunkční stanici Kojetice u Prahy stál odstavený lazaretní vlak (SZV). Počátkem 90. let se ale stal terčem vandalismu

Ne "ale", ale "proto".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Nechic
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 13:14:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2173
Registrován: 4-2010
Takže důvod proč ve Kbelích je mezi perónem a stanicí to fotbalové hřiště je ten, že tam počítali s dvoukolejkou nebo tam byla dřív výhybna?
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 13:28:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2869
Registrován: 5-2006
Nebylo by pro spojení Prahy a Mělníka nakonec nejlepší zastavit v Cítově nebo Dolních Beřkovicích rychlík a odtamtud ty 3 kilometry to odvést návazným autobusem? [happy]
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 13:29:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16339
Registrován: 5-2002
pajik: Jen lehké popíchnutí: Kdo z vás pamatuje malou tříkolejnou (?) staničku Kojetice u Prahy obsazenou výpravčím a křižování tamtéž?
Jako hodně mladej ještě ano, dokonce i s křižováním.

Nechic: nebo tam byla dřív výhybna?
Slyšel jsem o ní mnohokrát, ale relevantní podklady jsem ještě neviděl. Na www.dveprahy.cz taky zrovna moc vidět není (byť nějaká aktivita ano).
Možná byla za války rozestavěna, ale nedokončena...?
Cogwheel
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 13:29:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5451
Registrován: 1-2012
ad Nechic (Praha-Kbely): Bývala tam výhybna, ale s velkou osovou vzdáleností mezi kolejemi (možná příprava pro zřízení stanice?). Později (někdy před 45-50 lety) ještě na neužívané koleji bývalé výhybny Kbely (blížší k budově) v oblouku směrem k Čakovicům stávaly odstavené tehdejší traťovácké mechanismy (vozíky Mamatěj, portálové jeřábky Vošahlík apod.).
Nechic
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 13:37:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2174
Registrován: 4-2010
Hajnej: Jo a na kontaminace cenia to chce docela fantazii to tam vidět, ale odpovídá to tomu co píše Cogwheel. Tak aspoň je zastávka pro případné zdvoukolejnění připravena [vypravci]
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 13:52:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8909
Registrován: 4-2003
Rozšířené těleso dráhy je až na výjimky Satalice-Hovorčovice a Tišice-Všetaty. V Kojetících byla samozřejmě stanice, dodnes se kromě budovy dochovalo i jedno stavědlo a skladiště.

Kdepak, je toho více, navíc vjezd do Čakovic je celý na přeložce: https://mapy.cz/s/2z6fI

Přeložka byla pojata dvoukolejně a dnes je na ní výtažná kolej.
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 14:20:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8910
Registrován: 4-2003
Hajnej:Slyšel jsem o ní mnohokrát, ale relevantní podklady jsem ještě neviděl. Na www.dveprahy.cz taky zrovna moc vidět není (byť nějaká aktivita ano).
Možná byla za války rozestavěna, ale nedokončena...?


Na dveprahy.cz z roku 1945 patrně stojí ve výhybně Kbely na vedlejší koleji nějaké vozy. Tedy alespoň mi to tak připadá. Na mapě z roku 1953 není vidět nic, je dost nekvalitní.....
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 14:28:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2864
Registrován: 5-2002
Hajnej: https://www.azd.cz/admin/files/Dokumenty/pdf/Reporter/2015-2.pdf s. 51, nehoda 20. prosince 1943. Zkuste se zeptat autora článku, odkud čerpa, měl byste ho mít v dosahu [wink].
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Čtvrtek, 19. dubna 2018 - 19:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16341
Registrován: 5-2002
Bram: těch vozů jsem si taky všiml, ale nějak mi tam chybí jižní konec té koleje.
Ve srovnání s tím je přeložka v Čakovicích čitelná docela hezky...
Pátek, 20. dubna 2018 - 08:19:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8913
Registrován: 4-2003
Hajnej:těch vozů jsem si taky všiml, ale nějak mi tam chybí jižní konec té koleje.

Luští se to na mapě z roku 1945 fakt blbě, brejlil jsem do toho nějakou chvíli, ale najdeš tam pak tento domeček: https://mapy.cz/s/2zdFs

........který je patrně stavědlem a vedle něj tuším na mapě z roku 1945 výhybku - od Satalic ve směru do leva na třetí kolej.
Pátek, 20. dubna 2018 - 10:02:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1937
Registrován: 1-2009
Na 070 v Praze a blízkém okolí se nic dělat nebude a ani nemusí, když "městská linka" je diky ROPID obsluhovaná výhradně RETRO vlaky KŽC M152.0
Stejně jako "mochovka" opět zadaná KŽC.
Nic proti kamaradenkseftum vcelku nemám, ale už by je soudruzi z ROPIDU mohli donutit líznout alespoň jeté "vlakotramvaje" či třeba Desira že SRN. Vždyť doba pokusného provozu této linky jiz DÁVNO SKONČILA!!!!
!!! TÍMTO NEROZPORUJI VÝZNAM TECHTO LINEK - NAOPAK MYSLÍM ŽE JSOU UŽITEČNÉ A POTŘEBNÉ !!!
Pátek, 20. dubna 2018 - 10:26:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2811
Registrován: 5-2002
Dokud bude platit stávající provozní koncept, byl by nejužitečnější investicí do pražské části 070 autoblok Salátice - Čakovice (S34 vůči R). A asi by taky neškodilo vrátit do Kbel zase konec nástupiště. :-)
Pátek, 20. dubna 2018 - 10:42:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8915
Registrován: 4-2003
Na S34 by od nového GVD mělo jezdit toto: https://www.k-report.net/discus/obrazky/47/68/1234768.jpg

Sice derivát osmsedesítky, ale s klimoškou a také nízkou podlahou v jednom článku a patrně do dodání nových jednotek pro vlaky ČD Praha - Kladno to budou asi ta "nejmodernější" vozidla motorové trakce v Praze a okolí. Prostě taková výrazně lepší regionova......

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Pátek, 20. dubna 2018 - 16:11:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8154
Registrován: 5-2007
Prostě taková výrazně lepší regionova......
Len aby. Už sa do toho začali napr. dávať motory TEDOM.
Pátek, 20. dubna 2018 - 16:43:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16344
Registrován: 5-2002
Bram: ta 813/913 by měla mít protismyk (RN ho má tuším jen v Triu).
Sobota, 21. dubna 2018 - 02:04:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1143
Registrován: 4-2004
Livingproof: Nebylo by pro spojení Prahy a Mělníka nakonec nejlepší zastavit v Cítově nebo Dolních Beřkovicích rychlík a odtamtud ty 3 kilometry to odvést návazným autobusem?

Popravdě se divím, že organizátor ještě s něčím podobným nepřišel – jen by to asi nebyl Cítov ani Beřkovice, ale Vraňany (jestli se tam ovšem otočí autobus). Pokud by se tam stihlo zastavit s děčínskými rychlíky (které dávno měly jezdit po hodině celý den), pak to máme za cca 28 minut Holešovice – Vraňany, 5 minut na přestup, 12 minut busem po I/16 a jsme na zastávce Mělník, Podolí, nem. Celkem i s rezervou pod 50 minut, a to nemluvím o usnadnění cest na Prahu 6 nebo třeba na ČZU via Podbaba...
(Rychlíky by se mimochodem ve Vraňanech potkávaly v půl, což by mohlo být zajímavé pro návazné lokálky.)
Pikehead
Neděle, 22. dubna 2018 - 20:03:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4008
Registrován: 3-2007
Wałbrzych:
"Popravdě se divím, že organizátor ještě s něčím podobným nepřišel"

Tak kdyby Mělník ležel na Jižní Moravě, tak věřím tomu, že to asi 15 let přesně takto funguje. Jelikož tam neleží, tak se někdy v nedávné době horko těžko zaintegroval a podobné vyfikundace budou následovat v budoucnu...
Neděle, 22. dubna 2018 - 20:38:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6206
Registrován: 12-2011
Jenže to bysme zase nemohli zavést přímou linku s katříkem po muzejní 070 a pravobřežce. A lidi mají přece jezdit vlakem, ne autobusem.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 22. dubna 2018 - 21:04:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 9-2016
http://www.vlakynachod.cz/expresy-praha-hradec-kralove-vratislav- pres-mezimesti/

Heslem pokrok nezastavíš se řídí ministerstvo dopravy a Královéhradecký kraj. Tudíž již brzy se rychlíkem z Hradce Králové do Trutnova nesvezeme. To vše jen kvůli mašinám řady 750.7 což jsou nejmodernější motorové lokomotivy u ČD, které budou přesunuty na jiné působiště. Tímto provoz těchto mašin pod DKV Česká Třebová skončí.
Pikehead
Neděle, 22. dubna 2018 - 21:34:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4010
Registrován: 3-2007
Ehm, tak jestli je podmínkou zavedení Ex vrstvy zdvojkolejnění zmíněného úseku (plus oprava trati u Prahy, včetně Vysočan), tak bych se osudu rychlíků do Trutnova opravdu nebál.

Rychlík do Vratislavi jezdíval za 1. republiky přes Lichkov, možná to nějaký smysl mělo - rychlejší tratě? I dnes tam vedou dráty a traťová rychlost tam není 20 km/h jako přes Mieroszow.

Tím nechci říkat nic proti Vysokovské spojce, ale při její obhajobě bych se snažil vyvarovat vyložených kravin a kouřových clon jako je rychlík do Vratislavi, který 10-15 let už nejezdí a nikomu zjevně nechybí.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 00:00:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 10-2007
Wałbrzych: "12 minut busem po I/16 a jsme na zastávce Mělník, Podolí, nem."
Tos mě, chlape, rozesmál. Myslím, že kvůli zácpám, které jsou v okolí toho posledního ze tří kruháčů, kterými bys musel projet, je jízdní doba naprosto nepředvídatelná. V opačném směru by v ranní špičce čekaly děčínské rychlíky na zpožděné busy? :-)
Pondělí, 23. dubna 2018 - 07:57:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3173
Registrován: 9-2007
nikomu zjevně nechybí
Ve Vratislavi jste určitě byl a množství turistů v Praze a popularitu obou měst znáte. Opravdu si myslíte, že by takový vlak neměl od Velikonoc do Dušiček využití? Denní vlak Praha - Krakov také dlouho nejezdil, loni začal jezdit v létě a letos jezdí celoročně. Nevypovídá to o něčem? [wink]
Pondělí, 23. dubna 2018 - 08:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8114
Registrován: 4-2003
Dokud bude platit stávající provozní koncept, byl by nejužitečnější investicí do pražské části 070 autoblok Salátice - Čakovice (S34 vůči R).

Je to přesně tak.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pikehead
Pondělí, 23. dubna 2018 - 08:44:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4014
Registrován: 3-2007
Vantju: To se týkalo R přes Meziměstí - rychlík, který jel přes Chlumec, Hradec, Týniště a Meziměstí do Vratislavi (v Polsku nějakými úchvatnými rychlostmi) těžko někomu může chybět.

Jinak o přínosu rychlíku do Vratislavi nepochybuju, sám jsem tam jel cca. 2011 -ještě z Prahy, v kožence, po koridoru přes Ústí, ovšem v Kladsku už vymeták, následně zrušeno úplně.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 09:03:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11852
Registrován: 5-2004
"To se týkalo R přes Meziměstí - rychlík, který jel přes Chlumec, Hradec, Týniště a Meziměstí do Vratislavi (v Polsku nějakými úchvatnými rychlostmi) těžko někomu může chybět"

Tak on to tehdy byl v podstatě jen prodloužený R z Meziměstí přičemž mezi Valbřichem a Vroclavěj nepochybuju že byl v polským vnitru stejně využitej jako jiný tamní vlaky. Hluchej kus byl akorát z Meziměstí do Valbřicha a to zejména proto že tehdy neexistoval použitelnej přeshraniční tarif.

Že Poláci nechali svoji hlavní trať kudy v 80 letech jezdil i rychlík Varšava - Paříž shnít do té míry že osobák v roce 78 byl o dost rychlejší než rychlík 98 je kapitola jiná a nastala tam i mnohde jinde (viz Krakov - Katovice).

Mimochodem - když se to postaví jako "turistickej rychlík" tak z hlediska turistický frekvence prakticky v celý trase by byla nejvhodnější trasa přes Jakuszyce... Vnitro na obou stranách i přes čáru. Čistě z hlediska turistických cílů a jejich kombinací.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 09:25:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 242
Registrován: 7-2017
Na toto se hodí parafráze staré reklamy "Když olej - tedy Mogul": Když rychlík Praha-Wroclaw - tedy přes Pardubice-Letohrad-Lichkov. Jiná trasa nemá význam.
P.S. Uvidíme zda od prosince t.r. skutečně začne v této relaci jezdit LEO Express jak bylo nedávno avizováno.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 10:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2566
Registrován: 12-2007
Vážení, když se podíváte na množství vlaků osobní přepravy jak přeshraničních, tak i dálkových mezi Českem a ostatními 4 sousedními zeměmi, tak železniční propojení s Polskem je ze všech sousedů nejslabší. Se Slovenskem máme tradiční vztahy, mimochodem Slováci patří k nejpočetnější menšině u nás, spoje do Německa nebo Rakouska převážně využívají obyvatelé těchto zemí, Čechů je spíše menšina. Polsko zase není tak moc atraktivní pro Čechy, sem tam pro nějaký nákup, dále je to turistické využití pohraničních hor, zejména Krkonoš. Ani na Ostravsku např. mezi Ostravou a Katovicemi nejezdí moc vlaků. Takže rychlík do Vratislavi přes Náchod by se neuživil. Pokud by opravdu vznikla potřeba přímého rychlíku z Prahy do Vratislavi, tak je to asi nejlepší přes Lichkov, anebo, jak uvádí Petr Vlček, přes Harrachov. Vysokovská spojka by byla vhodná pro rychlejší propojení Náchoda, Meziměstí nebo Broumova s Prahou. Ale myslím, že to nepatří mezi železniční dopravní priority v Česku.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 10:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11854
Registrován: 5-2004
Tak jistěže přes Lichkov. Jakuszycům coby "turisticky ideálním" poněkud silně brání směrové, sklonové a "propustní" problémy zejména na české straně. I když z hlediska propustnosti je v prdeli i ten korytor z Prahy do UnO...
Pondělí, 23. dubna 2018 - 11:01:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3175
Registrován: 9-2007
Nic proti, ale soudit poptávku po spojení podle toho, kolik vlaků kde jezdí... [crazy] nebudu se asi více vyjadřovat.

Co se spojení přes Lichkov týče, je tam sice Kłodzko, ale tím výčet atraktivních mezizastávek tak nějak končí. Přes Meziměstí tam je Náchod a podstatně větší Wałbrzych. Co se rychlosti týče, aktuálně to vypadá nějak takto:

Praha - Wrocław přes Meziměstí: cca. 5 hodin při současné infrastruktuře
Praha - Wrocław přes Harrachov: cca. 6 hodin při současné infrastruktuře
Praha - Wrocław přes Lichkov: cca. 4 a půl hodiny při současné infrastruktuře

Což znamená, že ačkoliv přes Lichkov by byla jízda vlaku asi nejrychlejší a konkurenceschopná autobusům, přes Meziměstí by po modernizaci různých úseků (Praha - HK, Vysokovská spojka) měl vlak prakticky stejnou jízdní dobu, ale obsloužil by Náchod, díky přípoji Adršpach a Wałbrzych.

Co se turistů týče, klientela na trase Praha - Krakov, teda alespoň v dobách mého působení u JLV na trase Praha - Krakov, byla z 90% hovořící anglicky; tedy nejen plno asiatů, ale také turisti z USA či Evropy. Vlak přes Porebu by sice byl v rámci Česka i Polska turisticky atraktivní, ale pro klientelu, která je ten potenciál, co mezi těmito dvěma městy může při existenci přímého spojení cestovat, je primární spojení výhradně Prahy a Wrocławi. Náchod a Wałbrzych jsou tak kompromisem mezi turistickou atraktivitou a rychlostí spojení obou měst, s tím, že mají velký potenciál i pro vnitropřepravu.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 11:04:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16351
Registrován: 5-2002
TZ: Dokud bude platit stávající provozní koncept, byl by nejužitečnější investicí do pražské části 070 autoblok Salátice - Čakovice (S34 vůči R).
Ono by dost pomohlo i autohradlo u Kbel - umožnilo by posunout S34 DC natolik doleva, aby S34 ZC mohla jet ku Skalám svižněji.
Sice by to nebyl tak spektakulární počin, jako střílení zářezu na double-track, ale nemohu se ubránit pocitu, že by to bylo za řádově míň peněz srovnatelně muziky...