Diskuse » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 21. 3. 2018 « předcházející | další »

Archiv diskuse Nehody do 21. 3. 2018

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pondělí, 19. března 2018 - 20:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7464
Registrován: 8-2012
výborně, tak až projedu nějaký stůj a do něčeho řachnu, tak to svedu na infosystém ... je ten vlak 2-5 minut bezprizorní
Svést to na infosystém a 2-5 minut bezprizornosti samozřejmě můžete zkusit. Já bych vás v takovém případě odeslal opakovat psychotesty, ev. rovnou na úřad práce, protože nejste mentálně schopen řídit ani přechod u školy, natož vlak.
pokud se do něj musím proklikávat přes 2 obrazovky a hledat patřičný hlášení přes další 2
Že to máte u Jediný Správný Dráhy blbě (a ještě to dokážete obhajovat), tak to ještě furt neznamená, že "nejde to" (správně).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 20. března 2018 - 01:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 8-2017
Cernosickej - nezačne - příkladem budiž všechny railjety, který jsou více či méně obutý
Úterý, 20. března 2018 - 01:45:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 210
Registrován: 8-2017
T_._H_. - Pane, Vy tu navrhujete nesmysly, a navíc cituji "Ono bude stačit za to nějakého obzvláště zaťatého "nejde to" modrogumídka zadřít na penězích. ", takže ano, jde to, ale za cenu mimořádných událostí, kterých je už dnes víc, než dost.

Vy navrhujete trestat strojvedoucí za nepuštění hlášení do info systému, tak já navrhuji Vás trestat za každou mimořádnou událost, která by díky tomuto vašemu nesmyslu vznikla - a to v plný palbě.

Vy jste to vymyslel, Vy jste za to zodpovědný.

Zákon č. 40/2009 Sb.
§ 16
Nedbalost

(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

a) věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo

b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

(2) Trestný čin je spáchán z hrubé nedbalosti, jestliže přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele k zájmům chráněným trestním zákonem.
FiJi
Úterý, 20. března 2018 - 07:14:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 1-2017
Practicus:
"Vy navrhujete trestat strojvedoucí za nepuštění hlášení do info systému, tak já navrhuji Vás trestat za každou mimořádnou událost, která by díky tomuto vašemu nesmyslu vznikla - a to v plný palbě. "
A co takhle trestat vás za každou mimořádnou událost, která vznikne tím, že cestující tu informaci nemá? Jedna taková celou diskusi rozpoutala, další byla zmíněna v diskusi.

Mimochodem, prvořadým úkolem strojvedoucího by měla být starost o bezpečnost cestujících. Je vaším hlubokým omylem, když si myslíte, že to znamená mít oči přišpendlené na trati a o nic jiného se nestarat. To, že cestující vystoupí na špatné straně, je pro něj mnohem větší bezpečnostní riziko, než odvedení vaší pozornosti na dvě vteřiny tím, že byste musel něco hlásit nebo spustit hlášení.
Úterý, 20. března 2018 - 07:29:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7466
Registrován: 8-2012
tak já navrhuji Vás trestat
Jééé, už dlouho mě žádný právní analfabet netrestal... a dokonce "v plný palbě", no labůžo [happy]. No tak navrhujte, nýmande, ať se OČTŘ aspoň pobaví, až jim budete zdůvodňovat skutkovou podstatu...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 20. března 2018 - 07:33:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4397
Registrován: 5-2002
FiJi:
"To, že cestující vystoupí na špatné straně, je pro něj mnohem větší bezpečnostní riziko, než odvedení vaší pozornosti na dvě vteřiny tím, že byste musel něco hlásit nebo spustit hlášení."

Jen se tak zeptám: Kolik metrů ujede vlak za dvě vteřiny při stošedesátce [masinka] ? Já nesouhlasím s tím, aby strojvedoucí musel za jízdy někde něco hledat v infosystému, hlášení o výstupu by mělo být propojeno s ovládáním dveří a na to snad není nutné listovat někde v menu. Mimořádnosti by měl hlásit vlakvedoucí, po dohodě se strojvedoucím ve vhodné chvíli.
Úterý, 20. března 2018 - 08:00:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1678
Registrován: 11-2009
Ve Zvolenu os.st. právě teď vykolejená souprava (asi od rychlíku).


Úterý, 20. března 2018 - 08:14:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1520
Registrován: 10-2009
Practiku, Cernosickej a spol,
tato debata je celkem zbytečná. Nikdo nás nenutí, myšleno zaměstnavatel, abychom ovládali nějaký infosystém za jízdy. Ba dokonce si to nepřeje, viz už zmiňovaný článek v předpisu ČD D2. Názory různých individuí na Káčku jsou jen blbé tlachy, nemající na nic vliv. Nějaký kontakt se zákazníky může přicházet v úvahu jedině tam, kde není obsluhy vlaku. Jinak je to její byznys a nevidím důvod jim tu práci brát.
Co se týká strojvedoucího, měl by být psychologicky na takové úrovni, aby rozlišil důležitost směru své pozornosti v každém okamžiku. Tedy že v době, kdy se třeba blíží k návěstidlu, na které musí reagovat, nebude brát telefon ani vysílačku, a to ani v tom případě, že mu to předpis ukládá. Prostě, nemá-li volnou ruku nebo rezervy v pozornosti, je to on, kdo rozhodne o pořadí důležitosti. Vjíždím-li do stanice, brzdím a výpravčí si usmyslí, že mně bude dávat nějaké pokyny o místě zastavení, má smůlu. Practicus má recht v tom, že pozornost, samozřejmě každého člověka, se jen může rozdělit. V momentě, kdy se věnuji telefonnímu hovoru, je pozornost k vlastnímu řízení slabší. To není o neochotě, ani o tom, že by to byl slabší kus, neschopný řídit přechod u školy. Ostatně, tohle je docela důležitá část psychotestů - schopnost zvládat více vjemů při zachování nějakého procenta pozornosti v činnosti původní.
O tom, že VZ LS 06 i Mirel jsou "ďáblovy vynálezy" co se náročnosti na velkou část strojvůdcovy pozornosti týká, není pochyb. Přesto aspoň u Mirela už se předpisové snahy o eliminaci nechtěných zastavení vlivem výpadků kódů objevily. Jmenuje se to Pokyn provozovatele dráhy č. 3, ve své třetí změně platné od 7.6.2016. Tento Pokyn nařizuje jízdu max rychlostí 120 km/h přes všechna místa s výpadkem kódu.
Jinak řečeno, pokud dojde z důvodu výpadku kódu při rychlosti vyšší než 120 km/h k nucenému zastavení vlaku zásahem Mirelu, nenese za to SŽDC žádnou vinu. Je to věcí dopravce. Nevím o tom, že by některý dopravce byl žalován za ublížení na zdraví cestujícího z důvodu prudkého brždění zásahem VZ způsobeného. I když ti zranění už byli, o tom vím jistě. O škodách na majetku cestujících (vylitý kafe nebo zupa na šólně) taky. Podle mého názoru by uspět nikdo neměl, pokud nedojde k mimořádné události. Žádná vozidla u nás provozovaná nedisponují neschváleným typem brzd. Mg je normální provozní brzda. Leč ten Pokyn výše uvedený trochu smrdí. Soudím i podle toho, že byl a je dopravci před strojvedoucími utajován.
Honzo o, já taky nesouhlasím s tím, aby strojvedoucí za jízdy musel něco hledat v infosystému. Ale on ani nemusí, viz výše uvedené.
Co se týká informace o stranovém odblokování dveří, nevidím v tom extra problém. Ono se to stejně na neodblokované straně otevřít nepodaří. Přesto fascinuje mě mnohý zážitek z Německa. Jak to ví strojvedoucí (nebo infosystém), že se bude vystupovat vpravo či vlevo dřív, než vlak dojede do stanice? Tedy tam, kde je víc než jedna možnost. To bych u nás udělat nemohl, abych mezi Wilsonem a Libní ohlásil Libeň s tím, že vystupovat se bude na tu kterou stranu. Je to tak, že na síti DB prostě není možné, aby vlak vjel na jinou kolej, než na tu jednu? Přeju Vám moc fajn den. P.
Úterý, 20. března 2018 - 11:14:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5437
Registrován: 9-2011
je ten vlak 2-5 minut bezprizorní
Není to trochu moc, Antone Pavloviči?
(přeci jen, zkuste si těch 5 minut stopnout...)

každej IS je jinej a do každýho se leze jinak.
No a čí je to vina?
Výrobce toho IS ne.
Kdyby ČD do technických podmínek zadaly "Ovládat se to bude takhle: ...", tak můžete mít ovládání všech systémů stejný.

Tento Pokyn nařizuje jízdu max rychlostí 120 km/h přes všechna místa s výpadkem kódu.
Úžasné!!!!
A jsou ta místa nějak označena (včetně předvěstníků), nebo SŽDC předpokládá, že ze 160 to na tu 120 zbrzdím na dvou metrech? Anebo výpadky budou patřit do "seznání tratě"? Každou pitchovinu chtěj SŽDC návěstit (viz inverzní střelnice), ale tohle nechají jen tak? Co když ten kód vypadává jen občas? [kladivo][kladivo][kladivo]

EDIT: na síti DB prostě není možné, aby vlak vjel na jinou kolej, než na tu jednu?
A není na síti DB prostě možné, že v případě mimořádnosti vezme dispečer kouzelné sluchátko a řekne do něj "Haló haló, proč je koček málo, a tak volám jako hrom, že EC 179 přijede na Suedkreuz mimořádně k peronu 9 3/4 a bude se ausštégovat links"?

(Příspěvek byl editován uživatelem aleš_liesk..)
Úterý, 20. března 2018 - 12:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 535
Registrován: 12-2007
Nezoufejte, take byste mohli ukazovat a nahlas rikat co na navesti, v SJR, na displejich vidite

Samozrejme byste absolvovali skoleni, abyste ukazovali tak elegantne jako v tom videu
M_g
Úterý, 20. března 2018 - 12:13:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 6-2006
Honza_O:
Mohl byste mi naznačit, ve které stanici se vystupuje při stošedesátikilometrové rychlosti???

[rofl]
M_g
Úterý, 20. března 2018 - 12:18:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 901
Registrován: 6-2006
Všem "NEJDE TO" doporučuji se pozorně projet rj ČD a rj OeBB (co a jak je hlášeno). Třeba jim něco dojde.
Úterý, 20. března 2018 - 12:29:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8735
Registrován: 4-2003
Aleš Liesk: Každou pitchovinu chtěj SŽDC návěstit (viz inverzní střelnice), ale tohle nechají jen tak?

Inverzní střelnice není píčovina, ale potřebná věc pro strojvedoucí. Žádný není takový génius, aby si pamatoval téměř celou síť, přičemž dnes je požadavek na to, aby jezdili strojvedoucí víceméně všude. Inverzní střelnice totiž upozorňuje na to, že návěstidlo je předvěstí dalšího návěstidla. A hodí se to při jízdě na přivolávací návěst. Protože na dalším návěstidle může být cokoliv, včetně nepředvěstěné návěsti stůj! [smrt]

Mimochodem, před asi dvěma lety se to o tom podrobně diskutovalo....

Trváš li na tom, že inverzní střelnice je píčovina, trváš na své neznalosti. Občas se totiž vyskytnou v inovacích předpisů i dobré věci [wink].
Úterý, 20. března 2018 - 12:36:09  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72797
Registrován: 4-2003
Aleš_Liesk.:
"Tento Pokyn nařizuje jízdu max rychlostí 120 km/h přes všechna místa s výpadkem kódu.
Úžasné!!!!
A jsou ta místa nějak označena (včetně předvěstníků), nebo SŽDC předpokládá, že ze 160 to na tu 120 zbrzdím na dvou metrech? Anebo výpadky budou patřit do "seznání tratě"? Každou pitchovinu chtěj SŽDC návěstit (viz inverzní střelnice), ale tohle nechají jen tak? Co když ten kód vypadává jen občas? [kladivo][kladivo][kladivo]"
Jak se přesně ten pokyn jmenuje, resp. mohu poprosit na e-mail? Přiznám se, že o něm ani nevím a třeba bych měl.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Úterý, 20. března 2018 - 12:42:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4586
Registrován: 3-2004
na síti DB prostě není možné, aby vlak vjel na jinou kolej, než na tu jednu?

A když (nejen na síti DB) dokážu info o koleji dostat na informační tabuli ve stanici, tak je pak už takový problém jí i přenést na vozidlo?
"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
Úterý, 20. března 2018 - 12:59:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2743
Registrován: 2-2010
Joudatfd:
"Nezoufejte, take byste mohli..."
a měli od 9.12.2018 naučit se řečem národnostních menšin, kterým budete prostřednictvím informačního systému podávat cestujícím informace-viz DŘD,§73-doplněný Vyhl.78/2017:
"V obci obývané příslušníky národnostních menšin se informace o druhu vlaku, nástupišti, směru jízdy a době odjezdu, zpoždění a předvídaných změnách v osobní dopravě podávají též v jazyce národnostní menšiny, jestliže se podle posledních dvou sčítání lidu hlásilo k této národnosti vždy alespoň 10 % občanů obce, a jestliže o to příslušného provozovatele dráhy požádají zástupci příslušné národnostní menšiny prostřednictvím výboru pro národnostní menšiny, který svým usnesením návrh doporučí, anebo pokud o to požádá spolek, který podle stanov zastupuje zájmy národnostní menšiny, a který ke dni podání žádosti působí alespoň 5 let na území obce." [wink]
Úterý, 20. března 2018 - 13:14:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 6-2016
Haan: K "národnosti" se většina té "multikulturněobohacovací" menšiny naštěstí nepřihlásila (snad jen cca 15 000 ks za celou ČR). Ale možná "to zařídí" nějaká progresivní nezisková organizace...
Úterý, 20. března 2018 - 13:14:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2744
Registrován: 2-2010
Aleš_Liesk.:
"Tento Pokyn nařizuje jízdu max rychlostí 120 km/h přes všechna místa s výpadkem kódu.
Úžasné!!!!
A jsou ta místa nějak označena (včetně předvěstníků), nebo SŽDC předpokládá, že ze 160 to na tu 120 zbrzdím na dvou metrech?"
Však jsem taky před pár lety došla k závěru, že pokud se fíra má řídit tímto "Pokynem", pojede celou štreku Vmax 120, aby byl vůbec schopen "Pokyn" dodržet.
Úterý, 20. března 2018 - 14:00:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8010
Registrován: 4-2003
se většina té "multikulturněobohacovací" menšiny

Je tohle sračkobití nutný, kór ve Vašem věku??

Reálně se to týká Poláků na Těšínku.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pružinskij
Úterý, 20. března 2018 - 14:08:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2315
Registrován: 4-2015
Protože na dalším návěstidle může být cokoliv, včetně nepředvěstěné návěsti stůj! [smrt]
Mimochodem, před asi dvěma lety se to o tom podrobně diskutovalo....

Zajímavé, že do té doby po ní nikdo ani nevzdechl...
West code was broken.

Úterý, 20. března 2018 - 14:54:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2828
Registrován: 5-2002
Inverzní střelnice totiž upozorňuje na to, že návěstidlo je předvěstí dalšího návěstidla. A hodí se to při jízdě na přivolávací návěst. Protože na dalším návěstidle může být cokoliv, včetně nepředvěstěné návěsti stůj!

Já myslel, že skutečnost, že "návěstidlo je předvěstí dalšího návěstidla" je vlastností RNS. A že jsem na trati / ve stanici s RNS, vím ze SJŘ. O stanici s nezávislými světelnými návěstidly se jednat nemůže, to by nepředvěstilo ani se střelnicí.

A pokud jedu na PN, to snad má svá pravidla i bez střelnice. D1 čl. 966: PN předvěstí návěst Stůj na následujícím hlavním návěstidle bez samostatné předvěsti, které může následovat i na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost.
Tedy při PN na vjezdu nebo cesťáku jedu podle rozhledu, pokud je na odjezdovém návěstidle, tak podle posledního odstavce čl. 967: ...PN na odjezdovém návěstidle přikazuje jízdu podle rozhledových poměrů od tohoto návěstidla až k vjezdovému návěstidlu pro opačný směr jízdy; při odjezdu na trať s AB (kromě AB bez oddílových návěstidel) musí strojvedoucí dodržet podmínky jízdy podle rozhledových poměrů až
k prvnímu oddílovému návěstidlu AB.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Bobo
Úterý, 20. března 2018 - 15:35:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13970
Registrován: 5-2002
mz- mirelí směrnice se řešila v předpisech, tušim sem jí něgde čet. možná je v normisu.
propad kodu bude z principu, gdyž se kodování bude zapínat až po obsazení ko
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Cernosickej
Úterý, 20. března 2018 - 15:58:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 9-2012
Jestli myslíte tuto větu - "Na kódovaných tratích se pro vlaky s vedoucími drážními vozidly se zařízením MIREL VZ1 připouští při výpadku kódu maximální rychlost vyplývající z přenesených návěstních znaků 120 km/h", tak to je součástí Pokynu provozovatele dráhy k zajištění plynulé a bezpečné drážní dopravy č. 3/2010
K dostání na portálu SŽDC /Přístup na ŽDC/Podmínky přístupu/Předpisy/Pokyny provozovatele dráhy/10-60174_Pokyn_PD_10_03/
Úterý, 20. března 2018 - 16:04:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 160
Registrován: 7-2010
Johny11:
Místo opisování předpisu si laskavě zjistěte, kdy se ta inverzní střelnice používá...
Priapos
Úterý, 20. března 2018 - 16:19:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1422
Registrován: 10-2012
Podroužek:
"Jinak řečeno, pokud dojde z důvodu výpadku kódu při rychlosti vyšší než 120 km/h k nucenému zastavení vlaku zásahem Mirelu, nenese za to SŽDC žádnou vinu. Je to věcí dopravce."


Ono by totiž stačilo, kdyby Podroužkův chlebodárce měl alespoň na těch HV, které jezdí rychleji než 120 km/h, dávno nainstalován MIREL VZ1 v04. Naříkáte proto hezky, ale na špatném hrobě.
Pružinskij
Úterý, 20. března 2018 - 16:21:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2316
Registrován: 4-2015
A co z toho plyne, trumbero?
West code was broken.

Úterý, 20. března 2018 - 16:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7470
Registrován: 8-2012
Nikdo nás nenutí, myšleno zaměstnavatel, abychom ovládali nějaký infosystém za jízdy
Až vás nutit bude (= objednatelé k tomu donutí jeho), tak vám to prostě direktivně uloží, vy sklapnete kufry, trochu si pokverulujete v Nářkách o odvádění pozornosti a bezprizorních vlacích, nejzaťatějším za nehlášení sáhnou na peníze a začne to fungovat.
VZ LS 06 i Mirel jsou "ďáblovy vynálezy" co se náročnosti na velkou část strojvůdcovy pozornosti týká
Nehodlám tu nijak rozvíjet zatáčku ke strašidlu od původního tématu, ale problém výpadku kódu není problémem MIRELu, ale jeho přenosu k němu na straně infrastruktury... nebo snad máte jinou představu o tom, jaký je správný postup při ztrátě kódu vlakového zabezpečovače?
Každopádně ve 160/120 sotva budete hlásit "výstup vpravo", takže to je jen absurdní berlička pro "nejde to".

tak je pak už takový problém jí i přenést na vozidlo?
Hele, jestli vy si to Německo zase moc neidealizujete [happy].
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 20. března 2018 - 17:05:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4587
Registrován: 3-2004
Hele, jestli vy si to Německo zase moc neidealizujete [happy].

Já nikde netvrdím, že to dělaji. Pouze taková řečnická otázka.
"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
Úterý, 20. března 2018 - 17:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8736
Registrován: 4-2003
Pružinskij:Zajímavé, že do té doby po ní nikdo ani nevzdechl...

Inverzní střelnice nebyla před ještě ne zcela mnoha lety potřebná - většina strojvedoucích se motala akorát kolem komína na svých známých trasách. Dneska je naopak trend, že všichni jezdí všude, tak alespoň toto je jedna z věcí, která usnadní jízdu těm, co se v některých místech vyskytnou akorát párkrát do roka, což ničemu neodporuje. Vznikla tedy to, co ničemu neškodí, ale naopak strojvedoucím pomáhá [wink]


Ale toto je pro některé jedince zjevně asi moc těžké na pochopení [crazy].
Pružinskij
Úterý, 20. března 2018 - 17:25:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2318
Registrován: 4-2015
většina strojvedoucích se motala akorát kolem komína na svých známých trasách.
To dneska taky.
A když tu trasu nezná, tak tam nemá do dělat a počká si na pilota nebo na vystřídání. Nebo vy jezdíte někde, kde to neznáte?(Příspěvek byl editován uživatelem Pružinskij.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Pružinskij.)
West code was broken.

Úterý, 20. března 2018 - 17:31:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2829
Registrován: 5-2002
Ad trumbera. Zkuste si přečíst a pochopit, na co jsem reagoval. Děkuji. Při jízdě na PN jedná strojvedoucí pořád stejně, ať tam je či není střelnice.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 20. března 2018 - 17:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7473
Registrován: 8-2012
Nebo vy jezdíte někde, kde to neznáte?
Když jede kupříkladu "liberecký" kargiak do Nymburka odklonem přes Mimoň - Doksy (kde se jezdí tak jednou za rok při pravidelné výluce a jinak to tam je rajón "děčíňáků") nebo naopak přes Jičín, jak dobře to tam asi zná? (Poznání má samozřejmě podepsané.)
Je jednoduše správné, že veškeré extrabuřty jsou návěštěné, protože pamatovat si do všech detailů byť jen Praha-Ostrava (včetně odklonu přes Nymburk a/nebo Hradec Králové a v Přerově tak i tak), Děčín, Benešov a Beroun včetně ZDD všech stanic úplně nejde. A to se jezdilo i za dřívbylolípu.

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 20. března 2018 - 18:09:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8737
Registrován: 4-2003
Pružinskij:A když tu trasu nezná, tak tam nemá do dělat a počká si na pilota nebo na vystřídání. Nebo vy jezdíte někde, kde to neznáte?


Neseď si zbytečně na kabelu. Vysvětlil jsem to dost jasně a ještě to vysvětlil daleko podrobněji T. H., tak to už snad proboha stačí [wink]. Nebo snad ne?!? [coze]
Úterý, 20. března 2018 - 18:18:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1679
Registrován: 11-2009
Pružinskij: neměl by být naopak cílový stav takový, aby tratě byly ve stavu takovém, aby na nich mohl jet bezpečně i strojvedoucí, co tam jede poprvé?
Úterý, 20. března 2018 - 18:23:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1701
Registrován: 4-2010
Je zajímavé jak někteří navrhují přidávat strojvedoucím další povinosti. Neboli je pěkné přidávat další povinosti když to bude dělat někdo jiný. Protože mi zde chybí pochopení proč někteří strojvedoucí z toho nejsou nadšeni.

Ano. Info systém dobře funguje u autobusů. Kde práce řidiče je mnohem náročnější. Zde je otázka jak je navrženo ovládání. Něšlo by zadávat některé věci pomocí přímého tlačítka a mimořáednosti pomocí trojciferného kodu? Vyťukat nějaký kod mi připadne lepší než hledat něco na obrazovce. Velká část kodu si lze zapamatovat a nebo vyrobit tahák.
Pružinskij
Úterý, 20. března 2018 - 18:39:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2319
Registrován: 4-2015
Je jednoduše správné, že veškeré extrabuřty jsou návěštěné, protože pamatovat si do všech detailů byť jen Praha-Ostrava (včetně odklonu přes Nymburk a/nebo Hradec Králové a v Přerově tak i tak), Děčín, Benešov a Beroun včetně ZDD všech stanic úplně nejde. A to se jezdilo i za dřívbylolípu.
Jo a k čemu je takový návěštění dobrý, když je to přidružené návěstidlo umístěno na záhlaví, tedy za návěstidlem, které předvěstí nebo opakovaně předvěstí? A není lepší jich tam dát rovnou víc?
Zajímavý, že před pár lety po tom neštěkl ani pes.
West code was broken.

Úterý, 20. března 2018 - 18:47:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8738
Registrován: 4-2003
Paul2no:neměl by být naopak cílový stav takový, aby tratě byly ve stavu takovém, aby na nich mohl jet bezpečně i strojvedoucí, co tam jede poprvé?

Odpovím raději já: To reálně nejde. Ostatně například řidiče autobusu pražské MHD také neposíláš někam bez toho, abys mu ukázal nejprve trasu, kudy má jet.

Samozřejmě, že pár strojvedoucích z různých firem se mi mezi řečí u piva přiznalo, že už jeli někam s podepsaným seznáním, ale bez toho, aniž by tam fyzicky kdy byli. Není to ale dobrý nápad - strojvedoucí je při takové jízdě zbytečně napjatý, ve větších stanicích pak přemýšlí nad tím, kam vlastně vůbec jede a která návěstidla pro něj platí. Zbytečně to zapáchá nějakým projetím návěstidla a nedej bože, že by měl dotyčný ve stanici posunovat. To už je fakt na bednu, tam se toho dá pokazit hodně....[sad].
Bobo
Úterý, 20. března 2018 - 19:01:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13973
Registrován: 5-2002
i-střel by stačilo dát do sjř
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Úterý, 20. března 2018 - 19:27:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8011
Registrován: 4-2003
Při jízdě na PN jedná strojvedoucí pořád stejně, ať tam je či není střelnice.

Samozřejmě že NEjedná stejně, protože po opuštení zhlaví na PN může ject maximální rychlostí, páč před dalším návěstidlem je samostatná předvěst. Střelnice se dává tam, kde samostatná předvěst není a tím pádem musí mašinfýra na dalším návěstidle očekávat stůj (a nikoliv výstrahu jako nejpovážlivější návěst). Proto střelnice může bejt až na záhlaví, protože do tý doby jede fíra omezenou rychlostí.

Ta první varianta je z odb. Skály do Satalic, ta druhá je obráceným směrem.

V obou případech samozřejmě platí rychlostní návěstní soustava.

i-střel by stačilo dát do sjř

Učebnicový příklad vytváření nesystémového řešení.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pružinskij
Úterý, 20. března 2018 - 19:48:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2320
Registrován: 4-2015
Proto střelnice může bejt až na záhlaví, protože do tý doby jede fíra omezenou rychlostí.
To je tzv. drážní logika? [biggrin]
Já jen, že v Germanistánu jsem to zatím viděl jen přímo namalované na návěstidlech, asi tam neví, že tu "přidruženou" návěst mohou mít až za zhlavím.
West code was broken.

Úterý, 20. března 2018 - 19:50:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1522
Registrován: 10-2009
To Priapos,
ten uvedený Pokyn č.3/2010 se týká Mirelu verze 03 a 04. Obě jsou tam uvedeny.
Rozdíl mezi nimi znám z vlastní praxe. To, co mě zaujalo, je ten Pokyn samotný. Zdraví P.
Úterý, 20. března 2018 - 20:15:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7477
Registrován: 8-2012
To je tzv. drážní logika?
Opět příklad Hostivař - směrem do Vršovic jsou odjezdy z Hostivaře zároveň předvěstmi vjezdových návěstidel Odb. Záběhlice, zatímco směrem do Malešic je cestou ještě návěstidlo autobloku ve funkci samostatné předvěsti (AB 1-13).
Jak byste to chtěl jinak vynávěstit než inverzními střelnicemi na (pouze jednom) z(á)hlaví? Směrovými šipkami?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
FiJi
Úterý, 20. března 2018 - 21:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 1-2017
Bram:
"Ostatně například řidiče autobusu pražské MHD také neposíláš někam bez toho, abys mu ukázal nejprve trasu, kudy má jet. "
Ale posílá. Viděl jste někdy NAD za metro nebo za vlaky? A viděl jste někdy zájezdový autobus? Víte o tom, že osobní auto i náklaďák může řídit každý, kdo má příslušný řidičák? Když se teď rozhodnu, můžu vyrazit autem třeba do Španělska, a žádné předchozí poznání trasy nepotřebuju.

Ono to tedy vypadá, že jste nikdy neviděl ani vlak – „ukázat trasu, kudy má jet“ znamená ukázat, na které křižovatce má řidič kam odbočit. V železniční síti není moc míst, kde by si strojvedoucí sám určoval, kam odbočí…
Úterý, 20. března 2018 - 22:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8739
Registrován: 4-2003
FiJi:Ale posílá. Viděl jste někdy NAD za metro nebo za vlaky? A viděl jste někdy zájezdový autobus? Víte o tom, že osobní auto i náklaďák může řídit každý, kdo má příslušný řidičák? Když se teď rozhodnu, můžu vyrazit autem třeba do Španělska, a žádné předchozí poznání trasy nepotřebuju.


Ale neposílá. A to právě proto, aby při první jízdě nepřemýšlel řidič nad tím, kde má zastavit, případně do kterého staní na autobusovém nádraží má zajet. Prostě si linku s někým nejdřív projede. Pražský dopravní podnik to tak dělá. Řidič se má věnovat řízení, sledovat a pokud možno dodržovat jízdní řád, ne přemýšlet nad tím, kam se má či nemá odbočit.


Ono to tedy vypadá, že jste nikdy neviděl ani vlak – „ukázat trasu, kudy má jet“ znamená ukázat, na které křižovatce má řidič kam odbočit. V železniční síti není moc míst, kde by si strojvedoucí sám určoval, kam odbočí…


Jsem velmi rád, že jsi se konečně odkopal jako nebetyčný vůl. Hezky sám, bez cizího přispění. Velmi mne to těší [wink].

Strojvedoucí si sám téměř nikdy neurčuje, kam odbočí. Odbočných stanic, kde si to fyzicky určuje skutečně sám (po dohodě s dirigujícím dispečerem) je v síti SŽDC už (snad) pouze JEDNA. Nějaký Protivec, kousek od Žlutic to je, odbočuje tam trať do Bochova, kdybys náhodu nevěděl [biggrin]. Moc vlaků tam ale ve směru na Bochov nejezdí, stanice je zamčená téměř vždy jen na průjezd po první koleji ve směru Žlutice - Blatno [biggrin].

A mimochodem, o nějakém určování kam se pojede, strojvůdcovské seznání není. Ale je mi jasné, že když nevíš, která bije, tak prostě plácáš nesmysly [proud].

Seznání strojvedoucího je kvůli tomu, aby přibližně věděl, jak stanice na trati vypadají, kde jsou zastávky, kde jsou návěstidla, kde přejezdy, kde je jaká kilometráž, prostě aby o situaci na dané trati měl přehled. Třeba jen kvůli rozkazům, které občas dostává. A ty žádný řidič linkového autobusu, nákladního automobilu či jen osobního automobilu nikdy nedostane..... Seznání strojvedoucích je tedy především kvůli tomu, aby se zbytečně nestresoval a nerozptyloval svojí pozornost [wink].
Středa, 21. března 2018 - 05:51:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4690
Registrován: 7-2011
Hlavně jsi Brame zapomněl na to asi nejdůležitější - řidič silničního vozidla jezdí vždy pouze a jenom na rozhled. Takže díky tomu i tam, kde to nezná dokáže (by měl dokázat) umět vždy včas reagovat na situaci či zastavit.
Ale asi je to marný, snažit se vysvětlovat byť jen základní rozdíly mezi silniční a drážní dopravou někomu, kdo o nějaký vhled evidentně nemá absolutně zájem.
Bram:
"Prostě si linku s někým nejdřív projede."
Přesně tak. Vlastně, i když jde o autobus, se to od seznání fírů nijak moc neliší, jde prakticky o to samé. A nedělá to jen DPP, ale i jiní.
Středa, 21. března 2018 - 06:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2567
Registrován: 9-2003
Bram: Zkus Německo a Tvé teorie se rozsypou.
NOBLE BRICKS
Středa, 21. března 2018 - 06:12:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8740
Registrován: 4-2003
Bobik:Hlavně jsi Brame zapomněl na to asi nejdůležitější - řidič silničního vozidla jezdí vždy pouze a jenom na rozhled. Takže díky tomu i tam, kde to nezná dokáže (by měl dokázat) umět vždy včas reagovat na situaci či zastavit.


Někteří strojvedoucí jezdí dle rozhledu při posunu třeba celý den [proud]. Ovšem maximálně čtyřicetikilometrovou rychlostí, kdežto řidiči linkových autobusů jezdí až stokilometrovou rychlostí [wink].
Středa, 21. března 2018 - 06:14:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8741
Registrován: 4-2003
S4991023:Zkus Německo a Tvé teorie se rozsypou.

Jak a proč? Tam se také jezdí bez seznání?!? Nejezdím tam, tak se ptám [wink].
Středa, 21. března 2018 - 07:07:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4692
Registrován: 7-2011
Bram - ale kuš...[biggrin]
FiJi
Středa, 21. března 2018 - 07:22:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 1-2017
Bram: Uváděl jsem jako příklad NAD při mimořádnostech a zájezd. Stanovené trasy NAD pro všechny možné mimořádnosti nejsou, a kdyby to mělo fungovat, jak píšete, museli by se vždy na začátku mimořádnosti sehnat všichni řidiči na jedno místo, nejprve by se celá trasa projela jedním autobusem, a teprve pak by se zavedla NAD. To by bylo pěkné zdržení – a nedělá se to tak.

S tím, jestli strojvedoucí musí sledovat, kam má nebo nemá odbočit a kam má na nádraží zajet, jsem vám to už vysvětloval, pročež jste mne označil za nebetyčného vola a pak jste popsal to samé,jako já.


Bram:
"Seznání strojvedoucího je kvůli tomu, aby přibližně věděl, jak stanice na trati vypadají, kde jsou zastávky, kde jsou návěstidla, kde přejezdy, kde je jaká kilometráž, prostě aby o situaci na dané trati měl přehled."
Právě proto jsem se vám snažil jemně naznačit, že přirovnání k autobusovém MHD je dost hloupé. Protože pravidelnou trasu MHD projede řidič s jiným řidičem předem především proto, aby věděl kudy jet, což strojvedoucí fakt nepotřebuje. Strojvedoucí má seznání především proto, aby věděl, kde jsou jaké návěsti a návěstidla, což zase vůbec nepotřebuje předem znát řidič autobusu, protože na silnici musí být značky a signalizace umístěná tak, aby jí viděl každý, i ten, kdo po dané silnici jede poprvé. A tím celá debata začala, že takové řešení je mnohem bezpečnější, než když se spoléhá na to, že si to strojvedoucí musí pamatovat.


Bobik:
"Ale asi je to marný, snažit se vysvětlovat byť jen základní rozdíly mezi silniční a drážní dopravou někomu, kdo o nějaký vhled evidentně nemá absolutně zájem."
Jenom bych vám připomněl, že přirovnání seznání strojvedoucích s projetím trasy linky MHD sem zatáhl Bram. Já jsem se mu jenom snažil taktně naznačit, že napsal pěknou hloupost, protože je to každé něco jiného.
Středa, 21. března 2018 - 07:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8742
Registrován: 4-2003
FiJi:Právě proto jsem se vám snažil jemně naznačit, že přirovnání k autobusovém MHD je dost hloupé. Protože pravidelnou trasu MHD projede řidič s jiným řidičem předem především proto, aby věděl kudy jet, což strojvedoucí fakt nepotřebuje. Strojvedoucí má seznání především proto, aby věděl, kde jsou jaké návěsti a návěstidla, což zase vůbec nepotřebuje předem znát řidič autobusu, protože na silnici musí být značky a signalizace umístěná tak, aby jí viděl každý, i ten, kdo po dané silnici jede poprvé. A tím celá debata začala, že takové řešení je mnohem bezpečnější, než když se spoléhá na to, že si to strojvedoucí musí pamatovat.


To jen ty jsi jako správný zabedněnec nepochopil, že stejně jak u řidiče autobusu MHD, tak u strojvedoucího je potřeba, aby svojí pozornost nezaměřoval při jízdě tam, kam nemá (jen díky tomu, že jede tam, kde to nezná) a neodvádělo to pozornost od záležitostí, které naopak sledovat má a kterých by si mohl i nevšimnout. Že každý potřebuje sledovat něco jiného, je vedlejší. Jde totiž akorát o míru odvedení pozornosti.


Uváděl jsem jako příklad NAD při mimořádnostech a zájezd. Stanovené trasy NAD pro všechny možné mimořádnosti nejsou, a kdyby to mělo fungovat, jak píšete, museli by se vždy na začátku mimořádnosti sehnat všichni řidiči na jedno místo, nejprve by se celá trasa projela jedním autobusem, a teprve pak by se zavedla NAD. To by bylo pěkné zdržení – a nedělá se to tak.

To jsi uvedl akorá mimózní věc - při NAD u mimořádností se s tím, že budou zpoždění a různé nejasnosti, počítá a jinak to ani vyřešit nejde. Ale pro pravidelný provoz je toto nežádoucí.


S tím, jestli strojvedoucí musí sledovat, kam má nebo nemá odbočit a kam má na nádraží zajet, jsem vám to už vysvětloval, pročež jste mne označil za nebetyčného vola a pak jste popsal to samé,jako já.

To, že určité věci neznáš a nechápeš, není fakt mým problémem [wink].
Mladějov
Středa, 21. března 2018 - 08:12:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12234
Registrován: 3-2007
Koukám, že grafoman FiJi se tady zase už rozjel - upozorńuji, že diskuse s tímhle pánem nermá smysl, on je trollem.
Středa, 21. března 2018 - 08:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16087
Registrován: 5-2002
FiJi: To, že cestující vystoupí na špatné straně, je pro něj mnohem větší bezpečnostní riziko, než odvedení vaší pozornosti na dvě vteřiny tím, že byste musel něco hlásit nebo spustit hlášení.
Pominu-li, že už samo tohle tvrzení je doooost diskutabilní, tak mi jím dáváš za pravdu, že prioritní by mělo být to stranově selektivní CZD (neb ono je tím, co pokrývá riziko) a ne nějaké hlášení (které je už "jen" komfortem).

Podroužek: Mg je normální provozní brzda.
Není. Je to normální nouzová brzda.

Bram: Inverzní střelnice totiž upozorňuje na to, že návěstidlo je předvěstí dalšího návěstidla.
Na trati bez autobloku budiž, tam fíra opravdu očekává předvěst, ale proč se to tedy cpe i na tratě s autoblokem do úseků, kde to vyšlo bez oddílových návěstidel (Přerov - Dluhonice)...?
Středa, 21. března 2018 - 09:46:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8013
Registrován: 4-2003
kde to vyšlo bez oddílových návěstidel

A tím pádem tam není autoblok.[wink]

(to jak jsou zapojený dráty není podstatný, to uživatele nezajímá)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Mladějov
Středa, 21. března 2018 - 09:54:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12236
Registrován: 3-2007
Hajnej, to návěstidlo "inverzní střelnice" znamená prakticky "Bacha,fíro, následuje návěstidlo s absolutní platností !!!".Mmch na trať s AB (oddílovými) a především na ní pojedeš na přivolávačku na odjezdu ÚPLNĚ JINAK, než na trať s "tvým" AB bez odd.n.

A je to FATÁLNÍ rozdíl.

Docela jsi mne překvapil.
Středa, 21. března 2018 - 10:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1523
Registrován: 10-2009
Pane Hajnej,
pro použití Mg brzdy neplatí žádná zpřesňující nebo omezující předpisová omezení. Je součástí brzdového systému vlaku. Tak jsem mínil tu "normálnost". Dokonce se doporučuje ji občas používat, jak kvůli její kontrole, tak kvůli "ošoupání" trámců. Tak to tedy vidí Podroužek, který Vám kyne ze Šalingradu.
Pružinskij
Středa, 21. března 2018 - 10:31:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2322
Registrován: 4-2015
A tím pádem tam není autoblok.
Ale je. A uživatel to může poznat například i z jiné barvy papíru rozkazu :-))
A je to FATÁLNÍ rozdíl.
Už mnoho let a to bez ohledu na nějakou inverzní střelnici. Mimochodem jsem si nevšiml, že by dostávali dopravci osypky z odjezdu na PN/RPN na AB bez návěstidel, nikdo nikdy ani nepíp, čím to, že by měl už tu plechovou tabulku implementovanou v hlavě od seznání traťových poměrů?
West code was broken.

Mladějov
Středa, 21. března 2018 - 10:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12237
Registrován: 3-2007
Nerozumím tvé ironii, asi jsi nepochopil, co tady říkám Hajnýmu.
Středa, 21. března 2018 - 10:41:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16088
Registrován: 5-2002
TH: problém výpadku kódu není problémem MIRELu, ale jeho přenosu k němu na straně infrastruktury
Obávám se, že máš pravdu jen částečně. Spousta "výpadků", na které Mirel reaguje, je jen sled krátkodobých propadů kódu na hranicích kolejových obvodů. Mám na mysli ty propady, které vyplývají ze samotného principu dodatečného kódování (popřípadě změnu fáze kódu).
Tyhle všechny věci tu jsou už od začátku LVZ a Mirel by tedy měl navržen tak, aby je zvládal.

Haldir: Info systém dobře funguje u autobusů.
Jenže u autobusů diskutovaný problém odpadá, protože mají dveře jen na jedné straně... [wink]
Středa, 21. března 2018 - 10:44:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16089
Registrován: 5-2002
Podroužek: Tak jsem mínil tu "normálnost".
Však jsem taky nerozporoval tu "normálnost" (to slovo jsem opakoval), ale tu "provoznost".
Provozní brzda to ale fakt není.