Diskuse » Železnice » Železniční uzel Brno (ŽUB) » Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 16. 1. 2018 « předcházející | další »

Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 16. 1. 2018

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Racek
Sobota, 18. listopadu 2017 - 23:43:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1667
Registrován: 5-2004
Petr31: ono to primárně není o tom, jestli jsou tam 4 koleje, nebo 6, ale o tom, jestli se dá část těch cca 400m peronů udělat v ražené podobě přímo v petrovské skále. Návrh OK NvC měl polovinu délky peronů ve skále, zhruba ve stylu ražených trojlodních stanic pražského metra. IKP CE došel k názoru, že geologické podmínky + větší profil železnice oproti metru tohle neumožňují, takže pod křižovatkou Nádražní-Husova nemá střed peronů, ale jejich severní konec. Jižní konec peronů a zhlaví se tím posunulo o 200 m blíž ke Svratce, a tak přestal být reálný výjezd na povrch před řekou resp. před Poříčím, které tam potřebuje mít nějakou světlost pod mostem. Studie proveditelnosti závěry IKP CE potvrdila. Jak je to ve skutečnosti těžko říct, stejně jako do žen a do melounů, ani do toho kopce není vidět.
Neděle, 19. listopadu 2017 - 11:03:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 11-2017
Racek:četl jsem tehdy studii IKP CE a vzpomínám si, že právě ten rozměr ražené podzemní stanice daný 6 kolejemi jim vadil. Tehdy konstatovali, že by to mohl být problém (ne, že to nejde) Původní řešení se 4 kolejemi ve stanici prověřoval náš vysokoškolský učitel doc. Ing. Vladislav Horák, CSc. Ve škole nám ukazovali daleko horší případy ražených podzemních stanic a vždy to mělo řešení. Proto mě to celé překvapuje.
Sobota, 02. prosince 2017 - 18:09:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 12-2017
Cílem pro modernizaci ŽUB není primárně zajistit provoz pro rok 2020 (to už to ani nestihneme rozhodnout). Cíl je zajistit životaschopnost někde po roce 2040. Pokud předpokládáme, že Brno a okolí pořád roste, hlavní problém je v S-bahn a navázání na MHD. Už v současné době je kolem Roly pěkný zmatek a víc cestujících čtyřkolejná zastávka šalin nepobere (jedno kde umístěná). Proto je hlavní smysl modernizace celého uzlu hlavně v umožnění cestovat vlakem blíže svému cíli. Dle mého toto splňuje varianta řeka, spojená s budoucí realizací Diametru (byť asi s méně zastávkami než je nejnovější varianta "Brněnské metro") a dalších malých přestupních uzlů.

Mám k tomu pár otázek:
1. Posuzuje se jízdní doba z jednotlivých směrů k nádraží Řeka vs Petrov? Pro mě, stejně jako asi pro většinu cestujících, je důležité, za jak dlouho se dostanu do cíle, až druhotně jestli je víc času ve vlaku nebo v autobuse/šalině. O tomto se v debatách o nádraží v centru nemluví, přitom je to celkem podstatné, obzvlášť obhajuje-li současnou polohu ("var. nula") někdo, kdo každý den ráno a večer jede okružní jízdu kolem půlky Brna.
2. Nemělo by se Brno chytnout Diametru jako priority do usnesení o ŽUBu (má být do konce ledna)? Osobně by se mi líbilo teda míň zastávek v úseku Technopark-Hlavní nádraží, aby to plnilo úlohu kapacitní dopravy.
3. Napojení více tratí do tunelu - na jihu by to asi nějak šlo, ale těžce. Pak připadá v úvahu nasazení souprav pendlujících jen po Brně - "fakt jak metro". Co technické řešení zastávek pod Brnem/víc nástupišť, o tom se už mluvilo?
4. Proč sakra není hlavní priorita zbourat aspoň Tesco, nejlíp i Zvonařku [lol]

Díky.
Racek
Sobota, 02. prosince 2017 - 22:19:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1668
Registrován: 5-2004
Jízdní doby se samozřejmě v rámci studie proveditelnosti posuzují, dokonce jsou její významnou součástí. Ušetřený čas na cestách, převedený na peníze, je jedním z důležitých ukazatelů ekonomické efektivnosti investice. Takže SP obsahuje takové pěkné tabulky, kde se můžeme dočíst, kolik nové nádraží cestujícím ušetří (nebo v případě odsunutého nádraží některým cestujícím taky sebere) času.

Je vidět, že varianta A prodlouží cestování po Brně - to je způsobeno tím, že "uhnutí" velkého množství linek do nového extrémně silného zdroje poptávky (nádraží u řeky) přidá přestupy nebo zajížďky mnoha cestujícím, kteří na nádraží (z nádraží) vůbec nejedou. Drobně se prodlouží cesty také cestujícím od severu (Blanensko, Tišnovsko). Ostatním skupinám cestujícím se čas ušetří v obou variantách, ve většině směrů více času šetří nádraží v centru.

Přijmout usnesení k diametru brněnské zastupitelstvo jistě může, problém je, že se ho na něj nikdo neptá. SŽDC nechce o diametru nic slyšet, v zadání studie proveditelnosti bylo jednoznačně uvedeno, že do roku 2050 diametr nebude. To samozřejmě neznamená, že ho do té doby nikdo nesmí postavit, ale určitě to nebude SŽDC, které uzel bez diametru vyšel jako ekonomicky efektivní, a pokud by nyní otočila, tak musí studii proveditelnosti za 18+ mega spláchnout do WC a zadat novou s diametrem. Město za své peníze diametr nepostaví, a kraj už vůbec ne.

Kdyby se diametr hypoteticky stavěl, tak více tratí od jihu do něj samozřejmě zapojit jde - je to vymyšlené v původním řešení "Petrova" od OK NVC: střelickou trať vést souběžně (směrově) s nákladovým průtahem, spojkami připojit vlaky od Modřic. Hned za Svratkou klesat pod zem a točit na sever.

Zbourání Teska se (kromě jiných věcí) taky prověřovalo ve studii proveditelnosti, ale vyšlo z ní jako ekonomický nesmysl. Přínosy narovnání nástupišť se ukázaly tak malé, že vykoupení toho baráku nevyvážily ani za 30 let.
Neděle, 03. prosince 2017 - 00:16:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 12-2017
Díky za ty tabulky. Je jasné, že směr Veveří/Krpole se prodlouží a to se ani mně nelíbí, rozhodně to je špatně. Zároveň je třeba dodat, že diametr by zkrátil cestu na sever u obou variant. Přesto mi připadá Brno dost velké na to, aby se nádraží stavělo s tím, že se přijede tam a dál šalinou, uzel MHD to za nějakou dobu po nové stavbě stejně nepobere. V tomhle smyslu má diametr cenu, a i když není součástí SP, je důležité o něm mluvit.

Ohledně efektivnosti - současná podoba výpravní budovy je přes 100 let stará, pokud by optimisticky bráno vydržela jen 130 let, čeká nové nádraží určitě podobný osud. A s výhledem na takovou dobu se zbourat hnusné Tesco rozhodně vyplatí, hezky by se tam vešla spousta zázemí pro nádraží (Tram tam jezdit má, takže totální reorganizace uzlu Úzká by se konala tak jako tak, umím si tam představit spoustu hezkých věcí). Obchody můžou být součástí nádraží a pro zbytek máme Vaňkovku.

Pro město to má spoustu efektů - to samozřejmě už není věc SŽDC. Mluvím o krocích města z toho důvodu, že se má do konce ledna shodnout, co bude prosazovat a tam jsou důležité celkové přínosy nejen v dopravě, ale i v kvalitě území pro necestující. Co se týče nádraží jih, tam do rozvoje nové čtvrti dá peníze tak jako tak, u Petrova je Tesco jako takový symbol - pokud se vyřeší nádraží a zůstane hned vedle tento hnus "protože to je o 30 mio dražší", pak se moc neposuneme...
Čtvrtek, 21. prosince 2017 - 14:50:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 7-2017
HonzaBr:
"Pokud předpokládáme, že Brno a okolí pořád roste, hlavní problém je v S-bahn a navázání na MHD. Už v současné době je kolem Roly pěkný zmatek a víc cestujících čtyřkolejná zastávka šalin nepobere (jedno kde umístěná).

"
Předpoklad je to správný. Výhoda současné polohy je v tom, že ty čtyřkolejné zastávky jsou k dispozici dvě, ale Nové sady jsou použitelné velmi omezeně. A to především z důvodu absence přístupu na perony. Být tam další podchod, tak se proudy lidí rozdělí mezi obě zastávky a problém zmizí sám od sebe. Přesunutí čtyřkolejné šaliny za nádražím narazí na ten samý problém - bude to opět jen jedna čtyčkolejná zastávka šaliny.
Leda by ... se to nové hlavní nádraží postavilo v Maloměřicích. Tam bude chtít přestupovat málokdo a využití vlaků pro dojíždění do Brna značně poklesne. Problém to ale nevyřeší, jen přesune jinam a to na silnici.
Čtvrtek, 21. prosince 2017 - 14:58:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 7-2017
A ještě bych dodal, že lidi na Nové Sady chodí i přes zákaz přecházení přes koleje. Študák z Přerova jede na Vinařky, ale pokud mu to nezastaví na prvním, tak musí "proti srsti" na Hlavní nádraží na jedničku. A od toho tam stojí policajt, aby na ty Nové Sady fakt nemohl.
A to není jeden študák za týden, to může být klidně 1/3 všech vlakových cestujících. Ale místo podchodu tam postavíme policajta. [blesk]
Úterý, 09. ledna 2018 - 15:17:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 450
Registrován: 1-2016
Tak na tohle jsem zvědavý, Zelení asi prasknou vzteky. Tímto se KAM omlouvám, že jsem je považoval jen za prodlouženou ruku Andera a klobouk dolů před panem Sedláčkem, který otevřeně přiznává, proč názor změnil. Na základě faktů. A nedal se i přes zavádějící otázky novinářky.

https://brno.idnes.cz/nadrazi-u-reky-brno-mestsky-architekt-micha l-sedlacek-pd9-/brno-zpravy.aspx?c=A180108_374908_brno-zpravy_kru t

Už se těším na ty kecy, že ho zlí odsunovači uplatili, má tam pozemky (jako já :-D ) atd.
Úterý, 09. ledna 2018 - 15:53:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13666
Registrován: 12-2007
Z ryze dopravního hlediska postačí mj. architektem vyřčený nesmysl, že během výstavby odsunutého nádraží by dosavadní hl. n. mohlo fungovat normálně (nákladní vlaky asi neexistují).

Navíc, během částečné uzavírky nádraží v centru během jeho přestavby, mohou vlaky využít i dolní nádraží, které v té době tak jako tak bude peronizované se třemi nástupištními hranami.

Samozřejmě také platí, že to nebude Město Brno, kdo by stavbu odsunutého nádraží platil.

Otázka k zamyšlení - nebýt "věčných zdržovačů" atd., bylo by už dnes nejen odsunuté nádraží, ale bylo by hotové i tzv. Jižní centrum. Kam se peníze určené pro výstavbu Jižního centra použily namísto toho?
Kam se umístil obdobný počet kancelářských, nákupních či jiných prostor, které by (nebýt těch zdržovačů/kverulantů atd.) již nyní existovaly v tzv. Jižním centru?

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Úterý, 09. ledna 2018 - 16:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 170
Registrován: 8-2017
problém odsunutého nádraží je ten, že neexistuje návazné řešení uzlu pro MHD

v současné době tam totiž není nic, na zvonařku se chodí pěšky
Úterý, 09. ledna 2018 - 18:08:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 12-2017
David:

Ad plány na jižní centrum - peníze (městské) se použily akorát na práci na věčném ÚP, investičních veřejných moc není. Jinak výstavba - justiční palác, Holandská, AZ (mrakodrap téměř bez vazby na město, skvělé).

Z ryze dopravního hlediska asi postačí, že pro dopravu v Brně je osobka důležitější více než o jeden řád. O použitelnosti osobní dopravy mluví velice konkrétně studie proveditelnosti, u Řeky je to kolem 2 let opravdových výluk, Petrov cca +2 roky, to vše samozřejmě za provozu na úrovni o deset let později.

Brno samozřejmě platí navazující městskou infrastrukturu, které je ve var. Řeka více, ale zároveň tvoří základ budoucí čtvrti.

Practicus: Jak často používáte uzel hl. n k přestupu šalina a k průjezdu městem? Z mé zkušenosti o něm totiž platí pouze to, že přijede zpožděná tram a zpoždění se zvýší o 30 s+. Z důvodu centristického řešení a nevyhovujících pěších cest pro přestupy. K řece se krásně vejde nový moderní terminál MHD a uzlové body se rozvětví na více stran. Tram Plotní bude snad 2019 a navíc jsem ze ZMB slyšel názor, že etapizace bude tak, aby byla v prvních fázích fungující tram trať a průjezdná ulice "Bulvár".
Úterý, 09. ledna 2018 - 20:17:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 874
Registrován: 11-2007
Nevybavuju si, jak je to kolem Dolního a hl. n. kolejově. Ale nepomohlo by, kdyby mezi odsunutým nádražím a starým hl. n. vedla dvoukolejka a pendlovaly by tam v, dejme tomu, 5 min. intervalu krátké rychlé jednotky? Na hl. n. n. by tak stačily max. 2 koleje a lidi by se dostali do centra vcelku rychle.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Úterý, 09. ledna 2018 - 20:34:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 12-2017
Honzabalak: právě toto řešení spojuje nevýhody obou variant. Přesune se uzel a zůstanou bariéry v centru. Šaliny to zvládnou líp. A nezničí tím město.
Úterý, 09. ledna 2018 - 21:35:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13667
Registrován: 12-2007
to vše samozřejmě za provozu na úrovni o deset let později.
Právě - bude zajímavé sledovat (dojde-li tedy někdy k tomu), jak se mezi ty všechny vlaky osobní přepravy na "v tu chvíli dožívajícím neodsunutém" hl. n. budou vměstnávat i nákladní vlaky jedoucí tudy odklonem namísto přestavovaného dolního nádraží, resp. navazujících úseků.

výstavba - justiční palác, Holandská, AZ
Právě - investoři již leccos postavili jinde.
Budou jiní, případně ti samí, investoři mít zájem pro další výstavbu v rozsahu odpovídajícímu vzniku nové městské čtvrti? [happy]

(mmch. pomíjím skutečnost, že taková čtvrť by samozřejmě mohla vzniknout i za zmodernizovaným nádražím pod Petrovem)
Úterý, 09. ledna 2018 - 22:34:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 12-2017
David: nepopírám to, že výluky mají negativní dopad. Ve variantě Řeka je ten dopad jednoznačně mírnější, především ve vztahu k osobní dopravě. Čekají nás podobné výluky jako příští rok, ale spíš vždy 1 směr podle zrovna opravované trati, než vše naráz kvůli 30m hluboké díře (v případě budování základů stanice budoucí VRT) na Nových sadech. Navíc je kromě menší velikosti omezení u var. Řeka dle SP výrazně nižší i souhrnná délka výluk.

O výstavbu nových bytů s cenami 60-100tis/m2 zájem v Brně bude, bytů je málo a ani pád bubliny to kvůli IT centrům nezmění. Samozřejmě si to nemůžeme představit tak, že v roce 2035 tam bude stát 10 nových velkých domů. Hezky postupně, na začátku vybavenost pro nádraží a velké bulváry a k tomu několik prvních staveb (to je už jen má fantazie). Zde ale bude záležet na městu a jeho akci. O novou čtvrť se ale vážně nebojím.

Ještě doplnění k Trnité ve var. Petrov - tam zůstane ze 3 stran pevně sevřená kolejištěm, na 4. straně bude řeka a za ní... koleje. Nic moc.

(Příspěvek byl editován uživatelem HonzaBr.)
Úterý, 09. ledna 2018 - 23:07:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 7-2017
HonzaBr- mohly bych poprosit o ty bariéry, které tvoří stávající nádraží? Pokud možno do mapy. Díky.
Bkp
Středa, 10. ledna 2018 - 07:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7925
Registrován: 8-2003
TN26:
"Tak na tohle jsem zvědavý, Zelení asi prasknou vzteky. "

Zelení možná prasknou vzteky, ale k přesunu nedojde, protože dřív než bude o něm neodvolatelně rozhodnuto, budou volby a přes brněnské voliče prostě odsun neprojde.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Středa, 10. ledna 2018 - 09:00:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 12-2017
22michal: zvládnu i bez mapy. Území současného nádraží se dá "projít" na 3 místech: křižovatka směr Křenová, Myší díra a křižovatka Hybešova-Úzká. Zapadlý viadukt, hnusný podchod a jeden most. A podchod se nedá ani přímo použít, ze šaliny musíte dolů, 2x zahnout, po schodech, zahnout a po schodech do Haly. Kromě toho celý úsek z Heršpic až do Židenic, tj. asi 2 km je na městě znát. Podívejte se třeba od parkoviště u Tesca k Petrovu. Uvidíte asi 5metrovou zeď. A zapadlých mostů je víc - v Zidenicich tuším Šámalova.
Středa, 10. ledna 2018 - 11:15:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 7-2017
HonzaBr: To by mě zajímalo, jak moc lukrativní budou byty kolem hlavního feederu MHD na vlakové nádraží. To znamená neustálý rachot šalin, jezdících co pět minut a od 5 ráno do 10 do večera. Plus když bude v ulici nákupní zóna. Už tak lidi utíkají z centra města kvůli hluku.
A ne, pozemek tam opravdu nemám. Jen se mi nechce cestovat na vlak s přestupem a o 10-15 minut delší dobu, případně chodit v libovolném počasí pěšky*. Jelikož šalina tam bude jezdit narvaná k prasknutí a jediná dvojkolejka to nemá šanci odvozit, když dnes nestíhají 4 dvojkolejky.

*) já vím, lidi jsou líní jít pět minut pěšky. Zkoušeli jste to stihnout z Role na Zvonařku za pět minut? Nejde to, ne bez sprintování.


Ale třeba by si mohla Praha vzít příklad z Brna a vyřešit své kapacitní problémy odsunem nádraží do Malešic namísto budování Nového Spojení 1 a 2) [lol]

(Příspěvek byl editován uživatelem Poklop_D400.)
Středa, 10. ledna 2018 - 11:40:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 7-2017
Jen tak ze srandy:
- Ze čtyř směrů v ranní špičce přijede vlaková souprava á 300 lidí každých 15 minut. Nic nereálného, žejo? To máme 1200 lidí za 15 minut.
- Do šaliny se vejde 200 lidí. To máme 6 šalin za 15 minut, které pojedou směr sever. Šalinová trať je plná a to jsem neuvažovali lidi z vlaku od Střelic, nově přibudou také z Vyškova a nezapočítal jsem dálkovou dopravu.
- Suma sumárum, šalina á 200 lidí po jedné minutě bude jezdit narvaná a nebude stíhat. Bez diametru (x milard platí město) to fungovat nebude.
Středa, 10. ledna 2018 - 12:27:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 2-2011
Teda, byl jsem před pár lety v Anverpách a když jsem si tamní nádraží prošel, tak jsem si říkal, že nádraží v Brně v současné centrální poloze je zachráněno. Taky měli velké kapacitní problémy (bylo to jen hlavové nádraží), ve 2. světové válce bylo poškozeno, v roce 85 ho museli dokonce dočasně zavřít, ale dnes je to nejkrásnější nádraží na světě. Má čtyři úrovně, původní peróny byly pouze v úrovni +1, v 90. letech šli pod zem, postavili úroveň -1 a -2 přímo pod stávajícícm nádražím (jak to tam asi zvládli?), tunely pod městem, jezdí jim tam i Thalysy, je průjezdné...

Ano, v centru se dá stavět už jen pod zemí nebo nad zemí, je to dražší, složité na koordinaci, ale umístění v rámci města je zásadní věc. A nejdůležitější pro město je řešení příměstské dopravy, to jsou největší objemy (denních) dojíždějících a každá minuta rozhoduje o tom, jestli lidi z okolí přijedou vlakem nebo radši autem.
Jestli se např. argumentuje čerpáním dotací z Eurosvazu, tak to jsme už zcela doomed. Škoda no. Problém vznikl ale už dávno tím, že si nikdo takovou víceúrovňovou novostavbu nádraží v centru nedokázal nebo nechtěl představit.
Středa, 10. ledna 2018 - 12:57:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1887
Registrován: 9-2005
Honza Br: A Vy si myslíte, že s odsunem rázem vyskočí niveleta Úzké na úroveň Nádražní a zmizí zeď? A že stávající drážní těleso včetně baráků půjde k zemi? Odpudivost není základní fyzikální vlastností podchodů a podjezdů, ale tady chybí vůle se stavem něco dělat s odkazem na zářné zítřky.

Ssc: Argumentace dotacemi mne taky hodně nadzvedává. No naštěstí odsun ještě nemá ani pravomocné územko a určitě do něho Patrik hodí vidle, takže budeme mít na další tři roky o zábavu postaráno.A kdo ví, kde v té době celá slavná unie bude. Třeba už se Juncker uchlastá.
Středa, 10. ledna 2018 - 13:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 12-2017
Poklop: těch 10 minut a přestup jste vzal kde? Vzdálenost od Mendelova náměstí bude podobná jako teď. A neodsouvá se na periferii, ale přesouvá se do jižního centra Brna, tím by se centrum rozšířilo.
Středa, 10. ledna 2018 - 15:06:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1888
Registrován: 9-2005
Jak říkal nebožtík Dukát, dej mu Pán Bůh nebe: odsun bez diametru je nefunkční a s diametrem mzbytečný.

10 min. je docela střízlivý odhad - vzdálenost zastávek od perónů bude obecně větší, než nyní a do většiny cílů (možná tedy ne zrovna ten Mendlák) přibude jeden přestup navíc, takže čekání v hodnotě poloviny intervalu.
Středa, 10. ledna 2018 - 15:54:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 12-2017
To ovšem srovnáváme cestu od perónu s cestou od zastávky MHD, o tom nemám ponětí, zato rozdíl v délce kolejiště Nádražní/Bulvár je cca 100 m, přičemž ale projekty pro obě varianty detailní přestupy na MHD úplně neřeší. Rovnou si můžeme připomenout, že pro přestup VRT-regio bude potřeba ve var. Petrov nachodit resp. po schodech najezdit cca 300m.

Ještě se vrátím k té většině cestujících. SP počítá s tím, že nové nádraží (nikoliv zastávka) a přestupní uzel (včetně bus, regio bus) Černovice bude využívat až třetina cestujících (rozuměj všichni, kteří jedou na východ). Všichni tito lidé dnes musí až na nádr, což je dost nevýhodné. Je totiž rozdíl mezi vedením všech linek na hl. n. a nutným příjezdem všech cestujících na hl. n. (dnes jsme někde na 85%). Předpokládaný nárůst cca 30tis/den si můžete tedy komplet představit na tram zastávce o velikosti té dnešní přeplněné. Tolik ke srandě od Poklopa, k lepším odhadům doporučuji nakouknout právě na čísla ze SP. Náhodou jste navíc všechny poslal šalinou na sever (projistotu i jen jednou ze 2 ulic).

A ještě k těm přestupům - myslet si, že se nezmění vedení linek, a to i ve variantě Petrov, je bláhové. Přepravní proudy se změní. A ještě slovíčko ke zkrácení dob - jediné prodloužení cesty vlaku oproti dnešku je ve var. Petrov od Blanska asi o 90s, a to právě z důvodu zastavování všech vlaků v Černovicích, kde se počítá s výstupem mnoha lidí (a taky nástupem těch, kteří jedou až na kraj města). Odtud povede na hl. n. 6 kolejí! Například ale směr od Hrušovan, resp. Břeclav ušetří při cestě k Řece 3,5 minuty proti Petrovu a 3,8 proti dnešku (můj směr). Někteří dojíždějící používají argument, že chtějí být dřív v cíli. Budou.
Středa, 10. ledna 2018 - 16:42:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 7-2017
HonzaBr- nedokonalé "projití" pod stávajícím nádražím není jeho vlastnost, ale blbost minulých generací. Stačilo by postavit podchod pod poštou. A jen pro pořádek připomínám- pod novým nádražím by se musely vybudovat všechny podchody, není tam teď žádný. Ve stávající poloze by stačil jeden, dva...
Stávající hlavní nádraží se dá autem podjet na Úzké a pod viaduktem ke Křenové. Vzdálenost mostů je necelých 500 metrů
Nynější dolní nádraží se dá autem podjet po Plotní, potom až po Sokolově- vzdálenost 2,5 km...
Tak mi z toho vychází, že dolní nádraží dělá podstatně větší špunt.
Na šalinu se dá z prvního nástupiště dojít úrovňově na Nové Sady. Z ostatních je to dolů a nahoru. Samozřejmě, že ne na všechny směry se dá nasedat na Nových Sadech, ale i tam mi to nepřipadne nějak moc složité.
Na případném odsunutém nádraží se navíc dostanete k šalině, která vás odveze primárnbě jen do dvou směrů. U stávajícího nádraží je to hned 6 směrů...
A ještě k tomu hypotetickému jižnímu centru- kdyby se tam mělo stavět jižní nádraží, tak neřeknu ani popel. Ale proč tam nacpat HLAVNÍ NÁDRAŽÍ? Vzdálit jej každému, který bydlí jen trochu na severu o dalších 900 metrů?
Středa, 10. ledna 2018 - 16:57:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1889
Registrován: 9-2005
A co brání zřídit zastáffku Černovice už teď, tedy pro Vláru?!
VRT nemusí vést k Petrovu pod zemí, na dopracování varianty E bude dost času. Kdo chce dnes do východní části města, může vystoupit v Šimicích už teď. Akorát že tam je docela mizerné napojení na MHD - busem na SO. Ale nic zásadního nebrání posunutí perónů k mostu přes Bubeníčkovu (jasně, na něm už je rozplet nákladového průtahu).
Středa, 10. ledna 2018 - 17:23:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 12-2017
Pro pořádek připomínám, že naopak nové podchody bude potřeba vybudovat u var. Petrov. Stávající podchod z Haly hl. N. pod nástupiště zanikne úplně, druhý podchod bude na samém okraji nástupišť, ale výškově podstatně níž. Obě nádražní budovy mají být udělány jako průchozí, přičemž situace bude snazší ve var. Řeka, kde má být přímo propojení MHD - do Haly - nahoru na nástupiště. A k parkování, právě k Řece se krásně vejde P+R velké parkoviště, dle SP po obou stranách kolejiště především v jižní části. Průjezdnost a příklady současných ulic v oblasti Trnitá nebudu komentovat.

Ke Špuntům jste zapomněl zmínit, že dolní průtah zůstane v obou variantách. Ve variantě řeka se naopak počítá se zrušením některých náspů nejen kolem hl. n a demolicí mostů které nejsou památky. Využití je parky, cyklostezka. Rozšíření zóny v centru bez aut, auta hezky po okruhu (ale pohodlně na nádraží - narozdíl od var. Petrov).

A směry. Plotní-Komárov. Na druhou stranu Plotní-Koliště-Benešova a větev na Maliňáku. Bulvár-Mendlovo n., Bulvár-Husova, Bulvár-AZ tower. Uznávám že z části povedou po společné trati. 9 a 12 teď ale taky společně projíždí kritickou křižovatku Křenová, spousta linek se kříží hned cestou na Nové sady. A znova zopakuji to, že Petrov má se současnou polohou málo společného a odkážu na SP.

Já taky na sever od hl. n. denně jezdím, ale dokážu si vyhledat a porovnat ty "detaily", jako kapacita tratí. A to ani nezmiňuji poloměry oblouků a s tím související rychlost na příjezdu i kvalitu nástupišť. Verze 300 je sice dle norem, ale zůstane "Mind the gap" a mávání průvodčích strojvůdci jak skauti. Verze 500 +miliarda a víc, za to ještě větší odříznutí Trnité od zbytku města.
Středa, 10. ledna 2018 - 17:37:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 12-2017
Goldfinger - v některé podvariantě u Petrova vznikne taky, ale právě jen pro Vláru. To znamená méně cestujících, více zbytečných cest na hl. n., horší návaznost z Černovic dál na východ. Posunutí Židenic je v obou variantách viz. shrnutí na Tomto skvělém blogu . Řešení Židenic shodné pro všechny var. B., samotná podoba toho nádraží (umístění na mostě) shodná s var. A, ale samozřejmě velice odlišné řešení napojení tratí atd.

Nové Židenické nádraží je přesunuto blíže k ulici Bubeníčkova, aby byl lepší přestup mezi vlakem a MHD vedenou v ulici Bubeníčkova (šalina, trolejbus). Posunuté židenické nádraží má dvě ostrovní nástupiště délky 220 m přístupná z nového podchodu přímo od zastávky šaliny po schodech, nebo s bezbariérově výtahuem Na severní straně nástupišť je přístup ze stávajícího podchodu jen jedním schodištěm, druhé stávající schodiště nahrazeno výtahem. Stanice je navržena tak, aby umožňovala všechny v současném stavu možné vlakové cesty, včetně přejezdů vlaků od Brna Králova Pole na nákladní průtah.

Pro zvýšení propustnosti dvoukolejného úseku Brno hl.n. – Židenice je navrženo odbočení havlíčkobrodské tratě od osobního nádraží již před židenickým nádražím. Plánované řešení odbočení umožňuje rychlosti až 90 km/h. Důvodem je minimalizace doby obsazení tohoto úseku vzhledem k vysokému počtu vlaků a těsnému sledu vlaků za sebou, neboť je v tomto dvoukolejném úseku vedena veškerá osobní doprava ve směru ve směru Tišnov, Havlíčkův Brod a Blansko, Česká Třebová.
Zcela zásadní je nezávislé vedení dvoukolejného nákladního průtahu Maloměřice –Černovice zhlaví Táborská – Modřice / Brno Slatina. Trasy nákladních vlaků jsou vázány na jízdy osobní dopravy na navazujících úsecích Brno – Břeclav a Brno – Blažovice a není žádoucí omezovat jejich jízdu v těsné blízkosti uzlové stanice Brno Maloměřice, na kterou stanice Brno Židenice navazuje.
Vzhledem k popsané omezené propustnosti a kapacitě jsem osobně překvapen, že nebyl dán požadavek na vyšší počet kolejí z Brna hlavního nádraží na Židenice. Dodávám.

Zachováno je zapojení Posvitavských vleček na jižním zhlaví židenického nádraží.
Naopak dnes nepoužívaná vlečka Zbrojovka Brno je zrušena.


Právě tyto části modernizace ŽUB doufám přijdou na řadu o několik let dříve, než samotné plné zprovoznění nového nádraží, ale již jako součást projektu a staveb.
Středa, 10. ledna 2018 - 19:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 2-2011
Experti doporučují nechat brněnské nádraží v centru. Městský architekt trvá na jeho odsunu k řece
https://zpravy.aktualne.cz/regiony/jihomoravsky/experti-doporucuj i-nechat-brnenske-nadrazi-v-centru-mestsky/r~f0d0ee72f60c11e7b683 0cc47ab5f122/?_ga=2.27047675.799398792.1515600311-257131927.14770 75152
Středa, 10. ledna 2018 - 20:26:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 7-2017
Srandovní, až k pokukání, je argument pro odsunutou variantu, že je územně lépe připravená a realizace by byla rychlejší. Tento argument je slyšet již nejméně od poloviny 90. let, že odsunutá varianta může být postavena během pár let, ve skutečnosti řadu desetiletí. To už optimističtěji vidím hyperloop Praha - Brno, než nové nádraží. Zajímalo by mě jestli tomu ještě někdo vůbec věří? Mimo politiků a jim nakloněných podnikatelů, kteří mají prosazování "alternativních faktů" jako náplň své profese.
Středa, 10. ledna 2018 - 20:32:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 12-2017
Dopravní experti se shodují, že v roce 2035 bude DPMB potřebovat více vozidel a provoz bude dražší [lol][lol] Chtěl bych vidět tu zprávu (co v ní je opravdu napsáno), stejně jako SP.

Změna ÚP je věc v Brně prakticky nemožná. A nezapomeňte, že jen současní příznivci odsunu se můžou odvolávat několik let. A tzv. argument Hyperloopem miluju. Srovnávání projektu inovačního s dopravními stavbami.
Středa, 10. ledna 2018 - 23:29:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13669
Registrován: 12-2007
Ze čtyř směrů v ranní špičce přijede vlaková souprava á 300 lidí každých 15 minut. Nic nereálného, žejo? To máme 1200 lidí za 15 minut.
- Do šaliny se vejde 200 lidí. To máme 6 šalin za 15 minut, které pojedou směr sever. Šalinová trať je plná a to jsem neuvažovali lidi z vlaku od Střelic, nově přibudou také z Vyškova a nezapočítal jsem dálkovou dopravu.
- Suma sumárum, šalina á 200 lidí po jedné minutě bude jezdit narvaná a nebude stíhat.


mínus (jak již bylo zmíněno) ti, kteří vystoupí na jiné z brněnských stanic/zastávek, ale (což nebylo zmíněno) naopak plus ti cestující, kteří do Brna přijedou jinými vlaky než těmi příměstskými; v horizontu "existující VRT" dost možná obdobný počet VR vlaků x příslušný počet nastupujících/vystupujících cestujících.

A mmch. těch směrů s 15min. intervalem příměstských vlaků může v té poodsunové době být i 6. Ne 4.
Čtvrtek, 11. ledna 2018 - 10:46:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 12-2017
SP počítá pro rok 2035 nárůst počtu cestujících o cca 30 tisíc denně. Zastáncům současné polohy znovu připomenu, že ty šaliny ve špičkové půlhodině nestíhají už teď, a to po celém městě, proto se bude muset změnit koncept provozu i ve var. B. Tomu se dá předejít jedině lepším rozložením cestujících na nádražích po Brně, což lépe splňuje varianta řeka (včetně rychlosti a kapacity cest mezi nimi). Je nesmysl, aby pro cestování desetitisíců lidí sloužil jen jeden uzel (ale naopakt nutnost, aby se do něj ze všech směrů dalo dojet. To při variantě s nižší kapacitou - B - ve výhledu může znamenat, že posily stejně budou jezdit jen na okraje).
Čtvrtek, 11. ledna 2018 - 12:01:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 514
Registrován: 6-2005
HonzaBr - Studie proveditelnosti ke stažení po jednotlivých dílech zde: https://europointbrno.cz/ke-stazeni/
Část A studie, celkové zhodnocení projektu po jednotlivých kapitolách zde: https://europointbrno.cz/studie-proveditelnosti/
Čtvrtek, 11. ledna 2018 - 16:15:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3435
Registrován: 5-2004
Bkp:
"Zelení možná prasknou vzteky, ale k přesunu nedojde, protože dřív než bude o něm neodvolatelně rozhodnuto, budou volby a přes brněnské voliče prostě odsun neprojde."
Jestli něco u brněnských spoluvoličů vidím, tak únavu. Ale co není, může být, brzký termín voleb hraje nějakým hurávlnám ala 2006 do karet (kdy bylo nádraží opravdu v komunálkách tématem)

HonzaBr:
"Dopravní experti se shodují, že v roce 2035 bude DPMB potřebovat více vozidel a provoz bude dražší [lol][lol] Chtěl bych vidět tu zprávu (co v ní je opravdu napsáno), stejně jako SP. "
Ano, dražší to bude, už studie 2004 nebo ze kdy to spočítala na 150 MKč ročně. Čistě proto, že se musí najezdit více km na odvezení stejného počtu lidí – aniž by se odpovídající částka ušetřily na železnici. To je spolu s rizikem nepostavení navazující MHD a malým prostorem pro navýšení kapacity v budoucnu (křížení, nemožnost plně průjezdných S-linek, ač je ta možnost „na talíři“) největším záporem Řeky.
.
Pátek, 12. ledna 2018 - 19:35:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 11-2017
Ve variantě Řeka studie prokázala kapacitní problém nákladních vlaků ve špičce v budoucnu, kdy nákladní vlaky budou moci projíždět jen omezeně nebo až v noci. V jiném případě budou zpožďovat osobní dopravu. Zajímala by mě reakce nákladních dopravců na studii a podpoře kraje varianty Řeka.

Vadí mi taky neřešení problému osobáků kolem letiště v Brně směrem na Vyškov, které pak pravděpodobně v Budoucnu budou muset být předjížděny. Toto se dalo vyřešit právě u letiště a mám pocit že kraj obětoval osobní dopravu na trati a lepší obsluhu letiště nákladnímu terminálu u letiště.
Taktéž v souvislosti s tratí Brno-Přerov a uzlem Brno je u varianty Petrov uvažován čtyřkolejný výjezd na Přerov, kdežto u varianty Řeka pouze nejdřív dvoukolejný, pak trojkolejný a až na černovické terase teprve čtyřkolejný výjezd beroucí další kapacitu trati (tomu tedy říkám výhodnější varianta).
Pátek, 12. ledna 2018 - 19:39:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 11-2017
Poslouchal jsem rozhovor s hlavním architektem města Brna v rozhlase a šokoval mě vyjádřením, že vše zaplatí stát a Brno vlastně nic-zapomněl na novou MHD, která má být pro odsunuté nádraží výrazně obsáhlejší.Řekl taky, že MHD studie neřešila a že ji vymyslí město. To je přece lež. Studie stanovila minimální rozsáhlou změnu tratí MHD, aby nevznikl kolaps-např nový úsek od Zvonařky po městském okruhu! A taky v Židenicích na okruhu. S tím ale v Brně nepočítají! I tak by to znamenalo rozvrtání MHD.
Pátek, 12. ledna 2018 - 19:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 11-2017
HonzaBr - v těch Černovicích z východu nezastaví vlaky od Chrlic. Pořádně není dořešení její napojení do nádraží. Zatímco na objekt Malé Ameriky se nesmí sáhnout u varianty Petrov ani sáhnout (památková ochrana byla - účelově ? - zavedena nedávno), tak u varianty Řeka by se objekt Masné burzy klidně částečně demoloval (léta památkově chráněný). Pokud by tato trať byla zaústěná do podzemí, je problém její kolejové napojení na nádraží v případě mimořádnosti (muselo by se couvat do Blažovic). Toto a spoustu dalšího jste zapomněl Honzo zmínit. Jinak pan Boučník si na svém webu vždy neodpustí laickou a bohužel tendenční poznámku upřednostňující vždy jednu var. Řeka.

K té MHD- ještě mi vadí, že po napojení Kampusu a Bohunické nem. na tram. síť. to cestující nepocítí, protože by u var. Řeka museli jezdit do Bohunic, Lískovce a Kampusu autobusem
Pátek, 12. ledna 2018 - 20:28:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 12-2017
Radši si přečtu poznámky od přiznaných podporovatelů varianty Řeka, než od "nezávislých", jejichž názory podporují pouze Petrov (a narozdíl od těch zastánců Řeky většina tzv. aktivistů negativní stránky Petrova ani nepřipouští, viz TK Zelení a posudky).

K MHD - je to pravděpodobně proto, že investiční část MHD pro Trnitou bude muset město realizovat tak jako tak. A Plotní tou dobou už stát bude. A jízdu do Lískovce autobusem jste vzal prosím kde? Krom toho, že tam budou stavit vlaky snad jsou ve SP linky 8A, 8B. Ještě bych se rád doptal Davida, jak to myslí s nedostatečnou kapacitou nádraží Řeka proti Petrov 300 (přičemž obě varianty obstály ve špičkové zkoušce zatížení i pro rok 2050)

S Chrlicemi souhlasím - malá frekvence velké problémy. Ale žádné "klidně by se demoloval" tam není, hezky jsou varianty rozdělené na Tunel/Burza a spravedlivě posouzeno, že bořit část Burzy je špatné. S mimořádností na jednokolejce bude problém vždy [wink]

Ohledně nákladních vlaků - nepředpokládám, že v současné době díky samostatnému nákladnímu průtahu nějak uzel Brno oplývá ve špičce kapacitou pro nákladní vlaky (vzhledem k provozu na tratích ven) a že v budoucnu by při max. dvoukolejném provozu téměř v celém území Brna nějak zásadně špičkovou kapacitu přidal. Jestli se to dá vyřešit nějak jinak ale nevím.

Ohledně variant a vedení tratí na letiště atd. řeknu jen asi tolik, že naprostou (rozhodně velmi hlučnou) většinu zastánců Petrova zajímá jen "barák", takže jsem zvědav, co nakonec ze ZMB toho 27.2. vypadne.
Pátek, 12. ledna 2018 - 20:36:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 7-2017
HonzaBr:
"Poklop: těch 10 minut a přestup jste vzal kde?
"
Přijedu na Roli, musím přestoupit a z Role dojet k novému nádraží. Při intervalu 10 minut mi přestup zabere průměrně 5 minut a dalších 5 minut počítám na samotnou cestu. 15 minut je cesta pěšky, když to člověku ujede před nosem.
A že nádraží nebude na periferii, ale v novém Jižním centru je jen slovíčkaření. Težiště zástavby Brna je už dnes na sever od nádraží.
Pátek, 12. ledna 2018 - 20:51:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 7-2017
HonzaBr:
"SP počítá pro rok 2035 nárůst počtu cestujících o cca 30 tisíc denně. ... Tomu se dá předejít jedině lepším rozložením cestujících na nádražích po Brně, což lépe splňuje varianta řeka (včetně rychlosti a kapacity cest mezi nimi).
"
A to tím, že místo 2 kolejí budou z Hlavního do Židenic opět 2 koleje? Totiž ony tam budou čytři, ale pokud dvě ze čtyř budou výhradně pro nákladní dopravu, tak osobce zbývají dvě. A ten oblouk v Zábrdovickém trianglu v polovině cesty s poloměrem cca 400 metrů, který omezuje rychlsot na 80 km/h, ten tomu zrychlení vůbec nepomůže.
Pro směr na Ostravu se ve variantě v centru využije nová trať přes letiště, už nebude potřeba jezdit přes Černovickou spojku, jestli myslíte tohle. Ohledně trati do Zastávky, je absolutně jedno, kde bude nádraží. Terminál v Ostopovicích na ulici Božky Němky lze začít stavět kdykoliv. Ale jak je vidět, tak vůbec není zájem.

Edit: Zvýrazně tučně. To abyste přestal podsouvat, že to "nezaujatou" většinu vůbec nezajímá.
Zajímavé je, že pro arguemntaci "Řeky" se její zastánci musejí snižovat k aurgumentačním faulům a dehonestacím protistrany. Čím to?

(Příspěvek byl editován uživatelem Poklop_D400.)
Pátek, 12. ledna 2018 - 21:35:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 11-2017
HonzaBr:snad jsou ve SP linky 8A, 8B
Myslím ekvivalent k současné rychlé lince 8. Vidím tu vyhlídkovou jízdu šalinou obloukem ke stávajícímu nádraží a pak zase zpátky směr Lískovec smyčka či Kampus. To podle mě není to zrychlení, které bych od modernizace čekal.
Uzel Černovice je samozřejmě velké plus varianty Řeka. I když mě mrzí, že lidé z Křenovic projedou kolem a stejně se musí dostat na Hlavní odkud přestupují. Spousta lidí z Chrlic začala po zavedení IDS využívat vlak, kvůli rychlému spojení do centra. Pokud dojedou na Dolní, už to tak atraktivní nebude. Nejvíc bych litoval lidi z Otnic, Dambořicka a zkrátka ty, které nutili přestupovat v Sokolnicích do vlaku. To nějak nakonec překousli (uvědomili si, že nevystoupí na Zvonařce, ale v centru u uzlu MHD,odkud se dostanou rychle kamkoliv) a teď, sotva dorazí do Brna budou mít zase další přestup a komplikaci v cestování.

Boučníkův nápad na zrušení této solidně vytížené linky jenom proto, že je jednokolejná a že komplikuje variantu Řeka a "její nahrazení trolejbusem do Sokolnic" (v ranní špičce dost často přes kolony aut) jsem nevěřícně přešel a další jeho názory už raději nekomentuji.

Uzel Černovice samozřejmě není všemocný. Po modernizaci trati Brno-Přerov přibude spousta rychlých vlaků a cestujících, kterým vlak zastaví až u Řeky a uzel, kromě osobáků nevyužijí.
Sobota, 13. ledna 2018 - 11:07:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13673
Registrován: 12-2007
Ohledně trati do Zastávky, je absolutně jedno, kde bude nádraží
Neřekl bych. Nádraží pod Petrovem samozřejmě znamená lepší dostupnost většiny konkrétních brněnských dílů než když bude hl. n. umístěno "u řeky".

Terminál v Ostopovicích na ulici Božky Němky lze začít stavět kdykoliv. Ale jak je vidět, tak vůbec není zájem.
Ne v Ostopovicích na ul. Boženy Němcové, ale dlouholetý (snad již po 10 let projektovaný) předpoklad umístění je ve Starém Lískovci "u Leskavy".

Logicky očekávám, že o to více cestujících od Zastávky/M. Bránic by přestoupilo na MHD již v zast. Brno-Starý Lískovec v situaci, kdy hl. n. bude "u řeky" (např. cestující směřující právě na Mendlovo náměstí či do jeho okolí).

Mmch. i tam může dojít k zajímavé situaci, kdy dle novějších předpokladů má do onoho "terminálu" jezdit jen trolejbus (tzn. nikoliv linkové autobusy); v situaci, kdy z konkrétního vlaku (ve směru od Zastávky či Moravských Bránic či ostatně z R/Sp od Jihlavy) zde může vystoupit třebas 50, třebas i 100 cestujících, a všichni budou chtít odjet tím jedním konkrétním trolejbusovým spojem směr Nemocnice Bohunice/Univerzitní kampus - Mendlovo náměstí).
Pondělí, 15. ledna 2018 - 00:04:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3437
Registrován: 5-2004
David:
"Mmch. i tam může dojít k zajímavé situaci, kdy dle novějších předpokladů má do onoho "terminálu" jezdit jen trolejbus (tzn. nikoliv linkové autobusy); v situaci, kdy z konkrétního vlaku (ve směru od Zastávky či Moravských Bránic či ostatně z R/Sp od Jihlavy) zde může vystoupit třebas 50, třebas i 100 cestujících, a všichni budou chtít odjet tím jedním konkrétním trolejbusovým spojem směr Nemocnice Bohunice/Univerzitní kampus - Mendlovo náměstí)."
Od vzniku studií ohledně terminálu byla zavedena linka E56, která je troufám si tvrdit užitečnější více cestujícím, než troleják 25.
Pondělí, 15. ledna 2018 - 07:00:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8431
Registrován: 4-2003
David:Neřekl bych. Nádraží pod Petrovem samozřejmě znamená lepší dostupnost většiny konkrétních brněnských dílů než když bude hl. n. umístěno "u řeky".

Samozřejmě, že argument s lepší dostupnosti většiny konkrétních cílů v případě nádraží pod Petrovem je zastánci přesunu zlehčován, opomíjen či dokonce nějakými pseudoargumenty vyvracen. Ovšem jedna věc jsou pseudoargumety zastánců odsunu a druhá věc je realita.

Není nad to, si udělat výbornou hlavního dostupnost nádraží dle zastánců odsunu takovou, že cesta na něj bude delší a méně pohodlná než na to současné [biggrin].

A to pomíjím další množství nevýhod odsunutého nádraží. Konečně to leze vše na povrch a zastánci odsunu, ať dělají co dělají, naštěstí (i přes urputnou mnohých míst) reálně prohrávají a nezachrání to ani lepší administrativní připravenost varianty Řeka. Vytahovat argument lepší administrativní připravenosti varianty Řeka je akorát názorná ukázka toho, že zastánci odsunu melou z posledního. Už je tedy všem nad slunce jasné, co je pro dojíždějící do Brna i pro Brno samotné a jeho obyvatele lepší (varianta nádraží pod Petrovem), ale přesto se musí najít nějaká berlička pro variantu Řeka [crazy].

Mimochodem, moc dobře si pamatuji na doby cca před deseti až patnácti lety, kdy v Praze se vysvětlovalo, že Masarykovo nádraží brání všemu možnému a je nutné ho z centra nadobro odstranit. Plamenné projevy tehdejších představitelů Prahy mám docela i v paměti a neslo se to přesně v tom duchu, v jakém se to ještě dodnes nese v Brně: Vážení občané, to horší je pro vás lepší. Vy si to sice neuvědomujete, ale tak to prostě je.......... Jojo, kde ty doby jsou....... Brno si musí tím samým projít také [wink].

Vida a nakonec to zjevně dopadlo jinak - Masarykovo nádraží se postupně opravuje, opravuje se i karlínský viadukt a v konečné podobě bude o dvě dopravní koleje rozšířené nádraží součástí projektu společnosti Penta. Co víc si přát, než aby v Brně to s jejich jediným nádražím v centru dopadlo obdobně jako s Masarykovým nádražím v Praze [wink].

V případě pražského hlavního nádraží ještě opravit Fantovu budovu, smysluplně jí využít a konečně už také vybudovat propojení sedmého nástupiště s Churchillovým náměstím [wink]. Tomuto propojení se ČSD, ČD a SŽDC vytrvale bránily s odkazem na: Nikdy to nebylo potřeba a hlavně: Nejde to (podchod), je tam kabelový kanál [crazy].
Pondělí, 15. ledna 2018 - 11:05:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13679
Registrován: 12-2007
Vytahovat argument lepší administrativní připravenosti varianty Řeka je akorát názorná ukázka toho, že zastánci odsunu melou z posledního.
Teď to (opět) vytáhli i krajští zastupitelé, viz https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jihomoravsky-kraj-doporucil-vl ade-presun-brnenskeho-nadrazi-kdy-se-zacne-stavet-41690?dop-ab-va riant=&seq-no=2&source=hp
Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes podpořili stavbu brněnského vlakového nádraží v odsunuté poloze u řeky. Podle nich ho lze začít stavět dřív než v centru a ještě za peníze z Evropské unie.

Mmch. totéž o připraveném eurofinancování (a tím pádem stihnutí prostavět to snad do roku 2015 - ?) tvrdila už brněnská ČSSD před 11 lety coby zdůvodnění toho, proč po komunálních volbách otočila ze svého postoje "nádraží v centru" na postoj "nádraží u řeky".

Od vzniku studií ohledně terminálu byla zavedena linka E56, která je troufám si tvrdit užitečnější více cestujícím, než troleják 25.
O. K., ovšem aby byl pro uvedenou situaci potenciálně užitečný, muselo by dojít k prodloužení této linky až do "terminálu" u Leskavy (tzn. pozměnění předpokladů typu "bude tam jezdit jen t-25").
X-Host
Pondělí, 15. ledna 2018 - 11:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1591
Registrován: 7-2009
Pesimisticky se dá očekávat, že bude zvoleno nejblbější řešení z možných... (tedy pro lidi, nikoliv pro betonáře a majitele pozemků)
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Pondělí, 15. ledna 2018 - 11:34:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8432
Registrován: 4-2003
David:Teď to (opět) vytáhli i krajští zastupitelé, viz

Jojo, tonoucí se stébla chytá [crazy].


Mmch. totéž o připraveném eurofinancování (a tím pádem stihnutí prostavět to snad do roku 2015 - ?) tvrdila už brněnská ČSSD před 11 lety coby zdůvodnění toho, proč po komunálních volbách otočila ze svého postoje "nádraží v centru" na postoj "nádraží u řeky".

Prostě kecy, prdy, beďary. Zase to vypadá, že asi stejně jako před jedenácti lety se rozdávalo všimné, respektive v tomto případě spíše odsuvné. Vždycky žasnu nad tím, jak někdo vyhraje v Brně s tím, že se nádraží odsouvat nebude a pak najednou otočí [biggrin].
Suchol
Pondělí, 15. ledna 2018 - 13:56:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 388
Registrován: 5-2016
Za pozornost stojí, že Vokřál nehlasoval, myslím, že tam záměrně nebyl.
Pondělí, 15. ledna 2018 - 17:21:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 453
Registrován: 1-2016
Vokřál podle ČTK řekl, že je také pro řeku - S rozhodnutím kraje o odsunu nádraží se shoduje i primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Chce, aby se začalo stavět co nejdříve s přispěním peněz z Evropské unie.

„Je třeba začít co nejdříve, a pokud možno za peníze z Evropské unie. Uvolní se tím konečně rozvoj města směrem na jih, což se kvůli stávající poloze a diskusím od roku 1928 dosud nepodařilo,“ sdělil Vokřál pro ČTK.

Zdroj: https://brno.idnes.cz/brno-nadrazi-presun-jihomoravsky-kraj-zastu pitele-fxs-/brno-zpravy.aspx?c=A180115_104216_brno-zpravy_klu

Zde nepřítomý Vokřál na foto Deníku, takže byl - https://g.denik.cz/50/6e/brno-jmk-zastupitelstvo-kraj-jednani-pre sun-nadrazi-primator-petr-vokral_denik-630.jpg

Výsledek hlasování je jasný a zdaleka nejde zde o (ne)oblíbenou ODS a ČSSD. Docela debakl pro Zelené a populisticky nehlasující 3 ze 4 Topáků/ŽB na kraji
Pondělí, 15. ledna 2018 - 17:24:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 454
Registrován: 1-2016
Zase to vypadá, že asi stejně jako před jedenácti lety se rozdávalo všimné, respektive v tomto případě spíše odsuvné

Kdo, komu? Konkrétně. Jinak bohužel musím považovat vše co píšete výše, za aktivistické a ideologické kecy jako v případě jiných zdejších expertů nebo třeba pana Patočky, Patrika a dalších šílenců.

(Příspěvek byl editován uživatelem TN26.)
Suchol
Pondělí, 15. ledna 2018 - 18:38:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 389
Registrován: 5-2016
Na seznamu.cz napsali, že Vokřál nehlasoval - odtud má zpráva.
Pondělí, 15. ledna 2018 - 18:44:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8440
Registrován: 4-2003
TN26:Kdo, komu? Konkrétně.

Názorové veletoče nejsou nikdy zadarmo [nene].


Jinak bohužel musím považovat vše co píšete výše, za aktivistické a ideologické kecy jako v případě jiných zdejších expertů nebo třeba pana Patočky, Patrika a dalších šílenců.

Já vím, nádraží je nutné odsunout proto, aby se lidem lépe cestovalo [crazy].

Tak s touto po všech stránkách a v celé své hloubce vadnou argumentací za mnou fakt nechoď [nene].
Úterý, 16. ledna 2018 - 11:40:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3438
Registrován: 5-2004
Mě na tom rozhodnování „hlavně ať se co nejdřív začne“ fascinuje ta ochota do přesunu jít a zavázat se k investování 2G do městské infra, která může trpět zdrženími všeho druhu (od zakopání Opuštěné přes nové tram tratě až po Novou městskou třídu), přestože přímo na místě je vidět, že to může velice snadno zdržet o 40 let. [uhoh]

Ad odsuvné: já bych tu nepodceňoval onu únavu tématem, IMO se najde dost takových, kteří to budou chtít rozseknout, protože lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce. [happy] Jinak věřím tomu, že nějaké odsuvné bylo, nicméně lidi, kterým z toho něco káplo, jsou už nějakou dobu od moci odsunuti.

Suchol: když vás tu vidím, musím vás pochválit za článek, je to hezky napsané. Zarazila mě jen jedna věc: když jste vaši (?) variantu E obhajoval před zdejším publikem, počítal jste tehdy s mimoúrovňovým přesmykem v Šimicích podél ul. Klíny, v článku píšete o „židenickém tunelu“ a napojení na „přerovskou trať“. Nemáte to někde nakreslené?
Pak mě ještě napadají dvě věci k VRT:
1) Relaci Praha-Wien/Blava máte úvratí? Pokud ano, je tam (místo pro) přesmyk, aby ta úvrať ve směru do Prahy nebyla křížem přes celé zhlaví?
2) Máte spočítané, o kolik minut bude průjezd Praha–Ostrava skrz ŽUB ve var. E pomalejší, než skrz B a podzemní nádraží?
Úterý, 16. ledna 2018 - 13:47:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 194
Registrován: 8-2010
Když by došlo na odsun (byl jsem a jsem stoupencem přísunu), co takhle eliminovat docházkovou vzdálenost perón-zastávka MHD přestupem hrana-hrana? Do nádraží přitáhnout mezi dvě nástupiště tramvajovou trať? I trolejbusovou trať? 7 nástupišt, jak se uvažovalo v 80. letech - jedno nástupiště pro každou trať snad už není potřeba (máma se tenkrát podílela na tomto projektu v Keramoprojektu Brno pro SUDOP Brno).
Ve Vídni Hbf je docházka z nástupiště na tramvaj 10 minut, ze sektorů E,F o pět minut déle a dalších pět minut trvá dostat se na U1. Žádná výhra.
Obávám se, že na Nových Sadech bude muset jít tramvaj v případě přísunu pod zem. Aby nevznikl chlív jako před současným hlavním, kde kolidují proudy lidí, tramvají a motorových vozidel. I zde se v 80. letech projektovala podzemní tramvaj, ale soudruzi to smetli ze stolu.
Úterý, 16. ledna 2018 - 15:07:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8445
Registrován: 4-2003
David jaša:Ad odsuvné: já bych tu nepodceňoval onu únavu tématem, IMO se najde dost takových, kteří to budou chtít rozseknout, protože lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.

Počítám s tím, jak se postupně současné hlavní nádraží opraví, tak zastánci odsunu ztratí poslední argument. Hrůza bez konce tedy přestane trvat. A to je jediná realita, které se v následujících letech dosáhne. Takže to vlastně taková hrůza nebude, bude to "jen" nádraží s nedostatečnou kapacitou a konečně bude prostor se zabývat s tím, co s nedostatečnou kapacitou udělat bez ohledu na zájmy zarputilých odsunovačů. Dvacet let se jim odsunu nedaří dosáhnout a těžko toho již někdy dosáhnou - dobu, kdy jistou (a v rámci objektivity dodávám, že ne zcela malou) váhu měl argument: Nádraží je strašně zanedbané, postavme si na Dolním nádraží nové hlavní nádraží bez toho, aniž by nás omezovaly dopady stavební činnosti a staré hlavní nádraží nechme dožít ...........již naštěstí odsunovači projeli [wink].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Úterý, 16. ledna 2018 - 16:40:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3439
Registrován: 5-2004
Pernion: Jo, to je jedna z věcí, kterou na Řece nechápu. Být nástupiště o trochu východněji, můžou mít přímý schody dolů na zastávku šaliny do Komárova, takhle s podchody 200 a víc m od trati to znamená, že nejde mít na jedné rychlé tram lince nádraží i Komárov. Stejně tak by řece prospělo převzetí jedné věci z Veselého rychlodráhy: zapojení přerovky 300 přesmykem do jižního zhlaví. Pak by (spolu s dvoukolejným přesmykem od 240/SL k jižním peronům přes 250 směr Vranovice) vycházely z každého zhlaví 3 tratě bez jakýchkoliv křížení v uzlu i s krásně odděleným nákladním průtahem. Ale ne, proč by se to mělo udělat dobře, když to jde udělat blbě… [uhoh]

Bram: teď jsou hlavním argumentem ty evropské peníze, protože z národních to nepůjde postavit nebo co. A tlak na prosazení odsunu mi přijde ještě větší než za Duchoně a Svobody. Co opravdu nechápu, je postoj KAM, tam si to jejich zdůvodnění musím asi dopodrobna projít.
Úterý, 16. ledna 2018 - 16:41:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7981
Registrován: 5-2007
Bram: Len opravy súčasnému nádražiu NEPOMÔŽU! Bezbariérový nástup = nemožný, výprava vlaku = komplikovaná, kapacita = nedostatočná, predstaničný priestor = len veľmi obtiažne riešiteľný. A ďalšie. Navyše tá kapacita je často tak nedostatočná, že nezriedka sa mi v R19 stáva, že si pred nádražím odstojím dobu v zásade rovnajúcu sa budúcej prípadnej ceste od Řeky.
Úterý, 16. ledna 2018 - 16:58:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3441
Registrován: 5-2004
Bezbariérový nástup = nemožný
Není pravda, ve stanici je zvedací plošina dostupná nonstop.

predstaničný priestor = len veľmi obtiažne riešiteľný.
Iba politicky. Ve skutečnosti je tam prostoru dost, stačí jen vyházet přebytečné betonové a plechové krabice a další překážky. Obhajitelné jsou jen zábradlí mezi tram kolejemi.


Navyše tá kapacita je často tak nedostatočná, že nezriedka sa mi v R19 stáva, že si pred nádražím odstojím dobu v zásade rovnajúcu sa budúcej prípadnej ceste od Řeky.
Jak moc tomuhle řeka pomůže si můžete zkusit v Šimicích. Buď si počkáte na zbytečné popovezení se busem (tram z přednádraží), nebo se projdete pár set m na přímý spoj (Kuldovu, resp. 12 na Plotní) a při cestě do centra se budete bavit pozorováním okolí, ke kterému vám dají příležitost zácpy na křižovatkách (Zábrdovická/Cejl a Cejl/Koliště, resp. nová šalina/troleják s Opuštěnou a Úzkou). Fakt je to takový terno?