Diskuse » Železnice » 4. koridor » Archiv diskuse 4. koridor do 07. 7. 2017 « předcházející | další »

Archiv diskuse 4. koridor do 07. 7. 2017

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Sobota, 24. června 2017 - 08:33:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13933
Registrován: 5-2002
prag: jeden dva tunely pod Vítkovem...
...a k nim jedna dvě estakády.

oprášený kolejiště na Hlaváku
Fakt jen oprášený...?
On je Hlavák něco víc, než kam dohlídneš z portálů u Vinohradský...

Jo a taky docela "oprášili" Masaryčku (teda kromě Hrabovky).
Sobota, 24. června 2017 - 08:41:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7272
Registrován: 4-2003
SůVo:k čemuž by došlo tak či tak, bo to bylo ve schváleným plánu vod vosumapadesátýho.

A proto máme nad Hrabovkou z té doby opěrnou zeď, která při realizaci Nového spojení nenašla využití. Soudruzi začali cosi stavět v padesátých letech, pak toho nechali (viz Branický most, kde se nedělo nic "jen" deset let), u zdejší opěrné zdi se deset let protáhlo natolik, že se změnila doba tak, že Nové spojení po již postavené zdi z padesátých let nebylo průchodné.

Ale jo, jen si namlouvej, že se něco oprášilo a ještě si u toho prozpěvuj, že se to sto let plánovalo. Dokud nedojde k realizaci, jsou to jenom kecy, které nemají žádnou platnost [wink].
Sobota, 24. června 2017 - 08:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13937
Registrován: 5-2002
Bram: Dokud nedojde k realizaci, jsou to jenom kecy, které nemají žádnou platnost
Aneb jak říká Krampol: s kecama vystačíš jen dokud se nerozestele... [wink]
Sobota, 24. června 2017 - 11:41:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3311
Registrován: 3-2006
A proto máme nad Hrabovkou z té doby opěrnou zeď, která při realizaci Nového spojení nenašla využití.
Která to je?
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pikehead
Sobota, 24. června 2017 - 14:50:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3077
Registrován: 3-2007
SůVo = další narudlej nostalgik z Český Sibiře, nebo co? Diskuse o tom, "co všechno se za totáče udělalo" už tu jednou proběhla a nemyslím, že by z toho totáč vyšel nějak vítězně, ba naopak.

Ano, i veleargument co všechno se vymyslelo tu padnul... Ale od rozpadající se/flikovací reality třeba pražského uzlu byly tyto vize poměrně vzdálené a dost nereálné.

Eurofondy jsou, no a je to jenom o nich? Není to i o stavebních technologiích, které v reálném vyjádření výrazně zlevnily a jejich kvalita je někde úplně jinde?
SůVo
Sobota, 24. června 2017 - 16:20:34  
Neregistrovaný host
37.188.185.193
No, kvalita staveb je úplně někde jinde, tj.fakt. Padaj mosty víc než je zdrávo, zatímco ty dálniční z totality nerozštípou ani dvoje pneumatický kleště, že se kvůli tomu musí prodloužit i uzavírka. Dálnice Vás dnes sami popovezou nebo pohoupají jak na mořských vlnách, to nemaj fakt ani v Japonsku.
Technologie jsou pak jiná věc. Co tím "básník" jako chtěl říct (v souvislosti s jakýmkoliv politickým zřízením) ?? Kromě tedy toho faktu, který uvedl. To je jen zas pouhý plácnutí do vody - udělaj se kola, a pak je zas klidná hladina.

Jakou zeď na Hrabovce??
Nojo
Sobota, 24. června 2017 - 16:32:47  
Neregistrovaný host
84.244.117.24
Ale ty dálníční mosty nejsou z dob totality co nemohou je rozštípat kleště. Dálnice se začala stavět už před válkou a v době války.Totalitní most by šel k zemi hned-poněvadž materiál na něj by byl rozkraden.
Sobota, 24. června 2017 - 20:09:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11705
Registrován: 8-2004
Jen bych si dovolil podotknout, že Nové spojení bylo financováno z národních zdrojů.[wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pikehead
Neděle, 25. června 2017 - 11:28:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3078
Registrován: 3-2007
Zase by bylo potřeba diskusi trochu strukturovat. Bavíme se o dráze, nebo o dálnicích? Dálniční síť se od totáče báj voko zdvojnásobila, takže tam jsou výsledky mnohem viditelnější, to nevidíme? Taky "stačily peníze" a všechno to stálo už za totáče, že?

Kvalita nových úseků místy opravdu nic moc, ale s čím to srovnáváte? "Schody do Brna" vznikly nedlouho po dokončení dálnice. K tomu i relativně nové dálnice typu čtyřka a desítka průběžně podstupují vyšší stupně rekonstrukcí, přičemž spodek, mosty a nadjezdy by v zásadě 50 let vydržet měly...

Technologie samozřejmě souvisí s totáčem - západní technologie nebyly, ostblokové byly krapet pozadu a i licence se těžko z toho mála vyráběly. K tomu byl nadlidský problém zajistit technologickou kázeň při jejich realizaci (výjimkou byl možná Nuselák, jaderky a metro). Co se kvality zpracování týče, bývaly tu fotky starých nosníků hostivařského nadjezdu, nadjezdy na D1 se taky nebourají z plezíru...

A to reálné zlevnění je taky fakt, žasnu, co za totáče navzdory primitivnosti materiálů i postupů (nebo možná díky tomu) všechno stálo. Po přepočtu do dnešních cen jsou to strašné rakety, kdosi sem dával cenu té administrativní budovy na vršovickém ranžíru... Miliony v totáčových cenách za jednoduchou, typizovanou stavbu...

I reko našeho domečku u Prahy, realizované za totáče svépomocně otcem (vysokoškolským učitelem) - tvárnice, hurdysky, tašky z Jirčan na 20 roků (zapomněli je zamíchat, vypálit, nebo obojí), sklená vata volná, břízolit, palubky a luxol palisandr - stál 350 000 Kčs, několik let života a v podstatě i kariéru rodičů. Dnes za 3,5 mega máte stavbu RD možná i v mírně vyšším středním standardu (samozřejmě si to musíte trochu pohlídat, ale nemusíte tam jezdit s kolečkem).

Takže mě fascinují lidé, kteří tohle celé mají odvahu obhajovat...
kuna
Neděle, 25. června 2017 - 12:37:44  
Neregistrovaný host
147.251.87.134
Metro sice bylo projektované jako protiatomový kryt na 3. světovou válku, ale nevydrželo jednu velkou povodeň: "Ve stanici Invalidovna na trase B vnější tlakový uzávěr nevydržel a voda pronikla do metra shora. Stavbaři metra podle Práva postavili ve stanici místo protitlakové metr silné železobetonové zdi devíticentimetrovou cihlovou příčku. Ta při povodních neodolala tlaku vody, která stanici zatopila"
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/voda-odhalila-nedostatky-v-kvali te-prazskeho-metra/14242
Ten želoezobetonový nadjezd co nešl zbourat na D1 při jejím rozšiřování byl ze začátku války, tzn. z doby nacistické totality. Je sranda, jak si někteří obdivovatelé minulého režimu přivlastňují i dědictví III. říše.
Mladějov
Neděle, 25. června 2017 - 13:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10510
Registrován: 3-2007
>Metro sice bylo projektované jako protiatomový kryt na 3. světovou válku, ale nevydrželo jednu velkou povodeň

Tohle je ovšem vcelku když ne demagogie, tak mísení nesmyslů : Metro se opravdu počítalo (některé úseky) použít jako velký atomový kryt, a stálo to hodně peněz, času a námahy, ovšem byl to mj. tlak vojáků a SSSR, ale na velkou povodeň nebylo koncipováno, to tvrdí jen ti hloupější novináři. A hodně toho při povodních podělal typický tuzemský alibismus a nepřipravenost.

(jen technická poznámka).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Pikehead
Neděle, 25. června 2017 - 15:08:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3084
Registrován: 3-2007
Jen pro info od "konkurence" - středočeská D3 se posunula už k vizualizaci [biggrin]

Dlouhé, ale velmi pěkně udělané video, dálnice je na české poměry dost nadstandardně zasazena do krajiny a doplněna zajímavými návaznými stavbami. Ovšem ambice postavit tohle všechno za 5 let... no MS Project snese vše... :-)

Aspoň to dává dráze časové okno na Su-Vo a třeba i něco dalšího... (třeba Strančice).
P_v
Neděle, 25. června 2017 - 16:01:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1816
Registrován: 5-2002
Na velkou povodeň metro koncipováno samozřejmě bylo, protože se počítalo i s vyhozením Orlíku do vzduchu. To by zatopení sahalo ještě o nějakých 10-15 m výš. Nepočítalo se s tím, že by zatopení vydrželo několik dnů, orlická voda by za několik hodin odtekla. Ale připadá mi hloupé z toho vyvozovat, že když to bylo dimenzované jen na několik hodin zatopení, tak to sice několik dnů, ale při nižším tlaku, vydržet nemohlo.

To co povolilo, byl z velké části vědomý nedodělek - OSM na III.B nebylo dokončeno a tím pádem ani zkontrolováno, zkolaudováno a udržováno v předpisovém stavu. Kdyby dokončeno bylo, tak by se voda k té 9 cm příčce ani nedostala, byť ta příčka byl ukázkový šlendrián.
Mladějov
Neděle, 25. června 2017 - 17:44:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10512
Registrován: 3-2007
>Na velkou povodeň metro koncipováno samozřejmě bylo

Můžete tohle doložit ? (Ideálně nějakou citací z CO 6-5 nebo 6-.6, děkuji).
Neděle, 25. června 2017 - 18:40:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1570
Registrován: 4-2010
Nojo
Ohledně neschopnosti rozbourat betonové mosty. Ona je otázka zda jejich odolnost vůdči bourací technice je přednost. Dokumentu o rekonstrukci přistávací dráhy byl zmíněn problém s rozbitím betonové dráhy. S tím, že beton byl méně kvalitní než se čekalo. Protože byl měkčía vyvinutý ráz od bouracího zařízení pohltila pružnost betonu a díky tomu neprasknul. Ohledně investic do železnice. Co si myslet, že nejzatíženější stanice v síti stále měli elektromechanické zabezpečovací zařzení? Ano na minulou dobu z pohledu železničního fandy se dobře vzpominá. Bylo na co koukat a co fotit. Jenomže o tom železnice není. Z funkčního hlediska to byla tragedie. Přeprava nákladů spíše byla loterie o to kdy zásilka dorazí a v jakém stavu. Cestování také nebylo nic moc, pokud dotyčný nebyl fanda a cesta nebyla sama cílem.
Neděle, 25. června 2017 - 18:56:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 830
Registrován: 6-2016
Pikehead: Fakt pěkný! Mě osobně dostala lávka pro pěší a cyklisty na velkomostě přes Sázavu. Asi se zjistilo, že stejná lávka na okruhu (přes Vltavu a Berounku) je "šlapající veřejností" využívána!
Myslím, že ji budou využívat i šotouši na focení k tunelu[biggrin]
Neděle, 25. června 2017 - 20:20:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1823
Registrován: 12-2007
honzaklonfar: Myslím, že hodně věcí se dělá proto, aby se zmírnil nesouhlas lidí se stavbou dálnice D3 ve Středočeském kraji, a to zejména v Posázaví. Proto je tam asi tolik tunelů, dále vysoký most přes Sázavu a také ta lávka pro pěší a cyklisty.
SůVo
Pondělí, 26. června 2017 - 13:07:47  
Neregistrovaný host
37.188.226.33
Wagon: [ok]

Jináč, chápu, že by tu někteří "hlavouni" hýkali radostí, kdyby tu dálnici měli před voknama se sjezdem rovnou do garáže a prožívali u toho ejakulativní stavy, když jiným, kterých se to bezprostředně dotýká nadávaj do ekoteroristů.
Tak pan Pikehead st. se měl tak špatně,koukám, že vyštudoval (zadáčo) vysokou školu a postavil si domek (nó, oproti jiným, co byli fakt persekuovaní to je fakt darda). Opravdu zábavná rybka jste.
Pondělí, 26. června 2017 - 14:36:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2437
Registrován: 3-2004
SůVo - 40let bydlím 120m od D1, zvyknete si taky [wink]
Vláďa42
Pondělí, 26. června 2017 - 14:42:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1707
Registrován: 9-2009
A těch pěkných polí kolem, na kterých jim začnou růst sklady a různé šmoulí kolonie...
Pikehead
Pondělí, 26. června 2017 - 14:46:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3091
Registrován: 3-2007
Wagon: Fakt si myslíte, že to je důvod tunelů? Proti hluku jsou tam párkrát zmiňovány zemní valy a PHS, ale i z vizualizace je vidět, že pár vesniček dostane dálnicí pěkně na prdel. A to se samozřejmě všude řeší jen hluk, nikoliv exhalace.

SůVo: Hele já vím, že manuální práce na státní dráze úplně nepodporuje rozvoj kognitivních funkcí, spíš naopak, ale co mají Tvoje "argumenty" kurva má společnýho s tím, o čem jsme se bavili?
Pondělí, 26. června 2017 - 15:11:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13953
Registrován: 5-2002
SůVo: vyštudoval (zadáčo) vysokou školu
Děkuji za ukončení nejistoty, kam si Vás mám zařadit... [crazy]
SůVo
Pondělí, 26. června 2017 - 15:59:12  
Neregistrovaný host
37.188.226.33
... že manuální práce na státní dráze úplně nepodporuje rozvoj kognitivních funkcí, spíš naopak ...
Mluvíte o sobě, jo - no, na vaši úroveň lze spadnout docela snadno. A mimochodem, my se spolu nebavíme, Vy ten pocit máte?

Děkuji za ukončení nejistoty, kam si Vás mám zařadit
Je mi úplně jedno, kam si mě ráčíte zařadit. Každej halt ty možnosti neměl, to ovšem neznamená, že když celej život poctivě pracoval, staral se o rodinu musí pak na starý kolena v důchodu makat taky, aby nedřel bídu s nouzí
Pondělí, 26. června 2017 - 16:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13954
Registrován: 5-2002
SůVo: Každej halt ty možnosti neměl
Moje životní zkušenost praví, že kdo ty možnosti opravdu neměli (např. z důvodů perzekuce), ten podobné poznámky o VŠ zadáčo z úst nevypouští.
Nejplnější tlamu jich mívají ti, kdo byli hloupí nebo líní nebo obojí...
Pondělí, 26. června 2017 - 18:53:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1571
Registrován: 4-2010
SůVo
Výstavba D3 je o nutnosti ji postavit a že pak tato dálnice někudy védst musí. To není o žádném chtění. Ale jen ten kdo přílušné silnice nevyuživá a nežije v jejím okolí. Tak může prohlásit, že vlastně dálnice není třeba.
Úterý, 27. června 2017 - 08:38:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 879
Registrován: 2-2006
A těch pěkných polí kolem, na kterých jim začnou růst sklady a různé šmoulí kolonie...
Začne jim tam růst to, co si tam sami povolí.
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Úterý, 27. června 2017 - 09:51:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4593
Registrován: 9-2005
Před časem tady zazněly hlášky, jak pomalu se dnes staví a jak rychle šla stavba původní železnice. Teď jsem si vzpomněl, že BmBČ před několika lety napsal sérii článků o výstavbě železnice v ČB a přestavbě stanice v letech následujících. Když si to přečtete zjistíte, že to s tou rychlostí nijak slavné nebylo. Desítky let...
Počátky železnice v Českých Budějovicích (1.část)
Vláďa42
Úterý, 27. června 2017 - 10:21:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 9-2009
Bobek: pár drobných do kapsy starosty a mám o osudu těch vesnic jasno.
Úterý, 27. června 2017 - 12:54:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 881
Registrován: 2-2006
No a starosta se volí nebo přistane v kosmické lodi z Marsu?

(A má to být důvod, proč to nestavět?)
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Úterý, 27. června 2017 - 21:30:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4594
Registrován: 9-2005
Pozdě ale přece.
http://zpravy.idnes.cz/snemovna-novela-stavebniho-zakona-d58-/dom aci.aspx?c=A170627_174048_domaci_kop
P_v
Středa, 28. června 2017 - 12:46:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1818
Registrován: 5-2002
Plešoun: Jak jsem pochopil z obsáhlejších výcuců v jiných denících, bude to mít následek zcela opačný. Občanské spolky budou moci i nadále do řízení vstupovat, ale pouze z titulu ochrany přírody, protože tato možnost je i nadále umožněna jiným zákonem. Zamezila se možnost účasti z všeobecných důvodů. Takže křeček i nadále bude moci sabotovat stavbu dálnice, ale až si někdo ve vašem sousedství usmyslí stavět (doplňte cokoli co vám naruší komfort bydlení), máte smůlu.
Středa, 28. června 2017 - 13:56:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4759
Registrován: 9-2005
Plešoun: Bohužel se domnívám, že jde téměř ryze o negativní změnu. Jak píše P_V. Dokonce i někteří politici, co to prohlasovali, se teď tahají za nos. Co se týče rychlosti procesů, tak se neurychlilo nic, ani lhůty, ani postup, ani počty razítek.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Středa, 28. června 2017 - 17:08:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11712
Registrován: 8-2004
Bohužel...slušelo by se dodat.[sad]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 28. června 2017 - 17:40:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1828
Registrován: 12-2007
Pokud je mi známo, budou moci i nadále v územním řízení vystupovat jako dotčené osoby např. sousedi. Ale asi nebudou moci nějaké tzv. zelené spolky bránit tomu, aby si někdo na soukromém pozemku u domu postavil záliv na popelnice, jako tomu bylo dosud. A pokud se týká velkých staveb, včetně např. všech nových železničních tratí, tak tam se bude moci veřejnost vyjadřovat v rámci procesu EIA stejně jako dosud. Pouze investor bude moci všechna řízení - Posuzování vlivu na životní prostředí, územní a stavení spojit, a veřejnost se bude moci vyjadřovat k tomuto spojenému řízení, nikoliv ke každému jednotlivému zvlášť.
P_v
Čtvrtek, 29. června 2017 - 00:21:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1819
Registrován: 5-2002
Jak je definován soused?
Čtvrtek, 29. června 2017 - 05:36:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4595
Registrován: 9-2005
To záleží na tom, kterỷho myslíš. Esli toho vlevo - necelejch 40, svobodnej.... anebo naproti - důchodce se psem a manželkou, též düchodkyní. Ale Franta má zas jiný. To je pak těžko definovat přesně. Chtělo by to zákon. Jasně, dáme návrh.
Čtvrtek, 29. června 2017 - 08:31:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1832
Registrován: 12-2007
Já bych definoval souseda jako někoho, kdo se mnou sdílí hranice mého pozemku, bytu apod., a dále někoho, kdo je stavbou bezprostředně ovlivňován. Asi jinak bych definoval sousedy u dvoupodlažního rodinného domu, kde ve vzdálenosti sto metrů už žádný bezprostřední vliv stavby neexistuje, a jiné je to u dejme tomu dvacetipatrového mrakodrapu, kde stín stavby zasahuje dost daleko. Podobně to může být s hlukem, něco jiného je zase rodinný domek, a něco jiného je třeba pila. Ale faktem je, že třeba asi 300 metrů od mé chaty je jiná chata, která nás nijak hlukově nerušila s výjimkou smíchu sousedky, který byl i na těch 300 metrů slyšet. Ale to jsme vcelku tolerovali, protože se sousedka nesmála každý den.[happy]
Pikehead
Sobota, 01. července 2017 - 16:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3098
Registrován: 3-2007
Wagone, tak trochu zpátky do reality. Na stránkách hnutí Duha píšou totéž, na co tu dříve upozorňoval T.H., tj.:

Poslanci změnili ustanovení § 70 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A to znamená, že nově nedovoluje spolkům účastnit se územních a stavebních řízení. V praxi jsou to přitom právě spolky, které jsou pro místní občany jedinou možností, jak se mohou vyjadřovat ke stavbám či kácení stromů v jejich okolí. Jednotliví občané se účastnit řízení nemohou, pokud nevlastní v bezprostředním okolí stavby pozemek.

Vyjádření katedry práva ŽP pražské Právnické fakulty připouští, že účast občanských sdružení byla nadstandardní, ale právě proto, že si tím původní autor zákona chtěl ušetřit práci a drbání se s jednotlivými občany.

Nedošlo tedy k vyškrtnutí "vyděračských neziskovek" a přidání "sousedů", které jste tak obšírně popsal, ale došlo k faktické ztrátě možnosti zapojení se do potenciálně zásadních změn v okolí. "Soused" je chápán velmi restriktivně jako majitel přilehlého pozemku.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Sobota, 01. července 2017 - 20:44:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1839
Registrován: 12-2007
Pikehead: Nevím přesně jak je to s kácením stromů mimo les, ale pokud vím, tak pokud se nejedná o ovocné stromy anebo stromy do určitého průměru, tak jejich pokácení musí povolit obecní úřad. Myslím, že žádný obecní úřad by nepovolil pokácení památného stromu, pokud by nehrozil jeho pád. Takže určitá záruka, že se nějaký význam strom nepokácí tady je. Pokud se týká staveb, tak samozřejmě by je měli odsouhlasit ti, kterých se to týká, což jsou především bezprostřední sousedé. Ale kdyby se jednalo o nějaký mrakodrap, tak si myslím, že by se měli vyjádřit i ti, kteří jsou jím zastíněni. Ale pokud je stavba v souladu s územním plánem, tak proč by neměla být povolena. Představte si takovou situaci, že si koupíte pozemek o výměře 1200 čtverečních metrů ve vilové čtvrti, kde je výstavba nízkopodlažních domů povolena. Na pozemku si chcete postavit dvoupodlažní vilku. Stavbu projednáte s bezprostředními sousedy, kteří vůči stavbě nemají žádné námitky. Ale stavba se nelíbí třeba sousedovi, který bydlí půl kilometru daleko, protože pojedete se svým autem po ulici, okolo jeho zahrady, kde dosud jezdí jen pár vilkařů. A ten by se rozhodl Vaši stavbu zablokovat a se 2 dalšími lidmi, kteří nemusí být vůbec z lokality, založí zelený spolek a bude Vás buzerovat, protože na Vaši zahradě viděl chráněnou ještěrku. Nevím jakým právem by měl nějaký vzdálený soused zasahovat do stavebního řízení. Tady v Praze 6 jeden majitel rozsáhlé usedlosti (několik tisíc metrů čtverečních) prohlásil, že kdyby tu usedlost vlastnil před 20 lety, tak by nepovolil výstavbu vilek, které jsou právě zhruba 500 metrů od jeho usedlosti. Asi proto, aby na usedlosti měl nerušený klid. Ale jakým právem mají tzv. zelené spolky zasahovat do práv majitelů pozemků, kteří si chtějí postavit domek dle územního plánu, jestliže tato stavba bezprostředním sousedům nevadí? To je flagrantní narušení soukromého vlastnictví!
Emil Švec
Sobota, 01. července 2017 - 21:27:07  
Neregistrovaný host
84.246.166.26
Wagon: Tohle si povíme, až se vás to začne týkat. Příklad. Bydlím v obci, kde je velmi častý výpadek dodávek vody, večer jste třeba 2 hodiny bez vody. Kanalizace, resp. čistička je stavěná na momentální stav obyvatel, při deštích nestačí. V lokalitě přeměněné na stavební pozemky za divokých devadesátek se rozhodlo postavit paneláky. Vzbouřila se proti tomu občanská sdružení. Stavby úspěšně blokují už léta. Je to špatně? Developera nezajímá neexistence školních zařízení, nedostatečná kapacita silnic. Jeho zajímají pouze stovky milionů, které chce uvolnit... Co byste s tím dělal Vy?
P_v
Sobota, 01. července 2017 - 21:33:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1822
Registrován: 5-2002
"kdyby se jednalo o nějaký mrakodrap, tak si myslím, že by se měli vyjádřit i ti, kteří jsou jím zastíněni"
Ovšem v zákoně asi nebude vymezení osob na základě úvahy, tam to je nějak jinak. Jak? (nevím, ptám se)
Pikehead
Sobota, 01. července 2017 - 22:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3103
Registrován: 3-2007
Myslím, že žádný obecní úřad by nepovolil pokácení památného stromu, pokud by nehrozil jeho pád.
Tak on ne každý zajímavý strom je automaticky památný, a kácí se všechno možné a nemožné - předpokládát osvícenost místních úřadů není úplně správné.

Vámi uvedený příklad se mnou polemizuje ve věci, o kterou mi vůbec nejde - nechci, aby do věci mohl hovořit "vzdálený soused", ale aby úřady musely do řízení zahrnout nejen sousedy hraničící pozemkem, ale okruh adekvátní předpokládanému dopadu stavby - což jste, jestli to správně chápu, sám požadoval. V zákoně toto není a workaround s občanským sdružením z něj novelizací vypadl. Proto je novela špatně.

A argumenty s ještěrkami úplně nechápu-při nálezu chráněného nebo ohroženého druhu se postupuje v souladu s metodikami, které si nastavuje AOPK se státní správou. O případu, že by někomu na pozemku 1200 m2 našli ohroženou žabičku a on tam nemohl stavět, jsem neslyšel. Pokud existuje obecný zájem daný ochranou přírody, často vycházející i z mezinárodních závazků, asi to nemůžeme označovat za "problém".
Pikehead
Sobota, 01. července 2017 - 23:44:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3104
Registrován: 3-2007
Tak ještě trochu historie: v původním stavebním zákoně z roku 1976 bylo explicitně řečeno, že se jedná jen o sousedy mající hranici. Na to existuje nález ÚS, který toto zrušil. V nálezu se velmi hezky probírá podstata problému "sousedství".

V novém stavebním zákoně je to definováno jako osoby, jejichž vlastnické nebo jiné věcné právo k sousedním stavbám anebo sousedním pozemkům nebo stavbám na nich může být územním rozhodnutím přímo dotčeno.

Zajímalo mě, jak se to tedy interpretuje v praxi. Fakticky se to neřeší a používá se taková vyjebávka - notifikují se veřejnou vyhláškou. No a kdo si nechodí číst nástěnky, má co? No peška...
Priapos
Neděle, 02. července 2017 - 07:40:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 10-2012
Pikehead:
"
nadjezdy na D1 se taky nebourají z plezíru...

"
Z plezíru samozřejmě ne, ale většinou je to vynuceno rozšiřováním dálnice D1, která pod nimi vede, nikoliv nekvalitním provedením. Nesnažte se tu podobnými „argumenty" vyrovnat se panu T.H., na jeho sofistikovanou demagogii nedosáhnete.
Pikehead
Neděle, 02. července 2017 - 09:47:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3106
Registrován: 3-2007
Priapos: Asi tu všichni víme, že "modernizace" je šaráda s cílem provést generální opravu D1 za prachy z EU. Takže máte pravdu, že bezprostředním důvodem demolic je rozšiřování.

Tady máte dva jasnější příklady: jeden z loňska Z textu si dovoluji upozornit na větu: Jeho konstrukce trpí typickými závadami objektů pocházejících ze sedmdesátých let. Do nosné konstrukce zatéká a její stav se zhoršuje. Druhým příkladem je most na křížení II/111 s I/3 a FJB v Bystřici, letos bouraný a znovu stavěný...

Nevím v čem mě srovnáváte s T.H., a co myslíte v tomto kontextu slovem "demagogie"... konstrukci nepravdivých závěrů?
Neděle, 02. července 2017 - 11:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1840
Registrován: 12-2007
Emil Švec: Pro územní a stavební řízení je jak známo zapotřebí desítky povolení různých úřadů. Domnívám se, že mezi ně také patří provozovatel místní vodovodní a kanalizační sítě. Rovněž obec by měla upozornit na nedostatečnost školských zařízení. Z těchto důvodů by podle mého názoru stavební úřad neměl vydat stavební povolení. Já spíše napsal o případu, kdy kapacita školských zařízení a vodovodní a kanalizační sítě je dostatečná. Bránit stavbě ve Vašem případě by tak měly především příslušné orgány veřejné správy, ne občanská sdružení, nyní spolky.
Pikehead: Osobně se domnívám, že pokud by někdo prokázal, že stavba významně ovlivňuje jeho život, tak by měl být účastníkem řízení. Konečně to uvádíte ve větě: osoby, jejichž vlastnické nebo jiné věcné právo k sousedním stavbám anebo sousedním pozemkům nebo stavbám na nich může být územním rozhodnutím přímo dotčeno . Ale bohužel se rozmohly takové spolky, které možná kdysi měly bohumilý cíl pro zlepšení životního prostředí v určité lokalitě, ale nyní jejich hlavním cílem je napadnout prakticky všechny žádosti o stavební řízení. Znám to ze zkušenosti z mého okolí.
Emil Švec
Neděle, 02. července 2017 - 17:05:25  
Neregistrovaný host
84.246.166.11
Rovněž obec by měla upozornit na nedostatečnost školských zařízení

Obec upozorňovat může na cokoliv, ale je jí to prd platné, protože peníze, které jí nikdo nedá a developer není blázen.

by podle mého názoru stavební úřad neměl vydat stavební povolení

Z našich zkušeností stavební úřad stanovisko obce přehlíží co to dá.

Bránit stavbě ve Vašem případě by tak měly především příslušné orgány veřejné správy, ne občanská sdružení, nyní spolky

Vzhledem k tomu, že české úřady fungují bez [zadnice] takto: https://www.youtube.com/watch?v=l8d7w8wCsl8 (nastavte si minutu 41:10 - 50:35), tak nemá cenu na ně spoléhat. Ten ouřada, co tam sedí, nikdy na místě nebyl a absolutně nezná provoz, natož ještě rozlišovat špičky a sedla provozu. Je značně naivní si myslet, že Vás úřad ochrání, když nedokáže ochránit ani krajinný ráz a udržitelný rozvoj. Na OÚ často sedí vidláci bez vzdělání nebo dobře "informovaní" lidé. Ty zajímá pouze dopad ne na krajinu, ale na peněženku...
Neděle, 02. července 2017 - 19:05:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5291
Registrován: 8-2012
většinou je to vynuceno rozšiřováním dálnice D1, která pod nimi vede, nikoliv nekvalitním provedením
O čem točíte, demagogu?
Jezdím X let po R10/D10, takže vidím průběžně, jak je to s kvalitou provedení socialistických dopravních staveb... tam byly a jsou všechny a) mosty na dálnici, b) nadjezdy nad ní průběžně rekonstruovány, bourány a přestavovány, protože "kvalitní provedení" (kolik asi chat se v okolí postavilo z cementu z nich?) nevydrželo leckde ani 30 roků. Aktuálně je zbořený most v Březině přes I/610 + rekonstruovaný ten přes trať, věčně se "opravuje" most přes Jizeru tamtéž, v posledních letech se boural nadjezd v Benátkách a přemostění na III/2754 v Brodcích (a taky třeba most nad Čechovou ulicí na průtahu Libercem)... a všichni se asi děsí toho, až bude potřeba sáhnout do mostu přes Labe v Brandýse.
Na té D1 to nebude jiné, "modernizace" je jen vhodná záminka.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Mir7
Neděle, 02. července 2017 - 22:02:27  
Neregistrovaný host
109.80.17.31
Zdravím,nevvíte kolik se přihlásílo společností na stavbu SuVo ,termín skončil tuším před týdnem.
Pikehead
Neděle, 02. července 2017 - 22:17:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3109
Registrován: 3-2007
T.H.: Asi tak...

Wagon: Určitě mě hřeje, že mám právo být účastníkem řízení, když mě o něm nikdo nenotifikuje a tím pádem přijdu o možnost se k věci vyjádřit. Pokud je územní řízení prověrkou bdělosti, tak je asi něco špatně...

Ten proces má v tomto zásadní faktickou chybu, zatímco ošetření "problémových" spolků je proti tomu problém v zásadě kosmetický.

A doufám, že v rámci napadnutí novely u ÚS dojde k vyčištění této zvrácené praxe a jasnému nastavení procesu určení dotčených osob i jejich notifikace.
Neděle, 02. července 2017 - 23:31:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1841
Registrován: 12-2007
Emil Švec: Já zase slyšel, že je špatné, že stavební úřady až příliš podléhají obcím. Konečně jsou zřízeny na obcích s rozšířenou působností, kde nad stavebním úřadem je tajemník, který sice musí být schválen krajským úřadem, ale navrhuje ho starosta. Pokud se týká kvality úředníků stavebních úřadů snad by měli mít minimálně stavební průmyslovku. Ale to je diskuse o celé státní správě. Pokud se týká krajinného rázu, i to je otázka. Staví se různé rozhledny a stezky v korunách stromů, myslíte si, že ty nějak zušlechťují krajinný ráz? Ale jistě, postavit uprostřed vilové čtvrti nebo vedle kostela osmipatrový dům je zvěrstvo. Nemyslím si, ale, že jakákoliv stavba, která je napadána různými spolky, silně mění krajinný ráz. A pokud se týká udržitelného rozvoje, o tom existuje sice řada publikací, ale myslím, že nikdo pořádně neví o co jde. Pokud by se dodržoval, tak by nikdo nikdy neměl souhlasit s dovozem biopaliv nebo jejich komponent z třetího světa. Ono i pěstování rostlin na biopaliva u nás je dost ošemetné. Protože je třeba vždy vypočítat, kolik surovin nebo energie se vydá na pěstování třeba řepky, kolik energie jde na její svoz a přípravu MEŘO (metylesteru řepkového oleje). Myslím, že po řádném výpočtu všech vstupů by se zjistilo, že použití řepkového oleje na biopaliva není vůbec ekologické. Víte, když se schvaloval Zákon o ochraně přírody a krajiny v devadesátých letech, tak se předpokládalo, že tehdy různá občanská sdružení opravdu upozorní na různá zvěrstva ve výstavbě. Postupem času ale některé spolky zjistily, že když zasáhnou se svými připomínkami, i když ty prakticky nebudou relevantní, do územního nebo stavebního řízení, tak i když své námitky neprosadí, tak to řízení pozdrží klidně i o rok nebo i o dva. Pokud to řízení prohrají, tak myslím moc toho nezaplatí. Ale pro stavebníka, malého soukromého nebo developera je to ztráta, takže raději zaplatí nějakou částku, aby ten spolek ty připomínky stáhl. A obávám se, že je řada takových spolků, které konečně mohou být financovány i z druhé strany, pokud nějaký bohatý majitel nemovitosti si nepřeje, aby se v jeho okolí stavělo.
Pikehead: Myslím, když se má stavět něco ve vašem sousedství, tak se to lidé dozví. Teď pomalu o každé stavbě, popř. o záměru stavby jsou informace na webu anebo na různých obecních tiskovinách. V mém okolí se moc nestaví, nicméně o všech záměrech v Praze 6 byla veřejnost dostatečně informována, jak např. o dostavbě polikliniky Pod Marjánkou, tak o zástavbě Vítězného náměstí anebo oblasti Bořislavka. Jinak s největší pravděpodobností novelu stavebního zákona podepíše pan prezident, protože má některé aktivisty rád jak osinu v [zadnice]. Pokud se najde dost senátorů, tak novela půjde k Ústavnímu soudu. Ten rozhodne. Obecně důvěřuji Ústavnímu soudu, protože ten moc nepodléhá ani politickým tlakům ani tlakům různých aktivistů.
Pondělí, 03. července 2017 - 18:35:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 373
Registrován: 5-2013
Mir7
Podání nabídek na stavbu Sudoměřice - Votice je tč. posunuté na 24. 7. 2017.
Mir7
Pondělí, 03. července 2017 - 20:13:08  
Neregistrovaný host
109.80.17.31
K.A.F Díky za informaci.
Čínskej
Čtvrtek, 06. července 2017 - 17:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1616
Registrován: 3-2012
Jezdím X let po R10/D10, takže vidím průběžně, jak je to s kvalitou provedení socialistických dopravních staveb...
Ja jezdim X let po rakouske A1 a pri modernizaci, zhruba o deset let drive nez u nas, se zbouraly take temer vsechny mosty. Vesmes stavby ze 70. let... A ted se v tom vyznejte...
Pikehead
Čtvrtek, 06. července 2017 - 18:25:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3113
Registrován: 3-2007
Že by se jim tam - tentokrát skutečně - nevešel ten třetí pruh? [proud]
SůVo
Čtvrtek, 06. července 2017 - 19:16:12  
Neregistrovaný host
82.117.130.29
Jak by nejspíš řekl Jára Cimrman: "A nebudou tři pruhy brzy málo?"
MickeMouse
Pátek, 07. července 2017 - 12:38:19  
Neregistrovaný host
185.16.181.248
A kvalitu současných stavebních postupů ukazuje estakáda přes soutok Berounky a Vltavy na D0 (dosud nepřevzato, jedna nájezdová rampa se mezitím prosedla), padesátka v čerstvě rekonstruované Hostivaři či 3. koridor mezi Plzní a Chebem.
Takže odložme ideologicky zabarvené brýle a bavme se o faktech.
Pikehead
Pátek, 07. července 2017 - 15:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3116
Registrován: 3-2007
Zapomněl jste ještě dodat patky trakce v Poříčanech, tu dálnici u Ostravy, D11 u Chlumce, podchod v Klánovicích, Jablunkovský tunel a třeba propady tunelu Blanka.

Nicméně ani tyto stavby nejsou důkazem toho, že "dneska se staví nemlich stejně nahovno jako dřív", protože technologie i technologická kázeň jsou o několik lig jinde...
Pátek, 07. července 2017 - 15:26:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7113
Registrován: 4-2003
tu současných stavebních postupů ukazuje

Inteligenci ukazuje mj. schopnost správně zobecnit náhodná pozorování na obecný jev.

Jestli si vážně myslíte, že se dneska staví stejně blbě jako v 80. létech minulého století, tak jste vážně dost mimo.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Simba
Pátek, 07. července 2017 - 17:53:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2491
Registrován: 7-2008
... protože technologie i technologická kázeň jsou o několik lig jinde...

[lol]
humoristo, se na tu "kvalitu" veřejné zakázky přijeď podívat - tak by to nezmrvil ani učeň prvního ročníku předmětného ústavu. A to jsou jen "maličkosti" v podobě zmrvených "futer", dveří, oken, dlažby, obrácených rozvodů vody atd., atd. - se pak nedivím, že jim padají mosty, sesouvají svahy, vlní dálnice a kroutí koleje