Diskuse » Železnice » 4. koridor » Archiv diskuse 4. koridor do 27. 3. 2017 « předcházející | další »

Archiv diskuse 4. koridor do 27. 3. 2017

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 24. února 2017 - 08:12:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6837
Registrován: 4-2003
Kdyby totiž nebyli soudruzi blbí a dali šanci mladým a odborníkům větší slovo,

Dovoluji si upozornit, že se to stalo 17.11. 1989 a mladí & odborníci celý ten nereformovatelný skanzen poslali do [zadnice]e i se soudruhama. Za ty mladý jsem se toho dovolil i svým skromným dílem účastnit a abslutně toho doteď nelituju.

Jesli si myslíte, že bylo v silách reálsocíku jezdit víc jak 120 km/h (někde), tak jste úplně mimo. Na to tady chybělo absolutně všechno a jediný co nechybělo byly vesměs nerealizovatelný malůvky. A ani stav svršku na velkém ŽZO nebyl žádný zázrak, jakkoliv proti běžný síti to byla supertrať.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Kreativec
Pátek, 24. února 2017 - 11:22:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 7-2015
Myslím, že to minimálně ve vztahu ke 4. koridoru trochu přeháníte. Ano, žabotlamy mezi Prahou a Benešovem drncaly, i když já si to živěji vybavuji až z 90. let (možná jsem takovým věcem dřív nevěnoval pozornost). Ale mezi Benešovem a Budějovicemi do toho nějaké peníze a úsilí šly, rozhodně nebylo cokoliv totálně na spadnutí, rozpadnutí, k pozvracení odpudivé, daleko za životností atd.. Stavbě koridoru na vyšší rychlost než 100 bránila hlavně nákladní doprava, která kapacitu vyčerpávala hodně, ne že ne. V každé stanici byly všechny koleje dál od výpravní budovy pořád plné, a to ne jen správkovými vozy. Asi taky nebyla v Československu firma schopná vyrobit třeba pružné svěrky, ale to nebyl ten hlavní důvod.

Pane Simbo, Váš zájem o historii a Sitzfleisch na archivní práci je hodný obdivu a uznání, ale z těch informací nejste schopen dojít k žádným jednoznačným závěrům. Buď si sám v jediném odstavci protiřečíte, když třeba říkáte, že minulý režim nemohl nic dělat a hned vzápětí vyjmenujete, komu všemu měl dát šanci, nebo vypouštíte bezobsažný slovní salát, který má jediný účel dělat ze všech ostatních blbce, protože neviděli co Vy a zbytečně přemýšlejí. Viz Odborné závěry byly jasné a vcelku pochopitelné. To je celé, jen trouba by v tom hledal něco víc než to je. Co si s takových výkřiků mám odnést? Je to škoda, protože když se soustředíte na fakta místo svých zjitřených emocí, máte co říct a rozumní lidé se nechají přesvědčit, aby se na minulost dívali střízlivěji.
Tolik ve stručnosti.
Mladějov
Pátek, 24. února 2017 - 11:31:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9672
Registrován: 3-2007
>Stavbě koridoru na vyšší rychlost než 100 bránila hlavně nákladní doprava, která kapacitu vyčerpávala hodně, ne že ne.

Ano. A proto se třeba na 220 nepostavil za 40 let bolševika ani metr druhé koleje [wink]

Když tedy chyběla ta kapacita tratí.
Pátek, 24. února 2017 - 11:38:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13142
Registrován: 5-2002
Simba: co tam tedy bylo za svršek, by mě opravdu zajímalo
Celkem nic neobvyklého, akorát nebyl tak zatíženej a byl čas na jeho údržbu.
Nějaké extra konstrukce se zkoušely snad na malém okruhu na přední rovince, pokud se nepletu.

Kdyby totiž nebyli soudruzi blbí a dali šanci mladým a odborníkům větší slovo, šli čínskou cestou, mohli být u vesla dodnes
Jenže soudruzi blbí byli a v průběhu let dokonce nacpali 8 semestrů povinnýho marxáku na všechny vejšky, takže najednou bylo docela dost lidí, kteří věděli velice přesně, o co těm šmejdům jde. Proto se nakonec v roce 1989 stalo to, co se stalo.
Pikehead
Pátek, 24. února 2017 - 20:13:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2822
Registrován: 3-2007
Díky chlapi, snad si to přečte víckrát a budeme mít zase na čtvrt roku klid...
Simba
Sobota, 25. února 2017 - 00:12:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2464
Registrován: 7-2008
Pike pojede na čtvrt roku na Broumovsko pedagogicky proškolit otovické, aby konečně svolili k obnovení přeshraniční tratě? To by se mi líbilo [wink]

Zdvoukolejnění jako nepotřebné z důvodu nízké frekvence bylo příčinou, proč byla 2.kolej v úseku Votice - Benešov záhy po svém částečném položení ve dvacátých letech snesena. Do konce padesátých let nebyla frekvence vlaků mezi Tá a Bn vyšší jak 50 pravidelných vlaků za 24 hodin. Ekonomická zpráva z roku 1974 uvádí max. kapacitu 80 vlaků/24 hod.,která není naplněna. Zápisníky volnosti z druhé půle 80.let výše zmíněnou max. kapacitu naplňují jen zřídkakdy a to včetně jízd odpojených postrků a přípřeží na oba směry z vrcholu tratě ve Střezimíři. To jen pro pořádek. Zda to mezi Táborem, Veselím, příp. Budějovicemi/Velenicemi bylo jiné, na to tady musí statistiky předložit někdo odtud. Není možné, aby se jeden člověk zabíral primárně celou tratí, neřku-li všemi archiváliemi, rozprostřenými po x-archívech, včetně fondů momentálně (a ještě dlouho) nedostupných.
Bram je v podstatě jediný, kdo tu řekl nějaká fakta (obdobně Hajnej, když zrovna má dobrou náladu [happy]) a je vidět, že ty možnosti stran svršku tu byly a byly reálné. Ano, byla tu silná nákladní doprava, která v podstatě rychlost vyšší jak 120 nepožadovala (ona se nepožadovala všeobecně, 120 byla ikonická číslovka po celou existenci ČSD) a zatíženost mnohých tratí tak byla na maximu, zejména pak ve směru západ - východ. Rozdíl je jen jediný - tehdy se po tratích proháněly náklady a dnes nestačí kapacitně osobce a na silnicích nás se.ou tisíce kamionů, především tranzitních, což EU nijak neřeší. Česko už pak vůbec ne, ač možnosti tu jsou a třeba část přeprav zboží z Číny se po železnici již realizuje nějaký ten pátek [ok]

O první návštěvě pendolina se již po převratu psalo zde, pro ty, co třeba ještě nečetli. Kdo chce, může některé techničtější věci po "grygarovsku" osvětlit v komentáři pod článkem. případně i zavzpomínat, je-li tu někdo, kdo byl u toho. Bylo pak ještě několik dalších návštěv dalších modelů těchto naklápěcích jednotek, lobbování za jejich pořízení a důvody, proč tomu tak bylo jsou jasné. Zda bylo špatné či dobré rozhodnutí jít touto cestou je věc názoru.

(Příspěvek byl editován uživatelem simba.)
Kreativec
Sobota, 25. února 2017 - 00:37:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 7-2015
Zápisníky volnosti z druhé půle 80.let výše zmíněnou max. kapacitu naplňují jen zřídkakdy

Takže v některých dnech byla celá kapacita tratě vyčerpaná? To by k odůvodnění druhé koleje mělo stačit.
Já si z dětství v 80. letech především pamatuju, jak jsem se díval na vlaky z nadjezdu v Měcholupech a nedalo se od toho odtrhnout, protože tam jezdil jeden 30 vozový špagát za druhým. A to bylo na dvoukolejce. Tak se mi nezdá, že by za Benešovem mohla být taková kapacitní rezerva.

Mladějov: zdvoukolejnění proběhlo v úsecích Dobřejovice-Chotýčany a Ševětín-Dynín. A příprava (rozšíření tělesa) byla i mezi Chotýčanami a Ševětínem.
Tolik ve stručnosti.
Simba
Sobota, 25. února 2017 - 01:04:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2465
Registrován: 7-2008
Kreativec: jj, nápodobně u Břeclavi na hlavním čsl.tahu v době bez autobloku. Jeden vlak za druhým. 120 vlaků za 24 hodin ÚDAJNĚ nebyl vůbec žádnej problém. Nikdy jsem to neověřoval, zda to bylo až takové hutné. Máme tady sice sběratele SJŘ apod., ale mnohem vypovídatelnější hodnotu by měla dokumentace dopravní, nejlépe "plachty" z dopravních kanceláří pánů a paní výpravčích. obávám se, že z doby "až dosloužím, chci do sběru" (což bylo jinak nepochybně zásluhyhodné heslo) se nedochovaly hodnotnější kousky, natož tyto (stačil by vzorek).
Sobota, 25. února 2017 - 01:23:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6970
Registrován: 4-2003
Simba: jj, nápodobně u Břeclavi na hlavním čsl.tahu v době bez autobloku. Jeden vlak za druhým. 120 vlaků za 24 hodin ÚDAJNĚ nebyl vůbec žádnej problém.

Jen to bylo šíleně neekonomické, potřeba personálu ohromná, potřeba lokomotiv a vozů také. V případě jednokolejných tratí i neskutečná spotřeba energie - samé rozjezdy. Tohle vše někdo musel zaplatit a jestli něco nemohlo přežít dlouho 17. listopad 1989, tak to byl právě tento bordel na kolečkách. Čtvrtstoletí trvá náprava tohoto stavu a ještě to není zdaleka u konce [crazy].

Je to hezky vidět i v případě osobní dopravy - s mnohem méně vozidly se udělá mnohem více muziky, než v roce 1989 [wink].


je vidět, že ty možnosti stran svršku tu byly a byly reálné.

Vzhledem k tomu, že se po válce udělal krok vzad a místo Němci zavedených žebrových podkladnic se začaly opět používat podkladnice rozponové a tento idiotský trend vydržel až do osmdesátých let, tak reálné nebylo nic. Rozponové podkladnice jsou pro udržení geometrické stability kolejnic pěkné svině - nejsou li dotaženy šrouby, kolejnice si tam tancují, jak chtějí, tedy záležitost nevhodná pro vyšší rychlosti - údržbově velmi náročné a tedy i drahé. Prostě všechno blbě, zcela nelogicky se tím zasrala po válce opět celá síť a na nerekonstruovaných úsecích trati Praha - České Budějovice se rozponové podkladnice vyskytují dosud [crazy].
Sobota, 25. února 2017 - 01:41:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13155
Registrován: 5-2002
Simba: je vidět, že ty možnosti stran svršku tu byly a byly reálné
K tomuto bych si dovolil ocitovat jeden z bonmotů mého prvního šéfa: Elektronické součástky, ploché střechy a žebrové podkladnice sahají až na dno sil reálného socialismu.

Možnosti svršku dopadly v reálu tak, že když jsem se díval z okna na sousední kolej, tak se odlesk světla na hlavě kolejnice skokově měnil každých 25 metrů, i když byly svařované. Další polibek smrti jim dával spodek, který obvykle trpěl špatným odvodněním, které zas bylo neblahým důsledkem "zlepšováku" necrcat se s odklizovkou a sypat habrajz z čističky rovnou na pešunk.
Na okruhu se tenhle bordel neprojevoval mj. proto, že tam bylo mnohem snadnější při údržbě nejezdit (oproti dnešku tam bývaly doby, kdy se nehlo ani kolo).

120 vlaků za 24 hodin ÚDAJNĚ nebyl vůbec žádnej problém.
Na dvojkolejce by to problém být opravdu neměl, zejména pokud by to bylo za oba směry.
Sobota, 25. února 2017 - 07:34:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6972
Registrován: 4-2003
Hajnej:Možnosti svršku dopadly v reálu tak, že když jsem se díval z okna na sousední kolej, tak se odlesk světla na hlavě kolejnice skokově měnil každých 25 metrů, i když byly svařované. Další polibek smrti jim dával spodek, který obvykle trpěl špatným odvodněním, které zas bylo neblahým důsledkem "zlepšováku" necrcat se s odklizovkou a sypat habrajz z čističky rovnou na pešunk.

Že to šlo při vynaložení jistého úsilí dělat tak asi o 300 procent lépe, dokazuje třeba úsek Lovosice - Ústí nad Labem. Zde je jsou skoro všude pražce SB8, které zde byly znovupoužity při rekonstrukci těchto úseků, aby to asi nestálo tolik. Kolejnice jsou zde nové, přičemž ty současné jsou zde nejspíš již déle, než R65, které zde byly spolu s vše zmíněnými pražci SB8 vloženy někdy v druhé polovině osmdesátých let. Svary nejsou vytlučené, v kolejích neroste tráva a nejsou zde blaťáky, kterých tu před rekonstrukcí bylo požehnaně. A to ještě nepočítám, že sloupy trakčního vedení jsou zde vesměs původní a jsou akorát natřené, aby to tak blbě nevypadalo [biggrin].


K tomuto bych si dovolil ocitovat jeden z bonmotů mého prvního šéfa: Elektronické součástky, ploché střechy a žebrové podkladnice sahají až na dno sil reálného socialismu.

Co zrovna na žebrové podkladnici bylo tak problematického, že to sahalo na dno sil reálného socialismu? [coze]

To by mne zajímalo, protože mi fakt bylo (a dodnes je) záhadou, že ještě v osmdesátých letech se vyráběly pražce SB5 na rozponové podkladnice T5 a že se tento cirkus vesele cpal do traťových kolejí [crazy].
Honza_-_St.
Sobota, 25. února 2017 - 10:17:42  
Neregistrovaný host
83.240.79.58
Vážení, můžete se vztekat jak chcete, ale pravda je taková, že za socíku se toho na železnici udělalo daleko VÍC, než po tom odporným převratu, ke kterýmu nemělo nikdy dojít. Jak někdo může tak nehorázně lhát a tvrdit, že se tehdy na tratích udělalo prd, to nedokážu pochopit. Koneckonců modernizace byly plánovaný už na konci 80. let, a došlo by k nim, i kdyby žádnej převrat nebyl (KÉŽ BY). Jen by se to obešlo bez nesmyslných redukcí staničních kolejí a leckde bohužel i stanic, snižování traťových oddílů a dalších nesmyslů, naopak by se přidávaly koleje i jinde, než mezi Benešovem a ČB. Mimochodem, kdy že se to zdvoukolejnily ty dva úseky mezi Veselím a ČB? Že by právě na konci 80. let?
Mladějov
Sobota, 25. února 2017 - 10:31:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9688
Registrován: 3-2007
Honza_-_St.: pravda je taková, že za socíku se toho na železnici udělalo daleko VÍC, než po tom odporným převratu, ke kterýmu nemělo nikdy dojít.

Hezké.
Sobota, 25. února 2017 - 10:37:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6975
Registrován: 4-2003
Ajejej, rudá stejnosměrná vzteklina Honza_-_St. přilezla už i sem [biggrin].

K odstavení KSČ od moci v roce 1989 naštěstí došlo a na tom rudá stejnosměrná vzteklina Honza_-_St. nic změnit nemůže, protože nemá stroj času [rofl].

Mimochodem, kdy že se to zdvoukolejnily ty dva úseky mezi Veselím a ČB? Že by právě na konci 80. let?

Ano, na konci 80. let a jen kvůli výstavbě elektrárny Temelín, kam se vozilo hodně materiálu - s tím se svezlo i částečné zdvoukolejnění úseku České Budějovice - Číčenice a kdyby nebylo výstavby Temelína, žádná druhá kolej na jihu Čech by nikde nebyla.

Ovšem nějak nám rudá stejnosměrná vzteklina zapomíná, že druhá kolej se nám tu natáhla po převratu i do míst, kam soudruzi raději zapíchali sloupy, aby tam ta druhá kolej být nemohla, ačkoliv tam těleso pro ní bylo místo - úsek z Benešova do Votic [crazy].
Bobmaster
Sobota, 25. února 2017 - 11:01:20  
Neregistrovaný host
217.196.116.97
Mladějov: moc teda ne [crazy] pán je evidentně zastánce dvojkolejných tratí z uhelných pánví směr východ, každé druhé stanice na 1. tahu v provedení elmech, výhyben se singalisty (viz trať z Prahy přes Zličín do Hostivic než to tam zrušili), třicítek přes každou čtvrtou výhybku (v hlavních kolejích) a podobných radovánek. A jak to tehdy v radostném socialismu vypadalo vidím z každého filmu té doby, kromě propagandistických perel typu Chalupáři nebo Tři chlapi v chalupě/na cestách.

Lepší nebo horší než teď to nebylo, prostě to bylo poplatné době. Jsem fanoušek starých časů, ale tohohle ne [nene]
Sobota, 25. února 2017 - 11:51:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2388
Registrován: 3-2004
Teda číst tyhle rudý žvásty zrovna 25.února... [kladivo]

120 byla ikonická číslovka po celou existenci ČSD
A proto se přes všechny stanice (na tratích, kde byla traťová 120) jezdilo max. 100...
Sobota, 25. února 2017 - 11:54:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10873
Registrován: 5-2004
Ono bez ideologie to je ale trosinku jiny. 41 let sociku kontra 27 let budovani svetlych zitrku (jo, uz budujem hnedle 2/3 toho sociku) treba z hlediska vozidel znamenalo tehdy 2-3 obmeny vozovyho parku (2 generace motoraku, elektrik dc, 3 generace vagonu "od rybaku a osmidveraku po honekry"). Vse "z vyroby", nikoli aby v nemcich a rakousku usetrili za srotaci (jedno jestli statni nebo soukromi dopravci). Ani se tehdy neprovozovaly 2-3 rekonstrukce po vzoru "z Bh udelame Bhee, pak Bpee s klimou a pak i s is a wifinou". Nebejt masin ze sociku na stridavine se nehne po 27 letech kolo (pri snehu a mrazu ani tech nekolik panteru).

Udelaly se koridory. Ani jeden ale po 27 letech neni celej neb nelahozevesky tunely a kralupy jsou ve stavu jak je komari zrekonstruovali v pulce 80- tejch. O useku z trebovy do brna kde budovatelum zitrku nevybylo ani na poloperonizaci model konec 60-tejch na 171 nemluve.

A az tu za par let budem mit vyroci 41:41 tak pokud se ho doziju budu moc zvedavej jestli bude stale soucasti 3. koridoru 171 s baboblokem a jednokolejna bustehradka na kladno.

No a ty pomaly- kdyz jsem v druhy puli ledna valil ececkem 160 do pardubic, nasustrovali jsme na pomalejch)(asi 6 od 50 po 10) skorem 11 minut...
Luboš_3.21
Sobota, 25. února 2017 - 11:54:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 963
Registrován: 4-2014
Padl tady názor a domněnka, že se před rokem 1989 udělalo na železnici více než dnes. Omyl. Před rokem 1989 se sice nějaké menší investice do sítě ČSD, dělali to ano, ale v takovém rozsahu jako dnes ani omylem.
V kolejišti se většinou prováděla jen rychloúdržba kolejiště, neboť nějaké dlouhodobé nepřetržité výluky aby se to udělalo kvalitně a pořádně nebyly na pořadu dne, protože nějaké delší zastavení dopravy bylo nepřípustné. Spíše se prováděli menší investice do TZZ a SZZ, ale pouze na vybraných hlavních tratích (na tyto tratě se většinou dosazovalo tehdy nejmodernější SZZ typu AŽD 71 buď s tlačítkovou nebo číslicovou volbou). Na vedlejších tratích a méně významných tratích zůstávala buď elektromechanika, nebo tam byl klíčový průmysl. Pouze velmi málo stanic v této skupině tratí mělo štěstí že se tam za velmi velkého urgování,připomínek a keců udělalo SZZ typu TEST.
Akorát my dnes přijde to, že ty rozsáhlé velkoinvestice přicházejí do železniční sítě v ČR pozdě, protože ty měli přijít tak před 25 lety, kdy ještě na těch tratích něco jezdilo a aspoň by se ta investice a ta modernizace splnila účel a dostalo by se jí pořádného využití. Protože dnes, když se do těch tratí nalijí miliardy, tak některé zmodernizované tratě zejí po většinu dne prázdnotou.
Sobota, 25. února 2017 - 12:47:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10874
Registrován: 5-2004
Spis ty innvestice tehdy byly vuci tehdejsi zejmena nakladni doprave nedostacujici. Oc byly mensi nebo vetsi nez dnes tezko odhadovat.

Na druhou stranu se az na nepotrebny ptakoviny typu velenice zadratovaly prakticky vsechny hlavni trate.

Tez podstatna cast hlavnich trati dostala autoblok. Kde ne tak neni dodnes viz 171:-D.

Treba ale temer celou 070 nekdy koncem 70 cekal novej svrsek v podani zel vojska pricemz delka nepretrzity vyluky by dnes sotva stacila na dva propustky viz vecne rozjebavany 160 a 200 kde by mela opet letos nastat oblibena nekolikatydenni velikonocni vyluka zdice - breznice...
Sobota, 25. února 2017 - 15:06:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 970
Registrován: 12-2007
Zápisníky volnosti z druhé půle 80.let výše zmíněnou max. kapacitu naplňují jen zřídkakdy
Co se týče využití tratě, mohu poskytnout údaje ze statistik, které se ve stanicích (Roudná a Soběslav) vedly do roku 2008. Jsou to součty projetých vlaků za rok vydělené počtem dnů v roce, tedy denní průměr. Je jasné, že třeba při výlukách nejel vlak žádný, ale jindy zase byly dny, kdy byly výluky jinde a po 220 jezdily odklonové vlaky, kterých bylo třeba 10 za den.
Mezi lety 1983 až 2008 bylo tedy maximum v roce 1992 - 75 vlaků za den. Takže kapacitu 80 vlaků za den nebyl problém občas překročit. Je to sice údaj z Roudné, ale obrázek o provozu si lze udělat. Pro porovnání je tam i rok 2016, roky 2009-2015 chybí.
Sobota, 25. února 2017 - 16:37:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3145
Registrován: 5-2002
Podle mě většina toho, co se za socíku udělala, bylo jen takové flikování a nebo to bylo polovičaté. To je příklad té elektrizace: akorát se natáhly dráty, nějaké větší úpravy se nedělaly. Tím nemyslím zrovna přeložky pro zvyšování rychlosti, ale třeba výměna zabzař (mechaniky v Říčanech, Heřmaničkách,... telefonika mezi Hradcem a Pardubicemi, pokud se nepletu, peronizace se dělala jen v okolí Prahy a podobně). Stejně tak ta výměna svršku na 070 je takové flikování, když na celé 070 bylo několik stanic s ručními výměnami, zato v Mnichově Hradišti se postavilo luxusní stavědlo.
autoblok. Kde ne tak neni dodnes Ústí - Dolní Žleb, Malešice - Hostivař - Votice + další úseky IV. tžk (jste zrovna v diskusi o trati, kde tohle neplatí[biggrin]), Stéblová - Opatovice (+ druhá kolej tam), Břeclav - Přerov, odb. Zádulka- Adamov, Havlobrod - Jihlava, Bohumín - Dětmarovice.
Vypsat úseky, kde se telefonika nahradila AHr, to si netroufám.
A taky bych rád věděl, které uzly dostaly za komančů takovou rekonstrukci, jako teď Děčín, Plzeň, Svinov, Přerov nebo Praha hlavní.
Já vím, ono se to plánovalo...[lol]
Klidně si kecejte, ale nemusí to jít tak snadno odhalit.
Kreativec
Sobota, 25. února 2017 - 17:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 7-2015
Je jisté, že investicím do železničních tratí z posledních 20 let se v českých zemích nevyrovná nic minimálně od počátku 20. století, kdy byl boom místních drah a došlo taky k zdvojkolejnění mj. Praha-Benešov, výstavbě mnoha honosných nádraží apod. Ale je třeba taky říct, že to je v první řadě důsledek účelové vázanosti dotací z EU; bez nich by trvalo socialistické flikování, ale mnohem menší, jak klesal význam železnice. Jak si náš současný systém poradí bez těchto externích berliček, to teprve uvidíme.
Tolik ve stručnosti.
Luboš_3.21
Sobota, 25. února 2017 - 17:04:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 964
Registrován: 4-2014
Za socíku, asi také hodně záleželo kdo byl v daném přilehlém úseku a ve stanici náčelníkem a jak kde měl styky a jak moc si to uměl pro svou stanici vydupat, podle toho se také nejspíš rozdělovali finance, takže v některé stanici šlo postavit luxusní stavědlo, v jiné stanici na stejné trati se ani třeba nepodařilo nahradit klíčový průmysl aspoň tím trochu lepším TESTEM, na některých stanicích šlo udělat RZZ AŽD 71, jinde ne.

Dnes dochází k velkým investicím do železniční sítě v ČR, ale jak se píše v předešlém příspěvku, nebýt dotace z EÚ, těžko by jsme asi dnes měli třeba zmodernizované úseky na trati Praha - Tábor - Č.Budějovice atd.,kdyby ty dotace nebyli, tak ve většině případů a s tím souhlasím by se ty zmodernizované úseky nacházeli dnes ve stejném stavu, tedy před modernizací - viz. třeba ten Tábor, tam by dodnes jistě ještě fungovala elektromechanika.(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Sobota, 25. února 2017 - 19:14:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4473
Registrován: 8-2012
nebýt dotace z EÚ
Jakože z Elektroúseku? [happy]
kdyby ty dotace nebyli, tak ve většině případů a s tím souhlasím by se ty zmodernizované úseky nacházeli dnes ve stejném stavu, tedy před modernizací
Za jaké peníze se dělal Děčín, Praha hlavní, Úvaly, Český Brod, Poříčany, Velim etc. etc.? Celá trať Česká Třebová - Brno? Ano, odsejpalo by to třeba pomaleji (a na druhé straně by se peníze nevyhazovaly za pičoviny typu elektrizace do Koutů nad Desnou), ale rozhodně nemůžete tvrdit "ve většině případů"...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 25. února 2017 - 21:48:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13160
Registrován: 5-2002
Bram: Co zrovna na žebrové podkladnici bylo tak problematického, že to sahalo na dno sil reálného socialismu?
Možná ani ne tak na podkladnici samé, ale na betonovém pražci pod ní, kterej musel vyjít na první dobrou, kdežto rozponky šlo obracet jako opice ořech, aby to nějak vyšlo...
Sobota, 25. února 2017 - 22:56:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13161
Registrován: 5-2002
TH: Za jaké peníze se dělala ... celá trať Česká Třebová - Brno?
No jo, ale to Vlčoun spláchne konstatováním, že " O useku z trebovy do brna kde budovatelum zitrku nevybylo ani na poloperonizaci model konec 60-tejch na 171 nemluve. "...

L3.21: Za socíku, asi také hodně záleželo kdo byl v daném přilehlém úseku a ve stanici náčelníkem a jak kde měl styky
Nebo taky na tom, kde se dal podojit vlečkař. Korelace RZZ/TESTů v severovýchodních Čechách s vlečkami je víc než nápadná: Příšovice, Libuň, Kunčice, později Hodkovice.
Zato v jiných stanicích byl dost často klíčovej průmysl a čtyřicítka na vjezdu: Bakov, Hradiště, Turnov, Brod, Paka, Mostek...
Bkp
Neděle, 26. února 2017 - 11:02:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7757
Registrován: 8-2003
Komunisti vyprojektovali a rozestavěli z Prahy-Smíchova do Plzně 93 km dlouhé dálniční spojení v meziměstském úseku trasovaném na rychlost 120 km/h, zatímco na 113 km dlouhé dráze nechali báboblok do Berouna a jako zlepšení postalili dráty a autoblok na zbytku trati a tím zabetonovali traťovou rychlost mezi 80 a 100 km/h.
Obdobně by šlo rozebrat většinu tahů v republice, takže asi tak o vztahu minulého režimu k železnici.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Pikehead
Neděle, 26. února 2017 - 12:22:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2827
Registrován: 3-2007
Komunistická zlepšení na železnici, která jsem zaregistroval v 2. polovině 80. let - bylo mi lehce nad 10:
- Košičan - nová Bee s hadry a šesti, umytý, teče voda, čety - Brigáda socialistické práce. Výrazně rychlejší než špinavé hrůzy přes Valachy.
- Novotou modře svítící Esa
- Robotronický tisk jízdenek
- Praha-Holešovice

Vše ostatní (Smíchov-Vrútky několikrát ročně) - zchátralost, flikovačky, špína, jízda "brzda/plyn", nepochopitelné pobyty všude možně...

Narozdíl od Simby mi nestačí uvědomění o potenciálu (asi by šlo mít tratě v lepším stavu, i v DDR to uměli), ale potřebuju k ocenění vidět něco reálného.
Neděle, 26. února 2017 - 12:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10878
Registrován: 5-2004
Pricemz tema dratama do plzne dosahli podobnou jizdni dobu jaka tam je dnes. Budejice na tom byly podobne (do lonska i lip). Kralupy jsou 27 let po plysaku soucasti 1. korytoru a jiste jeste nejmin 10 let pridaj ("bude vrt").

Do koridorovy podoby po plysaku prestaveny letovice a brezova jsou jen tresnicka na dortu.

Mch tu dalnici na plzen staveli komanci tam kde byl tehdy velkej provoz, tj od prahy a plzne. Srovnej s dneskem a koridorem tam kde je provoz nejslabsi a prinos nejmensi kontra neresenej davno limitujici a to postaveny degradujici usek u prahy.
Bkp
Neděle, 26. února 2017 - 12:46:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7758
Registrován: 8-2003
Bože, JD Ex Smíchov - Plzeň před koridorem 1:27, po RoPl 1:04, se Smíchov - Beroun 0:59.
Zastydlý obdivovatele minulých pořádků to nepřesvědčí, píšu to pro ostatní, ať se to neplete.
Největší přínos je kde? Co třeba tam, kde dojde ke zkrácení trati o 6 km, které tak den co den stovka vlaků nebude muset ujet?
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Neděle, 26. února 2017 - 12:55:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4483
Registrován: 8-2012
Komunisti vyprojektovali a rozestavěli a skončili v Berouně. Směrem z Prahy na sever (D8) nedostavěli nic, na východ skončili v Poděbradech (Libicích). O jihu vůbec nemluvě, o Moravě nemluvě. Vlastně jediný smysluplný čtyřpruh krom D1/D2, který se postavil celý *), byla R10, protože Štrougal měl na Jizerce chalupu. Ano, i ve stavitelství silnic to stálo pěkně za hovno, ne že by železnice byly nějakou výjimkou - spíš potvrzením celkového úpadku.

*) nepostavil; chyběl úsek mezi exity Březina - Příšovice, protože centrální plánování nebylo schopné postavit most přes Jizeru v tamním podloží - "tekutých píscích"

Vlčoun spláchne konstatováním
Konzistentní hlasatel tezí "dřívbylolíp" a "stojítozahovno" logicky nemůže jinak...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
P_v
Neděle, 26. února 2017 - 14:21:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1725
Registrován: 5-2002
Petr_vlček: Kralupské nádraží bylo zastaralé už když se stavělo. Postavilo se ve stejné době jako Holešovice. Ale zatímco Holešovice jsou od počátku bezbarierové, v Kralupech je schodů víc než zdrávo.
Simba
Neděle, 26. února 2017 - 15:44:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2468
Registrován: 7-2008
Je jisté, že investicím do železničních tratí z posledních 20 let se v českých zemích nevyrovná nic minimálně od počátku 20. století, kdy byl boom místních drah a došlo taky k zdvojkolejnění mj. Praha-Benešov, výstavbě mnoha honosných nádraží apod. Ale je třeba taky říct, že to je v první řadě důsledek účelové vázanosti dotací z EU; bez nich by trvalo socialistické flikování, ale mnohem menší, jak klesal význam železnice. Jak si náš současný systém poradí bez těchto externích berliček, to teprve uvidíme.
[ok]
s tímto mohu (až na drobné nuance) víceméně souhlasit
Neděle, 26. února 2017 - 22:06:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13168
Registrován: 5-2002
Vlčoun: Kralupy jsou 27 let po plysaku soucasti 1. korytoru
A tím chtěl básník říct co? Jestli to, že jsou v kdovíjakém stavu, tak je to vtip měsíce.
Před pár lety jsem je prošel pěšky a je to dost děs běs - a to nemluvím o tom, že cokoliv zastavujícího od Ústí na Prahu tam musí do křiva.
Pondělí, 27. února 2017 - 10:57:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6844
Registrován: 4-2003
Vlčoun: Mch tu dalnici na plzen staveli komanci tam kde byl tehdy velkej provoz, tj od prahy a plzne.

Komančové od Plzně nestavěli vůbec nic a od Prahy to stihli dostavět do Bavoryně tempem asi 2-3 km ročně. Kritické články o tom byly i v Rudém Právu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 27. února 2017 - 11:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10887
Registrován: 5-2004
Ten čtyřpruh co se z něj loni stala dálnice (dřív na něm byla i autobusová zastávka) až za Ejpovice už byl za komárů.

No a k tý Plzni je třeba úsměvný to, že koncem 80-tejch jsme se trefovali ráno do "Norimberáku" za účelem svezení DB kupátkama po šesti ks a týmiž se lze dnes svézt na Ex v soupravách soukromníka Alexe.

Každopádně nebyla dálnice mezi Bavoryní a Rokycanama s pokračováním původní 1/5 skrz Beroun a Rudnou na Prahu.
Pondělí, 27. února 2017 - 11:57:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2389
Registrován: 3-2004
Ten čtyřpruh co se z něj loni stala dálnice (dřív na něm byla i autobusová zastávka) až za Ejpovice už byl za komárů.

"Za Ejpovice" vede/vedl leda tak stoupací pruh...

"... V té době se již rok stavěla i chybějící, zhruba dvacetikilometrová část dálnice mezi Bavoryní a Mýtem. Dokončena byla v říjnu 1995, společně s úsekem Klabava-Ejpovice. Ve stejnou dobu byl dokončen i východní přivaděč (dnes I/26), spojující dálnici D5 s Plzní od východu." (www.dalnice.com)

"... 0509 Klabava – Ejpovice, km 64,231 – 67,941 (3,710 km)
Výstavba začala v prosinci 1993 a stavba byla zprovozněna 26. 10. 1995.
Součástí této stavby je východní plzeňský přivaděč délky 2,742 km.
Dálnice je postavena v kategorii D 27,5/120 a na její trase byla vybudována MÚK Ejpovice (km 67)." (www.ceskedalnice.cz)
Pondělí, 27. února 2017 - 12:46:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3090
Registrován: 5-2004
K té 260 Brno-Blansko by se slušelo dodat, že od 60. do 90. let se tam dělaly sanace tunelů povětšinou ve stávající stopě (několik tunelů bylo nahrazených zářezy). Tipuju, že nové tunely pro dejme tomu 120+ jako v údolí Moravské Sázavy se v rámci koridoru nedělaly proto, že tunely už v dobrém stavebním stavu byly a investice do sanací by vyletěly oknem.
Pondělí, 27. února 2017 - 12:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6845
Registrován: 4-2003
koncem 80-tejch jsme se trefovali ráno do "Norimberáku" za účelem svezení DB kupátkama po šesti ks a týmiž se lze dnes svézt na Ex

Tak to já jsme taky třeba po téměř nově otevřeným úseku D5 jel v Mercedesu W123 a nebo třeba dostal Kindrvejce. Akorát jakou to má vypovídací hodnotu o životu v reálsocíku a jak se na tom zásloužili socialističtí soudruzi?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 27. února 2017 - 13:06:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6983
Registrován: 4-2003
Petr vlček:No a k tý Plzni je třeba úsměvný to, že koncem 80-tejch jsme se trefovali ráno do "Norimberáku" za účelem svezení DB kupátkama po šesti ks a týmiž se lze dnes svézt na Ex v soupravách soukromníka Alexe.

A i dnes ten samý vůz od Alexe na Rx výrazně převyšuje různé zastaralé a nemodernizované vozy typu A, B, AB a BDs, které jezdí vesele u ČD dále. Že se Alex nestará o své modernizované vozy poněkud lépe, na věci nic nemění.


Ten čtyřpruh co se z něj loni stala dálnice (dřív na něm byla i autobusová zastávka) až za Ejpovice už byl za komárů.

Alespoň do mapy se koukej lépe, když už tu tak zaníceně blafeš o něčem, co v reálu neznáš [biggrin].

Ten přivaděč od exitu 67 k Plzni se dodělal až s dálnicí a částečně jde o přestavbu původní silnce. Pokud je mi známo, tak čtyřpruh z centra Plzně směrem na Prahu končil někde u plzeňského Ústředního hřbitova.
Pondělí, 27. února 2017 - 13:37:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10889
Registrován: 5-2004
Ten vůz od Alexe je největší šrot jakej se dnes na Plzni objevuje. To i občasný posilový koženkový B což už je dnes spíš mimořádnost vypadá většinou v kondici lepší.

No a i to co u nich prošlo rekonstrukcí (tedy to jejich AB, na B snad akorát místo hajzlu jsou na jedný straně klapačky a kdysi dávno dostaly sedačky novej potah) tuhle v zimě disponovalo oknem za který by se nestydělo ani hodně zoufalý Bh...
Pondělí, 27. února 2017 - 14:26:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6846
Registrován: 4-2003
Ten vůz od Alexe je největší šrot jakej se dnes na Plzni objevuje

Z čehož LOGICKY plyne, že drážní vývoj v kotlince pokročil za reálkapíku docela daleko a někdo si tady argumentačně rozstřeluje vlastní koleno.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 27. února 2017 - 14:41:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4490
Registrován: 8-2012
koncem 80-tejch jsme se trefovali ráno do "Norimberáku" za účelem svezení DB kupátkama po šesti ks ... Ten vůz od Alexe je největší šrot jakej se dnes na Plzni objevuje
Takže tehdejší nejlepší vůz je dnes nejhorší, ale od toho skvělého socíku se nic nezměnilo, DBL STZH... vy jako fakt nevidíte, že si serete do huby? Anebo jen "soukromníkobijectví" přebíjí "dřívbylolípismus"? [biggrin]

EDIT: RadekŠ to napsal dřív a líp [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 28. února 2017 - 18:34:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 9-2015
Stanovisko MŽP, ze kterého vyplývá, že se proces EIA na Su-Vo nebude muset opakovat:
http://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX09WMTAwMVhfemF2YXpuZV N0YW5vdmlza29ET0NfMzc1NzgwOTA4MTE4NDQzNjQwOS5wZGY/OV1001X_zavazne Stanovisko.pdf
Středa, 01. března 2017 - 10:11:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2390
Registrován: 3-2004
Ad zpráva EIA - vícepólový mostní objekt [lol]
Středa, 01. března 2017 - 11:18:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13197
Registrován: 5-2002
DH: asi potřebujou, aby se ten most točil pomalejš... [biggrin]
Mladějov
Středa, 01. března 2017 - 20:49:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9724
Registrován: 3-2007
H..j: A co když je na ss..?
Středa, 01. března 2017 - 21:32:33  
Neregistrovaný host
94.112.180.38
Mladějov: Pardon, ale úsek Sudoměřice - Votice je ve střídavém království. Nebo snad byla vybojována nějaká bitva, která by posunula hranice? Diverzant M.Š. přesunul návěst = jižněji? [biggrin]
Bugear
Středa, 15. března 2017 - 23:15:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3526
Registrován: 8-2005
U SuVo se podařilo vykoupit pozemky jednoho vlastníka a vyvlastnit pozemky nedostatečně identifikovaných vlastníků. Zbývá vyvlastnit (či vykoupit) pozemky čtyř vlastníků (tři jednoho a jeden tří), u dalšího momentálně probíhá převod a další vyvlastňovaný pozemek by měl být vyřešen změnou projektu.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Pátek, 17. března 2017 - 16:10:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15611
Registrován: 6-2003
Co se to chystá za výluky mezi 24.4. a 4.5.? Viz VJŘ. NAD je tam psána porůznu z Benešova až do Summerau.

Tak tedy podařilo se mi v různých materiálech najít souběh výluk: Summerau 29.4.-1.5., Omlemice - Kaplice 24.4.-28.4., Kaplice - Včelná 29.4.-3.5, dále pak jakési 11 dní nepřetržitě Nemanice - Sevětín a 7 dní nepřetržitě Soběslav - Planá, ale nevidím je v RPV, byť je o nich zmínka v RPV u trati 706. A nevím, co mezi Táborem a Bene...

(Příspěvek byl editován uživatelem Poborskiii.)
Pátek, 17. března 2017 - 17:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 344
Registrován: 5-2013
Co se to chystá za výluky mezi 24.4. a 4.5.?

Opravy OŘ Plzeň:
- Nemanice, 1. SK, čištění kolejového lože, výzva;
- Soběslav - Roudná - Doubí, čištění 170+420 m, výměna pražců 380 m a oprava přejezdu 66,405, výzva;
- HD - ČB, výměna kolejnic a podkladnic v několika úsecích, výzva;
- České Budějovice, obnova výhybek jižního zhlaví v liché skupině os. n., výzva;
- odb. Dobřejovice - Chotýčany, oprava dálkového ovládání odbočky, výzva;
- České Budějovice, oprava EOV u St. 2, výzva;
- Nemanice I - Ševětín, oprava 5 výhybek v Chotýčanech, čištění 1900+350 m, oprava přejezdu, výzva
a asi i další práce.

V RPV zveřejněném DÚ jsou jen výluky podle § 23c zákona o drahách, tedy rekonstrukce se stavebním povolením. Výluky podle § 23b, tj. opravy a údržba, ve zveřejněné verzi RPV nejsou.

(Příspěvek byl editován uživatelem K._A._F..)
Pátek, 17. března 2017 - 19:40:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1124
Registrován: 11-2006
K._A._F.: odb. Dobřejovice - Chotýčany, oprava dálkového ovládání odbočky:

To bude náhrada kompletního systému dálkového ovládání TZD za něco novějšího, nebo jen nějaká důkladná rozborka a sborka s náhradou vysloužilých dílů?
Pátek, 17. března 2017 - 21:12:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1256
Registrován: 12-2007
Na pár fotkách z výstavby D3 odkazovaných na dálničním fóru http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?p=144328#p144328
Je kupodivu i pár fotek 4. koridoru [fotic][andel]

mishak píše:
Dneska jsem si udělal výlet a letecky jsem nafotil celou výstavbu D3 od Veselí až po Úsilné po několika úseků, které jsou zobrazeny na mapce.

https://goo.gl/photos/Fcm9L95CSXLtZuHh8

tak příjemnou podívanou


(Příspěvek byl editován uživatelem kasme.)
Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Praha, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
Pátek, 17. března 2017 - 21:50:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 346
Registrován: 5-2013
Sonic
Nevím - to je dotaz na někoho ze SSZT.

Kasme
Dík za odkaz, pěkný pohledy [jidlo].
Pátek, 17. března 2017 - 23:23:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2251
Registrován: 5-2007
Sonic:
Co jsem slyšel, tak současná dobřejická technologie už je na hranici životnosti a vzhledem k její specifičnosti je renovace téměř nemožná. Jinými slovy by měla být nahrazena technologií novější, patrně JOP (tím netvrdím, že to bude realizováno už během této výluky)
skyo
Sobota, 25. března 2017 - 10:56:20  
Neregistrovaný host
89.103.168.177
V Informačním systému EIA se objevila dokumentace k záměru Modernizace trati Veselí n. L. – Tábor – II. část, úsek Veselí n. L. – Doubí u Tábora, 2. etapa Soběslav - Doubí
Sobota, 25. března 2017 - 23:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1510
Registrován: 5-2004
Simyv: TZD bude nahrazeno během výše zmíněné výluky. Místo TZD bude Remote98 a v Chotýčanech JOP.
Bkp
Neděle, 26. března 2017 - 11:48:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7800
Registrován: 8-2003
Vidím, že minimální poloměr na Soběslav - Doubí je 1500 m, což umožní rychlost 180 km/h i pro klasiky. Vedle té dálnice by to bylo velmi hezké, už jen z psychologického hlediska.[jidlo]
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Neděle, 26. března 2017 - 13:42:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 974
Registrován: 12-2007
Bkp: A nebude dráha náhodou níže, když tam má tunel? To by asi z vlaku nebylo na dálnici tak vidět.
Pikehead
Pondělí, 27. března 2017 - 08:36:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2905
Registrován: 3-2007
A na 180 km/h by byl jak dlouhý úsek? Tahle přeložka je báj voko 6 km... [happy] Leda by to vyšlo aspoň po Planou.