Diskuse » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie « předcházející | další »

Fotografování + fotografové + fotografie

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Fotografování + fotografové ... do 03. 4. 2019 intelpetr 60 03. 4. 2019 21:49
Archiv diskuse Fotografování + fotografové ... do 03. 1. 2020 Doktor 60 03. 1. 2020 17:51
   autor příspěvek
Chary
Středa, 08. ledna 2020 - 23:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2547
Registrován: 3-2010
Je nutno kalibrovat přímo panel nastavením v menu monitoru, a není to "vyndám a zapnu". Musel jsem projít celé menu, zkoušet různé režimy a možnosti jejich doladění, a našel jsem tam něco, co šlo doladit do podoby, kdy jsem si řekl, že takto vypadají dobře zeditované fotky dobře. Ten přístroj to nakonec zjevně umí, technologie je ok a menu je pro vrahy (v režimu A jsou dostupné položky 1,2,3, v režimu B položky 1,2,4 a v režimu C položky 1,4,6...), ale jde to. Dělám na tom poslední fotky a vypadá to dobře, nikdo si nestěžuje a pokud je porovnám na pracovním editačním, tak to je ok. Jen fialovou modrou to neukazuje jako fialovou modrou, ale jako modrou modrou. Beru to jako cenu za to, že to skutečně stálo pac a pusu. Pokud byste se skutečně rozhodl pro tento velmi laciný přístroj, tak můžu projít menu a napsat čísla. Ale nevím, jaké máte (ideálně konzistentní) ambientální osvětlení pozadí pracoviště, protože já to mám vyladěné na svou žárovku, která pálí do stropu, a pokud máte něco jiného, nemuselo by to sedět.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 17:21:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4754
Registrován: 4-2003
Chary, velké díky za odpověď. Za čísla z menu k nastavení monitoru budu vděčný. Prostředí mám obdobné - nepřímé osvětlení žárovkou.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Neděle, 19. ledna 2020 - 08:41:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2006
Registrován: 11-2009
Měl bych na vás otázku - myslíte že z dokumentačního hlediska je (a bude i do budoucna) hodnotnější video 1080p/60fps, nebo 4k/30fps?
Chary
Neděle, 19. ledna 2020 - 11:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2548
Registrován: 3-2010
Doktore,
režim Splendid - Standard
Blue light - 0
Brightness 30
Contrast 50
Colour temperature - user - user - R90 G80 B59

Paul2no
Video točím jen sporadicky, ale vždy, když se někdo k něčem rozhoduje, hodí se taková obecná filozofická otázka. A je jedno, jestli kupuju nový foťák, nový objektiv, novou pilku (je sice menší s kratší čepelí, ale ta stará nemá očko za opasek a furt mi vypadává z kapsy u kraťasů), anebo se rozhoduji, do jakého formátu budu točit video.

Jak si tím či oním rozhodnutím polepším?

K čemu je na videu 60 fps? Když přehrávání probíhá 25, max 30, a víc oko stejně nevidí, resp. to pro něj u běžného videa nemá smysl? Napadá mě možnost zpomalení až 2,5x pro potřeby nějakého efektu. Je toto praktické pro vaše videa? Jaký přínos pro váš styl videí má to, že to je natočené na 60 fps?

Dokumentační hledisko a 4K? Opět, co jsem spíš vyčetl a vyposlouchal z různých diskusí a recenzí, 4K má smysl tam, kde to můžete pustit ve 4K a „je to tam vidět“. Anebo spíš druhý, mnohem praktičtější význam - jako u fotek - možnost ořezu záběru, případě různých panningových výřezů (nemyslím panning jako fototechniku na šmouhofotky, ale panning toho ořezového okénka po původním záběru) a zoomování výřezů ve FullHD kvalitě a v neposlední řadě vjemové zvýšení kvality při zmenšování čehokoliv většího do FullHD (šum, ostrost, obojí známe z fotek). Je toto nějakým způsobem praktické pro vaše videa?

Mně to přijde, že oba předložené formáty jsou spíš polotovary na něco dalšího, co se z toho teprve udělá. A jak se to z toho udělá, to už je na tvůrci, jestli pro svou tvorbu potřebuje spíš zpomalovat, nebo raději ořezávat.

Dokumentačně bych byl na vrcholu blaha, kdybych viděl dobře udělané video v 1080/25. Dobře nastříhané, dobře nakomponované. A když je to video blbé, tak to nezachrání ani 60 fps, ani 4K.

Viděl jsem na YT spoustu videí se železniční tématikou, která se sice prsnila "4K", ale šlo jen o to, že to někdo vzal, nějak natočil, má tam hromadu pixelů, které prakticky jsou k ničemu, když to 98 % lidí sleduje na 1920, možná 2560. Kdo má doma 4K monitor na sledování videí? Ale tady jsem asi trošku odbočil.

Měl jsem možnost si na chvíli sednout za 43" 4K monitor na práci, ale neměl jsem z toho dobrý pocit. Na klasickou vzdálenost řekněme natažené paže mi to přišlo, že půlka pracovní plochy je ve vedlejší místnosti. A když jsem se na tom díval na video, tak to bylo jako v kině v první řadě. Tunelové vidění, ani periferním viděním nevidím, co se děje v druhém rohu. Proto taky v kině chodím dozadu, že. Takže mně osobně na sledování videí (u stolu!) daleko víc vyhovuje 24" 1080. A u televize, která je tři metry od gauče, zase nastává billboardový efekt. Nemusíte mít velejemné rozlišení, protože ho na tu vzdálenost stejně nevidíte.

Ale to už jsem hooodně odbočil.

A když jsem si to takto napsal, já bych asi věděl, co bych asi spíš chtěl, kdybych věděl, že ta videa budu editovat a pracovat s nimi na větší editační úrovni než jen nahrát do počítače, přidat titulek, šup na yt nebo kamkoliv jinam. Ale to je tím, že já fotím a vím, co je pro mě praktické u fotek.

Co je u vás praktické u videa?
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Neděle, 19. ledna 2020 - 21:45:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4764
Registrován: 4-2003
Chary, díky moc. Až se někdy dostanu domů, koupím monitor, nastavím a uvidím.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 20. ledna 2020 - 09:58:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1263
Registrován: 9-2016
Formát FullHD nebo 4K. Chary to popsal velmi dobře. Před nedávnem jsem se o tomto tématu bavil s jedním známým, který natáčí poloprofesionálně. Netočí sice vlaky, ale jeho názor se dá použít i pro natáčení vlaků. Natáčení ve formátu 4K využívá pouze tehdy, když dopředu netuší, jak bude objekt velký či jakou bude mít přesnou trajektorii. Tedy přeneseno do natáčení vlaků. Natáčíte a vlak se ke kameře blíží. Z malé tečky se zvětšuje až zaplní celý obraz. Pokud nechcete, aby vám vlak (nebo jeho část) "utekl" ze záběru předčasně, při 4K dáte menší detail a vše natočíte. Doma u střižny si v klidu záběr (několikrát) prohlédnete a určíte optimální zvětšení (samozřejmě stejné pro celý záběr). A pro výsledné FullHD máte stále dostatečné rozlišení. Tedy pokud máte chuť si s natočeným materiálem "hrát".
Chary
Čtvrtek, 06. února 2020 - 16:49:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2552
Registrován: 3-2010
Dovolíte něco na pobavení?
K tomu dotazu, zda je lepší 4K nebo FHD ("2K")... víte, že existuje také 8K? A že jsou na to kamery a že se to dá koupit? [rofl]

Rozlišení 8K je 7680 × 4320 (pro nás fotografy 33 MPX), ovšem to, o čem tu budu psát, nahrává do 8192x4320 (36 mpx) a podle použitého nastavení je záznam někde kolem 200-300 MB/s. Takže se do toho nekupuje 32 GB SD karta, ale 960 GB sata disk. Nebo spíš kufřík těchto disků...

Když jsem ještě před deseti lety koketoval s počítači, taktováním, tuningem a kdesicosi, našel jsem tehdy mezi dalšími i kanál Linus Tech Tips. Teď jsem hledal nějaké vysvětlovací video něčeho a na co nenarazím? Na starého známého Linuse. Ten za tu dobu ze solo youtubera vyrostl na celou firmu youtubera a mj. používají tyhle 8K kamery na natáčení youtuberáckého obsahu. [rofl]

No a mj. mají i několik videí věnovaných těmto hračkám, kdo vládne řečí Albionských, je tomu celkem hodně dobře rozumět, žádné příšerné přízvuky.

The REAL Reason we spent $140,000 on 8K Cameras

Pro ty, kteří nevládnou, rychlopřeklad rychlovýcucu:

- možnost výřezu a zoomování v obraze bez viditelné ztráty kvality (do určité míry samozřejmě);
- lepší motion tracking, protože se soft může lépe chytat na detaily v obraze (což asi není příliš užitečná fičura pro obyčejná dokumentační videa vlaků, ačkoliv s tímto se asi nedají točit jen tak nějaká obyčejná dokumentační videa);
- a hlavně (tedy hlavně pro toho komentujícího kameramana) zlepšení kvality obrazu po zmenšení, především, pokud byly použity nějaké agresivnější techniky editace, po nichž vylezl šum (korekce expozice, gradace barev). On tam tedy zmiňuje zmenšení DO 4K (4:1) a případně do FHD, což je plošně 16 pixelů k jedné. Tam opravdu schováte už hodně šumu a dostanete čistý výstup. To přeci známe z editací fotek, že.

Takže jestli chcete točit mašinky tak, aby to za něco stálo, tak nelze než nedoporučit kameru s rozlišením 8K.
Budete jen potřebovat nějaké to petabajtové pole na ukládání videí a stříhat to asi také nebudete na nějakém i3 netbooku. [rofl]
INSTALLING THE PETABYTE - Server Room Upgrade Vlog
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Jenki
Pondělí, 17. února 2020 - 06:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5559
Registrován: 5-2002
Jaký byste mi doporučili filmový skener?

Podmínky / požadavky :

- pouze 35mm diáky a negativy. Nemusí umět žádné 6x9 apod. nebo skenování fotek.
- materiály : diáky Fomachrom a Kodak, výjimečně sem tam Agfa. Negativy prakticky výlučne Kodachrom.
- část diáků je rozstříhaná a zarámečkované, něco v nerozebíratelných nebo obtížně rozebíratelných rámečcích, takže musí jít vložit i diarámeček, nejen samostatné políčko filmu.
- rozumně přenosný přístroj. Idea : jedu na služebku někam do tramtárie, vezmu si hrst filmů a přístroj, a po večerech si budu hrát.
- na zpracování čeká cca 500 filmů všech typů. Nejde o čas, ale o to, aby to ten přístroj přežil.
- prachu a škrábanců není nikdy dost. (BTW jak nejlépe odstranit prach a nezbláznit se z toho?)
- v prasátku je bez problému 10.000, když bude třeba přitlačit i víc.

Dík!
Pondělí, 17. února 2020 - 08:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21297
Registrován: 5-2002
Chary: nelze než nedoporučit
Nezamotal ses nějak do těch negací...?

Jenki: Negativy prakticky výlučne Kodachrom
U Kodaku neplatí, že -chrom je diák a negativní barva je -color...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Chary
Úterý, 18. února 2020 - 16:02:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2557
Registrován: 3-2010
Hajnej, zamotal, ale když si to laskavě přečtete celé, tak vlastně nelze než nedoporučit, s ohledem na okolnosti. [rofl]
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Pad
Sobota, 22. února 2020 - 21:48:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 4-2003
Oslovil mě autor knihy "Die EuroCity Züge", který do připravovaného druhého dílu shání fotky některých EC vlaků, které projížděly přes naše území. Konkrétně je požadavek na fotky těchto EC vlaků: Albert Einstein, Karlštejn, Jan Hus, Kopernikus, Franz Kafka, Karel Čapek, Smetana, Johann Gregor Mendel, Gustav Mahler, Franz Schubert, Zdeněk Fibich, Gustav Klimt, Moravia, Polonia, Jože Plečnik a Sobieski. Fotky by měly být v kvalitě a v rozlišení vhodném pro knižní publikaci. Kompozičně by fotky měly zachycovat celý vlak, tzn. nikoliv styl "loko a půl vozu".
Pokud najdete ve svém archivu nějakou vhodnou fotku a chtěli byste publikovat v zahraniční literatuře (pokud jsem to pochopil správně, kromě německého vydání bude i francouzská verze), zašlete mi prosím soukromou zprávu. Za nabídky jménem autora děkuji.
Středa, 29. dubna 2020 - 17:12:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4811
Registrován: 4-2003
Oživil jsem své webové stránky, ořezal jsem jejich obsah - ponechal jsem jen to nejnavštěvovanější, a dal jim nový vizuál. Galerie je zatím provizorní, no v sekci "odkazy" jsem zaktualizoval a hlavně rozšířil odkazy na stránky se železniční tématikou roztříděné dle kategorií. Tak pokud byste chtěli umístit odkaz na své stránky do mého rozcestníku nebo věděli o stránkách, které by tam neměly chybět, napište mi mail nebo SZ.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 25. května 2020 - 22:17:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7532
Registrován: 12-2011
Koupil jsem si nějakého zajíce v pytli. V zaměstnání mám už několik let monitory. Dívá se na ně hezky, zvykl jsem si na ně, koupil jsem si teda stejný domů. Ale doma zjišťuji, že monitor neumí sRGB. Mám ho vrátit?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 25. května 2020 - 22:55:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7533
Registrován: 12-2011
Tak už nic, problém se vyřešil.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:  
Pouze registrovaní
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.