| Diskuse » Železnice » Ostravsko | « předcházející | další » |
Ostravskodolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11813 Registrován: 2-2006 |
Komentář k návrhu jízdního řádu na rok 2027: |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11814 Registrován: 2-2006 |
VIZUALIZACE: Ostrava schválila miliardový Svět dopravy u vítkovického nádraží: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-magistrat- schvaleni-projekt-svet-dopravy-vitkovicke-nadrazi.html Unikátní sbírka více než padesáti historických vozidel ostravského dopravního podniku se má dočkat důstojného domova. Projekt s názvem Svět dopravy, který má s náklady kolem jedné miliardy korun vyrůst v prostorách památkově chráněného nádraží v Ostravě-Vítkovicích a jeho okolí, posunulo město do další klíčové fáze. Rada města Ostravy na svém zasedání v úterý 9. června oficiálně stvrdila výsledky ideové soutěže a vybrala vítězné konsorcium studií, které přišlo s odvážným konceptem: dopravu ve městě chce lidem představit na principu fungování lidských neuronů. „Rada potvrdila výsledky soutěže a schválila vítězné studio, respektive dvě studia, která jsou v konsorciu. Jejich ideový návrh neboli libreto pracuje se systémem neuronových sítí a prvků. Doprava ve městě totiž v podstatě funguje velmi podobně jako systém neuronů, které roznášejí informace do mozku a celého těla. Pro porotu i pro nás je to nesmírně zajímavý a dynamický koncept,“ vysvětluje městský zastupitel a předseda dozorčí rady Dopravního podniku Ostrava (DPO) Lukáš Semerák (Ostravak), který byl zároveň členem hodnotící poroty. Vítězem otevřené soutěže o ideový návrh se stalo pražsko-ostravské „Konsorcium společností Yord a PROFURE“ tvořené firmami Yord s.r.o. a PROFURE studio, za nímž autorsky stojí Adam Rajnoha, David Mařák a Zdeněk Miček. Za první místo získali ocenění ve výši 350 tisíc korun. Na druhém místě s odměnou 250 tisíc korun skončilo studio Loom on the Moon. Právě schválené libreto od vítězného konsorcia určí, jakým způsobem se budou historické tramvaje, autobusy či trolejbusy lidem prezentovat. Ostrava se chce vyhnout klasickému pojetí statického muzea, kam se jdou podívat jen fajnšmekři. Cílem je podle Semeráka vytvořit interaktivní svět s podtitulem „I’M-PULSE“, který bude bavit mladou generaci, děti i vnuky a přiměje návštěvníky se na místo opakovaně vracet. Impuls pro opuštěnou lokalitu Původně mohlo muzeum dopravy vzniknout v lokalitě u Hlavního nádraží, což mělo pomoci tamnímu nepříliš výstavnímu okolí. Před třemi lety se však město s DPO k myšlence vrátilo a našlo ideální útočiště ve Vítkovicích. Využilo se toho, že stát, potažmo Správa železnic, která budovu už dva roky opravuje, neměl pro obrovský památkově chráněný objekt plné využití. V jedné části sice sídlí úřad práce, zbytek ale zůstával prázdný. „Spojili jsme vlastně dva v jednom. Naší ambicí je vdechnout vítkovickému nádraží jakýsi druhý život. Kdysi to byl obrovský nástupní uzel pro lidi jedoucí do Nové huti a celkově do Ostravy, dnes je to nádraží opuštěné a tak nějak tam zbylo,“ popisuje Semerák s tím, že pro projekt je obrovskou výhodou přímé napojení na tramvajové koleje. Do budoucna se uvažuje i o turistické lince, která by areál propojila například s Dolními Vítkovicemi (DOV). Svět dopravy má kombinovat vnitřní i venkovní expozice. Vedle samotné výpravní budovy projekt počítá s využitím historické nástupní plochy před nádražím a prostor po levé straně objektu. Architekti se však budou muset popasovat s přísnými podmínkami památkářů. V hale musí zůstat zachován například horní ochoz nebo místa, kde se původně nacházely historické pokladny. Otevřít by se mohlo v roce 2030 Vítězný ideový koncept je odrazovým můstkem pro velkou mezinárodní architektonickou soutěž. „Teď tomu architektovi přesně řekneme, co chceme, a on na základě tohoto libreta navrhne konkrétní umístění exponátů a architektonickou formu celého Světa dopravy,“ upřesnil Semerák. Díky zkušenostem ostravského magistrátu s velkými projekty, jako jsou Bazaly či městská jatka, věří zastupitelé v rychlý posun. Architektonickou soutěž chce město vypsat zhruba do tří měsíců. „Cca v kraji příštího roku (2027) bychom pak mohli mít kompletní představu nejen o tom, jak bude Svět dopravy automaticky vypadat, ale také jakým způsobem bude provozován,“ odhaduje Semerák. V dalším roce by mělo následovat stavební povolení a zajištění financování. Samotná stavba obvykle trvá dva roky. Pokud půjde vše bez komplikací, první návštěvníci by do nového Světa dopravy mohli vstoupit v roce 2030. Investiční náklady se aktuálně odhadují na zhruba jednu miliardu korun v cenách roku 2025, přičemž přesný limit určí až výsledek následné architektonické soutěže. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11816 Registrován: 2-2006 |
Návrh jízdního řádu železniční dopravy 2026/2027: https://www.kodis.cz/news/navrh-jizdniho-radu-zeleznicni-dopravy- 20262027-690550 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11817 Registrován: 2-2006 |
Prezentační jízdy moderní jednotky RegioFox do okolí Ostravy: https://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/prezenta cni-jizdy-moderni-jednotky-regiofox-do-okoli-ostravy Zajímá Vás budoucnost regionální dopravy na řadě neelektrifikovaných tratí v České republice? Pak nezmeškejte unikátní příležitost a vydejte se ve středu 10. června do Ostravy. České dráhy na tento den ve spolupráci se společností PESA Bydgoszcz připravily hned dvě prezentační jízdy moderní motorové jednotky RegioFox jako doprovodné akce veletrhu Rail Business Days. Ve dnech 9. – 11. června 2026 se v areálu Trojhalí Karolina v Ostravě koná mezinárodní veletrh Rail Business Days, na kterém České dráhy nebudou chybět. Na středu 10. června jsou navíc pro všechny zájemce připraveny i dva páry zvláštních vlaků, které zajistí zcela nová jednotka RegioFox. Odjíždět budou ze stanice Ostrava střed. (...) „V průběhu středečního dne budou mít návštěvníci jedinečnou možnost zažít krom statických exponátů umístěných v areálu veletrhu i cestu jedním z nejmodernějších vozidel ve flotile Českých drah, s nímž se v Moravskoslezském kraji běžně nesetkají,“ upozorňuje Tobiáš Stross, specialista organizace zvláštních vlaků ČD pro regiony. Poprvé se RegioFox vypraví na svou cestu ze stanice Ostrava střed přesně v 11 hodin a přes Ostravu-Kunčice, Vratimov a Paskov s ním cestující přijedou v 11:30 do Frýdku-Místku. Po krátkém pobytu se pak jednotka vydá po stejné trase na zpáteční cestu. Vlak bude odjíždět z Frýdku-Místku v 11:39 a do stanice Ostrava střed přijede ve 12:18. Druhý spoj pak vyrazí ze stanice Ostrava střed přesně ve 14 hodin a zájemce sveze přes Ostravu-Kunčice do Havířova (příj. 14:14). Po osmiminutové přestávce se ve 14:22 vypraví na opačnou cestu opět do stanice Ostrava střed, kam dorazí ve 14:36. Zvláštními vlaky se lze svézt i jen v části trasy, a to vždy mezi stanicemi uvedenými v jízdním řádu. |
|
Pezos
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3238 Registrován: 4-2014 |
Přijďte se podívat na vlaky, které u nás nikdy neuvidíte. Tady budou jezdit jen ty šroty, nahrazené RegioFoxy.
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost. Hanlonova břitva |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7898 Registrován: 6-2008 |
Dnes ráno 5:07 z Havířova 2x814. Takový je srav věcí. Jezdí to i dost pravidelně místo 471. Ještě že jely dvě. Jezdí občas i jedna a přímo ve špičku... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18495 Registrován: 12-2009 |
A jaká je příčina? Není tu někde Kubajz? Ten by věděl. ...nahrazené RegioFoxy. Ty jsou bezchybné. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11819 Registrován: 2-2006 |
ZSSK ukázala v Ostravě patrový lůžkový vůz po modernizaci, jezdit bude i do Prahy: https://zdopravy.cz/zssk-ukazala-v-ostrave-patrovy-luzkovy-vuz-po -modernizaci-jezdit-bude-i-do-prahy-284886/ Na veletrhu Rail Business Days v Ostravě se návštěvníkům představil první patrový vůz Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) po modernizaci. Dopravce jej chce nasadit do provozu ještě v průběhu letošního roku, konkrétně na trasách Humenné – Košice – Žilina – Praha a Humenné – Košice – Žilina – Bratislava. Do budoucna se zvažuje možné pokračování až do Vídně. Vůz pochází z kontraktu na nákup, modernizaci a servis deseti modernizovaných lůžkových vozů řad WLABm171 a WLBm172. Patrové vozy z poloviny 90. let minulého století jsou zhruba deset let mimo provoz, naposledy jezdily v roce 2014 pod značkou CityNightLine na spojích zejména z Německa. Vagóny jsou na Slovensku už zhruba dva roky, původně je koupila společnost Yosaria Trains. Nyní je ZSSK kupuje od společnosti ŽOS Vrútky za 22,5 milionu eur, což je v přepočtu asi 544 milionů korun. Součástí dohody je také dosud neuplatněná opce na dalších 14 vozů. ŽOS Vrútky aktuálně jedná o prodeji modernizovaných vozů také do tří dalších zemí – Maďarska, Bulharska a Srbska. Modernizovaný vůz nabízí cestujícím klimatizovaná kupé s větším soukromím, nová lůžka, kdy u každého je elektrická i USB zásuvka. Každý vůz nabízí nejméně 30 lůžek, včetně apartmá s vlastní koupelnou a WC. Zaujmou střešní okna. Letos vyjede na Slovensku asi šest vozů po modernizaci, v příštím roce by následovaly další. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11820 Registrován: 2-2006 |
Ostrava a Katovice chtějí vysokorychlostní propojení co nejdříve. Vlaky pojedou jen 40 minut: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000055150/ostrava -a-katovice-chteji-vysokorychlostni-propojeni-co-nejdrive-vlaky-p ojedou-jen-40-minut |
|
ElektrickaJednotka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 429 Registrován: 4-2019 |
Pezos: Ale na druhou stranu je dobře, že tu ty 847 nebudou. Jejich odporný vzhled pomíjím, co vadí je jejich hrozná hlučnost a (prozatím, určitě se je podaří léty provozu vyladit) poruchovost. Můžeme být rádi za Akučka, kde se konečně začíná se sériovou výrobou; navíc na krátké tratě s nízkými počty cestujících bohatě stačí 811, mimochodem na zakázku dělané pro MSK, jejichž zrušení by z toho projektu udělalo jen vyhozené peníze. V nejhorším poslouží i 814.
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11821 Registrován: 2-2006 |
Tři koleje nemusí do budoucna stačit. SŽ prověří rezervu pro čtvrtou mezi Svinovem a hlavním nádražím: https://zdopravy.cz/tri-koleje-nemusi-do-budoucna-stacit-sz-prove ri-rezervu-pro-ctvrtou-mezi-svinovem-a-hlavnim-nadrazim-284681/ |
|
Kubajz
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 327 Registrován: 6-2006 |
Není tu někde Kubajz? Ten by věděl. Jsem potěšen, že takhle po večerech na mě myslíte. To zahřeje u srdíčka. ![]() Tak co si budeme. 083 je někde na velké opravě, 056 zřejmě následuje osud 058 a už stojí 1/4 roku, předpokládám rozebraná na náhradní díly, 025 tak dlouho se chodilo se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo, 080 tam už to ucho bylo taky řádně natrženo a nejspíš se utrhlo, nebo co nevidět utrhne a 082 jezdí ve stádiu klinické smrti a každou minutou se čeká, kdy zase zkolabuje. Stačí takhle?? ![]() ![]()
Předseda fanklubu SNÚ Bohumín
![]() ![]()
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 19406 Registrován: 11-2002 |
Díky moc za upřímně reálný popis situace. Který bohužel naznačuje, že pokud chci mít skutečně jistotu, že někde dojedu, nám asi zvolit jiný druh dopravy... (bez skryté ironie). Ale kolečka malujme dál, to změní vše... ![]() ![]() |
|
Garfield
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14113 Registrován: 10-2004 |
Nějaký slon zřejmě zdechl v Návsí na Os 2950. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 57 Registrován: 10-2022 |
Dle sledovačky 035 ale realita muže být jiná![]() ![]() |