Diskuse » Železnice » Historické motorové, parní a elektrické vozy « předcházející | další »

Historické motorové, parní a elektrické vozy

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (21)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 25. 4. 2020 Alf 60 25. 4. 2020 00:08
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 31. 8. 2020 E499001 60 31. 8. 2020 18:27
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 27. 11. 2020 310097 60 27. 11. 2020 14:55
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 15. 1. 2021 Pražec 60 15. 1. 2021 01:04
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 10. 4. 2021 Bočeli 60 10. 4. 2021 22:27
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 20. 6. 2021 kredenc830 60 20. 6. 2021 16:30
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 20. 8. 2021 Alf 60 20. 8. 2021 00:41
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 12. 10. 2021 Colonel32 60 12. 10. 2021 21:45
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 24. 11. 2021 Sebu 60 24. 11. 2021 12:05
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 20. 12. 2021 csik 60 20. 12. 2021 19:10
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 23. 4. 2022 Rorejs 60 23. 4. 2022 19:29
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 04. 9. 2022 Žmz 60 04. 9. 2022 00:44
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 27. 11. 2022 Mahel 60 27. 11. 2022 14:03
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 26. 4. 2023 Kuřil_p 60 26. 4. 2023 03:02
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 31. 12. 2023 Johny11 60 31. 12. 2023 10:55
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 20. 2. 2024 Bafy 60 20. 2. 2024 19:50
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 16. 8. 2024 Zdepa 60 16. 8. 2024 16:06
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 31. 5. 2025 Pene 60 31. 5. 2025 20:40
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 11. 10. 2025 310097 60 11. 10. 2025 14:11
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 01. 3. 2026 Jirka74 60 01. 3. 2026 15:41
Archiv diskuse Historické motorové, parní a ele... do 10. 5. 2026 Jirka74 60 10. 5. 2026 07:48
   autor příspěvek
Pondělí, 11. května 2026 - 13:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3527
Registrován: 3-2010
Neděle, 17. května 2026 - 08:33:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 10-2023

Hamerník expres
Neděle, 17. května 2026 - 12:53:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4937
Registrován: 11-2007
Jaká čísla měly vozy celého osobáku při nehodě ve Stéblové?
Neděle, 17. května 2026 - 16:07:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9560
Registrován: 3-2006
Osobní vlak 653 M 131.1272, Blm 5-2338, Blm 5-2333, BDlm 6-6890, BDlm 6-6899, M 131.1327.

Osobní vlak 608 354.7128,F 9-2236, Ztr 1-36700, Bi 3-3323, Dd 7-2286 a dalších osm osobních vozů.
Nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.
Myosotis.
Neděle, 17. května 2026 - 17:38:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4938
Registrován: 11-2007
Jsou i čísla těch zbývajících vozů?
Pondělí, 18. května 2026 - 07:10:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2919
Registrován: 6-2004
Ad Stéblová: Údaj o Blm 5-2338 je pochybný, vozu tohoto čísla bylo přiděleno dvanáctimístné číslo 70 54 25-09 260-2, což by se asi u vozu zničeného takovou nehodou nestalo...
Pondělí, 18. května 2026 - 07:44:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9561
Registrován: 3-2006
Máte pravdu, zřejmě jde o překlep, na plánku nehody je uveden 5-2333.
Vyšetřovací spis:
https://www.ebadatelna.cz/?id=f12035
Nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.
Myosotis.
Středa, 20. května 2026 - 21:26:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 6-2021
Dobrý den, sháním fotografii interiéru věže M120.3 (případně i M120.4) kdyby někdo měl. Děkuji
ElektrickaJednotka
Středa, 03. června 2026 - 19:03:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 428
Registrován: 4-2019
Zdravím,
rád bych se zeptal, zda stále existuje vrak vozu M 133.005. Ze stránek IMC Plzeň, který jej kdysi vlastnil, potichu zmizel... Že by [smrt]?
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
Sobota, 06. června 2026 - 07:33:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17505
Registrován: 4-2003
Tak M131.109 prochází obnovou laku:

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4798662
Neděle, 07. června 2026 - 12:54:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1399
Registrován: 9-2005
A tohle mu bude moc slušet.
Neděle, 07. června 2026 - 14:34:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2021
Registrován: 8-2006
Martin_kašpar - tak to budeme muset přitlačit na pilu s M130.1, aby to slušelo ještě více. [happy]
Zachrochtám, zavrčím, zahalím se do oblaku dýmu a zmizím jako červený sršeň! www.pshzd.cz
Neděle, 07. června 2026 - 18:03:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 742
Registrován: 6-2015
Martin_kašpar:
"A tohle mu bude moc slušet.
"
Hurvínek tu kredenc do toho kopce utáhne?
Neděle, 07. června 2026 - 21:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6602
Registrován: 11-2006
Na dvojku celkem jistě, když bude mít na postrku druhý motor. [happy]
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Pondělí, 08. června 2026 - 07:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1400
Registrován: 9-2005
Nikoliv, tohle je jediný vlečňák, který i papírově za provozu (za dobrých adhezních podmínek) mohly M131.1 po této trati tahat.
dědek_hank
Pondělí, 08. června 2026 - 07:21:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6332
Registrován: 7-2017
To je stejně zvláštní. Sklonové poměry na zubrnické jsou podobné jako na trati Dubí - Moldava. Na moldavské měly M 131.1 v 60. letech normu M 8 tun, tzn., že když se chtělo jet s přívěsem, musely jet motory dva. V čem byl/je rozdíl?
Pondělí, 08. června 2026 - 10:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17506
Registrován: 4-2003
dědek_hank:To je stejně zvláštní. Sklonové poměry na zubrnické jsou podobné jako na trati Dubí - Moldava. Na moldavské měly M 131.1 v 60. letech normu M 8 tun, tzn., že když se chtělo jet s přívěsem, musely jet motory dva. V čem byl/je rozdíl?

Není to zvláštní, je to naopak zcela logické. I dědek_hank by na to mohl přijít, kdyby se trochu nad věcí zamyslel.

Zaprvé máme v Dubí úvrať, což zrovna není moc vhodný případ pro vlaky, kde je hnací vozidlo pouze na jedné straně vlaku.

Zadruhé těch devět či deset tun vyveze motorový vůz M131.1 ve stoupání nad 25 promile jen za hezkého počasí, tedy sucho a ještě nepříliš velká venkovní teplota, tak do dvaceti stupňů nad nulou. Pak už se motor přehřívá i s otevřeným chladičem oleje i při jízdě s motorem v otáčkách na druhý rychlostní stupeň.

Zatřetí je při těch devíti či desíti tunách (natož dvanácti) opravdu nutno jet na druhý rychlostní stupeň, trojka to fakt nevezme a jede se maximálně tak 23 km/h. Jestliže na trati Velké Březno - Úštěk/Verneřice byla a stále je traťová rychlost 30 km/h, bylo asi jedno, když se jelo jen 23 km/h, jízdní řád na to pamatoval. Jenže z Louky na až Moldavu byla a stále je traťová rychlost 50 km/h, čili na trojku by se jelo z Mostu maximálně jen do Hrobu, pak dále na Moldavu vzhledem ke stoupání už jen jen na dvojku.


A tady se dostáváme k dalšímu důvodu, proč na Moldavu jen sestava M131.1 + B(D)lm + M131.1. Trať je mnohem delší, do Hrobu by přijel vlak v sestavě M131.1 + B(D)lm s teplotou oleje motoru zhruba 100 stupňů, přičemž by ho čekal mnohem náročnější úsek na Moldavu. Pokud by byl úsek na Moldavu stejně náročný jako do Hrobu (tedy do dvaceti promile, průměrné stoupání z Louky do Hrobu je zhruba poloviční - na deseti kilometrech vystoupá vlak zhruba devadesát metrů), dalo by se jet v pohodě dál, motor by se uchladil i při jízdě na trojku, jelo by se čtyřicet a ani by se nejelo trvale na plný výkon. Jenže z Hrobu do Dubí následuje stoupání 36 promile a tam už se na šesti kilometrech vyleze o 170 výškových metrů. A vlak by ještě čekalo dalších skoro sedm náročných kilometrů do Mikulova, kde se vystoupá o nějakých 210 metrů. Přičemž by ještě bylo třeba dojet až do Moldavy, ale tam už to není náročné.

Pro srovnání: Z Velkého Března do Lovečkovic je to jedenáct kilometrů a vystoupá se o téměř 300 metrů, přičemž až na výjimky ve Velkém Březně vlaky vždy končily a začínaly, takže se do velkého stoupání jelo s motorem, který nebyl tolik zahřátý, nebo byl před jízdou dokonce vypnutý. Stejně tak to platilo pro Úštěk a částečně i pro Verneřice.

Samozřejmě, že lze odkázat na případy skoro stejných motorů, které byly v automobilech Tatra 111 a Tatra 141. Ty měly ale v převodovce redukci, takže se do kopce dalo jet na malou řadu, radši ne na plný výkon a řidiči si navíc při jízdě s těžkým nákladem do táhlých stoupání sundavali plechy haubny, což je celkem často dokumentováno na fotografiích. Málokdo z řidičů měl zájem dělat generálku motoru na silnici pod širým nebem [proud].
dědek_hank
Pondělí, 08. června 2026 - 11:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6333
Registrován: 7-2017
Bram 17506: Děkuji.
Úterý, 09. června 2026 - 09:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 743
Registrován: 6-2015
Jedna technická. Proč se u M131.1 při řazení ze 3 na 4 neotočí pákou jen o jeden stupeň, ale točí se přes 2, 0, 1 na 4?
Úterý, 09. června 2026 - 16:47:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18559
Registrován: 5-2004
"Zadruhé těch devět či deset tun vyveze motorový vůz M131.1 ve stoupání nad 25 promile jen za hezkého počasí, tedy sucho a ještě nepříliš velká venkovní teplota, tak do dvaceti stupňů nad nulou. Pak už se motor přehřívá i s otevřeným chladičem oleje i při jízdě s motorem v otáčkách na druhý rychlostní stupeň"

Do 32 promilí z Libuně na Plužnici zcela běžně jezdila M131+BDlm a to i v zimě a večer za tmy (mlhy a spol). Tahal se vlek "co bylo v Boleslavi" od podobných historických bezhajzlíkáčů až po teplovodní BDlm k M131. V Libuni si někdy odpočinul (ono už kolem Mladějova rovina není) a někdy ne, jak vyšla skupina v Libuni a případně jak to jelo zpožděný od Bousova.

Je fakt, že jsem viděl lítat ve tmě z komíka jiskry[happy]

Jo, BDalm či BFalm se vozil dvojmo.
Úterý, 09. června 2026 - 22:58:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6606
Registrován: 11-2006
VlastaZ:
Protože je to dáno polohami předvoliče (otočná hřídel kolmo k Myliusce s ozubeným převodem na straně převodovky a řetězovým kolečkem na straně volné), resp. pravítky v Myliusce. Řadící vidlice jsou schopny pohybu pouze ve dvou polohách. Proto jsou dvě rychlosti vlevo a dvě zase vpravo. Těžko se to vysvětluje písmenky, nejlepší je pohled do pravítkové skříně bez víčka.
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Středa, 10. června 2026 - 04:31:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 744
Registrován: 6-2015
Díky. Takže T211 to má taky tak?
Středa, 10. června 2026 - 06:13:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6607
Registrován: 11-2006
Ano, princip je úplně stejný.
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.