| Diskuse » Železnice » Historické motorové, parní a elektrické vozy | « předcházející | další » |
Historické motorové, parní a elektrické vozydolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3527 Registrován: 3-2010 |
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 58 Registrován: 10-2023 |
Hamerník expres |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4937 Registrován: 11-2007 |
Jaká čísla měly vozy celého osobáku při nehodě ve Stéblové? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 9560 Registrován: 3-2006 |
Osobní vlak 653 M 131.1272, Blm 5-2338, Blm 5-2333, BDlm 6-6890, BDlm 6-6899, M 131.1327. Osobní vlak 608 354.7128,F 9-2236, Ztr 1-36700, Bi 3-3323, Dd 7-2286 a dalších osm osobních vozů.
Nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.
Myosotis. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4938 Registrován: 11-2007 |
Jsou i čísla těch zbývajících vozů? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2919 Registrován: 6-2004 |
Ad Stéblová: Údaj o Blm 5-2338 je pochybný, vozu tohoto čísla bylo přiděleno dvanáctimístné číslo 70 54 25-09 260-2, což by se asi u vozu zničeného takovou nehodou nestalo... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 9561 Registrován: 3-2006 |
Máte pravdu, zřejmě jde o překlep, na plánku nehody je uveden 5-2333. Vyšetřovací spis: https://www.ebadatelna.cz/?id=f12035
Nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.
Myosotis. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7 Registrován: 6-2021 |
Dobrý den, sháním fotografii interiéru věže M120.3 (případně i M120.4) kdyby někdo měl. Děkuji |
|
ElektrickaJednotka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 428 Registrován: 4-2019 |
Zdravím, rád bych se zeptal, zda stále existuje vrak vozu M 133.005. Ze stránek IMC Plzeň, který jej kdysi vlastnil, potichu zmizel... Že by ?
Řev motorů MT 4433-4, s ječením ventilátorů odporníku a bušením kontroléru dole. To je Pantograf.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17505 Registrován: 4-2003 |
Tak M131.109 prochází obnovou laku: https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4798662 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1399 Registrován: 9-2005 |
A tohle mu bude moc slušet. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2021 Registrován: 8-2006 |
Martin_kašpar - tak to budeme muset přitlačit na pilu s M130.1, aby to slušelo ještě více. ![]()
Zachrochtám, zavrčím, zahalím se do oblaku dýmu a zmizím jako červený sršeň! www.pshzd.cz
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 742 Registrován: 6-2015 |
Hurvínek tu kredenc do toho kopce utáhne? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6602 Registrován: 11-2006 |
Na dvojku celkem jistě, když bude mít na postrku druhý motor. ![]()
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1400 Registrován: 9-2005 |
Nikoliv, tohle je jediný vlečňák, který i papírově za provozu (za dobrých adhezních podmínek) mohly M131.1 po této trati tahat. |
|
dědek_hank
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6332 Registrován: 7-2017 |
To je stejně zvláštní. Sklonové poměry na zubrnické jsou podobné jako na trati Dubí - Moldava. Na moldavské měly M 131.1 v 60. letech normu M 8 tun, tzn., že když se chtělo jet s přívěsem, musely jet motory dva. V čem byl/je rozdíl? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 17506 Registrován: 4-2003 |
dědek_hank:To je stejně zvláštní. Sklonové poměry na zubrnické jsou podobné jako na trati Dubí - Moldava. Na moldavské měly M 131.1 v 60. letech normu M 8 tun, tzn., že když se chtělo jet s přívěsem, musely jet motory dva. V čem byl/je rozdíl? Není to zvláštní, je to naopak zcela logické. I dědek_hank by na to mohl přijít, kdyby se trochu nad věcí zamyslel. Zaprvé máme v Dubí úvrať, což zrovna není moc vhodný případ pro vlaky, kde je hnací vozidlo pouze na jedné straně vlaku. Zadruhé těch devět či deset tun vyveze motorový vůz M131.1 ve stoupání nad 25 promile jen za hezkého počasí, tedy sucho a ještě nepříliš velká venkovní teplota, tak do dvaceti stupňů nad nulou. Pak už se motor přehřívá i s otevřeným chladičem oleje i při jízdě s motorem v otáčkách na druhý rychlostní stupeň. Zatřetí je při těch devíti či desíti tunách (natož dvanácti) opravdu nutno jet na druhý rychlostní stupeň, trojka to fakt nevezme a jede se maximálně tak 23 km/h. Jestliže na trati Velké Březno - Úštěk/Verneřice byla a stále je traťová rychlost 30 km/h, bylo asi jedno, když se jelo jen 23 km/h, jízdní řád na to pamatoval. Jenže z Louky na až Moldavu byla a stále je traťová rychlost 50 km/h, čili na trojku by se jelo z Mostu maximálně jen do Hrobu, pak dále na Moldavu vzhledem ke stoupání už jen jen na dvojku. A tady se dostáváme k dalšímu důvodu, proč na Moldavu jen sestava M131.1 + B(D)lm + M131.1. Trať je mnohem delší, do Hrobu by přijel vlak v sestavě M131.1 + B(D)lm s teplotou oleje motoru zhruba 100 stupňů, přičemž by ho čekal mnohem náročnější úsek na Moldavu. Pokud by byl úsek na Moldavu stejně náročný jako do Hrobu (tedy do dvaceti promile, průměrné stoupání z Louky do Hrobu je zhruba poloviční - na deseti kilometrech vystoupá vlak zhruba devadesát metrů), dalo by se jet v pohodě dál, motor by se uchladil i při jízdě na trojku, jelo by se čtyřicet a ani by se nejelo trvale na plný výkon. Jenže z Hrobu do Dubí následuje stoupání 36 promile a tam už se na šesti kilometrech vyleze o 170 výškových metrů. A vlak by ještě čekalo dalších skoro sedm náročných kilometrů do Mikulova, kde se vystoupá o nějakých 210 metrů. Přičemž by ještě bylo třeba dojet až do Moldavy, ale tam už to není náročné. Pro srovnání: Z Velkého Března do Lovečkovic je to jedenáct kilometrů a vystoupá se o téměř 300 metrů, přičemž až na výjimky ve Velkém Březně vlaky vždy končily a začínaly, takže se do velkého stoupání jelo s motorem, který nebyl tolik zahřátý, nebo byl před jízdou dokonce vypnutý. Stejně tak to platilo pro Úštěk a částečně i pro Verneřice. Samozřejmě, že lze odkázat na případy skoro stejných motorů, které byly v automobilech Tatra 111 a Tatra 141. Ty měly ale v převodovce redukci, takže se do kopce dalo jet na malou řadu, radši ne na plný výkon a řidiči si navíc při jízdě s těžkým nákladem do táhlých stoupání sundavali plechy haubny, což je celkem často dokumentováno na fotografiích. Málokdo z řidičů měl zájem dělat generálku motoru na silnici pod širým nebem . |
|
dědek_hank
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6333 Registrován: 7-2017 |
Bram 17506: Děkuji. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 743 Registrován: 6-2015 |
Jedna technická. Proč se u M131.1 při řazení ze 3 na 4 neotočí pákou jen o jeden stupeň, ale točí se přes 2, 0, 1 na 4? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 18559 Registrován: 5-2004 |
"Zadruhé těch devět či deset tun vyveze motorový vůz M131.1 ve stoupání nad 25 promile jen za hezkého počasí, tedy sucho a ještě nepříliš velká venkovní teplota, tak do dvaceti stupňů nad nulou. Pak už se motor přehřívá i s otevřeným chladičem oleje i při jízdě s motorem v otáčkách na druhý rychlostní stupeň" Do 32 promilí z Libuně na Plužnici zcela běžně jezdila M131+BDlm a to i v zimě a večer za tmy (mlhy a spol). Tahal se vlek "co bylo v Boleslavi" od podobných historických bezhajzlíkáčů až po teplovodní BDlm k M131. V Libuni si někdy odpočinul (ono už kolem Mladějova rovina není) a někdy ne, jak vyšla skupina v Libuni a případně jak to jelo zpožděný od Bousova. Je fakt, že jsem viděl lítat ve tmě z komíka jiskry Jo, BDalm či BFalm se vozil dvojmo. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6606 Registrován: 11-2006 |
VlastaZ: Protože je to dáno polohami předvoliče (otočná hřídel kolmo k Myliusce s ozubeným převodem na straně převodovky a řetězovým kolečkem na straně volné), resp. pravítky v Myliusce. Řadící vidlice jsou schopny pohybu pouze ve dvou polohách. Proto jsou dvě rychlosti vlevo a dvě zase vpravo. Těžko se to vysvětluje písmenky, nejlepší je pohled do pravítkové skříně bez víčka.
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 744 Registrován: 6-2015 |
Díky. Takže T211 to má taky tak? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6607 Registrován: 11-2006 |
Ano, princip je úplně stejný.
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
|