| Diskuse » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici | « předcházející | další » |
Zabezpečovací zařízení na železnicidolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Strom
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1392 Registrován: 7-2008 |
Zdravím, mám dotaz na zkratku VCRP z jiné diskuze a další na ranžírku nahrazující označník ve Stromovce. Dejvické záhlaví na odjezdu z Výstaviště. Při pohledu z dálky, z parku a z lávky mi přišlo, že je to návěstidlo třísvětlové, minimálně mělo tedy 3 stínící kšilty. Co by na něm bylo to 3. světlo? Modrá, bílá a ...? Díky
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717
|
|
h2o
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 119 Registrován: 8-2013 |
Modrá, bílá a prázdná. Je to příprava na budoucí stav. Jinak zkratka VCRP je vlaková cesta podle rozhledových poměrů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 224 Registrován: 6-2005 |
Dotaz: Víte prosím v současném provozu ještě o nějakých návěstidlech vzor SSSR? (Opravdu SSSR, to jest nemyslím AŽD 65)
Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí!
|
|
dany
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 454 Registrován: 8-2019 |
Děčín východ? Jestli teda vyhovuje požadavků. |
|
Tajemný_em
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5064 Registrován: 5-2002 |
A o pár km dál Velké Březno - renovovaný vjezd od Úštěka a omšelý skupinový odjezd, prozatím neplatné a nefunkční, ale obě pamatují pravidelný provoz.
"Čelím pokušení tím, že mu podlehnu." Jára da Cimrman
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 666 Registrován: 7-2010 |
Kejml: Už jsou to jen takové zbytečky. Originál SSSR už asi jen na Smíchově (tuším tři odjezdy, dvě ranžírky a dva vložáky), pak jsou dvě ranžírky proti hrbu v Kolíně, ty by mohly být taky originál z dovozu. Licenční vyráběné u nás kromě toho Března a Děčína východu pak ještě tři kousky v Nymburce (2x ranžírka + předvěst od města), 5x autoblok mezi Lysou a Starou Boleslaví, 3x předvěst ve Zruči (kupodivu přežily instalaci JOPky), v Židenicích vjezd od Maloměřic ze 4.TK. Víc mě nenapadá. Pak ještě byla na báňských drahách OKD v Doubravě, ale nevím, zda to ještě existuje. Víc mě nenapadá. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5653 Registrován: 6-2007 |
Předvěst v Doubravě od Orlové byla nahrazena před čtyřmi lety tabulkou s křížem. |
|
Administrátor Číslo příspěvku: 76048 Registrován: 4-2003 |
Dovolím si doplnit o „překlad”, že nejobvyklejší použití je pro vjezd na obsazenou. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 9821 Registrován: 9-2005 |
H2O: prázdná proč? Ony na DNS nebudou ledková modrobílá jednosvitilnová návěstidla?
♥UA
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34942 Registrován: 5-2002 |
Q: Ony na DNS nebudou ledková modrobílá jednosvitilnová návěstidla? To jako že když nepůjde modroblik, tak to s sebou spláchne i přivolávačku? K čemu je to dobré...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 9825 Registrován: 9-2005 |
Hajnej: nevím. Přijde mi to neuvěřitelné, zdrojem je web SŽ. Hledej text: Zajímavost: U doplňkových návěstních svítilen (DNS) budou poprvé na tratích Správy železnic použity návěstní čočky s proměnnou barvou svícení (modré a bílé světlo).
♥UA
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12050 Registrován: 5-2007 |
Hajnej: No keď vezmeme taký SIRIUS, a domnievam sa že prakticky ľubovoľné distribuované stavadlo zahraničnej proveniencie, tak porúch, ktoré so sebou nezoberú celé návestidlo je už v podstate minimum (v podstate jedine porucha konkrétneho modulu svetla). Tak to možno z pohľadu posúdenia dostupnosti už vychádza šul-nul... (Příspěvek byl editován uživatelem asdf.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3527 Registrován: 8-2017 |
Qěci: Budou, ale v době projektování Bubnů se možná ještě počítalo s klasickým trojsvětlem vč. žluté. Hajnej: K čemu je to dobré...? Dostupnost LEDkových návěstidel je natolik dobrá, že to asi nemá cenu řešit. Ty LEDky jsou uspořádány do několika sekcí, když odejde jedna, přisvítí se trochu víc těmi ostatními a zároveň se indikuje nadřízené úrovni poruchový stav, aby to servis přijel vyměnit. To není jako když praskne žárovka a je najednou tma. I kdybychom řešili případ, že odejde elektronika komplet, tak považme, že normální stav je ten, že modrá svítí, když se nic neděje, naopak když má jet vlak, tak zhasne. Modroblik je nouzovka při výpadku ETCS, tj. aby nešlo vlak vypravit, musely by se sejít dvě závady naráz. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 34945 Registrován: 5-2002 |
Asdf: porúch, ktoré so sebou nezoberú celé návestidlo je už v podstate minimum Jo, já uvažoval i poruchy typu šutr ve svítilně... M250: v době projektování Bubnů se možná ještě počítalo s klasickým trojsvětlem vč. žluté To sice taky, ale v případě "označníku" (L1Dza), na kterej se ptá Strom, jde o návěstidlo, kde se přechází na barevnej svět, takže má konvenční sestavu Z-Č-B. Modroblik je nouzovka při výpadku ETCS ...nebo taky pravidlo u výchozího vlaku. Ale jinak proč ne.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 12051 Registrován: 5-2007 |
Jo, já uvažoval i poruchy typu šutr ve svítilně... Tak to je len jedna z porúch modulu svetla ...nebo taky pravidlo u výchozího vlaku. Podľa novej D1/1 nemusí fíra pri diktovaní rozkaz 7 (Start in SR/SH) zapisovať, stačí keď to výpravcovi zopakuje. Vystavenie toho rozkazu je pre toho výpravcu nejakých 7 klikov myšou a napísanie mena fíru. Tak by som sa toho zas toľko nebál. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 225 Registrován: 6-2005 |
Děkuji moc za tipy na SSSR.
Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5667 Registrován: 6-2007 |
RZZ WSSB GS II 63 z roku 1968 ve stanici Zárubek na Báňské dráze. Koncem března by zde měla být ukončena dopravní služba... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 698 Registrován: 5-2014 |
Ano, to je puzzle. Prosil bych rozložit, zabalit do krabice. Já si doma budu poskládám reliéf Zárubku. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6681 Registrován: 9-2003 |
Vojtag: Ihned jsem si vzpomněl na stanici Giurgiu Nord.
NOBLE BRICKS
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 699 Registrován: 5-2014 |
Já zas na St.8 VP na Enháčku, než tam spustili JOPku. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 121 Registrován: 5-2011 |
V roce 2009 bylo zrušeno hradlo RPB Srby u Nepomuka. Prosím, nepodařilo se někomu z Vás pořídit fotografie z interiéru - kolejovo desku RPB? Pravděpodobně zde byl i elektrický pohon mechanických závor? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5181 Registrován: 4-2014 |
Zdravím. Neví někdo prosím, kde skončil ŘP z DK a výhybkářský přístroj z St.1 z Příbrami? Děkuji. Výhybkářský přístroj z St.2 by měl být stále na svém místě a také by tam měl být umístěn i výhybkářský přístroj z vlečky Tavírna, vše jako součást malého muzea na St.2. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1697 Registrován: 6-2015 |
Prosím, mohl by mi někdo z vás vysvětlit co to mohlo být za relé, a jak ta relé fungovala, že jím bylo možné nějak "otočit"? To přece musí být nějak zakryté, ne? Díky. Rok 1979. .... Vzhľadom k tomu že priestorový oddiel bol obsadený vlakom násled 61457, na ktorý hradlár pravdepodobne zabudol, vošiel do reléovej miestnosti a tam otočil príslušným relé, tým vybavil izolovanú koľaj a zatlačením tlačítka na paneli dal do žst. Michaľany súhlas. Na základe toho bolo cestové návestidlo postavené pre odchod vlaku 8623 z koľaje č.3 a odchodové návestidlo na odbočke Lastovce na návesť povoľujúcu jazdu. Neoprávnený zásah strážnika oddielu do zabezpečovacieho zariadenia v reléovej miestnosti bol umožnený tým že kľúč od miestnosti bol voľne uložený na stanovišti stražnika oddielu, okrem toho boli strážnici oddielu pracovníkmi OZD Michaľany občas telefonicky informovaní ako postupovať pri manipulácii. V dôsledku toho sa nemuseli pracovníci OZD dostavovať na miesto k odstráneniu poruchy a strážnici oddielu nemuseli chodiť s ručnou privolávacou návesťou až k oddielovému návestidlu. Veľkú nehodu zavinil hradlár. Svoje povinnosti okrem neho porušili : výpravca žst. Michaľany tým že nepožiadal vlakového dispečera o zavedenie lokomotívneho vlaku Lv 71254 , strážnici oddielu hr. Veľaty tým že neoprávnene zasahovali do zabezpečovacieho zariadenia a poruchy nezaznamenávali do záznamníka porúch, návestný majster a jeho podriadení tým že pri výskyte poruch na zabezpečovacom zariadení na hradle Veľaty telefonicky usmerňovali hradlárov k neoprávnenému zásahu do zabezpečovacieho zariadenia. ... (Příspěvek byl editován uživatelem K6S31ODR.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13835 Registrován: 9-2002 |
Asi tam byla hradlovina, takže ZZ z dob krále Klacka a do toho se dá zasahovat celkem jednoduše.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
h2o
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 122 Registrován: 8-2013 |
K6S31ODR: To byla nějaká klasika položená na polici. https://www.vlaky.net/upload/images/reports/006714/08_big.jpg |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1698 Registrován: 6-2015 |
Aha - takže jako že to relé hradlař fyzicky obrátil = otočil tou skleněnou mísou nahoru/svorkami dolů? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 35216 Registrován: 5-2002 |
K6S: takže jako že to relé hradlař fyzicky obrátil = otočil tou skleněnou mísou nahoru/svorkami dolů? Ano. Na vlastní oči jsem takto kdysi viděl ošetřenu výluku na přejezdu v Plavech. Agent: ZZ z dob krále Klacka To prosím pěkně nebyl žádný král Klacek, ale král Kladska, a jsou tím míněny doby, kdy Kladsko patřilo k Českému království. Definitivně to skončilo v půli 18. století, kdy ho Manka-Terka prohrála s Frickem, takto pruským králem.
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 13836 Registrován: 9-2002 |
Tak já asi přístě napíšu, že jde o ZZ doby pravěku. Lepší ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt. |
|
Vechtr
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 693 Registrován: 12-2015 |
Mně nejvíc utkvěla v paměti nehoda na Slovensku s nějakými těmi mrtvolami, tuším někde u Hronské Dúbravy, která byla způsobena tím, že si obsluha ZZ vybavovala izolovanou kolejnici od poloautobloku vypnutím a zapnutím hlavního jističe ve výpravní budově, který byl volně přístupný. Propad napájení při přepínání na náhradní zdroj stačil k tomu, aby se obvod krátce obsadil a šla udělit odhláška. Agent: příště radši nepiš nic, do hradloviny se při dodržování předpisových požadavků standardně nedá zasahovat úplně stejně jako do modernějších typů ZZ. (Příspěvek byl editován uživatelem Vechtr.)
Veliká divoká zvířata, jako lvi, vlci, medvědi, velbloudi, sloni, hroši, krokodili a pod., přepravují se jen ve zvláštních vozech.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 35224 Registrován: 5-2002 |
Ag: Tak já asi přístě napíšu, že jde o ZZ doby pravěku. Lepší ? Jako pravěk bych viděl klíče, hradlovinu bych považoval spíš za středověk... ![]()
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2137 Registrován: 11-2006 |
Asi to bude něco triviálního, ale věděl byste prosím někdo důvod, proč je na výměně 11 (s ručním stavěním, hákový závěr, zavázaná spolu s Vk3 do SZZ ESA pomocí EMZ) v Loukách nad Olší odtlačný zámek místo v takových situacích běžně používaného přidržného zámku? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 685 Registrován: 7-2010 |
Sonic: Poslední dobou je toto řešení k vidění častěji. Myslím, že i na nějakých D3. Výhodou může být, že pokud si bude někdo s výhybkou hrát, odtlačný zámek nedovolí otevření hákového závěru. U klasického výměnového zámku při manipulaci s výměníkem lze závěr otevřít a výměnu pak ve správné poloze drží čistě jen hák od toho zámku. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 15 Registrován: 5-2007 |
Předpis SŽ T100: 2.1.1.5 Ručně přestavované zabezpečené výhybky, které nelze považovat v souladu s předpisem SŽDC (ČD) Z1 za střežené, nebo stanoviště není obsazeno, musí mít ZZ, které znemožní nežádoucí otevření výhybkového závěru21. 21 Možné způsoby znemožnění nežádoucího otevření výhybkového závěru jsou: ➢ odtlačný zámek jen v kombinaci s výměnovým závěrem s postupným chodem jazyků, ➢ stojanový zámek, ➢ závěrový zámek, ➢ uzamykatelný závorník s elektrickým dohledem. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 524 Registrován: 7-2017 |
Sonic, Trumbera . Jak to dopadne při říznutí výměny ? U klasického zámku s tím mám již zkušenost (jako fíra na penzi sloužící na D3 ) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5220 Registrován: 4-2014 |
"Asi to bude něco triviálního, ale věděl byste prosím někdo důvod, proč je na výměně 11 (s ručním stavěním, hákový závěr, zavázaná spolu s Vk3 do SZZ ESA pomocí EMZ) v Loukách nad Olší odtlačný zámek místo v takových situacích běžně používaného přidržného zámku? " |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 686 Registrován: 7-2010 |
Luboš: V tomto provedení nezdržuje. Ten odtlačný zámek tam není navíc, ale jako jediný. pudr.kolsky: Nezkoušel jsem:-)). Předpokládám, že stejně. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7016 Registrován: 6-2019 |
Myslím, že i na nějakých D3 Tipuju, že dnes už na všech a důvod je ten co uvádíte. Jiná věc je, proč to nikomu nikdy dřív nevadilo. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5221 Registrován: 4-2014 |
"Luboš: V tomto provedení nezdržuje. Ten odtlačný zámek tam není navíc, ale jako jediný. pudr.kolsky: Nezkoušel jsem:-)). Předpokládám, že stejně." (Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.) (Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 525 Registrován: 7-2017 |
Trumbera: Přídržný výměnový zámek - hák se ulomil a výměna se přestavila projetím. Netuším co je u odtlačného zámku a zda se to také může ulomit a odpadnout tak, aby se výměna mohla projetím přestavit a nedošlo k vykolejení ? (Příspěvek byl editován uživatelem pudr.kolsky.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 35329 Registrován: 5-2002 |
L3.21: Podle mě se monopolní firma na výrobu zabezpečovacích zařízení zase potřebovala nakapsovat, tak někdo u SŽ rozhodl, že výměny i v obsazených dopravnách musí mít najednou kromě kontrolního i odtlačny zámek. To je fakt vejvar jak stehno... Kdyby se na tom chtěl nakapsovat výrobce ZZ, tak tam prosadí plnotučné ZZ.
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5222 Registrován: 4-2014 |
"L3.21: Podle mě se monopolní firma na výrobu zabezpečovacích zařízení zase potřebovala nakapsovat, tak někdo u SŽ rozhodl, že výměny i v obsazených dopravnách musí mít najednou kromě kontrolního i odtlačny zámek. To je fakt vejvar jak stehno... Kdyby se na tom chtěl nakapsovat výrobce ZZ, tak tam prosadí plnotučné ZZ." Plnohodnotné SZZ v Boru u Tachova také bude, zatím je v plánu dálkové ovládání z Tachova = takový mezistav a pak přepojení na CDP do Prahy, až bude bude celá trať komplet hotova. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 16458 Registrován: 4-2003 |
monopolní firma na výrobu zabezpečovacích zařízení zase potřebovala nakapsovat, Šmarjàpanno, tohleto dělá nějaká menší firma a jestě jako doplňkovy sortiment.
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7017 Registrován: 6-2019 |
Výměnu zámků dělali běžní řadoví zaměstnanci SŽ v rámci svým povinností. ![]() ![]() K tomu fakt není žádné firmy třeba. |
|
Vechtr
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 697 Registrován: 12-2015 |
"Myslím, že i na nějakých D3 Tipuju, že dnes už na všech a důvod je ten co uvádíte. Jiná věc je, proč to nikomu nikdy dřív nevadilo. "Při rozřezu se zámek ulomí. Dva zámky se osazují, pokud má být výhybka pojížděna rychlostí vyšší než 60 km/h.
Veliká divoká zvířata, jako lvi, vlci, medvědi, velbloudi, sloni, hroši, krokodili a pod., přepravují se jen ve zvláštních vozech.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2138 Registrován: 11-2006 |
Díky moc všem za postřehy a diskusi. Jen doplním, že v těch Loukách je opravdu na výměně 11 pouze 1 zámek = odtlačný zámek - a šlo mi o podobné situace výhybky na manipulační koleji, kde se dříve běžně používal naopak pouze přídržný zámek (a jak píše AŠM, je zajímavé, že to bylo desetiletí v pohodě). To Ds23 zmíněné znění je tedy nějaké relativně nové? Neřeším situaci výměny s ručním přestavováním v dopravní koleji, kde je naopak běžné, že jsou použity zámky dva, tj. přídržný a odtlačný zámek současně. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7024 Registrován: 6-2019 |
Je k tomu i hezké vysvětlující video, ale to sem těžko někdo vloží (já ho nemám). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 542 Registrován: 5-2004 |
Sonic: změna předpisu T100 od 1.6.2019 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2141 Registrován: 11-2006 |
AŠM: Aha, díky, zkusím po tom pátrat Martin0: Skvělé, díky. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 35342 Registrován: 5-2002 |
Vechtr: Spíš by mě zajímalo, proč se ty odtlačné nemontovaly odjakživa. Možná to byl zvyk z dob výměn bez závěrů, který se pro jednotnost ponechal beze změny. Proč to v předpise nebylo dřív - protože provozovatel dráhy identifikoval riziko, nejspíš ještě dříve, než kvůli němu došlo k MU, a s minimálními náklady ho eliminoval. Vzorový postup. Obávám se, že tohle některým jedincům nevysvětlíš...
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
|