Diskuse » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici « předcházející | další »

Zabezpečovací zařízení na železnici

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (53)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 02. 2. 2020 Agent 60 02. 2. 2020 19:56
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 07. 3. 2020 martinek 60 07. 3. 2020 11:32
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 10. 3. 2020 Ahmad_Šáh_Masúd 60 10. 3. 2020 13:00
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 16. 5. 2020 M250.0 60 16. 5. 2020 09:27
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 26. 7. 2020 Davca 60 26. 7. 2020 18:03
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 29. 7. 2020 Petr_Šimral 60 29. 7. 2020 16:28
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 04. 8. 2020 Bram 60 04. 8. 2020 10:36
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 08. 8. 2020 Tomáš_záruba 60 08. 8. 2020 01:07
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 06. 9. 2020 Qěcy 60 06. 9. 2020 12:30
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 25. 10. 2020 Hajnej 60 25. 10. 2020 22:41
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 24. 11. 2020 Asdf 60 24. 11. 2020 00:54
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 23. 1. 2021 Petr_Šimral 60 23. 1. 2021 10:27
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 04. 3. 2021 Martin_zlivský 60 04. 3. 2021 14:38
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 22. 6. 2021 REDkyle 60 22. 6. 2021 21:44
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 14. 10. 2021 lelekhalo 60 14. 10. 2021 11:39
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 31. 10. 2021 Klasik 60 31. 10. 2021 10:52
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 02. 1. 2022 Asdf 60 02. 1. 2022 00:25
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 13. 1. 2022 původní.gp 60 13. 1. 2022 10:03
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 25. 1. 2022 jhr 60 25. 1. 2022 20:21
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 07. 3. 2022 frceks 60 07. 3. 2022 08:37
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 14. 4. 2022 Agent 60 14. 4. 2022 20:35
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 08. 7. 2022 Plešoun 60 08. 7. 2022 07:19
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 03. 11. 2022 zOboru 60 03. 11. 2022 21:02
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 21. 12. 2022 Olfi 60 21. 12. 2022 12:23
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 29. 12. 2022 Hajnej 60 29. 12. 2022 08:46
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 04. 2. 2023 Luboš_3.21 60 04. 2. 2023 10:46
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 13. 2. 2023 Bram 60 13. 2. 2023 08:25
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 18. 3. 2023 dany 60 18. 3. 2023 12:28
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 26. 4. 2023 dany 60 26. 4. 2023 20:56
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 04. 5. 2023 RadekŠ 67 04. 5. 2023 13:03
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 20. 6. 2023 Paul_red_adair 60 20. 6. 2023 10:03
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 27. 6. 2023 Prag 60 27. 6. 2023 13:55
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 09. 7. 2023 Sonic 60 09. 7. 2023 00:20
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 04. 9. 2023 Paul_red_adair 60 04. 9. 2023 19:59
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 10. 9. 2023 mAzi.80 60 10. 9. 2023 14:56
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 23. 9. 2023 Hajnej 60 23. 9. 2023 01:08
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 03. 10. 2023 Vechtr 60 03. 10. 2023 13:01
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 14. 11. 2023 Jnd 60 14. 11. 2023 21:59
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 02. 1. 2024 ridic_vlaku 60 02. 1. 2024 15:24
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 19. 2. 2024 Aleš_Liesk. 60 19. 2. 2024 13:58
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 19. 6. 2024 Petr_Šimral 60 19. 6. 2024 15:07
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 27. 7. 2024 Hajnej 60 27. 7. 2024 22:41
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 13. 9. 2024 dany 60 13. 9. 2024 15:04
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 19. 9. 2024 Asdf 60 19. 9. 2024 23:54
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 26. 10. 2024 Hajnej 60 26. 10. 2024 17:33
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 01. 11. 2024 Prag 60 01. 11. 2024 13:05
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 06. 12. 2024 Mouka 60 06. 12. 2024 09:45
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 29. 12. 2024 Vhd_sl 60 29. 12. 2024 12:59
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 17. 3. 2025 Sonic 60 17. 3. 2025 15:37
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 09. 7. 2025 dany 60 09. 7. 2025 10:22
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 30. 8. 2025 Tratovak 60 30. 8. 2025 07:18
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 27. 11. 2025 Mladějov 60 27. 11. 2025 09:50
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 24. 1. 2026 Martin_zlivský 60 24. 1. 2026 15:32
   autor příspěvek
Strom
Neděle, 08. března 2026 - 10:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1392
Registrován: 7-2008
Zdravím, mám dotaz na zkratku VCRP z jiné diskuze a další na ranžírku nahrazující označník ve Stromovce. Dejvické záhlaví na odjezdu z Výstaviště. Při pohledu z dálky, z parku a z lávky mi přišlo, že je to návěstidlo třísvětlové, minimálně mělo tedy 3 stínící kšilty. Co by na něm bylo to 3. světlo? Modrá, bílá a ...?
Díky
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717[ok]
h2o
Neděle, 08. března 2026 - 10:16:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 8-2013
Modrá, bílá a prázdná. Je to příprava na budoucí stav.

Jinak zkratka VCRP je vlaková cesta podle rozhledových poměrů.
Neděle, 08. března 2026 - 14:46:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 6-2005
Dotaz: Víte prosím v současném provozu ještě o nějakých návěstidlech vzor SSSR? (Opravdu SSSR, to jest nemyslím AŽD 65)
Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí! [crazy]
dany
Neděle, 08. března 2026 - 18:49:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 454
Registrován: 8-2019
Děčín východ? Jestli teda vyhovuje požadavků. [talker]
Tajemný_em
Neděle, 08. března 2026 - 19:35:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5064
Registrován: 5-2002
A o pár km dál Velké Březno - renovovaný vjezd od Úštěka a omšelý skupinový odjezd, prozatím neplatné a nefunkční, ale obě pamatují pravidelný provoz.
"Čelím pokušení tím, že mu podlehnu." Jára da Cimrman
Pondělí, 09. března 2026 - 15:37:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 666
Registrován: 7-2010
Kejml:

Už jsou to jen takové zbytečky. Originál SSSR už asi jen na Smíchově (tuším tři odjezdy, dvě ranžírky a dva vložáky), pak jsou dvě ranžírky proti hrbu v Kolíně, ty by mohly být taky originál z dovozu. Licenční vyráběné u nás kromě toho Března a Děčína východu pak ještě tři kousky v Nymburce (2x ranžírka + předvěst od města), 5x autoblok mezi Lysou a Starou Boleslaví, 3x předvěst ve Zruči (kupodivu přežily instalaci JOPky), v Židenicích vjezd od Maloměřic ze 4.TK. Víc mě nenapadá. Pak ještě byla na báňských drahách OKD v Doubravě, ale nevím, zda to ještě existuje. Víc mě nenapadá.
Pondělí, 09. března 2026 - 16:38:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5653
Registrován: 6-2007
Předvěst v Doubravě od Orlové byla nahrazena před čtyřmi lety tabulkou s křížem.
Úterý, 10. března 2026 - 11:58:45  
Administrátor
Číslo příspěvku: 76048
Registrován: 4-2003
h2o:
"zkratka VCRP je vlaková cesta podle rozhledových poměrů."
Dovolím si doplnit o „překlad”, že nejobvyklejší použití je pro vjezd na obsazenou.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Úterý, 10. března 2026 - 12:17:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9821
Registrován: 9-2005
H2O: prázdná proč? Ony na DNS nebudou ledková modrobílá jednosvitilnová návěstidla?
♥UA
Úterý, 10. března 2026 - 14:27:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34942
Registrován: 5-2002
Q: Ony na DNS nebudou ledková modrobílá jednosvitilnová návěstidla?
To jako že když nepůjde modroblik, tak to s sebou spláchne i přivolávačku? K čemu je to dobré...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 10. března 2026 - 14:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9825
Registrován: 9-2005
Hajnej: nevím. Přijde mi to neuvěřitelné, zdrojem je web SŽ. Hledej text:
Zajímavost: U doplňkových návěstních svítilen (DNS) budou poprvé na tratích Správy železnic použity návěstní čočky s proměnnou barvou svícení (modré a bílé světlo).
♥UA
Úterý, 10. března 2026 - 14:58:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12050
Registrován: 5-2007
Hajnej: No keď vezmeme taký SIRIUS, a domnievam sa že prakticky ľubovoľné distribuované stavadlo zahraničnej proveniencie, tak porúch, ktoré so sebou nezoberú celé návestidlo je už v podstate minimum (v podstate jedine porucha konkrétneho modulu svetla). Tak to možno z pohľadu posúdenia dostupnosti už vychádza šul-nul...

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 10. března 2026 - 15:55:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3527
Registrován: 8-2017
Qěci: Budou, ale v době projektování Bubnů se možná ještě počítalo s klasickým trojsvětlem vč. žluté.

Hajnej: K čemu je to dobré...?
Dostupnost LEDkových návěstidel je natolik dobrá, že to asi nemá cenu řešit. Ty LEDky jsou uspořádány do několika sekcí, když odejde jedna, přisvítí se trochu víc těmi ostatními a zároveň se indikuje nadřízené úrovni poruchový stav, aby to servis přijel vyměnit. To není jako když praskne žárovka a je najednou tma.
I kdybychom řešili případ, že odejde elektronika komplet, tak považme, že normální stav je ten, že modrá svítí, když se nic neděje, naopak když má jet vlak, tak zhasne. Modroblik je nouzovka při výpadku ETCS, tj. aby nešlo vlak vypravit, musely by se sejít dvě závady naráz.
Úterý, 10. března 2026 - 16:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34945
Registrován: 5-2002
Asdf: porúch, ktoré so sebou nezoberú celé návestidlo je už v podstate minimum
Jo, já uvažoval i poruchy typu šutr ve svítilně... [wink]

M250: v době projektování Bubnů se možná ještě počítalo s klasickým trojsvětlem vč. žluté
To sice taky, ale v případě "označníku" (L1Dza), na kterej se ptá Strom, jde o návěstidlo, kde se přechází na barevnej svět, takže má konvenční sestavu Z-Č-B.

Modroblik je nouzovka při výpadku ETCS
...nebo taky pravidlo u výchozího vlaku.

Ale jinak proč ne.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 10. března 2026 - 21:31:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12051
Registrován: 5-2007
Jo, já uvažoval i poruchy typu šutr ve svítilně...
Tak to je len jedna z porúch modulu svetla [biggrin]

...nebo taky pravidlo u výchozího vlaku.
Podľa novej D1/1 nemusí fíra pri diktovaní rozkaz 7 (Start in SR/SH) zapisovať, stačí keď to výpravcovi zopakuje. Vystavenie toho rozkazu je pre toho výpravcu nejakých 7 klikov myšou a napísanie mena fíru. Tak by som sa toho zas toľko nebál.
Neděle, 15. března 2026 - 21:32:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 6-2005
Děkuji moc za tipy na SSSR.
Upozornění: Tento text neprošel jazykovou ani obsahovou korekturou a může být čten pouze na vlastní nebezpečí! [crazy]
Středa, 25. března 2026 - 18:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5667
Registrován: 6-2007
RZZ WSSB GS II 63 z roku 1968 ve stanici Zárubek na Báňské dráze. Koncem března by zde měla být ukončena dopravní služba...




Středa, 25. března 2026 - 20:09:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 5-2014
Ano, to je puzzle. Prosil bych rozložit, zabalit do krabice. Já si doma budu poskládám reliéf Zárubku.
Čtvrtek, 26. března 2026 - 17:55:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6681
Registrován: 9-2003
Vojtag: Ihned jsem si vzpomněl na stanici Giurgiu Nord.
NOBLE BRICKS
Úterý, 31. března 2026 - 14:30:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 699
Registrován: 5-2014
Já zas na St.8 VP na Enháčku, než tam spustili JOPku.
Úterý, 07. dubna 2026 - 21:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 5-2011
V roce 2009 bylo zrušeno hradlo RPB Srby u Nepomuka. Prosím, nepodařilo se někomu z Vás pořídit fotografie z interiéru - kolejovo desku RPB? Pravděpodobně zde byl i elektrický pohon mechanických závor?
Neděle, 19. dubna 2026 - 20:23:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5181
Registrován: 4-2014
Zdravím. Neví někdo prosím, kde skončil ŘP z DK a výhybkářský přístroj z St.1 z Příbrami? Děkuji.

Výhybkářský přístroj z St.2 by měl být stále na svém místě a také by tam měl být umístěn i výhybkářský přístroj z vlečky Tavírna, vše jako součást malého muzea na St.2.
Pondělí, 04. května 2026 - 19:05:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1697
Registrován: 6-2015
Prosím, mohl by mi někdo z vás vysvětlit co to mohlo být za relé, a jak ta relé fungovala, že jím bylo možné nějak "otočit"?[uhoh] To přece musí být nějak zakryté, ne?[uhoh]

Díky.

Rok 1979.

.... Vzhľadom k tomu že priestorový oddiel bol obsadený vlakom násled 61457, na ktorý hradlár pravdepodobne zabudol, vošiel do reléovej miestnosti a tam otočil príslušným relé, tým vybavil izolovanú koľaj a zatlačením tlačítka na paneli dal do žst. Michaľany súhlas. Na základe toho bolo cestové návestidlo postavené pre odchod vlaku 8623 z koľaje č.3 a odchodové návestidlo na odbočke Lastovce na návesť povoľujúcu jazdu.

Neoprávnený zásah strážnika oddielu do zabezpečovacieho zariadenia v reléovej miestnosti bol umožnený tým že kľúč od miestnosti bol voľne uložený na stanovišti stražnika oddielu, okrem toho boli strážnici oddielu pracovníkmi OZD Michaľany občas telefonicky informovaní ako postupovať pri manipulácii. V dôsledku toho sa nemuseli pracovníci OZD dostavovať na miesto k odstráneniu poruchy a strážnici oddielu nemuseli chodiť s ručnou privolávacou návesťou až k oddielovému návestidlu.

Veľkú nehodu zavinil hradlár. Svoje povinnosti okrem neho porušili : výpravca žst. Michaľany tým že nepožiadal vlakového dispečera o zavedenie lokomotívneho vlaku Lv 71254 , strážnici oddielu hr. Veľaty tým že neoprávnene zasahovali do zabezpečovacieho zariadenia a poruchy nezaznamenávali do záznamníka porúch, návestný majster a jeho podriadení tým že pri výskyte poruch na zabezpečovacom zariadení na hradle Veľaty telefonicky usmerňovali hradlárov k neoprávnenému zásahu do zabezpečovacieho zariadenia. ...

(Příspěvek byl editován uživatelem K6S31ODR.)
Pondělí, 04. května 2026 - 19:19:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13835
Registrován: 9-2002
Asi tam byla hradlovina, takže ZZ z dob krále Klacka a do toho se dá zasahovat celkem jednoduše.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
h2o
Pondělí, 04. května 2026 - 20:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 122
Registrován: 8-2013
K6S31ODR: To byla nějaká klasika položená na polici. https://www.vlaky.net/upload/images/reports/006714/08_big.jpg
Pondělí, 04. května 2026 - 20:27:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1698
Registrován: 6-2015
Aha - takže jako že to relé hradlař fyzicky obrátil = otočil tou skleněnou mísou nahoru/svorkami dolů?
Úterý, 05. května 2026 - 07:41:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35216
Registrován: 5-2002
K6S: takže jako že to relé hradlař fyzicky obrátil = otočil tou skleněnou mísou nahoru/svorkami dolů?
Ano. Na vlastní oči jsem takto kdysi viděl ošetřenu výluku na přejezdu v Plavech.

Agent: ZZ z dob krále Klacka
To prosím pěkně nebyl žádný král Klacek, ale král Kladska, a jsou tím míněny doby, kdy Kladsko patřilo k Českému království.
Definitivně to skončilo v půli 18. století, kdy ho Manka-Terka prohrála s Frickem, takto pruským králem.
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
Úterý, 05. května 2026 - 07:54:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13836
Registrován: 9-2002
Tak já asi přístě napíšu, že jde o ZZ doby pravěku. Lepší ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Vechtr
Úterý, 05. května 2026 - 11:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 693
Registrován: 12-2015
Mně nejvíc utkvěla v paměti nehoda na Slovensku s nějakými těmi mrtvolami, tuším někde u Hronské Dúbravy, která byla způsobena tím, že si obsluha ZZ vybavovala izolovanou kolejnici od poloautobloku vypnutím a zapnutím hlavního jističe ve výpravní budově, který byl volně přístupný. Propad napájení při přepínání na náhradní zdroj stačil k tomu, aby se obvod krátce obsadil a šla udělit odhláška.

Agent: příště radši nepiš nic, do hradloviny se při dodržování předpisových požadavků standardně nedá zasahovat úplně stejně jako do modernějších typů ZZ.

(Příspěvek byl editován uživatelem Vechtr.)
Veliká divoká zvířata, jako lvi, vlci, medvědi, velbloudi, sloni, hroši, krokodili a pod., přepravují se jen ve zvláštních vozech.
Středa, 06. května 2026 - 12:17:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35224
Registrován: 5-2002
Ag: Tak já asi přístě napíšu, že jde o ZZ doby pravěku. Lepší ?
Jako pravěk bych viděl klíče, hradlovinu bych považoval spíš za středověk... [wink]
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
Pondělí, 01. června 2026 - 23:52:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2137
Registrován: 11-2006
Asi to bude něco triviálního, ale věděl byste prosím někdo důvod, proč je na výměně 11 (s ručním stavěním, hákový závěr, zavázaná spolu s Vk3 do SZZ ESA pomocí EMZ) v Loukách nad Olší odtlačný zámek místo v takových situacích běžně používaného přidržného zámku?
Úterý, 02. června 2026 - 01:29:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 685
Registrován: 7-2010
Sonic:

Poslední dobou je toto řešení k vidění častěji. Myslím, že i na nějakých D3. Výhodou může být, že pokud si bude někdo s výhybkou hrát, odtlačný zámek nedovolí otevření hákového závěru. U klasického výměnového zámku při manipulaci s výměníkem lze závěr otevřít a výměnu pak ve správné poloze drží čistě jen hák od toho zámku.
Úterý, 02. června 2026 - 07:38:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 5-2007
Předpis SŽ T100:

2.1.1.5 Ručně přestavované zabezpečené výhybky, které nelze považovat v souladu s předpisem SŽDC (ČD) Z1 za střežené, nebo stanoviště není obsazeno, musí mít ZZ, které znemožní nežádoucí otevření výhybkového závěru21.

21 Možné způsoby znemožnění nežádoucího otevření výhybkového závěru jsou:
➢ odtlačný zámek jen v kombinaci s výměnovým závěrem s postupným chodem jazyků,
➢ stojanový zámek,
➢ závěrový zámek,
➢ uzamykatelný závorník s elektrickým dohledem.
Úterý, 02. června 2026 - 07:42:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 524
Registrován: 7-2017
Sonic, Trumbera .
Jak to dopadne při říznutí výměny ? U klasického zámku s tím mám již zkušenost (jako fíra na penzi sloužící na D3 )
Úterý, 02. června 2026 - 08:03:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5220
Registrován: 4-2014
Sonic:
"Asi to bude něco triviálního, ale věděl byste prosím někdo důvod, proč je na výměně 11 (s ručním stavěním, hákový závěr, zavázaná spolu s Vk3 do SZZ ESA pomocí EMZ) v Loukách nad Olší odtlačný zámek místo v takových situacích běžně používaného přidržného zámku?
"
Ty odtlačne zámky se dnes nově montují i do stanic, které jsou obsazeny dopravními zaměstnanci, protože na ty výměny nevidí z okna. Akorát to zdržuje.
Úterý, 02. června 2026 - 11:43:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 686
Registrován: 7-2010
Luboš:
V tomto provedení nezdržuje. Ten odtlačný zámek tam není navíc, ale jako jediný.

pudr.kolsky:
Nezkoušel jsem:-)). Předpokládám, že stejně.
Úterý, 02. června 2026 - 12:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7016
Registrován: 6-2019
Myslím, že i na nějakých D3
Tipuju, že dnes už na všech a důvod je ten co uvádíte. Jiná věc je, proč to nikomu nikdy dřív nevadilo. [uhoh]
Úterý, 02. června 2026 - 12:23:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5221
Registrován: 4-2014
Trumbera:
"Luboš:
V tomto provedení nezdržuje. Ten odtlačný zámek tam není navíc, ale jako jediný.

pudr.kolsky:
Nezkoušel jsem:-)). Předpokládám, že stejně."
Není. V Boru u Tachova mají výměny jak kontrolní výměnové zámky, tak i odtlačne.Zajimave je, že dříve to tam nikomu nevadilo, že výměny v obsazených dopravnách mají jen kontrolní výměnové zámky a odtlačne ne a teď to najedou vadí. Podle mě se monopolní firma na výrobu zabezpečovacích zařízení zase potřebovala nakapsovat, tak někdo u SŽ rozhodl, že výměny i v obsazených dopravnách musí mít najednou kromě kontrolního i odtlačny zámek.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Úterý, 02. června 2026 - 12:42:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 525
Registrován: 7-2017
Trumbera:
Přídržný výměnový zámek - hák se ulomil a výměna se přestavila projetím. Netuším co je u odtlačného zámku a zda se to také může ulomit a odpadnout tak, aby se výměna mohla projetím přestavit a nedošlo k vykolejení ?

(Příspěvek byl editován uživatelem pudr.kolsky.)
Úterý, 02. června 2026 - 15:50:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35329
Registrován: 5-2002
L3.21: Podle mě se monopolní firma na výrobu zabezpečovacích zařízení zase potřebovala nakapsovat, tak někdo u SŽ rozhodl, že výměny i v obsazených dopravnách musí mít najednou kromě kontrolního i odtlačny zámek.
To je fakt vejvar jak stehno... [crazy]
Kdyby se na tom chtěl nakapsovat výrobce ZZ, tak tam prosadí plnotučné ZZ.
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
Úterý, 02. června 2026 - 18:25:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5222
Registrován: 4-2014
Hajnej:
"L3.21: Podle mě se monopolní firma na výrobu zabezpečovacích zařízení zase potřebovala nakapsovat, tak někdo u SŽ rozhodl, že výměny i v obsazených dopravnách musí mít najednou kromě kontrolního i odtlačny zámek.
To je fakt vejvar jak stehno... [crazy]
Kdyby se na tom chtěl nakapsovat výrobce ZZ, tak tam prosadí plnotučné ZZ."


Plnohodnotné SZZ v Boru u Tachova také bude, zatím je v plánu dálkové ovládání z Tachova = takový mezistav a pak přepojení na CDP do Prahy, až bude bude celá trať komplet hotova.
Úterý, 02. června 2026 - 19:46:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16458
Registrován: 4-2003
monopolní firma na výrobu zabezpečovacích zařízení zase potřebovala nakapsovat,

Šmarjàpanno, tohleto dělá nějaká menší firma a jestě jako doplňkovy sortiment.
Do Prahy jsem nepřijel na mopedu, ale dvanáctiválcem Českých drah!

Úterý, 02. června 2026 - 20:24:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7017
Registrován: 6-2019
Výměnu zámků dělali běžní řadoví zaměstnanci SŽ v rámci svým povinností. [crazy][crazy][crazy] K tomu fakt není žádné firmy třeba.
Vechtr
Středa, 03. června 2026 - 08:36:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 697
Registrován: 12-2015
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Myslím, že i na nějakých D3
Tipuju, že dnes už na všech a důvod je ten co uvádíte. Jiná věc je, proč to nikomu nikdy dřív nevadilo. [uhoh]"
Spíš by mě zajímalo, proč se ty odtlačné nemontovaly odjakživa. Důvod viz výše - pokud někdo jde okolo výhybky s přídržným zámkem a postaví závaží do mezipolohy (ono tam zůstane držet), je jazyk držen jen hákem zámku, který na to není dělaný, při průjezdu vozidla se ulomí a vozidlo je na zemi. Proč to v předpise nebylo dřív - protože provozovatel dráhy identifikoval riziko, nejspíš ještě dříve, než kvůli němu došlo k MU, a s minimálními náklady ho eliminoval. Vzorový postup.

Při rozřezu se zámek ulomí. Dva zámky se osazují, pokud má být výhybka pojížděna rychlostí vyšší než 60 km/h.
Veliká divoká zvířata, jako lvi, vlci, medvědi, velbloudi, sloni, hroši, krokodili a pod., přepravují se jen ve zvláštních vozech.
Čtvrtek, 04. června 2026 - 11:16:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2138
Registrován: 11-2006
Díky moc všem za postřehy a diskusi. Jen doplním, že v těch Loukách je opravdu na výměně 11 pouze 1 zámek = odtlačný zámek - a šlo mi o podobné situace výhybky na manipulační koleji, kde se dříve běžně používal naopak pouze přídržný zámek (a jak píše AŠM, je zajímavé, že to bylo desetiletí v pohodě). To Ds23 zmíněné znění je tedy nějaké relativně nové?
Neřeším situaci výměny s ručním přestavováním v dopravní koleji, kde je naopak běžné, že jsou použity zámky dva, tj. přídržný a odtlačný zámek současně.
Čtvrtek, 04. června 2026 - 13:36:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7024
Registrován: 6-2019
Je k tomu i hezké vysvětlující video, ale to sem těžko někdo vloží (já ho nemám).
Čtvrtek, 04. června 2026 - 13:39:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 542
Registrován: 5-2004
Sonic: změna předpisu T100 od 1.6.2019
Čtvrtek, 04. června 2026 - 23:36:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2141
Registrován: 11-2006
AŠM: Aha, díky, zkusím po tom pátrat [happy]
Martin0: Skvělé, díky.
Pátek, 05. června 2026 - 09:37:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35342
Registrován: 5-2002
Vechtr: Spíš by mě zajímalo, proč se ty odtlačné nemontovaly odjakživa.
Možná to byl zvyk z dob výměn bez závěrů, který se pro jednotnost ponechal beze změny.

Proč to v předpise nebylo dřív - protože provozovatel dráhy identifikoval riziko, nejspíš ještě dříve, než kvůli němu došlo k MU, a s minimálními náklady ho eliminoval. Vzorový postup.
Obávám se, že tohle některým jedincům nevysvětlíš...
Si leges quod transcrevi, si linges quod transexcrevi...
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.