Diskuse » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici « předcházející | další »

Zabezpečovací zařízení na železnici

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 01. 1. 2018 Hajnej 60 01. 1. 2018 19:58
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 31. 3. 2018 Etawil 60 31. 3. 2018 08:34
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 21. 5. 2018 pavel2079 60 21. 5. 2018 13:10
Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 08. 6. 2018 Luboš_3.21 60 08. 6. 2018 21:07
   autor příspěvek
Pardál
Sobota, 09. června 2018 - 06:08:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 516
Registrován: 10-2008
Tippins: jo jo, to je přesně ono,! Ta indikačka vpravo, to jsou přejezdy?
http://www.stellwerksim.de/
Neděle, 10. června 2018 - 23:37:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16784
Registrován: 5-2002
Tippins: to nevypadá zrovna na samočinný závěr výměn, ten se totiž nezavírá až zas tak samočinně, anóbrž se musí stiskat hradlové tlačítko a případně i točit klikou.

Samočinný závěr výměn AŽD, který byl relativně donedávna v Semilech, je k vidění zde (někde to mám možná nafoceno líp, ale tohle je první, co jsem našel) - je to ta zhruba krychlová bedýnka trůnící uprostřed na pravítkové skříni:


Páky závorníků, kličky kolejových závěrníků, návěstní kličky a vybavovací tlačítka samočinného závěru byly první, kterých se kdy Hajného ruka před téměř 35 lety dotkla...
Pondělí, 11. června 2018 - 07:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1477
Registrován: 4-2014
Tippins, Hajnej - to ústřední mechanické stavědlo na obrázku Mosty u Jablunkova se nazývá Ústřední mechanické stavědlo se závěry výměn. - Výpravčí ty výměny elektricky uzavře, tak jak na klasické elektromechanice a jízdou vlaku se buď vybaví příslušný IK, nebo kolejový obvod a clonka se samočinně změní ze zelené na bílou.

Hajného obrázek je Ústřední mechanické stavědlo se samočinným závěrem výměn, konkrétně s reléovými vybavovači, pak ještě existují klasické vybavovače buď s jedním okénkem - starší typ ČKD, kde je pouze jedno okénko a mění se tam zelená a bílá clonka , a pak ještě existuje novější typ s okénkem které je rozděleno na dvě části a tam se potom mění clonky bílá, červená, zelená, to podle toho jak vlak svojí jízdou ovlivnil izolovanou kolej, nebo prvek.
Pondělí, 11. června 2018 - 10:09:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16790
Registrován: 5-2002
L3.21: pak ještě existují klasické vybavovače
Někde jsem četl o S-B vybavovači, akorát nevím, jestli ho z těch dvou Tebou zmíněných lze ztotožnit s tím ČKD, nebo spíš s tím druhým (podle těch dvou clonek)...

Na tom foceném to bylo tak, že se po přeložení kolejového závěrníku pohnulo neutrální pravítko, do kterého zapadla západka vybavovače a rozsvítila se zelená kontrolka. Po obsazení izolačky se rozsvítila vedlejší červená kontrolka a po jejím uvolnění a zhasnutí kontrolky se stisklo vybavovací tlačítko (pod tou zelenou kontrolkou) a mohl se vrátit závěrník.
Když zůstala izolačka obsazená, dalo se použít nouzové tlačítko (pod červenou kontrolkou), kterým se izolačka jakoby uvolnila. Bylo sice zašité olověnkou, ale ta tehdy v osmdesátkách bývala (s ohledem na prakticky dennodenní překračování délek vlaků*)) poněkud volněji vázaná, takže spolu s šikovně opilovaným zobáčkem západky umožňovala zasvěceným obsluhu i bez utržení olověnky.
Dole byla ještě plombovaná (?) tlačítka, kterými šlo závěr uvolnit čistě mechanickým zdvižením západky.

*) oblíbené "chlaďáky" Vn 49395 (nebo 49397?) Schlauroth-Budapest, které měly snad 470 metrů, takže setrvale čouhaly přes jeden z přejezdů. Někdy se namotaly do ranního křižování osobáků (5410 x 5401 nebo tak nějak) a šíbovalo se s tím sem a tam - dneska by z toho šotouši měli orgasmus a bylo by toho plný Youtube... [lol]
Pondělí, 11. června 2018 - 19:37:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8166
Registrován: 8-2012
Tradiční propaganda o "správnosti cesty" LS (ale zloduši jim to zkazili) jede i na vlaky.net:
K LVZ bylo navrženo pár zlepšení (na vozidle), ale protože je zakázáno cokoliv si s sebou do hrobu brát, resp. vylepšovat zařízení třídy B (s určitou výjimkou, kam bohužel navržené úpravy nespadají), tak smůla...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
djst
Pondělí, 11. června 2018 - 20:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 802
Registrován: 8-2014
Luboš_3.21:
"Tippins, Hajnej - to ústřední mechanické stavědlo na obrázku Mosty u Jablunkova se nazývá Ústřední mechanické stavědlo se závěry výměn. - Výpravčí ty výměny elektricky uzavře, tak jak na klasické elektromechanice a jízdou vlaku se buď vybaví příslušný IK, nebo kolejový obvod a clonka se samočinně změní ze zelené na bílou."
Jedno upřesnění: Po projetí cesty a uvolnění IK/KO přeloží výpravčí návěstní kličku do základní polohy a až tímto úkonem se samočinně vybaví závěr výměn.


Hajnej:
"Na tom foceném to bylo tak, že se po přeložení kolejového závěrníku pohnulo neutrální pravítko, do kterého zapadla západka vybavovače a rozsvítila se zelená kontrolka. Po obsazení izolačky se rozsvítila vedlejší červená kontrolka a po jejím uvolnění a zhasnutí kontrolky se stisklo vybavovací tlačítko (pod tou zelenou kontrolkou) a mohl se vrátit závěrník.
Když zůstala izolačka obsazená, dalo se použít nouzové tlačítko (pod červenou kontrolkou), kterým se izolačka jakoby uvolnila. Bylo sice zašité olověnkou, ale ta tehdy v osmdesátkách bývala (s ohledem na prakticky dennodenní překračování délek vlaků*)) poněkud volněji vázaná, takže spolu s šikovně opilovaným zobáčkem západky umožňovala zasvěceným obsluhu i bez utržení olověnky.
Dole byla ještě plombovaná (?) tlačítka, kterými šlo závěr uvolnit čistě mechanickým zdvižením západky."
Ano, tlačítka mechanického vybavení byla plombovaná. A aby toho nebylo málo, tak v některých stanicích byla nad releovým vybavovačem ještě vytahovací vybavovací tlačítka s počítadlem pro zrušení neprojeté jízdní cesty, aby nemusel výpravčí použít tlačítko mechanické ho vybavení.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Pondělí, 11. června 2018 - 21:41:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 8-2017
Díky za reakce k tomuto zabezpečovacímu zařízení. Ještě by mě ale zajímalo, do jakého období by připadala výroba takového zz a zda to provedení například z těch Mostů je tovární provedení, nebo stav po průběžných modernizacích. Ono totiž ta stanice vypadala z ,,venku" jako klasická reléovka AŽD 71 - například úplné osazení seřaďovacími návěstidly, a to i ve funkci označníku, úvazky do obousměrného autobloku včetně kódování, hromada přejezdů. To znamená existenci rozsáhlé reléové místnosti, panel nad stavědlem je taky evidentně z prvků 71čky. A to železo je 5007 trošku jinak poskládané, hradlové vložky závěrů výměn klasika. To celé mi moc nedává smysl proč by se to takto složitě kombinovalo, jedině že by se to ,,tvořilo" postupně s rozšířením například při výstavbě autobloku (na této trati byl typ 3-74). Předchozí zz před tímto bylo mechanické nebo elektromechanické se závislými stavědly a mechanickými návěstidly, typ nevím ale předpokládám ČKD (Einheit v této oblasti myslím nebyl nikde). V okolních stanicích byla na elektromechaniku naroubována světelná návěstidla, motorické přestavníky a autoblok a dožila tak až do koridorizace (Jablunkov, Bystřice např.). Tak proč tento ,,mezityp" před reléovkou?
Pondělí, 11. června 2018 - 22:02:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16810
Registrován: 5-2002
djst: Jedno upřesnění: Po projetí cesty a uvolnění IK/KO přeloží výpravčí návěstní kličku do základní polohy a až tímto úkonem se samočinně vybaví závěr výměn.
To asi bylo různé jak kde. Předchozí vrácení návěstní kličky (ekvivalent vrácení mechanického návěstidla na Stůj) souhlasí, ale přinejmenším v těch Semilech se nic samočinně nedělo, anóbrž se muselo mačkat vybavovací tlačítko.
djst
Pondělí, 11. června 2018 - 23:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 803
Registrován: 8-2014
Ono těch ústředních mechanických stavědel (dále jen ÚMS) existovalo mnoho typů:
1) ÚMS bez závěru - po přeložení kolejového závěrníku bylo možno hned stavět návěstidlo, po vrácení návěstidla na Stůj bylo možno hned vrátit kolejový závěrník. Ve stanicích s tímto typem ZZ nesměly být ze zřejmého důvodu ústředně stavěné výměny, ale pouze ručně přestavované a ústředně závrované.
2) ÚMS se samočinným závěrem výměn typu ČKD - jedno kruhové okénko s bílou a zelenou clonkou. Po přeložení kolejového závěrníku se přeložil ještě pomocný závěrník, čímž se okénko zaclonilo zeleně. Zelené bylo celou dobu až do uvolnění IK, kdy se zaclonilo opět bíle. Pak bylo možno přeložit pomocný a kolejový závěrník do základní polohy.
3) ÚMS se samočinným závěrem výměn typu SP/SB/AB (všechny tři názvy se používají). Samočinný závěr měl dvě čtvercová pole okénka, v základním stavu obě bílá. Přeložením kolejového závěrníku se tento zapevnil, dolní pole se zaclonilo zeleně. Při obsazení IK se zaclonilo horní pole červeně a poté (avšak téměř současně) dolni pole bíle. Po uvolnění IK se i horní pole zaclonilo bíle a bylo možno vrátit kolejový závěrník do základní polohy. Např. ŽST Kolinec.
4) ÚMS s releovým vybavovačem (od AŽD), ten podrobně popsal Hajnej v příspěvku 16790. Např. ŽST Žichovice.
5) ÚMS s hradlovým závěrem výměn. Na ÚMS byla hradlová skříň se hradlovými závěry "Závěr výměn", pro každé zhlaví jeden. Jde o HZ kombinované, podobně jako hradlová zarážka na elektromechanice. Po přeložení kolejového závěrníku uzavře výpravčí hradlový závěr a pak může obsloužit návěstidlo. Po průjezdu vlaku IK a po navrácení ovládacího prvku návěstidla do základní polohy (obvod vybavení Z jde přes osový dotyk tohoto prvku v základní poloze) se vybaví hradlový závěr a je možno vrátit kolejový závěrník. Např. ŽST Holýšov, Zbečno, Sušice.
6) ÚMS s hradlovými závěry. V hradlové skříni jsou návěstní hradla s hradlovými zarážkami a závěry výměn jako na běžném výhybkářském přístroji. Navíc tam mohou být umístěny i HZ pro HPB (T, P, St). Přístroj je zapojen sám na sebe tak, že po přeložení kolejového závěrníku výpravčí uzavírá závěr výměn, čímž se mu uvolňuje návěstní hradlo. Pak může obsloužit návěstidlo. Jízdou vlaku se mu uvolní hradlová zarážka a může uzavřít návěstní hradlo, čímž si zase uvolní závěr výměn. Tam, kde je na trati HPB je následující odchylka: při odjezdu se nejprve uzavře počáteční traťové hradlo (samostatné), tím se uvolní návěstní hradlo a až pak se uzavírá závěr výměn. Např. Zadní Třebaň, Nymburk hl. n. St. 4.

Hajnej: Já jsem právě mluvil o typu 5, kdežto vy o typu 4.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 12. června 2018 - 07:00:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1478
Registrován: 4-2014
Tippins - správná otázka, proč v těch Mostech u Jablunkova vzniklo to typizované ÚMS. Pravdu se ale už asi proč to tak tam bylo nedozvíme, lze se jen domnívat.
Já to vidím tak, že se tam ta klasická reléovka AŽD 71 plánovala, jenže v průběhu realizace asi přišel příkaz změna realizačního plánu a vymyslet tam něco za levnější peníz, ale tak aby se zachoval částečně Rank vzor 5007 v kombinaci s prvky RZZ AŽD 71 a nebo jak píšete, že se postupně tvořilo a modernizovalo a to celé se pak roubovalo na tu původní elektromechaniku, která se při té inovaci trochu jinak poskládala.

djst - díky za velmi pěkný popis druhů ÚMS.
Úterý, 12. června 2018 - 11:57:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16815
Registrován: 5-2002
djst: Já jsem právě mluvil o typu 5, kdežto vy o typu 4.
Aj, pravda - nedošla mi do všech důsledků souvislost, že je řeč o Mostech u J.

Ten souhrnný popis různých typů je [ok].
Čtvrtek, 14. června 2018 - 18:56:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 668
Registrován: 6-2015
Sláva - dnes konečně po dlouhé době zprovoznili PZZ v Čelákovicích na mstětické silnici, ráno furt nic ale odpoledne už fungovalo.[happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem K6S31ODR.)
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:  
Pouze registrovaní
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.