Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Opavě « předcházející | další »

Trolejbusy a autobusy v Opavě

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři

   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Opavě do 04. 3. 2019 Návštěva 60 04. 3. 2019 18:09
Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Opavě do 11. 11. 2019 ppkk 60 11. 11. 2019 17:35
Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Opavě do 02. 4. 2020 Phd 60 02. 4. 2020 16:39
   autor příspěvek
Kočkopes
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 17:30:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1160
Registrován: 10-2017
Phd:
"Dům se staví sice od základů, ale neměl bys zaměnit základ se střechou. [wink] Počet spojů základem určitě není. [happy]

Zkus si přečíst tuto disertační práci, abys viděl, co je základem dopravního systému."

Nepatřím mezi vášnivé čtenáře a jenom na prvních třech stranách to vypadá jako ve slovníku cizích pojmů. Nicméně základem dopravního systému je spojení odněkud někam. Spojení se provádí prostřednictvím spojů. Spoje objednává objednatel (pokud nejde o komerční linku) a provozuje provozovatel (dopravce). Ti pak spojení prostřednictvím jimi objednaných/provozovaných spojů nabízejí cestujícímu - tady se nám už objevila nabídka spojů. Nabídkou spojů se obvykle myslí to, kdy, jak často a odkud kam se s danými spoji může cestující dopravit. A jsme u toho -> pokud nabídka spojů souvisí s počtem spojů a vrátíme se k výše uvedenému (základ dopravního systému = spojení - spoje - objednatel, dopravce, provozovatel - nabídka spojů - počet spojů - cestující), pak se podíváme sem: základ je, že město musí chtít nabídnout dostatek spojů a rozumné jízdné; a vezmeme v potaz, že "dostatek spojů" je jen jinak řečený "dostatečný počet spojů, pak se dostaneme k tomu, že základem (dopravního systému nabízejícího kvalitní spojení) je počet spojů. Protože k čemu bude dopravní systém s dobře rozvrženými linkami, když nabízí špatné nebo žádné spojení?
Phd
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 19:22:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 760
Registrován: 2-2007
Kočkopes: To je škoda, že nejsi vášnivý čtenář, leccos by ses dozvěděl. [happy] Jinak jsi nenapsal nic objevného, tohle jsem učil na univerzitě.

Výchozím zdrojem informací je OD-matice. Pokud ji dopravce nemá, vaří z vody. Na základě této OD-matice se sestaví soubor linek. Samozřejmě zde musí být myšlenka, jestli chceme maximalizovat počet nepřestupujících cestujících nebo minimalizovat počet přestupů na síti. Dopracovat se k tomu můžeš kombinací matematických a heuristických algoritmů. Já osobně dávám přednost právě té kombinaci, protože matematické algoritmy jsou až příliš tvrdé.

Počet spojů je až téměř na konci. Ale to neznamená, že není důležitý. Jen ten proces musí mít nějakou hierarchii.
Pátek, 03. dubna 2020 - 08:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6091
Registrován: 6-2005
Jen na okraj. Jihlava má už 10 let elektronické jízdné a finanční motivaci k přikládání karet. Takže velkou představu o počtu přepravených máme. Za 7 let mého ježdění s trolejbusem byl dost znatelný nárůst jízdenek kupovaných u řidiče. Na začátku bývala tržba za směnu do 100. Dnes na té samé lince i 3x tolik a to neberu opravdu vytížené linky.

Byl čekán pokles zájmu o jednu linku, když se ní otevřela paralelní trať. Realita byla taková, že v sedle neklesl počet lidí ve voze, ale druhá linka si našla jiné.
Jsou vedeny přímé spoje že sídlišť k největším zaměstnavatelům. I zde přibyli významně noví lidé.

Po 21.h je zaveden nástup předními dveřmi. Ten se netýká spojů a linek, které naváží a odváží cestující z práce. Byla by totiž neúměrně prodloužena jízdní doba a nestíhaly by se přestupy bez úpravy j. ř., jenže jeho úpravou by se nestíhal následně oběh vozidel.
Tady prostě praxe ukazuje, že nástup předem není úplně optimální u měst nad cca 30 000 obyvatel.
Lidi nechtějí čekat. Prostě chtějí vidět, že to jede. Je to jen psychologie. Uspořená minuta nehraje roli.
Případně ty minuty lze dát řidiči na konečnou, což zajisté uvítají. Není to jen o cestujících, ale i spokojených zaměstnancích.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 03. dubna 2020 - 10:08:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2113
Registrován: 4-2005
Když jsem byl v Opavě posledně fotit, tak jsem si v centru všiml neúměrně dlouhého stání vozů klidně 3 minuty i víc, než se cestující předními dveřmi do vozu nasoukali. Za mě je výhradní nástup předními dveřmi v takovém sídle typu Opavy nepraktický. Zdržuje to, je to nekomfortní, v zimě pro řidiče zajisté velmi příjemné... Snad jediné pozitivum spatřuji v eliminaci neplatičů. Navíc mi přijde, že jezdíte s trolejbusy oproti jiným provozům hrozně pomalu, asi hodně volné jízdní doby.
Na nástup předními dveřmi je zajímavé Ústí nad Labem. Do trolejbusů přes den všemi, do autobusů jen předními. Takže tam jezdím, pokud je to možné, zásadně trolejbusy🙂.
Chápu ale, že v tom hrají roli místní zvyklosti, já se třeba děsím toho, až pojedu do Ostravy, jak se s nákupem jízdenky poperu. Ale snad ano, po setkání s jízdenkovým automatem ČD člověk asi přežije všechno:-)
Phd
Pátek, 03. dubna 2020 - 17:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 761
Registrován: 2-2007
9_tr: Jak to tak píšeš, začínám věřit tomu, že i ten psychologický efekt bude hrát dost velkou roli [happy]. Možná větší, než bych sám čekal. Doposud jsem se zabýval spíš tou ekonomickou stránkou a časovými ztrátami, ale je fakt, že v zimě, kdy fouká na řidiče a venku mrznou cestující, kteří čekají na odbavení, to nebude zrovna ono. A když už jsme u toho, v létě zase vozy s klimatizací více větrají, takže klimatizace je neúčinná.

Nástup předními dveřmi mi ve večerních hodinách nevadí, poptávka bývá zpravidla nižší. Ale u Havířova nebo Kladna mě tenhle přístup zaráží, protože to jsou větší města než Opava a lidí je tam dost. A teď si představ, že se v Havířově do kloubového autobusu se čtyřmi dveřmi nastupuje jen vpředu. No efektivita jako hrom. [lol]

Takový experiment zkoušela na několika linkách i Ostrava. Samozřejmě neupravili na těch linkách oběhy, takže spoje jezdily zpožděné i o půl hodiny. A půlhodina v MHD je dost i na Prahu, natož na Ostravu. A teď si vezmi, že kdyby ty oběhy upravili. Legalizovali by tím zpoždění, oficiálně by se navýšila doba oběhu a přibyl by počet vozidel. Což je zase více peněz navíc.

Ale asi tuším, kde bude u MHD fandy problém. On totiž zaměňuje příčinné souvislosti. Cituje studentku diplomové práce, že "u menších měst s nerovnoměrně rozvrženou poptávkou se nevyplatí nástup všemi dveřmi" a souhlasí s ní. Což je v pořádku. Máme nástup předními dveřmi, protože zde cestuje málo lidí. Ale tvrzení "Cestuje málo lidí, protože máme nástup předními dveřmi.", které zastávám, je úplně jiná kauzalita.

Michal_Ř: Souhlasím, to je bez debat. V Ústí nad Labem to chápu, ale pochybuju, že by to přitáhlo do těch autobusů víc lidí. Pokud se dobře koukám, počet přepravených cestujících se taky snižuje.
Pondělí, 13. dubna 2020 - 20:25:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 7-2004
Souhlasím s názorem, že MHD v Opavě potřebuje nutně optimalizaci.
Dnešní fungování MHD Opava má dlouhodobě tyto hlavní nedostatky:
- Chybějící tarifní integrace do systému ODIS i pro jednotlivé jízdné

- Špatné jízdní řády, které jezdí bez větší změny i více než 10 let
Až na výjimky (linka 213) nefungují přestupy mezi TROL a BUS.
Neexistuje proklad TROL a BUS na souběžně vedoucích trasách, kdy by tak mohla vzniknout větší nabídka spojů.
MHD Opava ignoruje jiné druhy veřejné dopravy, zde zejména vlak (jako příklad uvedu neexistence spojení sídliště Kateřinky na ranní vlak do Ostravy s odjezdem v 5:15).
Je pěkné že je zde taktová doprava, ale nelze provozovat spoje ve stejném taktu i v sedlech, kdy není v provozu řada linek. Tak se stane že od nádraží do Kylešovic jedou dva trolejbusy 3 minuty po sobě a pak dalších 17 minut nic.

- Zastaralý a pomalý odbavovací systém
Možnost platby bankovními kartami jen v trolejbusech.

- Chybějící pořádný marketing a propagace MHD
Zde jej pravda, že se situace v poslední době mírně zlepšila, ale i tak je potřeba ještě na tomto hodně zpracovat. Ale třeba využívání LCD ve vozidlech je skutečně tragické.

Pokud se nevyřeší výše uvedené body, tak MHD v Opavě bude cestující jen nadále ztrácet.
Navíc byly letos zavedena sdílená kola, kde město Opava hradí prvních 15 minut jízdy zdarma. A toto bude pro MHD další odliv cestujících.
Středa, 15. dubna 2020 - 13:17:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1614
Registrován: 11-2007
Měl by někdo návrh na optimalizaci? Osobně bych viděl raději méně linek s pravidelným intervalem a proklady, klidně u Divadla 2 minuty stání na přestupy, traťový interval 10 minut a ve špičce na některých trasách 5 minut. Asicksem naivní, že?😂 Dnes už i cestující bez předplatného mají možnost přestupného jízdného, tak zde zásadní problém nevidím. Nejsem ale místní, třeba soudím špatně. Přijde mi také že na vlakové nádraží je spojení nic moc. Navázat trolejbusy k nádraží cca 10 minut před odkezdem a 5 minut po příjezdu od Ostravy by byl velký problém? A které trolejbusové směry jsou nejvytíženější? Rád bych si udělal obrázek...
Phd
Středa, 15. dubna 2020 - 18:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 762
Registrován: 2-2007
Tomman: Tomu není co vytknout. [ok] Popsat problémy umíme, teď už je jen vyřešit.

Zdenda999: Návrhy na optimalizaci vyplynou z toho, pokud budeme vědět, odkud kam kolik lidí jezdí. Ale nemyslím tím jen lidi v MHD. Ta by se měla přizpůsobit i těm, kteří ji doposud z různých důvodů nevyužívají. Víme takové údaje? Pokud ne, osobně bych začal průzkumem mobility, ze kterého vznikne tabulka, tzv. OD-matice, pro každé období dne zvlášť. Bez toho se nehneme. Ani lékař nemůže léčit, když nestanoví diagnózu.

Jinak si tady můžeme vymyslet cokoliv.

Myšlenka menšího množství linek je určitě na místě. Sice se to nedá srovnávat, ale vezmi si německé město Plauen. Má stejný počet obyvatel jako Opava. Po městě jezdí téměř výhradně tramvaje, je tam celkem 5 linek, do okolí města jezdí autobusy, 2 linky. To je dohromady 7 linek. Složení obyvatel bude podobné jako v Opavě, tedy že tam budou i důchodci, kterým přestupy nevadí. Zřejmě proto, že ty linky jezdí v krátkém intervalu za sebou. Ale nedá se to srovnávat z toho důvodu, že město má jinou topologii. Princip je ale zřejmý.

Jízdní řády jsou na stránkách PSB přizpůsobeny pro dnešní koronavirovou dobu, ale jinak jezdí běžně 5x za hodinu.
Kočkopes
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 09:32:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1170
Registrován: 10-2017
Jenže v Opavě tramvaje už pěkných pár let nejsou a ani nebudou. A nemůžete srovnávat pomalé trolejbusy s tramvajemi, které si po svých kolejích povalí o něco rychleji. Kromě toho, 56 000 (Opava) a 66 000 (Plavno) není stejný počet obyvatel. A 10 000 je docela dost.
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 10:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 5-2005
Pro úplnost dodám, že v Plavně jezdí normálně tramvaje max. 4 x za hodinu a mezi lety 1991 a 2011 tam došlo k výraznému propadu v počtu přepravených osob asi o 50 %. Nyní přepraví 8,5 milionu lidí, tedy jako v Opavě.
Co se týká provozu v Opavě, mám stejné pocity jako Michal Ř. Trolejbusová doprava je zde fakt pomalá. Nástup předníma dveřma zdržuje teda zejména u Divadla, ale i těmi mezistaniční úseky se trolejbusy dost "plouží". Bydlel jsem tam 4 roky a z centra se vyplatilo jet MHD akorát do Kylešovic, k nemocnici a na Sádrák. Kateřinky, oblast Rybníčku, Rooseveltové, úřadu práce, se chodily v pohodě pěšky, protože to bylo rychlejší, než čekat na trajfl, absolvovat proceduru u předních dveří a pak se 30 km/h přibližovat. A takto smýšleli téměř všichni v mém okolí. Nástup všemi dveřmi tak dle mého názoru stojí za zvážení, stejně jako např. souhrnné jízdní řády (ála Třebíč), pokud se zachová současné rozvržení linek a interval.
Phd
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 11:25:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 763
Registrován: 2-2007
Kočkopes: To máš pravdu. Proto jsem psal, že se to srovnávat nedá. Bylo to první město podobné velikosti, které mě napadlo.

Mrfik: Nikoliv, v Plauen jezdí tramvaje během dne každých 12 minut. Byli jsme tam v září 2018. Historii ovšem neznám.Taky jsem byl v Opavě 4 roky. Studoval jsem na strojní průmyslovce u muzea a okno třídy jsme měli přímo nad zastávkou Praskova. Především v létě při otevřeném okně jsem minimálně 3 minuty v kuse slyšel pípání karet a dost mě to otravovalo, zvlášť když EMTEST vydával různé melodie.

Souhrnné jízdní řády jsou jen kosmetická úprava, to bych nechal až jako jeden z posledních kroků. Nicméně věřím tomu, že to FS Skeleton umí.
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 11:55:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 5-2005
PhD. Ok, já jsem zas našel jízdní řády po 15 min., asi to tam furt mění.[wink]
Souhrnné jr jsou kosmetická úprava, ale mohlo by to být první, co by udělali, orientace v jr těch X linek v jedné trase s různýma intervalama mě přijde za trest.
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 12:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5895
Registrován: 2-2005
Já Vám nechci vstupovat do debaty, ale ohradil bych se proti opakovanému tvrzení, že trolejbusová doprava je pomalá. V podmínkách Opavy je totiž pomalé úplně vše.

Navozuje to trochu dojem, že problém je v trakci. Vím, že to tak nejspíš nemyslíte, ale protože je zde veřejné fórum, hodí se to zdůraznit
MHD je pro lidi ! ! !
Phd
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 12:29:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 764
Registrován: 2-2007
Mrfik: Pokud jsi na jízdní řády koukal včera jako já, tak ano, ale kvůli omezenému pohybu je snížená poptávka po přepravě teď všude.

Trollino_15: Tady se spíš jednalo přímo o ty opavské trolejbusy, které skutečně pomalé jsou a v trakčním vedení to není, protože stejnou rychlost mají i autobusy. Když jedu trolejbusem v Českých Budějovicích, v Ostravě, v Jihlavě nebo v Pardubicích, tak jsou docela svižné. [happy]

Výjimkou je Brno, Chomutov a Mariánské Lázně, tam to zdržuje právě ta trakce.
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 12:59:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 5-2005
Phd: ted jsou intervaly 30 min., co jsem viděl, a po 15 min.valily v roce 2012 např., ale to není důležitý [wink]
Phd
Čtvrtek, 16. dubna 2020 - 13:34:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 765
Registrován: 2-2007
Mrfik: Tak v tom případě intervaly zkrátili. [happy]

Ale zpátky do Opavy. Na to, abych mohl určit linkové vedení a intervaly jednotlivých linek, potřebuju vědět zdrojové a cílové proudy. Vypracoval jsem takový algoritmus, jak je najít. Na teoretických datech jsem ho vyzkoušel, ale v praxi má málo dopravců aspoň přibližné údaje toho, kolik lidí odkud kam jezdí.
Tom99
Sobota, 18. dubna 2020 - 22:40:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 4-2012
Dnes opustil areál MDPO a. s. trolejbus Škoda 21Tr - ev. č. 83.
Nový majitel jej chce zachovat jako historické vozidlo, takže zůstává naděje se s tímto vozem v opavských ulicích setkat při nějaké mimořádné akci.

Pátek, 22. května 2020 - 10:23:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1626
Registrován: 11-2007
Přátelé, nemáte náhodou někdo naskenované jízdní řády (nebo jste ochotni okopírovat a poslat) trolejbusů z Opavy před rokem 2000, ideálně třeba kolem 1990 a 1995? Kdyžtak prosím na zdenekhu@email.cz, také mám starší JR v nabídce, kdyžtak díky 😏
Čtvrtek, 09. července 2020 - 15:51:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 594
Registrován: 7-2017
Nefunkční terminály na platbu kartou navíc nastupování ještě zdržují. Na léto jsem si neprodloužil měsíčník, nenabil kredit na odisku a doufal že těch pár občasných jízd zaplatím kartou. Je to cca 3 týdny a za tu dobu

- 2x platba nešla vůbec, údajně mám neplatnou kartu (zajímavé, že všude jinde karta platí a funguje bez problémů)

- 1x se mi stalo, že terminál nereagoval, řidič mě vyzval ať přiložím kartu ještě jednou a ještě jednou a ještě jednou - nakonec jsem zaplatil hotově a večer v internetovém bankovnictví zjistil, že mi bylo strženo 52 korun, takže ta jízda mě vyšla na 67 Kč. Skvělé.

- 1x (včera) opět terminál nereagoval, opět jsem musel platit hotově. Strhlo mi to z účtu 1 Kč; předpokládám, že to znamená nějaké blokované prostředky a úhrada mi ještě bude doražená. Co s tím? Jak mám u MDPO cokoliv reklamovat? Nemám svědky, video, účtenku, nic.

Včera to bylo naposledy, co jsem tomu zlodějskému terminálu přiložil svoji platební kartu a nechal ho dělat si psí kusy. Nemám v to už ani špetku důvěry a gratuluji dopravnímu podniku k výběru provozovatele. Ideální doba zrušit hotovostní platby. A hlavně nechápu ten roční zkušební provoz v trolejbusech, když to evidentně ještě pořád vůbec nefunguje jak má.
pm81
Úterý, 14. července 2020 - 10:19:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 204
Registrován: 5-2019
Pokud máte rodiče, prarodiče - nad 70 let, kteří by si mohli pořídit roční bezplatný kupón na MHD Opava, tak pozor ... včerejší zkušenost, dnes navíc potvrzená KODISEM s odkazem na MDPO jako dopravce. Nové šedé Odisky neumožňují nákup tohoto bezplatného kupónu 30+350. [pozor] MDPO důvod neuvádí. [ko]
Dotaz: nebyl jsem u terminálu v trol, jak si mamka pípala Odiskou (profil senior nad 70 let), lze na terminálu si navolit slevu na jízdné (pokud ano, jak)? Jízdenka stála 12Kč, což odpovídá plné ceně, zlevněné má stát 7Kč. Abych jí poradil na příště, co má udělat. Platila z EP, jelikož - viz výše. Díky za odpověď.

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
pm81
Úterý, 14. července 2020 - 12:43:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 5-2019
[new] MDPO chybu řeší, na nápravě se pracuje, prozatím bez konkrétního data možnosti pořízení tohoto kupónu
pm81
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 08:37:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 5-2019
[new] zónu 360 lze nahrát na šedou Odisku.

Čtvrtek, 03. září 2020 - 20:18:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8310
Registrován: 2-2006
Jeden snímek:
Jenki
Úterý, 08. září 2020 - 22:19:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5633
Registrován: 5-2002
Dva snímky:
Čtvrtek, 10. září 2020 - 21:44:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8339
Registrován: 2-2006
Jenki: Strašák se povedl[ok]. Čím jedeš? Strašákem[proud].
Kotas
Pátek, 11. září 2020 - 09:09:39  
Neregistrovaný host
Koukám, že Solaris kdysi dokázal dělat i docela pohledné karoserie. Bejvávalo.
Pátek, 11. září 2020 - 12:35:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5172
Registrován: 7-2003
No SORka se toho naštěstí bát nemusí, neumí ani vzhled, ani kvalitu.
8bity vseho sveta spojte se .
Středa, 30. září 2020 - 10:52:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1662
Registrován: 11-2007
Dotaz, byly někdy v nějaké publikaci o MHD Opava jízdní řády opavských tramvají? Pokud ano, byl by někdo ochoten naskenovat? 😊
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo (pro registrované):
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.