| Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy v Praze | « předcházející | další » |
Trolejbusy v Prazedolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2684 Registrován: 12-2007 |
Teď neplatí nikdo. A kdo bude nakonec ten, který bude platit se zatím neví. "V homologaci spíš problém nebude, když 515 jezdila. Spíš asi přebírání DPP, myslím si svoje." |
|
Podchod
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 63 Registrován: 5-2024 |
Přebírání ze strany DPP je fakt komedie ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2687 Registrován: 12-2007 |
Něco bližšího by nebylo? |
|
Ralfík
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 65 Registrován: 5-2023 |
Chtít po produktu, který si zákazník zaplatil, aby fungoval a dělal přesně to, co dělat má - to je fakt ohromná komedie. (Příspěvek byl editován uživatelem Ralfík.) |
|
Podchod
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 64 Registrován: 5-2024 |
Možná víc info podá Petr_k já vím jen z doslechu tuhle informaci. |
|
Ralfík
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 66 Registrován: 5-2023 |
Podchod: jasně, nejlepší info mají vždy řidiči a kantýnská Zhruba polovina flotily SNG12 při převzetí byla částečně nebo dokonce zcela nefunkční, navíc některé vozy nesplňují podmínky specifikace, např. v ovládání dveří. |
|
Petr_k
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14579 Registrován: 4-2003 |
A za poškození při přepravě taky může DP To, že vozidla přijedou oživená natolik, že stačí přihlásit a pojistit a můžou se vyhnat na linku, zas tak obvyklé není. Každopádně na nich dodavatel konečně pracuje a ještě je na definitivní soudy o kvalitě brzo (zdejší šotosoudy snad nikdo vážně brát nechce). Co brání momentálně nasazení 515 (následky oné nehody se povedlo rozleštit, takže kdo neví, co má hledat, si ničeho nevšimne), asi nikdo neví, protože je celkový přístup k božkám naprosto iracionální.Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4741 Registrován: 3-2004 |
Já bych nebyl moc paranoidní, vozy tu jsou, čekají na definitivní papíry, vypořádávají se nedostatky (které se v menší nebo větší míře řeší u všech nových busů, a to ani nemusí být kastle z Turecka), pak to vyjede. Rozhodně je zájem to po vypořádání normálně poslat ven. Zpoždění dodávky bude patřičně vypořádáno. Že se občas zdá, že se nic neděje, neznamená, že se nic neděje (to platí obecně). No. Ale jasně, už aby to vyjelo a mohli jsme se bavit o tom, jak to jezdí. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7993 Registrován: 6-2005 |
Nojo. Když by na garáž dojel Urban, kterému ze stropu visela kabeláž a dodělával by se na garáži, protože do konce měsíce musel být převrat a ono je už posledního, by bylo něco, čeho by si nikdo nevšiml. A že to není reálné? Ale je, viděno na vlastní oči, být s jiným typem...
Makrelu neumeješ.
|
|
Pechi
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 405 Registrován: 9-2016 |
První turecké trolejbusy Bozankaya pro Prahu mají povolení. Pracuje se však na odstranění závad |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11130 Registrován: 1-2007 |
Z důvodu prací na elektrifikaci linky 176 dochází od soboty 30. května 2026 (od 4.30 hodin) do neděle 31. května 2026 (do 17.00 hodin) k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Anděl – Újezd. odkaz |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4748 Registrován: 3-2004 |
Rozsáhlejší rozhovor s technickým ředitelem povrchu DPP Janem Šurovským o trolejbusech (a trochu elektrobusech) v Praze. Jan Šurovský: Trolejbus je nejdokonalejší forma elektrobusu |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11137 Registrován: 1-2007 |
Ještě k těm výlukám: V nocích so/ne 23./24. a ne/po 24./25. se bude dělat křížení tram x trol u zastávky Zelená. Tramvaje budou odkloněny na Červený vrch. Tak snad v červnu obě linky vyjedou. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 258 Registrován: 1-2018 |
Je nějaká realistická představa kdy se rozjezdí 52ka? Těším se. |
|
Petr_k
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14586 Registrován: 4-2003 |
Až bude dostatek plně provozuschopných trolejbusů (jak technicky, tak především papírově - momentálně to brzdí váznoucí akceptace). Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2729 Registrován: 4-2019 |
V horším případě by měly vyjet v podobném rozsahu jako teď 52. Na to vozy jsou. |
|
Kejvačka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3632 Registrován: 10-2004 |
Zapomenutý trolejbusový sloup u nádraží Libeň.
Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. |
|
Mr_nobody
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 283 Registrován: 10-2007 |
"Ještě k těm výlukám: V nocích so/ne 23./24. a ne/po 24./25. se bude dělat křížení tram x trol u zastávky Zelená. Tramvaje budou odkloněny na Červený vrch." |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4752 Registrován: 3-2004 |
Výluka by měla být teď o víkendu. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11142 Registrován: 1-2007 |
Rekapitulace výluk: sobota 23. 5. 2026, 10:00 – 23. 5. 2026, 18:00 Vítězné náměstí - Nádraží Veleslavín noc sobota/neděle 23. 5. 2026, 20:30 – 24. 5. 2026, 04:30 Vítězné náměstí - Nádraží Podbaba neděle 24. 5. 2026, 10:00 – 24. 5. 2026, 18:00 Vítězné náměstí - Nádraží Veleslavín noc neděle/pondělí 24. 5. 2026, 20:30 – 25. 5. 2026, 04:30 Vítězné náměstí - Nádraží Podbaba sobota a neděle 30. 5. 2026, 04:30 – 31. 5. 2026, 17:00 Anděl - Újezd |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11150 Registrován: 1-2007 |
Praha dokončuje elektrifikaci dalších tratí, trolejbusy tudy projedou už v létě |
|
Kejvačka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3636 Registrován: 10-2004 |
Mouka: Linku 52 tam mají špatně (obrázek 35), bez úseku U Waltrovky - Jinonice. Asi nějaká starší představa o budoucím provozu.
Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11164 Registrován: 1-2007 |
Kejvačka: DPP to tak má taky. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3048 Registrován: 1-2013 |
Kejvačka: Asi nějaká starší představa o budoucím provozu. Úsek U Waltrovky - Jinonice je údajně dodatečně vznesený požadavek místních občanů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2920 Registrován: 8-2020 |
Ty spoje tam existovaly celou dobu, než se osamostatnila 219. Případně nějaké právě končily přímo na Jinonicích. |
|
Mr_nobody
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 284 Registrován: 10-2007 |
Křížení trolejí Zelená - Jugoslávských partyzánů (Příspěvek byl editován uživatelem mr_nobody.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 41 Registrován: 11-2019 |
Výborně, děkuji za foto. A zde vidíme kolmou variantu "vzor Brno", o které jsme hovořili výše. Nikomu pupínky nenaskákaly, avšak jak se můžete na místě přesvědčit, kolmá varianta se, narozdíl od "korýtek" na Pískách, zkrátka neobejde bez neutrálního pole. Toto je pro tramvaje, ve směru ZC, tedy ze svahu, označeno návěstí "úsekový dělič", tedy místem, kde nelze odebírat proud ze sítě. Ze svahu, zvláště při dojíždění do zastávky to ovšem tramvajovému provozu vadit nebude. Křížení má potenciál trolejbusového napájecího úseku a tento naopak bude moci odebírat Nad křížením vidíme jedno vodivé propojení obou konců tramvajové troleje. U druhého křížení (pro tram DC) je pro změnu zachován potenciál tramvajového napájecího úseku, aby se tato mohla rozjíždět do svahu s odběrem trakčního proudu - není opatřen návěstí "úsekový dělič". Naopak trolejbus zde naprosto jistě bude mít úsek o něco málo širší než lišta tramvajového pantografu, kde odběr nebude možný. A opět nad křížením vidíme 2 vodivá propojení čtveřice konců trolejbusových trolejí. Takže jak bylo uvedeno v předchozí diskusi, i kolmé křížení je možné, ale něco za něco Naopak druhé křížení má potenciál tramvajový a není označeno značkou"úsekový dělič ", |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 208 Registrován: 7-2018 |
Obě nová křížení trolejbus x tram v provozu U toho křížení Na Pískách mi připadá, že sběrač docela odskakuje a při bližším pozorování je vidět, že při přejíždění při výkonu nahoru k Bořislavce se tvoří oblouk hned u prvního drátu před žlábkem pro trolejbusový drát. Přitom by to mělo být ideálně průběžně vodivé. U druhého křížení Zelená jsem zas z krátkého pozorování viděl, respektive slyšel, že klecové sběrače jsou směrem dolů od Dejvické hlučnější než polopantografy (na video není, přijížděl jsem tím), ale to je možná jen stupněm ojetí ližiny. V opačném směru byl myslím jeden sběrač hlučnější a ostatní zatím projedou docela hladce, tedy lépe než přes úsekový dělič. Což mi intuitivně přijde zvláštní, protože sběrač má proti sobě dráty na kolmo a musí překonat malou mezeru, kterou trolejbusový drát potřebuje k vedení botky. (Příspěvek byl editován uživatelem JanT..) |
|
zubozrout
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 147 Registrován: 6-2013 |
Nebude ten oblouk zapříčiněn mírným odskokem od troleje @JanT.? Je vidět, že jak trolej klesá, tak to pantograf taky tlačí dolů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3885 Registrován: 4-2005 |
Dnes jsem se byl podívat na Strahově, kde se horečně pracovalo na výhybkách a měnírně. Bylo mi to blbé fotit, ale opravdu to nabralo solidní tempo. 3 věžky v akci. 176 je v podstatě trolejově komplet. Kříž s tram u Kinského zahrady se bude asi dělat tento víkend, někde chybí připojení napájení na trolej, ale blíží se to do finále. Zdá se mi to pěkně udělané.
1982 - 2022 40 let trolejbusů 14 Tr v Brně
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3887 Registrován: 4-2005 |
Nicméně to křížení na 4. fotce JanaT nešlo udělat normálně? Jakože přímo? Připomíná mi to jistou trolejovou příšernost v Brně, která ovšem byla svou podobou neuvěřitelně zhovadilá.
1982 - 2022 40 let trolejbusů 14 Tr v Brně
|
|
Mr_nobody
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 285 Registrován: 10-2007 |
Rovně (kolmé křížení) to určitě udělat šlo, ale bylo by to za cenu izolovaného úseku pro jednu trakci. Pro tramvaj do stoupání za zastávkou a křižovatkou, kdy se rozjíždí, nevhodné řešení. Izolované troleje pro trolejbus by zase bylo riziko, že tam uvázne historický vůz, pro které je tento úsek postaven, bez možnosti pojezdu na baterie. Takovéto křížení izolovaný úsek nevyžaduje. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3888 Registrován: 4-2005 |
No dobře, ale jak často tam bede jezdit historie? Prostě tohle si musí řidič historie ohlídat. A ne že to bude takové zpomalení pro pravidelný provoz. To jako sorry. A to mám historii rád.
1982 - 2022 40 let trolejbusů 14 Tr v Brně
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8001 Registrován: 6-2005 |
JanT je to celé vodivé. Jen dochází k odskoku, přední lyžina může být ve vzduchu. Mr. Nobody a to je problém udělat tramvaj do kopce pod napětím a z kopce izolovanou, kdy trolejbus by pak měl izolaci jen jednu, místo 2? A i kdyby byly 2, není to tak dlouhé a podobné izolace se dříve musely zvládat po celém městě. U historického vozu se očekává, že to řídí někdo, kdo to umí. Navíc realizované řešení bude více rizikové na násilné poškození, to co budou muset vyvádět pro průjezdu sběrače.... To uváznutí vozu, který odtlačí 4 lidi, je asi marginální riziko. Michal zas tak velké zpomalení to neudělá. Stejně se skáče přes koleje. A pravidelný provoz se zde nezpomaluje. Sem snad pravidelně trolejbusy nepojedou.
Makrelu neumeješ.
|
|
zubozrout
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 148 Registrován: 6-2013 |
Když už je to takhle krásně pod úhlem, nebylo by na to možné výhledově rovnou napojit stopu od Bořislavky (vecpat tam sjezdovou výhybku) a tím se vyhnout dalšímu tramvajovému kříženi? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8002 Registrován: 6-2005 |
To úplně ne, teda pokud by to mělo být funkční. Při téhle realizaci by bylo nutné z těchto křížení udělat klasické některá by teda byla průjezdná pod proudem ale to by byl odbočný směr. Reálné řešení by se asi nápadně podobalo tomu brněnskému výše, dlouhý úsek bez napětí v jednom směru.
Makrelu neumeješ.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11172 Registrován: 1-2007 |
zubozrout: Od Bořislavky je přece v plánu jezdit na baterky. Trolejbusy se natrolejí na Sušické. |
|
zubozrout
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 149 Registrován: 6-2013 |
@9_tr: Děkuji. Já si říkal, že by to možná šlo, ale ta geometrie by při pravidelném provozu nejspíš bolela. @Mouka: Ano, nic z toho jsem nerozporoval. Byly ale diskuze o tom proč a jestli by to nešlo někdy doplnit. |
|
Strom
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1411 Registrován: 7-2008 |
Zdravím, jak je zajištěn průjezd tramvaje přes křížení s trolejbusovým vedením? Především to, že se tramvajový sběrač nezasekne lištou o jednotlivé trolejbusové trolejové dráty a to při přejezdu v kolmém nebo téměř kolmém směru... Úplně to z Vašeho povídání i fotografií křížení (sestav) nechápu. Jinak předpokládám, že tramvaj projíždí asi úsek beznapěťově.
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717
|
|
Petr_k
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14593 Registrován: 4-2003 |
Tyhle křížení jsou sjízdná pod odběrem pro obě trakce: dochází k drobnému odskoku lišt sběrače tramvajového vozu a při záběru k vytahování elektrického oblouku, nicméně se s tím počítá a nějak dramaticky to neškodí. Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8003 Registrován: 6-2005 |
Strom, izolovaný je ten směr, který to má snazší. A ta mezera je vyplněná trolejovým drátem trolejbusu. Takže lišta má vlastně jen malou mezeru, aby projela křídla botky. Na fotkách to je vidět. I na tom podvěsu to je v principu to samé. I tady je trolejbusová trolej trochu výše,.ne tolik jako u těch průjezdných pod proudem oběma směry, ale pořád se dělá nějaká rozdílná vyska, aby pantograf nezachytil, apod. Těsně před samotným bodem "0" ale trolejbusová trolej klesne na úroveň tramvajové na pak zase stoupne. Tahle boule je výměnná. Zároveň ale omezuje rychlost průjezdu,.kdy 30 je horní hranice rozumného průjezdu. Vyšší rychlost a odskakují sběrače trolejbusu.
Makrelu neumeješ.
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11194 Registrován: 1-2007 |
Trolejové vedení na obou linkách je již hotové? Tuší někdo, co můžeme očekávat během června? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1 Registrován: 6-2026 |
Červnový časopis Šestka píše k ukončení rekonstrukce Šárecké ulice, že od 12.6. mají začít zkušební jízdy trolejbusu. |
|
Petr_k
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 14598 Registrován: 4-2003 |
12. 6. se tuším plánují pantografové zkoušky. (Příspěvek byl editován uživatelem petr_k.) Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2 Registrován: 6-2026 |
Náhradní linky X131 a X216 tam podle jízdních řádů pak mají být zrušeny až od 15.6. |
|
Prvni
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 250 Registrován: 4-2007 |
"Červnový časopis Šestka píše k ukončení rekonstrukce Šárecké ulice, že od 12.6. mají začít zkušební jízdy trolejbusu." V pondělí to na Špitálce vypadalo takhle. Takže by snad vozovky mohly být hotové. Trakční vedení vypadá, že už je. Tak hlavně, aby bylo čím jezdit ![]()
Vzhůru do boje! Povedu vás proti smrtelným. ZVÍTĚZÍME!!
|
|
Kejvačka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3641 Registrován: 10-2004 |
Dnes Smíchov - Strahov s padlými sloupy původního trolejbusového vedení. Čest jejich památce. To si asi málokdo v roce 1972 pomyslel, že sloupy zrušených trolejbusů budou po desítkách let odstraněny ne jako pozůstatek dávno minulé éry archaického a zapomenutého dopravního prostředku, nýbrž aby ustoupily novým sloupům pro nové trolejbusy... V roce 1972 se zdálo, že trolejbusy jsou zrušeny na věčné časy a socialismus že je také na věčné časy. Nu, trolejbusy dostaly po letech druhou šanci. Že by ji dostal socialismus, tomu nic nenasvědčuje. Mé rozjímání o trolejbusech a společensko-ekonomické formaci podpořila má dnešní návštěva chátrajícího Strahovského stadionu a tamní zajímavá (ač poněkud schematická) výstava Institutu paměti národa. https://institut.pametnaroda.cz/praha/jizni-tribuna-strahov Pokochal jsem se pohledem ze strahovské tribuny na obratiště autobusů, rozjímaje o tom, že tam snad v dohledné době budou končit nejen trolejbusy, ale i tramvaje. I když tím druhým si ještě nejsem tak úplně jist.
Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3049 Registrován: 1-2013 |
Velmi prosím, poraďte. Na tomto obrázku z DP Praha se autobus identifikuje jako trolejbus. Nechci řešit vkusnost či nevkusnost reklamy, ale marně přemýšlím (a to nejen já), kde byl snímek pořízen. Proto prosím znalé, poznáte místo na fotografii? Předem díky. |
|
Vdolek
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 89 Registrován: 1-2019 |
Vysočanská |
|
P_v
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3942 Registrován: 5-2002 |
Náměstí OSN |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 3050 Registrován: 1-2013 |
Vdolek, P_v: Moc díky! |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 11201 Registrován: 1-2007 |
Dopravní podnik čelí kritice za slogan o trolejbusech. ‚Fráze se používá k zesměšňování,‘ varuje organizace |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 5595 Registrován: 7-2003 |
Nějak mi to připomělo : https://imhd.sk/bb/galeria-media/24573/Toto-je-trolejbus-%C4%8Do- len-vizer%C3%A1-ako-autobus
8bity vseho sveta spojte se .
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2924 Registrován: 8-2020 |
Jako myslel jsem si, že to dávají na trolejbusy co nejedou pod dráty nebo na elektrobusy s pantografem. Ale na klasický autobus je to trapné - jak někdo poznamenal, výročí máme, ale je poněkud zkažené tím, že dlouho nic nejezdilo. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 8005 Registrován: 6-2005 |
Ta politická korektnost nás jednou zničí. Zlatá 90. léta se svou Českou sodou...
Makrelu neumeješ.
|
|
zubozrout
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 150 Registrován: 6-2013 |
Česká soda byla fajn. Ale taky internet nebyl tak rozšířený, aby se absurdity a nenávist nesly éterem tak snadno a shlukovaly davy. Byly to prostší časy. |