Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy v Praze « předcházející | další »

Trolejbusy v Praze

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků  zobrazit všechny (70)   
 
Předchozí roky: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 09. 1. 2020 Wagon 60 09. 1. 2020 17:29
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 10. 5. 2020 Jaroslav_T 60 10. 5. 2020 16:04
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 30. 6. 2020 Omh 60 30. 6. 2020 12:29
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 12. 8. 2020 HahaLand 60 12. 8. 2020 09:42
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 02. 10. 2020 Jaroslav_T 60 02. 10. 2020 20:54
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 06. 2. 2021 Zlin__24tr 60 06. 2. 2021 20:37
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 05. 4. 2021 Jaroslav_T 60 05. 4. 2021 01:20
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 19. 4. 2021 dopravopat 60 19. 4. 2021 23:55
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 02. 8. 2021 9_tr 60 02. 8. 2021 21:20
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 05. 1. 2022 TMB 60 05. 1. 2022 19:45
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 14. 1. 2022 Skodahesssor 60 14. 1. 2022 23:43
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 22. 3. 2022 Fandaprudič 60 22. 3. 2022 10:37
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 22. 6. 2022 9_tr 60 22. 6. 2022 17:33
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 01. 7. 2022 9_tr 60 01. 7. 2022 09:23
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 15. 8. 2022 Petr_k 60 15. 8. 2022 15:53
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 13. 9. 2022 M250.0 60 13. 9. 2022 21:23
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 03. 10. 2022 Honza_o 60 03. 10. 2022 18:39
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 14. 10. 2022 Heky 60 14. 10. 2022 18:06
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 28. 10. 2022 Martyk 60 28. 10. 2022 11:59
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 27. 11. 2022 Jaroslav_T 60 27. 11. 2022 08:55
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 29. 12. 2022 Gabuliatko 60 29. 12. 2022 11:08
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 26. 1. 2023 pdk 60 26. 1. 2023 16:07
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 06. 4. 2023 Trollino_15 60 06. 4. 2023 11:47
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 10. 7. 2023 Petr_vlček 60 10. 7. 2023 09:25
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 10. 9. 2023 Kalanis 60 10. 9. 2023 14:43
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 25. 10. 2023 Ústečák 60 25. 10. 2023 14:13
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 08. 11. 2023 Borovička 60 08. 11. 2023 18:52
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 22. 11. 2023 9_tr 60 22. 11. 2023 07:06
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 18. 12. 2023 Daarzyn67 60 18. 12. 2023 13:22
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 28. 12. 2023 7012 60 28. 12. 2023 10:55
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 09. 1. 2024 pdk 60 09. 1. 2024 14:09
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 18. 1. 2024 nereg.pozorovatel 60 18. 1. 2024 10:25
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 24. 1. 2024 Houmr 60 24. 1. 2024 11:49
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 01. 2. 2024 7012 60 01. 2. 2024 11:07
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 03. 2. 2024 Gabuliatko 60 03. 2. 2024 21:16
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 12. 2. 2024 Poskok 60 12. 2. 2024 09:48
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 17. 2. 2024 Poskok 60 17. 2. 2024 15:51
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 22. 2. 2024 nereg.pozorovatel 60 22. 2. 2024 12:54
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 27. 2. 2024 nereg.pozorovatel 60 27. 2. 2024 20:52
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 01. 3. 2024 9_tr 60 01. 3. 2024 10:16
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 05. 3. 2024 Gabuliatko 60 05. 3. 2024 10:37
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 06. 3. 2024 Jahu 60 06. 3. 2024 16:42
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 07. 3. 2024 Ústečák 60 07. 3. 2024 13:23
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 12. 3. 2024 Petr_k 60 12. 3. 2024 15:48
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 16. 3. 2024 nereg.pozorovatel 60 16. 3. 2024 15:39
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 21. 3. 2024 Daarzyn67 60 21. 3. 2024 13:40
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 03. 4. 2024 Rutak11 60 03. 4. 2024 19:10
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 03. 5. 2024 Matěj_P. 60 03. 5. 2024 11:56
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 13. 5. 2024 Petr_k 60 13. 5. 2024 13:19
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 18. 5. 2024 Petr_vlček 60 18. 5. 2024 21:20
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 24. 5. 2024 nereg.pozorovatel 60 24. 5. 2024 12:44
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 09. 7. 2024 9_tr 60 09. 7. 2024 07:25
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 19. 7. 2024 Paul2no 60 19. 7. 2024 09:34
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 09. 8. 2024 Petr_k 60 09. 8. 2024 23:43
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 19. 9. 2024 Podchod 60 19. 9. 2024 13:24
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 22. 11. 2024 9_tr 60 22. 11. 2024 07:30
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 21. 1. 2025 Paul2no 60 21. 1. 2025 20:04
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 19. 2. 2025 Petr_k 60 19. 2. 2025 13:00
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 11. 5. 2025 Paul2no 60 11. 5. 2025 05:11
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 15. 5. 2025 Petr_vlček 60 15. 5. 2025 18:17
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 06. 6. 2025 9_tr 60 06. 6. 2025 08:19
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 07. 7. 2025 Kuba_j 60 07. 7. 2025 16:21
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 25. 9. 2025 Houmr 60 25. 9. 2025 07:03
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 05. 11. 2025 Gabuliatko 60 05. 11. 2025 20:08
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 22. 12. 2025 Poskok 60 22. 12. 2025 21:40
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 26. 1. 2026 pdk 60 26. 1. 2026 18:48
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 05. 2. 2026 Pvvs 60 05. 2. 2026 16:32
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 24. 2. 2026 Petr_vlček 60 24. 2. 2026 15:20
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 14. 4. 2026 Petr_k 60 14. 4. 2026 11:16
Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 04. 5. 2026 Smithers 60 04. 5. 2026 20:48
   autor příspěvek
Pondělí, 04. května 2026 - 20:56:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2684
Registrován: 12-2007
Gabuliatko:
"Janek_lemoch:
"Holt, za blbost se platí."Platíte hodně?"
Teď neplatí nikdo. A kdo bude nakonec ten, který bude platit se zatím neví.
Smithers:
"V homologaci spíš problém nebude, když 515 jezdila. Spíš asi přebírání DPP, myslím si svoje."
Víte co znamená myslet?
Podchod
Úterý, 05. května 2026 - 03:41:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 5-2024
Přebírání ze strany DPP je fakt komedie [lol]
Úterý, 05. května 2026 - 07:09:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2687
Registrován: 12-2007
Podchod:
"Přebírání ze strany DPP je fakt komedie [lol]"
Něco bližšího by nebylo?
Ralfík
Úterý, 05. května 2026 - 12:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 5-2023
Podchod:
"Přebírání ze strany DPP je fakt komedie [lol]"
Chtít po produktu, který si zákazník zaplatil, aby fungoval a dělal přesně to, co dělat má - to je fakt ohromná komedie. [kladivo]

(Příspěvek byl editován uživatelem Ralfík.)
Podchod
Úterý, 05. května 2026 - 13:09:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 5-2024
Možná víc info podá Petr_k já vím jen z doslechu tuhle informaci.
Ralfík
Úterý, 05. května 2026 - 15:41:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 5-2023
Podchod: jasně, nejlepší info mají vždy řidiči a kantýnská [rofl]

Zhruba polovina flotily SNG12 při převzetí byla částečně nebo dokonce zcela nefunkční, navíc některé vozy nesplňují podmínky specifikace, např. v ovládání dveří.
Petr_k
Úterý, 05. května 2026 - 21:20:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14579
Registrován: 4-2003
A za poškození při přepravě taky může DP [lol] To, že vozidla přijedou oživená natolik, že stačí přihlásit a pojistit a můžou se vyhnat na linku, zas tak obvyklé není. Každopádně na nich dodavatel konečně pracuje a ještě je na definitivní soudy o kvalitě brzo (zdejší šotosoudy snad nikdo vážně brát nechce). Co brání momentálně nasazení 515 (následky oné nehody se povedlo rozleštit, takže kdo neví, co má hledat, si ničeho nevšimne), asi nikdo neví, protože je celkový přístup k božkám naprosto iracionální.
DIE VERGELTUNGSAFFE!

Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava)
Středa, 06. května 2026 - 07:24:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4741
Registrován: 3-2004
Já bych nebyl moc paranoidní, vozy tu jsou, čekají na definitivní papíry, vypořádávají se nedostatky (které se v menší nebo větší míře řeší u všech nových busů, a to ani nemusí být kastle z Turecka), pak to vyjede. Rozhodně je zájem to po vypořádání normálně poslat ven. Zpoždění dodávky bude patřičně vypořádáno. Že se občas zdá, že se nic neděje, neznamená, že se nic neděje (to platí obecně). No. [happy]

Ale jasně, už aby to vyjelo a mohli jsme se bavit o tom, jak to jezdí.
Středa, 06. května 2026 - 20:03:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7993
Registrován: 6-2005
Nojo. Když by na garáž dojel Urban, kterému ze stropu visela kabeláž a dodělával by se na garáži, protože do konce měsíce musel být převrat a ono je už posledního, by bylo něco, čeho by si nikdo nevšiml. A že to není reálné? Ale je, viděno na vlastní oči, být s jiným typem...
Makrelu neumeješ.
Pechi
Pátek, 08. května 2026 - 10:24:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 405
Registrován: 9-2016
První turecké trolejbusy Bozankaya pro Prahu mají povolení. Pracuje se však na odstranění závad
Čtvrtek, 14. května 2026 - 07:19:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11130
Registrován: 1-2007
Z důvodu prací na elektrifikaci linky 176 dochází od soboty 30. května 2026 (od 4.30 hodin) do neděle 31. května 2026 (do 17.00 hodin) k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Anděl – Újezd.
odkaz
Čtvrtek, 14. května 2026 - 20:48:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4748
Registrován: 3-2004
Rozsáhlejší rozhovor s technickým ředitelem povrchu DPP Janem Šurovským o trolejbusech (a trochu elektrobusech) v Praze.

Jan Šurovský: Trolejbus je nejdokonalejší forma elektrobusu
Pátek, 15. května 2026 - 20:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11137
Registrován: 1-2007
Ještě k těm výlukám: V nocích so/ne 23./24. a ne/po 24./25. se bude dělat křížení tram x trol u zastávky Zelená. Tramvaje budou odkloněny na Červený vrch. Tak snad v červnu obě linky vyjedou.
Sobota, 16. května 2026 - 09:16:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 1-2018
Je nějaká realistická představa kdy se rozjezdí 52ka? Těším se.
Petr_k
Sobota, 16. května 2026 - 17:53:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14586
Registrován: 4-2003
Až bude dostatek plně provozuschopných trolejbusů (jak technicky, tak především papírově - momentálně to brzdí váznoucí akceptace).
DIE VERGELTUNGSAFFE!

Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava)
Neděle, 17. května 2026 - 18:45:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2729
Registrován: 4-2019
Mouka:
"Tak snad v červnu obě linky vyjedou."
V horším případě by měly vyjet v podobném rozsahu jako teď 52. Na to vozy jsou.
Kejvačka
Pondělí, 18. května 2026 - 13:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3632
Registrován: 10-2004


Zapomenutý trolejbusový sloup u nádraží Libeň.
Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.
Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.
Mr_nobody
Úterý, 19. května 2026 - 22:38:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 10-2007
Mouka:
"Ještě k těm výlukám: V nocích so/ne 23./24. a ne/po 24./25. se bude dělat křížení tram x trol u zastávky Zelená. Tramvaje budou odkloněny na Červený vrch."
Je v plánu v příštích dnech udělat i křížení Na Pískách, nebo se to bude dělat "až někdy" před nějakou retro akcí? Pro pravidelný provoz to potřebné není ...
Středa, 20. května 2026 - 07:40:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4752
Registrován: 3-2004
Výluka by měla být teď o víkendu.
Středa, 20. května 2026 - 09:13:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11142
Registrován: 1-2007
Rekapitulace výluk:

sobota 23. 5. 2026, 10:00 – 23. 5. 2026, 18:00 Vítězné náměstí - Nádraží Veleslavín
noc sobota/neděle 23. 5. 2026, 20:30 – 24. 5. 2026, 04:30 Vítězné náměstí - Nádraží Podbaba
neděle 24. 5. 2026, 10:00 – 24. 5. 2026, 18:00 Vítězné náměstí - Nádraží Veleslavín
noc neděle/pondělí 24. 5. 2026, 20:30 – 25. 5. 2026, 04:30 Vítězné náměstí - Nádraží Podbaba
sobota a neděle 30. 5. 2026, 04:30 – 31. 5. 2026, 17:00 Anděl - Újezd
Čtvrtek, 21. května 2026 - 19:59:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11150
Registrován: 1-2007
Praha dokončuje elektrifikaci dalších tratí, trolejbusy tudy projedou už v létě
Kejvačka
Sobota, 23. května 2026 - 12:01:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3636
Registrován: 10-2004
Mouka: Linku 52 tam mají špatně (obrázek 35), bez úseku U Waltrovky - Jinonice. Asi nějaká starší představa o budoucím provozu.
Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.
Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.
Sobota, 23. května 2026 - 20:39:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11164
Registrován: 1-2007
Kejvačka: DPP to tak má taky.
Sobota, 23. května 2026 - 22:28:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3048
Registrován: 1-2013
Kejvačka: Asi nějaká starší představa o budoucím provozu.
Úsek U Waltrovky - Jinonice je údajně dodatečně vznesený požadavek místních občanů.
Neděle, 24. května 2026 - 16:54:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2920
Registrován: 8-2020
Ty spoje tam existovaly celou dobu, než se osamostatnila 219. Případně nějaké právě končily přímo na Jinonicích.
Mr_nobody
Neděle, 24. května 2026 - 19:44:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 10-2007

Křížení trolejí Zelená - Jugoslávských partyzánů

(Příspěvek byl editován uživatelem mr_nobody.)
Pondělí, 25. května 2026 - 16:38:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 11-2019
Výborně, děkuji za foto. A zde vidíme kolmou variantu "vzor Brno", o které jsme hovořili výše. Nikomu pupínky nenaskákaly, avšak jak se můžete na místě přesvědčit, kolmá varianta se, narozdíl od "korýtek" na Pískách, zkrátka neobejde bez neutrálního pole. Toto je pro tramvaje, ve směru ZC, tedy ze svahu, označeno návěstí "úsekový dělič", tedy místem, kde nelze odebírat proud ze sítě. Ze svahu, zvláště při dojíždění do zastávky to ovšem tramvajovému provozu vadit nebude. Křížení má potenciál trolejbusového napájecího úseku a tento naopak bude moci odebírat [blesk] Nad křížením vidíme jedno vodivé propojení obou konců tramvajové troleje.

U druhého křížení (pro tram DC) je pro změnu zachován potenciál tramvajového napájecího úseku, aby se tato mohla rozjíždět do svahu s odběrem trakčního proudu - není opatřen návěstí "úsekový dělič". Naopak trolejbus zde naprosto jistě bude mít úsek o něco málo širší než lišta tramvajového pantografu, kde odběr nebude možný. A opět nad křížením vidíme 2 vodivá propojení čtveřice konců trolejbusových trolejí.

Takže jak bylo uvedeno v předchozí diskusi, i kolmé křížení je možné, ale něco za něco [vypravci]

Naopak druhé křížení má potenciál tramvajový a není označeno značkou"úsekový dělič ",
Úterý, 26. května 2026 - 18:38:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 7-2018
Obě nová křížení trolejbus x tram v provozu

U toho křížení Na Pískách mi připadá, že sběrač docela odskakuje a při bližším pozorování je vidět, že při přejíždění při výkonu nahoru k Bořislavce se tvoří oblouk hned u prvního drátu před žlábkem pro trolejbusový drát. Přitom by to mělo být ideálně průběžně vodivé.

U druhého křížení Zelená jsem zas z krátkého pozorování viděl, respektive slyšel, že klecové sběrače jsou směrem dolů od Dejvické hlučnější než polopantografy (na video není, přijížděl jsem tím), ale to je možná jen stupněm ojetí ližiny. V opačném směru byl myslím jeden sběrač hlučnější a ostatní zatím projedou docela hladce, tedy lépe než přes úsekový dělič. Což mi intuitivně přijde zvláštní, protože sběrač má proti sobě dráty na kolmo a musí překonat malou mezeru, kterou trolejbusový drát potřebuje k vedení botky.




(Příspěvek byl editován uživatelem JanT..)
zubozrout
Úterý, 26. května 2026 - 19:17:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 147
Registrován: 6-2013
Nebude ten oblouk zapříčiněn mírným odskokem od troleje @JanT.? Je vidět, že jak trolej klesá, tak to pantograf taky tlačí dolů.
Úterý, 26. května 2026 - 21:09:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3885
Registrován: 4-2005
Dnes jsem se byl podívat na Strahově, kde se horečně pracovalo na výhybkách a měnírně. Bylo mi to blbé fotit, ale opravdu to nabralo solidní tempo. 3 věžky v akci. 176 je v podstatě trolejově komplet. Kříž s tram u Kinského zahrady se bude asi dělat tento víkend, někde chybí připojení napájení na trolej, ale blíží se to do finále. Zdá se mi to pěkně udělané.
1982 - 2022 40 let trolejbusů 14 Tr v Brně
Úterý, 26. května 2026 - 23:21:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3887
Registrován: 4-2005
Nicméně to křížení na 4. fotce JanaT nešlo udělat normálně? Jakože přímo? Připomíná mi to jistou trolejovou příšernost v Brně, která ovšem byla svou podobou neuvěřitelně zhovadilá.
1982 - 2022 40 let trolejbusů 14 Tr v Brně
Mr_nobody
Úterý, 26. května 2026 - 23:44:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 285
Registrován: 10-2007
Rovně (kolmé křížení) to určitě udělat šlo, ale bylo by to za cenu izolovaného úseku pro jednu trakci. Pro tramvaj do stoupání za zastávkou a křižovatkou, kdy se rozjíždí, nevhodné řešení. Izolované troleje pro trolejbus by zase bylo riziko, že tam uvázne historický vůz, pro které je tento úsek postaven, bez možnosti pojezdu na baterie. Takovéto křížení izolovaný úsek nevyžaduje.
Středa, 27. května 2026 - 00:18:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3888
Registrován: 4-2005
No dobře, ale jak často tam bede jezdit historie? Prostě tohle si musí řidič historie ohlídat. A ne že to bude takové zpomalení pro pravidelný provoz. To jako sorry. A to mám historii rád.
1982 - 2022 40 let trolejbusů 14 Tr v Brně
Středa, 27. května 2026 - 06:09:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8001
Registrován: 6-2005
JanT je to celé vodivé. Jen dochází k odskoku, přední lyžina může být ve vzduchu.

Mr. Nobody a to je problém udělat tramvaj do kopce pod napětím a z kopce izolovanou, kdy trolejbus by pak měl izolaci jen jednu, místo 2?
A i kdyby byly 2, není to tak dlouhé a podobné izolace se dříve musely zvládat po celém městě. U historického vozu se očekává, že to řídí někdo, kdo to umí. Navíc realizované řešení bude více rizikové na násilné poškození, to co budou muset vyvádět pro průjezdu sběrače.... To uváznutí vozu, který odtlačí 4 lidi, je asi marginální riziko.

Michal zas tak velké zpomalení to neudělá. Stejně se skáče přes koleje.
A pravidelný provoz se zde nezpomaluje. Sem snad pravidelně trolejbusy nepojedou.
Makrelu neumeješ.
zubozrout
Středa, 27. května 2026 - 12:16:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 6-2013
Když už je to takhle krásně pod úhlem, nebylo by na to možné výhledově rovnou napojit stopu od Bořislavky (vecpat tam sjezdovou výhybku) a tím se vyhnout dalšímu tramvajovému kříženi?
Středa, 27. května 2026 - 17:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8002
Registrován: 6-2005
To úplně ne, teda pokud by to mělo být funkční. Při téhle realizaci by bylo nutné z těchto křížení udělat klasické některá by teda byla průjezdná pod proudem ale to by byl odbočný směr. Reálné řešení by se asi nápadně podobalo tomu brněnskému výše, dlouhý úsek bez napětí v jednom směru.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 28. května 2026 - 06:54:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11172
Registrován: 1-2007
zubozrout: Od Bořislavky je přece v plánu jezdit na baterky. Trolejbusy se natrolejí na Sušické.
zubozrout
Čtvrtek, 28. května 2026 - 13:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 6-2013
@9_tr: Děkuji. Já si říkal, že by to možná šlo, ale ta geometrie by při pravidelném provozu nejspíš bolela.

@Mouka: Ano, nic z toho jsem nerozporoval. Byly ale diskuze o tom proč a jestli by to nešlo někdy doplnit.
Strom
Čtvrtek, 28. května 2026 - 19:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1411
Registrován: 7-2008
Zdravím, jak je zajištěn průjezd tramvaje přes křížení s trolejbusovým vedením? Především to, že se tramvajový sběrač nezasekne lištou o jednotlivé trolejbusové trolejové dráty a to při přejezdu v kolmém nebo téměř kolmém směru...
Úplně to z Vašeho povídání i fotografií křížení (sestav) nechápu.
Jinak předpokládám, že tramvaj projíždí asi úsek beznapěťově.
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717[ok]
Petr_k
Čtvrtek, 28. května 2026 - 19:41:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14593
Registrován: 4-2003
Tyhle křížení jsou sjízdná pod odběrem pro obě trakce: dochází k drobnému odskoku lišt sběrače tramvajového vozu a při záběru k vytahování elektrického oblouku, nicméně se s tím počítá a nějak dramaticky to neškodí.
DIE VERGELTUNGSAFFE!

Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava)
Čtvrtek, 28. května 2026 - 21:53:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8003
Registrován: 6-2005
Strom, izolovaný je ten směr, který to má snazší. A ta mezera je vyplněná trolejovým drátem trolejbusu. Takže lišta má vlastně jen malou mezeru, aby projela křídla botky. Na fotkách to je vidět. I na tom podvěsu to je v principu to samé.
I tady je trolejbusová trolej trochu výše,.ne tolik jako u těch průjezdných pod proudem oběma směry, ale pořád se dělá nějaká rozdílná vyska, aby pantograf nezachytil, apod. Těsně před samotným bodem "0" ale trolejbusová trolej klesne na úroveň tramvajové na pak zase stoupne. Tahle boule je výměnná. Zároveň ale omezuje rychlost průjezdu,.kdy 30 je horní hranice rozumného průjezdu. Vyšší rychlost a odskakují sběrače trolejbusu.
Makrelu neumeješ.
Středa, 03. června 2026 - 19:21:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11194
Registrován: 1-2007
Trolejové vedení na obou linkách je již hotové? Tuší někdo, co můžeme očekávat během června?
Středa, 03. června 2026 - 20:00:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 6-2026
Červnový časopis Šestka píše k ukončení rekonstrukce Šárecké ulice, že od 12.6. mají začít zkušební jízdy trolejbusu.
Petr_k
Čtvrtek, 04. června 2026 - 04:54:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14598
Registrován: 4-2003
12. 6. se tuším plánují pantografové zkoušky.

(Příspěvek byl editován uživatelem petr_k.)
DIE VERGELTUNGSAFFE!

Největší pí***iny na světě nepocházejí z konspirace, ale z do nebe volající pitomosti aktérů. (Jan Šatava)
Čtvrtek, 04. června 2026 - 06:11:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 6-2026
Náhradní linky X131 a X216 tam podle jízdních řádů pak mají být zrušeny až od 15.6.
Prvni
Čtvrtek, 04. června 2026 - 14:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 250
Registrován: 4-2007
Kamm:
"Červnový časopis Šestka píše k ukončení rekonstrukce Šárecké ulice, že od 12.6. mají začít zkušební jízdy trolejbusu."

V pondělí to na Špitálce vypadalo takhle. Takže by snad vozovky mohly být hotové. Trakční vedení vypadá, že už je. Tak hlavně, aby bylo čím jezdit[uhoh][crazy]


Vzhůru do boje! Povedu vás proti smrtelným. ZVÍTĚZÍME!!
Kejvačka
Čtvrtek, 04. června 2026 - 18:16:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3641
Registrován: 10-2004
Dnes Smíchov - Strahov s padlými sloupy původního trolejbusového vedení. Čest jejich památce.













To si asi málokdo v roce 1972 pomyslel, že sloupy zrušených trolejbusů budou po desítkách let odstraněny ne jako pozůstatek dávno minulé éry archaického a zapomenutého dopravního prostředku, nýbrž aby ustoupily novým sloupům pro nové trolejbusy...

V roce 1972 se zdálo, že trolejbusy jsou zrušeny na věčné časy a socialismus že je také na věčné časy. Nu, trolejbusy dostaly po letech druhou šanci. Že by ji dostal socialismus, tomu nic nenasvědčuje.

Mé rozjímání o trolejbusech a společensko-ekonomické formaci podpořila má dnešní návštěva chátrajícího Strahovského stadionu a tamní zajímavá (ač poněkud schematická) výstava Institutu paměti národa.

https://institut.pametnaroda.cz/praha/jizni-tribuna-strahov

Pokochal jsem se pohledem ze strahovské tribuny na obratiště autobusů, rozjímaje o tom, že tam snad v dohledné době budou končit nejen trolejbusy, ale i tramvaje. I když tím druhým si ještě nejsem tak úplně jist.
Dějiny píší vítězové.
Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.
Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.
Sobota, 06. června 2026 - 08:33:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3049
Registrován: 1-2013
Velmi prosím, poraďte.
Na tomto obrázku z DP Praha se autobus identifikuje jako trolejbus. Nechci řešit vkusnost či nevkusnost reklamy, ale marně přemýšlím (a to nejen já), kde byl snímek pořízen. Proto prosím znalé, poznáte místo na fotografii?
Předem díky.

Vdolek
Sobota, 06. června 2026 - 09:14:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 1-2019
Vysočanská
P_v
Sobota, 06. června 2026 - 09:14:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3942
Registrován: 5-2002
Náměstí OSN
Sobota, 06. června 2026 - 09:31:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3050
Registrován: 1-2013
Vdolek, P_v: Moc díky!
Sobota, 06. června 2026 - 12:40:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11201
Registrován: 1-2007
Dopravní podnik čelí kritice za slogan o trolejbusech. ‚Fráze se používá k zesměšňování,‘ varuje organizace
Sobota, 06. června 2026 - 14:20:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5595
Registrován: 7-2003
Nějak mi to připomělo : https://imhd.sk/bb/galeria-media/24573/Toto-je-trolejbus-%C4%8Do- len-vizer%C3%A1-ako-autobus
8bity vseho sveta spojte se .
Sobota, 06. června 2026 - 19:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2924
Registrován: 8-2020
Jako myslel jsem si, že to dávají na trolejbusy co nejedou pod dráty nebo na elektrobusy s pantografem. Ale na klasický autobus je to trapné - jak někdo poznamenal, výročí máme, ale je poněkud zkažené tím, že dlouho nic nejezdilo.
Sobota, 06. června 2026 - 20:11:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8005
Registrován: 6-2005
Ta politická korektnost nás jednou zničí. Zlatá 90. léta se svou Českou sodou...
Makrelu neumeješ.
zubozrout
Sobota, 06. června 2026 - 21:18:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 6-2013
Česká soda byla fajn. Ale taky internet nebyl tak rozšířený, aby se absurdity a nenávist nesly éterem tak snadno a shlukovaly davy. Byly to prostší časy.
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.