Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejové vedení, jeho fotky, výrobci... « předcházející | další »

Trolejové vedení, jeho fotky, výrobci...

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Trolejové vedení, jeho fotky, vý... do 27. 9. 2019 Storm_ice 60 27. 9. 2019 12:51
Archiv diskuse Trolejové vedení, jeho fotky, vý... do 21. 5. 2021 9_tr 60 21. 5. 2021 17:24
   autor příspěvek
Pátek, 21. května 2021 - 17:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9607
Registrován: 9-2004
Něco takového v Husovicích bylo a mělo prý sloužit na měření přítlaků sběračů.

No tak vida, zrovna jsem si vzpomněl, že jsem zapomněl, že jsi mi to kdysi vysvětloval [proud]. Pak nechápu, kde jsem přišel na počitadlo průjezdů...
Sobota, 22. května 2021 - 15:17:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 197
Registrován: 9-2005
9_tr no jde mi o to, jestli to v poho přetlačíš a nevypadne to, ale asi jo :D

Pořád bys to ale musel měnit, abys přehazoval do obou směrů, a to je to hlavní, jak vypadal ten vnitřek.
Takové věci ještě někde jsou ?:D To si už nějak nedovedu představit [happy]

Tak to musíš postavit a pak tam přisunout kříž, když to dáš moc blízko nebo naopak dál, tak ti to nevyjde a je to k ee [lol]


Tak jen pro připomenutí, přitom kousek dál byl normální poloangličan.
Sobota, 22. května 2021 - 23:58:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6619
Registrován: 6-2005
Tak přetlačíš při jízdě po hrotu a protihrotu už coveš do předem připraveného směru. Ale jinak ano, přetlačíš. Jak myslíš, že fungoval Hradec do Kluků...
Couvání v GB hlavně sledujte, přes kolik výhybe se couve, kterými směry.... Je tam více couvajících vozů.

Znovu, dole může stát maník a když jede trolejbus, tak stlačí tlačítko, kterým dá povel k přehození a dokud nepřejede trolejbus, tak drží. Až přejede, tak pustí a výhybka se vrací, takto fungoval Londýn a tam dokonce byly výhybky v 99% jen ruční.
Maník vlevo u sloupu, ne ten v tmavé uniformě, ale ten ve světlé.
Makrelu neumeješ.
Neděle, 23. května 2021 - 23:20:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2292
Registrován: 12-2007
9_tr:
"Jak myslíš, že fungoval Hradec do Kluků... "
V Novém Hradci Králové stáhneš bidla a jedeš na agregát.
Ty spíš myslíš jednostopou trať z Kuklen do Plačic.

Upřímně, tam by mne zajímala výhybka v Kuklenech (zřejmě trvale postavená pro jízdu do města) i výhybka v Plačicích (zřejmě trvale postavená pro jízdu do obratiště). Druhý směr se musí určitě jen mechanicky odtlačovat průjezdem sběrače (tedy průjezd možný jen ve směru sjezdovém).

A zajímavé to bylo i s polaritou tratě. Zjevně se musela měnit dvakrát (v Kuklenech a v Plačicích).
Pondělí, 24. května 2021 - 06:25:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6620
Registrován: 6-2005
5735: samozřejmě Kukleny, blbnu.

Kukleny
Plačice

Je vidět izolace pro oddělení polarit. V Klukách teda navíc doplněna o izolaci mírně zbytečnou, ale možná měli ještě odděleny stopy.

Bylo by to sice zbytečné, ale i rozjezdová výhybka by mohla být. Základní směr při jízdě po hrotu a stavěna proti hrotu. To Kremnice bezpečně umožňovaly. Kdyby se řidič seknul a projel ji pod jízdou, tak se maximálně představila pro protijedoucí vůz a ikdyby měl násled, tak vratná páčka byla pro jízdu obousměrná.
Podvěsné Kremnice byly na toto horší.

A na fotkách je vidět, že izolace byla vždy ve směru vpravo. Ve smyčce do odbočky k zastávce a v Hradci do města.
Makrelu neumeješ.
Středa, 26. května 2021 - 15:39:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Tak přetlačíš při jízdě po hrotu a protihrotu už couveš do předem připraveného směru. Ale jinak ano, přetlačíš. Jak myslíš, že fungoval Hradec do Kluků..."

No mně šlo právě o to, když tam budeš couvat proti, ale ony si tu botku navedou ty mantinely jak u Kremnice, tak u Eska.

U toho ručního přehazování mi jde o to, že tam musí někdo stát, tak jestli se to vyplatí ... a předpokládám, že by to pak přehazoval jen do jednoho směru.

Podvěsné Kremnice myslíš ty proudové? No já tam viděl jednou zacouvat trolejbus, dopadlo to zvednutím celé výhybky, něco z toho upadlo a ohl se přestavovací plochý profil ... no a pak jsem musel domů [angry][lol]

No maník v uniformě mi přijde, jak kdyby spouštěl reklamu na YT [rofl]
Středa, 26. května 2021 - 19:08:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3706
Registrován: 1-2005
5735: Dovolím si napsat několik postřehů k tomu, o čem mluvíš.

V Pardubicích je několik sjezdových výhybek přizpůsobených na možnost jízdy v protisměru, a je to celkem běžná úprava. Jenže tady vidím velký rozdíl v tom, jestli trolejbus jede dopředu nebo couvá. Když jede dopředu, jsou sběrače "taženy" vozidlem, a v případě nějakého problému na vedení při průjezdu minimální rychlostí se sběrač sveze po tělese a maximálně pak vypadne do volného prostoru. Není to asi úplně ideální, ale neviděl bych v tom žádný velký problém. Zatímco při couvání trolejbus sběrače hlavně při nízkém přítlaku "tlačí", takže může dojít k zaseknutí do výhybky. Proto se obecně couvání do armatur nedoporučuje. Viděl jsem kolegu, jak couval do sjížďáku, který tomu nebyl přizpůsobený, a čekal jsem, jestli se dřív zlomí napružený sběrač nebo jestli za chvíli uletí kus výhybky.

V Hradci, vzhledem k tomu, že jel trolejbus dopředu, v tom tedy problém nebyl, a jednalo se o klasickou mechanickou výhybku, která byla upravená tak, aby se jazyky vracely do požadovaného směru, akorát musela být správně vybavena izolacemi, aby nebyl problém s polaritou.

Co se týče polarity samotné, on to není takový problém, jak to vypadá. Jen je třeba ve výhybce odizolovat oba póly v jednom směru. Nejsem si jistý, jestli do Plačic někdy jezdily kloubáky, ale sólo trolejbusy v Hradci byly snad všechny až na dvě 14TrM vybaveny diodovým usměrňovačem (tedy pokud ruční přepínání polarity neměly i první 21Tr), takže se řidič nemusel prakticky o nic starat. Je to stejné, jako když jedeš přes některá křížení. Vůz s usměrňovačem ti pípne dvakrát, protože se na chvíli chytí na opačnou polaritu, vůz s pákou pípne jednou dlouze, protože opačnou polaritu vyhodnotí jako ztrátu napětí.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Středa, 26. května 2021 - 19:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2297
Registrován: 12-2007
Tr_man:
"V Pardubicích je několik sjezdových výhybek přizpůsobených na možnost jízdy v protisměru, a je to celkem běžná úprava."
Pro zajímavost: které to jsou?
Tr_man:
"Když jede dopředu, jsou sběrače "taženy" vozidlem, a v případě nějakého problému na vedení při průjezdu minimální rychlostí se sběrač sveze po tělese a maximálně pak vypadne do volného prostoru. Není to asi úplně ideální, ale neviděl bych v tom žádný velký problém. Zatímco při couvání trolejbus sběrače hlavně při nízkém přítlaku "tlačí", takže může dojít k zaseknutí do výhybky. Proto se obecně couvání do armatur nedoporučuje. Viděl jsem kolegu, jak couval do sjížďáku, který tomu nebyl přizpůsobený, a čekal jsem, jestli se dřív zlomí napružený sběrač nebo jestli za chvíli uletí kus výhybky."
Jo, to jsem tak nějak očekával.
Tr_man:
"ale sólo trolejbusy v Hradci byly snad všechny až na dvě 14TrM vybaveny diodovým usměrňovačem..."
No, nevím. Jako malý kluk pamatuji v HK 14Tr, které po projetí výhybky v Kuklenech (nevím kterým směrem) začaly houkat (vůz bez proudu), řidič šáhl někam pod volant, tam zatáhl za nějakou páku (přepínač polarity) a jelo se dál.
15Tr pamatuji jen na lince 2 od nádraží do Nového HK.
Středa, 26. května 2021 - 20:50:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6621
Registrován: 6-2005
Storm ice
ne mantinely, ale jazyk.
výhybka je minimálně používána a to trojí přehození za týden se dá zvládnout.
Musí se umět do takové výhybky couvat a pak záleží na opotřebení výhybky a stavu uhlíku.

5735: pokud si pamatuji dobře, tak třeba ta na kruháči u Globusu, když se jezdil po jedné půlce obousměrně, aby ji od města mohl trolejbus projet směrem k Bohdanči.

Ale opravdu v HK byly všechny vozy s usměrňivačem, vyjma dvou 14TrM. Resp. byla to 8. série, která ho měla. A že by se to předělávalo?

Tr man: nikdo neřeší polaritu jako takovou, jen jak to bylo pozměněno oproti obvyklému stavu jak ve výhybce, tak i z pohledu řidiče vozu bez usměrňovače.

To je pravda, že se to nedoporučuje, ale dříve běžná praxe, zvláště tam, kde byly armatury Kremnica, případně jejich americký předobraz.
Viz video v mém příspěvku č. 6620. Zde je navíc vidět odlišné ovládání výhybky od našich zvyklostí. Je napěťová, ne proudová, sběrače jsou v určitém postavení a propojí oba kontakty. Kdyby jel přímo, tak se kontakty nepropojí, jak je demostrováno zde.
Jak konktakt vypadal a fungoval je vidět na filmu z Lausanne
Sám jsem si vyzkoušel couvání do Kremnic a mám je projety všechny na zpátečku. Elektrické po hrotu a sjezdové proti, byť teda na některých se se sekal uhlík v srdcovce, ale jazyky nebyly problém.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Středa, 26. května 2021 - 22:43:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3707
Registrován: 1-2005
5735, 9Tr: Nevím, jestli trvale, ale nějakou dobu to byl i sjížďák u zastávky Na Spravedlnosti (z Teplého a z Jana Palacha) a pak část mechanických výhybek ve vozovně. A určitě je několik dalších míst v utajení [happy]

9Tr: 15Tr myslím taky usměrňovač neměly, Hradec má opačnou polaritu než Pardubice, takže když tady byla půjčená 15Tr na zkoušky, tak nechtěla jet, než kolega Lp, jak s oblibou vypráví, vlezl do kabiny, nenápadně nohou přestavil páku polarity a jako zázrakem s tím nepojízdným trolejbusem odjel [lol] Ale naše historická 311, tedy exhradecká 14Tr08/6 právě páku polarity nemá, přesně jak píšeš.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Čtvrtek, 27. května 2021 - 13:10:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6622
Registrován: 6-2005
Tr man: ano, 15Tr neměly usměrňovač, ač byly některé kusy v souběhu s le 14Tr, které ho měly.

Ve vozovně je to logické, údajně zlínská vozovna lze z části jezdit oběma směry a proto mají některé elektrické výhybky návěstidlo na obě strany.

Otázkou je, co je utajení a kouzlo nechtěného. Taky naše některé sjezdové mají samý od sebe jazyky na jednu stranu a dokonce shodně.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 28. května 2021 - 14:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6624
Registrován: 6-2005
Krásně viditelný způsob ovládání výhybky i s návěstí- Londýn
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 03. června 2021 - 10:37:08  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74402
Registrován: 4-2003
S trolejovým vedením a armaturami určitě souvisí video v tomto příspěvku:
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4340720
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 03. června 2021 - 15:55:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6630
Registrován: 6-2005
Martin Zlivský: ano, dokonce tam jsou vidět obrovské pokroky v zemích ex SSSR, co si aktuální dovolí.
Jinak ze Szegedu je hezčí toto, protože to ukazuje že trolejbus opravdu není brzda.
Szeged
Makrelu neumeješ.
Sobota, 05. června 2021 - 15:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 199
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Martin Zlivský: ano, dokonce tam jsou vidět obrovské pokroky v zemích ex SSSR, co si aktuální dovolí.
Jinak ze Szegedu je hezčí toto, protože to ukazuje že trolejbus opravdu není brzda.
Szeged"

To je radost pohledět, někteří tam jedou opravdu svižně. U nás takových řidičů moc není, ale řada jich alespoň nejezdí jak šnek :D

Jinak já nevím, jaký tam mají provoz ve vozovně, jen mi to přijde trochu netradiční v dnešní době [proud] Motáme se zase kolem, myslel jsem hlavně, jak se do toho couvá, že by to mohlo vypadnout, kdyby se to šprajclo nebo to ty jazyky neodtlačilo, ale jak píšeš, závisí to na více věcech. Ono v tomhle ohledu si u nás pamatuji starší Kremnice a tam to vyletělo někdy na Sv i když se jelo normálně a nebyl tam ten mantinel.
Tak to by mě zajímalo, jak to s tou polaritou bylo u nás. Já měl za to, že se to přepínalo tou pákou na palubovce, ale v některých kříženích to i u nás pípalo 2x.
Sobota, 05. června 2021 - 18:47:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6631
Registrován: 6-2005
Tak to můžeš vypadnout i na klasické výhybce, prostě občas se chyba stane.

9TrHT a 14Tr01-08 měly usměrňovač, proto pípání 2x, 14Tr10/6 už mechanickou páku.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Sobota, 05. června 2021 - 23:14:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3708
Registrován: 1-2005
9Tr: To jsi řekl hezky. Občas! A ne že každá naše návštěva v Jihlavě končí rozbitou Kremnicí nebo rozebraným křížením...! [lol]
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Neděle, 06. června 2021 - 19:50:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6632
Registrován: 6-2005
Tr_man: nemůžu za to, že jeden pardubický řidič si nevyšimne, že je na kusé troleji a sletí...[biggrin]
Dle tohoto bych chybu hledal jinde, než na troleji.[lame]

A na to, že sem jezdíte v intervalu 2 let dobrý výkon. Holt si taháte Černé Petry. A pokud si dobře vzpomínám, byly to normální provozní závady.[lame]

Akdyby někoho zajímal bližší pohled na rozdíl mezi deltou a klasickou rovinkou, co tam dělá drát

Makrelu neumeješ.
Neděle, 06. června 2021 - 20:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3709
Registrován: 1-2005
9Tr: Při tom aspoň nic nepoškodil... [uhoh] 358 výhybku rozebrala s jihlavským řidičem, 353 snad s naším a oboje hned při prvním průjezdu. Přitom by ty výhybky průjezd devítek měly přežít, protože po nich devítky celý život jezdily [lol] A ta lišta z křížení podle mě vypadla ještě před mým průjezdem, jen to nikdo nenahlásil. Já bych výpadkem poškodil prostor za křížením, ne na jeho začátku.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Pondělí, 07. června 2021 - 18:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 200
Registrován: 9-2005
Tr_man:
"9Tr: To jsi řekl hezky. Občas! A ne že každá naše návštěva v Jihlavě končí rozbitou Kremnicí nebo rozebraným křížením...! [lol]"

Škoda, že je to tak z ruky. Vypadá to, že tam máte celkem veselo [lol]

Tak podrobně jsem to nezkoumal, co který vůz má, ale že někdo pípal a někdo ne, jsem spíš přičítal tomu, jak se do křížení najelo.
Středa, 09. června 2021 - 19:19:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6638
Registrován: 6-2005
Storm: Jo veselo tu je, teď se předělává jedna trať a to jsou samé srandy...

To také záleží, někdy se zvládne oběma sběrači dotknout obrácené polarity, jindy ne, záleží ale hlavně na i na úhlu křížení. V určitých úhlech se sběrače dostanou na otočenou polaritu, někde ne a od určité hodnoty se naopak "vyzkratují".
No a pokud to 2x píplo, tak znamená vůz, kterému nevadí otočená polarita a zvládl oba sběrače na chvíli dostat na živou část.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 10. června 2021 - 13:09:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 202
Registrován: 9-2005
9_tr:
"To také záleží, někdy se zvládne oběma sběrači dotknout obrácené polarity, jindy ne, záleží ale hlavně na i na úhlu křížení. V určitých úhlech se sběrače dostanou na otočenou polaritu, někde ne a od určité hodnoty se naopak "vyzkratují".
No a pokud to 2x píplo, tak znamená vůz, kterému nevadí otočená polarita a zvládl oba sběrače na chvíli dostat na živou část."

Ano, většinou to je u křížení při odbočování, kdy nejedeš v ose troleje a podle toho jak si tam najedeš, tak se to někdy povede a někdy ne. Spíše mě právě zarazilo to přepínání polarity. Ale tam jsem nijak nestudoval, který trolejbus jak pípá. Teď moc nechápu to "vyzkratují"?

Jestli myslíš tu srandu ve Dvořákově ulici, tak je škoda, že tu nejsou fotky. Abych byl upřímný, tak 1/4 prací mi přijde naprosto zbytečná a s tím jak se to provádí také nesouhlasím.
Čtvrtek, 10. června 2021 - 20:29:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6639
Registrován: 6-2005
Storm: Tak náprava.Makrelu neumeješ.
Sobota, 12. června 2021 - 11:27:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6643
Registrován: 6-2005
Jihlava, mírně jiné fotky i s popisem zde.
Makrelu neumeješ.
Sobota, 12. června 2021 - 19:13:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 9-2005
9_tr Super díky [happy]

A jak to pokročilo? Musím konečně dodat i něco od nás [happy] Jinak mě napadlo, že někdo dává tu rozpěrku do delt před převěs a někdo za, tak co je lepší. U toho za převěs mě napadlo, že by byla případně chráněná při výpadku sběrače a možná je to lepší při rozkmitu troleje po průjezdu deltou? Třeba u nás se při montáži v 97 dávaly na obě strany, ale to je asi zbytečné.
Koukám vedle zmíněné izolátory, to jsem si říkal, že je hned do sbírky :D U nás už máme jen ten protáhlejší "zvoneček" a na pár nejspíše zapomenutých převěsech, jinak se komplet na "Trnovanských" tratích komplet vyměnily za smyčkové.
Pondělí, 14. června 2021 - 18:34:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6649
Registrován: 6-2005
Nijak, tento týden jsou na pořadu dne výměny sloupů, nějaká údržba a oslabený tým.

No, tak ano, dává se obvykle za, zase před chrání při výpadku, ale každý výpadek je vlastně náhoda, tak je to sporné.
Makrelu neumeješ.
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo (pro registrované):
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.