Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Autobusy v Brně » Archiv diskuse Autobusy v Brně do 16. 2. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Autobusy v Brně do 16. 2. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:26:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 12-2007
Jistější se jeví být kurz 14/50,kde se celkem pravidelně vyskytuje 2383.
Z Hlaváku má odjezdy 11:51;14:36;a 17:06
VH
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:57:33  
Neregistrovaný host
Starlifter: Tak třeba velká část medláneckých B931E se nasazovala až téměř do vyřazení na noční kurzy, ve Slatině už teď jen pár vozů občas vyjede na trhačku, zatím naposledy ve středu. Uvidíme, jestli ještě budou nějakou dobu v provozu, nebo už ne. Ale jinak mi taky připadá, že by třeba medlánecké B961E odvedly lepší službu v noci. Právě u nich by se dalo očekávat, že se DP pokusí co nejrychleji najezdit km, aby se jich mohl zbavit s tím, že je využil na 100 %. Teď se maximálně občas objeví o víkendech na 09906 některý z vozů 2382-2384. Jenom aby se pak nestalo, že ty Solarisy z roku 2014, které tam teď vypravuje, bude potřeba vyřadit okamžitě po B961E a zase se bude muset naráz nakoupit několik autobusů a takhle pořád dokola až do nekonečna [proud] A že tento způsob obnovy vozového parku není zejména v případě větších měst vůbec dobrý, s tím asi musí každý souhlasit. A u trolejbusů je to ještě větší extrém. Chvíli to vypadalo, že díky GO 21/22Tr se aspoň částečně podaří zajistit, že ty vozy nebudou takhle hromadně dosluhovat i s 14/15/25Tr, jenže to rozjeté 2. kolo generálek u původních a 1. kolo u ojetin se najednou zaseklo a každý měsíc zdržení u VŘ na nové vozy se tady bohužel projeví.
VH
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:59:46  
Neregistrovaný host
fanda_tatrovek: Zkus spíš používat JŘ na stránkách http://www.jrbrno.cz/ Letos to vylepšili a u každého spoje je tam přímo napsaný kurz.
Mauricio
Pátek, 11. prosince 2020 - 16:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9639
Registrován: 4-2005
To vynášení interních informací musí člověka bavit.
Sobota, 12. prosince 2020 - 05:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2084
Registrován: 9-2007
ad 961 - "průsak" na levé straně každé vzadu nebude vinou kvality vozidla, ale stopou po dolévání oleje a tedy pečlivostí provedení tohoto úkonu.

Nasazení na šejdry či řečeno trhačky nenavrhuji proto, že by to jezdilo prázdné, ale proto, že v hustějším intervalu nemůže nikomu vysoký vůz až tak vadit, za chvilku přijede nízký.
Úterý, 15. prosince 2020 - 15:32:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 3-2020
děkuji všem za info ohledně nasazení Karos [happy]
CW
Úterý, 15. prosince 2020 - 17:06:53  
Neregistrovaný host
666: Co si pamatuju, tak ten průsak většinou nebyl způsobený neodborným dolíváním oleje, ale tím, že těsnící gumičky pod zátkou se brzy vymačkaly a musely se vyměnit za nové.
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 20:24:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4817
Registrován: 9-2007
a co je legendární Karosa? Pro mne je to RTO, ŠM a možná 700. 900 teda rozhodně ne.
Aniž by můj příspěvek jakkoliv koreloval s nějakou zdejší diskuzí, dovolím si tvrdit, že to má, resp. může mít každý po svém. Mé nejstarší vzpomínky sahají do konce 90. let, šotomládí tak mám spojené s Karosami 700 a status legendy tak pro mě mají tyto autobusy. Kdo se ale narodil třeba v roce 2006, může si velice okrajově pamatovat provoz sedmistovek a konec Karos 900 zažívá zhruba v době, kdy má generace zažívala konec sedmistovek. Těžko pro něj budou legendární Karoy Š nebo RTO, když je nezažil ani zdaleka a symbolem Karosy je pro něj B951E. [happy]

To vynášení interních informací musí člověka bavit.
Jak a komu může taková interní informace vadit, resp. koho či co může poškodit? Pardon, ale tuhle paranoiu prolezlou českou dopravní sférou fakt nechápu. Vždyť už i pražský DP zveřejňuje vozové JŘ potenciálně zajímavých kurzů (tady), už to mi v rámci toho našeho paranoidního přístupu přijde jako revoluce. Tak která z informací, to tady padla, je interní?

Co teprve takový FlightRadar, kde vidím polohu letadel, co za typ letadla to je a po registraci a zakoupení prémiového přístupu se zobrazí třeba i výrobní číslo letadla, poloha a rychlost a tady pak dokonce i vidíte, odkud kam letadlo letělo... Deutsche Bahn prozměnu zase zveřejňují služební pomůcku řazení vlaků bez jakýchkoliv úprav, což jsou pro nás, drážní šotouše, něco jako vozové JŘ - zajímá mě, kde jezdí vůz typu Avmz a v té pomůcce si to najdu, stejně tak z jaké "garáže" vůz pochází a můžu vysledovat celý jeho oběh. Je to interní služební pomůcka, ale koho to zveřejnění poškodí?

A jestli myslíte text, jehož obsah je patrný z evidence vozů BMHD, tak ten snad nic "překvapující" neobsahuje, ne?
Mauricio
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 23:40:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9646
Registrován: 4-2005
Vždyť už i pražský DP zveřejňuje vozové JŘ potenciálně zajímavých kurzů
Vůbec nevím, proč by nějaký zákazník a nebo nedejbože dítě s foťákem mělo vědět, kde se já jakožto řidič pohybuju. A ani nevidím jediný důvod, proč by je to mělo zajímat.

Jak a komu může taková interní informace vadit, resp. koho či co může poškodit?
Mimo jiné je každý zaměstnanec DP vázán mlčenlivostí. Osobně bych člověka, co vynese jakoukoliv interní informaci, na minutu propustil.

Tak která z informací, to tady padla, je interní?
Nasazení vozidel, odjezdy kurzů, údžba vozidel... Jen co vidím na této stránce.

Jinak se bavíme snad o Brnu, nechápu tedy, proč se sem tahá Praha, DB nebo FlightRadar. Na to jsou jiné diskuze.
Pátek, 25. prosince 2020 - 11:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4818
Registrován: 9-2007
A ani nevidím jediný důvod, proč by je to mělo zajímat.
To Vám rád vysvětlím. [happy] Obor "dopravní nadšenec" je jeden ze způsobů trávení volného času. Tak jak někdo sbírá známky, někdo sportuje, někdo se stará o zvířata, někdo se zajímá o auta a někdo se zajímá o nějaký ze způsobů veřejné mobility. Způsobů tohoto zájmu může být mnoho, někdo se jen rád vozí, někdo rád fotí,... no a bezesporu všichni takoví ocení informaci, kde nějaký pro ně zajímavý typ vozidla jezdí. Ať už kvůli zážitku souvisejícího se svezením, nebo kvůli fotce... přirovnal bych to k informaci, kdy a kde se bude konat nějaké sportovní utkání. S takovou informací taky člověk pracuje tak, že pokud ho dotyčný sportovní tým (autobus) zajímá, ví kdy a kde má být, aby ho viděl v akci.

Vím, že zrovna Vám tohle vysvětlovat nemusím, ale udivuje mne, jak se k tomu stavíte dnes. Vás by před deseti lety nezajímalo, kde se pohybuje něco, co má namále? Pokud si pamatuju, tehdy končil bílý nátěr na 2336, Vás to tehdy opravdu nechávalo chladným?

nechápu tedy, proč se sem tahá Praha, DB nebo FlightRadar
To jste mne teda opravdu nepochopil, tahá se to jako příklad toho, kde se zveřejňují z Vašeho úhlu pohledu interní informace a jediné, co z toho vzešlo, jsou lépe informovaní dopravní nadšenci, nic víc.

No a ze zkušeností svých i ze svého okolí si dovolím tvrdit, že právě nadšenectví by se mělo v mladé generaci pěstovat, protože v naprosté většině případů platí, že se nadšenec drží svého oboru i v dospělosti a firma si tak vlastně vychovává své budoucí zaměstnance v době, kdy pro ni ještě pracovat nemohou. Ještě neskončil stav, kdy někteří zaměstnanci museli v určité zdravotní fázi či věku do důchodu a upřímně, máte pocit, že by se na práci v dopravě stály řady?

Navíc, takový srdcař často udělá víc, než obyčejný zaměstnanec, protože má v práci vztah. Vidím to nádherně u nás v práci, kdy kolegové, co se o obor nezajímají, rozhodně nedělají víc, než musí, jejich práce začíná i končí s pracovní dobou a i když nastane nějaký průser, po konci jejich pracovní doby už je jim to jedno a ať si to vyřeší někdo jiný. Výsledky jejich práce jsou ale oproti některým srdcařům poloviční, protože tím, že je práce baví, jsou ochotni ji vykonávat i ve svém volném čase a když nastane nějaký problém, jsou ochotni je řešit nad rámec svých povinností, protože to prostě berou jinak, než jenom jako obyčejnou práci.

A co je teda pro zaměstnavatele lepší? [happy]

Omlouvám se za O.T., jen mě zkrátka vždy překvapí úhel pohledu Osobně bych člověka, co vynese jakoukoliv interní informaci, na minutu propustil v oblasti, ze které přitom může zaměstnavatel jen benefitovat. Samozřejmě je záhodno stanovit, co opravdu je obchodní či bezpečnostní tajemství a co je nějaká insider-informace, nicméně vím o jedné jediné konkrétní situaci, která z tohoto zveřejňování vyplynula a jedním krokem došlo k jejímu vyřešení, nic víc.
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 12:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9647
Registrován: 4-2005
ale udivuje mne, jak se k tomu stavíte dnes
Už jsem z toho vyrostl a vypadl za ta léta šotoabsence z formy, takže se na to dívám jinak - pohledem normálního člověka.

Vás by před deseti lety nezajímalo, kde se pohybuje něco, co má namále? Pokud si pamatuju, tehdy končil bílý nátěr na 2336, Vás to tehdy opravdu nechávalo chladným?
Nechávalo. A zcela. Osobně jsem nějaké nahánění nikdy nepraktikoval a pokud jde o tu 2336, tak blahé paměti jela kolem náhodou a já jsem náhodou měl na focení něco jinýho než mobil.jediné, co z toho vzešlo, jsou lépe informovaní dopravní nadšenci
Jediné, co z toho vzešlo, jsou bonzáci z řad cestujících, protože dopravní nadšenec si ty informace umí získat i jinak a nebo se bez nich obejde. KDyž jsem chodíval aktivně s fotákem po městě, což je bratru už 16 let, kdy jsem s tím začal, a nějakých 10 let, kdy mě to totálně znechutilo, tak jsem žádný služební jízdní řády nebo odjezdy vozidla nepotřeboval - Brno není zas tak velký a když něco potřebuju najít, tak to během chvilky najdu.

máte pocit, že by se na práci v dopravě stály řady?
Mám. V dnešní době je řidičů bez práce více než dost, žel to jsou většinou kusy trpící syndromem "já jsem zájezďák, kdo je víc", a takovej si do MHD nesedne.

A co je teda pro zaměstnavatele lepší?
Zaměstnanec, který dělá přesně to, co se po něm chce. Od toho je to zaměstnanec... Pokud hodlá rebelovat, tak ať to zkouší ve chvíli, kdy bude sám sobě zaměstnavatelem.
VH
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:17:18  
Neregistrovaný host
Takže jinými slovy řečeno by se měly celé stránky bmhd, potažmo seznam-autobusu rovnou zrušit, o poloze vozidel ani nemluvím, za to by měl být přímo trest smrti [proud]
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:39:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9648
Registrován: 4-2005
Samozřejmě. Seznam autobusů je dnes u zákazníků modla pomalul větší než u dětiček hrajících si s foťáčky a kvůli němu pak nemají slušní dopravci práci, protože je tam uvedena kompletní identifikace vozidel, mnohdy včetně fotograií, ale to je na diskuzi trochu jinou. To pak pošleš na kšeft vozidlo neodpovídající smluvnímu vztahu a objednatel jen rozklikne internet a už vše vidí. A když to opravíš, aby to nebylo tak nápadný, tak se objeví šotoušek myslící si o sobě, že ví vše nejlíp, a bude to dokola opravovat, i když je mu po tom kulový.

Poloha vozidel je věc poměrně užitečná, ale - proč tam je napsaný kukrzový číslo, odjezdy, následující spoje, typ vozu... To mi hlava nebere. Bohužel veškeré právní kroky k likvidaci irisu a podobných nesmyslů vedly akorát k tomu, že se to zoficiálnilo přes koordinátory dopravy.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mauricio.)
Pátek, 25. prosince 2020 - 16:10:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4822
Registrován: 9-2007
nemají slušní dopravci práci
To pak pošleš na kšeft vozidlo neodpovídající smluvnímu vztahu
[crazy]

takže se na to dívám jinak
V tom se náš pohled asi diametrálně odlišuje - já si jsem vědom co jsem býval dřív a tak mám pochopení pro dnešní šotouše, protože rozumím jejich dnešním potřebám. Ale Vám to nijak neberu, je to každého věc. [happy]

Nechávalo. A zcela.
Zajímavé. Já to třeba taky nehrotím, ale když jsem byl v Brně, rád jsem si vyhradil dva dny na šotoušení s cílem se svézt B931E, B961, Citelisem,... a proto jsem byl rád, že existoval způsob, kterým jsem se mohl dopátrat toho, kde který typ zrovna jezdí.

nebo se bez nich obejde
Viz výše. Jako okrajový zájemce o autobusy jsem takové známosti prostě neměl.

Brno není zas tak velký a když něco potřebuju najít, tak to během chvilky najdu.
No, třeba ten Citelis téhož dne jezdil snad jen jeden. A nenapadlo by mne, že zrovna na lince 52, nebýt Irisu, dodnes bych si vyčítal, že jsem se nesvezl. Ano, je to blbost, ale pořád je to něco, co člověka potěší a každá taková maličkost se počítá. [happy]

Mám.
Tak to se máte, v mém oboru ne a v nižších kancelářských pozicích už vůbec. Tam holt pracuje spousta "poloschopných", protože většina schopných cítí, že má navíc a nic je k nějaké takové práci netáhne. Ostatně proč taky, když se jejich zájem o dopravu nijak nerozvíjel a když časem natrefili na něco, co je nadchlo víc, tak na nějakou dopravu úplně zapomněli.

Od toho je to zaměstnanec...
To jsme se nepochopili. Jednak jsou situace, kdy je zaměstnanec-srdcař mnohem užitečnější, než zaměstnanec, co vykonává "jen" svou práci a i výsledky takového nadšence vypadají zcela odlišně, než od člověka, co něco dělá jen proto, že to tak dělat má.

proč tam je napsaný kukrzový číslo
Přiznám se, že tomu taky úplně nerozumím. Pokud bych tedy měl ctít Váš přístup, tak by nejspíše bohatě stačila aplikace, co by oznamovala kromě polohy autobusu i jeho typ (klidně i bez evč) a v těch typech by šlo vyhledávat. Jako ale co je špatného na tom, že na jedné nějaké víkendové 84 jede SOR NBG, na jiné Urbanway 12M,...
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 17:27:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9649
Registrován: 4-2005
V tom se náš pohled asi diametrálně odlišuje
Očividně.

a tak mám pochopení pro dnešní šotouše
To já taky, při osobní konzultaci nemám problém poradit, ale řešit něco meti 4 očima a nebo veřejně na internetu je sakra rozdíl.

To jsme se nepochopili.
Aha, už chápu. S tím lze jedině souhlasit.

co by oznamovala kromě polohy autobusu i jeho typ
Typ a nějaká info o typu vozu ve smyslu nízkopodlažnosti či kapacity je OK, ale kurzové číslo, aby si pak podle něho mohl někdo najít další odjezdy...?
Pátek, 25. prosince 2020 - 18:45:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1397
Registrován: 5-2009
pošleš na kšeft vozidlo neodpovídající smluvnímu vztahu a objednatel jen rozklikne internet a už vše vidí

Takže tě to vlastně štve hlavně proto, že objednavatel kvůli tomu odhalí, že ojebáváš? [proud] Ti poradím, tak nepodváděj a nikdo ti to nebude opravovat [kladivo]
Suzuki Swift Sedan 1.6 16V (1994)

Čtu v poslední době tak strašné věci o kouření, že jsem se tedy rozhodl přestat číst. (W. Churchill)
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9650
Registrován: 4-2005
Nemluvil jsem o sobě.
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2186
Registrován: 12-2007
Vantju:
"... když jsem byl v Brně, rád jsem si vyhradil dva dny na šotoušení s cílem se svézt B931E, B961, Citelisem,... a proto jsem byl rád, že existoval způsob, kterým jsem se mohl dopátrat toho, kde který typ zrovna jezdí."
… když jsem jako kluk jezdil do Brna za dopravou (tehdy jsme ještě nebyli "šotouši", ale spíš blázni), tak mi stačilo vědět, že na K2 narazím skoro všude, 9Tr jezdí na 131, 132, 133, 139 a 141. Potud fajn. Jenže třeba potkat (svést se) nulkovou 14Tr bylo o náhodě (v podstatě mohla být všude, kde nejezdily 9Tr). Chápu dnešní nadšence. Chtějí vědět všechno dopředu. Zas přicházejí o kouzlo objevování.

Abych jen blbě nekecal, tak i pár obrázků z mého objevování dopravního Brna
(jen těch autobusů je minimum, vždyť takové jako v Brně jezdily skoro všude).

Pátek, 25. prosince 2020 - 22:17:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4825
Registrován: 9-2007
5735: Nádherný příspěvek. [happy] Já na tom byl stejně, před deseti lety ani v Praze ani v Ostravě žádná sledovačka či nic takového neexistovalo a když jsem se v Ostravě po škole chtěl svézt Karosou B732, často jsem měl smůlu a třeba taková poslední Karosa B741 jezdila několik měsíců v období, kdy už jsem měl ostravský měsíčník, nicméně já jsem ji jen jednou viděl a na svezení jsem štěstí neměl. Rád jsem po škole jezdil také do Havířova, tedy až v době, kdy se vyřadila poslední B932 a cílem mého svezení měly být zbastlená B732 či B932E.1680. Na autobusy jsem štěstí sice měl, ale strávil jsem celý den ježděním po městě, abych vykoumal kde autobus zrovna jezdí a pak se na něj nějak vhodně "navezl".

Objevování naslepo samozřejmě má své kouzlo (vzpomínám si na šok letos v létě, kdy jsem vylezl z nádraží v Košicích a před budovou stály dvě zcela původní KT8D5 a z toho jedna na trati do železáren), na druhou stranu, využívat dostupné technologie není zlé. Vyšší efektivita má svou výhodu, s ostravskými Karosami a Solarisy 15M jsem se rozloučil třeba opravdu dostatečně, protože kamarád díky sledovačce sestavil tak efektivní itinerář, že jsem celý den prakticky přestupoval z Karosy do Solarisu, svezl jsem se obdobou brněnských E-linek (78 po "dálnici" z Jihu do Poruby) a byl čas i na pořízení nějakých snímků. Člověk si tak díky možnostem, co doba nabízí, dokáže užít víc a je to zase něco jiného, než třeba České Budějovice, kde kvůli zcela původním B941E nejde dělat nic jiného, než si stoupnout na vhodné místo a doufat, že tudy Karosa pojede. [happy]

Třeba tento snímek vznikl díky Irisu. Paní manželka se netvářila nadšeně na celodenní projíždění linek MHD, ale vzít to z Bystrce do centra přes Královo Pole už prošlo, přičemž jen díky Irisu jsem se dozvěděl, že si vyfotím Citelis a zároveň se svezu Karosou na E56 na Osovou a odtud do centra. Říct manželce, že tam jedeme naslepo a možná tedy úplně zbytečně, to by mi tento závlek rozhodně neprošel. [lol]

Jenki
Sobota, 26. prosince 2020 - 09:57:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5707
Registrován: 5-2002
Pánové, moc pěkná debata. Také se s dovolením přidám.

Když se podívám do historie, vidím několik fází vývoje fungování dopravních nadšenců a jejich potrhlého koníčku:

I. "Pravěk" - v podstatě vše do cca 60. - 70. let. Neexistovaly kroužky, spolky ani sdružení (v Ostu prakticky vůbec, West na tom byl o něco líp, ale o moc ne). Informace prakticky nebyly, sem tam vyšla nějaká "vnitropodniková" knížka o historii DP a ta sem tam někam "prosákla". Co kde jezdí (a bude jezdit) se dalo zjistit jedině tak, že se tam zajelo (a zíralo).

II. "Doba spolková" - cca 80. a 90. léta. Lidi se sešli, pohovořili o tom, kdo kde byl, co tam viděl a slyšel. Kopírky a tiskárny chrlily samizdaty všeho druhu, distribuce je však stále "fyzická" - co nemáš v knihovničce neexistuje. Díky "infiltraci" dopravních podniků nadšenci se vzmáhají historická vozidla, zvláštní jízdy, dny otevřených dveří a jiné podobné akce. Kumulace 100letých výročí MHD kolem přelomu milénia přináší záplavu publikací, které plní knihovny nadšenců (a vysávají jejich peněženky).

III. "Doba webová" - cca 2000-2020. Jako houby po dešti raší nejrůznější webové stránky. Když něco potřebuji vědět nemusím jet do Vídně "do Slezáka" a nenápadně si tam dělat výpisky z knížek za drahé valuty, na které nemám. Zapnu počítač a mám to zadarmo a hned, často s chybami a nejasně, ale jsem poměrně slušně v obraze. Vím kam chci jet a kam nemusím. Publikační a spolková činnost upadá - prostě už není tolik potřeba.

IV. "Doba onlajnová" - ta je právě teď. Že vím kde je co ve vozovém parku se bere jako samozřejmost. K tomu ale taky vím, co z toho je právě na ulici, a že odpoledne nebude pršet, z které strany bude svítit slunce a kam se mám při focení postavit. Nepotřebuji k tomu žádné spolky a sdružení, každý může jet "sám na sebe", své výtvory ještě zatepla vystavit na sociálních sítích a těšit se na hromádku lajků. Že to za týden už nikoho nebude zajímat a bude to překryto další hromadou příspěvků? No a co, tak to prostě je.

Zažil jsem všechny 4 epochy. Tu první jsem jenom "líznul" jako malý kluk - a i když KPMHD Ostrava existoval od roku 1978, jeho existenci jsem odhalil až v roce 1986, když jsem náhodou narazil na rozlučkovou jízdu s poslední T1. Druhou jsem prožil jako "hardcore" šotouš na plný úvazek, ve třetí hodně času zabrala kariéra a rodina (oboje je správně). A ta současná epocha - no uvidíme, jak mi bude chutnat. Zatím si nestěžuji [happy]

EDIT : ještě doplním jednu obrovskou změnu, kterou je digitální fotografie. Právě skenuji negativy z devadesátých let a kolikrát si říkám, proč jsem toho nevyfotil víc. Odpověď je jednoduchá - prostě to nešlo. Filmy stály peníze a člověk musel přemýšlet nad každým políčkem, jestli to zmáčkne nebo ne. To je věc, kterou dnes šotouši neznají, a už asi nikdy nepoznají.

(Příspěvek byl editován uživatelem jenki.)
Sobota, 26. prosince 2020 - 13:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5201
Registrován: 7-2003
Hmm, minimálně ten edit by si měla dneska většina zažít. Dobu , kdy každej záběr stál 10-20 korun, bez ohledu na to jestli vyšel nebo ne. Aspoň by ubylo na netu 90% těch nekoukatelnejch snímků.
A zbytek.. Co se kindermafii nenasrvíruje na zlatým podnose až pod nos [happy], to jako by nebylo.
8bity vseho sveta spojte se .
Sobota, 26. prosince 2020 - 13:24:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2187
Registrován: 12-2007
Jenki:
"Pánové, moc pěkná debata. Také se s dovolením přidám. "
To Ty, Jenki, můžeš. Od Tebe vždy přijde něco pěkného ke čtení. A když přidáš i nějaký ten naskenovaný obrázek, určitě si budeme muset dávat moc velký pozor, abychom neposlintali klávesnici, obrazovku a tak vůbec.
Jenki:
"každý může jet "sám na sebe", své výtvory ještě zatepla vystavit na sociálních sítích a těšit se na hromádku lajků. Že to za týden už nikoho nebude zajímat a bude to překryto další hromadou příspěvků? No a co, tak to prostě je."
No, ono to nebylo lepší ani v dobách klasické fotografie. Kolik toho máme na negativech či diákách a nikdy to nikdo krom nás neviděl. A když se už někdo svými výtvory pochlubí (třeba zde na K-rep.) tak na chvíli zíráme a pak za týden už nás zajímá zas něco jiného. Ale to je myslím v pořádku.
Jenki:
"ještě doplním jednu obrovskou změnu, kterou je digitální fotografie. Právě skenuji negativy z devadesátých let a kolikrát si říkám, proč jsem toho nevyfotil víc. Odpověď je jednoduchá - prostě to nešlo. Filmy stály peníze a člověk musel přemýšlet nad každým políčkem, jestli to zmáčkne nebo ne. To je věc, kterou dnes šotouši neznají, a už asi nikdy nepoznají."
A také už nepoznají jaké to je, když jsme až do vyvolání filmu netušili zda ten obrázek aspoň trochu vyšel. Dnes se každý hned koukne na obrazovku foťáku a ví, co může smazat hned.

Tak a nakonec i trocha obrázků. Sice to nejsou autobusy, ale z Brna to je. Jen prosím, omluvte kvalitu. Fotil jsem sice poměrně dost, ale byl jsem amatér, že si ani většího představit neumíte. Nekvalitní přístroj obsluhovaný nepoučeným laikem. Takže asi tak k mým výtvorům.
Jenki
Sobota, 26. prosince 2020 - 14:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5708
Registrován: 5-2002
Tak něco zveřejnit by se vám zachtělo...

Nejdřív budu počítat :
+ cca 4.000 snímků na negativu
+ cca 6.000 diáků
= cca 10.000 souborů
x sken v plném rozlišení 200MB
= 2TB dat (to není tak strašné).

Samozřejmostí je trojitá záloha (dva harddisky na dvou fyzicky různých místech + jeden v batůžku jako trvale k dispozici a zároveň transportní).

Pro zveřejnění na webu v rozlišení 1200x800 to jsou soubory po cca 0,5MB, tj. cca 5GB dat. To by na webhosting finančně celkem šlo, akorát se budu muset naučit dělat webové stránky. Doména jenki.cz je zatím volná (snad mi ji nikdo nesežerete [kladivo])

Skener jsem rozjel 14.11.2020, právě mám naskenováno 1261 políček (začínám negativy, v těch mám pořádek; v diákách je ukrutný bordel, je to různě rozsypané po krabicích a tak). Čili pokud udržím tempo 1000 snímků / měsíc (alespoň na něco je ta korona dobrá) tak by to mohlo vyjít příští rok pod stromeček.

Ale připravte se na to, že to bude s vodoznakem a prakticky bez editace. Ultras co řeší barvu oblohy a odstín trávy asi trefí šlak, ale to je jejich problém; prostě Fomachrom je vyblitý z podstaty, Kodachrom je omalovánka, Agfa táhne do modra, negativy od Kodaku po 20 letech ve skříni pro změnu ujíždějí do červena. Se s tím smiř.

Tak vydržte [ok]
Mauricio
Sobota, 26. prosince 2020 - 14:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9651
Registrován: 4-2005
[coze][coze][coze]
-OndraS
Sobota, 26. prosince 2020 - 15:45:08  
Neregistrovaný host
Na co tag čumýž?
Mauricio
Sobota, 26. prosince 2020 - 17:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9652
Registrován: 4-2005
Tak, on Jenkiho archiv je poměrně legendární, jenom jsem nikdy neměl tušení o jeho rozsahu, a o tom, že bude někdy vypuštěn ven.
Sobota, 26. prosince 2020 - 20:24:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 5-2018
Jenki: ...doména jenki.cz je zatím volná

Už není, aby si ji neregistroval nějakej spekulant. Jakmile budeš chtít, převedu ji na tebe, zadara. Třeba to bude další motivace ke skenování [happy]
Sobota, 26. prosince 2020 - 21:08:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9540
Registrován: 9-2004
5735 - fotky jsou sice míň kvalitní, ale neskutečně dobový. Paráda! Tohle si člověk vždycky rád připomene, nejen starý devítky, ale i ulice jak tenkrát vypadaly a tak.
VH
Sobota, 26. prosince 2020 - 22:48:51  
Neregistrovaný host
Přesně tak, velbloudy od Elektrosvitu už jsou dneska v Brně velká rarita. Ve větším množství už jsou jenom na D1 a výstavišti, pár funkčních je i u hotelu Voroněž a rád se občas podívám na dvě tyto lampy na benzínce u Kamenolomu, jedna z nich už pár měsíců bohužel nesvítí. Na kruháči u Globusu už letos zmizely. Celkově většinu z nich v Brně vyměnili za hrozně krátkou dobu, o hruškách, které se dělaly až v 90. letech, ani nemluvím. Co mi odpovídal jeden člověk na youtube, tak prý tady byly i takové exempláře, které sundávali po 5-6 letech [proud] Dneska ty M2A, které tady jsou ve většině ulic, mají kolem 20 let, tak jsem zvědavý, za jak dlouho třeba bude celé Brno LEDkové...
Neděle, 27. prosince 2020 - 17:33:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6364
Registrován: 6-2005
5735: nikdy mne nepřestane udivovat, co máš v archivu... [cože]
Z dnešního pohledu jsou ty fotky na smazání z foťáku. Z pohledu jak jsou staré a co zachycují naprosto k sežrání. [jidlo]
Ono podobné fotky, co dnes mažeme, by za 30 let byly možná stejně ceněné. Ale dnes asi nebude problém sehnat fotku jakéhokoliv vozu, vždy se najde někdo, kdo jej vyfotil. Dřívější doba tomu úplně nepřála vstupními náklady a tak se cení mnohdy cokoliv, neb jsou to třeba jediné fotky.
Z Jihlavy sháním fotku jedné ulice, kde visela trolej asi 3 roky a prostě nejsou. Vlastně 2 ulic. V jedné to byla první pol. 70. let a ve druhé druhá pol. 80. let.
Makrelu neumeješ.
AD 725
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 22:24:57  
Neregistrovaný host
Auta z letošních dodávek:

SU 18 IV :NS 12 :
A ještě něco staršího z konce 90. let:

BK 2 v prvním provozním stavu:
X-Host
Pátek, 01. ledna 2021 - 18:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1855
Registrován: 7-2009
Tak tedy novoroční PF2021

Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Pátek, 01. ledna 2021 - 19:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1070
Registrován: 3-2013
Jeden obrázek s reklamou:

A tady je ke konci provozu 2336 červená:
Úterý, 05. ledna 2021 - 13:48:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2431
Registrován: 9-2005
Přesně tak, velbloudy od Elektrosvitu už jsou dneska v Brně velká rarita.
Vidím, že tu také někdo dělá do veřejného osvětlení [wink]. Když jsem byl čerstvý teenager, měl jsem dokonce mapku okolí mého bydliště s nakreslenými typy svítidel - tehdy velbloudy se teprve osazovaly a výběhovým typem byly kornoutové sadovky a další typy s rtuďovými výbojkami, jejichž názvy jsem si musel vymyslet, neboť jsem je pochopitelně neznal. Jen z filmu jsem třeba časem pochopil, že jedna ulice má exotické poláky.
Tehdy se v Budějovicích teprve budovaly troleje pro linky 14 a 17, kde byly osazovány velbloudy, ale jižní část následně budované linky 2 měla již zelené hrušky. Krátce na to jsem navštívil se školou strojírenský veletrh v Brně a poprvé tak navštívil jiný trolejbusový provoz, což mi velmi učarovalo - v ČB tehdy "sterilní" 15Tr jen ve dvou provedeních, zatímco v Brně jsem se mohl svézt tehdy dožívajícími 9Tr, krátké 14Tr, některé bez přední kabiny, zkrátka pestrost.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Středa, 06. ledna 2021 - 15:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2523
Registrován: 4-2005
Něco málo autobusů:
Neděle, 10. ledna 2021 - 21:55:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9682
Registrován: 10-2003
K pouličnímu osvětlení mě přivedl syn. Je to krásné téma. Osobně mě vždy potěší typ Rakev. Tu si pamatuju z 80. let. A jinak mě pokaždé zamrzí, když se někde sodíkovka nahradí LEDkama, byť to z hlediska pokroku chápu. Ale to žluté světlo má prostě svoji nezaměnitelnou atmosféru.
Pondělí, 11. ledna 2021 - 10:06:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1209
Registrován: 10-2012
Lidi, já vůbec nevím co je rakev nebo velbloud, jaké osvětlení si pod tím představit, rakev znám jen s neboštíkem a velblouda v zoo [crazy] jestli někdo máte nějaký foto tak prosím sem s ním, ať vím o čem je řeč.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Pondělí, 11. ledna 2021 - 11:52:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9557
Registrován: 9-2004
M2359 - ohledně "velblouda", koukni na druhou fotku kolegy 5735, č. příspěvku 2187 i 2186 na týhle stránce, ty lampy jsou tam pěkně vidět. Ale s rakví taky tápu...
Pondělí, 11. ledna 2021 - 13:02:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2435
Registrován: 9-2005
Ono se to řekne dej sem fotku - lampy jsem nikdy cíleně nefotil, tak jsem zkoušel vyřezávat z fotek - rozlišení tristní. Nakonec jsem toho objevil dost na Rajčeti - jak jsem právě zjistil, komunita lampošotoušů asi také nějaká bude...
první zmiňovaný, Velbloud:
Velbloud
Rakví je více typů: Rakev městská, rakev městská dvojvýbojková a rakev vesnická:
dvojita rakev

Pak tady padla řeč o bobuli (nejčastěji zelené)

ikonou veřejného osvětlení je také kornout a především "sadovka", která se v lehce inovovaném provedení vyrábí dodnes. Předchůdcem těchto bylo ještě svítidlo mnou nazvané "baroko", to ale už za mých mladých let bylo docela vzácné. Ještě donedávna ale jako nesvítící dožívalo v Budějovicích miniparku u křižovatky Mánesova-Čechova.

A další kdysi běžné a oblíbené typy svítidel, které mi, jako malému klukovi svítily na cestu a které jsem pravidelně "kontroloval" tehdy nebylo běžné, že by fungovalo 99% lamp jako dneska, ty starší měly převážně namodralou rtuťovou výbojku, v menšině byly nazelenalé nebo narůžovělé (ty jsme měly v tělocvičně). Později se osazovaly sodíkovými výbojkami s pomocným startovacím kontaktem a luminoforem).

A tady je ten méně běžný polák


zde jsou alba několika nadšenců, odkud jsem čerpal:
Lucifer
kejkle
Maňas


(Příspěvek byl editován uživatelem houmr.)
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Pondělí, 11. ledna 2021 - 18:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1210
Registrován: 10-2012
Houmr:
díky moc, krom bobule tím pádem znám všechny, jen jsem neznal názvy. [ok]
Snad jsi s tím neměl moc práce, protože je fakt, že lampy se asi běžně moc nefotí, každopádně díky. [ok]
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Pondělí, 11. ledna 2021 - 19:02:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2437
Registrován: 9-2005
Nemáš za co, jak jsem psal, díky tomu příspěvku jsem zjistil, že jsou i lidé, kteří se cíleně na veřejné osvětlení zaměřují a někteří dokonce i sbírají a renovují. Zkrátka "lamp-šotouši".
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
VH
Pondělí, 11. ledna 2021 - 20:07:40  
Neregistrovaný host
Přesně tak, na youtube jsou i videa, kde takoví nadšenci doma někde v dílně opravují starou lampu, kterou našli ani nevím kde, pak si tím třeba vyzdobí balkon, večer si to všechno rozsvítí a vypadá to tam jak někde v muzeu [proud] Jinak z fotogalerie bmhd se dá docela dobře odhadnout, jak dlouho v Brně jednotlivé lampy byly. Pokud se zaměříme na taková ta klasická světla nad silnicí, tak dneska ve většině ulic máme již zmíněné svítidlo M2A od americké firmy General Electric (GE). První exempláře už v Brně byly někdy kolem roku 1994, ale ta hlavní vlna, kdy se nahrazovaly předchozí (i když v mnoha případech i docela zánovní) lampy od Elektrosvitu, proběhla někdy v letech 1999-2000. Je zajímavé, že M2A je vyloženě specifikum řekněme velkých měst na Moravě (Brno, Zlín, Olomouc, Ostrava, Jihlava). V jiných částech republiky na ně nejspíš nenarazíme. Následně cca v letech 2001-2002 už se zbývající velbloudy nebo hrušky nahrazovaly dvěma typy světel od německé firmy Siteco, typ SR je třeba na Mendláku nebo Pekařské, ST (tvarem docela podobné M2A) je zase třeba na P. Křivky.
Úterý, 12. ledna 2021 - 06:42:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2438
Registrován: 9-2005
Ještě si dovolím jednu vsuvku o veřejném osvětlení. Jak jsem jako malý kluk žil v té socialistické "bublině" veřejného osvětlení a sledoval tu unifikaci postupnou nadvládu čirých sodíkových výbojek, když jsem pak v hned po listopadu vyjel s rodiči do Rakouska, bylo to jako v Jiříkově vidění - tam převládaly ještě ty dlouhé zářivkové "jehly", (které nás prakticky minuly) sodík bez luminoforu byl vzácností. Dlouho jsem to nechápal.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Středa, 13. ledna 2021 - 22:21:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 181
Registrován: 8-2017
Taky mám pocit, že jsme v tom předehnali nejeden západní stát. Když se kouknu na americký filmy z přelomu 80. a 90. let, tak v kolika případech tam mají v ulicích ještě horu rtuťovek (př. Pulp Fiction - ve scéně kde Travolta veze předávkovanou Miu, je celá ulice "do modra"), zatímco my už jsme z drtivé většiny "zoranžověli".

Akorát si nemůžu pomoct, ale pořád mi připadá, že s příchodem devadesátých let v těch výbojkách začal docela bordel. Že se zase začly ve větší míře osazovat rtuťovky, a v nejednom případě se zkoušely i halogenidy (př. sadovky v areálu Vojenské nemocnice mi přijdou trošku do fialova, a krabice/béčka u benzínky Aral v Líšni mi taky nepřišly jako rtuťovky). Z dětství si taky pamatuju několik rtuťových sadovek na Vinohradech v parčíku na západním konci Bořetické, a nějak se mi nechce věřit, že tam byly už od osmdesátek.

A omlouvám se, že jsem taky přispěl k diskuzi docela mimo téma.
Sháním fotky a videa z tratí Kolín - Havlíčkův Brod - Brno a Brno - Česká Třebová z let 1966 až 1996, a také ze sídliště Brno Vinohrady z 80. a 90. let.
Kotas
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 10:48:50  
Neregistrovaný host
Houmr:
"Nemáš za co, jak jsem psal, díky tomu příspěvku jsem zjistil, že jsou i lidé, kteří se cíleně na veřejné osvětlení zaměřují a někteří dokonce i sbírají a renovují. Zkrátka "lamp-šotouši"."

No, oni někdy bývají i o této problematice i výstavy, třeba ta z roku 2011: https://www.tsb.cz/galerie/spolecenske-sportovni-akce-tsb/vystava -k-vyroci-230-let-osvetleni-ve-meste-brne/
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 21:31:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9683
Registrován: 10-2003
Krásné téma. Já se narodil a ještě jsme měli dřevěné sloupy a někdy v polovině 80. let přišly před náš dům betonové stožáry a rakev. Loni rakev dosloužila. Nahrazeno LEDkou a co jsem se tak díval minule po vsi, tak už těch rakví moc nezbývá.
Pátek, 15. ledna 2021 - 06:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2440
Registrován: 9-2005
No, oni někdy bývají i o této problematice i výstavy,
Tak to vidím poprvé [crazy]
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Pondělí, 18. ledna 2021 - 14:44:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 128
Registrován: 12-2007
To co se tak "výborně osvědčilo" na výjezdu z ulice Kalová směr Komárov nam udělali i na X46 na odbočení z Milady Horákové na 28. Října.
Tak kdyby se dneska tady střílelo tak mě ruply nervy 😁😁😁
Úterý, 26. ledna 2021 - 02:30:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 372
Registrován: 12-2008
Tak muzejní ŠM je v Brně... jsou nějaké fotografie? Děkuji
our comMUNIty
muzejní
Úterý, 26. ledna 2021 - 11:38:32  
Neregistrovaný host
Jsou fotografie. Nemáš zač.
Mauricio
Úterý, 26. ledna 2021 - 11:39:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9706
Registrován: 4-2005
Tento citový výlev jsem úplně nepochopil. Pokud to mělo být vtipné, tak nebylo
Úterý, 26. ledna 2021 - 12:20:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5207
Registrován: 7-2003
ŠM to nejni ..
8bity vseho sveta spojte se .
Úterý, 26. ledna 2021 - 20:31:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 373
Registrován: 12-2008
muzejní: Tak to je fajn. Aspoň budou zachovány pro budoucí generace.
Pvvs: Tak dobře. Ex ŠL...
our comMUNIty
Středa, 27. ledna 2021 - 07:13:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 3-2015
Jak dlouho zbývá čtveřici B931E? Do února, nebo konce února?
Díky.
Středa, 27. ledna 2021 - 18:55:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 4-2018
Vypadá to, že dojezdí někdy na jaře - duben, květen. STK mají prodlouženou myslím až do listopadu.
VH
Středa, 27. ledna 2021 - 20:56:21  
Neregistrovaný host
Karosák_z_Moravy: Dneska jsem viděl všechny, co byly venku. Pokud jsem se pozorně díval na nálepky na SPZ, tak 7468 a 7474 mají STK do 10/21, 7472 jenom do 5/21.
Čtvrtek, 28. ledna 2021 - 10:32:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 4-2018
VH: Tak to asi bude pravda, měl jsem za to, že zrovna 7472 prodlužovali STK. Ale zrovna B931E v Brně jsou na tom, co se stavu týče dobře (po GO) a myslím, že je škoda, aby šly do šrotu. V létě jsem měl tu čest spatřit záložní B932E v Banské Bystrici (https://evidencia-dopravcov.eu/voz/2819) a s našimi B931E se to nedá srovnat. [biggrin]
Mauricio
Čtvrtek, 28. ledna 2021 - 11:05:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9710
Registrován: 4-2005
Ale zrovna B931E v Brně jsou na tom, co se stavu týče dobře (po GO) a myslím, že je škoda, aby šly do šrotu.

[lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol][lol]
Pondělí, 08. února 2021 - 20:46:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2580
Registrován: 4-2005
Nevím, zda budu mít ještě příležitost, tak ode mě na rozloučenou s krátkými karosami a něco navíc z posledních dnů:Úterý, 16. února 2021 - 16:47:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6457
Registrován: 6-2005
Jak byly spolehlivé nové SORky v mrazech? Byly problémy, nebo jezdily bez problémů?
Mám trolejbusy pozdechaly, tak jestli to byl problém SOR nebo opravdu až nadstavba Škoda.
Makrelu neumeješ.