Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Ostravě » Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Ostravě do 03. 9. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Ostravě do 03. 9. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 11. srpna 2020 - 18:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 8-2019
Ta světla nad dveřmi vypadají jako na Karose.

Jinak vyhozené prachy. [nene]
Středa, 12. srpna 2020 - 06:16:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 331
Registrován: 6-2015
Viděl jsem reportáž v TV. Kdo takovou cypovinu vymyslel? Je ta investice obhajitelná? V Ostravě nejsou žádná výšková omezení, např. výška trolejového vedení?
Středa, 12. srpna 2020 - 06:23:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 8-2019
Mesto s panem generalem.
Ne.
Jsou (treba takovy podjezd na Marianskohorske), proto bude problem jej vlastne nasadit nekam jinam, nez na 88 (jeste kdyz ma kapacitu celkovou stejnou jako 10m Solaris...)
Středa, 12. srpna 2020 - 07:03:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 332
Registrován: 6-2015
Díky
To vypadá, že už má Ostrava vše vyřešené a přebytek peněz v rozpočtu
Aresák
Středa, 12. srpna 2020 - 12:12:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2164
Registrován: 1-2007
https://www.mobile.de/cz/Autobus/MAN-A-39-A-14-4426-431-122-Plätze/vhc:bus,srt:price,sro:asc,vcg:doubledeckerbus/pg:vipbus/2922 17483.html

Tady odkaz na jeden se špatným motorem... Celá oprava včetně laku a čalounění 1,1 mil. bez DPH....

Tak přátelé, Ostrava je OUT!!!
VH1
Středa, 12. srpna 2020 - 13:20:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 1-2018
Náklady za dvoupatrové autobusy: 28 600 000 Kč

Co za ty peníze mohlo být?
1. Autobus 706 RO - ten, na který už snad 10 let nejsou peníze - cena 5 000 000 Kč... a klidně by mohl jezdit na turistické lince z DOV k ZOO o sobotách a svátcích, když musíme být světoví...
Vrak RO
Tak by RO mohlo vypadat...
2. Musíme být světoví - tak by se nechal udělat i RTO kabriolet... - cena 5 000 000 Kč. Autobusy RO a RTO určitě do industriálního prostředí Vítkovic zapadnou více (neboť v historii naváželi denodenně zaměstnance do těchto provozů), než nějaké dvoupodlažní autobusy. Ale chápu, je cíl udělat z DOV cirkus (ponorka, stíhačka, vodotrysk,... tak proč ne dvoupatrový autobus).
RTO kabriolet
3. DPO má staré tramvaje, jednu z nich chtěl udělat pro účely komerčních jízd, včetně nějakého čepování nápojů během jízdy, atp., zkrátka něco na způsob "pivní tramvaje"... proč ne? - cena 7 000 000 Kč
Tramvaj 31 - "Výhledově se nabízí rekonstrukce na společenský vůz pro tolik žádané a ve světě běžné veřejné komerční jízdy." - text z roku 2001 - doteď se nijak nepokročilo
4. OK, chceme dvoupatrák? Tak teda budiž. Na sobotní ježdění snad stačí ojetý, ne? K tomu nějaké to polití tyrkysem, výměna sedaček, informák+odbavovák... cena 1 500 000 Kč.
tenhle
5. Nejsme holé ři*ě, kupme rovnou dva dvoupatráky. Cena dalšího 2 500 000 Kč. I se všemi úpravami, opravami, potyrkysováním.
jiný patrák
6. Už mi došly nápady. [happy] Máte někdo nápad, co by ještě šlo udělat za těch zbývajících 5 mega? [happy][vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem VH1.)
Jenki
Středa, 12. srpna 2020 - 13:28:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5629
Registrován: 5-2002
VH1:
"Máte někdo nápad, co by ještě šlo udělat za těch zbývajících 5 mega?"

Studii na prodej managementu DPO a odboru dopravy MMO strategickému partnerovi?
Kočkopes
Středa, 12. srpna 2020 - 15:09:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1250
Registrován: 10-2017
Tonda:
"Ale ten dopravce vám přece vychází vstříc! Těch možných způsobů odbavení je několik, stačí si vybrat. Ale chápu, že je jednodušší svou totální neschopnost průběžně sledovat, zda má dítě platnou odisku či kredit, hodit na dopravní podnik."

"No můj ty Tondo."
Nemůžu říct, že jsem podobnou odpověď nečekal. Ano, mám více možností na výběr, ale nezvolil bych žádnou z nich. Zkusím to popsat na nejjednodušším příkladu, jaký jsem našel:

Manželka pošle vás (cestujícího) do večerky pro čtvrtku chleba (ten zde supluje roli jízdenky - pochopitelně to není úplně přesné přirovnání, těžko si koupíte 20-minutový chleba nebo pšenično-žitnou jízdenku, že). Přijdete a vidíte ten výběr:

- chleba, který chcete, ale je to celý bochník a čtvrtku vám z něj neukrojí (zbytek nesníte, tak byste to vyhodili), takže jej nevezmete
- chleba, který nechcete, protože je to jiný druh, než vy chcete
- chleba, který si nekoupíte, protože odmítáte podporovat holding
- chleba z pekárny, v jejíž výrobcích se minulý měsíc našli třeba zapečení mravenci
- další druhy chlebů, které se prostě do vaší špajzky z různých důvodů nepodívají

Už chápete, proč je takový problém jet autobusem "po novemu"?


stehlik018:
"Kočkopes: na webu dpo jsem nalezl seznam míst kde si lze kreditní jízdenku koupit, a nejsou to jen kretitomaty na zastávkách, já onu jízdenku kupoval jednou v trafice na 28. října."

To ale neřeší problém. Protože ani ty trafiky nejsou všude.
Středa, 12. srpna 2020 - 21:47:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4627
Registrován: 9-2007
- chleba, který chcete, ale je to celý bochník a čtvrtku vám z něj neukrojí (zbytek nesníte, tak byste to vyhodili), takže jej nevezmete
- chleba, který nechcete, protože je to jiný druh, než vy chcete
- chleba, který si nekoupíte, protože odmítáte podporovat holding
- chleba z pekárny, v jejíž výrobcích se minulý měsíc našli třeba zapečení mravenci
- další druhy chlebů, které se prostě do vaší špajzky z různých důvodů nepodívají


Hele, já patřím mezi ty, kteří se za rozumnost bijou nejvíc. Vyloženě mi vadí akceptace nesmyslných pravidel a ctím pravidlo, že kdo/co mě nějak zásadně neomezuje, to mi nevadí, když znám vhodnou alternativu, která jen bourá zažité myšlenky či úkony, tak mi vadí, že se k ní ještě nepřešlo a o něčem jako "úcta k zákazníkovi" či "zákazník je náš pán" bych dokázal sepsat xsetstránkové texty... ale ono to není jen "zákazník je náš neomylný vůdce a vše, co řekne, platí", všechna ta úcta k zákazníkoví počítá s takovým zákazníkem, který má selský rozum a nesnaží se v systému kličkovat tak, aby jej obešel jen z principu či v situaci, ve které k tomu nemá důvod.

Já bych třeba skončil u té SMS jízdenky – kolikrát za život k podobné situaci dojde, že Vás bude mrzet vyhození těch 24 korun, nebo kolika, za jízdenku na 70 minut? Ostatně i s tím chlebem situaci popisujete docela dobře, neb nezlobte se, ale takhle uvažovat, tak by jediné východisko bylo ze světa nějak poklidně odejít, protože takové "fail-fail" sitauce se v životě stávají naprosto běžně.

Já bych si v popsané situaci vybral něco z těch dalších druhů, nebo si vzal prostě celý bochník a se zbytkem něco vymyslel – chlebové krutony, chleba ve vajíčku, nevím jestli se dá chleba použít na trojobal, ale zkusit to,... [happy]

Zkrátka i Vám musí být jasné, že z takto extrémní situace prostě nevede jiná cesta ven, než si z těch možností vybrat. Opravdu. Samozřejmě by bylo řešením to nějak dodělat na webu (to fakt nejde dokoupit kredit skrze nějaký e-shop?), ale teď s tou myšlenkou můžete tak maximálně spamovat DPO a holt si tu jízdenku na 70 minut skrze SMS zakoupit.

Ostatně jak byste řešil ten chleba? Rozmlátil krám, protože tam není nic z toho, co chcete?
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 06:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 197
Registrován: 9-2011
ad Vantju: Ostatně jak byste řešil ten chleba? Rozmlátil krám, protože tam není nic z toho, co chcete?
Ne, Kočkopes by někde v koutku disciplinovaně uhynul hladem. [happy]Z těch důvodů, proč si nevybrat z nabízených chlebů, bych akceptoval jen jediný - je to jiný druh, než chci, a to ještě jen v případě, že mám třeba alergii na lepek a on není bezlepkový. Všechno ostatní jsou ryze soukromé problémy zákazníka.
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 11:57:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 8-2019
VH1:
Ani jedno z řešení není (až na tramvaj, ale ta není "in") "ekologické" (CNG/hybrid), takže je to zcela nevyhovující... Jo a ještě jeden věc, jak by to mohlo DPO zdůvodnit - ty ojeté DD jsou vyšší jak 4 m, což přece nesmí v ČR jezdit, zasahovalo by to do troleje a nevím co všechno...

Ale teď vážně, nemůžu nic jiného, než souhlasit. Čeká se na peníze z norských fondů na opravy his. vozidel (a kdo ví, jestli budou) a přitom se vyhazují prachy za takové hovadiny.

Vždyť je to celkem děsivé, co všechno z historických vozidel nesmí/nemůže jezdit (viz 8 Tr na všech jízdách tbusů)...

(Příspěvek byl editován uživatelem Poskok.)
Kočkopes
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 13:06:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1251
Registrován: 10-2017
Vantju:
"Ostatně jak byste řešil ten chleba? Rozmlátil krám, protože tam není nic z toho, co chcete?"

Stejně, jako v případě dopravy, bych hledal alternativu v nějakém širším vymezeném okruhu nabízených možností. Tady bych už nehledal alternativu v oblasti chleba/jízdenky, ale v okruhu pečiva/dopravy. Samozřejmě záleží na aktuálních podmínkách a požadavcích - podle toho zvolím třeba suchary, rohlíky, veku, nebo ten salám holt ničím nezajím. V případě dopravy pojedu na kole, pěšky, autem, nebo zůstanu sedět doma.

Ale jde mi spíš o toto. Zde na k-repu jsme lidé, kteří se o dopravu zajímají a máme tedy nějaké povědomí o tom, jak fungují tarify a jízdenky (i když teda tato oblast dopravy není mou silnou stránkou). Takže každý z nás tady vysypal z rukávu kopec možností.

Ale "mudlové" (rozumějte lidé, kteří se o dopravu nezajímají) o těch možnostech neví. Pro ně to byla vždycky papírová jízdenka, na kterou dojeli tam, kam potřebovali. Nejjednodušší možnost. Teď jim tu možnost sebrali, takže známí a rodina za mnou chodí a ptají se: "Jakou tu jízdenku si mám teď koupit?" Většinou ani nestihnu doříct větu/vyjmenovat možnosti a už slyším "radši půjdu pěšky, autem, taxíkem".

Nevadí mi rozvoj používání platebních karet v dopravě. Vadí mi, jakým stylem se to vyvinulo. Pohybujeme se totiž mezi extrémy - nerozvinout docela dobře odstartovaný projekt by byla chyba, ale rozvinout ho do podoby, kterou tady aktuálně máme, to taky byla chyba.

Ona totiž i ta doprava pomocí platebních karet má plno chyb. Stačí, když třeba na validátorech svítí nápis "Probíhá synchronizace", a už si necvaknete a jste (nechtíc) černým pasažérem. Řidič s takovým vozem nesmí vyjet na linku, ale kdo to řeší, že (stalo se mi x-krát). Nebo vám ten terminál tu kartu prostě neveme, protože jsou třeba erupce na Slunci (vždy mě pobaví ty pohledy nešťastných lidí s dvoutisícovým nákupem v Lidlu, kterým terminál nevezme platbu a oni v lepším případě zaběhnou domů pro hotovost, v horším tam musí nechat celý nákup, zatímco já s papírovýma se tlemím od ucha k uchu).

Nechávat na sílu přežívat jízdenkové automaty, vyžadující údržbu, by nedávalo smysl. Ale jednoduchým řešením by bylo ponechat doplňkový prodej u řidiče - stačily by tři druhy jízdenek (20 min, 1 hod, 24 hod - případně bych uvažoval ještě o 3 hod). A buď ponechat i označovače ve vozech (nevím, jak častou údržbu vyžadují ony) a nebo s přivřením obou očí dát řidičům společně s deskami nějaké razítko s nastavitelnými údaji - datum, čas. On ten štempl na jednu jízdenku nezabere tolik času, maximálně 10 sekund i s nastavením údajů (ale uznávám, i za 10 sekund stihne ujet přípoj na další zastávce nebo zhasnout zelená a najednou jsou to 2 minuty).
T3
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 17:50:24  
Neregistrovaný host
Video ohledně Scanie
T3
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 17:50:54  
Neregistrovaný host
Scania Video
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 21:32:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6209
Registrován: 6-2005
Kočkopes. Jako jinde, prostě tiskárna a řidič vytiskne,co bude třeba,stačí role papíru.
Makrelu neumeješ.
Kočkopes
Pátek, 14. srpna 2020 - 10:13:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1253
Registrován: 10-2017
9_tr:
"Kočkopes. Jako jinde, prostě tiskárna a řidič vytiskne,co bude třeba,stačí role papíru."
To by neprošlo. 5 let tady máme nový palubní systém, financovaný z EU. Navíc pro tak malé množství papírových jízdenek by tiskárna neměla smysl.

Ale kromě nás se tématem zabývala ČOI, která vynesla konečný verdikt: Konec papírových jízdenek v Ostravě platí, inspekce nezjistila diskriminaci

Na to, že je to z iDěsu, jsou tam docela zajímavé informace, třeba o neinformování o omezené platnosti a poplatku za převod. Ta pokuta ale nebude nic platná, s takovou sumou si DPO akorát vytře zadek.
Nicméně držím palce autorovi podnětu a doufám (i když je to nepravděpodobné), že uspěje u zastupitelstva. Mimochodem jsou tam shrnuty problémy, na které jsem narážel (jak v článku, tak v diskuzi - a ne, já na iDěs nepřispívám):

- Ne každý může platit mobilem či bankovní kartou. A automatů na kreditní jízdenky je ve městě málo
- Není jeho (cizince) povinností, aby je (bezkontaktní kartu či telefon) měl. Mmch. u SMS-jízdenek může být problém s odesláním z ne-českého čísla
- Nemám bezdotykovou kartu (úmyslně) a telefon mám služební, takže placené SMSky jsou zablokované.
- To, že s tím (novým způsobem odbavení) vy nemáte problém, je v pořádku.
V nepořádku je, že tento stav neplatí pro všechny.


Proč je problém s koupením kreditní jízdenky, si možná povíme příště.
Pátek, 14. srpna 2020 - 16:40:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4632
Registrován: 9-2007
Dobře, tak jinak. Proč to v zahraniční funguje? V čem by mělo být Česko (zase) výjimkou, že u nás nemůžeme zavést moderní způsob odbavení ve veřejné dopravě?

Já těm argumentům rozumím a beru je, ale fakt by mě teda upřímně zajímalo, zda ve městech, kde se také jezdí na kreditovou jízdenku, je s odbavením ve veřejné dopravě taky takový problém, jak u nás. Samozřejmě kdeco by šlo udělat lépe, ale tím nemyslím celý systém rozvrátit nebo obnovit papírové jízdenky.
Pátek, 14. srpna 2020 - 19:10:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 9-2011
ad Kočkopes: A jak jste řešil situaci, když jste chtěl dříve někam jet a zjistil jste, že nemáte papírové jízdenky? Trafika daleko, automaty na jízdenky ani zdaleka na všech zastávkách, prodej u řidiče není?
xyzž
Pátek, 14. srpna 2020 - 20:47:22  
Neregistrovaný host
Kur.. už mě z toho psa jebne tady.tak si zajdi do trafiky a kup si lístek tam,prodává je 90% trafik co je prodávalo predtim.informacni centra,pokladny ČD atd.nic se v podstatě nezměnilo...můj táta dodneška neumí pořádně s mobilem a bankovní kartu ani nemá,má ji jen matka a v životě problém s jízdenkou nemel.bud si ji koupí v trafice na Poledníka a nebo vystoupi na Poliklinice a zajde si na prodejnu DPO.zas nedělej z lidí takové dementy.vzdy je prostě nějaká možnost...vždy
Babka má 65+,bydlí v zabrehu na vodárně a neměla problém nikdy,i když byla prodejna na SNP a ani teď,když je v Kotvě.Bud opravdu hledáš problém tam kde není a nebo promiň mi ten výraz,ale si zvláštní člověk se zvláštními přáteli..a cizinci...pokud já jedu do ciziny a vím,že se budu pohybovat po městě hromadou,tak první co si zjistím je,čím a kde se tam nekde dostanu a kolik mě to bude stát a kde si to můžu koupit,dle mého názoru úplně normální a přirozený proces...jestli někdo někam přijede a myslí si,že vystoupí z vlaku a někdo ho pak hned chytí za ručičku...no nevim.nevim co fakt pořád hledáš proboha
xyzž
Pátek, 14. srpna 2020 - 20:48:29  
Neregistrovaný host
A trafiky jsou dnes otevřené i dokonce v sobotu,někde po celý týden,není problem si jízdenku koupit předem.
xyzž
Pátek, 14. srpna 2020 - 21:05:35  
Neregistrovaný host
Nezlob se na mě,ale je mi lidi tvého typu smýšlení v dnešní době fakt líto.nedokazu si představit co budete dělat až jednou z pokladen supermarketu zmizí třeba pokladní...
Viz třeba zase moje babička 60+ a víc a můj otec.oba chodí do kaufu..kde teď zavedli samoobslužné kasy a nemůžou si je vynachválit a dokonce se na ně těší a je to pro ně zpestření a zábava.oba neumí s dotykovým mobilem,nemluvě o tom,že ani neví co znamená slovo aplikace,ale na samoobslužné kase se prostě baví i když suma sumárum jsou tam déle,než by stálo ve fronte u pokladní..a dokonce si i umí přečíst,že levá strana pokladen je jen na karty a prava na karty i hotovost...prostě je to o přístupu.
A upozornuju:ano jsem zaměstnanec DPO a v klidu mohou říct,že nejsem nějak velkým zastancem Moryse!ale taky mohu s klidem říci,že ne vše udělal špatně.kazdopadne se aspoň něco někde hybe.
Kočkopes
Pátek, 14. srpna 2020 - 23:29:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1254
Registrován: 10-2017
Vantju:
"Dobře, tak jinak. Proč to v zahraniční funguje? V čem by mělo být Česko (zase) výjimkou, že u nás nemůžeme zavést moderní způsob odbavení ve veřejné dopravě?"
Pokud myslíte "v zahraničí" západním směrem, tak to bude asi tím, že oproti ním jsme kvůli za komunismu nabrali 40 let zpoždění.

A teď jasná a stručná bojová hra pro všechny, kteří zde z rukávu vysypali asi 60 prodejních míst kreditní jízdenky: Najděte mi takové místo ve Staré Bělé, které bude otevřené 24/7 a bude snadno přístupné pro všechny Staroběláky.

Krom toho. Minimální vklad na kreditní jízdenku je 100 korun. Dejme tomu, že stokorunu zrovna nemám, tak tam dám 200. Projezdím jen 2 jízdenky (tam a zpátky), což je 48 korun. Zbyde mi 152. Což je dost na to, abych si to nechal propadnout. Takže si můžu zajet na Poděbradku nechat prachy vyplatit, ale když už je na té kartě nemám, tak se budu vracet domů asi načerno.

Tonda:
"ad Kočkopes: A jak jste řešil situaci, když jste chtěl dříve někam jet a zjistil jste, že nemáte papírové jízdenky? Trafika daleko, automaty na jízdenky ani zdaleka na všech zastávkách, prodej u řidiče není?"
Prodej bez řidiče byl pouze přechodným obdobím. Do té doby to u nás, kde v celé dědině nebyl ani jízdenkomat, nebyl problém.

xyzž:
"Bud opravdu hledáš problém tam kde není"
V prvním příspěvku této debaty zmiňuji reálný problém, který vyvstal.

xyzž:
"jestli někdo někam přijede a myslí si,že vystoupí z vlaku a někdo ho pak hned chytí za ručičku..."
Mudlové tento problém opravdu řeší až po příjezdu na místo.

xyzž:
"na samoobslužné kase se prostě baví i když suma sumárum jsou tam déle,než by stálo ve fronte u pokladní.."
Já nejsem důchodce a nemám na všechno kupu času a nervů. A už vůbec ne se v obchodě hádat s nějakým posmoleným počítačem. Až budou výpadky platebních terminálů (asi 2 měsíce zpátky se mi přihodilo v Hrušce a posléze i v Kaufu), vy budete v prdeli a já se budu chechtat.

xyzž:
"Nezlob se na mě,ale je mi lidi tvého typu smýšlení v dnešní době fakt líto.nedokazu si představit co budete dělat až jednou z pokladen supermarketu zmizí třeba pokladní..."
Nezlobím se. Ale mít u sebe kreditní kartu zatím není povinnost - asi tolik k tomu. Proč se stavím vůči platebním kartám negativně, to je na dlouhé vyprávění.

xyzž:
"Kur.. už mě z toho psa jebne tady"
Pokud jste řidič a tyto výlevy si neodpustíte ani při jízdě s lidma, asi je na čase zvážit změnu povolání.

xyzž:
"A upozornuju:ano jsem zaměstnanec DPO a v klidu mohou říct,že nejsem nějak velkým zastancem Moryse!"
I lidi z Poděbradky z něho mají šediny na skalpu a na čele otlačené vlastní dlaně z toho, jak se chytají za hlavu.

xyzž:
"ale taky mohu s klidem říci,že ne vše udělal špatně.kazdopadne se aspoň něco někde hybe."
Akorát si po sobě vybudoval několik obřích "pomníčků". Nic víc. Nedejbože, že by něco z toho opravdu myslel dobře a pro lidi...

Omlouvám se za chyby, z mobilu se to hůř píše.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
xyzž
Sobota, 15. srpna 2020 - 00:33:12  
Neregistrovaný host
Prostě to nemá cenu...asi by bylo nejlepší zůstat na vsi a nejezdit nikam.
A propo,řidič jsem taky a za 15 let jsem neměl jedinou stížnost ani vlastní nehodu.jen mě vytáčí lidí jako ty.a končím...
Odbavení v DPO
Sobota, 15. srpna 2020 - 07:54:38  
Neregistrovaný host
Kočkopes:
Pro podporu svých argumentů už vytahujete nesmysly a pokřivené polopravdy. Nebudu každý nesmysl rozborovat, ale stručně k 2 jeho argumentům.
V tom článku na idnesu v diskuzi je více těch co to podporují, než napadají, vlastně co to napadají tam jsou dva.

Pokud myslíte "v zahraničí" západním směrem, tak to bude asi tím, že oproti ním jsme kvůli za komunismu nabrali 40 let zpoždění.
Už v r 2015 jsme byli na špičce v placení bezkontaktními kartami https://nearfield.cz/clanky/platba-bezkontaktni-kartou-cesi-jsou- lidry-evropy-174
A to pokračuje dosud, kdy v rok starém článku se píše že 92% plateb je už bezkontaktně https://archiv.ihned.cz/c1-66598600-cesi-jsou-prebornici-v-bezkon taktnim-placeni-92-procent-plateb-kartou-probehne-pouhym-prilozen im
Po koroně to bude už určitě více.
Kočkopes
Sobota, 15. srpna 2020 - 09:38:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1255
Registrován: 10-2017
Odbavení v DPO:
"Kočkopes:
Pro podporu svých argumentů už vytahujete nesmysly a pokřivené polopravdy."
Rád bych věděl, které to jsou. Pokud si toto tvrzení neobhájíte, pak se na mě nezlobte, ale je to tvrzení nepravdivé, neopodstatněné a nesmysly tu melete akorát vy.

Odbavení v DPO:
"Už v r 2015 jsme byli na špičce v placení bezkontaktními kartami"
Co se týče všech plateb celkově, tak možná ano, ale co se týče plateb v MHD, silně pochybuji. Vždyť tehdy teprve systém placení v MHD byl ještě v plínkách.
Odbavení v DPO
Sobota, 15. srpna 2020 - 10:50:06  
Neregistrovaný host
Kočkopes:
Napíšete z diskuze asi 5 negativ vůči odbavení v MHD, takže pro toho kdo si neotevře článek a diskuzi pod ním, to vypadá, že tam přispěli samí nespokojenci se systémem. Ale ve skutečnosti jsou tam nespokojenci jen dva s těmito názory a je tam více těch co systém podporují. Ale o tom už neřeknete nic. První pokřivená polopravda.

Nesmysl s tím že jsme v pokrokových platbách bankovní kartou 40 let pozadu, jsem Vám už vyvrátil v předešlém příspěvku.

Píšete o tom, jaký je problém s uznáním karet ve vozech, že se vám stalo x-krat že probíhá synchronizace, s tudíž nelze kartu použít. Nevím, že bych na to někdy narazil já, asi nemám takovou smůlu, jako Vy, nebo kecáte, abyste měl po ruce nějakou tu hůl. Pokud byste měl ale pravdu a skutečně se to často stávalo, tak asi těžko by mohli i ostatní cestující platit bankovní kartou, a vidíte DPO má každý měsíc skoro půl milionů takových šťastlivců, kterým se takto daří platit https://i-doprava.com/2020/07/17/nadcasova-ostravska-mhd-miliony- bezpapirovych-jizdenek-a-tramvaji-80-km-h/ a to pořád MHD využívá kvůli covidu méně lidí, než obvykle. Další pokřivená pravda z vaší strany, spíše jistá lež.

Vytahujete nešťastníky v obchoďácích, kteří kvůli chybě systému nemohou platit kartami a Vy se jim smějete. To je naprostá blbost. Toto nastává pravidelně jen jednou v roce, a to před Vánoci, kdy jsou platební systémy skutečně přetíženy, ale vždy to po x-tém pokusu projde. Sám jsem to právě poslední dvoje vánoce zažil a nikdy jsem neodešel potupně bez nákupu. Ostatní případy jsou vždy na straně člověka, že má z nějakého důvodu zablokovanou kartu - nedostatečný zůstatek, překročen kontokorent, špatně nastavené limity apod. Taky další jistá lež z Vaší strany.

Uznáváte, že je blbost nechávat zastaralý systém se starými automaty a navrhujete doplňkový prodej u řidiče, který vzápětí popřete, že i zdržením 10 s se nemusí stihnout přípoj. DPO bude mít už dva úseky na 80 km/hod, kde se ušetří snad 10 až 20 s za těžké milióny. Ty se pak mohou vyhodit z okna, kvůli toho že někdo neumí přiložit svou bankovní kartu k terminálu a musí zdržet řidiče?

Na další plky o neschopných "mudlech" v cizím městě, o nutnosti nahrání dvou stovek na kreditku a co pak s nevyjetým obnosem, o protimorysovské náladě v DPO a dalších nesmyslech nemám chuť odpovídat.
Kočkopes
Sobota, 15. srpna 2020 - 13:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1256
Registrován: 10-2017
Odbavení v DPO:
"Kočkopes:
Napíšete z diskuze asi 5 negativ vůči odbavení v MHD, takže pro toho kdo si neotevře článek a diskuzi pod ním, to vypadá, že tam přispěli samí nespokojenci se systémem. Ale ve skutečnosti jsou tam nespokojenci jen dva s těmito názory a je tam více těch co systém podporují. Ale o tom už neřeknete nic. První pokřivená polopravda."
Uvědomte si, že mezi tím, kdy článek vyšel, tím okamžikem, kdy jsem na něj zde hodil odkaz a tím okamžikem, kdy vy jste si jej přečetl, logicky asi počet příspěvků nestagnoval, ale asi do něj psali nějací další diskutující. Takže ve chvíli, kdy já jsem zde zkopíroval odkaz na článek, bylo v diskuzi více negativních názorů a tedy se o žádné "pokřivení" nejednalo, a ve chvíli, kdy jste si to četl, jich tam bylo víc pozitivních, takže v tu chvíli bylo za vaší strany velmi snadné to označit za lež. Rozumíte? Nicméně dá se z toho vyvodit ten závěr, že očividně nejsem zdánlivě jediný odpůrce nového systému.

Odbavení v DPO:
"Píšete o tom, jaký je problém s uznáním karet ve vozech, že se vám stalo x-krat že probíhá synchronizace, s tudíž nelze kartu použít. Nevím, že bych na to někdy narazil já, asi nemám takovou smůlu, jako Vy, nebo kecáte, abyste měl po ruce nějakou tu hůl."
Je to černá obrazovka a na ní vyobrazena 2 bílá ozubená kola a bílý nápis "Probíhá synchronizace". Ale uznávám, důkaz na to nemám, protože si nefotím vadné validátory, na které narazím.
Otázka: jak bych to věděl, kdybych se s tím nesetkal? To, že tuto obrazovku nenajdete v manuálu DPO neznamená, že neexistuje. Krom toho, proč by se DPO chlubil tím, že mu občas ve voze nejdou terminály? Samozřejmě že radši napíšou, kolik lidí se už novým super způsobem přepravilo.

Odbavení v DPO:
"Toto nastává pravidelně jen jednou v roce, a to před Vánoci, kdy jsou platební systémy skutečně přetíženy, ale vždy to po x-tém pokusu projde. Sám jsem to právě poslední dvoje vánoce zažil a nikdy jsem neodešel potupně bez nákupu."
Chtěl bych vážně vidět Vánoce koncem ledna (uznávám, že ty "2 měsíce" byly trochu dávněji). Já jsem platil hotově 500, kamarád se vracel pro hotovost...

Odbavení v DPO:
" Uznáváte, že je blbost nechávat zastaralý systém se starými automaty a navrhujete doplňkový prodej u řidiče, který vzápětí popřete, že i zdržením 10 s se nemusí stihnout přípoj. DPO bude mít už dva úseky na 80 km/hod, kde se ušetří snad 10 až 20 s za těžké milióny. Ty se pak mohou vyhodit z okna, kvůli toho že někdo neumí přiložit svou bankovní kartu k terminálu a musí zdržet řidiče?"
Nikde jsem nic nepopřel. Pouze jsem uznal jednu chybu ve mnou navrhovaném řešení, což ale neznamená, že své řešení popírám. Možností by bylo některé připojte provázat. Taky ty těžké milióny jsou vyhozené peníze. Protože stejně těch ušetřených 10 sekund nenapíšete do JŘ (asi těžko bude odjezd že zastávky 14.29.50 místo 14.30). Krom toho, těch nahraných pár sekund od Svinova stejně nakonec prostojite na Vodárně. Navíc představa krácení jízdních dob je směšná, když některé jsou už teď nestíhatelné. Dokud nebude dosažitelná úspora času v celé délce linky aspoň 5 minut, tak to dle mého názoru
nemá smysl.

Odbavení v DPO:
" Na další plky o neschopných "mudlech" v cizím městě, o nutnosti nahrání dvou stovek na kreditku a co pak s nevyjetým obnosem, o protimorysovské náladě v DPO a dalších nesmyslech nemám chuť odpovídat."
Pokud někdo řeší problém až po příjezdu na místo, neznamená, že je neschopný.
Dále - vy v peněžence nosíte všechny druhy platných bankovek a mincí? Prostě občas platíte větším, protože drobné nemáte, a stejný případ se může stát i s kreditní jízdenkou, ale pak máte na ní velký zůstatek. To je prostě realita.

Abych to zkrátil. Čím dál tím víc mám pocit, že se tu bavím s trollem, který mě obviňuje z ohýbání pravdy, ale sám si přibarvuje to, co já píšu. A stojím si za tím, co píšu, protože jsou to situace, které se reálně staly a některé z nich jsou popsány v archivu této (případně tramvajové) diskuze. Nejste o nic lepší, než já.

Mimochodem, pořád neznám žádné prodejní místo v Bělé. A namyšlené velkoměšťácké kecy typu "tak si tam na těch dědinách zhnijte" neberu.
Sobota, 15. srpna 2020 - 16:41:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 194
Registrován: 8-2019
Kreditní jízdenka - a proč si nechávat zbytečně vyplácet ten zbytek peněz? To Vám bude těch 152 Kč tolik chybět? A ty peníze nepropadnou, tak nevidím důvod, proč si je tam nenechat a využít je třeba za půl roku...

Jinak Svinovské mosty se dělají na 80km/h jenom z toho důvodu, aby se na to daly získat evropské dotace... Ta trať už tu rekonstrukci potřebovala a při rekonstrukci bez zvýšení rychlosti by (aspoň teda pokud mám správně info) čerpat dotaci nešlo.
xyzž
Sobota, 15. srpna 2020 - 16:47:06  
Neregistrovaný host
Pse,jeden úsek nedělá celek.udela se Svinov,pak Hranečník a pro linku 4 to je docela velký časový posun.udela se Místecká a pro linku 10 s hranecnikem taky.Udela se Dubina a dohromady s misteckou,hrancem a Svinovem to zase o něco zrychlí.proste tady je názorný příklad tvojeho omezeného mysleni.a už se fakt nebudu vyjadřovat.lidi jako ty by měli vystrelit někam do kosmu nechat objevovat nové planety a tam by si to udělali podle sebe.nebo najdi stroj času a vrať se někde do 50 let,tam bys byl spokojený...no vlastně,lístky na příděl potravin...no nevím co ti poradit
xyzž
Sobota, 15. srpna 2020 - 16:56:16  
Neregistrovaný host
A dá se to rozvíjet dal,další 40 vozidel na 80,příští rok výběrovka na velkopapacity na 80,celkové zkrácení jízdních dob,byť třeba jen o 3 minuty,ale v oběhu to znamená třeba ušetření 2,3 kurzu na lince=💵 atd atd,prostě vidíš věcí jen jedním uhlem
Neděle, 16. srpna 2020 - 12:42:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 385
Registrován: 7-2014
Kočkopes: Nebudu se zapojovat do tarifní diskuze a nesmiřitelné války zastánců a odpůrců bezkontaktního odbavení (ačkoli odpůrců už je dneska značná menšina a bude to z jejich pohledu časem už jen horší), ale prosím, nepouštějte se do úvah ohledně jízdních dob a úspory času, protože každým slovem, kdy se tomu věnujete, dokazujete, že v této oblasti jste naprosto mimo a chybí vám i naprosto základní informace o jejich tvorbě, současném nastavení, rezervách apod... Takže argumentováním jízdními dobami a jejich úsporou ve vztahu k čemukoli se prosím ve svém vlastním zájmu vyvarujte...a není to poprvé, co vám to píšu....
pm81
Neděle, 16. srpna 2020 - 14:14:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 211
Registrován: 5-2019
Na CIS nové JŘ: ve zkratce, co jsem koukal, na 78 přidány spoje[ok], na 35+39 nová zastávka Průmyslová..zajímal jsem se především o linky, co používám.
Kočkopes
Neděle, 16. srpna 2020 - 16:09:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1257
Registrován: 10-2017
TommyX:
"Kočkopes: Nebudu se zapojovat do tarifní diskuze a nesmiřitelné války zastánců a odpůrců bezkontaktního odbavení (ačkoli odpůrců už je dneska značná menšina a bude to z jejich pohledu časem už jen horší), ale prosím, nepouštějte se do úvah ohledně jízdních dob a úspory času, protože každým slovem, kdy se tomu věnujete, dokazujete, že v této oblasti jste naprosto mimo a chybí vám i naprosto základní informace o jejich tvorbě, současném nastavení, rezervách apod... Takže argumentováním jízdními dobami a jejich úsporou ve vztahu k čemukoli se prosím ve svém vlastním zájmu vyvarujte...a není to poprvé, co vám to píšu...."

Vy mi chcete tvrdit, že jízdní doby jsou postavené dobře, když se denně setkávám s tím, že jsou některé linky imrvére zpožděné a někde se naopak jezdí 20 a stojí do času, protože jsou volné?
Jinak je mi celkem jedno, jak vypadají tabulky na určování jízdních dob a stejně tak, jakým záhadným výpočtem se ty hodnoty určují. Ale proč bych to tu zbytečně zase rozepisoval.
Pondělí, 17. srpna 2020 - 19:15:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 386
Registrován: 7-2014
Kočkopes: Ano, na základě vlastní prakticky každodenní zkušenosti s jízdními dobami v tramvajové síti tvrdím, že jsou nastavené výborně a dokonce (možná tomu nebudete chtít věřit) se průběžně upravují na základě reálných dat z provozu... Za vámi popisované problémy nastavení jízdních dob skutečně nemůže... Ty hodnoty se neurčují, ale měří (a to je dost podstatný rozdíl), a ano, nerozepisujte se, akorát ze sebe zbytečně uděláte blbce....
Kočkopes
Pondělí, 17. srpna 2020 - 22:35:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1258
Registrován: 10-2017
Pokud jde o jízdní doby, myslel jsem jízdní doby jako takové, ne jen u tramvají.

Za vámi popisované problémy nastavení jízdních dob skutečně nemůže...
Se zpožděním jsem se často setkával např. na lince 4. Pokud tímto vyjádřením myslíte fakt, že jízdní doby nejsou příčinou zpoždění, tak s tím souhlasím, ale můžou být jeho "řešením" (když by se do jízdní doby ve směru Martinov - Poruba přidala např. minuta před zastávkou Náměstí republiky, tak by po danou zastávku jezdila pozdě, odtud už včas). To je žhavé téma i na dráze - na lince Ova - Praha se dopravci předhánějí v tom, kdo to zajede rychleji, takže se krátí doby na papíře, ale zpoždění pak už není kde dohnat.

dokonce (možná tomu nebudete chtít věřit) se průběžně upravují na základě reálných dat z provozu
...
Ty hodnoty se neurčují, ale měří (a to je dost podstatný rozdíl)

Tak je to jedině správně, jízdní doby se mají měřit na základě dat z palubních počítačů a/nebo se stopkami v ruce.
Nicméně tím jsem byl asi mystifikován, protože člověk přímo od DPO mi tvrdil, že se jízdní doby počítají na základě tabulek.

ano, nerozepisujte se, akorát ze sebe zbytečně uděláte blbce....
Snažíte se dokázat, že ho máte většího?
xyzž
Pondělí, 17. srpna 2020 - 23:11:59  
Neregistrovaný host
Jízdní doby se tak dělají už spoustu let...ale když do toho může kecat kodis ...a kdejaký starosta horní dolní ..tak je to pak o hov..
pm81
Úterý, 18. srpna 2020 - 10:02:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 213
Registrován: 5-2019
113 nově bude zajíždět na Hlavní nádraží od 9/20.
Úterý, 18. srpna 2020 - 15:02:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 387
Registrován: 7-2014
Kočkopes:
Pokud jde o jízdní doby, myslel jsem jízdní doby jako takové, ne jen u tramvají.
U ostatních trakcí nemůžu sloužit, pohybuju se zásadně na kolejích.

když by se do jízdní doby ve směru Martinov - Poruba přidala např. minuta před zastávkou Náměstí republiky, tak by po danou zastávku jezdila pozdě, odtud už včas
Zrovna přidání další minuty mezi Karolinou a NR by způsobilo dost razantní zvýšení počtu spojů čekajících do času na Don Boscu a Krajském úřadě...už teď tam máme v PD 6-18 dvě minuty (a úsek Elektra/Výstaviště - KrÚ/Don Bosco celkově za 5 (a ten úsek je potřeba brát jako celek, ne z něj vypichovat jednu konkrétní JD), což je opravdu víc než dost a kromě samotných vrcholů špiček nebo relativně nahodilých věcí typu sjetí bus+tram+tram na Karolině je to dokonce moc...)

Snažíte se dokázat, že ho máte většího?
Ale vůbec ne, nejsem ten typ...
Jen mě vždycky dokáže spolehlivě vytočit argument, že "ušetřených deset sekund stejně do JŘ nenapíšete". Nemáte ponětí o vztahu mezi reálnými jízdními dobami a jejich rozložením na papíře, nevíte kde jsou vyrovnávací minuty, kde jsou jaké rezervy, kde a kdy se JD v rámci dne a týdne prodlužují a zkracují, nevíte, kde a jak do tohoto promlouvají cykly křižovatek...proto nic takového nemůžete takto kategoricky tvrdit a před lidmi z provozu, kteří s těmi JD denně pracují skutečně vypadáte hloupě...jeden příklad za všechny > zrovna "80" na Svinově sice na papíře ušetří v celém úseku nějakých 21 sekund, ale vzhledem k nastavení JD v okolních úsecích na lince 8, kde je garantováno nasazení Stadlerů, ke zkrácení JD bude moci dojít a to zřejmě v obou směrech...
Úterý, 18. srpna 2020 - 17:33:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 195
Registrován: 8-2019
TommyX: A chceme docílit toho stavu, aby každá linka měla v určitém úseku rozdílnou jízdní dobu? Nejezdí náhodou přes svinovské mosty tolik linek (3,4,8,7,17), že bude docházet ke sjetí více tramvají?

A stejně více času by se ušetřilo, kdyby se konečně pořádně zavedla preference tramvají. Zrovna křižovatka u Zahrádek je jedna z nejblbějších v síti, vždycky mne dokáže vytočit, když jedu s tramvají na čas a křižovatka se rozhodne, že tam budeme minutu stát... Pak se nemůžete divit, že se Vám tady někteří vysmějí do obličeje.

(Příspěvek byl editován uživatelem Poskok.)
Středa, 19. srpna 2020 - 07:09:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 388
Registrován: 7-2014
Poskok: Ano, to jezdí, ale o zkrácení nemůžete uvažovat u linek, kde nebude garantováno nasazení vozů schopných onu "80" využít. Pak je samozřejmě možnost nechat to být s vědomím, že se "80" bude využívat jen pro stahování zpoždění. Který přístup nakonec zvítězí netuším [nene]

Zahrádky (pardon....Třebovice, OC samozřejmě [crazy])ve směru na Porubu mě taky netěší, ještě navíc s vědomím, že v opačném směru křižovatka vybavuje vložené volno navíc oproti druhému směru. Na druhou stranu, časových rezerv v dalším úseku po Vozovnu, případně Rektorát je tolik, že ani vyhnití po dobu celého cyklu neznamená zásadní problém pro pravidelnost, jen to chce řidiče, který zná cykly porubských křižovatek [vypravci]

A stejně více času by se ušetřilo, kdyby se konečně pořádně zavedla preference tramvají.
Pod to se klidně podepíšu, to je bez diskuze...

Pak se nemůžete divit, že se Vám tady někteří vysmějí do obličeje.
Ale ať se klidně smějí, jen to musí mít úroveň a argumenty nějakou hodnotu, což se až do Vašeho příspěvku příliš nedařilo...[kladivo]
Úterý, 25. srpna 2020 - 09:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 969
Registrován: 12-2007
Kdyby se zavedla "pořádná" preference tramvají, tak očekávejte protesty ze strany gumokolů. Ty křižovatky už teď jsou všechny nastavené na hraně, jinak by vznikaly chutné kolony... Ve kterých by mimo auta stály i autobusy. Současná preference je nejlepší možná, jakou lze v daném úseku dosáhnout.

Už by to chtělo konečně dostavět ten 50 let chybějící Severní spoj.
... a udělat NVV mimoúrovňovou.
Úterý, 25. srpna 2020 - 10:38:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2186
Registrován: 10-2005
Marťas_u: NVV mimoúrovňová být nemůže. Tedy nesměla být za totality kvůli ochraně vodního zdroje. Jak je na tom dnešní legislativa netuším. Každopádně NVV se stavěla jako mimoúrovňová, než se to zatrhlo. Poblíž křižovatky je dodnes zřetelný násep.
Punk's not dead! blesk happy
Úterý, 25. srpna 2020 - 14:00:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 196
Registrován: 8-2019
Když se postaví severní spoj, tak se problém ve formě NVV vyřeší (minimálně zčásti).

Jinak chápu, že některé křižovatky jsou na hraně, ale já myslím hlavně výměnu řadičů. Třeba ty Zahrádky, nebo sjezd z Rudné na Místeckou - obě tyto křižovatky mají jednu super věc a to je, že si protijedoucí vlaky navzájem vybavují stůj...

Nebo taky přechod pro chodce u polikliniky v Porubě, to je taky věc.
Pátek, 28. srpna 2020 - 17:12:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 860
Registrován: 3-2015
Kousek od svinovských mostů, kde se vyjíždí ze směru Pískové Doly, narazilo auto do 4281.
Jenki
Pátek, 28. srpna 2020 - 19:40:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5630
Registrován: 5-2002
Poskok:
"...přechod pro chodce u polikliniky v Porubě, to je taky věc."

Jo, to je věc už od doby, co tam někdy v 60. letech vznikl (a zapomněli u něj založit takový menší hřbitov). Ten přechod plynule osciluje mezi 3 možnými stavy, které jsou všechny na pendrek :

a) bez signalizace - chodci soustavně lezou pod projíždějící auta a tramvaje a končí to špatně
b) se signalizací, ale ve vazbě na okolní křižovatky - chodci poté, co stojí jak dementi a stejně je furt červená tak se na ni vyprdnou a opět lezou pod projíždějící vozidla
c) se signalizací a poptávkou bez ohledu na stav okolních křižovatek - méně mrtvých chodců, ale více popadaných cestujících v tramvajích brzdících kolejovkama a více zbořených aut na silnici.

Tam to může vyřešit asi jen podchod (který je ale na prd zase z jiných důvodů).
Sobota, 29. srpna 2020 - 08:05:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 8-2019
Jenki: A co varianta se signalizací a preferencí pro tramvaje (jinak bez ohledu na okolní křižovatky)?
Moje myšlenka je taková, že by:
A) se rozšířil pás u kolejí, aby nebyl tak úzký
B) vazba na okolní křižovatky nebyla, takže by to fungovalo jako teď (pro auta). Jenom v případě, že by se blížila tramvaj, padla by na tramvajové části červená, tramvaj projela a chodci by poté mohli bez problémů přejít. Samozřejmě by ten řadič musel být už trochu inteligentnější, ale toto je takové nejméně bolestivé řešení. Občas by sice ta tramvaj musela asi zastavit (nějaké specifické případy kdy by jelo více tramvají proti sobě), ale furt lepší, než nynější stav.

(Příspěvek byl editován uživatelem Poskok.)
Jenki
Sobota, 29. srpna 2020 - 20:18:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5631
Registrován: 5-2002
Poskok:
"...se rozšířil pás u kolejí, aby nebyl tak úzký..."

Otázka je, jestli to jde, resp. za kolik (inženýrské sítě, papírování...). Navíc chodníky a trávník jsou města (ve správě obvodu), vozovky (obě) MS kraje a kolejiště DPO.

Takže aby to šlo by se muselo asi moc chtít na více úřadech najednou.
Neděle, 30. srpna 2020 - 00:18:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 261
Registrován: 7-2017
Koukám, že se tu řešila kreditní jízdenka. Mám k ní taky pár podnětů. Třeba si to tady někdo přečte a nějak zanese do podniku, nebylo by to poprvé a ani naposledy.

Onehda jsem kupoval 3denní jízdenku pomocí kreditní jízdenky (nebudu zbytečně zastírat, že to bylo na HLN a chtěl jsem to koupit jako papír, bo jsem tomu nevěřil), každopádně mě to v něčem příjemně překvapilo a zároveň i naštvalo.

Prvně začnu s tím překvapením. Vypadá to, že když si kupujete jízdenku na delší dobu (bůhví jak to je u 24h, snad je to taky napadlo), nemusíte zbytečně šaškovat s pípáním, validátor stejně akorát napíše "Máte platnou dlouhodobou jízdenku". To cením, toho jsem se opravdu bál, snad se někdy povede abych to zkusil u 24h, jestli to tak taky funguje (doufám, že ano, jinak to samozřejmě bude blbé když se bude muset furt pípat).

Teď k té negativní zkušenosti. Vraťme se do příběhu. Vyberu 3denní jízdné, zaplatím kartou, karta vypadne, vemu, jdu na trolejbus vyzkoušet. Validátor kartu odmítne s tím, že na ni nejsou peníze (nedostatečný obnos elektronické peněženky), tak si říkám, co to sakra je, vystupujeme na SBN, přikládáme ke kreditomatu, ten jízdenku ukazuje, přijíždí 101, říkám, vyzkoušíme, kdyžtak dojedeme přímo do DPO. Karta stále nefunguje, ani v informacích o kartě to nic neukazuje. Na MMS vystupujeme a míjíme se s revizory. Známé tváře, co si budeme. Příjdeme na Dlouhou, paní 20 minut neví co s tím, něco tam zkouší (jim se to tam pro změnu prý taky neukazovalo), a po dalších asi 15 minutách příjde s tím, že systému to trvá tak většinou 30 minut a už by to mělo fungovat.
Takže, teď se omlouvám, ale tohle je pěkně na hovno. Pokud chceme být in, 21. století, což je více než pochopitelné a obhajitelné, tak by se alespoň dle mě stát tohle nemělo. Podnik by měl snad předem počítat s tím, že turista koupí jízdenku a nebude na hlaváku (či jakémkoliv jiném místě) nějakých 30-40 minut čekat (o tom se mimochodem ani nikde nedozví) a až pak bude moct využít MHD beze strachu z revizorů a případných pokut. Neumím si představit, že by ti revizoři nastoupili dříve, páč nevím, jestli by se jim to tam ukázalo a nebralo by to jen prázdnou kartu bez peněz jako validátory. Samozřejmě, pozdější předložení jízdního dokladu, ale turista dle mě radši pokutu zaplatí a i kdyby, stejně tím předložením dokladu zaplatí 40 nebo kolik korun, což už máme skoro polovinu celodenního lístku. A k tomu to zaplatí vlastně totálně neprávem. To by se hodilo trochu vychytat nebo alespoň infomovat, že to chvíli trvá.


A vy, co máte neustále potřebu hledat chyby kreditní jízdenky, tak radši místo hledání těch důvodů přemýšlejte, kolik máte možností to jízdné zaplatit a nějakou z nich vyzkoušet. To že někdo nemá číslo na placené SMS, je váš problém. To že někdo nemá (či schválně nechce) kreditní kartu, jež má pomalu i většina děcek na základce, je taky jeho problém. Nemluvě o tom, že si lze jednoduše zařídit kreditní jízdenku (hlídat si kredit a pravidelně si ho dobíjet snad není takový problém, sám vím jak to mám s telefonem) či jednoduše přejít na ODISku, tím pádem vůbec nic neřešit, zaplatit roční jízdenku, a pak celý rok bez starostí jezdit kam jen chcete (hlídat si zónu max.) a ještě za úplně směšné peníze (nebudu zastírat, že ostatní možnosti jízdného jsou oproti dlouhodobému jízdnému předražené i o 5x více), ale to dává logiku.
Opravdu není potřeba comeback papírových jízdenek, byť se mi líbí současný Brněnský systém a nemyslím si, že by to byl takový problém. Hlavně prosím už nezmiňujte věci jako obnovení prodeje jízdenek u řidiče a podobné nesmysly, které už nějakou dobu před jejich zrušením skoro nikdo nevyužíval a akorát zpomalovaly provoz a dělali z řidičů trafikanty, což mělo akorát další komplikace.

Problémy s validátory jsou a hold budou, tak jako byly často problémy s označovači, kde člověk zasunul jízdenku a nic, a pak si všiml toho červeného světýlka nahoře, většinou stačí, tak jako u označovačů, jít k dalšímu. Pokud nefunguje ani jeden, hodí se to oznámit řidiči ať to ví (pokud si to v Hermanu nenašel nebo nečte co mu píše) a říct mu, že seš bez lístku ale snažit se ho nějak si obstarat (snad jen SMS). Po 20h by neměl jezdit vůz (t-bus,bus) s nefunkčním předním validátorem, pokud nefunguje, ani po úplném restartu, řidič by měl vůz vyměnit. Každopádně i když nefunguje i po 20h, tak se aspoň projedete zadarmo a měli by jste být snad rádi. Nezaviněné problémy s platebními kartami by se měli řešit předem s bankou, a opět, lze si jízdné zakoupit i jiným způsobem. Je pravda, že tady by se ta jízdenka do zásoby hodila, ale těch případů je opravdu jen pár (už dlouho jsem žádný neviděl a neděje se to většinou jen tak, má to nějaký důvod) a udržovat hlavně kvůli ním systém papírových jízdenek by byl nesmysl, byť systém ala Brno se mi opravdu líbí a myslím si, že úspěch by měl i tady. Aspoň by neumožnil takové pochyby.

cením toho co to dočetl až sem, snad se někdo takový najde, sorry, vždycky to rozvedu do románu [proud]
Neděle, 30. srpna 2020 - 12:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6226
Registrován: 6-2005
Jamnik: a jak postupuje revizor? Jestli jen načte "neplatnou" jízdenku, která se až někdy večer bude párovat s reálným stavem, tak mezitím se to načte. Nebo na místě to vidí na svém terminálu a hned ji vypíše?
Makrelu neumeješ.
Neděle, 30. srpna 2020 - 15:34:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 262
Registrován: 7-2017
Naštěstí jsem neměl to "štěstí" to zažít, kupoval jsem to kamarádovi, já měl ODISku, a je otázka, zda-li by tu jízdenku tam viděl. Pokud ano, tak v pořádku, pokud ne, tak by se zřejmě vypsala pokuta a s tou by se muselo jít na Dlouhou, prokázat se jízdním dokladem a zaplatit přirážku za dodatečné předložení (asi už by byla všude vidět). Každopádně ať je to tak či tak, turista by určitě byl v první chvíli zděšen stejně jako my, když se na validátoru objeví červený text. Nemluvě o tom, kdyby to bylo po 20h, to by se pak z hlaváku asi jinak než tramvají nedostal. [kladivo]
Úterý, 01. září 2020 - 19:21:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 10-2003
Zdálo se mi to, nebo na výluce do Opavy jezdí i ex.DPO 6529?
Někdo čte na záchodě noviny, já čtu K-Report.
Používejte reflexní prvky!!
Banan151
Úterý, 01. září 2020 - 21:02:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1602
Registrován: 6-2009
Jj jezdí.
Kočkopes
Středa, 02. září 2020 - 18:42:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1270
Registrován: 10-2017
K nedávné diskuzi o jízdenkách:

Dnes jsem se bavil s rodiči a náhodou jsme k tomuto tématu došli. Mamka dělala nějaké platby přes internet, kontrolovala si účet a jaké překvapení pro ni bylo, když jí ty ku*vy (toto označení použila) strhly za jednu jízdenku (Poruba-Dubina) 88 Kč. Otázka "Nezapomněla sis během vystupování odpípnout?" nedopadla na úrodnou půdu. MHD používá výjimečně, ODISka se nevyplatí, kreditomat u nás není (nejbližší až na té Dubině, kam se dá dostat jen MHD). Tatík rozvíjel diskuzi směrem k SMS jízdenkám tvrzením, že minule na SMS jízdenku čekal 5 minut, 10, 15, tramvaj už jela a furt nic. Tak měl jet načerno, nebo si koupit další jízdenku (nebo se vyrojí inteligentní názor typu "ať je na zastávce hodinu předem a jízdenka mu možná do té doby přijde")? Takže ano, opakuji všem, kteří mi tvrdili, že mám X možností jízdenky: Ano, máte pravdu, ale k čemu to je, když to pak nefunguje. Papírová jízdenka nikdy nezklamala.

A neobtěžujte se mi opět sdělit, že "Vám se to ještě nikdy nestalo, tak mám holt smůlu, nebo si vymýšlím."

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
Středa, 02. září 2020 - 20:47:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2168
Registrován: 1-2005
Kočkopes: To je třeba reklamovat. Občas se stává, že banka strne více než má. Cestující to u nás reklamuje a banka mu pak zašle zpět neoprávněně odečtenou částku.
Pajzák
Středa, 02. září 2020 - 22:20:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4226
Registrován: 6-2015
Banka občas dělá zajímavé věci. Na inkasu k pojistce mi pravidelně strhnou 2-3nasobek pojistného a pak mi to vracejí. Už několik let. Pravda, sami od sebe, já bych na to nepřišel.
Čtvrtek, 03. září 2020 - 09:01:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5143
Registrován: 11-2007
Pajzák: Asi máte špatně zadán trvalý příkaz. To je ovšem vaše chyba.

Ale z jiného soudku. Ke každé platební kartě musí být účet. Bez něj to jaksi nejde. A najednou přijde na exekuci (výkon rozhodnutí). Nepokryje-li zůstatek na účtě pohledávku, banka zaplatí exekutorovi do výše zůstatku na účtě a ten zruší. Tím se platební karta stane neplatnou a nelze ji použít. No a těch exekucí je, dle údajů komory exekutorů, řádově 800 000. Tito lidé, ale mnohdy i jejich rodiny (neboť společné jmění manželů), jsou vyřazeni z jakýchkoli bezhotovostních plateb. Budou cestovat pěšky?
Čtvrtek, 03. září 2020 - 11:05:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 202
Registrován: 8-2019
Rudolf_33: Ne, tito lidé mají pořád možnost:
1) Koupit si kreditní jízdenku za hotovost
2) Koupit si SMS jízdenku
3) Koupit si Odisku
Čtvrtek, 03. září 2020 - 14:19:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5144
Registrován: 11-2007
Poskok: Potíže s kreditkou popsal Kočkopes. Prostě jejich prodej není všude. Mobilní telefon může být předmětem exekuce. U Odisky pak s nejsem jist. Nepochybně je to pohledávka vůči dopravnímu podniku a předmětem exekuce jsou především pohledávky. Soud zatím tohle neřešil, alespoň pokud je mi známo.
Kočkopes
Čtvrtek, 03. září 2020 - 14:22:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1271
Registrován: 10-2017
ad 1) kreditomat není všude
ad 2) problémy s SMS jízdenkou jsem již popsal (na SMS jízdenku čekal 5 minut, 10, 15, tramvaj už jela a furt nic)
ad 3) například v tomhle případě (MHD používá výjimečně, ODISka se nevyplatí) moc nepomůže
Pajzák
Čtvrtek, 03. září 2020 - 14:26:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4233
Registrován: 6-2015
Rudolfe, psal jsem o inkasu, nikoli o trvalém příkazu.