Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy v Praze » Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 12. 8. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Trolejbusy v Praze do 12. 8. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Nippy
Středa, 22. července 2020 - 22:36:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 450
Registrován: 7-2012
Není to teď sice hlavní problém, ale něco nového k 9508? :-)
9508
Pondělí, 27. července 2020 - 12:36:18  
Neregistrovaný host
vykonání TBZ
Nippy
Úterý, 28. července 2020 - 13:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 451
Registrován: 7-2012
Jako ze žurnálu [ok][happy]
Úterý, 28. července 2020 - 15:51:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 378
Registrován: 1-2012
Měl mýt retro barvy jako 3510!
Úterý, 28. července 2020 - 16:12:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 622
Registrován: 4-2019
7012:
"Měl mýt retro barvy jako 3510!"
Mně připadají celkem umyté ...[lol]
Petr_k
Středa, 29. července 2020 - 09:51:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13093
Registrován: 4-2003
I takhle je to dost retro [biggrin]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Středa, 29. července 2020 - 23:54:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 379
Registrován: 1-2012
Jo to opravdu není, bus v barvach trolejbusu 3510 a jediný trolejbus v barvach busu
Malý_fotograf
Čtvrtek, 30. července 2020 - 22:00:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7288
Registrován: 5-2002
Uvnitř koukám plzeňské potahy pražská koženka nenahradila. [happy]
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Návštěva
Pondělí, 03. srpna 2020 - 17:19:20  
Neregistrovaný host
Vypsal se v červnu ten tendr na tříčlánková vozidla nebo se to dalo k ledu?
Úterý, 04. srpna 2020 - 17:49:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3357
Registrován: 3-2004
A hele!
Úterý, 04. srpna 2020 - 20:25:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 11-2018
Od 15. je opět v provozu linka 58, ale jen v sobotu od 12 do 17 hodin.
Kalanis
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 00:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2292
Registrován: 12-2006
Tak jsem se dneska potkal s jistou osobou a měl jsem inspiraci. Jenki tu nějakou dobu zpátky psal o tom, jaký je problém převést trolejbus z drážního vozidla na silniční. Jenže jím popsaný problém (může tu jezdit vozidlo ze zahraničí) už nastal. Máme EU. To znamená, že pokud je vozidlo v jednom státě vypapírováno jako silniční, může tak jezdit i v dalším. A předpisy některých zemí berou trolejbusy jako silniční vozidla (koukám na Bukurešť). Takže co se stane, pokud vozidlo z těchto končin zavítá do ČR? Může jezdit bez ohledu na drážní předpisy - je to vozidlo silniční. Takže pokud další státy vypapírují trolejbusy jako autobusy, tak je omezení českého zákona vlastně nezajímají. Pokud bude mít zapsánu schopnost tažení, tak lze připojit centrálu a na doklady D+E jezdit po republice dokud tomu bude stačit technická a palivo v elektrocentrále za trolejbusem.
Takže nám vzniká paradoxní situace. Dané vozidlo by při přechodu pod české "papíry" bylo vedeno jako silniční - potřebné doklady dávno má. Naopak na drážní ho předělat nelze - tyhle papíry neexistují. To znamená, že je potřeba akorát provést kontrolu dovozu (STK, emise z definice asi 0, závisí na provedení, potvrzení o shodě a.k.a. razítka na díly - tedy že plní technické požadavky na provoz) a pak se "jen" zastavit na inspektorátu a nechat si na základě zahraničních dokladů a české způsobilosti připravit český techničák autobusu a značky. Potvrzení o shodě lze dostat extra z výrobce kastle a elektrovýzbroje. Musí je mít pro takovéto zahraniční provozy. To je vlastně jediné omezení - lze to provést jen pro novější vozy, které mají stejné kastle jako běžné autobusy a jejich výrobci se nebudou cukat dodat VIN.
Co z toho plyne pro československé dopravní podniky? Pokud stojí o vozy se silničními doklady, je třeba to zařídit přes zahraničního prostředníka. Ten vozy "vyveze" jako nové, tam je přihlásí jako silniční, chvíli je bude oficiálně "provozovat" a pak je doveze zpátky do ČR a jako ojeté silniční předá zpět DP. Nebo ať je rovnou takto koupí. Až se třeba budou zbavovat těch nových Solarisů.
Co z toho plyne pro úřad? Ten drážní má smůlu. Má páky na trolejbusové tratě (ze zákona), ne na tyhle vozy. Silniční se taky nemusí snažit mimo systém. Papírování už proběhlo a ostatní je v rámci zavedených pořádků.
Jak přepapírovat přímo a s minimem práce? Silničními vozy se mohou stát jen ty, co mají kastle shodné s autobusy. U těch je pak třeba, aby jim výrobce kastle na základě drážních výrobních štítků vydal normální výrobní čísla VIN. Pak stačí provést dovozovou/prvotní STK a dodat potvrzení o shodě výzbroje. Na jejím základě "vznikne" velký techničák a budou přiděleny české značky. Jenkim kdysi zmiňovaný průser už tu dávno je, jen zatím nebyl vidět.
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Jenki
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 08:54:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5626
Registrován: 5-2002
Myšlenka je to zajímavá, má ovšem jeden zásadní problém.

Dejme tomu, že by vše proběhlo, jak je výše popsáno (i když o tom dost pochybuji) a mám na dvoře (třeba) ojetý (například) Van Hool ze Salzburgu s českými SPZ, který je de iure silničním vozidlem. Jsme v EU, schválení silničních vozidel je platné v celé EU (pozn.1), takže dejme tomu.

Bohužel ale totéž neplatí u vozidel drážních. Toto schvalování je v kompetenci jednotlivých států (budiž), ale hlavně neexistuje jednotná legislativa řešící, co je drážní vozidlo a co ne (pozn. 2).

Takže ve chvíli, kdy ten ojetý Van Hool přitáhnu pod trolejbusovou trolej a nasadím tykadla ještě se nic neděje (pozn. 3), ale jakmile se rozjedu, mám průser jako kráva a můžu se těšit na tučnou pokutu od DÚ.

Pozn. 1 : jenže realita není až tak dokonalá. Krásným příkladem je Záporožec. Ten se kromě prodeje v SSSR vyvážel (např.) do PL, HU a DDR, ale v CZ ho v 70. letech Správa pro dopravu Ministerstva vnitra odmítla homologovat (což se až tak moc nedivím, je to šílený křáp). Když jsem se nějakých známých co mám v oboru dovozu ojetin ptal, zda by mi STK protlačili a na registru vozidel přihlásili Záporožce s Litevskou nebo Estonskou vývozní RZ + techničákem odpověď byla jasné NE, to je ze SSSR, to nemá šanci projít. No ale když jsem jim řekl, že jim dovezu totéž na německých papírech, tak kde je rozdíl - no dost jim to zamotalo šišku. Ne že bych Záporožce chtěl, šlo jen o takovou ideu.

Pozn. 2 : že trolejbus je nebo není silniční nebo drážní vozidlo definuje národní legislativa, což mnozí ví. Ale pro ilustraci, jaký je v tom bordel, mnohem lépe poslouží dvoucestné bagry, trolejové věžky s adaptérem a jiná podobná havěť. Někde je to jen silniční, někde i drážní. Někde musí mít řidič takového vozidla i průkaz způsobilosti řízení drážního vozidla, někde ne. To dále záleží na tom, zda je kolej na samostatném tělese nebo ne, zda je vozidlo v danou chvíli na pneumatikách nebo na adaptéru, a zda je daná kolej v provozu nebo vyloučená (protože v tu chvíli je to stavební stroj, na což jsou zase úplně jiné předpisy). I v ČR v tom byl dlouhou dobu příšerný maglajz a trvalo hodně let, než se to "nějak" ustálilo.

Pozn. 3 : momentálně se v ČR ustálil takový výklad legislativy, že elektrobusy (silniční vozidlo) je možné dobíjet z trolejbusového vedení (drážní infrastruktura) a DÚ to nevadí. Jakmile by se ale takový elektrobus začal pohybovat vlastní silou se zvednutým pantografem / nasazenými sběrači je z toho trolejbus, tudíž drážní vozidlo, tudíž průser.

Takže závěrem mne napadla ještě jedna idea, mnohem brutálnější:
- koupím si nějaký nový parciální trolejbus (třeba ten nový Hess co teď kupuje Salzburg)
- na rakouských značkách ho přivezu do ČR
- prohlásím, že to je elektrobus
- projdu STK, dostanu české RZ
- a budu ho používat jen jako elektrobus, tj. z troleje budu jen nabíjet, nikoliv jezdit.
To by byla dobrá právně - administrativní šílenost [jidlo]
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 10:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6189
Registrován: 6-2005
Jenki:
AD Záporozeč: Estonsko a Litva je v EU tak by se úředník na tom asi dal celkem snadno utopit.

AD Rakousko: je tam trolejbus opravdu silniční vozidlo? Kamarád, Němec, se mně pokoušel něco vyhledat v D zákonech a tam by to mělo být drážní vozidlo vybavené SPZ. Rakousko nevím a proto se ptám.
Co třeba Rumunsko, tam i tramvaj má SPZ.

AD trolej: asi tak nějak. V ten moment by to byla jízda neschváleného vozidla po drážní cestě a pro to nemá úřad moc pochopení. Obráceně je to to samé, když pojedu na DA mimo trolej, tak zase jedu s drážním vozidlem po neschválené drážní cestě.

Jenki: jdem vsadit eurojackpot? Za tu [zadnice] by to stálo.
Makrelu neumeješ.
Kalanis
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 11:15:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2295
Registrován: 12-2006
Schvalování drážních vozidel je snad od letoška věcí celoevropského úřadu. Byl s tím nedávno strašný bordel a z kopřiv se kvůli tomu tahal kdejaký šrot - dokud to šlo přes český. Český DÚ má jen právo kecat ohledně národních vozidel.
Jako ta idea s Hoolem - stojíš v zastávce, vysuneš na chvíli faje a cucáš. Při rozjezdu faje stahuješ. No fajn.
Druhá možnost je celou síť udělat mimo působnost DÚ. Takže dráty schválit jako vnější napájení elektrobusů. Což jsou. Tady by mohly pomoci problémy Prahy, kdy dlouho nešly trolejbusy schválit. Stopy postavit jako napájení eletrobusů s možným provozem trolejbusů. Tím se vyřadí DÚ. Není to drážní stavba.

K 1 - Asi Takhle. To je na Citelisu, ty už tu máme.

Jako mám spoustu chutí to někam předat. [satan]
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 13:19:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6191
Registrován: 6-2005
Kalanis: a je to pro drážní, nebo kolejová vozidla? Trolejbus totiž není všude drážní vozidlo a problémy jsou na propojené síti, což je jen kolejová, ne trolejová.

Takto ty dráty nikdo neschválí. Trolejbusová trať je definovaná a jelikož to bude tuto podmínku splňovat, tak to prostě bude trolejbusová trať.

A jak nešly schválit v Praze? Tam byl problém v myšlení úředníků, ne státu.
Makrelu neumeješ.
RO
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 17:09:22  
Neregistrovaný host
Rumunské tramvaje a trolejbusy nemají klasické SPZ. Důležité je první písmeno ve zkratce S - státní. Pokud se nemýlím*), tak rumunské tramvaje a trolejbusy mají nějaké okresní identifikační značky, které vypadají podobně, ale mají v úřední hierarchii jinou "váhu".

*) Pokud se mýlím, rád si to nechám objasnit a předem se omlouvám za mou nepřesnost.
Drážní vozidlo
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 18:40:43  
Neregistrovaný host
Krásná diskuse. Nedávno jsme nakousli něco podobného. Známý problém provozu trolejbusů s DA nebo s baterkami vyústil v nutnost, nechat komunikaci, kde jsou tato drážní vozidla provozována, schválit jako trolejbusovou dráhu. I když tam, co si budem povídat, žádná není. (Něco jako v jedné klasické české pohádce jitrnice, jakou svět neviděl.) Ale to zdaleka není všechno. Trať tam tedy nyní "jako" je a když tam je, tak někomu patří. Většinou místnímu DP. Takže nyní, když si zakoupíte trolejbus s DA a budete ho chtít provozovat (zkrátka se na ten DA projet), tak smíte jen tam, kde je schválená trať. Ale to není všechno. Nemůžete si tam jet jak chcete a kdy chcete. Budete muset žádat vlastníka o udělení souhlasu. A je jenom na něm, jestli vám ho dá. Už si rozumíme? Ano, stále se bavíme o ČR, nejsme v Kocourkově. Nebo jó?
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 20:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3984
Registrován: 12-2007
Drážní vozidlo: Docela by mne zajímalo, na základě čeho nějaký úředník schválil komunikaci jako trolejbusovou dráhu, pokud tam žádné troleje nebyly. Takového úředníka bych okamžitě vyhodil z práce. Zároveň bych žaloval DP za to, že si přivlastňuje neexistující věc. Těžko by totiž DP mohl prokázat vlastnictví, které neexistuje, nebo existuje pouze papírově. Pokud by na dopravním podniku seděl trochu normální právník, tak by okamžitě zrušil vlastnictví k neexistující trati, protože jinak by dopravní podnik soudní spor prohrál.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 21:22:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1838
Registrován: 1-2013
Wagon: Takového úředníka bych okamžitě vyhodil z práce.
Co takový úředník porušil?
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 22:43:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3985
Registrován: 12-2007
Jaroslav T. Takový úředník mohl schválit projekt na výstavbu trolejbusové dráhy, ale podle mne nemohl ji schválit nebo nechat zkolaudovat jako hotovou trolejbusovou dráhu. Kolaudace trolejbusové dráhy by mohla nastat až poté, co by byla schopna uvedení do provozu, tedy, že by po ní mohly jezdit trolejbusy s napájením z trolejí. I kdyby tam jezdily parciální trolejbusy na baterie, aniž by odebíraly proud, tak to není žádná trolejbusová dráha ale normální komunikace, protože se od ní nijak neliší, a pokud tam troleje nejsou, tak jezdí jako elektrobusy. A Dopravní podnik těžko mohl převzít neexistující trolejbusovou dráhu. Kdyby si každý chtěl nechat schválit komunikaci třeba např. pro elektrokoloběžky, tak by asi těžko uspěl, protože ta komunikace se nijak neodlišuje od jiných dopravních komunikací. Představte si, že by někdo z různých důvodů uzavřel ulici, kde jezdí bez odběru proudu z trolejí parciální trolejbusy. Tyto trolejbusy by byly po dobu objížďky vedeny po vedlejší komunikaci, kde samozřejmě také žádné troleje nejsou. Bylo by snad nutné pro tuto objížďku schvalovat trolejbusovou dráhu? Já myslím, že ne. I když v Kocourkově je všechno možné.
Petr_k
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 22:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13098
Registrován: 4-2003
A přesto takových úředníků jsou desítky (Plzeň, Mariánky, Pardubice, Zlín atd.) [biggrin] Je to v podstatě to samé, jako když si dopravce na lince, kterou momentálně nechce provozovat, nechá schválit jeden fiktivní spoj (ideálně mezi zastávkami, kde je linka v souběhu s jinou), aby mu nepropadla licence.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pátek, 07. srpna 2020 - 00:14:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1839
Registrován: 1-2013
Wagon: Tady se dostáváme do situace, a teď je jedno, zda tu situaci nazveme "na vodě" nebo "právní vakuum". Ano, je to normální komunikace, která je určena jako dráha trolejbusová, i když je bez trolejového vedení.
Takový úředník mohl schválit projekt na výstavbu trolejbusové dráhy, ale podle mne nemohl ji schválit nebo nechat zkolaudovat jako hotovou trolejbusovou dráhu.
Takový úředník pozemní komunikaci (bez trolejového vedení) jako trolejbusovou dráhu neschválí, pokud pozemní komunikace trolejbus např. neunese z hlediska zatížení vozovky, má sklon větší než 12%, ...
Tyto trolejbusy by byly po dobu objížďky vedeny po vedlejší komunikaci, kde samozřejmě také žádné troleje nejsou. Bylo by snad nutné pro tuto objížďku schvalovat trolejbusovou dráhu?
Ano, bylo. Pokud by při objížďce jel trolejbus po vedlejší komunikaci, kde také není trolejové vedení a není to dráha trolejbusová, došli bychom do stavu, kdy drážní vozidlo nejede po dráze.
I když v Kocourkově je všechno možné.
Pokud by náhle vzniklou nutnost objížďky řešili právníci, tak se nedá vyloučit, že co právník, to jiný názor...
Dandy
Pátek, 07. srpna 2020 - 05:28:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1765
Registrován: 5-2002
Zhlediska legislativy bude zajímavé když by někdo chtěl prosadit více projekt eHighway tedy silniční tahače s pantografy které mají trolej na určitých úsecích silnic, pokud to bude befel EU komise tak něco naši bambulove s tím něco dělat budou muset. V podstatě tyhle tahače jsou díky přítomnosti trakční baterie dynamicky dobíjené plugin hybridy, ale skutečnost že za jízdy se mohou dobíjet ztroleje by české legislativě asi nedala spát. [satan]
M1 - Maracaibo
Pátek, 07. srpna 2020 - 06:24:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6192
Registrován: 6-2005
Drážní vozidlo: ano, je to tak a viz dále- bude to místní DP.

Wagon: je třeba se průběžně seznamovat se změnami zákonů. úředník postupoval dle vyhlášky 177/95 Sb., §66, odst. 1.
§ 66
(1) Dráha trolejbusová umístěná na pozemní komunikaci je v převážné části vymezena polohou trolejového vedení a dosahem sběračů trolejbusu. Úsek dráhy trolejbusové, který není takto vymezen, musí bezprostředně navazovat na úsek vymezený podle věty prvé.

A takový §4 taky není bez zajímavosti.


Taková Plzeň to neřeší. Celé město je trolejbusová dráha.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 07. srpna 2020 - 07:41:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1840
Registrován: 1-2013
Dandy:
"Zhlediska legislativy bude zajímavé když by někdo chtěl prosadit více projekt eHighway tedy silniční tahače s pantografy které mají trolej na určitých úsecích silnic, pokud to bude befel EU komise tak něco naši bambulove s tím něco dělat budou muset. V podstatě tyhle tahače jsou díky přítomnosti trakční baterie dynamicky dobíjené plugin hybridy, ale skutečnost že za jízdy se mohou dobíjet ztroleje by české legislativě asi nedala spát. [satan]"

Ti naši bambulové si s tím poradí docela jednoduše: tato dráha bude vedena jako dráha průmyslová. V tom případě se na ni zákon o dráhách vůbec nebude vztahovat (§1 odst.2: Zákon se nevztahuje na dráhy důlní, průmyslové a přenosné).
Pátek, 07. srpna 2020 - 10:07:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 639
Registrován: 4-2019
9_tr:
"A takový §4 taky není bez zajímavosti. "
Pokud vidím, par. 4 je součástí části druhé, která pojednává výhradně o železničních drahách, navíc "přejezd", o kterém je celý par. 4, je v par. 3 popsán jako "Křížení dráhy celostátní, dráhy regionální a vlečky s pozemní komunikací v úrovni kolejí".
Pokud jste tedy neměl na mysli par. 66, odstavec 4 (křížení trolejbusové dráhy s železniční).
Pátek, 07. srpna 2020 - 10:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6193
Registrován: 6-2005
Jaroslav T: a nevztahuje se na ni pak báňský zákon?

Pdk: samozřejmě. §66, odst. 4.
Makrelu neumeješ.
Jenki
Pátek, 07. srpna 2020 - 14:46:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5627
Registrován: 5-2002
Z výše uvedených příspěvků je nádherně vidět, jak dementní legislativu máme.

Že by se ale někdo snažil s tím něco udělat, tak to asi ne...

Asi to DP v ČR nevadí.
Pátek, 07. srpna 2020 - 15:38:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 747
Registrován: 6-2003
Ad 9Tr: Báňský úřad dozoruje (musí) pouze dráhy v areálu dolu, nebo k němu náležející. Jiné ho nezajímají. Je to úplně stejná díra v zákoně.
Pátek, 07. srpna 2020 - 16:03:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1842
Registrován: 1-2013
9 tr: a nevztahuje se na ni pak báňský zákon?

Vztahuje se na ni cokoliv jiného, jen ne zákon o dráhách, což mohou být i předpisy Ministerstva průmyslu (na bývalé Ostrov - Jáchymov proto njkdy nemohla být veřejná osobní doprava, protože se na ni nevztahoval Zákon o dráhách).

Jenki: Že by se ale někdo snažil s tím něco udělat, tak to asi ne...

Věřte, že snahy byly (ne jedenkrát a ne malé), ale bohužel, jak sami vidíme, bez výsledku.
Pátek, 07. srpna 2020 - 17:18:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5946
Registrován: 2-2005
Mě ta diskuze trochu připomíná diskuzi nad zákony z roku 18xx třeba o tom, že praseti nesmíte ve Francii dát jméno Napoleon.

Jasně, je to celé na hlavu, ale skutečně má nějaký dopravní podnik problém s tím, že mu nějaký soukromník nemůže vlézt na imaginární trať?
MHD je pro lidi ! ! !
Pátek, 07. srpna 2020 - 23:33:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6194
Registrován: 6-2005
Trollino: ten problém tu brzo bude.
Makrelu neumeješ.
Sobota, 08. srpna 2020 - 03:50:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5947
Registrován: 2-2005
9Tr: Ano, taky jsem to zaslechl [proud] Ovšem zákony jsou nějaká obecně platná norma a nemůžou počítat s každým bláznem. Nebo hlavně s tím jedním bláznem[kladivo]

Ale co oči nevidí...
MHD je pro lidi ! ! !
Bohuňovský Luděk
Sobota, 08. srpna 2020 - 09:09:28  
Neregistrovaný host
Trollino 15: Jednoho blázna neřeště. Jeden blázen riskuje maximálně svoji vlastní hlavu a z toho si vrásky nedělá. Ale někdo by si měl už konečně uvědomit, co všechno je dle současné legislativy špatně. Takže namátkou: Posere se trolejbus, přijede tahač s tyčí a hurá do vozovny. Souprava silničního + drážního vozidla? Špatně. A pokud to vezme někudy, kde nejsou dráty a není schválená trať - dvojnásobně špatně. Tudíž když nejmenovaný DP zapojí za tyč trolejbus 14Tr a jede do jiného města na akci? Ano samozřejmě taky špatně. Co tedy s tím? Nechat schválit plošně celou ČR nebo rovnou celou EU jako trolejbusovou trať? Ale jak už tady někdo zmínil, pak máme trať, která rozhodně nesplňuje náležitosti tratě. Nehledě na to, že každou trať musí někdo vlastnit a někdo být provozovatelem. Takže po Kunětickou horu je ta fyzicky neexistující trať Pardubáků a od Kuňky dál je Mechova? A co třeba takový tlakový nádoby na trolejbusech? Kapitola sama pro sebe. Ty samý nádoby jsou na celým světě v autobusech, nákladních autech, atd. Nikdo žádnou tlakovou zkoušku nedělá, průkazy způsobilostí nesepisuje a je klid. Takže další příklad jednoznačné diskriminace trolejbusů vůči autobusům. Mě by jenom zajímalo, kolik potenciálních provozovatelů to odradilo. Vím spolehlivě o jednom DP, který uvažoval velmi reálně o zavedení trolejbusů, ale když byli jeho představitelé na stáži ve vedlejším městě, šla jim hlava kolem. Takže tak jak jsme usilovali, aby tady úřady byly pro lidi, aby pomáhaly, tak pochopitelně se stále děje zcela jinak. Nicméně stále doufám, že ke změnám k lepšímu dojde. I na DÚ se lidé mění a již vznikají snahy o řešení. Např. tlakové nádoby - že by podléhaly zkouškám a revizím a evidenci jen ty nad objem 50 litrů. Takže by bylo asi dobré krom vedení debaty, zkusit iniciovat sepsání požadavků. Pracovně bych to nazval Změna legislativy - trolejbusy. Sepsal bych navrhované změny a nechal podepsat vedením všech DP provozujících trolejbusy. Věřím, že by to všichni rádi podepsali. Teda abych se vyjádřil jasně, já to samozřejmě dělat nemohu. Jednak by to zase někdo napadl, že to dělám sám pro sebe a jednak jsem přirozeně línej. Ale je tady dost šikovných mladých lidí, kteří dokáží třeba i přepravit trolejbus přes oceán... :-)
Jenki
Sobota, 08. srpna 2020 - 12:30:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5628
Registrován: 5-2002
Nadhodím nějakou svoji předběžnou a neúplnou ideu:

Trolejbusová infrastruktura :
- definovat jako drážní zařízení, nechat pod DÚ, vč. technické způsobilosti apod.
- "virtuální" trolejbusové tratě zrušit
- použití infrastruktury na libovůli majitele (když se s někým dalším dohodne, že ji bude užívat, je to jeho věc).

Trolejbusová vozidla :
- elektrická část drážní (vč. předpisů pro údržbu)
- mechanická a pneumatická část silniční (vč. předpisů pro údržbu)
- obecné ustanovení, že se trolejbus může pohybovat i mimo trolejbusovou dráhu (vlečený nebo vlastní silou, to je jedno)
- trolejbus s jakýmkoliv druhem pomocného pohonu musí mít RZ
- ŘP skupiny D, konec Průkazu způsobilosti na trolejbus, stačí školení
- trolejbus schválený v EU může být přihlášen a provozován v ČR (pravda, to by asi Národní výrobce torpédoval)

Trolejbusová doprava :
- licence na linku silniční, ne drážní.

Berte to jako "startovní výstřel" [happy]
Sobota, 08. srpna 2020 - 13:51:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6195
Registrován: 6-2005
Použití infrastruktury na libovůli? To snad +- je. Spíš regulaci, resp odvolací orgán. Když bude na jedná ulici viset dráha a přijde druhý provozovatel, to si má stavět jiné sloupy a tahat druhé vedení? Něco na způsob, když v Ově byly plány na souběžné vedení 2 tratí, kdy jedna byla městská na 600V a ta druhá meziměstská na 750V a měly být od sebe odděleny. Spíše to chce něco jako na dráze- nemožnost vpuštění na trať jen z objektivních příčin- vytíženost atd...

Vozidla:
Po projednání této problematiky na vyšší úrovni tu vzniká problém s opravdovými trolejbusy, resp. dříve vyrobenými. Kdo by za ně přebral odpovědnost, že byly schváleny, jestli MD nebo DÚ. Zde bych si dovolil návrh, že pokud je vůz vyroben na karoserii autobusu, bude to silniční vozidlo s "nástabou", jak píše Jenki.
Pokud to je prostě trolejbus (14Tr, 9Tr, atd.) bude se vztahovat legistlativa a povinnosti z dané doby. Maximálně vyjmout tlakové nádoby. Minimálně po jejich výměně by se už postupovalo jako u "nových" trolejbusů.

RZ asi není nutná, jen stanovit, že "nové" vozy mají ev.č. na místě kde je obvykle SPZ, případně označení ve stypu DPMP, atd., tzn třeba DPP-9508, DPMP-302, DPMUL-550. Prostě obvykle užívaná zkratka majitele a ev.č.
Historické vozy a dříve vyrobené by zůstaly u původního označení.
Makrelu neumeješ.
Sobota, 08. srpna 2020 - 16:18:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 641
Registrován: 4-2019
Bohuňovský Luděk:
"Souprava silničního + drážního vozidla? Špatně."
Ještě jste neviděl přetahovat tramvaj za tahačem?
Josef Švejk
Sobota, 08. srpna 2020 - 16:28:29  
Neregistrovaný host
Na co tahač, stačí traktor. A jde to i cestujícími.
Sobota, 08. srpna 2020 - 17:11:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5948
Registrován: 2-2005
V Plzni se takto přetahovaly trolejbusy na lince 12 [wink] A dnes máme parciály...

Jinak si myslím, že pokud se nejedná o pravidelnou linkovou přepravu, tak souprava silniční+drážní vozidlo možná je, stačí platné POV, ne? Určitě je v tomto oboru řada znalejších [wink] Nakonec za tahači se trolejbusy tahají běžně, ale možná se to jen toleruje do doby, než se něco stane...

Ale jak jsem psal výše, nijak ten bordel neobhajuji...ale co není zakázáno, je dovoleno
MHD je pro lidi ! ! !
Sobota, 08. srpna 2020 - 21:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6196
Registrován: 6-2005
Pdk: že se něco běžně děje léta ještě neznamená,že to je legální. Jedna věc je zákon a druhá místní zvyklost, která přímo nikoho meohorozuje. Přetahy jsou u nás zvyklostí po desítky let, ale je to opravdu úplně správně? To je ta otázka.
Makrelu neumeješ.
Sobota, 08. srpna 2020 - 21:54:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 321
Registrován: 6-2005
Tak koukám, že názory se různí. De Iure je správně, že co není zakázáno, je dovoleno. To je základ právní vědy a probírali jsme to i na střední škole.

Za mě jednoznačně dráhou ponechat pouze vrchní vedení. Vozidla komplet schvalovat a provozovat jako silniční. Modelová situace: Zlín. Staticky dobíjený elektrobus. Nemá tyčové sběrače, má polopantograf a je nutná větší rozteč dvoupólového vedení oproti trolejbusu (60-70 cm versus 80 cm). Při dobíjení není možný pohyb vozidla. Naproti tomu technicky vzato jde o trolejbus. Má vše, včetně ovládání stejné. Až na ty tyčové sběrače proudu. Je to schválené a provozované jako silniční vozidlo. Má to RZ. Jezdí s tím primárně autobusáci. Vlakopis (místní variace pro DZVA, či stazku, neboli záznam o provozu vozidla) se používá autobusový, akorát se v kolonce ,,spotřeba" místo litrů nafty uvádí kWh, stejně jako u trolejbusů.

Už jsme se o tom bavili s kolegy napříč DP v celé zemi a shodli se, že je to pěkná blbost. Ani ty bandasky bych do toho netahal. Co se řidičáků týče, to školení na TB se dá zapsat do ŘP vícero způsoby, ale jako nejjednodušší bych viděl nějaký harmonizační kód aka 95.
Beulas
Sobota, 08. srpna 2020 - 22:30:52  
Neregistrovaný host
Berryml: Už se tady nad tím v minulosti podivovalo více lidí např. [happy]
Sobota, 08. srpna 2020 - 23:17:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 643
Registrován: 4-2019
9_tr:
"Pdk: že se něco běžně děje léta ještě neznamená,že to je legální. Jedna věc je zákon a druhá místní zvyklost, která přímo nikoho meohorozuje. Přetahy jsou u nás zvyklostí po desítky let, ale je to opravdu úplně správně? To je ta otázka."
Jenom by mě zajímalo, které konkrétní zákonné ustanovení podle Vás ty přetahy porušují?
Bohuňovský Luděk
Neděle, 09. srpna 2020 - 10:15:20  
Neregistrovaný host
pdk + ostatní: Přetahy porušují základní ustanovení: Trolejbus je drážní vozidlo, jemuž je dovoleno se pohybovat po schválené dráze. Tudíž na silnici nemá co dělat. To bych po silnici na tyči mohl táhnout cokoliv. (Netvrdím, že to nedělám :-)). Takže se jednoznačně přikláním k názoru výše: Dráty - trolejbusová dráha, drážní úřad. Trolejbus - silniční vozidlo. Tím odpadnou flašky automaticky, stejně jako debilní zábrzdné zkoušky na trati. Ve městech, kde není možnost najet trolejbusem na válcovou zkušebnu brzd, výjimku jako u traktorů - zkouška na místě. Místo emisí - elektrorevize. Ovšem stejná jako pro elektrobus, aby trolejbus nebyl znevýhodněn. Pokud dnes elektrobus žádné revizi nepodléhá, nebude ji podléhat ani trolejbus. Pokud u elektrobusu stačí jednoduchá izolace, bude stačit i u trolejbusu. Nebo naopak i elektrobus bude muset mít dvojitou. Nové a provozní vozy RZ, historické vozy označení dopravce + evidenční číslo a veteránský technický průkaz. Pak to může normálně na jakoukoliv silnici. A co se týče majitelů, respektive provozovatelů drah, to samé jako na celostátní železnice. Vlastník je v rámci veřejného přístupu k dopravní infrastruktuře povinen, za dodržení stanovených podmínek, pustit ostatní na trať.
Neděle, 09. srpna 2020 - 14:44:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 644
Registrován: 4-2019
Bohuňovský Luděk:
"pdk + ostatní: Přetahy porušují základní ustanovení: Trolejbus je drážní vozidlo, jemuž je dovoleno se pohybovat po schválené dráze. Tudíž na silnici nemá co dělat. To bych po silnici na tyči mohl táhnout cokoliv."
Takže jste žádné konkrétní ustanovení neuvedl.
Bohuňovský Luděk
Neděle, 09. srpna 2020 - 15:54:50  
Neregistrovaný host
pdk: Ne, žádné konkrétní ustanovení jsem neuvedl. Nejsem právník a nebudu se půl odpoledne zaobírat hledáním ve sbírce zákonů. Jen vím, že provoz na pozemních komunikacích podléhá zákonu o provozu na pozemních komunikacích, číslo nevím a že tento zákon stanovuje, co a jak se tam smí pohybovat. A drážní vozidlo trolejbus, to opravdu není. Pokud se v diskusi najde někdo znalý zákonů nebo ochotný a zdatnější ve vyhledávání, jistě to najde. Nebo to můžete zkusit i sám :-)
Neděle, 09. srpna 2020 - 16:27:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6197
Registrován: 6-2005
pdk: je možné, že to je to samé, jako byl zákaz lepit přes boční okna trolejbusů a tramvají CVR reklamy...
Makrelu neumeješ.
Neděle, 09. srpna 2020 - 17:47:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1843
Registrován: 1-2013
Trolejbus podle Zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích je podle § 2 písm. g) považován za motorové vozidlo (dokonce slovo "trolejbus" je tam výslovně uvedeno), tudíž se po silnici pohybovat může. Sice ne po každé silnici, ale jen po té, která je schválena jako dráha trolejbusová, i když na ní není trolejové vedení. (Vyhl. 177/1995 Sb, § 66 odst. 1.) Na tom se shodujeme, že trolejbus mimo trolejbusovou dráhu nemá co dělat. O vlečení motorových vozidel podle Zákona 361/2000 Sb. hovoří § 34 - a trolejbus je podle téhož zákona motorovým vozidlem. O zákazu vzájemného svěšování nedrážního vozidla = tahače s drážním vozidlem = trolejbusem není nikde sebemenší zmínka. Tudíž se přikláním k názoru (i podle "co není zakázáno, je dovoleno"), že trolejbus (podle zák. 361/2000 Sb.) vléci lze, ale jen po silnici, která je dráhou trolejbusovou (podle vyhl. 177/1995 Sb.).
-OndraS
Neděle, 09. srpna 2020 - 18:52:09  
Neregistrovaný host
No a může se teda táhnout trolejbus trolejbusem?
Neděle, 09. srpna 2020 - 20:18:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5949
Registrován: 2-2005
Vyhl. 177/1995 Sb, § 66 odst. 1

Tam se definuje trolejbusová dráha, ale nic o tom, že by se z nějakého důvodu mrtvý trolejbus nemohl vléct za autem že by k tomu nemohli využít jinou cestu, než je schválená dráha
MHD je pro lidi ! ! !
Neděle, 09. srpna 2020 - 20:30:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6198
Registrován: 6-2005
Ondra: jelikož to není nikde uvedeno, resp. nenašel jsem to, pak postupuji analogicky k tramvajím. Ty se můžou tahat navzájem?

Trollino: ale zase do toho vstupuje, že trolejbusem mohu jet jen po schválené cestě a není řečeno jak. TO by se dalo brát, že můžu táhnout vrak autobusu po silnici, aniž by měl TK...
Makrelu neumeješ.
Neděle, 09. srpna 2020 - 21:10:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5950
Registrován: 2-2005
Nemyslím si. Na rozdíl od vraku autobusu se nepojízdný, ale provozní, trolejbus liší vlastnictvím povinného ručení, to za prvé.

A za druhé pokud je trolejbus vlastní silou nepojízdný, těžko můžeme hovořit o tom, že "s trolejbusem můžu jet..." Nejedu já, jede řidič tahače, pro kterého jsem s malou nadsázkou jen přívěs, který je pojištěn, osvětlen, atd.

Pravidelná linková doprava je něco jiného, ale pokud jde o neveřejnou manipulaci s vozidlem, pak bych z toho nedělal takovou vědu.
MHD je pro lidi ! ! !
tahač
Neděle, 09. srpna 2020 - 22:47:43  
Neregistrovaný host
Já vůbec nechápu, co do toho taháte vrak autobusu. I ten přece může mít platný povinný ručení, ale pokud nemá platnou TK, je to nelegální a jedině na podval. A je úplně lhostejný, jestli je to 30 let starej vrak bez světel a s vymlácenejma voknama nebo i rok starej kus s den propadlou TK. Prostě vozidlo je nezpůsobilé provozu na pozemní komunikaci a i jeho tažení (tyč, vidle) je mimo zákon. Jediné, co je legálně přípustné je tažení vozidla, které je dočasné nezpůsobilé v důsledku dopravní nehody (čili laicky - rozbitej předek, nesvítí, TK platná, táhnout to můžu).
Bohuňovský Luděk
Pondělí, 10. srpna 2020 - 06:36:55  
Neregistrovaný host
tahač: Správně. Až na malý detail. Zase, běžně se to dělá, vozidlo po nehodě, přijedou "vidle" a odvlečou nabouraný vůz mimo. Argumentace že v tu chvíli má povinné ručení i platnou TK je fajn, ale vozidlo musí být v danou chvíli, kdy je účastníkem silničního provozu, TECHNICKY ZPŮSOBILÉ k provozu. A to po nehodě již není. Právníci se pak můžou přít o to, zda když se při odtahu havarované vozidlo dotýká jenou nápravou vozovky, jestli se jedná o "provozování vozidla". Ale co právník, to názor, jinak by soudy neměly do čeho píchnout. Jinak tažení trolejbusu trolejbusem je legislativně dle mého názoru nejčistší možné řešení. Je to souprava drážních vozidel a pohybuje se po schválené dráze. Nevidím problém. Když se "posere" fábie, taky ji mohu zcela legálně odtáhnout felicií.
Pondělí, 10. srpna 2020 - 09:17:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6200
Registrován: 6-2005
Asi jako, když se přivezli do Jihlavy trolejbusy a musely dělat TBZ, protože podvalník...
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 10. srpna 2020 - 20:11:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2300
Registrován: 4-2005
Za mých mladých let bylo v Brně zcela běžné stažení vadného trolejbusu na tyči do vozovny jiným trolejbusem. Prostě se vzala tyč a volný vůz a bylo. Dnes už k tomu slouží "vymazlený" tahač.
Úterý, 11. srpna 2020 - 16:31:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 7-2012
V Praze to na konci provozu byla role Tatrovky T400, odtahnuti skodovek "osmicek" nebo i jine Tatry byla hracka, stejne tak odtazeni vozu do dilen stoupanim pres Hrebenku. Videl jsem i v nouzi ( bohuzel nefotil ) Tatru odtahnout nekolik set metru po rovine i dve osmicky Skody. Hlavne to bylo divadlo videt vezt nejaky vuz do dilen v Kosirich pres ten stoupak na Hrebenku, zjevne bez nejakych velikych potizi.
HahaLand
Středa, 12. srpna 2020 - 09:03:06  
Neregistrovaný host
Jasně, vzpomínky sice pěkné, ale bavíte se o strojích, co měly šasi ze stojedenáctky tatry a celý to bylo dost "kus železa"... Nějaký tažení, tlačení a jiný humorný kratochvíle s dnešníma vozama udělat nejdou.
Sedmistovková karosa se taky ještě dala roztlačovat narázník na nárazník, ale už je to čtvrt století pryč, že ano...
HahaLand
Středa, 12. srpna 2020 - 09:42:32  
Neregistrovaný host
A aby mne zase někdo nechytnul za slovo. Tak samozřejmě ne že by to dnes vůbec nešlo, ale snad chápeme... Autobusy se taky navzájem netahaj na tyči. Holt to nejsou erťáky...