Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Ostravě » Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Ostravě do 10. 6. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Ostravě do 10. 6. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
nereg.pozorovatel
Pátek, 01. května 2020 - 08:53:30  
Neregistrovaný host
Kočkopes: [ok][ok][ok] Velice klidně, správně a pravdivě jsi na všechno zareagoval. Nelze s tím nic jiného, než souhlasit. [ok]
Nejvíce z řad řidičů řvou ti, kteří něco porušují. Jak já jim s oblibou odpovídám, když už mne tímto prasáckým chováním vytočí, "ať si jdou jezdit s hnojem, když jim to vadí".

Je třeba si uvědomit několik skutečností, co si zde někteří neuvědomují:
- řidič je ve výkonu pracovní činnosti, není to žádné jeho soukromí
- řidič je povinen, pokud je "vedlejším produktem" na fotce, u níž je prokazatelně objektem zájmu něco jiného, toto focení strpět
- řidič (a kdokoliv jiný) nemá právo potenciálním výkonem svých práv jakkoliv omezovat práva někoho druhého (ale zde samozřejmě nevykonává svá práva)
- pominu-li, že jedná v rozporem slušného chování a pracovního řádu DPO

Tedy, byl bych hrozně nerad, aby zde někdo nabyl dojmu, že focením dělá něco špatného a bál se a odradilo ho to!!!! Když to vezmu do důsledků, není ani povinností za tím řidičem (pokud to vůbec aktuální situace dovolí) chodit a něco mu vysvětlovat a zdůvodňovat. Je to samozřejmě v rámci zachování klidu a nepokažení si dojmu z focení třeba lepší, ale při focení za jízdy nebo mimo konečnou to nejde. Navíc, když stojí na konečné třeba jen 5 minut, tak než to člověk vysvětlí, 3 minuty jsou pryč (obvykle se to totiž zvrhne v povídání si třeba o vozidle, atd.)a je to zase špatně. Když to podmínky dovolí, dělám to. Chodím, řeknu jim, že fotím vůz, nikoliv je. Obvykle to končí fajn pokecem, přesně, jak se zde píše, chtějí ode mne fotku (a protože fotím přinejmenším průměrně), stává se, že si pak řeknou, že bych chtěli třeba ještě vůz, který "byl jejich" v minulosti, ať se mrknu, zda ho nemám. Ale někdy se mi prostě nechce. Třeba po páté vysvětlovat kvůli jedné fotce ten kolovrátek, tak nejdu. Ale neopravňuje to nikoho, aby mne napadal a otravoval. Samozřejmě se to občas stane, ale já jsem vůči tomu už imunní, protože ty primitivy (nic jiného to není - řvát o svých právech, omezených svobodách, to řve jen primitiv - toho jsou tisíce a tisíce, protože jim to cpou do těch jejich primitivních hlav v Blesku, Aha a Chvilce pro Tebe) s naočkováním ignoruji. Jiná věc je, když opustí třeba autobus, vylezou ven, začnou rozmachovat těmi svými špinavými prackami a nedejbože snad útočit (o tom by jistě mohl popovídat diskutující z jedné vedlejší diskuze, jak dostal od jednoho Kačerovského hovada, co jezdilo operativku, přes ciferník). Takovéto jednání je nejen na stížnost DPO, ale bez problémů na vytočení linky 158. Žádný takovýto šmejd si nemůže dovolit někoho napadat. Ostatně, zmínění linky 158, vytahnutí telefonu toto chování obvykle uklidní. A je-li to opačně, že vyhrožují zavoláním policie - tak ta ani nepřijede, protože samozřejmě ví, že o žádné porušení nejde.
Ale to, že také mají své povinnosti (neotravovat jiné, například při výkonu povolání, které patří do výkonu tzv. veřejné služby), to už jaksi neví.

Na případnou reakci, jak by se mi líbilo, kdyby mě někdo fotil rovnou odpovím: mne při výkonu mého povolání jednak natáčí a jednak nahrávají můj hlasový projev. Podotýkám, že nejsem ani mluvčí, ani herec a ani někdo, u koho se to apriorně předpokládá. Slušností je, když se mne zeptají, zda mi to nevadí, ale ikdyž vidím, že si mne nahrávají a nezeptají se, je mi to jedno. A znovu opakuji, na rozdíl od fotografování autobusu si nahrávají a obrazově zachycují přímo mne. Byť bych měl možnost s tím nesouhlasit, tak proč bych to dělal, mi není moc jasné. Nedělám něco, co je zakázané, nic neporušuji, tedy, objektivní důvod není. Pokud by mi to vadilo, tak bych to asi neměl dělat.

Tedy, nenechat se otrávit, v klidu si fotit, ignorovat to a přílišnou agresi bez dementního pocitu, co je výše popsán, že by člověk bonzoval, poslat na DPO. Není to žádné bonzování, ale je to prevence, aby si tito primitivové nedovolovali a neléčili si komplexy třeba na mladší ročníky, na kterých si je rádi léčí a dovolí si. Na 150kg hromotluka si nedovolí, protože by taky mohli přes ten svůj čenich dostat [proud]

Takže foť dál, fotky určitě jsou fajn a nenechat se otrávit primitivem. A určitě nefoť do šuplíku, protože na to to není.
Pátek, 01. května 2020 - 10:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6115
Registrován: 6-2005
Takové resumé všeho:
Je rozdíl, jakým způsobem se řidič chová. Když je ton řvaní z okénka, které je v rámci slušných, neslušných výrazů, přejít. Pokud stížnost, tak ji udělat anonymní aby tento případ byl řidičům přenesen a vysvětlen. Až budu fotit třeba já, nerad bych aby po mně letět s tágem v ruce.

Pokud chce volat policii, tak
1. zeptat se ho, jaký zákon porušuji.
2. Zásadně trvat na jejím zavolání a pokud by opravdu přijeli a nic samozřejmě neshledali, tak zkusit trvat na uhrazení planého výjezdu, ať se alespoň agresorů na pár chvil vyděsí. Stejně ho platit nebude.

Nápad s posláním fotky není špatný, agresor by mohl vidět, že není vidět.

Když mne fotili a já dělal něco ne úplně košer, zkusil jsem si je následně odchytnout a poprosit o nezveřejňování fotky ponásledujících, alespoň, 5 let. Slibem někteří nezarmoutili...

Fotky občas dostanu a jednou jsem u konečné viděl fotografa, kterak si mne fotí. No, málo času, tak jsem si běžel pro fotku. Ano, přiznávám, chtěl jsem vidět i ten vyděšený pohled, když běží k němu řidič. Po sdělení mého "problému" fotograf chvíli nechápal a fotky samozřejmě poslal.[happy]

Pokud ale dojde opravdu k drsnému útoku, tak to je na stížnost / nebo volat PČR, dle závažnosti.

Jednou, v Ostravě, takhle fotil jeden Rakušan. Řidič trolejbusu protestoval a po odpovědi v němčině začal nadávat něco ve smyslu fašounů atd...
Dotyčný Rakušan byl následně na exkurzi v DP za přítomnosti ředitele, trochu česky uměl a rozuměl, co řidič říká, tak si samozřejmě postěžoval. On na toto totiž od svých zaměstnanců nebyl zvyklý. Byl z vedení jednoho z DP... [biggrin]

Řidiče samozřejmě nevyhodili, ale byl prý slušný pojeb.
Makrelu neumeješ.
Kočkopes
Pátek, 01. května 2020 - 17:49:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1183
Registrován: 10-2017
nereg.pozorovatel: Nejde o blbý pocit z bonzování, ale spíš o to, aby se mi to nevymstilo. Protože se taky může stát, že se situace pro šotouše ještě zhorší. A nerad bych nakonec skončil u soudu.

Jako samozřejmě, pokud to jde, tak si focení předem s řidičem domluvím. Jenže tenhle se tam opravdu připletl náhodou, stál ode mě daleko (nějakých 100 metrů) a objektiv mířil na Karosu. O to víc mě to nepříjemně překvapilo a naštvalo.

A do šuplíku fotím hlavně z tohoto důvodu - nemyslím si, že jsou ty fotky dost dobré na to, abych je někde publikoval. Hodně skupin má vysoké nároky na fotky a nechci si radost z focení kazit tím, že bych své výtvory našel někde na fotožumpě. Kromě toho nezvládám ani kvalitně editovat fotky v PC.

9_tr:Tenhle nebyl líný si ke mně přijet a vypadal, že z té kabiny vyletí. Stížnost samozřejmě anonymně, ještě by pak z toho byly problémy.

ad 1) Ptal jsem se. Ani nebyl schopný mi říct, co to je za zákon. Vypadlo z něj něco ve smyslu "to je zákon Evropské unie, platí to už 2 roky." Jenže to není GDPR. Nedávno se to probíralo v diskuzi o plzeňské regionálce.

Bohužel, fotky někteří nechtějí ani vidět, ani poslat, ani se o nic bavit. Prostě bez diskuze smazat.

Teď ale seriózně - obvykle pro jistotu rozmazávám na fotkách obličeje (nikdy nevíte, který blbec se na fotce pozná a zažaluje - další důvod mého nezveřejňování). Má to teď smysl, když všichni nosí roušky?
nereg.pozorovatel
Pátek, 01. května 2020 - 18:16:31  
Neregistrovaný host
Kočkopes: Bát se opravdu nemusíš, opravdu buď v klidu [happy]. U žádného soudu neskončíš, není k tomu důvod. Já už jsem jednu situaci dohnal až na místa nejvyšší, už to přeteklo únosnou hranici. Tenkrát to vyšetřovala policie jako napadení a ten panáček se při vyšetřování zmenšil tak o dva metry a najednou byl smířlivý jako beránek, takže buď v klidu. Tebe určitě nikdo vyšetřovat nebude, protože, pokud fotíš dopravní prostředek, tak nic neporušuješ (teď nemluvím třeba o situaci, že bys fotil na zakázaném místě, ohrožoval provoz, atd.). Když to dovolí podmínky, je OK se domluvit, když ne, tak ne a nikdo Ti za to nic udělat nemůže a omezovat Tě, nutit ke smazání už vůbec ne. Klidně tu policii volej, pokud by Ti třeba sahal na foťák nebo se Tě snažil napadat. Dementi jsou u DP, stejně jako všude jinde, takže se hlavně nebát.
Není třeba se podceňovat. Fotky můžeš mít pěkné i bez editace. Já jakoukoliv editaci neuznávám, takže to není důvod, abys to fotil do šuplíku. Fotky určitě získají časem na své hodnotě minimálně historickou hodnotou, takže bych se nebál ani horšího provedení. A minimálně to může mít dopad ten, že pokud opravdu by bylo něco systematicky špatně, tak Tě třeba někdo ve Tvém zájmu upozorní a můžeš se tím zlepšit. Rádoby chytré komentáře, pokud si někdo bude na Tebe honit triko ohledně kompozice nebo něčeho můžeš vesele ignorovat. Fotíš zejména pro své potěšení. Já jsem začal fotit před cca 30 lety, na svůj první fotoaparát. Tehdy naprosto příšerná věc, automat. O kvalitě provedení fotek nemluvě. Naštěstí jsem u toho vydržel cca rok. Následovala první zrcadlovka (samozřejmě klasická, nikoliv digitální) a s tou jsem vydržel fotit až do roku 2004. Dnes, jako správný fajšmekr jsem přesně tuto starou krásnou klasiku vytáhl a pro ten nádherný pocit (předcházela cesta čištění, nákup baterek, leštění) si tak jednou za měsíc udělám kromě digitální zrcadlovky také snímek klasikou, abych si udělal radost. Proč o tom mluvím? Protože i já se v čase vyvíjím a fotky z před 30 lety nemohu vidět. Fotky z doby před 25 lety si říkám achjo, to je taková škoda, proč.... Jsou tam samozřejmě i perly. Fotky z doby před deseti patnácti lety si říkám, hmmmm, jo, to by šlo, ale šlo to i lepší, ale ok. Jsou tam už dost perly, takže historická hodnota to zachrání. A to, že tam někde není celý barák, čert ho vem. Když jsou to třeba fotky zrušených provozů, nikdo to už teď neřeší a do budoucna nebude. Dnešní fotky, když je řádná příležitost si vychutnat přípravu, mne vyloženě uspokojí a když si někdo nějakou objedná, tak se téměř vždy líbí. Momentky holt jsou momentky a tam je to o zlomcích vteřin, takže příprava je dost náročná. Takže se hlavně nepodceňuj, foť a ono se to poddá [happy]. A hlavně se nenechat znechutit, otrávit a nebát se. Situace se jistě nezhorší. Inteligentní člověk to pochopí, debil zůstane debilem.
Pátek, 01. května 2020 - 19:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2487
Registrován: 8-2002
Stačí se podívat na nějaké fotky z 80. nebo 90. let. Kvalita někdy bídná, ale vypovídající hodnota nyní velká. Nikdy nevíš, i nyní obyčejná fotka, na obyčejném místě s aktuálně obvyklým autobusem může být za pár let zajímavou dokumentační vzpomínkou.
Pátek, 01. května 2020 - 19:59:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6117
Registrován: 6-2005
Tak pokud si na něco stěžuji, tak pod svým jménem. Nedávno takto na řidiče auta, které bylo služebním jednoho MěÚ. Když jsem se nedovolal správci autoparku, aby si našel řidiče a poslal jej přeparkovat, jelikož mezi parkujícími vozidly nebylo na projetí a blokoval výjezd pohotovostního vozu. A kdo tam byl dřív vzhledem k četnosti našich jízd víme.
Tak to šlo tekefonem na MP a i na mail MěÚ s fotkou, ať dotyčného pošlou do autoškoly zopakovat za jakých možností parkujeme. Ale pod svým jménem. Anonymní stížnost považuji za bonzáctví. Pokud mám tu potřebu, tak musím sakra dobře vědět, že já mám pravdu a musím být ochoten nést i případné následky, kdybych ji neměl. Nebo se na to vykašlat.

Obličeje nerozmazávám. Tak tam je. Dokud nenamaluji šipku na konkrétní osobu s popiskem "toto je úplný debil", tak nic neporušuji, dělám dokumentační činnost. A rozmazané obličeje mne osobně iritují, kazí fotku. Ale to je můj názor.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 01. května 2020 - 22:32:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 634
Registrován: 12-2005
Sice jsem nečetl všechny reakce a komentáře, ale dovolím si jeden příběh z provozu železničního.
Když jsem jako mladý zaměstnanec Českých drah fotil okolo trati, kde jsem pracoval, tak se mi občas dostalo nelichotivých narážek z řad zaměstnanců stejného podniku. Nejednalo se pouze o strojvedoucí, ale i o signalisty, výpravčí a ... Když jsem po X letech opouštěl bojiště a dal si tu práci a fotografie, kde byl někdo aspoň trochu rozpoznatelný rozdal konkrétním osobám (i těm protivným) tak všichni do jednoho byli nadšeni z toho, že mají fotografii, kde jsou v "akci" :-)
Za mne, jakýkoliv výlev, kdy fotím nějaký objekt a nikoliv osobu, přecházím s přesvědčením, že daný kritik mého chování nemá svůj den :-)

Omlouvám se za plevelení.
Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
geront
Sobota, 02. května 2020 - 17:02:43  
Neregistrovaný host
Omlouvám se za příspěvek mimo téma, proto že to zde není právní poradna, ale nedá mi to:
Práva obou stran řeší
Listina základních práv a svobod, ústavní zákon č. 2/1993 Sb. a
Občanský zákoník, zákon č. 89/2012 Sb.
Příklady a řešení najdete v řadě rozsudku Nejvyššího soudu a nálezů Ústavního soudu.
V této souvislosti si na majetkovou a nemajetkovou újmu. Oboje se tam řeší.
S úctou
PAMĚTNÍK
Sobota, 02. května 2020 - 17:16:07  
Neregistrovaný host
Vážení, a co jízdy historických vozů při různých akcích, tam si vůz i s PANEM ŘIDIČEM vyfotí desítky lidí,a řidič to musí strpět, i když není šotouš...
Sobota, 02. května 2020 - 19:37:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2655
Registrován: 11-2004
Mě se víceméně líbí toto http://spvd.cz/index.php/component/content/article/273-clanky/ruz ne/fotopravo/1027-pravni-aspekty-fotografovani

Vesměs pokud nefotím někoho účelově, ale vůz tak si může nadávat jak chce.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


1740
Pondělí, 04. května 2020 - 11:38:50  
Neregistrovaný host
Jen si tady s dovolením něco odložím...

Pondělí, 04. května 2020 - 14:14:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 8-2019
No, takže si ho můžu fotit jak chci, protože se mne GDPR jakožto soukromé osoby, která to nepoužívá k obchodním aktivitám, netýká. Pokud jsem to teda z toho pochopil správně...


(Příspěvek byl editován uživatelem Poskok.)
Pondělí, 04. května 2020 - 15:37:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5910
Registrován: 2-2005
Mě fascinuje, jak tady téměř každý vytahuje zákony a absolutně vynechává řekněme "lidský aspekt" celé věci.

Řidičů v dopravním podniku pracuje několik set a vždycky se najde nějaký blbec, který se bude ohánět kde čím. Snaha umlátit ho paragrafy nikam nepovede. Konfliktu se stejně nevyhnete, když ho vyprovokoval dotyčný, ba naopak. Sice budete mít morálně navrch, že znáte někde nějaký paragraf, ale výsledek bude ten, že si dotyčný postěžuje kolegům, něco třeba i neúmyslně přibarví a výsledek je ten, že se na Vás bude skrz prsty dívat půlka garáží. Psaní stížností je ten stejný princip. A to skutečně chcete?

Myslím, že snaha o vysvětlení koníčku je mnohem lepší řešení. A když to nejde (viz případ Kočkopsa), existuje spousta možností, jak z toho ven (urychlený odchod, tvrzení, že jsem si ho nevyfotil, že mi tam vjelo auto, smazání jiné fotky při focení na sekvenci). Pokud se řidič neumí chovat, tak se nemůže divit, že na něj někdo použije nějakou lest. Na druhou stranu na něj v nedávné době mohla přijít stížnost v podobě nějaké fotky, tak je teď preventivně naštvaný na všechny. Zkuste zapojit trochu empatie.

Myslím že řada z nás má u DP přátele a chce být s lidmi, kteří ovládají jejich oblíbené stroje, zadobře. Pokud to nejde, tak ignorace takových jedinců je mnohem přijatelnější, než hádka o paragrafy.
A až si řidič postěžuje kolegům, tak mu bude o to rychleji vysvětleno, že dotyční jsou jen neškodní magoři.

Něco jiného pak je, pokud se to dostane do roviny fyzického kontaktu, ale to se zde nestalo.
MHD je pro lidi ! ! !
Kočkopes
Pondělí, 04. května 2020 - 15:50:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1185
Registrován: 10-2017
Pánové, zcela přehlížíte fakt, že dotyčný řidič se na té fotce vůbec nevyskytuje, a přesto vyskakuje jako čertík z krabičky, protože si myslí, že "s takovou optikou, jako mám, to jde vidět" a není ochotný se přesvědčit, že tam na té fotce ani není. Co s takovým debilem. Na toho je i to GDPR krátké. A hlavně, dneska všichni za GDPR považují kde co. Přitom je to jen o tom, aby se nezveřejňovaly údaje typu "jméno a příjmení Ježíš Kristus, datum narození 1.1.0001, rodné číslo 01010001/100, pohlaví hermafrodit".

tvrzení, že jsem si ho nevyfotil
nezabírá

že mi tam vjelo auto
nezabírá

smazání jiné fotky při focení na sekvenci
zabírá pouze u důvěřivých naivek

A to skutečně chcete?
Proto jsem se ptal, jestli má taková stížnost smysl. Nakonec to asi nechám plavat. Jen mě mrzí, že se prostě k nadšencům takto přistupuje.

Nicméně po diskuzi s přáteli, kteří taky fotí, dělá dotyčný řidič problémy fotičům už dlouho.

pokud se to dostane do roviny fyzického kontaktu, ale to se zde nestalo
I takové pokusy byly. Tágo na výhybky.
Pondělí, 04. května 2020 - 16:26:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 409
Registrován: 12-2008
PAMĚTNÍK:
"Vážení, a co jízdy historických vozů při různých akcích, tam si vůz i s PANEM ŘIDIČEM vyfotí desítky lidí,a řidič to musí strpět, i když není šotouš..."
Až na to že posledních pár let s historickými vozy jezdí jen řidiči "šotouši" a těm focení nevadí. Právě naopak rádi ty fotky pak mají schované...
MHD Ostrava
Autobusákem se člověk nestává ale rodí!!
Pondělí, 04. května 2020 - 20:45:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5911
Registrován: 2-2005
Tak teda chceš co? My nejsme tvoje maminka, abychom tě učili, jak máš chovat k někomu, kdo ti ubližuje a nemá tě rád.

Pro někoho je to jen práce, někdo má špatnou zkušenost z minula a někdo se prostě nerad fotí a má dojem (z neznalosti), že tam bude vidět.

Tím nehodnotím chování řidiče, ale pokud skutečně chceš, aby se k nadšencům přistupovalo lépe, tak je potřeba se hlavně vyvarovat zbytečných stížností.

A na blba narazíš v každé profesi, nejlépe se nad to povznést.
MHD je pro lidi ! ! !
Kočkopes
Pondělí, 04. května 2020 - 22:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1186
Registrován: 10-2017
Trollino_15:
"Tak teda chceš co? My nejsme tvoje maminka, abychom tě učili, jak máš chovat k někomu, kdo ti ubližuje a nemá tě rád."
Je třeba číst a není třeba být jedovatý. Už tady píšu po x-té, že jsem chtěl vědět, jestli má taková stížnost vůbec smysl a jestli by byla opodstatněná. Například je zde někdo, kdo vidí možné "neblahé dopady" takové stížnosti. A taky se někdo vyzná v právních předpisech lépe, než já, tak by třeba objasnil, jak se na věc nahlíží z právního hlediska. To je celá věc.
Z toho, co tu je, je pro mě důležitá ve výsledku ta věc, že to, co dělám (tj. fotografování), je v pořádku. Názory na stížnosti se tu různí, většina říká nepsat a já si nakonec celou věc v hlavě urovnal. Jasně, že hodinu po incidentu ještě člověk nevychladne, taky jsem zuřil a od odeslání "liebesbriefu" mě dělil klik.
Takže tu jedovatost si můžete odpustit.
Úterý, 05. května 2020 - 08:36:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 377
Registrován: 7-2014
Kočkopes: Při absenci zvukového/kamerového záznamu celého incidentu si myslím, že by na 99% skončila jako neoprávněná...ale mohu se mýlit...
Úterý, 05. května 2020 - 12:48:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5912
Registrován: 2-2005
TommyX: No měla by tak skončit.
Postup bývá takový, že si vedoucí zavolá řidiče, ukáže mu stížnost. Ten si ji přečte, řekne, že je to nesmysl a pokud k tomu není žádný další záznam, řekne vedoucí řidiči "dávej si bacha" a stížnost se maže. Odpověď stěžovateli bývá taková, že "s řidičem bylo projednáno a byl upozorněn na..."

Čili výsledek je ten, že řidič bude muset někam na kobereček, něco vysvětlovat, vedoucí si zapamatuje, že s ním měl nějaké jednání a i když to bude bez následků, bude preventivně naštvaný do budoucna. A takový naštvaný řidič kolegům u kafe nikdy neřekne, že se choval jako hovado a vyběhl na fotografa, o kterém ani nevěděl, jestli si fotil skutečně jeho, ale řekne něco ve smyslu "já jsem slušně řekl fotografovi a on byl na mě zlý a ještě na mě napsal stížnost." Někdo tomu uvěří, jiný ne, ale fotografům to rozhodně nepřidá na prestiži.

A to existují dopravní firmy, kde je interní postup takový, že "každá stížnost za pětikilo, pochvala za nulu, pač ty mají chodit automaticky."

Nechci nikoho poučovat, ale mám na problematiku stížností náhled z obou stran.
Nejlepší pro fotografy je prostě držet pusu, byť nedělají nic špatného, a hledět si svého. A platí to jak pro přístup k interním dokumentům (viz sousední vlákno), tak pro focení.

A nejlepší pro fotografy taky je, a to je nejdůležitější, nenechat se odradit. Na blbce narazíte všude a nejlepší metoda proti nim je nenechat se zastrašit, když vás neodradí, tak vás po čase začnou ignorovat.
Je zbytečně ty řidiče prudit (ať už stížnostmi nebo na smyčkách apod.), ale dokud mě vážně někdo nemajzne tágem, tak o nic nejde. Utéct se dá vždy, zatímco řidič musí zůstat poblíž vozidla [happy]
A na druhou stranu pokud fotím řidiče u přehazování výhybek, kdy třeba nestojí podle předpisu čelem k vozidlu a navíc fotím v takové vzdálenosti, že jsem na dostřel (což je zbytečné a nežádoucí už s ohledem na kvalitu výsledné fotografie), tak si prostě koleduju.

A za focení na veřejnosti, kor třeba mezi zastávkami, mě nemůže nikdo nic...
MHD je pro lidi ! ! !
Jva
Úterý, 05. května 2020 - 13:14:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4503
Registrován: 6-2002
Pak je taky otázkou, kolikrát je řidič focen fotografem (který je vidět) zaměřeným na vozidlo (aby pak 99% fotek skončilo v soukromém archivu a ven vylezlo až třeba jako dědictví či spíše vůbec, protože potomstvo "nějaké blbé fotky autobusů" prostě smaže) a kolikrát je vyfocen mobilem lidmi (které nevidí), co si fotí a dávají bez rozmyslu na sociální sítě cokoli, téměř i vlastní tělesné odpady...
Cynik - tak říká optimista realistovi...
m11rk
Středa, 06. května 2020 - 18:44:51  
Neregistrovaný host
prosím, neví někdo jak to je od zítřka s minibusovou dopravou?
psal jsem na DPO a psali mi, že od 7.5.bude jezdit linka 99 a od 8.6. linka 91.
Na stránkách DPO je to všechno úplně jinak.
Středa, 06. května 2020 - 22:25:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6889
Registrován: 5-2005
Od zítra linka 99 jezdí. Viz zde: https://www.dpo.cz/pro-cestujici/aktuality/udalosti/4399-koronavi rus-zmeny.html
Čtvrtek, 07. května 2020 - 10:20:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2488
Registrován: 8-2002
Jsem zvědavý, jestli JŘ budou nějak reagovat (třeba od září nebo od prosince) na to, že asi výrazně ubude počet cestujících v MHD. Vidím to i u nás v práci. od pondělí už nejedeme v režimu home office a auta vytáhli i ti, co jimi běžně nejezdí. Podle mě už u auta hodně z nich zůstane. Spoje i nyní jezdí relativně prázdné. Uvidíme, třeba se to vrátí do původních čísel, ale nemyslím si to. Co vy?
Čtvrtek, 07. května 2020 - 11:09:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 8-2019
Myslim si, ze uplne na 100% se to nevrati, ale na nejakych 90% jo. Prece jenom, je to jeste pomerne cerstve a nejezdi studenti/zaci.
ppkk
Čtvrtek, 07. května 2020 - 16:04:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 585
Registrován: 11-2014
Nejede stále spousta obchodů, výroba taky není asi všude 100%, ani všechny firmy ještě úplně neskončily s HO, nejedou drobné kulturní akce apod, hospody. Je toho ještě hodně, nejznatelnější jsou školáci, ale jel jsem dnes linkou č. 8 kolem 13hod. směr centrum a tramvaj byla dost plná.
Ostrawa jest regionem specyficznym
Pátek, 08. května 2020 - 15:59:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 424
Registrován: 11-2008
Zdravím, měl bych dotaz ohledně původní linky 61 (Opavská-Sokola Tůmy). Kde se na zastávce Sokola Tůmy nacházela nástupní zastávka pro 61 před změnou směru projíždění obratiště? Výstup (směr Vršovců) se dle leteckých snímku nacházel u křižovatky s ul. 28 října. A kde probíhalo otáčení na zastávce Vršovců?
pm81
Pátek, 08. května 2020 - 22:24:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 175
Registrován: 5-2019
61 měla nástupní zastávku, jak je taková budka (kdysi hladové okno), jó to byly časy, rychlé cestování z Poruby do Mariánek. O víkendu jezdila, co 15 minut. [wink] A co se týká Vršovců, tak bus odbočil doleva ze směru Opavská na ulici Švermovu, tam se někde otáčel, z map odkaz nevložím, ale někdo se určitě najde. Tam zajíždělo pouze několik spojů za den, asi 3.

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
750 259
Sobota, 09. května 2020 - 09:49:35  
Neregistrovaný host
Dalibor-na Vršovcu se otačelo na ulici švermova na tom parkovišti a nastupni byla približne tam jak nadavno spadl ten kontejner na to policeini auto.
Pako
Pondělí, 11. května 2020 - 09:47:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2375
Registrován: 6-2002
Dobré dopoledne.

@Gakon: Spousta firem v Ostravě má většinu zaměstnanců na HO. U nás v práci máme 3 vlny plánovaných návratů, v podstatě ta třetí, tedy návrat do úplného režimu, se plánuje orientačně až na dobu prázdnin (kvůli rodičům školáků). A i zde se počítá s prázdninovým režimem. Takže skutečně na 100 % to vidím až od 1. září.

Dnes se uvolnila další omezení. Pojede už Karolina (krom jídelní části úplně nahoře). Takže uvidíme, jak naroste počet cestujících, ale domnívám se, že min. tramvajová část dopravy je kapacitně zatím OK.

Lidé se naučili jezdit auty. To je pravda. A benzín je zatím za příznivé ceny. Ale jakmile se zase v centru zaplní parkovací místa, lidé se vrátí do MHD, protože prostě nebude kde parkovat.

Hezký den.
Čtvrtek, 14. května 2020 - 20:41:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 643
Registrován: 10-2008
Ráno počasí moc nepřálo, ale všechno špatné je pro něco dobré. [fotic] (pro rýpaly, obráceně stojím jen kvůli fotky)

https://picasaweb.google.com/104140083993438644976
Čtvrtek, 14. května 2020 - 23:00:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 718
Registrován: 3-2015
Parádní fotka. [jidlo][ok]
Pátek, 15. května 2020 - 06:05:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2489
Registrován: 8-2002
To je nějaká nová odstavná plocha? Ta tam dříve nebyla. Na mapy.cz ještě není.
T3
Pátek, 15. května 2020 - 10:06:24  
Neregistrovaný host
Gakon:
"To je nějaká nová odstavná plocha? Ta tam dříve nebyla. Na mapy.cz ještě není."
Ano vznikla při dostavbě dalších hal
Pátek, 15. května 2020 - 12:53:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2490
Registrován: 8-2002
Ad T3: Dík

Trochu se dívám na mapy.cz a trochu mě jako laika zaráží, že není žádná přímá cesta z jihu PZ směrem na Plzeňskou (nebo aspoň na Krmelínskou). To všechny osobáky jedou na okolo přes Novou Bělou? Celkem pruda…

edit: To nemluvě o tom, že by se to dalo využít i pro MHD. Třeba tam převést část spojů l.č.50.


(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
T3
Pátek, 15. května 2020 - 22:11:42  
Neregistrovaný host
Gakon:
"Ad T3: Dík
Trochu se dívám na mapy.cz a trochu mě jako laika zaráží, že není žádná přímá cesta z jihu PZ směrem na Plzeňskou (nebo aspoň na Krmelínskou). To všechny osobáky jedou na okolo přes Novou Bělou? Celkem pruda… edit: To nemluvě o tom, že by se to dalo využít i pro MHD. Třeba tam převést část spojů l.č.50. (Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
"
Ano buď musí po Místecke anebo okolo teska směr Balcar

Je to celkem škoda že nic takového tam není maximálně cyklostezka na Novou Bělou
Sobota, 16. května 2020 - 11:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2171
Registrován: 10-2005
Za mě je celkem škoda, že Hrabovská zóna není stále napojena na železnici. Přitom kousek od jihu je kontejnerový terminál a vlečka tam už nyní kříží Místeckou. Udělat za mostem odbočku směr Hrabová a ubylo by výrazně dost kamionů.
Punk's not dead! blesk happy
Sobota, 16. května 2020 - 12:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5589
Registrován: 11-2007
Jaká bude budoucnost Ekovy ?
http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2020/5/16/ekova-m-zamit-pod-kodu -transportation
Neděle, 17. května 2020 - 14:09:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6126
Registrován: 6-2005
Pavlusha: Ekova je mně ukradená, ale děsí mne ty následky, které z toho mohou plynout- monopolizace trhu. A samozřejmě i následky plynoucí pro DPO, viz Bammer Trade, který Škoda mnohdy používá jako zástěrku ke škodění...
Makrelu neumeješ.
Jva
Neděle, 17. května 2020 - 18:46:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4508
Registrován: 6-2002
Klasika Rádia Jerevan v praxi - Líp už bylo...[ko]
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Pondělí, 18. května 2020 - 17:40:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 12-2017
Ad šotoušení a jeho kritika řídiči:

Platí nějaká nepsaná pravidla, že z určité vzdálenosti a na určitých místech se nefotí (mám na mysli čistě veřejné prostranství, žádný soukromý pozemek)?

Po další kritice řidičem, který argumentoval ve smyslu, že fotit busy je stejně špatné jako fotit cyklisty kvůli tomu, že mám rád kola, přemýšlím zda je vůbec košer fotit na místech jako Hranečník, kde jsem blízko vozidlům a řidičům a zda se nemá fotit spíše z dálky, abych nevytvářel dojem narušování soukromí.

Sice vždy se najdou lidé, kterým vadí všechno, i když vysvětlím, že mě řidič nezajímá. Navíc ten řidič měl špatnou zkušenost s někým jiným. Ale nechci dělat zbytečně fanouškům MHD špatnou pověst a chci minimalizovat konflikty.

Z místa jsem raději po chvíli odjel pryč, abych neprovokoval.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tucnak.)
Mé fotky MHD naleznete zde:

Busphoto.ru
Transphoto.ru


ridicprofesional
Pondělí, 18. května 2020 - 18:43:19  
Neregistrovaný host
Co takhle si zkusit to co rikaji jini tolik nepripoustet?
ppkk
Pondělí, 18. května 2020 - 18:43:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 586
Registrován: 11-2014
Dodávka 2 ks nových minibusů na pohon CNG
Ostrawa jest regionem specyficznym
Úterý, 19. května 2020 - 13:32:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 162
Registrován: 8-2019
http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2020/5/19/pan-kuerov-o-prodeji-e kovy

Dalsi zajimave info o prodeji Ekovy.
douiower
Čtvrtek, 21. května 2020 - 09:02:04  
Neregistrovaný host
Pojďme si psát o nových minibusech? budou přiřazeny pod Porubu nebo Hranec ??
Huhububu
Sobota, 23. května 2020 - 22:52:20  
Neregistrovaný host
Pro me jsou nejlepsi fotky bez ridice a bez cestujicich, takze o me kazdy ridic vi, ze chci fotit protoze se zeptam, obecne nemam rad foceni na tajnacku a nebo se domluvit s ridicem, ze budu fotit po trase, jestli s tim souhlasi fakt nechapu co tam porad v te ove resite za veci kvuli foceni .....
Wilhelm
Neděle, 24. května 2020 - 14:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 313
Registrován: 1-2007
Včera na Důl Heřmanice.
"Všeliké toť kvaltování toliko pro hovado dobré jest." J. A. Komenský
pm81
Středa, 27. května 2020 - 19:03:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 177
Registrován: 5-2019
Zdravím, mám dotaz ohledně nové Odisky (té šedé), je zde někdo buď z Kodisu nebo, kdo si nedávno kartu vyřizoval a má ji fyzicky u sebe? Jelikož na pobočce nevědí, asistent/revizor neví a na email nikdo nereaguje, dříve, než tam zavolám, tak se zeptám zde. Na pobočce mě přehráli na novou Odisku dlouhodobé kupóny 77 + 511 + kredit EP. Na terminále v MHD vidím kupóny i EP. Asistent/revizor na svém zařízení také. Ale na E-shopu kupóny nevidím (pouze EP), tak jsem si koupil ještě jednou 511, a ta je vidět nyní na eshopu (revizor/asistent vidí na svém zařízení 2x 511 včetně terminálu), ale 77 tam není (další si budu kupovat, až mě současný skončí). DPO má kampaně, abysme si všechno vyřizovali online, jako OK, já to tak dělám, ale nechápu, proč 77 nevidím na eshopu? Původní Odiska je blokována, tam kupóny byly, odebral jsem ji (na zařízení u Asistenta/revizora je také blokována a kupóny tam nejsou). Díky. [wink]
Mipol
Středa, 27. května 2020 - 20:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 5-2002
pm81: Novou šedou ODISku mám už přes měsíc a potvrzuji přesně to, co píšete. Na e-shopu nevidím své dříve zakoupené kupóny, pouze 511, kterou jsme si pořídil od 30. 3. Na terminálu dřívější kupóny vidím.
Čtvrtek, 28. května 2020 - 07:52:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 8-2019
Asi bude nejaky problem s migraci na novy eshop a Odisku. Kazdopadne bych psal na KODIS, aby s tim neco udelal, nebo na to lidi upozornoval, oni ted maji Odisky na starost.
pm81
Čtvrtek, 28. května 2020 - 09:48:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 178
Registrován: 5-2019
Právě jsem ihned psal přímo na KODIS, oni mě napsali, ať jdu na pobočku DPO, že ani v kartovém systému neevidují moje kupóny, na pobočce mě nijak neporadili, tak jsem znovu psal na KODIS a od té doby žádná reakce. Každopádně vidím, že není chyba u mě, ale někde jinde. Také se domnívám, že to souvisí s migrací.
pm81
Čtvrtek, 28. května 2020 - 14:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 179
Registrován: 5-2019
Dnes jsem dostal tuto odpoved:
Dobrý den,

Dle ověření v Centrální správě karet, Vaše kupóny byly přesunuty ze staré Odisky. Tyto přesunuté transakce se v přehledu kupónu nezobrazují. Toto je možné dohledat přes jiný portál. K přístupu je nutné si nechat na pobočce DPO vygenerovat alfanumerický kód, který společně s číslem karty zadáte do: karta.odiska.cz
Tato možnost byla i v době před 1.3.2020 než naše společnost přebrala správu e-shopu. Návrh na "hlášku" předám na oddělení Správy e-shopu.
S pozdravem

Měl jsem za to, že webová stránka, kterou mě paní doporučuje, sloužila pro bankovní karty + EP u Odisek. A ne proto, abych se tam koukal na platnost kupónu, když mám karty ve svém účtu na e-shopu, kde se to dosud zobrazovalo OK. Jsem toho názoru, že by měli někde dát upozornění, že původní kupóny se u nové Odisky v e-shopu nezobrazují...
Čtvrtek, 28. května 2020 - 14:34:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 8-2019
Přesně tak jsem to myslel, že mají prostě říct: Kupony přenesené ze staré Odisky na novou se v e-shopu nezobrazují.
Neděle, 07. června 2020 - 21:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 1-2020
Děkuji mistru Aresákovi za PÁRÁDNÍ fotky mého oblíbeného stroje ev. č. 4294 na seznam-autobusu.cz, z výletu v Šilheřovicích. S těma chromovýma pokličkama - to je něco! Radost koukat! [happy] Kdyby byla možnost, zůčastnit se takové akce, byl bych moc rád [happy]
Úterý, 09. června 2020 - 19:44:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2494
Registrován: 8-2002
To ukončení autobusů l.č.49 a 54 na Muglinovské by už mohlo zůstat. Stačí zadrátovat trolejema kousek mezi křižovatkou u Muglinovské přes Suchardovu k vozovně trolejbusů a vést atma troljebusové linky a máme luxusní přestupní bod. Autobusy z Hlučínská přesměrovat také na Muglinovskou...
ppkk
Úterý, 09. června 2020 - 19:47:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 588
Registrován: 11-2014
Jak přesměrovat?
Ostrawa jest regionem specyficznym
Úterý, 09. června 2020 - 20:05:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 12-2017
Spanilá jízda s Metrobusem. V hlavní roli ex Ostravská Karosa ev.č 1969.
Úterý, 09. června 2020 - 21:56:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2495
Registrován: 8-2002
Jako že by také zastavovaly na Muglinovské směr centrum a ne na SBN. Ale je mi jasné, že tolik linek by tam stavět nemohlo...
Jenki
Úterý, 09. června 2020 - 22:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5604
Registrován: 5-2002
ppkk:
"Jak přesměrovat?"

No tenhle nápad už někde koloval, tuším při nějakém hospodingu se o něm mluvilo.

Idea viz obrázek :


Prostě všechny autobusy a trolejbusy, co dnes jedou na Sokolskou / ze Sokolské, by jely na Nádražní, a v prostoru zastávek Muglinovská by vznikl luxusní přestupní bod.

Aby to mělo nějaký význam musely by se tam dostat nejen 49+54, ale i všechny ostatní trolejbusy a autobusy.

Má to ovšem své mínusy - a ne úplně malé:
- veškerá "gumová" MHD na Nádražní a zároveň veškerá IAD na Sokolskou = slušný blázinec na ul. Suchardova. Ono už teď je zejm. Suchardova x Sokolská dost maras, kdyby tam musely jet všechny auta od Nádražní a pak odbočovaly doleva na Sokolskou směr Přívoz byla by to slušná vražda. Samozřejmě do toho všechny tbusy ze Sokolské na Nádražní. Ale třeba by se lidi naučili jezdit jinudy. Nebo nechat Suchardovu jen pro MHD (to by byl řev) a auta honit po Křižíkové (kde ale bydlí lidi, na rozdíl od Suchardovy, a ti by to asi uvítali s nadšením).
- Busy od Poruby (49, 54) přijedou od Mariánskohorské, zastaví na Muglinovské, a ukončíme je... zase ve Vozovně? Přes Suchardovu? No dobře.
- "průběžné" 49 do Michálkovic donutíme udělat "závlek" přes Nádražní - Suchardovu - Sokolskou? No dejme tomu.
- busy z Prajzké projedou přes Sad BN po tramvajových kolejích, lidi se vysypou na Muglinovské, a odstavíme je... ouvej. Na Suchardové jako dnes těžko, na Valchařské je prostor tak akorát na stávající linky DPO, ve vozovně trolejbusů taky. Kam s nimi?
- trolejbusy od Muglinova přijedou ke křižovatce Sad BN, neodbočí doleva ale pojedou rovně, a odbočí vlevo na Nádražní... ale jak? Odbočovací pruh tam není. Místo tam na něj není. Když se pro odbočování zabere stávající levý pruh máme zácpu až do... no hodně daleko. Místo 4 pruhů by tam muselo být 5 (2 do Poruby, 2 směr Sokolská, 1 odbočovací). Teoreticky by to šlo, ale muselo by se tam něco vykoupit a projet buldozerem.
- V křižovatce Muglinovská x Nádražní by vzniklo něco velmi pozoruhodného:

Já vím, už máme parciální trolejbusy, ale ne všechny a ne na všech linkách.
- poněkud se to "bije" s ideou terminálu pro příměstské busy u hlavního nádraží.

Ale myšlenka je to zajímavá, to jo.
Středa, 10. června 2020 - 08:09:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2496
Registrován: 8-2002
Ad Jenki: tak ve směru od Muglinova jde v podstatě jen o l.č.103, ta by mohla jezdit jako dosud. Jen ve směru od centra by jela přes Muglinovskou.

Ale jasně, že to nikdy nebude. Ale lidi od nás si to teď pochvalují (přestup 49/54 na tram linky směr Důl Odra, což se teď ještě násobí tou tramvajovou výlukou).
pm81
Středa, 10. června 2020 - 08:51:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 5-2019
Aktuální přestup je [ok] Nyní si cestující příměstskou/městskou dopravou (pominu výluku) od Hlučína, může vybrat, zda vystoupí před křižovatkou a dojde si na 8 od Hlučínské nebo vystoupí za křižovatkou a přestoupí na T-Bus. Cestující od Poruby, max. na T-BUS. Pokud bysme se bavili i o možnosti přestupu na TRAM, tak by přicházela možnost, že by vybrané spoje 54 končily klasicky v SBN/Muglinovské. 49 bych nechal beze změny, vzhledem k tomu, že končí SBN/Michálkovice. Zpáteční ze směru Vozovna, Trol. bych neřešil, bo přestup SBN.
Ad terminál HN: za předpokladu, že by se rozšířila plocha pro možnost odstavení busů příměstské dopravy, tak by to bylo javascript: smiley('ok')

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)