Diskuse » Autobusy a trolejbusy » MHD ve Zlíně (trolejbusy, autobusy) » Archiv diskuse MHD ve Zlíně (trolejbusy, au... do 06. 4. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse MHD ve Zlíně (trolejbusy, au... do 06. 4. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 18. března 2020 - 21:42:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 10-2012
Berryml: jezdím s autobusem 16 let, Karosy řady 700, 900, kvedlačky, automaty, nafta, plyn, Sory, Iveca různých typů, Solarisy i různý minibusy, mám zkušeností docela hodně. A něco o uplně rozhrkaným autobusu na uplně první službě po dodání vozu, kde polovina věcí nefungovala vím svoje. Nevidím nikde, že bych psal že je Sor nejlepší a taky nevidím žádný srovnání ve Vašem příspěvku, žádné argumenty a fakta, vůbec nic. Solaris z pohledu řidiče je o hodně lepší než Iveco a i než Sor. Ale i ty Solarisy mají své masařky, nemá cenu se tu vůbec hádat, je to uplně zbytečné. Kdyby se naši mechanici nestaraly o naše nové U18CNG tak jak se starají, před jejich úsilím a nervy hluboce smekám, tak stejně smekám před nervy našeho vedení co v jednom kuse řeší reklamace a problémy s díly, tak tu nejezdí ani jeden. A to jsou nové vozy. Podmínky v Brně mají všechny autobusy a trolejbusy složitý a těžký, velmi kopcovitý terén, přeplněné vozy, skákání po kolejích a po panelech mezi kolejemi, to ve Zlíně nemají. Obrovský km nájezd, myslím, že tu se otestují dokonale všechny vozy, Krátký karosy 700/900 bez problémů, kloubový - zlámaný rámy, Citybusy krátky, kloubáky jsme tu neměli, vydržely 10-13 let. Citybusy krátký, asi polovina vyřazená, vydržely 9-13 let ty co jsou už pryč, ty co ještě jezdí mají 9-11 let + 5 plynových co mají 6,5 roku, dlouhý jsou všechny ve šrotě, vydržely 10-11 let a byly to nenáviděné vozy u snad všech. Croswaye line mají teprve půl roku, Croswaye LE12M mají deset let, jeden vyřazen po nehodě, jeden předělán na autoškolu, 7 dočasně odstaveno, ostatní jezdí, jinak je s nimi spokojenost. Sor NBG12 počet 54 kusů, dočasně odstaveny dva. 16 kusů stáří 2 roky, zbytek 5-6 let. Někdo je má rád, někdo je nenávidí. Pak máme nějjaký minibusy a to nestojí za to se o tom ani zmiňovat. Všichni bysme chtěli Mercedesy nebo MANy, ale bohužel o nich můžeme jen snít. Jinak slepený plast na kovové kostře jsou všechny nový vozy. A podle toho co je napsáno výše, mají Brněnské vozy 2x takový km nájezd, proto Vám v tom Zlíně asi drží lépe. Dál to nebudu rozebírat, pač je to tu zbytečné.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Středa, 18. března 2020 - 22:56:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 315
Registrován: 5-2007
M2359: Akorát bacha, časy se změnily. Aktuální nájezd u nových zlínských busů už se taky pohybuje jinde. Některé mají kolem 60 tis. ročně, jsou ale i kusy, co nalítaly přes 100 tis. km/rok.
To samé trolejbusy, loňský nájezd byl u kloubů okolo 90 tis. ročně.
Spíš bych asi mluvil o rozdílu v kvalitě cest... V údržbě zas takový rozdíl mezi Brnem a Zlínem není, co jsem měl možnost slyšet.
Mé stránky: www.dopravadszo.blog.cz

!!!ZSPD rulez!!!
Web s prezentací Zlínského spolku přátel dopravy

Děkuji všem, kteří se na činnosti nemalými zásluhami podílejí.
Čtvrtek, 19. března 2020 - 00:22:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 9-2018
Líbila se mi tady věta ➡️vozy už nejsou tak kvalitní,jako dřív...⬅️

350 měla najetý milion kilometrů za 22let a po 2 GO.
V současnosti mají skoro všechny 25Tr přes 800 000Km. Bez jediné GO a za nějakých 14 roků.

Tady mne něco nehraje 🤔
Čtvrtek, 19. března 2020 - 01:08:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 628
Registrován: 1-2014
Ono taky, když si člověk uvědomí, co vše musí najet vůz na takové 31, která má oběma směry docela drsná stoupání, tak se i divím, že ty Citybusy ještě drží pohromadě bez jediné GO. On první Citybus dojezdil před necelými 3 lety (662)
Čtvrtek, 19. března 2020 - 09:49:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1108
Registrován: 10-2012
Botik: ještě jsem zapoměl napsat asi jednu důležitou věc, ten bus co byl dán jako příklad km nájezdu jezdí noční služby a přes den pouze trhačky, u vás asi šejdery, nebo dělené služby. Vozidla co jezdí celodenky, ranní/odpolední mají ty nájezdy mnohonásobně větší.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Čtvrtek, 19. března 2020 - 11:42:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5875
Registrován: 2-2005
BerryML: Solaris udělal od počátků veklej pokrok, ale z pohledu řidiče se na Iveco pořád nedotáhl.

No...mluv za sebe [proud]
MHD je pro lidi ! ! !
Čtvrtek, 19. března 2020 - 21:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 303
Registrován: 6-2005
Trollino: však taky mluvím. Víš, že nejsem žádnej trpaslík, ale dřít si prdel o asfalt mě fakt neba. A kor v ML ne.

Jinak co se sorek a jejich oprav týče, dělaj to pro nás externě jiné firmy a je k vzteku, že jejich oprava vypadá stylem: zaparkujte to na týden do kopřiv a pak zavolejte, že je hotovo. To Renaulty/Irisbusy/24Tr jsme se naučili dělat sami a jezdí to a nikdo neříká, že po 14-20 letech to nejsou vraky, ale rok a třičtvrtě staré voz jsou na tom stejně.

Každýmu se sedí líp v něčem jiným, ale ať jako šoféf, nebo jako kaštan zkrátka vnímám rozdíly. A pomlouvat Iveco mi přijde dost hloupý...
Pátek, 20. března 2020 - 00:14:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5876
Registrován: 2-2005
Tak já se nechci přít, kor když to nemá výsledek, to bylo jen přátelské pošťouchnutí

Za mě moje původní šoto-nadšení ze Solárek dospělo k současnému ověření praxí, že jsem tehdy měl pravdu [biggrin] A upřímně mě dokáže naštvat, když po dvou směnách v ML s 24Tr dostanu v Plzni...24Tr [proud] Notabene když nás už v kurzu připravovali na to, že si Renaulty žijou vlastním životem a dokud se to hýbá správným směrem, máme všechny chyby ignorovat [rofl]
Navíc je tam minimum prostoru pro řidiče a jsem tam nacpaný v jedné poloze, jak už zde někdo psal. Pravda,v těch mariánskolázeňských si je alespoň kam odložit kafe.

Ale jak říkám, byl to jen přátelský šťouch [happy]
MHD je pro lidi ! ! !
Kliďas
Sobota, 21. března 2020 - 11:58:05  
Neregistrovaný host
V horní části vozovny pod čerpací stanicí Robin Oil kloubový autobus bez ev. čísla a SPZky, že by opravená 824 před cestou do Liberce?
Pondělí, 23. března 2020 - 12:24:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 11-2004
Trollino_15: Ja myslim, ze on je to vsechno osobni nazor, co komu vyhovuje... Solaris ma dobre napravy, ze utlumi hodne nerovnosti. Ale co se tyka funkcnosti dveri, tak to je tragedie... Ja na nich primo nesnasim ten posez ridice kdesi na zemi, umisteni pedalu rozjezdu a brzdy mi take vylozene nevyhovuje. A na Solarisech jsou hodne kratke rozvory naprav, takze ty vozy neprijemne vybocuji previsy a kloubem. Ja radeji 24Tr, sedim vys, pedaly jsou umisteny pro me vyhovujice. Ma vetsi rozvory naprav, takze tak nevybocuji. To ze jsou to kostitrasy mi zase az tak moc nevadi. A Sorky to je zase neco jineho, tem jsem moc na chut neprisel...
Trolejbusy jsou budoucnost všech národů.
Zlínský trolejbus náš vzor.

THE BEST CAR IS SKODA 100 AND MY TRABANT 601 S.
Pondělí, 23. března 2020 - 15:41:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5878
Registrován: 2-2005
Ja myslim, ze on je to vsechno osobni nazor, co komu vyhovuje

Tak určitě, proto jsem ten příspěvek uvedl tím, že se nechci přít, kor když to nemá výsledek [wink]
MHD je pro lidi ! ! !
Pondělí, 23. března 2020 - 20:46:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1110
Registrován: 10-2012
Sanos312: ten průjezd obloukem, pokud tím myslíš, aby dobře třetí náprava kopírovala druhou a lépe se projíždělo oblouky, tak to je dáno vzdáleností druhé nápravy k čepu kloubu, čím menší tato vzdálenost je, přesněji čím blíže je střední náprava u kloubu, tím hůře se projíždí obloukem přesněji, tím víc si to třetí náprava zkracuje a tím víc si musíš nadjet. Je to dáno tím, že větší vzdálenost čepu od nápravy ti ten vlek vynese blíže ke středu vozovky a proto třeba u kloubové Karosy nebo u kloubového Soru vůbec nemusíš kontrolovat vlek když jedeš obloukem, protože víš,. že zůstane na silnici. U Toho Solarisu a Iveca si to nelajznu a musím to hlídat, protože to opisuje kružnici až o metr menší Solaris snad ještě menší. Další věc je, čím delší je vlek tím se ti hůře manévruje a tím hůře projíždíš oblouky = potřebuješ víc místa, protože ikdyž si nadjedeš, stále je vlek moc dlouhý, to je problém u vozů, kde máš kloub skoro uprostřed autobusu, třeba právě ten Solaris nebo i třeba MAN. Tak to je.
Pokud se bere převís vozu na čele a na zadku, pokud jedeš z roviny na kopec, třeba lom jako v Brně u Ústředního hřbitova nebo z kruháče směr Humenná v Bohunicích, kde je ten lom velký, tak čím delší převis vzadu tím hůř a hlavně čím blíž zadní náprava k čepu kloubu tím větší problém, na těchto míste v Brně najdeš odřenou silnic od zadků autobusů, v tomto případě od Solarisů a od Karos, tam je kolo uprostřed vleku a pokud jsi vyloženě nejel krokem, chytls zadkem o zem. Viděl jsem to jak u Karos tak u Solarisů, u Iveca nikdy, ale to je zas tím, že tento vůz v těchto místech neni schopen vyvinout takovou rychlost aby se to byť jen trochu zhouplo a škrklo o zem.

U toho Solarisu je fakt blbé, že sedíš moc nízko, ten rozhled je tam horší, než u toho Iveca, kde jsi skutečně vysoko, naopak pedály třeba mě vyhovují více u Solarisu, u Iveca třeba brzda je tak vysoko, že je z toho křeč v noze, dokonce si tam chlapi dávali dřevěný sokl, aby měly nohu výše. Skutečně každému pasuje něco jiného. Solaris je zas šíleně nízkej, první věc co dělám, než s tím vyjedu, tak zvedám výšku vozu, jinak chytnu o všechny obrubníky zastávek a že je máme po Brně pěkně sedřený a červený.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
672
Úterý, 24. března 2020 - 07:14:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 772
Registrován: 11-2007
M2359: Zase když je větší vzdálenost čepu od střední nápravy, tak si člověk musí hlídat opačnou stranu, aby nechytl někoho v sousedním pruhu/zaparkované auto – a to se ve Zlíně komusi podařilo i s Ivecem. Navíc při výjezdu ze zastávky má pravé zadní kolo tendenci najíždět na obrubník, což není zrovna ideální pro pneumatiky. Takže každé technické řešení má něco a vyhovět všem požadavkům nelze.
Ale jak jsem psal výše, z pohledu řidiče znám jenom Iveco, takže to nedokážu až tak porovnat.
trajflyzlin.blog.cz – rozsáhlá fotogalerie zlínské MHD
Přehledy zlínských trolejbusů
Úterý, 24. března 2020 - 11:18:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1111
Registrován: 10-2012
672: to je pravda, vše má plusy i mínusy. Ale když jezdíš často zmákneš vše, zvykneš si. Třeba Sorka má hodně dlouhý převis vzadu a něktěří nováčci s tím moc nepočítali a když vyjížděli z výstupní a zároveň odstavné zastávky na Staré Osadě v Brně, tak je tam sloup. Když stáli za kloubákem a vyjížděli tak, že ho předjížděli, tak docela velké procento řidičů sebralo zadkem ten sloup, ono to totiž vyšlo se všema typama vozů, jen ne se Sorkou. Tam je třeba ten manévr udělat jinak.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
-OndraS
Úterý, 24. března 2020 - 16:10:05  
Neregistrovaný host
Na projíždění oblouků a krásné kopírovaní zadního článku vymysleli řešení v roce 1993 a jmenovalo se 22Tr [happy]
Úterý, 24. března 2020 - 16:47:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1112
Registrován: 10-2012
OndraS : ano to věřím, to je to o čem jsem psal, střední náprava je poměrně daleko od čepu kloubu a zároveň vlek neni moc dlouhý, proto to tak funguje.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Úterý, 24. března 2020 - 18:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1113
Registrován: 10-2012
Takový malý dotaz pro místní, dají se někde sehnat fotografie starých trolejbusů Vetra a FWB/BBC z dob minulých? Na netu toho moc neni, spíš nic :-(
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
414
Úterý, 24. března 2020 - 22:26:32  
Neregistrovaný host
Jezdí ted 414 jsem jí dlouho neviděl? [happy] Zatím díky
Kliďas
Pátek, 27. března 2020 - 12:50:00  
Neregistrovaný host
414: Dnes 414 vyjížděla na baterie ze Zlíneru, že by drobnější oprava?
Spíš nevím co bude s 911. Stále ještě nevyjela.
Pátek, 27. března 2020 - 21:19:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 7-2019
A dlouho nevyjede😀
Na 414 probíhají ještě zácviky.
Je mi to jedno
Sobota, 28. března 2020 - 15:51:33  
Neregistrovaný host
670: Zajímavé, že dnes jezdí na 3/2...
414
Sobota, 28. března 2020 - 21:44:19  
Neregistrovaný host
Dnes na zastávce Padělky IX.
Neděle, 29. března 2020 - 11:54:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5879
Registrován: 2-2005
Setkání 206 s 658 [fotic]


Vzhledem k omezení jízdních řádů z důvodu epidemie a brzkému dodání nových trolejbusů je vysoce pravděpodobné, že 52 (plánovaná DSZO 206) definitivně dojezdila.
Naproti tomu 658 je hodnocena jako spolehlivý bus, kterého se vyřazování nijak nedotkne.
MHD je pro lidi ! ! !
Neděle, 29. března 2020 - 20:59:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 307
Registrován: 6-2005
Trollino: Je to dobrý kůň. Ovšem má už pár much v elektrice a počítá se s ním zatím na příští zimu. Ovšem ke spolehlivosti ex. KV citelisů je možné, že půjde do důchodu o něco později.

52 (206) to má spočítané. Čekají ji max. 2 fotojízdy a konec...
Pondělí, 30. března 2020 - 10:36:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2014
Registrován: 9-2007
Jak mám rozumět tomu "počítám se s ním zatím na příští zimu", rozuměl bych tomu, kdyby se provozoval nějaký skibus či něco, ale u vás ovlivňovala v zimě výpravu max. námraza....takže jedině tak si to umím vysvětlit...ponechá se navýšená autobusová záloha první zimu, jak se ukáže provoz baterek ve dnech námrazy...?
Pondělí, 30. března 2020 - 11:16:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 9-2017
Aktuálně z Instagramu od uživatele "ja_jsem_sotous_honza_roll" z Plzně.
E'city nám nějak cestuje... Otázka je, zdá se vrátí [rofl]
Brm Brm Brm...tu tů...
Pondělí, 30. března 2020 - 11:26:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5880
Registrován: 2-2005
666: Tak budou časem nejspíše nějaké změny v JŘ, navýší se provozní stav trolejbusů na 11 vozidel (dnes 7), tedy při výpadku trolejbusu nebude muset vyjet autobus, ale vyjede záložní trolejbus. A vyřazovat autobusy se nebude podle stáří, ale podle stavu (naštěstí)...a ex.658 je i přes své stáří a současné působiště poměrně slušný autobus, na rozdíl od v podstatě jakýchkoli Citelisů.

Provoz baterek ve dnech námrazy se ukáže, to v tom samozřejmě taky hraje roli. Na to jsem já osobně hodně zvědavý i při současném rozsahu provozu.
MHD je pro lidi ! ! !
Kliďas
Úterý, 31. března 2020 - 13:45:41  
Neregistrovaný host
Ve Zlíně je taky 659 lepší než busy, které došly po ní.
Úterý, 31. března 2020 - 14:14:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 688
Registrován: 11-2004
Kliďas: Ja bych mozna s tou 659 napsal, ze je lepsi jak nektere autobusy, ktere dosly po ni. 659 jsem jako ridic povazoval za hodne slusny srotak. A v zime to bylo uplne dilo, nastartovat, a pak aby to taky jelo. 659 byla snad jediny z euro 2 Citybusu, ktery dokazal chcipnout pri rozjezdu. Take je to pekne rozhrkane, rozklepane, proste 659 radsi ne.
Trolejbusy jsou budoucnost všech národů.
Zlínský trolejbus náš vzor.

THE BEST CAR IS SKODA 100 AND MY TRABANT 601 S.
Úterý, 31. března 2020 - 21:42:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 629
Registrován: 1-2014
Trošku otázka z řad fantazie, ale je nějaká šance, že se z nějakého Citybusu stane historický vůz?
Středa, 01. dubna 2020 - 12:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 9-2018
Sanos312: Já jsem zase slyšel od ověřených zdrojů přesný opak. Startuje na dotek, řízení úplně super. Tak ono je to to co se zde řešilo nedávno, každý to má jinak. Co se týče rozhrkání... už na to má nárok, po 20ti letech provozu.

Jiří: Bylo by to strašně fajn, ale myslím že ještě není jistá ani ta 170 a očekávám že i za tu 170 se bude dost bojovat...

Na druhou stranu, na to jak je náš podnik "malý", tak toho máme dost 😅. Spíš bych to asi radši směřoval na nějakou 24Tr, protože DSZO je největší provozovatel 24Tr Citybus a druhý největší provozovatel celkově 24Tr. To by bylo spíš zajímavější do budoucna, než nechat autobus. O autobus se může postarat zase někdo jiný/jiný DP.
Středa, 01. dubna 2020 - 12:46:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6084
Registrován: 6-2005
Matyáš: ano, to je rozumná úvaha. City bus je v Praze, bude v Brně? ale 24Tr Citybus je trochu omezena v rámci ČR. Ale víš jak dopadl typický zlínský trolejbus...
Makrelu neumeješ.
Kuba_j
Středa, 01. dubna 2020 - 13:27:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4611
Registrován: 8-2005
9_tr: Citybus už v Brně (TMB) historický dávno je a naštěstí je to Irisbus (EURO 3) [happy] kterých se předpokládám zachová méně než Renaultů (EURO 2), které jsou historické i v Plzni, Ostravě a HK + některé už jsou zachované i u jednotlivců.

Co se týče Zlína nebyl by zajímavější jako historický vůz ten prototyp 25Tr Citybus? 24Tr Citybus by samozřejmě taky byla fajn, ale obojí je předpokládám nereálné a kloubák zatím žádný historický ve Zlíně není.
Středa, 01. dubna 2020 - 21:42:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 1-2014
25Tr Cytibus tipuju spíše na TMB v Brně. Tady by zůstala když už tak buď ta 24Tr, nebo 25Tr Citelis ale z dodávky 402-406, případně 407 jako první z novější řady TrBT.
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 11:26:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 689
Registrován: 11-2004
Co se tyka historickych vozidel u DSZO je to celkem jednoducha vec, dopravni podnik neni muzeum, protoze tak se k tomu stavi vedeni. Krasny priklad jsou vozy Škoda Sanos 329 a Karosa B731 655, ktere byly po zavadach odstaveny a v podstate ponechany osudu chatrani. Sanos, ktery byl v roce 2003 jeste ve stavu opravitelne za jiste vetsi sumy, byl odsouzen k ubytovani slepic... Karosa byla po propadnuti prednich schodu odstavena a v podstate ponechana chatrani nejakych 11 roku. 170 je ze spodu tak prosolena od udrzby vrchniho vedeni, ze cekam kdy se tise rozpadne, tentokrat uz pod halou vozovny...

Dalsi epizoda jsou "historicka" vozidla, Skoda 706 RTO + B40, Skoda 9Tr + Jelcz PO1E. Jsou to pekne opravene vozy, akorat ten stav neodpovidajici provozu... 9Tr a 706RTO neberu ani z hlediska za historicka vozidla, protoze jsou snad vsude, kde si clovek vzpomene. SM11 je preci vzacnejsi kousek a je celkem krasna kopie brnenske SM11, snad asi nejpovedenejsi kousek oproti tem zbyvajicim hruzam vyjma 170.
Trolejbusy jsou budoucnost všech národů.
Zlínský trolejbus náš vzor.

THE BEST CAR IS SKODA 100 AND MY TRABANT 601 S.
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 11:42:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 9-2018
No vždyť dopravní podniky nejsou muzeum, to je pravda. Silně pochybuji o tom, že 170 je tak "prožraná", jak zde uvádíš.

Dle mého názoru, máme nejkrásnější veterány široko daleko. Ve Zlíně máme hold mechaniky co mají šikovné prstíky. A ne jen mechaniky.

Na to jak jsme "malý" dopravní podnik, toho už teď máme opravdu moc. RTO + vlek, 9Tr + vlek, ŠM 11 a možná ta 170. To máme 6 veteránů. Kdyby tady byl ještě Sanos, Karosa 732, tak by to bylo 8 kusů. Žádný další vůz už by zde určitě nebyl povolen.

A vlastně, Karosa je taky v každém druhém koutě...tak proč nedat příležitost něčemu novějšímu? Třeba již zmiňovaná 401 nebo nějaká 24Tr Citybus...nebo nějaký Citybus 12M...
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 13:52:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 8-2019
Jestli si někdo myslí, že 9TrHT ev.č. 1 odpovídá historickému stavu, tak je hodně mimo...
Malý výčet: špatně budíky, logo DSZO, evidenční číslo 1, tuším špatný potah sedaček a takto by se dalo pokračovat...
V době kdy se dělal devítka pro Zlín, tak se z toho mohl udělat jeden z nejluxusnějších historiků v ČR, ale vedení podniku to absolutně zazdilo.
Zlin__24tr
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 14:44:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3444
Registrován: 3-2005
Matyáš_Škrabana:
"to jak jsme "malý" dopravní podnik, toho už teď máme opravdu moc. RTO + vlek, 9Tr + vlek, ŠM 11 a možná ta 170. To máme 6 veteránů. Kdyby tady byl ještě Sanos, Karosa 732, tak by to bylo 8 kusů. Žádný další vůz už by zde určitě nebyl povolen."
No, je pravda, že to poněkud nabobtnalo, ale:
- 9Tr je tady, neb půl roku po skorošrotu a prodeji Sanosu, si někdo vzpomněl, jak by bylo fajn na PR mít historické vozidlo (protože výročí). Tak rychle toho na trhu moc nebylo (levně a pojízdně), vlastně 9Tr a Sanos, tak se koupila rozpadlá 9Tr, která se dala postupně "do kupy".
- RTO mají všude, proč ho nemáme i my, ha už máme. Tam to byl nejspíš jen kalkul, na PR nadruhou (pronájem na svatby, zájezdy apod.), proto i běžné RZ
- Vleky, tak nějak k tomu historicky patří, napřed B40, pak Jelzc k 9Tr (proč ne :-)).
- a ŠM, to si asi někdo splnil sen, nebo nevím ijnak jaká pohnutka (možná že nikde moc není, tak ať máme taky něco víc?), ale pro mě je to vůz, jež "vyšoupnul" 655 z místa na slunci (=zachránění).
- 655 čekala tak dlouho, až prorezla skrz a bohužel shodou okolností, ve stejnou dobu, kdy se uvažovalo vážně o její opravě, p.Korec započal svou představu o ideálně nedotování DP (to se pak těžko obhajuje hromada vysokopodlažní rzi a její oprava).
- a 170, utekla "hrobníkovi z lopaty", pod rouškou servisního vozidla (a taky je aktuálně pojízdná s minimem nákladů). Já budu rád, že když přežije těch 5-10let někde v hale a "uzraje".
Protože, řekněme si na rovinu, jinak nemáme žádné historické vozidla, jen krásně zrekonstruované cizí vozy (ale to je na druhou stranu kaštanům celkem fuk[lame])

Kdyby tady místo výčtu všech historických vozidel, byl SANOS, možná RTO (na ty svatby), a v hale schovaná 24Tr, tak jsou všichni spokojeni (šotouši) a stálo by to ve výsledku méně peněz a byly by to dva ZLÍNSKÉ vozy 329 + 24Tr (?) a jeden na zájezdy (a komerční parádu).

Sanos312:
"ze cekam kdy se tise rozpadne, tentokrat uz pod halou vozovny..."
Ale musíš uznat, že jsou tu pokroky. 329 se prodala (vnutila) bez mrknutí oka, 655 se "schovala" na větru a dešti 11 let a pokud se 170 rozpadne pod střechou, tak příští zlínské historické vozidlo, to (snad) už zvládne[proud].


A nové historické vozidlo (?). Za mě jednoznačně 24Tr. Ve své době pro Zlín převratná novinka. A vůz s DA, NP, jako záloha se dá také "okecat". Ale plánovat ještě 401, nějaký CB.... To je čistá utopie.
Za mě by se mělo přemýšlet i pragmaticky. Za jedno období (cca 15-20let?), maximálně jeden původní vůz, buď totálně typický (RTO), nebo vzácný (a ideálně typický) - to byla 329. Viz výše.

PS: Pardon[kecal]

(Příspěvek byl editován uživatelem Zlin__24Tr.)
trajfly.wz.cz - novinky z provozu MHD ve Zlíně a Otrokovicích, rozsáhlá fotogalerie... (aktuálně web v hibernaci)
Následuj svůj instinkt - Rába :-)
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 19:53:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6088
Registrován: 6-2005
Tak pozor, ty černé sedačky měla už z Mariánek. Dobře si pamatuji jízdy po Jihlavě v 99. A to určitě nikdo neměl důvod měnit.


Otázka je, co si může DP obhájit za historická vozidla. Jedno, dvě, pět, deset? Vždyť jen kdyby se zachoval základ, tak to je dnes 6 typů trolejbusů a dalších min. 5 autobusů + 3 vleky. Slušný vozový park, větší, než mají ML.
Zlín měl mít Sanos. Byl jediný v ČR a byl i jejich největší provozovatel. K němu co, RTO? ŠM? Každá generace si pamatuje něco jiného. Jako mně nic neříká vše po RTO, ale nejbližší jsou mně Š11, řada 700, Ikarusy 280 a 14Tr, protože jsem to ZAŽIL V DĚTSTVÍ, tak pro dnešní šotouše to bude zase spíše 14Tr a 24Tr. Stejně jako mně nic neříká 21Tr, protože to byl přece nový trolejbus, tak kolegovi to říká hodně, protože tím on zase jezdil jako dítě. A tak to bude pořád.

Dnes třeba v USA se mnohé veterány prodávají za směšné ceny, jelikož už nejsou pamětníci, kteří by byli ochotni za ně zaplatit, tak dnes si to kupuje mládež na tuning. To samé může být časem RTO. Dnes jsou to uložené těžké peníze, ale za 20 let nikdo nebude ochoten za to zaplatit víc, než 100 000, protože prostě pamětníci výmřou.
Makrelu neumeješ.
nereg.pozorovatel
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 22:10:31  
Neregistrovaný host
Není to čistě teoreticky právě naopak, že s časem roste hodnota vozu a ne naopak??? Asi spíše jo... Určitě jsem neslyšel a jistě tomu tak není, že třeba staré automobilové veterány se prodávají za stovečku, protože je nikdo nepamatuje.... A to se týká i autobusů. Jistě nějaký eNĎák by se neprodával pod cenou...
To, že se vedení DSZO tváří jako vyloženě "šoto-příznivě" je sice hezké, ale ty kroky jsou přesně naopak. Na to, jaká je to trolejbusová "velmoc", kde se zde prováděly poměrně slušné opravy, modernizace, tak ten vztah k historii není špatný, ale je vyloženě příšerný a tristní. Ano, Sanos je příkladem. Pohádky, že co chce město... To je sice možné, ale co třeba ty vozy vzít, odstavit je a počkat, až někdo přijde k rozumu? To, že se nedochovala jediná 15Tr je, samozřejmě, kromě Sanosu, trapná vizitka vedení DSZO. Mohla stát, byť by to v nejhorším bylo na dešti. Ono se to nerozpadne za týden, měsíc a v podstatě ani jeden, dva roky.
Nechci nikomu brát iluze o zachování 24Tr (či 25Tr), ale stačí si promluvit s rozumnou dílnou, která obvykle zkonstatuje (a bohužel má pravdu), že po 14/15/21Tr už nebudou žádné historické vozy. A důvod? Už v dnešní době je problém s diagnostikou, protože na 24/25Tr jsou SW pod určitým operačním systémem, který je na ústupu. A za 20 let? Nebude možné připojit žádný notebook a diagnostiku a určitě nikdo nebude kvůli nějakým dvěma historickým vozům nic vyvíjet. Třeba se zjeví nadšenec a srdcař, ale i to je důvod, proč jeden nejmenovaný dopravce tvrdí, že 24/25Tr už jsou "po smrti". Možná jako statický exponát. Takže, kdyby se bylo bývalo zachovalo 15kové eMko, bylo by to jediné rozumné. Protože z toho celého výčtu co se "dochovalo" se kromě autobusů B741 a nyní už i B941, jeví další adept na praktické vymizení z historických vozů a to M-kové provedení 15Tr. Nepočítám případné přestavby původních 15Tr (jako například 3501 u TMB). Jediné nadějné originální 15TrM je Budějovická 57. Ale to je asi tak jediná možnost. Takže DSZO a jeho vztah k jakékoliv historii je nula bodů [ko].
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 22:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6089
Registrován: 6-2005
Pozorovatel : neříkám, že se prodává teď pod cenou, ale může přijít doba, třeba za 20 let, kdy opadne zájem o veteranismus, jako je vidět na USA. Historická cena je prakticky jen soubor nákladů na renovaci a co je ochoten případný zájemce dát. A když z velké části odpadnou ti, co dají velkou sumu, tak holt klesne i cena.

Jednu original 15TrM máme v Jihlavě, no vlastně 2. Stojí, ale jsou provozní.
57 bude už MM[satan]
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 02. dubna 2020 - 22:58:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 690
Registrován: 11-2004
9_tr: V Jihlave, kde v zivote nejezdily 15Tr(M), jsou 2 vozy, predpokladam 350 a 474? Je-li to pravda, potom je to tristni...

24Tr a vyse urcite maji sanci byt historickymi vozy. Holt neni to stroj jako predchozi typy, ale spise pocitac. Myslim si, ze pri slusne zasobe poruchovych dilu, ktere se nedaji tak jednoduse opravit, nebo vyrobit, maji sanci i tyto vozy. Ale to je uz veci pristupu lidi, kterych by se tykala udrzba a provozuschopnost techto typu.
Trolejbusy jsou budoucnost všech národů.
Zlínský trolejbus náš vzor.

THE BEST CAR IS SKODA 100 AND MY TRABANT 601 S.
museumx
Pátek, 03. dubna 2020 - 01:53:12  
Neregistrovaný host
Proč brečíte? Například Olomouc nemá historického nic (kromě tramvají).
Pátek, 03. dubna 2020 - 06:07:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6090
Registrován: 6-2005
A zmíněná Jihlava nemá vůbec nic, Mariánské Lázně taky...

U těch novějších to může být zdrženo i za cenu změn ve výzbroji, pořád to je jen 3f měnič.
Makrelu neumeješ.
Sedmikilo
Pátek, 03. dubna 2020 - 18:29:11  
Neregistrovaný host
Já v podstatě musím souhlasit s Zlin__24tr a Nereg. pozorovatel, že Sanos je ukázkový případ nekoncepčnosti historie v DSZO. Kde jinde, než ve Zlíně by měl být jako historické vozidlo?
Ano RTO je všude habakuk, i tu ŠM bych přežil, jen kdyby, jak bylo řečeno výše, nevytlačila z místa na slunci 655tku. A to je podle mě další nekoncepční krok - tak dlouho tam čekala a rezla až se nedočkala. Osobně si myslím, že tohle by byl bus pro Zlín a vozidlo s ním spjaté, které lidem řekne mnohem víc než to, co se dotáhlo honem, honem odněkud.
Tak budeme doufat, že třeba aspoň ta 170 vyjde... snad.
A podle mě pánové Korec a Adámek jsou naprosto neschopní "politici" vždyť co se ve Zlíně pod jejich vedením udělalo? ...chodníky, to je poněkud málo za tu dobu. Takže kecat do toho, co stojí na dvoře a čeká by měli minimálně.
Pátek, 03. dubna 2020 - 19:59:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 9-2018
To je furt Sanos, Sanos, Sanos...jak kdyby jiná modla nebyla. Hold, to se Sanosem se prostě bohužel stalo. Nikdo to už nevrátí a myslím si že je až ubohé to neustále připomínat.

Teď před sebou máme úžasného veterána, který má už teď neuvěřitelnou hodnotu. 170 s nápravou Škoda, je to 14TrM... takže o to větší unikát. Až v Brně vyřadí poslední 14Tr, tak 170 bude nenahraditelný veterán široko daleko. Ani ta 14TrM v Opavě není totéž co naše 170...3260 v Brně taky nebude to též co naše 170. Takže v podstatě je ve Zlíně úžasný krok ponechání 170. Ano, mohla zůstat 15TrM, ale zase 14Tr je víc skladná, vytočí se všude a bude to o těch "6" metrů levnější.

Za mně, 170 ideální volba ze všech směrů.

Pro vás všechny, co se zde rozčilujete... pamatujte, i to RTO je lepší jak drátem do oka ;-)
Zlin__24tr
Pátek, 03. dubna 2020 - 20:47:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3445
Registrován: 3-2005
Matyáš_Škrabana:
"To je furt Sanos, Sanos, Sanos...jak kdyby jiná modla nebyla. Hold, to se Sanosem se prostě bohužel stalo. Nikdo to už nevrátí a myslím si že je až ubohé to neustále připomínat."
Ne, nebyla jiná modla, ke Zlínu Sanos prostě patří (patřil), jako jiné "reginální značky" (Barum rally, T.Baťa), s tím se smiř :-). Naopak, je to stále potřeba připomínat - úplně stejně dopadla teď pár měsíců nazpět 655. A pokud nebudeme vytahovat kostlivce, a připomínat, tak dopadne 170 úplně stejně.
U Sanosu je o to smutnější, že byla i nějaký čas vůle toto napravit, ale bohužel nikdo to nevyužil. A nevrátí? Never say never. Když se chce, všechno jde...
Sedmikilo:
"Takže kecat do toho, co stojí na dvoře a čeká by měli minimálně."
Jako zřizovatel může a musí. A z pohledu čísel je DP "napěchován" historickými vozidly, vesměs bez praktického užitku (je to tak).

EDIT:
Matyáš_Škrabana:
"To je furt Sanos, Sanos, Sanos...jak kdyby jiná modla nebyla."
Ne, není. A ano, přiznávám, samozřejmě je mi Sanos blízký i generačně, neb je to mé dětství.[proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Zlin__24Tr.)
trajfly.wz.cz - novinky z provozu MHD ve Zlíně a Otrokovicích, rozsáhlá fotogalerie... (aktuálně web v hibernaci)
Následuj svůj instinkt - Rába :-)
-OndraS
Pátek, 03. dubna 2020 - 21:00:49  
Neregistrovaný host
Až v Brně vyřadí poslední 14Tr

Zatím je předčasné se dívat do roku 2075 [proud]
nereg.pozorovatel
Pátek, 03. dubna 2020 - 21:05:13  
Neregistrovaný host
9Tr: No, argumentovat, že stát s názvem USA a jeho pokles veteránství je trochu mimo, ne? Co bude za 20 let...? A Ty to snad alespoň náznakem v našich krajích a u našich sousedů pozoruješ? Já spíš přesně naopak, že ceny byť za vraky před reko stále a stále rostou.
Ano, nejen dvě 15TrM, nejen devítka jsou zachovány. A zeptám se - Ty věříš, že se někdy podaří ty vozy nějak dlouhodobě udržet provozní a jezdit s nimi.....? Devítku máte kolik, 20+ let...? Budu vám držet palce, ale čistě pragmaticky....
V nekoncepčním hromadění vozů, zejména trolejbusů, je to horší, jak u autobusů. Dopravce sice musí pustit na svoji dráhu, ale na rozdíl od autobusů je to pětkrát dražší a obtížnější.
Osobně jsem se zatím setkal a držím všechny palce - Škoda Bus klubu, či jaký je jejich oficiální název. Omlouvám se za případné zkomolení. Mají pár vozů a všechny se "hýbou", starají se o ně vzorně. I o trolejbusy. Ono se není čemu divit. Jeden, dva vozy se udržet dají, ale … Není horší věc, než s vozy stát. Právě teď to u jednoho historičáku řešíme. "Nejlepší" je pak přijít, po letech vlhnutí si myslet, že to zapnu. To je vymalováno a po starostech [proud]. [blesk][blesk][bomba]
Výhodou dnešní doby je, že si každý může dělat a kupovat co chce, ale k čemu je to vlastně dobré? Jsem velký pesimista v této oblasti. Kdyby raději každý, než by si kupoval svoje vozidlo pro ten pocit (kterému asi tak nějak i jsem schopen porozumět) přiložil ruku k dílu u ostatních vozů (třeba těmi prostředky), těch historičáků by mohlo být dvojnásobek. Opakuji se, už jsem to psal x-krát, ale mohl bych vyjmenovat vozy, které tu pomoc potřebují, potřebovat budou a zbytečné vyhazování peněz (mnohdy za zbytečné krámy, co pro ČR nemají hodnotu) z okna nemá moc význam. Budu doufat, že se pletu, že budu muset uznat, bylo to jinak, je to dobře. Ale zatím jsem kromě výše zmíněného ŠBK moc nesetkal. Něco jiného je třeba objevený vrak 3Tr. Ale hromadit něco relativně "běžného" a dochovaného v druhém, třetím, osmém paré od jednoho dopravce...
Ale zpátky ke Zlínu. Pokud se opravdu podaří dochovat 170, bude to určitě fajn. Z nápravy Škoda bych až tak moc nejásal (jásal bych proto, že jich moc dochovaných nebude), nicméně vzhledem ke "spolehlivosti" a budoucímu nedostatku náhradních dílů to bude problém. Ale, snad jsou na skladě v dostatku. Ne nadarmo byly snahy o změnu nápravy za chodu. To zase ovšem s DÚČR....

Opava žádnou historickou 14TrM nemá. Vůz 82 je tč. pouze čistě technologické vozidlo. Prozatím jediným potenciálním historickým vozidlem je ev. č. 58.
Sobota, 04. dubna 2020 - 10:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5884
Registrován: 2-2005
Tak Sanos byl pro Zlín legendární a typický, ten prostě měl zůstat a nad tím se nediskutuje [happy]

Nicméně v obecné rovině moc nechápu, proč jsou historické vozy vůbec takové téma.
Je samozřejmě skvělé, když se nějaký veterán zachová, ale podnik by měl mít taky jasný záměr, jak jej provozovat. Jinak je to jen žrout peněz, které podniky jako je Jihlava či Opava (a další) nemají. To si myslím, že je lepší, když si takové podniky sem tam něco pronajmou, čímž samy přispějí na provoz jiných, již opravených vozidel, které taky musí z něčeho žít.
Takže mi trochu uniká význam toho, proč mít v každé vesnici 9Tr či 14Tr, které vyjedou možná 2x do roka, když si na ně vzpomene nějaký šotouš. Přičemž unikátnost nápravy je spíš argument proti zachování

Stejně tak úplně nechápu, proč máme v Plzi 9/14/14/15/21Tr + RTO/ŠM/B731/B932/CB/21Ab/SU15 + čtyři tramvaje (bez vozidel ŠBK)...ale je to super základ na podnikové muzeum. Ale zase, takové muzeum nemůže být všude. Pokud nemá podnik prostředky nebo ochotu, tak můžeme být rádi za sem tam nějaké retro-vozidlo. Abych to vrátil do Zlína: Kdyby se od podlahy opravil Sanos, bez všeho ostatního by se podle mého názoru podnik obešel.

Co se ŠBK týká, má obrovské štěstí na lidi a to nejen v samotném klubu, ale i kolem něj.
MHD je pro lidi ! ! !
nereg.pozorovatel
Sobota, 04. dubna 2020 - 11:18:35  
Neregistrovaný host
T_15: souhlasím s tím, že každá vesnice nemusí mít muzeum. To je jistě pravda. Nicméně, jeden zástupce historických vozů (bez ohledu na to, jestli to je 9Tr nebo 14 Tr) určitě není na škodu a určitě to není žrout peněz. Když se to vozidlo opraví (ano, já vím, něco to stojí) tak to vydrží bez problémů 20 let bez udržovací údržby a to zase takový problém není. Navíc, nikdo neříká, že se musí vozidlo okamžitě podrobit generální opravě za miliony. Stačí ho udržovat ve stavu, kdy dojezdil (znamená to vybrat ne prohnilý vůz) a může občas jezdit dál a časem se zgenerálkuje. Dnes se na to hrozně nerado slyší, ale je také nějaká společenská odpovědnost. Významnost historie je nepochybná. Ano, teoreticky s těmi pronájmy by se dalo souhlasit, jenomže to má trochu malý háček. Co v době, kdy by byly exponované časy? Podniky jistě pronajmou a mnohdy i třeba jen půjčí vůz, o tom není žádná, ale v době, kdy ho nepotřebují. Takže, pokud bych logicky uvažoval, trolejbus chtěl zejména na dětský den, Mikuláše a jiné akce, tak může dojít k průniku. Takže Jeden historičák, byť bude pravidelně jezdit třeba 5x do roka (plus komerční pronájem) není až takový zásadní problém. Mluvím o malých městech, alá Jihlava, Opava. Tam by to právě jedno vozidlo mohlo být. Škoda, že u Opavy nám tenkrát nevyšla 9Tr. Nakročeno bylo celkem slušně [sad]. No tak snad se podaří dotáhnout 58. Vedení tamního DP je nyní hodně fajn a nakloněno. Zlín spadá do kategorie větší podnik, počty vozů v historii i vypravenost tomu napovídá, takže nepřítomnost více vozů s takovým zázemím svědčí právě o naprosté neschopnosti a ignoranci místního vedení. Opakuji, zrovna podnik, který prováděl modernizace a generální opravy... Na rozdíl, od spousty dalších podniků, si to "mohl opravit na koleně" bez těch nekřesťanských cen, které účtoval ostatním. Nechci jim sahat do svědomí, ale že by na dílně postupně nemohli opravovat (tím pádem bez mzdových nákladů navíc), ať mi neříkají. Nejednou jsem na dílně různých DP byl a ty rezervičky tam jistě jsou. Nebudu rozpitvávat, všichni víme.
Sobota, 04. dubna 2020 - 13:37:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5885
Registrován: 2-2005
Já nechci rozpoutávat nějakou obsáhlou diskuzi, protože si myslím, že na každém pohledu něco pravdy je.

U exponovaných časů se holt musí podniky domluvit, případně si zvážit, jestli jim stojí za to kvůli pár termínům vlastnit vlastní vůz.
Samozřejmě jeden historičák (já jsem to nazval retro-vozem) jistě význam má, ale to si musí podnik právě spočítat a mít nějakou vizi, co s tím vozem dělat. A třeba ve Zlíně 9Tr jezdí jednou do roka na DOD a pak na těch mimořádných letních jízdách, o kterých je ale lepší veřejně nic nepsat. Na žádné veřejné akce se ten vůz nepoužívá, stejně jako další vozy (i když RTO se nejspíš občas projede na nějakou svatbu apod.)
A stejně tak by to dopadlo i jinde, komerční pronájem v takové Opavě si vůbec neumím představit (obří fixní náklady, které musí objednavatel zaplatit, v poměru k nabízené službě /přeprava z bodu A do B v délce max. 15 minut/). Určitě by se nějaké velké akce našly, ale na to tam právě musí být někdo, kdo se ten vůz bude snažit prodat. Na párty-trolejbus stačí něco, co nemá historickou hodnotu.
Zlín má, bohužel nevyužitý, potenciál i na tu komerci. Jak do vzdáleností, tak do množství potenciálních zákazníků, tak do množství cílů. A pronájem historických vozidel je schovaný na webu až na konci stránky zájezdová doprava.

Samozřejmě, každý historický vůz je chválihodný počin a můj text nesmí být brán, jako kritika zachování vozidel. Spíš bych byl rád, kdyby se naopak začaly více využívat, aby měly smysl.
MHD je pro lidi ! ! !
Sobota, 04. dubna 2020 - 16:41:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6092
Registrován: 6-2005
Pozorovatel: zatím ne, ale je to zatím. Je to právě ukázka, co se může stát během pár generací. Kdy z veteránů začnou dělat pojízdný cirkus.
15Tr jsou provozní a u 9Tr je zprovoznění blíže, než si myslíš.

No, nápravy Škoda měly problém s polosami, tzn.buď nechat dostatečný počet, což vzhledem k četnosti provozu nějaký čas vydrží, nebo polosu lze vyrobit, snadno. Jen to něco stojí. Ano, 494 u DPP s tím měla problém. Měla ji atypickou a díly na ní nebyly, protože se tehdy nenechaly, nebo alespoň tehdy mohli udělat výměnu za obvyklé provedení. Přesná ukázka. Ale je to všeobecně problém s díly. Na tu Rábu taky jednou nebudou. A nápravy Škoda, v Jihlavě byly 2 vozy. Jeden měl problémy pořád a druhý vůbec... Je to loterie.

Cena vozu musí reflektovat náklady, ale zase musí být dostupná. Tzn. historický vůz se nikdy nezaplatí, resp. může, ale k tomu je třeba velká základna dílů/možnost jejich výroby protože bude jezdit pořád. Jinak je třeba provoz rozumně omezit.
Plzeň má neúměrné investice do údržby. To je druhý extrém oproti jiným DP. Tam lze náklady na renovaci nenápadně rozpustit v provozních vozech.

Ona i ta města mají různé podmínky/možnosti.
Pardubice dokázaly spolupracovat s PSHŽD a je tam velký stupeň kooperace, kdy se prakticky neřeší čí je co a dle potřeby to jede (samozřejmě se to řeší minimálně v rovině kdo s tím pojede). To je úplně excelentní ukázka spolupráce nadšeneckého spolku s veřejnou institucí.
Plzeň je zas na jiné úrovni, kdy se v jednom místě dokázali sejít vhodní lidé.
Jihlava má h. protože se tady kdysi 2 lidi pohádali a spor byl takový shakespearovský, snad se nyní posuneme i zde jinam.
Zbylá města si drží vozy sama.
Ale vždy to je i o těch lidech uvnitř, kteří jsou ochoni se podílet. Protože čas strávený na renovaci je v čase po pracovní době daného člověka.
A nějaké rezervy jsou na všech dílnách v podnicích vlastněných "státem".

Kdysi se v JLS stalo, že parta nadšenců udžovala T 334. byla jim přenechána a oni ji zadarmo udržovali s tím, že se používala třeba při posunu a tak. Byla ve velmi dobrém stavu. Najednou přišel příkaz, lokomotivu prodat a šla. Dotyční dostali jako kompenzaci částku, která se rovná výši jedné ze současných bankovek. I tak se cení volný čas investovaný do firmy.
Makrelu neumeješ.
Kočkopes
Sobota, 04. dubna 2020 - 19:23:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1163
Registrován: 10-2017
Já myslím, že Zlín historická vozidla nepotřebuje, protože to, co tam provozuje zejména ČSAD Vsetín, je živá historie v reálném provozu [wink] [proud][proud][proud]
Neděle, 05. dubna 2020 - 00:14:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 1-2018
Kočkopes Bývávalo, ale už ne. Poslední sedmistovka dojezdila v roce 2015 nebo 2016, do té doby tam jich bylo několik, z konce 80.let. Po změnách v prosinci je nyní spousta vozů ve Slavičíně, zatím neví, co s nimi, ale hned bych bral návrat Karos 934 a prvních SORek na silnice, pro jejich příjemný zvuk.
Neděle, 05. dubna 2020 - 22:35:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 691
Registrován: 11-2004
Ono i s tou "zlinskou" 9Tr to je i nahnute, protoze ten vuz byl opravovan tak horkou, dokonce vrelou jehlou, ze jeste do tedka chladne. Je take otazka casu, kdy ten vuz zase rozkvete jako jarni kviti a take kdy se patricnym zachazenim s nim neco stane...

Zkratka historicke vozy jsou takova prestiz, pro kazdy DP jez si muze dovolit. A jak nekdo zminil, je potreba nejaka koncepce pro tuto prestizni cast vozoveho parku. Od provozu, pres udrzbu atd. a 9Tr je ve Zline nejakych cca. 16 roku a za tu dobu se ten vuz nejak provozoval, nejak udrzoval, ale nevidim treba nejakou vikendovou linku, kde by pravidelne jezdil. Porad se cosi solichalo, ale vysledek...?
Trolejbusy jsou budoucnost všech národů.
Zlínský trolejbus náš vzor.

THE BEST CAR IS SKODA 100 AND MY TRABANT 601 S.
-OndraS
Pondělí, 06. dubna 2020 - 13:54:50  
Neregistrovaný host
K tématu eMkových náprav jsem vám shodou okoloností dnes u kontejneru s železem vyfotil ilustrační foto [proud]

Kliďas
Pondělí, 06. dubna 2020 - 13:55:27  
Neregistrovaný host
Jak získat karoserii pro další zlínskou Škodu 35 Tr? Zde se může ukázat, kdo může být dobrým manažerem.
Pondělí, 06. dubna 2020 - 16:45:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 139
Registrován: 8-2019
Co?
Ver mi, ze DSZO absolutne nema sanci ovlivnit to, jestli Skoda sezene kastli. Proste to, co Skoda ma k dispozici, to doda (popr. to, co proste chteji dodat, tak dodaji)
Pondělí, 06. dubna 2020 - 19:46:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 692
Registrován: 11-2004
-OndraS: Doplnil bych HN2, protoze eMka mely take Raby, ale tzv. "kratke". Typ si ted nevzpomenu.
Trolejbusy jsou budoucnost všech národů.
Zlínský trolejbus náš vzor.

THE BEST CAR IS SKODA 100 AND MY TRABANT 601 S.