Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Volná dopravní diskuse « předcházející | další »

Volná dopravní diskuse

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Volná dopravní diskuse do 30. 10. 2021 Pavel2 60 30. 10. 2021 12:43
   autor příspěvek
Sobota, 30. října 2021 - 16:10:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7668
Registrován: 5-2004
Trollino_15:
"A ty si myslíš, že řidiči kamionů svojí prací nevygenerují adekvátní hodnotu?
Takhle přezíravě mluvit o voličích?"
Co je na tom přezíravého? To je přeci jedno ze základních ekonomických pravidel, že náklady na pracovní místo musí být nižší, než jeho výnosy. Když si dovolím říci třeba to, že rodina může utratit pouze tolik peněz, kolik si vydělá, tak to taky budeš považovat za přezíravost? To tedy ve snaze neranit něčí city nemůžeme sdělit jednoduchou pravdu, že zaměstnanec si musí vydělat na svou mzdu?[coze]
Trollino_15:
"Samozřejmě že každý pracující člověk svoji prací vygeneruje nějakou přidanou hodnotu, která se v jeho osobním případě projeví každý měsíc výplatou."
Jenže ta přidaná hodnota nemůže být nižší než ta výplata a vše, co je s pracovním místem spojeno. Nebavíme se ve filozofické rovině, kdy se dá říct, že práce kohokoliv z nás je důležitá a potřebná. Bavíme se v rovině ekonomické, kde jsou ty hodnoty vyjadřovány penězi.
Trollino_15:
"To že kolegovi z Bulharska stačí výplata menší, protože doma byl o chlebu a o vodě, je věc druhá, která ale nemá mít vliv na hodnotu jeho práce u nás."
Jenže ten problém je opačný. Kdyby platilo to co říkáš, tak by se nedostatek např. řidičů kamionů dal vyřešit prakticky ze dne na den tím, že zaměstnavatel razantně zvýší odměny. Jenže to nejde udělat bez dopadu na cenu přepravy a tím i na cenu přepravovaného zboží a sám si odpověz na otázku, zda jsi ochoten platit za potraviny třeba trojnásobné ceny proto, aby s kamionem nemusel jezdit Bulhar. A druhou věcí je, že ti lidé zkrátka nejsou. Takže buď ten kamion bude řídit Bulhar, anebo ho nebude řídit nikdo.
Trollino_15:
"ještě jsi stihl osočit řidiče kamionu, že jejich práce neprodukuje adekvátní přidanou hodnotu"
Jenže nic takového jsem nenapsal. Důvod, proč lidi volí ve volbách voly je ten, že ti volové (pokud mám přijmout tvoje označení) hlasitě překrucují pravdu (podobně jako jsi to teď udělal ty) a předkládají líbivá jednoduchá "řešení", o kterých sami dobře vědí, že nefungují a spoléhají na to, že nikdy nebudou mít příležitost to ukázat.
Trollino_15:
"Pak se najednou ukáže, že jsme schopni se domluvit mezi několika státy i bez války a bez zbytečného byrokratického aparátu"
To je naivní představa. Pokud si unii skutečně rozbijeme (sama se nerozpadne), tak na nějaké domlouvání čas nebude. Žádná ze světových velmocí (nebo těch států, které se skrze surovinové vydírání za velmoci považují) si nenechá ujít příležitost mocenské vakuum vyplnit. Devadesátá léta, kdy jsme měli ve střední Evropě unikátní šanci si svoje věci uspořádat sami a v klidu se začlenit do mezinárodních organizací, už se opakovat nebudou.
Pavel2:
"ale (třeba) politolog nebo exekutor si na jídlo vydělává čím?"
Exekutor je úředník, jehož odměny jsou dané zákonem. Takže si "vydělává" tím, že vykonává soudní rozhodnutí. Politolog se patrně živí politologií[happy].
Pavel2:
"Kdyby byla ta neoblíbená práce lépe ohodnocená, tak by i uklízečka mluvila častěji česky."
Tak zkus na příští schůzi vašeho SVJ navrhnout, že by se náklady na úklid měly třeba ztrojnásobit, aby mohla uklízečka mluvit česky. Pak mi povyprávěj, jak to dopadlo.
Je to pořád to samé. Uklízečka nemůže brát mzdu 50 tisíc měsíčně, protože lidé nejsou ochotni platit za úklid takové ceny, aby to bylo možné. To je celý obsah mé věty Aby mohla být práce někoho adekvátně zaplacena, musí dotyčný svojí prací vygenerovat adekvátní hodnotu., kterou Trollino_15 naprosto nepochopitelně vykládá jako útok na někoho. Pro mě je třeba práce uklízečky daleko hodnotnější než práce profesionálního fotbalisty, ale většina lidí to má bohužel jinak a tak jsou ochotni za lístek na zápas platit daleko víc, než za vytřenou podlahu.
Pavel2
Sobota, 30. října 2021 - 21:35:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19039
Registrován: 8-2002
Většina lidí si je možná schopná domyslet, že fotbalista se na trénincích fyzicky utahá poněkud víc než uklízečka [happy]
Ale hlavně ve sportu jedou emoce a tam finanční měřítka selhávají. Vrcholovej sport je dost speciální kategorie a srovnávat jeho hlavní aktéry s běžnýma zaměstnancema je míchání jablek s melounama.

Bylo by dobrý, kdyby se naše společnost vrátila ke skutečný tvorbě hodnot. Tím že budu sedět někde u kompu a při jistým know-how budu nakupovat a prodávat akcie, komodity, kryptoměny, možná za pár let zázračně zbohatnu, ale žádnou trvalou hodnotu jsem tím nevytvořil. Tu vytvořil zedník, že mi postavil barák, zemědělec že mi vypěstoval brambory a automobilka, že mi vyrobila auto, který budu třeba 10 let ojíždět.
Neděle, 31. října 2021 - 00:39:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6198
Registrován: 2-2005
Celé tvé povídání vychází ze současné pokřivené reality.
Součet ceny toho tvého rohlíku musí být součtem přidaných hodnot všech lidí, kteří se na něm podílejí a to včetně transportu do krámu. Každý od pekaře přes deratizéra v pekárně až po řidiče si zaslouží takovou mzdu, aby byl schopný rozumně žít a tomu musí odpovídat pochopitelně i cena produktu, na kterém participují. Nemůžeme z toho řetězce kamioňáky vynechat (nebo upozadit) s tím, že jejich práce není důležitá a nezasluhují rozumnou mzdu s tím, že to budou dělat otroci z východu.

Díky takovému narovnání pracovního trhu najednou zjistili, že nutně potřebujeme řidiče a uklízečky, ale vůbec nepotřebujeme rozvozce jídel, současné množství lidí ve státní správě, asistenty kdekoho nebo výzkumníky genderových práv (nebo nevím...dělají absolventi humanitních oborů na VŠ vůbec něco rozumného?). A nebo bychom zjistili, že je levnější mít ve městě pekárnu bez řidičů s několika prodejnami, než platit rohlíky z dovozu. Proč ne...ale pokud nejsme schopní pochopit, že distribuce je nedílnou součástí ceny produktu a zaměstnanec distribuce je podobně důležitý, jako ten pekař, pak se nemůžeme divit, že jsou lidi od střední třídy dolů naštvaní. Právě takoví lidé odhlasovali brexit, volili ANO atd. a pro lidi jako jsi ty by to mělo být varování. Když byli lidé naštvaní naposled, zvolili gaunera za premiéra a lháře za prezidenta. A ti lidí ani po těch 8 letech nikam nezmizeli a jen shodou náhod jejich vláda zatím nepokračuje.
Nemyslím si, že by jim pomohlo zmírnit naštvání na systém, když se od začínajícího politika dozví, že jejich práce není dostatečně důležitá, aby si za to zasloužili slušnou výplatu.

A že může být přidání peněz dostatečnou motivací a rychlé řešení problému je nejlépe vidět na našem podniku, který od té doby, co přidal řidičům, má plné stavy.

EDIT: Aby se to neztratilo: Nemám nic proti zaměstnancům z ciziny. Ale nemůžeme se věčně spoléhat na to, že oni budou makat, vytvářet skutečné hodnoty, a my si budeme říkat, jak jsou ty rohlíky levné a filozofovat za peníze v nějakém Startupu o nesmrtelnosti brouka. Mimo jiné proto, že bydlení v kamionu nebo na ubytovně a chlastaní po víkendech není nic jiného, než neetická otročina a my pak jednoho krásného dne můžeme zjistit, že ty rohlíky prostě v obchodě nejsou. Stejně, jako to zjistili Britové.

(Příspěvek byl editován uživatelem Trollino_15.)
MHD je pro lidi ! ! !
Neděle, 31. října 2021 - 19:08:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8557
Registrován: 12-2005
Vojto napsals to přesně tak jak to je a má bejt! [kladivo]
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Pondělí, 01. listopadu 2021 - 20:33:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9180
Registrován: 2-2006
Trollino_15:
"Já jsem tam nebyl, říkám osobní zkušenosti člena rodiny, který tam dlouhodobě žije.
Fotky, na které jsi odkázal, nafotím v každém našem Tescu po osmé večer taky. Stejně jako frontu na naftu u ONA, kde třeba dnes ve špičce v Zátiší stály fronty, že se kolem skoro nedalo po hlavní projet. Taky to neznamená, že nám dochází nafta."
K tomuhle máš taky nějaký vysvětlení jako v případě Tesca ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!! Káemovi 29.10.2020 konečně vyšla věštba. Halelůjá... [lol]
Pavel2
Úterý, 02. listopadu 2021 - 01:24:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19040
Registrován: 8-2002
Měli by zrušit letadlo Timmermansovi nebo Ursule kvůli nedostatku pilotů. Počkali by si na zelenej elektrobus až by se za půl dne dobil [biggrin]
Třeba by se jim pak začalo v těch dubových palicích rozsvěcet [wink]
Úterý, 02. listopadu 2021 - 08:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6200
Registrován: 2-2005
Demon3: Děláš jakoby někde jinde v Evropě byl strojvedoucích dostatek [biggrin] Článek z roku 2018 mluví až o jednom tisíci chybějících strojvedoucích v Německu. U nás se přece taky několikrát rušily spoje z důvodu nedostatku lidí. Navíc ten článek popisuje oslím můstkem přes strojvedoucí, jejichž nedostatek je evidentně dlouhodobější problém, situaci v autobusové dopravě. Vysvětlení je jediné: Ten článek si potřebuje za každou cenu kopnout do Británie a používá k tomu zcela nesouvisející téma nedostatku strojvedoucích.

A v neposlední řadě já neobhajuji ani brexit, ani nemám nic proti zaměstnávání cizinců. Popisuji, jaká je realita pokřiveného pracovního trhu, kdy si ekonomicky nevážíme práce, která je možná i méně kvalifikovaná, ale nezbytná pro chod celého státu, potažmo celé Evropy.
MHD je pro lidi ! ! !
Úterý, 02. listopadu 2021 - 09:41:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7669
Registrován: 5-2004
Trollino_15:
"Nemyslím si, že by jim pomohlo zmírnit naštvání na systém, když se od začínajícího politika dozví, že jejich práce není dostatečně důležitá, aby si za to zasloužili slušnou výplatu."
Tak tedy potřetí a snad naposledy: Nikde jsem nenapsal, že něčí práce není dostatečně důležitá a proto si nezaslouží slušnou výplatu. Napsal jsem a zopakuji to znovu, že odměna za práci musí odpovídat hodnotě, která je tou prací vytvořena. A v tržní sféře o té hodnotě rozhoduje koncový zákazník.
Trollino_15:
"Každý od pekaře přes deratizéra v pekárně až po řidiče si zaslouží takovou mzdu, aby byl schopný rozumně žít a tomu musí odpovídat pochopitelně i cena produktu, na kterém participují. Nemůžeme z toho řetězce kamioňáky vynechat (nebo upozadit) s tím, že jejich práce není důležitá a nezasluhují rozumnou mzdu s tím, že to budou dělat otroci z východu."
Ale to tady taky nikdo netvrdí. Řeč byla o řidičích kamionů, protože jejich dlouhodobý nedostatek ve Spojeném království se vlivem brexitu stal viditelným problémem, který negativně ovlivňuje tamní ekonomiku a kvalitu života. Pochopitelně, že pravidlo o tom, že cena práce nemůže převyšovat její výnosy platí úplně stejně i pro toho pekaře a deratizéra. Aby to tedy v tvých očích nevypadalo, že jsem nějak zaujatý vůči dopravě a distribuci, tak vezměme druhý palčivý problém britského pracovního trhu - nedostatek řezníků - kvůli kterému se zdravá vykrmená zvířata bez užitku utrácejí, protože je nemá kdo porazit a jejich maso zpracovat. Neznám platovou úroveň řezníků v Británii, ale když jsem se v létě bavil s majitelem jednoho západočeského masokombinátu, tak základní plat vyučeného řezníka u něj začíná někde na jeden a půl násobku průměrné mzdy. Přesto tyto pozice nedokáže obsadit, protože ti lidé zkrátka neexistují. A pokud by náš stát dokázal na takovéto kvalifikované a dobře placené pozice smysluplně (tedy ne na půlroční pracovní vízum) dostat cizince z třetích zemí, tak tím určitě platová úroveň u nás nijak deformována nebude. Další věc je ta, že ti lidé část výdělku posílají na přilepšenou rodinám doma a tím pomáhají tamním ekonomikám.
Trollino_15:
"A že může být přidání peněz dostatečnou motivací a rychlé řešení problému je nejlépe vidět na našem podniku, který od té doby, co přidal řidičům, má plné stavy."
Což potvrzuje to, o čem jsem psal. Dopravní podniky nepůsobí v tržním prostředí, protože výnosy z jízdného nepokrývají náklady (nejen mzdové, ale i všechny ostatní). Zásadní složkou příjmů je úhrada od objednatele dopravy a navýšení mezd by tak nebylo možné, aniž by město nepřidalo. Jinými slovy jsme se my, občané města, rozhodli ze svých peněz dát více na platy řidičů, abychom tím vyřešili jejich nedostatek a jsme si vědomi, že se za ty peníze třeba opraví o několik ulic nebo škol méně.
Trollino_15:
"my si budeme říkat, jak jsou ty rohlíky levné a filozofovat za peníze v nějakém Startupu o nesmrtelnosti brouka"
Mimochodem, kdo určuje a rozhoduje o tom, co je a co není ta "skutečná hodnota"? Začíná mi to připomínat padesátá léta, kdy snad jen horník a hutník dělali "skutečnou práci". Tak tam se snad vracet nechceme, ne?
Trollino_15:
"Popisuji, jaká je realita pokřiveného pracovního trhu, kdy si ekonomicky nevážíme práce, která je možná i méně kvalifikovaná, ale nezbytná pro chod celého státu, potažmo celé Evropy."
Nevážíme znamená, že nejsme ochotni za ni platit. My, koncoví zákazníci. Až budeme připraveni za zboží a služby platit násobně víc, budou odměny všech, kteří se na výrobě a distribuci nějakého produktu, anebo na poskytování nějaké služby, podílejí, také násobně vyšší.
Nebo bys byl radši, aby stát těm, co filozofují za peníze v nějakém Startupu, sebral odměny a přerozdělil je těm, kteří vytvářejí skutečné hodnoty? To se pak ale vracíme před listopad...
A ještě jedna věc: Napsal jsi, že jsou lidé od střední třídy naštavní. Myslíš si, že jejich naštvání bude menší, pokud se vše zdraží v důsledku skokového navyšování mezd? Oni totiž také musejí kupovat ty samé rohlíky, na jejichž výrobě a distribuci se podílejí.
Trollino_15:
"Děláš jakoby někde jinde v Evropě byl strojvedoucích dostatek"
Ono je to tam v závěru i napsané: S nedostatkem řidičů se nicméně potýkají i jinde v Evropě, odborníci se ale shodují, že brexit krizi v Británii ještě prohloubil. Jinými slovy, pokud mi hoří dům, tak ho buď můžu začít hasit, anebo přilévat olej. Brexit je každopádně ten druhý případ.
Úterý, 02. listopadu 2021 - 10:01:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8560
Registrován: 12-2005
Martine a zde: Myslíš si, že jejich naštvání bude menší, pokud se vše zdraží v důsledku skokového navyšování mezd? jsi na to narazil.
Pokud se zvednou mzdy neni problém vyšší cena zboží.
Problém je že mzdy rostou ročně o jednotky procent kdežto ceny o desítky. Tudíž ve vysledku mzdy neustále klesají.
Takže jsme ve spirále co klesá a klesá....
Pokud porostou platy stejně jako ceny pak je po problému. Ale proč by lakomej podnikatel svuj zisk dělil mezi svý otroky když by mu zbylo o to míň?
Takže ano. Naše společnost si neváží práce a proto tu bují trh s východní svoločí co za pár drobných makaj a nedržkujou.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Úterý, 02. listopadu 2021 - 12:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6201
Registrován: 2-2005
Napsal jsem a zopakuji to znovu, že odměna za práci musí odpovídat hodnotě, která je tou prací vytvořena. A v tržní sféře o té hodnotě rozhoduje koncový zákazník

Jenže tržní prostředí je evidentně v Británii natolik ohnuté, že tato základní poučka přestala platit. Brexit to odhalil, ale na ten problém bylo založeno ještě za fungování EU a problém to je jistě ve více zemích. Jen zatím není tolik vidět.

K řezníkům: Ano, souhlasím s tebou, jenže zatímco u řezníků platová úroveň nabouraná nebude, u řidičů evidentně je.
Jinak je to samozřejmě primárně problém nastavení školství (nejen u nás) a je to vidět i proto, že řezníků na Ukrajině asi není tolik [happy] A i tady platí, že kdybychom nabírali tisíce řezníků z Ukrajiny, tak nebude mít kdo porážet vepříky tam.

Neřekl jsem, že má stát něco přerozdělovat, ani určovat, která práce je důležitá více a která méně. Poradil by si s tím trh, kdyby nebyl deformovaný.

K výši platů a nákladů se přesně vyjádřil Martin_100.

EDIT: Ještě k m100 doplním, ze mzdy rostou o jednotky procent jen v soukromém sektoru. Stát svým rozhazováním o desítky procent pomáhá pracovní trh křivit. Vzniká tak díra mezi těmi, kdo s drahými rohlíky problém nemají a těmi, co mají horko těžko i na ty levné rohlíky i přesto, že si náročné práce váží. V této díře vzniká ta naštvanost a je práce politiků tuto díru lepit. Brexit nám ukázal, kam to vede a já jej neobhajuji. Jen se snažím pochopit, co k tomu lidi vedlo, poučit se z toho a vysvětlovat tyto názory dál.

(Příspěvek byl editován uživatelem Trollino_15.)
MHD je pro lidi ! ! !
Pavel2
Úterý, 02. listopadu 2021 - 13:39:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19042
Registrován: 8-2002
ML: Sorry, ale nedá mi to si nerejpnout:
A v tržní sféře o té hodnotě rozhoduje koncový zákazník.

Hypotetická situace:
Byl jsem zákazníkem Bohemia Energy. Teď jsem byl donucen přejít max. na půl roku k ČEZu a ten mi naplánoval zálohy ve výši 450% oproti dřívějšku. Jak mám jako zákazník pro sebe rozhodnout o hodnotě elektriky? Nechat se odpojit a nakoupit zásobu svíček a dynamo nebo alternátor? Nebo mi prostě nezbyde než sáhnout do úspor, případně se zadlužit pokud úspory nemám a ty zálohy na ele zaplatit tak jak mi je dodavatel nadiktoval a zároveň věřit tomu, že s běžnou smlouvou na elektriku se dostanu aspoň na 150% toho co jsem platil Bohemia Energy?

Ty věci který tě natlučou do palice ve škole je hezká teorie. Možná fungovala někde osamoceně v "čistých" laboratorních podmínkách (očištěných od dalších vnějších vlivů). Ale v reálu to nakonec běží trochu jinak, i proto, že věci spolu souvisejí a jsou navzájem provázaný.

Mimojiné jeden zajímavej příklad, o kterým jsem taky nevěděl:
Není AdBlue. Ten roztok močoviny se vyrábí v chemičce spolu s výrobou hnojiv. Chemičky zastavily provoz, protože cena zemního plynu vystoupala do nebeských výšin. Zemní plyn používají jako jednu ze surovin pro svojí výrobu. Platíme tedy více za nedostatkovou, leč nezbytnou kapalinu a čekáme až klesne cena plynu. Problém je i to, že tuto všechno nějakou dobu trvá, když zítra klesne plyn, nebude v pátek dostatek levnýho AdBlue.
Úterý, 02. listopadu 2021 - 14:25:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7627
Registrován: 5-2002
No jo, jenže tady "trh" už není vůbec nic... AdBlue technicky není potřeba, byť je samozřejmě vhodné mít čistý vzduch.... Je spousta boje na západě i proti plynu, protože jako CO2, takže pak je třeba problém otevřít nový plynovod.... Tohle nevyřešíme, ale ty cenové skoky aspoň pomůžou vysvětlit politikům důsledky green dealu, který se spíš mění v levicový boj proti čemukoliv. (viz třeba extincion rebelion heslo že žádné řešení není dost brutální - ale běda jak by to člověk řešil jadernou energií )

Takže já budu optimista, plyn zase trochu spadne na ceně... On na začátku covidu byl taky za nulovou cenu jeden čas, bo byla nadprodukce a nikdo to nechtěl odebrat, pak se teda snížila výroba... Prostě ten systém reaguje pomalu, jinak to ani nejde...
Pavel2
Úterý, 02. listopadu 2021 - 19:42:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19043
Registrován: 8-2002
Věci mají takový hezký okolnosti. AdBlue sice jakejkoliv naftovej motor ke spalovacímu cyklu nepotřebuje, ale pro výrobce vozidel bylo nadiktováno, že bez močoviny nesmí běžet (logicky, aby se to neochcávalo), takže suchá nádrž na AdBlue = nastartuješ nikoli normálně klíčem, ale pouze přes diagnostiku v servisu.

Pokud by tedy výpadek v zásobování AdBlue měl být dlouhodobějšího charakteru, silniční nákladní doprava se skoro zastaví. Na dvorku budeš mít flotilu dva roky starých tahačů (nebo autobusů), ale nepůjde je nastartovat.

Chci tím říct, že zdánlivě banální maličkost může způsobit, že se celej složitej systém zhroutí jako domek z karet. Nebude doprava - nebude se zásobovat - část lidí nebude mít co nakupovat k jídlu - řidiči nedostanou mzdu, protože nemůžou jezdit.

Jistěže se ceny energií vrátí k běžný úrovni, ale tak levný jako před covidem už nebudou. Bohužel Green deal podle mě není vydiskutovanej do tý míry, abysme věděli co a jak se bude dělat jinak, jak dlouho to zavedení bude trvat a kolik nás to bude stát. U nás se o tom zatím zarytě mlčí. EU prej bude zelený technologie masivně dotovat. Ale každá dotace způsobí jen další pokřivení trhu. Green deal na mě působí jako poručíme větru dešti, někdo prostě nabyl dojmu, že on je nejchytřejší na zeměkouli a už ví jak to zařídit, abysme si planetu nezasvinili. Ten někdo se nás ale pozapomněl zeptat, jestli to náhodou nevidíme trochu jinak.
Úterý, 02. listopadu 2021 - 19:51:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8561
Registrován: 12-2005
T15 - Hele od roku 2010 pracuju ve státem zřizovaných firmách a platy tam rostou o procenta. Čili ve výsledku moc velký přidání nepociťuju. Naopak bych za stejnou práci měl v soukromym sektoru víc. Na druhou stranu pokud si avou praci odvedu nikdo mi za krk nefuní a nebuzeruje. To se v soukromym sektoru moc nenosí.

P2 Adblue neni problém. Stačí od čínskych sodruhů koupit kouzelnou krabičku co cvakneš do OBD zásuvky a v tu chvíli jezdíš bez močoviny [wink]

H_k v green dealu je moc prachů od kterých se politici nebudou chtít odstřihnout.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Středa, 03. listopadu 2021 - 11:34:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 1-2009
Martin 100: Přesně tak, potvrzuji, v soukromých firmách to roste víc. Ono spousta lidí závidí, jak se ti ve státní správě mají, ale když je výběrko na to údajně lukrativní místo, tak se přihlásit kupodivu nejdou. Že by to nebylo až tak lukrativní?

Ze své pracovní pozice mám docela přehled o tom, jaké profese mají jaké platy, a ve státní správě moc vysoké nejsou. S vyjímkou vedoucích apod., ale na obyčejných fakt ne. Vezměte si takový OSPOD, sociálně právní ochranu dětí. V práci dělají do 19 hodin, je jí tam moc (a úřední hodiny se liší od toho, od kdy do kdy tam ve skutečnosti jsou). A v čistém nemají ani těch 20 000, leda tak s občasnými odměnami.

Nezapomeňte na jednu věc. Státní správa je většinou vyšší vzdělání, tudíž i z toho důvodu vyšší plat u VŠ nežli SŠ. Kolik lidí v procentech má vejšku někde v Daikinu, Panasonicu apod. montovnách? A kolik v hydrometeorologickém ústavu? Tam jí nemá leda tak uklízečka. I ty rosničky na ČT typu Taťány Míkové musí mít vejšku, ta má konkrétně matematicko fyzikální fakultu. Narozdíl od Novy, Primy, kde to jenom předříkávají, v ČT to jsou odborníci co problematice rozumí.

Spolužačka pracuje u charity. Jako služební auto tam měla jedničkovou 20 letou fabii s půlmilionovým nájezdem. Tchán dělá u dealera aut, služební dodávky fasují nové a prodávají je po 15 000 km nebo půl roce stáří, dle toho, co nastane dřív. Takhle se státní správa opravdu nechová.
Středa, 03. listopadu 2021 - 11:58:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5899
Registrován: 9-2005
ve státní správě moc vysoké nejsou.

Rozhodně to neplatí univerzálně. Já jsem si po 13 letech u ČSAD Zemkovo na už poměrně významné pozici managementu firmy přestupem do státních tabulek výrazně polepšil.
Pavel2
Středa, 03. listopadu 2021 - 12:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19044
Registrován: 8-2002
007:
Dealeři aut tak nějak z logiky věci nemůžou jezdit v 10letých herkách [wink]

Průměrná mzda je naprosto zavádějící ukazatel. Protože cca 2/3 lidí mají mzdu nižší než průměrnou.
Lepší je řídit se mediánem mezd.
Pavel2
Středa, 03. listopadu 2021 - 14:16:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19046
Registrován: 8-2002
m_100:
Čínská krabička - já věděl že to nějak pude [lol]
Krabička ale stojí prej 5 - 7.000, možná dle druhu motoru.

Ale běžnej českej člověk taky ví prd jak to funguje, jen se diví:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/ekologie-shanim-hacke ra.A211101_162059_p_ekonomika_wag
I diskuze je tam částečně přínosná.
Středa, 03. listopadu 2021 - 18:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8562
Registrován: 12-2005
Mk tak když děláš podržtašku tak v soukromym sektoru moc nevyděláš.
P2 5-7 tisíc je prdlaj investice v momentě kdy díky,tomu nepřijdes o kšefty za statisíce.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Pavel2
Čtvrtek, 04. listopadu 2021 - 12:34:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19048
Registrován: 8-2002
m_100:
No pochopitelně, vždycky je třeba zvážit náklady a přínosy a podle toho se rozhodovat [wink]
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo (pro registrované):
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.