K-report
 

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 05. 11. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 05. 11. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2855
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 01. listopadu 2011 - 17:21:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Tak samozřejmě systém může být nastaven tak, aby identifikoval spoj neprovedený, nebo spoj zpožděný o více než interval. A dle toho poslal 207 či 133 do nejvhodnější časové polohy. A majáků ani nebude potřeba, když DP už je/bude schopen Ropidu posílat data o odjezdu z každé zastávky.

Nastavil by se interval odjezdu těch vložených spojů a jeho maximu by odpovídala minimální nutná délka obratového času na konci linky. Pro systém by skutečně byla pak vhodnější linka vložené doprostřed té druhé, aby se v JŘ dal pojmout intervalově.

Mým cílem bylo naznačit, že by bylo vhodnější řešit bezobslužný dispečerský systém, protože právě z hlediska peněz by dlouhodobě bylo daleko dražší držet službu kvůli jedné ulici a dvěma linkám. A myslím si, že koncept podobného řešení by se uplatnil na řadě jiných míst.

Samozřejmě ale souhlasím s variantami řešení, respektive s tím, že by bylo fajn to už řešit jako systémový problém, ne jako tanečky okolo stále se měnících tras 133 a 207.
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 701
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 01. listopadu 2011 - 18:16:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DP neposílá data Ropidu.

Ropid si stahuje do jiného programu data ostatních dopravců - je to dobré na vyhodnocování přesnosti provozu, ne však na jeho řízení (viz časová prodleva výše).

Data z Audisu umožňují průběžně sledovat provoz autobusů DP a v omezené míře i dispečersky řídit (protože počet dispečerů je také omezený).

Bezobslužný dispečerský systém by vyžadoval nejprve vytvoření nějakého úzce specializovaného programu, který by pracoval s daty, které už nyní umí Audis posbírat. A na tomhle vytvoření nového programu by celé bezobslužné dispečerské řízení vykrvácelo. Všichni víme kolik různých vlivů se v provozu vyskytuje, ale asi jen málokdo si dokáže představit s jak obrovským balíkem dat by bylo potřeba pracovat a kolik různých povelů by bylo potřeba vydat a to vše v reálném čase.
Obávám se, že ač současná technika už dokáže všelicos, tak tato společnost není natolik bohatá, aby si to mohla dovolit.

To už ta ti dispečeři a čidla jsou reálnější.

Prostě - základní otázka zní: jak velký přínos na zlepšení současné situace bude mít vložení finančních prostředků a kolik jsme schopni (ochotni) vkládat? Vyplátí se to vůbec?

P.S. nejme ve vlákně Tramvaje? Tohle je spíš Optimalizace!
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 735
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 01. listopadu 2011 - 18:55:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

demon: Problém je, že se v tomhle směru musíme řidit nejslabším článkem. Takže řidič-sotouš a normální řidič, který zná svoji práci to zvládnou, bohužel je nemalá skupina těch co by to nezvládli a udělali špunut.

K obehrané písničece řidič-dispečer. Občas by stálo aby si řidič prožil den jako dispečer. Pomáhá to. Osobně jsem to zažil ve své práci, když jsem jako zaměstnanec pobočky navštívil firemní Call centrum.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2856
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 01. listopadu 2011 - 19:33:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: DP bude brzy posílat data do systému Ropidu stejně jako ČD. Jednání již probíhají.

Pokud DP může jednat o tom, že do zpožděného systému Ropidu dokáže posílat odjezdy ze všech zastávek, tak tato data má a tudíž pracuju s tím, jak je využít.

Nepřipadá mi provoz dvou linek (a jinde třeba tří linek), které mají dohromady 30 zastávek jako obrovský balík dat. S tímhle přístupem bychom nedospěli nikdy ani k Dorisu, ať dodržujeme tramvajové téma.

Úkol proložit jednu linku do druhé je naprosto triviální. Přesné odjezdy ze zastávek DP má. Ropid má software, kam se podobná data z vozidel přímo posílají. Fajn, systém Ropidu je zpožděný. Ale technologii tedy rovněž máme. Umíme z vozidla posílat info přímo do nějakého systému a tam je zpracovávat. Stejně tak technologicky umíme něco poslat zpet na vozidlo. Ve vnějších pásmech se posílají zpoždění i poloha návazého spoje.

Takže odjezd spoje 133 z Ohrady dc umíme zjistit, umíme ho poslat, umíme ho zpracovat, umíme zpracované info poslat do vozu 207 a umíme sdělit řidiči, že má vyjet.

Takže jediné, co zbývá, je nastavit parametry, kdy bude do 207 sděleno, vyjeď. To je pár if a then.

Stačí zmapovat současnou situaci. Podívat se, v jakých polohách spoje jezdí a co je toho příčinou. Zhodnotit zdržení, změřit, za jak dlouho 207 do nástupní najede a ošetřit situaci, kdy spoj 133 je zpožděný více jak o interval/nejede. Ale to není o složitém programování, jen o tom si říct, jak chceme, aby to jezdilo.

Polohy 207 budou mít pevný JŘ i oběhy, včetně přestávek, jen budou vyjíždět +- s rozdílem dle aktuálního intervalu. +-3 min ve špičce, +-6 min třeba večer.

Obecně stačí, aby systém, kam umíme poslat data o polohách spojů 133, definoval mezeru, co se blíží k Ohradě a doprostřed poslal spoj 207. Na Černínově pak vyhodnotil úspěšnost svého počínání a výjezd pak případně upravoval v reálném čase. Případně to může vyhodnotit dispečer analytik, který si zobrazí denní data a nájezdový časový parametr upraví.

Dispečery potřebuju na sofistikovanější věci, než stát v budce na Ohradě se stopkama. Tohle fakt není o penězích, je to o tom chtít. Tedy e to o penězích ve chvíli, kdy se to zadá jako většina pražských zakázek, to jó...

Ale i tak, ano, myslím, že se automatický systém vyplatí.

A že jsme v tramvajích. No to přece neznamená, že by se nějaká obdoba systému neuplatnila i tam. Třeba 22/23 je totéž v bledě modrém.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3879
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 01. listopadu 2011 - 22:23:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Však taky Akri píše "řidič navrhne", což pochopitelně vždy neznamená, že dispečer musí navržené akceptovat. Je to vcelku logický, jelikož řidič je narozdíl od dispečera v místě a nejlíp ví jaká je situace.
U nás se vždy bere názor dispečera za jediný správný a proto vznikají situace, kdy je z vláčku vzniklého po nehodě otočen první spoj na nejbližší smyčce, druhý na vzdálenější a teprve třetí a logicky do té doby nejprázdnější, dojede na svou konečnou. Co si v té chvíli musí od právem naštvaných cestujících vyslechnout řidič prvního spoje, o řidiči druhého ani nemluvě, ovšem už dispečera nepálí a řidič navrhující logičtější postup je odpálkován jízlivým dotazem "a čemu jste na mém příkazu nerozuměl"...

9001: Nemám v tomhle směru žádných iluzí a právě od toho máme dispečink, ale apriori vynechávat ten nejinformovanější článek je imho špatně.
Zbytek viz odpověď výše.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 737
Registrován: 6-2004

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 00:19:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

demon: Jsem rád, že uznáváš, že se objeví materiál co stojí za to. Ano není správné, aby se dispečer choval povýšeně, ale jeho úkolem je dostat vozy co nejdříve do správné polohy, což postup, který si uvedl naprosto sedí a je správný.
Ano pro cestující co tam jsou, je potřeba aby vůz dojel co nejdřív, ale zase ber v potaz ty co na tenhle ještě o to více zpožděný vůz budou čekat v protisměru.
Takže spíš než nadávat na dispečery, by se mělo nadávat na ty co zrušili X, která mohla kroužit do doby, než se to nějak srovnalo. Popřípadně dá se využít záloh na vozovnách nebo ty jsou pouze náhradou za vlak po nehodě/poruše?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 09:18:03    Odkaz na tento příspěvek  

No třeba je chyba v tom zadání "dostat vozy co nejdříve do správné polohy", když oučelem celýho toho pinožení je ve skutečnosti "dovézt ty lidi odněkud někam" ..
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 706
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 09:21:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3: U nás se vždy bere názor dispečera za jediný správný a proto vznikají situace, kdy je z vláčku vzniklého po nehodě otočen první spoj na nejbližší smyčce, druhý na vzdálenější a teprve třetí a logicky do té doby nejprázdnější, dojede na svou konečnou.

Ono tohle řešení má také svoji logiku. Otočením podle Tebou popsaného postupu dojde k rychlému srovnání do jízdního řádu. Smůlu mají jen cestující jedoucí až do koncového úseku. Ale jak velké je zdržení? Když se sjedou tři tramvaje stejné linky, tak to stálo 16 minut (8 minut po první, 8 minut po druhé tram). Po rozjezdu pojedou v cca jednominutovém intervalu za sebou, tedy v koncovém úseku je "díra" 18 minut.

Pokud nechám první dojet až na konec (to také má logiku), tak odjede pozdě v opačném směru a musím ji otočit někde na druhé straně. Tedy tam co se vůbec nic nedělo. Druhou tram otočím někde hned po nehodě, srovná se do času a pojede před tou chybějící první. Třetí už nemá cenu otáčet - její otočení už nic nepřinese.

Takže ono je to asi vždy o momentální situaci. Po velkém zdržení, kdy ani otáčením podle modelu "Demon3" nesrovnám tram do j.ř. je lepší ten druhý, kdy půlku tram rovnám na jedné a druhou půlku na druhé konečné. Někdy je dokonce vhodné tramvaje vůbec nerovnat (třeba po výpadku napájení) v době špičky a se srovnáním počkat až na dobu, kdy začínají zatahovat šejdry (ty nechám dojíždět do konečných, zatímco polonoční vlaky nějak pootáčím, aby večerní provoz už fungoval tak jak má).

Diskuze jízdního personálu s dispečerem mohou být také kontraproduktivní. Zažil jsem neplánovanou výluku na dráze. Ve směru do města jel sólo motor, ze kterého si cestující přesedli do busu a na druhé straně přesedli do náhradní soupravy, která mezi tím přijela z města. Ta měla motový vůz + dva přívěšáky, její cestující se narvali do NAD, zatímco vlaková četa odmítla přesun a pokračování sólo motorem. Jejich diskuze s regionálním dispečerem znamenala akorát mnohem větší zdržení, protože za postiženým místem stejně žádné vagony nepřibyli.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11490
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 09:45:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Správně. Ale obávám se že to bude menšinová odpověď
5735 znova: V optimalizaci se zase melou výstupy z
Obecně: Ano pěkná diskuse o spolupráci dispečer - jízdní personál. Činí to na mě dojem, že je to především o operativnosti a znalostech. Pokud na dispečery se jde systémem "vykopnutí vzhůru" funguje to obtížně. Pokud si někdo při nehodě na Letenskym náměstí nechá nastavět tramvaje až na stross a špejchar, není dobrý dispečer. Zajímavej postřeh, danej mou profesní deformací je poslouchat způsob komunikace - rozdíl už je v dispečerech tramvají a autobusů a zkuste si poslechnout komunikaci v Brně - to je také nebe a dudy. Ono ostatně, a to už jsem tu psal, je rozdíl , jak na webu komunikuje pražský a brněnský DP. který způsob se vám líbí více?
Orel už má zase limit. Tak nebude v rámci šetření s příspěvky vůbec reagovat na tyto zvuky: Ťuntík, Ignác, Hroch, McB, 262, Dan1977, 3xHonzík, Žel.provoz, Sergej11, Jtb, Corllin, Domin, neli13 (další jména budou postupně aktualizována a přidávána). Ze stejného důvodu tímto děkuji všem, kteří mi vyjádří souhlas, pochvalu nebo odpoví na dotaz.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11491
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 09:50:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad 133/207: No jak to tak vypadá, byla by nejlepší 133 v plné trase (Starom- DH) ve standardech a v int 5/7/10 a k tomu 207 Flo-Ohrada s popiskem provoz je operativně řízen dispečerem a jeden dispečer-důchodce by ráno stál na ohradě a odpoledne na florenci a odesílal 207 vždy, když bude na zastávce 30 lidí. Všimliste si, že všichni píšete o AUTOBUSECH a nikdo o CESTUJÍCÍCH?
Orel už má zase limit. Tak nebude v rámci šetření s příspěvky vůbec reagovat na tyto zvuky: Ťuntík, Ignác, Hroch, McB, 262, Dan1977, 3xHonzík, Žel.provoz, Sergej11, Jtb, Corllin, Domin, neli13 (další jména budou postupně aktualizována a přidávána). Ze stejného důvodu tímto děkuji všem, kteří mi vyjádří souhlas, pochvalu nebo odpoví na dotaz.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 10:10:54    Odkaz na tento příspěvek  

To už jsem komentoval .. zdá se, že úkolem dispečera je dohlížet na řádnej chod vozidel, místo na optimalizaci přepravy cestujících. Což si vysvětluju tak, že klientem je město, a platí za nějaký body na nástěnce (odjeté spoje, čekačky ve stanici .. ) ne za reálnou funkčnost systému. Formalismus.

Jinak co píše Akribius, nejde o nějakou "diskusi" s dispečinkem, ale o návrh řešení se znalostí lokálních podmínek. Čili žádný zdržování, jen optimalizace rozhodnutí na základě širších informací .. to už je na dispečinku, jak si je přebere.
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 707
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 10:35:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: No jak to tak vypadá, byla by nejlepší 133 v plné trase (Starom- DH) ve standardech

Ano s tím souhlasím. Ty dvě linky totiž mají ještě jednu nevýhodu. Musí totiž jezdit obě, i když by cestující pobrala jen jedna. Myslím tím hlavně večerní provoz, a so+ne brzké ráno, v neděli i možná část dopoledne.

207 Flo-Ohrada s popiskem provoz je operativně řízen dispečerem a jeden dispečer-důchodce by ráno stál na ohradě a odpoledne na florenci a odesílal 207 vždy, když bude na zastávce 30 lidí.

Ano, tím by vypadl i problém s uváděním linky v Idosu. Ten by prostě tuto linku vůbec nenašel.
Ostatně ta 207 by v ranní špičce mohla jezdit až do Dlouhé třídy. Odpoledne by to muselo být z Florence, protože to je první místo kde mohu nechat stát nějaký bus a stejně největší frekvence bude až od metra (od céčka, béčko je už na nám.Rep.). Ten dispečer nemusí být vůbec důchodce. Úvahy o rušení dispečerských stanovišť (jsou na Černém Mostě, Kobylisích, Roztylech a snad i Na Knížecí) se objevují dlouho a tak by pro jednoho z nich měli tuto šejdrovou směnu, která by tak akorát naplnila základní pracovní dobu.

Všimli ste si, že všichni píšete o AUTOBUSECH a nikdo o CESTUJÍCÍCH?

Jo, jo, to je pravda. Ty autobusy by měli totiž sloužit těm cestujícím. Chtít od cestujícího, aby se necpal do přeplněného busu (za chvíli pojede další a prázdný k tomu) je věc naprosto nemožná. Viz ty povzdechy kdy jedou za sebou tři 22, ale jen ta první je narvaná a poslední už zas skoro prázdná.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 10:44:15    Odkaz na tento příspěvek  

To ovčem nemá řešení, jedině otočit nějakej bus nebo 22. v protisměru, aby se dostala ještě před tu přeplněnou .. a tim si definitně rozházet pořadí, což je přesně opak toho, co se po dispečerech chce. Nebo vyjet včas odněkud zálohu, která není k dispozici.
Tonda_ježek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 376
Registrován: 6-2006

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 10:45:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM:Všimliste si, že všichni píšete o AUTOBUSECH a nikdo o CESTUJÍCÍCH?

Já jsem si spíš všiml, že tu každý píše o něčem jiném.
Martin navrhuje systém pro autobusy, který by řídil pravidelný provoz, Demon kritizuje tramvajový dispečink (respektive dispečery) za operativnost při MU, Akrib popisuje funkční stav řešení operativního řízení při MU v Oslu, KM na celý systém řízení pohlíží šotoušským pohledem, 5735 píše o zajišťování přenosu dat mezi DPP a ROPIDem a 9001 nám sděluje (nebo se aspoň chystá) zážitky z výletu do Call-centra.

K tomu řízení v Oslu, v Praze jsem v autobusu ve vysílačce také několikrát slyšel:
"Ulice X mezi zastávkami Y až Z je neprůjezdná, odklonová trasa je přes ulice A, B, C nebo jeďte podle místních znalostí a aktuální situace.

Autobusy to mají v tomto ohledu jednodušší, tramvaje jsou závislé na kolejích, na propustnosti tratí a v případě větší kumulace souprav na jednom místě i na měnírnách. Takže tam toho řidič moc navrhovat nemůže ...
Stránky o MHD v ČR
Focus1976
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 155
Registrován: 4-2011

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 10:48:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Nejspíš má hodně lidí zkušenosti se "zákonem schválnosti", kdy si nechají tramvaj ujet a další jako na potvoru (třeba kvůli nehodě) pojede až za 20 minut, takže se chovají podle hesla "jediná jistota je tramvaj, která už stojí v zastávce".
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11495
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 10:52:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tonda Ježek: kdepak, to se jen tak jeví, že každý píše o něčem jiném. Jen každý vidí jinou cestu k zajištění téhož. A někteří ještě nevidí, že některé cesty jsou slepé.
Orel už má zase limit. Tak nebude v rámci šetření s příspěvky vůbec reagovat na tyto zvuky: Ťuntík, Ignác, Hroch, McB, 262, Dan1977, 3xHonzík, Žel.provoz, Sergej11, Jtb, Corllin, Domin, neli13 (další jména budou postupně aktualizována a přidávána). Ze stejného důvodu tímto děkuji všem, kteří mi vyjádří souhlas, pochvalu nebo odpoví na dotaz.
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 708
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 11:09:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Focus1976: Nejspíš má hodně lidí zkušenosti se "zákonem schválnosti"

Ale kdepak. To je ta dnešní uspěchaná doba. Vylezu do ulice, kouknu: tramvaj v zastávce a další dvě na obzoru. Co udělám? Počkám na některou z těch dalších. Ale jsem asi výjimka. Dost cestujících jezdí tak, že měli jít už na tu co zmizla kdesi v dáli a teď dobíhají tu co stojí právě v zastávce (protože je to ta poslední, kterou to mohou stihnout, aby to bylo aspoň trochu omluvitelné).
7321
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.183.77.164
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 11:52:52    Odkaz na tento příspěvek  

Demon: ahoj jak jsi nedávno psal info z dílen tak jsem tam zahlédl 8340 a 8349 po PÚ půjdou vozy zpět do hloubětína nebo rovnou do vokovic doplnění číselné řady? je v dílnách něco nového? díky
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 11:58:28    Odkaz na tento příspěvek  

5735: to asi budete silná vyjímka. Většinou ta další je za třema rohama a následující za osmi .. a neni tam vidět, natož přečíst číslo. Ale třeba fakt jezdíte jen z Pavláku na Karlák
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 709
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 13:06:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Většinou ta další je za třema rohama a následující za osmi ..

Jsou linky, kde ty vozy opravdu často jezdí na dohled - viz často zmiňovaná linka 22. To samé linka 9. Pokud platí teorie, že lidé tím jezdí, protože to jezdí furt, tak ti lidé také vědí, že to jezdí furt a není potřeba se dobíhat a mačkat se v plném voze. Přesto tak stále činí.

Ale třeba fakt jezdíte jen z Pavláku na Karlák

Pravidelně jezdím jen od Gongu na Palmovku. A je mi úplně jedno jestli jede 15, 19, 1 na Petřiny, 1 na Spojovací nebo úplně něco jiného. A pokud chci někam dál, tak jedu buď 15 (s intervalem 8 minut ve špičce, v sedle 10) nebo 19 (se stejnými intervaly). Kolikrát se mi stane, že když nebudu dobíhat, tak čekám výrazně déle než je interval (třeba 30 minut)? To je opravdu výjimka.
Neargumentujte, prosím, přestupy. Tramvajové linky jezdí ve shodných intervalech a pokud chci jet někam, kam to nejezdí až tak často, vyrazím s předstihem. Ta mimořádnost totiž může nastat až potom co už jsem ve vozidle (stále je mnoho těch, kteří potom berou řidiče jako hromosvod pro sdělení nemožnosti cosi stihnout, ale začít u sebe to jaksi nee).
SUCS
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 11-2011
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 19:05:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnes krátce po poledni na Palackého náměstí jela 9057 na služební jízdě. Jak dlouho už je provozní?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 19:20:36    Odkaz na tento příspěvek  

5735: to jsou taky poslední a jedinný dvě linky, kde to někdy může fungovat. Zapomínáte ale, že ti lidi už na tu první tramvajku čekali déle než počítali a pravděpodobně jsou v časovym presu. Některý to maj i dneska "na píchačky".

Pak taky může bejt ta druhá devítka nadjetá a šofér na Husinecký hodí vidle a dá dvě minutky pauzu, aby nedostal od dispečera černej puntík, zatimco vám téměř na přímou viditelnost odjíždí z Hlavního vlak.

Jo, pokud budou kaštani počítat s dostatečnym předstihem, tak to samozřejmě může jezdit ladně jak za Husáka a nemusíme nic řešit
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 19:26:49    Odkaz na tento příspěvek  

Ostatně, proč tolik lidí jezdí autem po městě 60+ a riskujou pokutu, když tim neušetřej ani ten jeden tramvajovej interval?
Ale máte pravdu, od Gongu na Palmovku to fakt nemá cenu moc řešit, to je kousek a skoro z výchozí konečný. Horší je když potřebujete jet přes pulku města linkama, který už maj na trase něco za sebou, to se pak nevyplatí riskovat.
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1360
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 19:59:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak copa nám to zase politici dělají pro pražskou mhd:

http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_ zpravy/hlasujte_pro_navrh_tramvaje_z_233_navrhu.html


d-3, d-17, d-21
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3881
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 20:36:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: No smůlu maj JEN cestující...
Smůlu maj právě ti cestující, který třeba 20 minut čučeli za nehodou, nebo čekali na spoj postiženej nehodou, pak se natlačej do toho prvního spoje, co jede jejich směrem, jenže ouha, za chvilku je řidič vysadí, jelikož se otáčí do času. Tak přesednou do následujícího spoje a situace se opakuje v blízkosti následující smyčky a přesedávají do třetice...
Co si v takovém případě vyslechnou řidiči si radši nepřejte slyšet a to všechno jen kvůli tomu, abysme si nerozházeli čísílka a zákazníku ty trp někde v pozadí...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 713
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 21:55:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3 Kolikrát se to těm řidičům stává? Jako řidič jezdím od roku 1998 (a jako cestující mnohem déle). Spočítal bych na prstech jedné ruky kolikrát jsem vysazoval cestující z vozu kvůli obracení po nějaké nehodě.
Je prostě na posouzení dispečera kdy otáčet první a kdy až další tramvaj. Ani jedno řešení není platné univerzálně. Na práci dispečerů mi může vadit spousta věcí, ale ne zrovna toto.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3883
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 22:01:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevedu si statistiku, ale nejednou se mi to stalo.
Nemyslim, že by se v tomhle případě dal uvést nějaký smysluplnější argument pro otáčení prvních spojů, pominu-li přávě to nerozhození pořadí a možnost prošvihnutí BP, která je ale spíš jen teoretická.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Drak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1075
Registrován: 10-2002
Odesláno Středa, 02. listopadu 2011 - 22:14:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Špatný metro změní ty číslíčka.
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 7-2011
Odesláno Čtvrtek, 03. listopadu 2011 - 07:56:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735 - že se do toho zpoza buku vkládám, třeba na takový 22 je to skoro pravidlem (co se zrušila 23 a zavedli ty úžasný pauzy na Pavláku). A nemusí jít o MU, kolony stačí. Jedna 22 Královka, druhá Vypich a až třetí BH. Do toho na Vypichu ječí báby na nebožáka v 25 proč je nevezme dál když 22 nejede, ať někam zavolá a že to je teda ochota. (osobně zažito a ne jednou). A jednou mě od fyzickýho napadení poté co lidi museli už podruhý během pár stanic přesedat zachránilo jen to, že 22 na BH mi jela na kufru.
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 739
Registrován: 6-2004

Odesláno Čtvrtek, 03. listopadu 2011 - 12:29:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobik: Dobře, takže jsme si tu zanadávali.
Napadá tu někoho reálné řešení jak tu 22 v tomhle stavu dispečersky řídit? Protože to je bludný kruh a s tímhle systémem přestávek to jinak nejde, protože když ji nevrátí do času tu zpožděnou, tak se přestávky začnou sypat.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11502
Registrován: 8-2005

Odesláno Čtvrtek, 03. listopadu 2011 - 12:45:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hm. Při dnešních nejmodernějších elektronických systémech by jistě nebylo od věci přemýšlet o tom, zdali by nešlo dočasně změnit pořadí linky. Ta první nejvíc zpožděná pojede do cíle, abysme nepřesypávali substrát a zbytečně ho nenasírali, ale ta druhá za ní se otočí na nejbližšim možnym místě do jejího času, aby tedy něco i jelo nazpět. No a samozřejmě, pokud výpadek postihne směr BH před Malovankou a pokud tedy jezděj pětadvacítky ( po optiomalizaci a dokončení metrolinkizace patnáctky )tak si prostě přestávku vyberou jízdou na BH a zpět bez keců. A obdobně by to šlo určitě řešit v 90% ostatních případů. Úkolem středních řídících pozic by pak bylo vysvětlit Ropidu či jinému hodnotiteli, že nelze v takovémto případě mechanicky počítat nevykonané a zpožděné spoje.
Orel už má zase limit. Tak nebude v rámci šetření s příspěvky vůbec reagovat na tyto zvuky: Ťuntík, Ignác, Hroch, McB, 262, Dan1977, 3xHonzík, Žel.provoz, Sergej11, Jtb, Corllin, Domin, neli13 (další jména budou postupně aktualizována a přidávána). Ze stejného důvodu tímto děkuji všem, kteří mi vyjádří souhlas, pochvalu nebo odpoví na dotaz.
Drak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1076
Registrován: 10-2002
Odesláno Čtvrtek, 03. listopadu 2011 - 16:04:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V metru se taky "přečíslováním" (a nejen tím, ono se to rozloží už vlastní mimořádností) rozsypou směny fírům, ros a kdo ví co ještě, ale pro cestující dávání do normálu není až tak znát. Třeba by se stačilo inspirovat. Nevím, nejsem přes dopravu tak jen blbě kibicuju.

(Příspěvek byl editován uživatelem drak.)
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3884
Registrován: 2-2006

Odesláno Čtvrtek, 03. listopadu 2011 - 16:15:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já bych v tom taky žádnej problém neviděl, spíš jen drobný, snadno řešitelný detaily a vzhledem k průměrně dvouapůl hodinový délce směny na 22 nemůže být problém ani v přestávkách.

Ad Bobik: Přesně tohle se mi stalo na d7, první to vysypal na Strašnický a točil nebo zatahoval přes/do vozovny, druhý byl otočen na Černokostelecký a teprve třetí až na konec...
Jak to komentovali cestující si netroufam ani citovat.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Nin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3157
Registrován: 8-2003

Odesláno Čtvrtek, 03. listopadu 2011 - 16:53:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drak: díky "přečíslováním" mno a potom to dáváš týden dohromady /do ROSu/....
World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou

Drak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1077
Registrován: 10-2002
Odesláno Čtvrtek, 03. listopadu 2011 - 17:04:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nin: To už je takovej lidskej úděl, že někdo to odnese
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 7-2011
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 06:25:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9001 - ne, tento "dokonalý" systém se dá akorát zrušit a nahradit jiným, buď starým osvědčeným, nebo jiným vhodnějším. Tento systém se dispečersky řídit nedá. Sebemenší MU ho totálně rozsype minimálně v půlce města, o větších nemluvě. To se pak ranní událost rovná ještě v šest večer. Proto nechápu, proč se na něm stále tak lpí. Asi proto, že ti, jenž ho vymysleli, ho mohou jednoduše zadávat do PC v klidu kanceláří, daleko od pekla ulic či sálu dispečerů.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11508
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 10:55:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnes v E15 pěkný snímek lisovaného autíčka mezi dvoutisícovákem a ponorkou, asi tak z poválečného období. Asi známá, ale z fondu ČTK
Orel už má zase limit. Tak nebude v rámci šetření s příspěvky vůbec reagovat na tyto zvuky: Ťuntík, Ignác, Hroch, McB, 262, Dan1977, 3xHonzík, Žel.provoz, Sergej11, Jtb, Corllin, Domin, neli13 (další jména budou postupně aktualizována a přidávána). Ze stejného důvodu tímto děkuji všem, kteří mi vyjádří souhlas, pochvalu nebo odpoví na dotaz.
Drak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1078
Registrován: 10-2002
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 13:27:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Včera jsem se bavil s jedním známým řidičem tramvaje a z toho co mi říkal tak údajně první tramvaj za špuntem jede do konce téměř vždy a dispečer se i občas zeptá kolik je v tramvaji lidí. Další věcí při otáčení do času, která tady myslím nezazněla a která mi nedošla, jsou garantované spoje.
Adalbertinum
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1787
Registrován: 1-2010

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 14:02:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, tak co se týká otáčení tramvají do časů.. Je to vždy na rozhodnutí dispečera, dneska například nehoda na IPP, a tramvaje se točily, jak jen to šlo.. Lidi sice nadávali, ale když pak viděli tu nehodu, u který jsme čekali, tak zmlkli, a dokonce se ještě řidičovi omluvili..
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 14:23:20    Odkaz na tento příspěvek  

Ale to je přesně ono, lidi předevšim potřebujou nějakou informaci. Na rozdíl od převáženejch brambor nebo koksu. Když to stojí někde pět, deset minut, a neví se proč, tak je to nejhorší. Když se jim včas řekne co se děje a jak se to asi bude řešit, tak nezbejvá než se s tim smířit .. co taky jinýho. PR, odposlouchávejte od Jančury
Adalbertinum
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1788
Registrován: 1-2010

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 14:49:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Informaci ví tak ti v první uvýzlý soupravě.. Ti co stojej v šestý, nebo sedmý soupravě, ti maj ze začátku smůlu.. Leda, že to nějaká dobrá duše řekne těm co stojej jako další v pořadí..
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1781
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 14:59:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Od dob co nesmí říkat "bouchla do sebe 3 auta a jedno stojí na kolejích" ale dle manuálu "překážka na trati" se na info zákaznictva každý vykašle.
7321
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.153.62.31
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 15:10:40    Odkaz na tento příspěvek  

Demon: ahoj nedávno jsem tady psal, ale asi článek zapadl mezi jinou diskuzi, co nového v dílnách odvezli se ty T3M 8043, 8070 a 73? a psal jsi, že je na pú 8340 a 8349 po ukončení půjdou zpět do hloubětína nebo rovnou vokovice doplnění číselné řady, předem děkuji za odpověd
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 16:03:37    Odkaz na tento příspěvek  

Nojo, tak takovýhle manuály si můžou managoři spařit. Co kdyby to nějak zformuloval a do dotčených vozů nahlásil ad hoc ten slavnej dispečink, nebo by to taky moc přetěžovalo? Nebo by moh k substrátu promluvit tiskovej mluvka. Mohlo by to bejt i spisovný
Překážka na trati, to je tak pro lehkoatletický závody.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3887
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 16:44:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drak: To jsem právě navrhoval jako logický řešení - první je vždy nejplnější, proto je pravděpodobnější výstkyt cestujících jedoucích co nejblíže konečné a cestující v ní čekají nejdýl, tak je nesmyslný zrovna tuhle otáčet jako první, přesto se právě tohle děje nejčastěji a celou trasu projede až ta druhá, v horší případě (jak jsem popsal já i Bobik) až třetí...

Informace osobně předávam okamžitě, nevidim nejmenší důvod pro udržování komparsu v nevědomosti, natož pak být nucen odpovídat na dotazy každýmu zvlášť.

7321: Aktuálně to vypadá takhle:
na PÚ 7151, 7182, 7183, 7190, 7263, 7268, 8083, 8319, 8330, 8340, 8341, 8349, 8518, 8532, 8533, 8602, 8635, 8636, 8647, 8649, 8723, 8734, 9042, 9048, 9076, 9128, 9132, 9133, 9136, 9139,
na GO 5511->6340, 9004->9054, 9009->9059, 9039->9089, 9044->9094,
na MO 2172, 7215, 8300, 8613, 8741, 9051,
odstavené 6813, 6816, 6821, 6862, 6944, 7042, 7088, 7196, 8046, 8070, 8073, 8697, 8698.


Terezky i ostatní kusy pro Taškent jsou stále tu, nového nedorazilo nic, na zkušebkách stále 9094, pomalu se k ní přidává i 9089 a finišují práce na novém pluhu. 8340 i 8349 půjdou zpátky do Hloubětína, Vokovice mají momentálně vozů dost.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 741
Registrován: 6-2004

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 20:10:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: To doufám nemyslíš vážně? To jako vadí řidičům mluvit? Taky mám v práci fráze, které musím říkat naštvaným klientům a přežiju to.
Takže hlášení typu. Nemůžeme pokračovat, je překážka na trati, dopravní nehoda atd. tak mi huba neupadne. Lepší než se zamknout v kabině a dělat mrtvého brouka.

Svým způsobem chápu, přece jenom moc profesionálně nezní, bouchly do sebe tři auta...
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1783
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 20:27:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já to taky chápu, ale taky znám odpor provozních pracovníků proti těmto nařízením. Protože podle většiny z nich ten kdo vymýšlel manuál věci nerozumí tak dobře jako řidič.
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 742
Registrován: 6-2004

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 20:38:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: A to je zásadní problém... Pak je ale největším debilem ten řidič. Sorry, ale nenapadá mě jak to lépe napsat.
Budulinek4
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 347
Registrován: 4-2004

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 20:47:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trochu šotoušský dotaz:
Denně potkávám vůz 9168 na d-12, je to náhoda nebo jsou nějaké 14T vypravovány na konkrétní linky?
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 714
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 21:59:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hmm, hlášení řidiče. Ono je to trochu složitější. Už se sice delší dobu nestalo, že bych takhle k něčemu přijel, ale snad se nebudu moc mýlit. V dobách kdy jsem začínal platilo, že pokud někde stojí kolona, tak řidič poslední tramvaje informuje příjíždějícího řidiče. Dnes to funguje tak, že se řidič té právě příjíždějící tram musí dojít zeptat toho před sebou (pokud nebyla dána informace přes vysílačku). A v tom je kámen úrazu. Zastavím, koukám, jestli to není jen nějaký špunt u křižovatky a teprve po chvíli zjišťuji, že se to vůbec nehýbe a to samé vidí i cestující. Vystoupím z kabiny, na zvídavé otázky odpovídám: "zatím nevím, jdu to zjistit" a odcházím k tram přede mnou. V lepším případě tam zastihnu řidiče (v horším jdu k dalšímu vozu) a teprve po návratu mohu cestujícím slavnostně nahlásit co jsem zjistil - zhruba těmito slovy: "je tam před námi mimořádná údalost, dispečeři jedou na místo, snad bychom se mohli do 10-15 minut rozjet". Ale to se dozví jen ti trpěliví, ostatní vystoupili při prvním otevření dveří...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.115
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 22:06:54    Odkaz na tento příspěvek  

To asi bude tim, že nemáte vůbec žádný spojení s dipsečingem. Ale nezoufejte, Marconi už maká na tom, aby to šlo i bez drátu
Proč vám to vlastně neposílaj po troleji?
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2864
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 22:20:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Jak nebyla dána zpráva přes vysílačku, to je snad povinnost? Nebo to se děje, jen až když někdo "ukradne koleje"? Nejsem schopen posoudit, jak rychle se desetiminutovka objeví na webu DP, ale z toho popisu to vypadá, že člověk sedící u netu je na tom líp, jak řidič za onou událostí.

Přece jen jsme už v době, kdy by dispečink mohl umět vyhlásit "generální volbou" info o blížícím se zdržení dejme tomu vždy do dvou pořadí všech linek před úsekem a ještě dodat info o předpokládaném odstranění a to ještě upřesňovat. Aniž by řidič musel hnout prstem.

Představte si ty cestující v naprostém šoku, kdyby se po zastavení tramvaje ozvalo: "Vážení cestující, na křižovatce Olšanská-Jičínská došlo ve směru do centra k nehodě tramvaje číslo 9 s osobním automobilem. Nehoda bude odstraněna do deseti minut. Omlouváme se vám za zdržení." Je to v globálu totální drobnost, ale má neuvěřitelný efekt na pozitivní vnímání dopravce, protože lidé to vnímají tak, že se prostě někdo stará, že ví, že byli zdrženi a že to řeší...
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 715
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 22:33:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Víš, ono to není jen o dispečinku.

Je to tak dva roky co se mi na přední spřáhlo napíchl blb v nějakém novém Superbu, či co to bylo. V tu chvíli vůbec nemyslíš na to informovat dispečink, ale jdeš zjistit co je s těma lidma v zmačkané plechovce (naštěstí se spřáhlo trefilo do sloupku mezi dveřmi, takže to v podstatě dopadlo dobře). Teprve pak hlásíš něco někam na dispečink. A ač si myslím, že mi používání tohoto pojítka nečiní problém, tak při poslechu záznamu bych se asi hodně divil. Dispečer se mnou musel mít svatou trpělivost a mezi tím už stála kolona až kdovíkam. Takže asi takhle.

Jinak když dispečink tu informaci má, tak ji celkem jistě předá (a takové informace i slýchávám, ale než tam dojedu, tak je většinou už jen pár čar na silnici vyznačujících poslední postavení po nehodě). Ovšech priorita informace pro ostatní řidiče bude až kdesi v pozadí (záchranka, dispečer v autě, policie, hasiči, ... a pak možná ty tramky)
Zxs91
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 113
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 23:00:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Budulinek4:
Spíš ta náhoda
S T3 na věčné časy a nikdy jinak...
Už jen dvě...
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2866
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 23:12:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Tak to je jasný, tuhle prodlevu chápu. Navíc hlášení řidičům slýchám velmi často. Právě proto mě ten popis zarazil. Ale je fakt, že jako cestující ve druhém voze jsem několikrát čekal na spásné osvobození řidičem, který "osvobozoval" minutu před tím, než se vše rozjelo. Takže hlášení pro lidi do vozů bych očekával v okamžiku, kdy dipečer přijede, zhodnotí situaci, odhadne dobu řešení a dává hlášení. Bych čekal, že na sále bude dispečer na ty důležité věci a pak nějaký "informační", který to sleduje, zadává do systému na web, na zastávky a vybere pár spojů a zahlásí to do nich... Těhle zadávaných věcí na web, na LCD sloupky apod. bude přiývat tak rychle, že nějaká taková pozice nepochybně vznikne a celý den bude mít práce až nad hlavu.

Jinak s dispečinkem nemám žádné zkušenosti, takže se omlouvám za naivní představy obyčejného cestujícího :-).
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3891
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 23:19:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Přesně tak, to co popisuješ je naprosto správný postup, takže na dispečink se informace dostane tak po 5 minutách, k dalším řidičům po 10 minutách a to už jsou obvykle informováni řidiči dalších vozů i jejich cestující osobně.

Gabuliatko: Vůbec nemam problém s frází "před námi je nehoda, předpoklad uvolnění do 15 minut", protože přináší přesně to, co cestující potřebují slyšet.
Informace typu "jsou tam tři blondýny v SUV naštosovaný pod tramvají a krve jak v americkym bijáku" jim neřekne o nic víc, byť by byla sebevíc výstižnější.

9001: Žvásty o debilech jsou imho zbytečné, jen se tu opět ztrapňuješ, zvlášť ve světle skutečností, jaké tu popisují ostatní...

(Příspěvek byl editován uživatelem demon3.)
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3892
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 04. listopadu 2011 - 23:29:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: No čekat ještě na příjezd dispečerů, to už by se ti klienti vysypali i oknem. V okamžiku jejich příjezdu je půlka osazenstva tramvaje dávno fuč. Cestující v druhym voze to má vždycky na dýl, páč výstup musí (měl by) zajišťovat řidič předními dveřmi a logicky začíná prvním vozem, takže na druhý se dostane tak po dalších 5 minutách.
Na sále jsou standartně minimálně 3 dispečeři, plus vedoucí směny. Do konkrétních spojů se nehlásí nic (nebo aspoň jsem to nikdy nezažil), hlásí se linková nebo generální volba a to jen k řidiči. Sice je trvalý požadavek, aby dispečink hlásil některé informace osobně do vozu, což by už vzhledem k určité štábní kultuře, rychlosti a bezpečnosti provozu bylo určitě lepší a systém to umožňuje, ale bohužel se toho naprosto nevyužívá.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2868
Registrován: 2-2004
Odesláno Sobota, 05. listopadu 2011 - 10:09:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3: Měl jsem na mysli spoje, které se k situaci dostanou třeba od 8 minut výše a také situace o fous delší než 15 minut, třeba 30 min... První a druhá tramvaj, třeba jiné linky, to se dá pěšky obejít řidičem. Ale při 15 minutovém zdržení stojí za mnou ještě dvě další pořadí stejné linky. Samozřejmě jsou prázdná taky poměrně rychle, protože většinou nikomu nikdo neřekne, že za 3 minuty se pojede. Hodně často se stává, že lidé vylezou a na chodníku kus dál zjistí, že se to hýbe a pak se silnice nesilnice zase vrhají zpět. Jako cestující bych prostě to hlášení do vozu uvítal, včetně toho, že někde je zdržení a pojedeme odklonem. Občas slyším nějaké to linkové hlášení a často je pro mě dost užitečné, protože se problému můžu vyhnout. Ano, ona je to drognost, nezachytí jí třeba dav, co už uteče, ale fakt by to dělalo mezi lidem DP výbornou reklamu ve smyslu, stará se...
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1659
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 05. listopadu 2011 - 10:10:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Že by pluh 5572 skončil? Ze kterého vozu vzniká nový pluh? Předpokládám, že to bude 5414.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1785
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 05. listopadu 2011 - 10:14:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3: No to je ten problém. Pokud má řidič práci mimo vůz (zjišťování stavu, pouštění zákaznictva) tak hlášení dispečinku neslyší.