K-report
 

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 22. 09. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 22. 09. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Carry54
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 293
Registrován: 12-2009
Odesláno Pondělí, 19. září 2011 - 22:05:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deleter: jak jsem psal... přirovnávat větratelnost vozu s bezpečností je trochu úlet! radši pojedou starou tramvají, ve které nepřežuju v případě nehody ale hlavně že mi bude v letních vedrech o trochu méně vedro nebo tramvají, ve které se zpotím ( v 30 stupních se zpotím v čemkoli, jen ta doba je o trochu delší)ale v takovémto případě přežiju a dokonce s velkou pravděpodobností bez trvalých následků... neblázněte! nic nebrání, kdyby někdo chtěl ty větračky pořešit jak se tomu děje i u 15T... jinak sice se ukázalo že ta 14T je trochu více poškozená, to ale nic nemění na tom, že radši at to odnese mechanismus, než lidský život
Jardacerny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 131
Registrován: 5-2011

Odesláno Pondělí, 19. září 2011 - 22:26:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.youtube.com/watch?v=QgtFkNVhIeA
fotky, video z likvidace následků nehody a odtah do vozovny
6494+6495 nejkrásnější tramvajová souprava světa.Čest její památce
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 944
Registrován: 4-2010
Odesláno Pondělí, 19. září 2011 - 22:29:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A proč nejezdí 9114?
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 288
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 19. září 2011 - 23:55:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9001: Jo tak podle tebe jsou v 14T malý vokýnka z důvodu bezpečnosti nebo jaxi to myslel? Jinak i felda bez AC je lepší než ty nasmažený šaliny, bohužel. Já teda mám rád i tu bezpečnost, takže něco podobnýho jako http://www.saab-autobazar.cz/CarDetails.jsp?car_id=568
Kalanis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1741
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 00:38:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Není to podezřele podobné?


Foto z Čerčan od Milan_k z žabotlamů.
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2516
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 01:20:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je. Škodovka si to opět rozdala s Tatrou (Čkd) a opět Plzeň zvítězila. I když v tomhle případě naopak.
----------------
Kdyby jsou chyby. Předek T6 pohltil při nárazu spoustu energie a dost se deformoval, takže cestující by na tom nemuseli být tak zle, jako kdyby vpředu byla nerozbitná traverza-zpomalení nebylo tak značné. Bohužel už tahle dokonalá deformační zóna nebyla konstruovaná na to, aby i při deformaci poskytla ochranu řidičovi, jako to známe z nových konstrukcí.
No a že je součástí deformační zóny tramvaje a autobusu i řidič, to je smutná a léty prověřená pravda, která se předkládá jako memento v prvních hodinách autoškoly.
Rebel Yell
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 229
Registrován: 6-2010

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 10:37:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Větrání a odolnost vozu jsou dvě na sobě zcela nezávislé věci. Nebo myslíte, že řidič T6 si chtěl pustit větrák a protože má dobrej tah, tak se mu čelo tak zdeformovalo?

Poršetry mají své výhody a nevýhody.
Výhodou je například v tuto vysoká odolnost při nárazu (což silně znevýhodňuje ostatní vozy při setkání s nimi).
Větrání mě taky štve, ale už z piety k řidiči T6 bych to dál nechtěl rozebírat.
O nevýhodách 14T/13T tu nebudu mluvit, probírají se pravidelně...

Deleter: Nevím jestli zrovna Saab poskytuje větší bezpečnost. Stejně tak jako u Volva to jsou jen fámy. Jsou stejně bezpečná jako skoro všechna ostatní auta v této kategorii...
Navíc kolik významných českých osobností a podnikatelů se zabilo v Superbu? Dost. A bylo to tím, že Superb není bezpečné auto? Ne, bylo to tím, že to auto umí jet rycleji, než řidičův um a fyzika dovolí...
O mašince, která nechtěla jezdit po kolejích - v DPMB by se také pár podobných vozů našlo :-D
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3893
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 10:58:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si přispět důležitou poznámkou : používat pojem deformační zóna v souvislosti s tramvajemi je nesmysl.

Tramvaje (ale i autobusy) jsou konstruovány s ohledem na podélnou tuhost karoserie. To znamená, že když tu kastli podélně stlačuji nějakou silou tak to vydrží a nezdeformuje se. Nic víc, nic míň.

Pokud je ta síla vyšší tak to asi někde a nějak uletí, ale vůbec se neřeší jak. Řeší se jen to u osobních automobilů a právě proto se to jmenuje deformační zóna, protože účel hry je, aby se zmuchlala tato zóna a neodnesla to osádka vozidla.

Důvody jsou především ekonomické - autíčka se vyrábí řádově v tisících (spíše desítkách tisíc) kusů, takže je ekonomicky únosné se s tím pracně matematicky modelovat a pak poslat pár desítek prototypů na crash test aby se to odladilo. U tramvají a autobusů by to nikdy nikdo nezaplatil, takže se řeší prostá statická tuhost. Pravda, určitý průlom v této oblasti je norma "TSI crash" pro lokomotivy. Třeba se něčeho podobného dočkáme i u tramvají (samozřejmě to ale bude něco stát).

Důležité je, že "autíčkový crash" řeší náraz do betonové zdi a "mašinkový crash" náraz do něčeho co má nárazníky. Zkuste řešit "mašinkový crash" v prostředí, kde každé vozidlo má nárazník úplně v jiné výšce...

Nárazy do překážek různorodých tvarů a pod různými úhly jsou z hlediska konstrukce mnohem tvrdší oříšek, takže se objevují jen v autoprůmyslu a to ještě jen jako nadstandard. Nicméně výsledkem je, že auta jsou mnohem bezpečnější, ale také mnohem těžší a tudíž materiálově náročnější a taky proto víc bumbají. Občas to vede k nechtěným důsledkům, např. aby se lidi cítili bezpečněji tak si koupí SUV jako kráva, ale nedojde jim, že to má vysoko těžiště, stabilitu na houby a je o dost větší riziko, že s tím vyletí ze silnice...
TMB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.178.65.130
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 11:17:38    Odkaz na tento příspěvek  

Mám trochu dojem, že k deformaci té-šestky přispěla nejen tuhost, ale i tvar čela 14T. Jinak se zeptám zcela hypoteticky. Kdyby vůz náhodou reagoval na zadání brzdy naopak režimem "jízda", bylo by to patrné ze záznamu tachografu? Tedy zaznamenává se jak průběh rychlosti, tak poloha řadiče? Tato situace je asi velmi nepravděpodobná, nicméně po několika případech, kdy KT8 v Brně chtěla sama od sebe jet - naposledy se to úspěšně povedlo vozu 1724 ve vozovně Medlánky, si říkám "nic není nemožné".
TMB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.178.65.130
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 11:35:20    Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem se pro osvěžení paměti díval na stránky DI ohledně 1724. Tachograf to tedy zřejmě vše zaznamená. Kouzelné je, že do regulátoru šel signál brzda i jízda, brzdový pedál byl zaparkovaný a po uzavření dveří (zvenku) se vůz rozjel maximálním výkonem při zabrzděných kotoučových brzdách (bohužel vyhřátých).
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3895
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 11:43:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tachograf zaznamenává jednak rychlost z vlastního otáčkového čidla, jednak řadu elektrických signálů ve voze (MESIT až 24 signálů, v Praze je CTS, ten neznám tak detailně, ale bude to podobné, jen nevím počet signálů který se zaznamenává).

Důležité je uvědomit si, že tachograf není Bůh. Vůz se chová podle těch signálů, které dostane. Stejné signály se zapisují do tachografu. Tachograf může třeba ukázat, že až do nárazu šla do regulátorů informace "plná jízda", ale neřekne důvod, proč tomu tak bylo. Jestli šlo o indispozici řidiče, poruchu řadiče nebo o nějaký hodně divoký zkrat všeho se vším který vytvořil kombinaci signálů odpovídající tomuto povelu, což je krajně nepravděpodobné, nicméně jednou v životě už jsem to viděl. Těžko říct, přijde mi nevhodné o tom spekulovat - řidiči už to život nevrátí...
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3896
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 11:54:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kouzelné je, že do regulátoru šel signál brzda i jízda

To je naprosto správně, odpovídá to totiž obecným zásadám řídící logiky - tzv. pád do bezpečnějšího stavu. Protože upadlý drát nebo nespínající kontakt je pravděpodobnější než že někde zůstane "viset" fungují signály "jízda" a "brzda" takto (je to příklad, ne 100% pravda) :

jízda 0 + brzda 0 = vůz brzdí dle zadání řadiče
jízda 1 + brzda 1 = vůz táhne dle zadání řadiče
jízda 0 + brzda 1 = výběh, zadání řadiče jsou v tomto případě "samé nuly"; pokud se tam objeví nějaké "jedničky" tak si to regulátor přebere jako brzdu (bezpečnější stav)
jízda 1 + brzda 0 = nejasný stav, nepojede to, pokud přijde nějaké zadání bude bráno jako brzda.

Ty dráty z řadiče (a tudíž i signály nahrávané tachografem) by se tak neměly jmenovat "jízda", "brzda" a "záchranná brzda", ale spíš "je jízda", "není brzda" a "není záchranná brzda".

Prostě platí zásada, že všechny "nebezpečné" stavy (jeď, odparkuj, dveře jsou uzavřeny apod.) jsou dány tím, že nějaký signál je v "1". Naopak všechny "bezpečné" činnosti (brzdi, zaparkuj, dveře roztrženy) jsou signalizovány logickou "0".
TMB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.178.65.130
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 11:57:50    Odkaz na tento příspěvek  

Řidiči to bohužel život nevrátí. Právě je na i-dnes další článek, kde se hovoří o rychlosti 65 km/ hod. a možnosti zdravotní indispozice řidiče před nehodou. Šlo mi jen o to, že pokud by to náhodou byla technická závada, zda je možné ji v takto demolovaném voze prokázat a případně v budoucnu předejít.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 12:03:31    Odkaz na tento příspěvek  

9001:
"Počítám,že T3 x.xxx se bude lámat naprosto stejně jako ta z roku 1964."

Novostavby s Krnováckou skriňou sú rozhodne pevnejšie ako pôvodná kastla T3. Viď:

http://imhd.zoznam.sk/ba/index.php?img=29622&typ=gm
http://imhd.zoznam.sk/ba/index.php?img=29608&typ=gm
http://imhd.zoznam.sk/ba/index.php?img=29632&typ=gm
http://imhd.zoznam.sk/ba/index.php?img=29643&typ=gm
http://imhd.zoznam.sk/ba/index.php?img=37895&typ=gm

Wane budú na tom asi podobne. Keby do tej T6ky na príklade z BA vrazila stará T3, tak sa rozfláka určite viac ako T6ka. Rovnako keby v Prahe do 14T vrazial Wana, tak by zrejme dopadla lepšie ako tá T6ka a vodič mohol byť ešte medzi živými.

Jenki:
Na akú pevnosť sú dimenzované kastle podľa súčasnej normy? Predpokladám že deformácie na úrovni elasticity sú povolené.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 12:06:37    Odkaz na tento příspěvek  

TMB:
Podľa deformácie T6ky by som aj veril že rýchlosť nárazu bola 65 km/h.
TMB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.178.65.130
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 12:13:25    Odkaz na tento příspěvek  

T3 se díky páteřovému rámu moc lámat nebude, v tom je T6 či KT8 horší. Spíš dojde k "průniku" obou vozů. Nicméně při většíně najetí řidič v T3 přežil. Údajně bylo výhodou to, že sedadlo řidiče je v T3 na zvýšené podestě, což při nárazu umožňuje posunutí sedadla řidiče směrem vzad do vozu. Smůlu měl naopak řidič v Brně na Obřanské ul., kde do čela vozu pronikla bočnice autobusu Karosa. Nicméně je jasné, že při nárazu v 65 km/hod do 14T by asi ani v T3 řidič nedopadl dobře.
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3484
Registrován: 3-2004

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 12:22:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Důležité je, že "autíčkový crash" řeší náraz do betonové zdi a "mašinkový crash" náraz do něčeho co má nárazníky.

Trochu odbočím, cisterna naštorc u "mašinkového crashe" má nárazníky?

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...
Adam_z_prahy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 4-2011

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 12:55:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Má, ale ty se srážky nezúčastní :-)
„До Монолита!“
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11200
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 12:55:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jakkoliv by to v tomto případě asi příliš nepomohlo (úsek z kopce), opět se otevírá otázka, proč zůstává páka řízení u T6 v poloze jízda, i když by z ní při jisté souhře okolností mohla ruka řidiče při nevolnosti spadnout a páka by se sama přestavila do polohy 0 nebo dokonce do brždění. Při srovnání pedálu u T3...
To totiž by asi mohlo být i příčinou vysoké rychlosti (dle JPP 65 km/h), protože řidič by jistě dobrovolně 50 nepřekročil. Bude asi možná přeci jen jistý rozdíl narazit v 50 ve výběhu a v 65 v akceleraci.
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3897
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 13:08:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šlo mi jen o to, že pokud by to náhodou byla technická závada, zda je možné ji v takto demolovaném voze prokázat
Těžko říct. V takto demolovaném voze bude problém cokoliv na 100% potvrdit i na 100% vyvrátit. Dost věcí ale zjistit půjde - např. i na slisovaném řadiči můžu zkoumat, zda jsou tam nějaké stopy po elektrickém zkratu nebo průrazu.

a případně v budoucnu předejít.
Od toho je tlačítko záchranné brzdy - červený "hříbek". Ten (mimo jiné) vezmé napájení celému obvodu řadiče a (podle typu vozu) i regulátorům pohonů, dále odpojí přívod 600V do pohonů, takže i kdyby se řízení pohonů totálně zbláznilo tak to nepojede (ale ani nebrzdí). Od brzdění je v tu chvíli mechanická brzda (u starších vozů čelisťovky nebo kotoučovky odparkované cívkou, u novějších hydraulika) = v obou případech platí rovnice vezmu tomu napětí = samo se to zavře a brzdí to. Navíc u záchranné brzdy padají kolejnicové brzdy, i když jejich výkon může být omezen např. vycucanou baterkou nebo rozsáhlými zkraty ve voze v případě nějakého extrému.

I v případě á la akční film kdy někdo do bočního rozvaděče odpálí protitankový granát to prostě zastaví - mechanické brzdy se zaparkují, pohony ztratí nízké i vysoké napětí a je to. Zapomeňte na Hollywoodské filmy, kde přestřižení drátu = furt jede a nebrzdí. Správně by se ty dráty musely propojit, a to ještě v přesně daném pořadí a čase.

Nicméně při většíně najetí řidič v T3 přežil. Údajně bylo výhodou to, že sedadlo řidiče je v T3 na zvýšené podestě, což při nárazu umožňuje posunutí sedadla řidiče směrem vzad do vozu.
Tohle platí v případě, že narazí do něčeho co má rám ve shodné nebo nižší výšce. Pokud je to naopak (narvaná T3 s ojetými koly narazí do prázdné T3 s novými koly) skončí řidič v lepším případě na vozíčku, v horším případě má smůlu úplně. Viz Liberec 80. léta nebo Vřesina před pár lety...

cisterna naštorc u "mašinkového crashe" má nárazníky?
Má, ale za rohem :-)
Ne, vážně - pokud nějaká norma má definovat požadavky na něco, musí být to "něco" přesně definováno. Pokud se definuje náraz do nějakého objektu musí být tento objekt definován. Betonová zeď u autíček a nárazníky u mašinek byly zvoleny jako rozumné příklady - dochází k tomu často, dá se to rozumně matematicky modelovat a opakovaně prakticky testovat za shodných podmínek. Ano, existuje instituce požadující vozidla odolná proti nárazu do úplně všeho - jmenuje se armáda; vhodnost takových vozidle pro civilní použití je ale mizerná. Tudy cesta nevede.

Na akú pevnosť sú dimenzované kastle podľa súčasnej normy?
Tramvaje CZ 250kN, PL tuším jen 200kN, ale třeba Amíci chtěli 400kN. Jestli se dobře pamatuji tak 400kN je všeobecně vyžadováno pro železniční vozidla klasické stavby, ale třeba M152 + odvozeniny měla jen 150 (lovím v paměti, neberte to jako 100% pravdu).

Predpokladám že deformácie na úrovni elasticity sú povolené.
Nesmí se dojít na mez kluzu materiálu, proto se celá kastle při této zkoušce oplácává tenzometry.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 13:10:37    Odkaz na tento příspěvek  

No spíš mě napadlo, proč nemá tramvaj na rozdíl od velký dráhy nějaký to "tlačítko mrtvýho muže" .. už když jim ujela ta prázdná šalina z vozovny na stejný trati.
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3898
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 13:17:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

proč zůstává páka řízení u T6 v poloze jízda

Obávám se, že tady bude jádro pudla, podobně jako při již zmíněné srážce ve Vřesině.

Stávající stav něčeho není v rozporu v legislativou, "tak nějak" se tuší, že to není to pravé, ale dobrovolně do toho nikdo cpát prachy nebude - proč taky, když to legislativa nevyžaduje. Až se ozve veliká rána a začne téct krev, tak se najednou ledy pohnou...

EDIT :
proč nemá tramvaj na rozdíl od velký dráhy nějaký to "tlačítko mrtvýho muže"
Do nějakého roku výroby to nebylo vyžadováno, doinstalace do starších vozidel taktéž není vyžadována

.. už když jim ujela ta prázdná šalina z vozovny na stejný trati.
Tam to bylo jinak - řidič VĚDOMĚ použil režim nouzové jízdy, který je určen pro řešení poruchových stavů a (mimo jiné) tlačítko mrtvého muže obchází.

(Příspěvek byl editován uživatelem Jenki.)
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11202
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 13:29:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki: Děkuji za podpořeí mé myšlenky... Nicméně stav, kterým argumentuješ výše - tedy "tzv. pád do bezpečnějšího stavu" pro řídící páku neplatí?

Tlačítko mrtvýho muže ve smyslu vlaku by tady asi nepomohlo, u tramvají jde o sekundy, to by ten řidič nedělal nic jinýho než by ho mačkal.
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3899
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 13:53:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"tzv. pád do bezpečnějšího stavu" pro řídící páku neplatí?
Z technického hlediska ano (kontakty v řadiči, mechanická odolnost proti zaseknutí se). Jinak se ale předpokládá, že tu páku drží v ruce zdravotně bezchybný, odpočatý a správně reagující řidič.

Pro řešení "poruchy řidiče" existuje více řešení :
- páka se pružinou vrací do brzdy, pro jízdu a výběh je třeba stálý tlak ruky, při puštění páky řadiče se páka vrátí do brzdy
- páka je stlačována směrem dolů nebo otočena do strany proti tlaku pružiny, pokud stisk ruky řidiče povolí povolí je (s příp. časovým zpožděním) aktivován výstražný signál a po uplynutí nastavené doby je aktivována záchranná brzda nebo maximální provozní brzda
- je sledováno, zda se "něco děje" (mění se poloha páky řadiče), pokud se "dlouho nic neděje" zazní výstražný signál a řidič musí "něco" udělat, jinak následuje pád do maximální provozní nebo záchranné brzdy.

V různých zemích na různých vozidlech jsou používána různá řešení, popř. jejich kombinace, vždy však platí, že po puštění páky řadiče dojde po nějaké době k zastavení vozidla.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 13:59:29    Odkaz na tento příspěvek  

No něco takovýho jsem myslel, ne že to musí reagovat do sekundy, ale aby se neprofrčelo několik zastávek. Což je vlastnost kolejový dopravy, gumokolová se mezitim zastaví o libovolnej pankejt na cestě.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11203
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 14:02:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No nicméně u 150 ks T6, necelých 50 ks KTN a zřejmě i 60 ks 14T to takto pravděpodobně není....
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 14:32:29    Odkaz na tento příspěvek  

K radičom na T6:

Moje skromné skúsenosti s radičmi T6 v Bratislavských vozoch sú asi také, že ani jeden sa nevracal do pôvodnej polohy, niektoré trebalo držať stlačené ak boli v časti "jazda". Po pustení sa okamžite rozoznel bručák a po pár sekundách by nasledovalo núdzové brzdenie. Nikdy som neskúšal ako dlho by to travlo. V jednom voze 3. série (tuším 7951 alebo 7955 už si nespomínam) stačilo radiču správne tresknúť a páka ostala zatlačená aj bez stáleho tlaku ruky, prípadne páčku trošku pokrútiť.

Osobne by som preferoval nasledovné rozloženie ručného radiča (odzadu dopredu):

Núdzová brzda (EDB, mechanická + magnety)
Maximály brzdný stupeň EDB
.
medzistupne EDB
.
poloha 0
poloha "udržuj nadobudnutú rýchlosť" (vyžaduje inteligentné riadiace obvody, rozbehnem zvoleným zrýchlením napr. na 35 km/h a vrátim radič do tejto polohy, voz drží rýchlosť; vyššie stupne charakterom ako zrych, t.j. zadávam zrýchlenie, nie konkrétnu rýchlosť)
pohola zrýchlenie 1
.
medzistupne jazdy (zrýchlenia)
.
max. jazda

Nejaké guľôčkové západky na páke pre citelné vymedzenie prechodov z EDB (bezstupňové zadávanie), 0, drž rýchlosť, zrýchlenie (bezstupňové), t.j. tri citelné (ale ľahké) body v chodu páky. Páka z jazdnej polohy vytláčaná pružinou do polohy 0. Po istom časovom intervale nečinnosti zvukový signál, pri pokrčovaní nečinnosti max. prevádzková brzda (nie núdzová) až do úplneho zastavenie vozdila. Samostatné tlačidlá pre obe ruky v prípade dlhšieho výbehu, možnosť použiť ktorékoľvek. Permanentne stlačené tlačidlo vyhodnotené ako "porucha vodiča". Buď mechanicky (hlboké stlačenie s trojpolohovým spínačom) alebo logickým obvodom.

Neviem do akej miery by to bolo technicky možné a legislatívu tiež neriešim. Asi by ma za to niektorí vodiči nakopali a poslali kade ľahšie, ale takto si predstavujem bezpečný a podľa možnosti pohodlný systém riadenia tramvaje.
Pershink
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 636
Registrován: 1-2007
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 14:39:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM:

14T má určitou formu "tlačítka bdělosti". Na řadiči je tlačitko, které když řidič po určité době pustí, tak se přepne do maximální provozní brzdy
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3812
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 15:50:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pershink: To zas ne ! Žádný tlačítko, jen když se za jízdy 2 minuty nepohne pákou řadiče, vůz přejde do brzdy. U 14T tuším i s KB, 15T maximální provozní.
Nikdy jsem to se 14T nezkoušel, u 15T ano, ale spíš je to taková raritka pro Barrandov, jinde je to v tomhle intervalu nepoužitelné.
Nicméně pokud by se to snížilo třeba na minutu, asi bych nebyl proti, jelikož by byla taková situace stejně jinde než na Barrandově a v Trojské nenavoditelná a téhle nešťastné události by to třeba mohlo zabránit...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3813
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 15:56:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem 11200: Pokud by byl řadič v jízdě, tipnul bych si na rychlost ještě vyšší než 65, tu padesátku tam udržuješ pod brzdou, nikoliv ve výběhu.
Každopádně tu řešíme zaplaťpánbůh ojedinělou smutnou událost na malé dráze, přičemž autobusy, kamiony nebo letadla taky tlačítko mrtvého muže nemají a riziko podobný tragédie tam rozhodně neni menší.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Karelpl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2480
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 17:59:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zde máte fotky vozů 2xT3 a KT8D5 z Plzně z roku 2002. KT8 to napasovala do stojící soupravy T3 ve 40 km/h. To jen tak pro ilustraci když jste zde psali, co by se stalo kdyby tenhle typ tramvaje či onen.

http://www.plzensketramvaje.cz/provoz5/296crash1p.jpg
http://www.plzensketramvaje.cz/provoz5/196-198crash1p.jpg
http://www.plzensketramvaje.cz/provoz5/196-198crash3p.jpg
http://www.plzensketramvaje.cz/provoz5/196-198crash4p.jpg
http://www.plzensketramvaje.cz/provoz5/296crash2p.jpg
http://www.plzensketramvaje.cz/provoz5/296crash3p.jpg
http://www.plzensketramvaje.cz/provoz5/196-198crash2p.jpg

Tenkrát nikdo nezemřel, jen řidič KT8 měl problémy s nohou a možná je stále má.
Lukáš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 96
Registrován: 9-2008

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 19:37:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Video T 3 6957 + 6852 na lince 9 z neděle ze smyčky Sídliště Řepy http://www.youtube.com/user/lpavlovsky?feature=mhee#p/a/u/0/AUg2G VxUUPA
Slimman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1038
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 22:21:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K řadičům: Myslel jsem si, že nové Alpha Uniony v T6 se vrací do "nulové" polohy. Jaké tam byly předtím ? Nebyly v prvních T6 Schaltbau ? (Sorry, nemám v řadičích přehled.)
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 11-2007
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 23:35:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přátelé, na která pořadí byly vypraveny 19.9. obě soupravy které se srazily na Kotlářce a kde byly ukončeny všechny postižené linky 6, 9, 10 a 16? Děkuju moc
Akribius
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1078
Registrován: 4-2003
Odesláno Úterý, 20. září 2011 - 23:49:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Do roku 2007, než jsem skončil, se řadič nevracel. Ono je to pěkné, ale on by se také musel vracet určitou silou, což by při dlouhodobém řízení mohlo způsobit chronickou bolest v ruce. Jinak by hrozilo, že při indispozici řidiče by tento mohl ležet na pultu, ale rukou by ten řadič dál držel, páč ten by neměl tu sílu se vrátit. Takovým případům je poměrně těžké zabránit i když následky mohou být tragické daleko více. Navíc, jak už tu někdo psal, v busech třeba nemáme nic a mrtvička uprostřed Tonsenhagen kopce s kloubem by mohla být taky poměrně drsná.
Když teď koukám do návodů tramvají v Oslu, tak oba typy mají mrtvého muže. U novějšího typu stačí pohybovat pákou. Pokud 6 sekund nenastane pohyb, tak je potřeba stisknout pedál na podložce nebo zmáčknout tlačítko potvrzení na pravém panelu. U staršího typu 1. a 3. série je nutné řadič při jízdě mačkat směrem dolů, pokud na to nemáš sílu, je potřeba mačkat tlačítko na pravé straně panelu.
U 2. série stačí pohyb řadičem.
Společné je to, že při nepohybu řadičem po 3 sec. zazní varovný tón a po dalších třech nastoupí plná mechanická brzda.
Každopádně i zde omdlel řidič a nohou přitom "visel" na potvrzení živáku, navíc jak to cukalo, tak sem tam ta noha povolila, takže živák si myslel, vše OK a on zatím ležel na panelu s rukou na řadiči na maximu a noha mu potvrzovala živák.
Bugear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2293
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 21. září 2011 - 00:56:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechci se vám do toho pánové plést, ale téměř žádné české vozidlo na velké dráze mrtvého muže nemá, jenom cizozemská a možná i maďarizovaná vozidla. U nás se používá tlačítko bdělosti, neboli živák.

(Příspěvek byl editován uživatelem bugear.)
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 09:56:20    Odkaz na tento příspěvek  

Karelpl:
Pekné fotky, ale myslím že svoje zohral aj fakt že súprava T3 pohltila značnú časť energie medzi vozmi, kdežto KT8 si to odniesla najviac na čele. Kĺby na KTčku sa určite nedeformovali tak ako medzivozové spriahadlá a priľahlé čelá na súprave T3.
Láďa_2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 695
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 21. září 2011 - 12:18:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jakpa to bude vypadat s provozem na Václava, Bude to klasická středa, nebo spíš svátek? Respektive - budou ceduláky s vlaječkama?
Informovaným dík!
Zxs91
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 96
Registrován: 3-2007

Odesláno Středa, 21. září 2011 - 14:47:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janek_lemoch:

6 a 9 Hlubočepy
10 a 16 Smíchovské nádraží

14T = 14
2XT6A5 = 20
S T3 na věčné časy a nikdy jinak...
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 11-2007
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 15:17:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky, já myslel pořadí linek 14 a 20.
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 11-2007
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 16:20:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

14 měla jet na Barrandov nebo do centra?
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2803
Registrován: 2-2004
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 16:37:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janek_lemoch: Na stránkách prazsketramvaje.cz je vypravení. Stačí si najít dva vlaky příslušných linek vypravené před čaem 6:13, kdy se to stalo. Řada podobných dotazů je zodpověditelná svépomocí a snadno.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1706
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 16:54:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a pak si vzít linkový jízdní řád linky 14 a zjistit kam ten spoj z Anděla pojede
Straßenbahnfahrer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 185
Registrován: 3-2009

Odesláno Středa, 21. září 2011 - 18:50:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin Šubrt a Gabuliatko: Stránky prazsketramvaje.cz nejsou zrovna dvakrát přehledné, takže se nedivím, že se Janek_lemoch ptá.
Videa z let 1998-2003: www.youtube.com/strassenbahnfahrer1
Karlis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 611
Registrován: 1-2010

Odesláno Středa, 21. září 2011 - 19:06:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vypadá to na:

14 pořadí 10
20 pořadí 8
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1707
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 19:21:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

k tomu bych dodal jen to, že z celého srdce děkuji tomu dobrákovi co je ochoten to na těch "nepřehledných stránkách" po každé změně vyplňovat a budu moc rád když to bude dělat dál.
Lemochovi sem posílal zprávu s informací co píše Karlis a ani se neobtěžoval poděkovat.
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6475
Registrován: 4-2005
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 19:52:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stránky prazsketramvaje.cz nejsou zrovna dvakrát přehledné

Zajímavý, že já, ač tam lezu tak dvakrát do roka, najdu vždy to, co potřebuju, a to během chvíle. Podívej se třeba na oficiální web Prahy, srovnej to s PT a pak mi řekni, co je nepřehledný.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2805
Registrován: 2-2004
Odesláno Středa, 21. září 2011 - 19:55:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Straßenbahnfahrer: Prosím o upřesnění, co je nepřehledného na tom, že je na hlavní stránce v menu sekce PROVOZ a po kliknutí se objeví odkaz Aktuálně platná data vypravení? Omlouvám se za poznámku, ale co se týče přehlednosti si neumím představit větší, i když jsem proslulý šťoura a potížista :-).

Gabuliatko: Za pana Martyna děkuji :-).
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1311
Registrován: 9-2004

Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 01:15:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně. Třeba hledat na stránkách madžistrátu zápisy z výboru dopravy je pro neznalého prakticky nemožné. Ještě že je google. PS: To vypravení se dá jednoduše na Prtkách najít i pomocí toho googlu.
atilopsopzcezR It Will Be a Good Day (The River) Alpha 1983
Údržba silnice je zadarmo zatímco údržba železniční trati je velmi nákladná. - aneb stop rušičům železničních tratí.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11214
Registrován: 8-2005

Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 10:35:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na Pr.T chodím vždycky když se potřebuju něco dozvědět a obvykle se to poměrně rychle dozvim.
Ale diskuse jsou tam příííííšernýýýýý
(No jinak ale rada MŠ je radou tzv. hraběcí, protože já prd vim, kdy se ty tramky srazily přesně na minutu, takže odhady co by to tak mohlo bejt za pořadí jsou velmi vání).
Pavel Večeřa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.114.196.168
Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 10:42:21    Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si přerušit diskuze o přehlednosti stránek a tragické události z počátku týdne.
V úterý se mi konečně podařilo jet strojem 15T a musím říct, že to byla bomba!
Tramvaj tak tichá, že kromě konverzace cestujících a větráku uvnitř nebylo slyšet vůbec nic. Dokonce i mnou zmiňované pojízdné železářství slyšené na Vltavské nebylo uvnitř vůbec slyšet (I když v tomto případě jsem jel trasu Ořechovka - Hradčanská, snad si najdu čas i na tu Vltavskou. Doufám, že tama jezdí s cestujícími.)
Interiér vzdušný a i tolik obávané přechody mezi články v realu působily daleko více průchozí než na obrázku.
Proto se ptám: má už Praha konečně tramvaj světových parametrů, za kterou by se nemuseli stydět ani na Západě? Já rozhodně superlativy nešetřím.
Jinak jsem si všiml další věci. Cestující se naučili říkat: "Hele, jede Škodovka."
Ona už sice jedna tramvaj od Škody v Praze jezdí, ale pro veřejnost je to Porsche.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11218
Registrován: 8-2005

Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 11:10:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hůůůůůůůůůů!!! Braňte zvířátka!
Opsáno z dnešní MfD:
Zoologická zahrada v Praze se chystá slavit osmdesátiny. Ředitel zoo Miroslav Bobek má už teď kocovinu - nikoliv z nestřídmé konzumace alkoholu, ale z plánů, které má v Trojimagistrát.
V návrhu aktualizovaného územního plánu, jejž budou schvalovat zastupitelé, je zanesen v jedné verzi i projekt tramvajové trati, jež spojuje Podbabu s bohnickým sídlištěm. A to přímo skrz zahradu. „Úprava je ve formě takzvané rezervy, jíž dáváme možnost v budoucnosti trať vystavět. Neznamená to, že tu koleje budou opravdu za pár let stát,“ obhajuje návrh pražský radní Josef Nosek, který má územní plánování na starosti.
Jenže zoo musí už teď počítat s tím, že by sem jednoho dne vjely tramvaje. „Chtěli jsme nedaleko nového slonince a hrošince udělat výběh pro nosorožce. To ale nepřipadá v úvahu, nemůžeme riskovat,“ říká jednoznačně ředitel zoo Miroslav Bobek, jehož děsí představa, že by pár metrů od plachých žiraf v ulici Pod Hrachovkou drnčely tramvaje. A co víc, celý africký areál by případné tramvajové koleje odřízly od zbytku zoologické zahrady. KON.CIT.
Už se těším: Zastávka Sloninec, příští zastávka U hrošího hovna, zastávka na znamení, přestup na integrované linky ZOO, osly, muly a lanovou dráhu.
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 696
Registrován: 6-2004

Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 11:33:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: No co. Ve Dvoře králové se dá jet po safari soukromým autem. V praze budeme světový a budeme mít T3 v ZOO
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1710
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 11:50:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tedy já v tom vidím akorát výmluvu (kouřovou clonu) proč nepostavit výběh pro nosorožce. Bohnice tramvaj nechtějí, takže opravdu není co řešit.
Plachých zvířat, hmm, nad hlavou lítaj letadla, dole houkaj vlaky a lodě, po ZOO chodí psi, jezdí vláčky a multikáry ...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 12:00:11    Odkaz na tento příspěvek  

No když jim nevadí, že "skrz zoo" jezděj auta a autobusy .. ;-)
A dost bych se divil, že by nová trať vedla ulicí Pod Havránkou a pak udělala "vlevo vbok" do strmýho kopce, když by to po severnim okraji pozemků mohla nastoupat plynule.
Drak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1062
Registrován: 10-2002
Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 12:08:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když jsem se koukal do územního plánu na tu ZOO tak jsem si všimnul, že smyčka v Podbabě je v něm jinde než se nakonec postavila. To byla nějaká změna která se do grafické části nedostala nebo je to postaveno v rozporu s územním plánem?
Dakob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 326
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 12:50:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohnice nechtějí tramvaj do Kobylis, ale do Podbaby by se šikla.
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1930
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 13:00:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zastávka Sloninec, příští zastávka U hrošího hovna, zastávka na znamení, přestup na integrované linky ZOO, osly, muly a lanovou dráhu.
mimochodem včera v crossu taky gut, co?
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 13:03:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dakob: dokážete odhadnout cenu takové stavby s extra mostem přes Vltavu a tunelem v podbabské skále ? A to jako že by byla slepá větev z Podbaby do Bohnic a dál autobusem ?
Nin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3113
Registrován: 8-2003

Odesláno Čtvrtek, 22. září 2011 - 13:47:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

něco z podbábi


World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou