K-report
 

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 23. 03. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 23. 03. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Fkam
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 24
Registrován: 3-2011
Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 15:11:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obr : Ale já myslím,že městská doprava nikde není výdělečná, ta vždy bude dotovaná. Alespoň to tak je v Evropě. Upřimně nevím,jak bych si platil nedotovanou veřejnou dopravu a na auto bych taky neměl.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 15:26:36    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Obr + Rudolf 33: To máte tak - někdo přesvědčuje, někdo podsouvá, někdo vymývá mozky. Možná občas dělám to druhé, ale vy se usilovně snažíte o to třetí. Přesvědčovat totiž neumíte.
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 19282
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 15:30:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obr - A jako fanoušek vlaků tedy jistě víte, jakými změnami musela projít železnice v USA vč. těch nádraží v NYC (nejen Penn má dnes nad sebou Madison sq. garden, také Grand má nad sebou Panam/Metlife mrakodrap) a Chicagu a jak se dnes liší od evropských železnic, aby udržela aspoň částečně konkurenceschopnost. Je to železnice, která se přirozeně vyformovala trhem.

Tohle samozřejmě vím moc dobře. Akorát nikde nevidím tu likvidaci železniční sítě v NYC nebo Chicagu.
Myslím, že mrakodrapy najdeme nad nádražími i v Evropě - Paříž Montparnasse, Vídeň FJB, Brusel Centraal a určitě i další. To není znak vůbec ničeho.
Výpravní budova 16/H

Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2593
Registrován: 11-2007
Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 17:45:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: Že bych vymýval mozky? Jaké?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 17:50:26    Odkaz na tento příspěvek  

Nejdřív vlastní
oni Vaši předchůdci hlásali všelijaké pitomosti
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2976
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 17:55:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rzeczpospolita:

Mně se to náhodou docela líbí. Včetně zásahů do "parkových" prostor, ve kterých za jejich současného stavu už není moc co zkazit. Jen bych brzdil s tím "novorenesančním" maskováním viaduktu - z pokusů novostaveb tvářit se jako něco starého obvykle vyleze nejhorší nevkus, spíš bych byl pro nějaké soudobé, ale kvalitní architektonické řešení.
A klidně bych tu magistrálu vedl pod mostem jen ve dvou pruzích v každém směru - což neříkám jen z pohledu odporu ke kapacitní rychlostní komunikaci v samém centru, hlavně to podle mě bez semaforových křížení bude stačit. O kus dál na mostech přes Bulhara jsou taky jen dva pruhy a nejezdí toho tam významně míň. Směrem k Nuseláku by se to rozšířilo na čtyři až za koncem mostu v Čelakovského sadech, směrem k Florenci by snad zúžení taky zvláštní problém nedělalo, případně by se tím směrem (pro jistotu) nechaly pruhy tři.

A jak by měla podle vás být vedena TT dál kolem Hl.n., přímo podél odbavovací haly?
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3675
Registrován: 2-2006

Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 18:18:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"...každý si umí vyhodnotit, jaký způsob dopravy mu nejlépe v té které situaci vyhovuje..."
Obávám se, že tohle prostě nelze nechat na libovůli onoho "každého", jelikož si to z mnoha různých důvodů nemůžeme dovolit.
Cílem by mělo být vytěsnění individuální dopravy ze středů měst, ať už ekonomickými (mýto), ekologickými (ekoznámky) nebo prostorovými (snižování kapacity komunikací) tlaky, eventuelně jejich kombinací.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2588
Registrován: 2-2004
Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 20:39:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

obr: Bohužel, tady vůbec nejde o to, co si kdo má či chce zvolit. S růstem urbanizace a měst roste i počet cest, který každý člověk za rok vykoná dopravními prostředky. Když bydlím v 50 000 městě, mám hodně věcí blízko, často chodím pěšky a udělám tak 200 cest nějakým dopravním prostředkem ročně. Ve městě, kde bydlí 1 a půl miliónu lidí už udělá jeden každý obyvatel v průměru skoro 500 cest ročně. Taky má průměrně každou cestu dvakrát delší než ten v malém městě.

To znamená, že každý den se ve městě uděje cca 1 až 2 milióny cest. A když si vezmeme, že aby za hodinu převezl nějaký dopravní prostředek jedním směrem 40 000 lidí, tak pro metro potřebujeme jízdní dráhu širokou 3 metry, u tramvaje 10 metrů, u autobusu 30 metrů a u automobilů tak 140 metrů, a už to něco naznačuje. Vychází to z ploch, které dotyčné prostředky zaberou na přepravení jedné osoby.

A to je jádro problému. Pokud bychom dali lidem na výběr a oni si vybrali jistě pohodlnější auta...a zároveň jsme nedotovali MHD, začne samotný provoz IAD fungovat jako destrukce urbanizačního procesu. Město, které hybnost vygenerovalo, bude hybností konanou automobily zabito. Nemůžeme všude vybourat ulice široké 140 metrů.

Hromadná doprava je v tomto směru totéž, co kanalizace. Ano, každý si může i v miliónovém městě postavit žumpu, ale pravděpodobně brzy umře na mor a město už miliónové nebude.

Dotace a podpora MHD je tak příspěvkem k samotné hygienické a funkční stabilitě města. Aby po ulicích IAD projelo to zásobování, jak píše Rudolf apod. Bez MHD a dostací do ní nemůže fungovat IAD, i kdyby si tisíckrát myslela, jak je nezávislá. A tenhle efekt se rozvíjí už od stotisícových měst.

O nákladech na MHD ve srovnání s IAD bych také polemizoval. Třeba v Praze jde v posledním období VŽDY víc peněz na IAD. Nejen stavby, ale i údržbu, SSZ apod. Navíc IAD je plná externalit. Zdravotní dopady hlukové a z exhalací, následky nehod, léčebné výlohy na jejich oběti apod., což se hodně projevuje i v nákladech na obory, které s dopravou většinou nespojujeme. Zejména vnitro a zdravotnictví. Nicméně uznávám, že to, co se vybírá od řidičů (parkování, mýto) není často používáno ke zlepšování dopravy, ale používá se čistě jako zdroj příjmů...
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1243
Registrován: 6-2004
Odesláno Pondělí, 21. března 2011 - 23:13:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Železnice v US (mj. sehrála velkou roli při osídlení a rozvoji kontinentu) a její stavba je výsledkem mimořádně velkých dotací. Dotuje se samozřejmě i dnes (jak provoz, tak výstavba).

Železnice v US a v Evropě (stejně jako spoustu jiných věcí) nezle dost dobře srovnávat kvůli zcela jiné historii i geografii. Země jsou jinak velké, jinak osídlené. Tomu odpovídají jízdní doby a hustota sítě. Letět z Prahy do Ostravy je celkem blbost. Jet vlakem z Chicaga do Denveru (a to nejsou relativně ještě tak daleko) taky (leda je cílem udělat si třídenní železniční výlet).

To co tam už mají, se celkem drží, sem tam se něco i přistaví.
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1038
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 00:39:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jeff: Díky, alespoň někdo se nad tím zamyslel. Musím se přiznat, že ze začátku jsem si t kreslil hlavně jako recesistickou věc a až pak mě napadlo, že by to vlastně mohlo mít svou logiku.
Jo, připomněl jste mi, že stěna toho zakrytí na západní větvi Magistrály směrem do Čelakovského sadů by byla upravena do podoby takové umělé skály či grotty s nějakými vodopády atd. Tím by se park odhlučnil od dopravy a zatraktivníl pro návtěvníky.

Ad novorenesanční: No já si jsem naopak poměrně jistý tím, že by to dopadlo dobře, což už si nemyslím o nějakém moderním řešení. Ostatně, vždyť i to Muzeum se dá označit za nevkus, také je do značné míry 7x vyvařená antická architektura. Cž teď ale nechci kritizovat, mám tu antiku rád, uvádím pouze jako příklad. Tak se chovalo celé 19. stol. Nerozumím tomu, proč při dodržení určitých pravidel bychom nemohli být stejně úspěšní jako naši předkové. Máme tu na to dostatek odborníků. Do toho místa se mi prostě nic nového nehodí. Potom za Fedem a SOP už může být cokoliv. Tam je to fakt jedno. K tomu bych rá slyšel o jediné novostavbě u nás, která se snaží tvářit jako něco starého postaveného před 100 lety. Vysloveně budova postavená jako stará (třeba barokní) v Čechách neexistuje(či nějaké individuální počiny a rodinné domky, určitě ne činžáky či státní instituce), Většinou jsou to nové budovy s trapnými pokusy o využití určitých prvků či členění historické architektury (Myslbek do Ovocného trhu). Nevím,proč když to masově zvládli v 19. sto. proč bychom to nezvládli my.

Je to jako se Staroměstskou radnicí. Můžeme nakreslit 1000 nejrůznějších extravagantních i konzervativních návrhů na dostavbu a stejně se vždy nakonec dojde k tomu, že nejhezčí bylo původní Parléřovské křídlo. Někdy prostě nemá smysl vymýšlet nová řešení, protože ta stará nikdy nepřekonají.

Ad 2 pruhy. Ano, to jsem také psal, že by to šlo. Je ale lepší nakteslit silnici širší a říci, že se může zůžit, než nakreslit silnici úzkou a pak si nebýt jist, že by šla i širší. Tak asi tak. Rozhodně bych se 2 pruhům nebránil. směrem k Nuseláku se 4 pruhy nepočítám. Byly by tam 3 pruhy.

Ad TT: Parkem podél hlavní pěší trasy a přímo kolem odbavovací haly se zast. Wilson a pak šikmo ke křižovatce Opletalova x Bolzanova, aby tramvaje jedoucí na Žižkov stavěly v zast. Bolzanova (dnešní HN). Dále by byla možnost pokračování Opletalovou do Hybernské a dál rovně na NR.
Alpha 1983
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 483
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 05:48:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: K těm prostorům na přepravení. Z jaké obsazenosti prostředků MHD vycházíš?
Jinak si nemůžu pomoct, ale v poslední době co vidím tramvaj mimo centrum, tak mi přijde, že bych skoro v autě v podílu obsazenosti měl mít přednost. Včera co jsem měl možnost sledovat obsazenost v Chotkově, tak 10 lidí na soupravu okolo 17:30 mi přijde hodně tristní.

Tohle mi přijde jako hodně zkreslené. Podle mě poměr nehod se zraněnín v PRAZE je pro MHD/IAD docela půl na půl. Takže tyhle náklady tady stejně budou nebo si snad myslíš, že lidi budou méně skákat pod busy a tramvaje než pod auta. Že třeba autobus srazí méně lidí na přechodu atd?

Pokud ti jde o exhalace, tak stačí ekologické nálepky a je to. Myslím, že ale jestli ty odvedou pár procentr dopravy, tak to ještě bude hodně. Hodně lidi má služební auto a ty většinou nejdou pod 4-5 let, takže by stejně dosáhli na tu nejlepší, popř. druhou nejlepší plaketu.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 939
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 08:52:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rzeczpospolita: Díky za upozornění!

Návrh oceňuju, je velmi propracovaný, ale patřím k těm, které slovo "estakáda" poblíž Národního musea vyděsí k smrti. Slova o novorenesančním překrytí a grottě ve mě zase vzbuzují neodbytnou představu postmoderního kýče. Takže - vymyšlené je to pěkně, ale musely by mne přesvědčit konkrétní visualisace, že by to bylo pohledově snesitelné. Ono ostatně nejde jen o vzhled, ale i o hmotu - já se moc obávám, že to, že těsně za Národním museem vznikne jakýsi val, by nedělalo z urbanistického hlediska dobrotu. Zemské museum bylo navrženo do otevřeného prostranství na místě bývalých hradeb a podle toho je koncipováno, vinohradské domy začínají až s určitým odstupem (ten prostor teď vyplnila magistrála). Takový drsný zásah do jednoho z nejprestižnějších míst v Praze by nejspíše architektonickou koncepci musea znehodnotil, a to i pohledově zepředu, od koně.
Ale to jsou jen hlody člověka, který by nedokázal nakreslit ani desetinu takového obrázku, takže nic závažného...

P. S. Se Staroměstskou radnicí naprosto souhlasím. Parléřovi se nic nevyrovná.
obr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.189.231
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 10:13:37    Odkaz na tento příspěvek  

MŠ :"Když bydlím v 50 000 městě, mám hodně věcí blízko, často chodím pěšky a udělám tak 200 cest nějakým dopravním prostředkem ročně. Ve městě, kde bydlí 1 a půl miliónu lidí už udělá jeden každý obyvatel v průměru skoro 500 cest ročně. Taky má průměrně každou cestu dvakrát delší než ten v malém městě. "
To přeci není pravda. Když bydlím v malém městě mám většinu toho, co má Pražan v dosahu pár kilometrů, desítky kilometrů daleko - školy, centrální úřady a byznys, specializované zdravotnictví, specializované obchody, specializované služby atd atd.
To, co má člověk z malého města "u nosu" má Pražák "u nosu" taky - obchody, řemeslníka, obvodního lékaře, základní školu atd.
Mimochodem na nákupy jezdí i "maloměšťáci a vesničani taky auty k nákupním střediskům. Mají více rodinné vilky a zahrádky či zvířata.
Pokud jde o dojíždění do zaměstnání - dojíždění z "maloměšťáci a vesničani" snad ještě více nežli Pražáci.
Právě lepší dostupnost mnoha těchto věcí a tedy méně km ježdění za nimi, je výhodou každého velkého města.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9947
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 10:36:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je to tady ještě o pražských tramvajích?
I když moje fotečky z historického průvodu tramvají v roce 1975 zapadly, dám vám sem ještě dvě.
Dvě konečné - poznáte je? A rok?

Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2977
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 10:58:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem:
Oni ty obrázky nejsou tak moc dobře vidět, ale ta 23, to bude asi Podbaba (vnější kolej, pohled směrem zpátky na domy mezi Terronskou (tehdy "ždanovkou") a Jugoslávských partyzánů.

Druhá fotka vypadá jako "jedenáctka", takže Divoká Šárka? Nic moc markantního tam není patrné, ale na Černokosteleckou (nebo jinou konečnou ne úplně mimo město) je tam dost prázdno...
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2589
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 11:09:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9001: To byla jen obecná úvaha ze školních škamen :-). Obecný pohled je daleko od toho, jestli někde jede bus prázdnej a v autě 5 lidí. Z průměrné obsazenosti se odvozuje plošný nárok na jednu přepravenou osobu. Navíc ještě hodinově, v celodenním čísle by IAD dopadla lépe, ale za hodinu naráží na propustnost křižovatek a tím se její "plošný nárok" zvyšuje. Pokud půjdeme do reálu, tak výkonnost jednoho pruhu magistrály za hodinu je nějakých 2000 aut za hodinu. To je cca saturovaný tok. Při 4 pruzích 8000 aut za hodinu. Při obsazenosti 1,5 osoby na auto je to 12000 lidí za hodinu. Na jednom pruhu ale jen 3000 lidí za hodinu. Metro pna jednom pruhu při intervalu 90 sekund má na stejné ploše schopnost odvézt 40 000 lidí, tramvaj cca k 15 000 lidí.

obr: Hezky popsáno, ovšem vůbec to nesouvisí s funkcí měst. 50 000 obyvatel i pro IAD nevygeneruje tolik cest, aby ten plošný nárok omezil město samo o sobě. Hybnost menšího města z hlediska dopravy je daleko nižší. Odpadá spousta cesty do škol, práce, za zábavou, protože jsou skutečně v pěší dostupnosti. Navíc právě, že město často má řadu úřadů mimo znamená, že řada těch cest IAD jde mimo to město a ohledně délky cesty se v případě závislosti na hybnosti počítá s délkou cest po tom městě.

Navíc cesty mimo město znamenají, že na druhé straně cesty nepotřebuju parkování. Ve městě nad milión lidí mám hybnost daleko větší. A je opravdu rozdíl, když sedne do auta všech 50 000 lidí v malém městě (to dokážu uspokojit rychlostíní komunikací se dvěma pruhy), a když sedne do auta 1 500 000 lidí. To už nedokážu uspokojit bez drastického plošného zásahu do toho velkého města.

když mi přes Nuselák pojede malé město, bude to těch 50 000 aut denně. To se zvládne. Když pojede přes Nuselák velké město bez MHD, tedy i to, co je v metru, bude to 200 000 lidí denně. Totéž bude platit v bledě modrém pro další dostředné směry. Z toho vyplývá, že aby IAD mohlo dovézt do centra stejně lidí jako MHD třeba přes ten Nuselák, musela by mít magistrály v každém směru ne 3-4, ale 12-16 pruhů. nebyly by tedy široké 16 metrů, ale nějakých 70 metrů v jednom směru, tj. širší než Václavák...
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9952
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 11:33:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jef: Správně, rok 1973. Větší obrázky tam bohužel dát nemužu, taky jeden z problémů, co admini neřešej.
Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3676
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 11:37:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale můžeš, jen to nejspíš neumíš ! Nebo víš o nějakym důvodu, proč to ostatním jde a jen ty s tím máš problém ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
obr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.189.231
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 11:46:48    Odkaz na tento příspěvek  

MŠ - takové Zahradní Město samo o sobě je malé české město. Taky nevygeneruje tolik cest samo o sobě, v zahradňáku je celá infrasturktura malého města, vč. polikliniky, pracovních míst, obchodů atd. T ostatní - tedy pokud chce obyvatel Zahradního Města nebo třeba Dobříše, Příbrami Benešova nebo Mikulova či Znojma totéž vč. lepšího pracovního místa, najede obyvatel těch měst o mnoho více km nežli obyvatel Zahradňáku.
"Navíc cesty mimo město znamenají, že na druhé straně cesty nepotřebuju parkování." To myslíte vážně ?
To co píšete o ucpaném Nuseláku, dnes platí i o místních komunikacích v těch malých městech. I ta malá města dnes mají problém a neřešenou a lidmi preferovanou autodopravou. Proč by se jinak požadovaly/stavěly obchvaty ?
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9955
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 11:47:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jseš snad admin démone? Hraješ si na boha vševěda, ale nejsi ani jedno. nebyls osloven, tak dotoho nešťourej. Řešilo se to mockrát a bez výsledku. Prostě se proces zastaví, čumí a po nějaké době zkolabuje. Měl ses vyjádřit k fotce, ale to jen bezmocně slintáš.
Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2590
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 13:07:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

obr: Nepotřebuju parkování 2x v jednom městě, tj. pro jednu cestu 2 parkovací místa. Tj. pro jedno auto a jednoho obyvatele vlastně 2 místa.

Ano Dobříš najede o mnoho víc km za prací, ale ne uvnitř Dobříše, ale někam mimo. A i pro ty cesty už kapacita komunikací nestačí, byť jsou často radiální ven z města, nebo pak bohužel vedou přes jiné město, kde mu ke generování vlastní dopravy ještě přidají - a proto obchvaty.

Když vezmete typ Dobříš, je 80% cest IAD za hranice města, nebo přinejmenším na hranice, je-li tam třeba obchoďák. Když vezmete Prahu, 75% cest je uvnitř města od začátku do cíle. A pokud je v Dobříši základ řádově 10 000 cest, v Praze je to řádově 200 000 cest IAD.

Samozřejmě, že to co píšu, platí i o malých městech. Ten princip nezačne platit v tom miliónovém městě, začíná platit s nárůstem počtu obyvatel už od těch 50 000.

V menším ten princip platí i pro meziměststskou dopravu, tam se ale projevuje postupně, ale i proto si dotujeme i modré busy a železnici.
S 296 až do Brna a nikdy jinak :-)
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3674
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 13:24:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prostě se proces zastaví, čumí a po nějaké době zkolabuje. - jasný, ale tady je opravdu chyba spíše na straně klienta a ne serveru (resp. tvého firewallu), když to nejde jen jednomu.

Takle ty tvé hádanky nemají šťávu.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3675
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 13:26:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobříš je pořád město, kde část potřeb jde uspokojit i pěšky.

Ale v novodobých polních satelitech se musí autem naprosto vždy, třeba i vyvenčit psa, protože než dorazím na okraj polní zástavby...
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9960
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 13:47:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička: Asi ano, ale co já s tim... Spíš to bude půl na půl protože posílám kdeco kde kam a jen v tomto jediném případě...
Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
Jonášek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1121
Registrován: 8-2007

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 14:32:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Rád bych soutěžil, ale nedokážeš ty fotky vložit normálně? Však si je ani nemohu rozkliknout.
1) Nevím, že nevím.
2) Vím, že nevím.
3) Vím, že vím.
4) Nevím, že vím.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 14:35:59    Odkaz na tento příspěvek  

Káem: musí se sejít pomalá rychlost či velká chybovost linky s krátkym timeoutem nebo velkym zatíženim serveru. Technicky vzato za to většinou žádná ze zůčastněných stran jednoznačně "nemůže", jen si prostě nepadly do voka

Což by moh bejt nakonec i vhodnej závěr celý tý zdejší nekonečný polemický kašpárkiády
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9964
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 15:08:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prag: Asi to něco takovýho bude.
Jonáš: Holt si vem lupu. Pupu.
Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1244
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 17:44:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obávám se, že tohle prostě nelze nechat na libovůli onoho "každého", jelikož si to z mnoha různých důvodů nemůžeme dovolit.
Cílem by mělo být vytěsnění individuální dopravy ze středů měst, ať už ekonomickými (mýto), ekologickými (ekoznámky) nebo prostorovými (snižování kapacity komunikací) tlaky, eventuelně jejich kombinací.


No jo, furt něco zakazovat, omezovat, znepříjemňovat... Já bych na to šel jinak, zkvalitněním nabídky veřejné dopravy. Nebo alespoň ruku v ruce.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 17:47:02    Odkaz na tento příspěvek  

Spíš ruku v rukavici, a měla by bejt boxerská.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3678
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 17:49:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Nemůžu se vyjádřit k něčemu, co nevidim. Zkoumat pixely monitoru pod mikroskopem fakt nehodlam.
Ale máš pravdu, že mi je do toho prd, tak už mlčim. A ty slib, že už sem žádný blechy dávat nebudeš a pořídíš si pořádnej stroj.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3679
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 17:54:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hnidopich: Jo, v pohodě souhlasim, ale jen to zkvalitnění samo o sobě nestačí.
Ruku v ruce jo, však se taky oboje dlouhodobě realizuje.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 6312
Registrován: 6-2002

Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 21:00:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

taky jeden z problémů, co admini neřešej
Problém je zjevně u vás na síti, ale je to pochopitelně naše povinnost v rámci závazku veřejné služby :-) Ale ne, stačilo se místo nářků po čase připomenout a mohli jsme pokračovat v řešení. Víc přes mail.

Zpět do reality, na 511/26 dnes 6892+6863.
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 453
Registrován: 4-2010
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 21:54:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové tak nezapomeňte, že máme několik kategorií měst.
Malá Města,
Střední Města
Velká Města
Velkoměsta.
Já jen, jestli vůbec máte ponětí, co kam do jaké kategorie patří.
Mezi Malým a velkým městem je město střední velikosti, které zcela ignorujete.
Velké město máme v hladině 50 000-100 000 obyvatel
Vekloměsto nad 100 000 obyvatel.
Jinak mezi malým a velkým městěm, že město střední velikosti. Dobříš a Příbram jsou již 2 různé kategorie. To jen tak na okraj.
Jinak, co se týče té obsluhy, tak v 50 tisícovém městě a vejš už je všechno, co je třeba, nemusíte se hnout.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Úterý, 22. března 2011 - 22:08:28    Odkaz na tento příspěvek  

Co se týče městské dopravy, tak zastávám názor, že:
městu do 50 000 obyv. stačí autobusy,
město nad 50 000 obyv. už by mělo mít trolejbusy,
město nad 100 000 obyv. by mělo mít tramvaj,
město nad 1 000 000 obyv. by mělo mít metro.
obr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.189.231
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 00:06:30    Odkaz na tento příspěvek  

3xhonzíku - pokud jste zdravý, stačí vám základní vzdělání a nějaké jednoduché zaměstnání nejlépe v komunálu a jedinou vaší kulturou je pivnice, tak se hnout opravdu nemusíte.
coqwheele - inteligentní lidi mívají své názory podloženy nějakými argumenty a pokud jde o dopravu mimo jiné i ekonomickými výpočty. Máte je ?
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1047
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 23. března 2011 - 00:17:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: Naopak, tramvaje v malých městech patří mezi ty nejkrásnější provozy. Ve všem nelze hledat jen ekonomiku, Někdy jsou i vyšší hodnoty. Třeba zrušením regionální trati se dá něco ušetřit, otázka je, na kolik se třeba dá vyčíslit ochuzení místních dětí o zážitek z vlakové dopravy. Je krásné pozorovat děti z Trenčianských Teplic jedoucí vlakotramvají ze školy. Ušlé příjmy z šototurismu podle mě také netvoří úplně zanedbatelnou částku. De fakto se totiž jedná o vymazání regionu podél trati z mapy. A teď do toho počítám i rodiny s dětmi, které si chtějí udělat hezký výlet a jet někam autobusem do tohoto kritéria nezapadá.
Alpha 1983
Fkam
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 31
Registrován: 3-2011
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 05:00:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V Německu je parádní tramvajová doprava. Osobně se mi líbí linka 4 v Drážďanech vedoucí až za město do
Weinböhla. Myslím, že každé město bez ohledu na počet by mělo zvážit jak bude budovat svojí veřejnou dopravu, nicméně co vidím více v zahraničí a tady mi ještě pořád docela chybí je preference veřejné dopravy, pořád mi přijde, že u nás se ve městech spíše preferuje IAD.
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 531
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 06:48:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

obr: inteligentní lidi mívají své názory podloženy nějakými argumenty a pokud jde o dopravu mimo jiné i ekonomickými výpočty. Máte je ?

Ja porad marne cekam, kdy svoji inteligenci vyjevite Vy. Zatim jste svoje nazory nepodlozil nicim jinym, nez svymi tvrzenimi. Jedina cisla ktera jste na tema "cena MHD vs. cena IAD" uvedl je cena Blanky a trasy D. Coz je totalne mimo (kapacita, delka, lokalita) a je to navic jen otazka investic (jak jste sam uvedl 19.3. ve 14:16 A nesměšujte dotace na provoz (bez dotace by metro, tram i bus zkolabovaly) s investicemi.).
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3677
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 07:37:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: To není jen o velikosti měst, ale i o topologii. Jinak je to v městečku v údolí, jinak na roztahaném panelovém sídlišti a jinak v městečku s historickým centrem a náměstím. Také záleží, kde je nádraží nebo fabrika, kam všichni ráno musí.
obr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.189.231
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 08:29:57    Odkaz na tento příspěvek  

Raquaci - co tady pořád odvádíte pozornost. Můj názor snad je srozumitelný. MHD ano, ale bez dotací. Určitě MHD nevymizí z historického centra či tam kde prostě bude mít výhodu nad "totálně zacpanými ulicemi". Hlavně by celkově doprava klesla, protože by odpadly neefektivní přesuny lidí. Dnes by se MHD na mnoha místech bez dotací neuživila, co na tom chcete počítat, život dává jasný výsledek. Navíc má dotovaná MHD negativní vliv i na urbanismus města - zbytečná doprava mezi "zónami" vzniklými ne přirozeně, ale sociálním inženýrstvím. Město s přirozenými náklady na dopravu se stane homogenějším, tak jak popisuje 3xhonzík či MŠ - nebude třeba se pohnout.
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 455
Registrován: 4-2010
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 09:42:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U nás v malém měste tram nejezdí vyjma asi Modřic, které však jsou součástí brněnské tram sítě a jsou v brněnské aglomeraci.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9969
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 23. března 2011 - 09:47:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3xH:Malá Města,
Střední Města
Velká Města
Velkoměsta.

To je celý blbě gramaticky i obsahově. Najděte mi předpis/zákon který to takto definuje.

Mašinka: jo, obnovíme řešení via email, mě to zas tak netrápí, aspoń mi nikdo nekritizuje kvalitu fotek, ale když s tim demon začal, tak přeci ho nenechám jeho bludu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Káem.)
Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 456
Registrován: 4-2010
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 09:48:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

obr. Vy jste asi padlý na hlavu. Vše, co člověk potřebuje, je již ve městech s 50 000ci obyvateli a více. Aspoň u nás ano. Co se týče nákupu, MHD apod. Tak nevím o co vám jde? Pokud jde o cestování, tak snad můžete cestovat i jinam do zahraničí. Reagujete mimo mísu. Víte, kdo chodí do těch hospod na pivo? Většinou ti, kteří mají 3 zaměstnání a ještě jim zbyde čas na fitness centrum, rauty apod. Ti, co makají 16 hodin denně, jsou rádi, když dojedou domů a jdou spát.
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 457
Registrován: 4-2010
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 09:51:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To definují geografové, demografové a nikoliv zákony. V malých městech MHD nebývá. Je skutečně rozdíl žít v Teplicích na straně jedné a žít v Trhových Svinech na straně druhé. Obě to jsou města.
Zerr0
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 161
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 23. března 2011 - 10:45:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Obr. Zcela opomíjíte síťový a společenský význam MHD. Pokud zrušíte oblsuhu méně "výdělečných" oblastí, sníží se využití MHD celosíťově. Pokud bych měl například k dispozici jen metro, musel bych si tak jako tak pořídit alternativní dopravní prostředek a ten bych využíval pro většinu cest, včetně těch "podél" metra.

Dovolím si okopírovat kousek své diplomky, kde jsem se stručně zabýval "společenskými výhodami" MHD.

IAD nelze upřít velmi příjemnou schopnost dopravy takřka přímo z místa zdroje do místa určení („door-to-door“), ale s nárůstem poptávky po přepravě nabývají na významu i její nevýhody související s náročností na 1 cestujícího. Pokud není uvedeno jinak, vztahují se následující údaje k hodnotám přepočteným na 1 přepravenou osobu, při výpočtech bude brána průměrná obsazenost 1,4 osob/ 1 osobní automobil; respektive 50% obsaditelnosti prostředků VHD – tj. 50 osob/ sólo autobus, 120 osob/ tramvajová souprava délky 30 m):
• spotřeba energie – průměrně 6krát větší než u autobusů, 24krát větší než u tramvají [1].

• produkce emisí – kromě hodnoty v důsledku vyšší energetické spotřeby je nutné ještě vzít v úvahu, že u IAD a autobusů jsou tyto zplodiny koncentrovaně vypouštěny v obydlených oblastech, energie pro trolejbusy a tramvaje může pocházet z ekologických energetických zdrojů, každopádně neprodukují exhalace ve městě.

• plošná náročnost [2]–
Tabulka č. 1 – srovnání plošné náročnosti MHD a IAD
m2 / osobu .................... IAD .......... Sólo bus ..... Kloubový bus ......tramvaj
vlastní plocha ................ 6,1 .......... 0,6 ............... 0,6 .......... 0,65
Plošná náročnost při jízdě .. 22 ........... 2,1 ............... 1,5 .......... 1,2
Násobek plochy pro IAD .. 1/1 ....... 0,10/0,10 ...... 0,10/0,07 ..... 0,11/0,055

• počet vozidel (má vliv na hlučnost, intenzitu dopravy, potřebu parkovacích míst) – pro 100 přepravovaných osob je zapotřebí 70 osobních automobilů, 2 autobusy nebo 1 tramvajová souprava. Zde je navíc nutné vzít v úvahu, že toto se týká jen osob právě přepravovaných. Prostředky VHD jsou po přepravení těchto osob k dispozici pro další zájemce o přepravu.

• náročnost na délky světelných cyklů křižovatek se SSZ – minimální doba zelené pro zajištění vjezdu pro 100 osob [3]:
Tabulka č. 2 – srovnání časových nároků IAD a MHD na signální plán
............................................ IAD 1 pruh .... IAD 2 pruhy ... IAD 3 pruhy ..... bus ........... tram
Charakter vozidla (j.voz./ vozidlo) ..... 1 ................ 1 ................ 1 ............. 2 ................ 4
j.v.oz na 100 osob ........................ 70 ............... 70 ............... 70 ............ 4 ................ 4
j.voz. na jízdní pruh ...................... 70 ............... 35 ............... 24 ............ 4 ................ 4
Minimální doba zelené* (s) ............ 140 .............. 70 ............... 48 ............ 8 ................ 8
*) počítají se 2 s na vjezd 1 jednotkového vozidla / jízdní pruh

• doprava v klidu – zaparkované osobní automobily jednak fyzicky zaujímají mnohem větší plochu na jednoho „cestujícího,“ viz bod plošná náročnost, ale jde zejména o skutečný počet vozidel (viz stejnojmenný bod) a hlavně charakter stání vozidel VHD – tato vozidla jsou víceméně stále v oběhu, při delších odstaveních probíhají tato ve vyhrazených prostorách a ne v uličním prostoru.

• vysoká relativní nehodovost IAD v přepočtu na dopravní výkon

Zvláštní kategorií jsou extrémně vysoké přepravní proudy, pro jejichž obsluhu jsou nutné vysokokapacitní mimoúrovňově vedené dopravní systémy typu metra či RER [4]. Odpadají u nich kritéria plošné náročnosti za jízdy i v klidu, produkce emisí ve městě a časová náročnost na křižovatkách. Spotřeba energie, investiční i provozní náklady na jednoho přepravovaného jsou většinou vyšší, než je tomu u tramvaje nebo busu, ale pro vysoké intenzity jsou jediným možným řešením.

Další důležitou vlastností VHD je to, že vozidlo s mnoha cestujícími řídí jediná zkušená a ověřená osoba. Tak je dostatečná mobilita zajištěna i pro lidi, kteří osobní automobil nevlastní, nemohou či momentálně nechtějí řídit apod.

I am not useless! Just use-impaired.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 10:58:24    Odkaz na tento příspěvek  

I kdybyste se s odbornými argumenty snažil sebevíc, není to nic platné. On tu Obr totiž dělá typickou goebbelsovskou propagandu: stokrát, tisíckrát opakovat tytéž jednoduché lži. Obr + Rudolf 33 = větší pohroma než katolické náboženství.
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 532
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 11:16:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

obr: Na zacatku jste tvrdil, ze IAD je levnejsi nez MHD (Doprava autem je nejen pohodlnější a svobodnější, ale i levnější nežli MHD.), pak jste se opravil ze nekde je vlastne MHD levnejsi (MHD ano, ale jen tam, kde není možno jet levněji a pohodlněji autem, například v historickém centru.), pak zase ze je MHD nejdrazsi druh dopravy (Já neříkám, že MHD absolutně ne. Ale protože je to nejdražší varianta dopravy ( a diktuje, kdy jet, nedopraví z místa na místo atd), tak jen tam, kde není možno se dopravit jinak.), nasledne jste mne obvinil z propagandy, vyzval k pocitani (Raguaci - to jste vy, do opakuje propagandu a nesmysly, zkuste počítat.). Dnes rano jste, v reakci na prispevek Cogwheela, napsal ze: inteligentní lidi mívají své názory podloženy nějakými argumenty a pokud jde o dopravu mimo jiné i ekonomickými výpočty. Máte je? Tak jake odvadeni pozornosti? Opakovane vyzyvate k pocitani ostatni, tak ze by jste podlozil sva tvrzeni?

Vase myslenka ze "Město s přirozenými náklady na dopravu se stane homogenějším" se historicky nepotvrdila, naopak. V zapadni Evrope doslo zhruba od padesatych do osmdesatych let k masivnimu omezeni MHD ve prospech IAD - vcetne likvidace casti infrastruktury MHD a vystavby pro IAD. Vysledkem rozhodne nebylo zvyseni homogenity mest, prave naopak. Vzdyt to muzete pozorovat i v Praze, dokonce kousek od sveho bydliste - pred par lety na okraji mesta v Repakove vyrostl Hornbach (tedy de-facto velke zelezarstvi) a v centru mesta doslo ke zruseni zelezarstvi "U Rotta", ktere jeste pred cca 20ti plnilo funkci toho Hornbachu. O nakupnich zonach u dalnic a satelitnich ctvrtich prakticky bez VHD nemluve. A ze tam pritom za dopravu auty lide plati de-facto nasobky ceny za MHD. Podivejte se na mapu Prahy z tricatych let - pokud vim, tak tehdy MHD nikdo nedotoval, autem jezdilo par lidi a cela aglomerace (tehdy spis jen Praha a par vesnic na hranici) byla velmi kompaktni. Jestli cheme odstranit ty neefektivni presuny, tak jsou mozna jen dve reseni - zakazy silou nebo razantni zvyseni ceny veskere dopravy na nekolikanasobek.

Ja chapu, ze je Vam nepohodlne jezdit MHD a chcete se dopravovat autem. Ze mate pocit nespravedlnosti, ze "dotujete cestujici MHD". Ale pouzivat jen IAD proste nemuzou vsichni, na to nemame dost mista a zdroju. Budte rad, ze muzete ze svych dani na MHD prispivat - kupujete si tim prinejmensim misto na ulici pro svuj vuz, cistsi vzduch a zvysuje Vam i cenu domu (je-li Vas).
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9972
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 23. března 2011 - 11:29:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To že odpadá plošná náročnost MHD v klidu je mi nějaký divný při pohledu na 3 depa, 8 vozoven a 5 garáží.
Pak je mi taky divná plošná náročnost kloubusu - že je stejná nebo nižší než obyčejného. Ale to bude asi nějaká statistická vyfikundace s praxí zcela nespojená.
Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2132
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 12:02:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad plošná náročnost: je třeba zrušit osvobození komunikací od daně z nemovitostí a hned se to narovná. Při rušení dotací na MHD je potřeba zrušit všechny způsoby dotací do silniční sítě a nejlépe ji zprivatizovat. To je stejně neprůchodné jako navrhovat zrušení třeba dotované kultury, jakéhokoli sociálního zabezpečení atd. Sice bychom splnili liberální poučky, ale nikdo si to nepřeje takhle extrémně.

Takže jinak: Vyplatí se státu víc dotace veřejné dopravy nebo silniční infrastruktury?
Vlakoň
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 366
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 12:07:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Při subjektivním neakademickém pohledu mi ty tři depa, vozovny atd. přijdou jako nic proti moři zaparkovaných autíček, spoustě naleštěných autosalonů, benzínek, servisů atd. Takové depo je příhodný prostor pro různé zajíce a jiná zvířátka pobíhající tam v teplákách se sprejem v ruce
”Je lepší držet hubu a nechat ostatní, ať si myslí že človek je idiot, než otevřít hubu a odstanit všechny pochybnosti.”
Velký šéf
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.20.71.69
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 13:46:38    Odkaz na tento příspěvek  

Vážení,

když už se tady bavíte o ekonomice a dotacích IAD x VHD, tak je třeba počítat:
- ekonomické přínosy IAD
a) Výnos z daně spotřební a DPH za PHM obecně (cca 100 GKč)
b) Výnos z DPH za prodej a servisování vozidel IAD (typnu několik desítek GK4)
c) Silniční daně a mýto (cca 10 GKč)
d) Daň ze zisku automobilek (jednotky až desítky GKč)
e) Daně z příjmu pracovníků v automobilkách, servisech, prodejnách aut a dílů ... (typnul bych taky jednotky až desítky GKč)
... a to určitě není vše (pojišťovny atd.).
Ročně se do silniční infratsruktury nacpe nějakých 80 až 100 GKč (investice, údržba, opravy ...). Čili pro státní pokladnu je automobilismus VELICE PROFITABILNÍ a víceméně dotuje věci jiné.
- ekonomické zápory VHD
a) dotace v řádech desítek GKč ročně, zátěž pro státní rozpočet, nutnost zvyšovat daně atd. (Wasted money).
Ono obecně dnes stačí cca 15 až 20 % PRÁCESCHOPNÉHO obyvateltva aby zajistilo potřeby země (zemědělství, energetika, průmysl, nutná doprava a služby), zbytek se jen veze a zatěžuje tu produkující část.}
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 535
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 14:13:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mily sefe, nezapomente na par detailu:

- spotrebni dan i DPH z paliva plati samozrejme i dopravci VHD (dokonce i ti zeleznicni, potrebuji-li k provozu naftu)
- i u systemu s elektrickou trakci se plati dan ze spotrebovane elektriny
- ne veskera VHD je dotovana
- i z prodeje a servisovani vozidel VHD se odvadi dane
- i u silnicniho vozidla provozovaneho v ramci VHD se plati myto a silnicni dan
- i Iveco, SOR, Tedom, Skoda Transportation atd. plati dane
- i v systemu VHD pracuji lide odvadejici dane
- nezapominejte, ze automobilismus zatezuje statni rozpocet i jinak nez stavbou a udrzbou silnic (dopravni policie, vydaje zdravotniho systemu, zabor pudy apod.)
- zrusenim dotaci do VHD stoupnou pozadavky na infrastrukturu pro IAD a tim i vydaje na ni
- uvedena cisla neodlisuji prijmy a vydaje statu tykajici se individualni a hromadne silnicni osobni a nakladni dopravy, jsou za silnicni dopravu jako takovou.
- prijmy dani z pohonnych hmot se tykaji vsech prodanych - tj. i pouzitych treba k topeni, ve stavebnictvi, k vyrobe energie apod.)
- kolejova VHD prispiva skrze SZDC platbami za pouziti dopravni cesty

(Příspěvek byl editován uživatelem Raquac.)
Zerr0
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 162
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 23. března 2011 - 14:41:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Plošné nároky byly převzaty z Kotasových Dopravních systémů a staveb. Vlastní plocha u kloubosu a sóla vychází stejná, rozdíl je u dynamické náročnosti. Předpokládám, že ta byla spočítána nějak jako počet_cestujících / (šířka_vozidla * (délka_vozidla + odstup_vozidel)), když to nahodím do Excelu vychází ten odstup zhruba 15 metrů pro auta a kolem 30 metrů pro vozidla MHD. Ale třeba použil úplně jinou metodiku.

Nikdo netvrdí, že plošná náročnost v klidu je u MHD nulová, ale zkuste si u kterékoliv garáže, vozovny či depa představit parkoviště, benzínky a servisy pro tolik osobních aut, že by odvedly stejný přepravní výkon.


Nemá cenu diskutovat na téma jenom A, nebo jenom B. MHD nikdy nenabídne takovou kvalitu, aby zcela nahradila auta, ale velkoměsta by bez ní prostě nepřežila. Jen si vezměte, jak při každé stávce v MHD bývají otrávení kovaní řidiči, že se na komunikace nacpe tolik svátečních a nebude k hnutí.
I am not useless! Just use-impaired.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9977
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 23. března 2011 - 15:43:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zerr0:Ani jsem to tak nějak jako nezpochybňoval, jen jsem se jakoby laicky divil, že standard a kloubus jsou statisticky stejně dlouhý, když já tam vidim ten návěs. Ale já jsem na tydle statistický věci celkem zvyklej
Žádám zřízení jakékoliv diskusní skupiny! Domnívám se že to totiž už nejde a admini to tají!!!
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.161.108.76
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 16:18:32    Odkaz na tento příspěvek  

Třeba je to podělený počtem substrátů?
obr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.189.231
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 16:47:31    Odkaz na tento příspěvek  

ZerrO, máte ve své diplomce taky nějaké ekonomické/finanční výpočty, úvahy ? Proč stále více lidí jezdí autem, navzdory "plošné náročnosti" ?
Raquaci - blížíte se ve svém myšlení podstatě - ano o výhodnosti MHD je třeba uvažovat v konkrétních souvislostech, případech. Někdy je levnější, jindy nastejno a většinou velice drahou. A pokud je dotována, tak je celé uvažování o výhodnosti MHD zkresleno, úplně stejně jako když EU dotuje pěstování "kukuřice na Sněžce".
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 942
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 17:09:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jestli je to tady dávno známá skutečnost, tak se omlouvám, do tohoto vlákna normálně nechodím.
Každopádně mne dnes dost překvapilo, že v průmyslovém areálu Pražské strojírny ve Vinoři (naproti točně BUS 259 Vinoř) jsou položené kusy kolejí a stojí tam exemplář T3 i se zastávkovým sloupkem. Přiznejte se, šotouši, kdo jste si takhle vyzdobil pozemek?

Ne, vážně - víte o tom někdo něco?
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2598
Registrován: 11-2007
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 17:14:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zerro, Vaše diplomka doufám prošla, ale vůči publikovaným závěrům lze vznést závažné námitky.

1) Jak jste dospěl k závěru, že vozidlem IAD jede jen 1,4 os/vozidlo, zatímco vozidlo VHD je průměrně obsazeno na 50% kapacity. Ten druhý údaj je totiž zjevně nesmyslný. Bylo by zajímavé, kdyby jste uvedl jeho zdroj. Navíc, ten zdroj by měl být relevantní ke všem spojům VHD a tady už víme, že jste diplomku položil na nesmyslném předpokladu.

2) Jestliže nesedí průměrná vytíženost vozidel VHD, pak veškeré navazující výpočty jsou k ničemu.

3) Úvaha o "plošném zatížení dopravou v klidu" je nesmyslná proto, že srovnáváte místa sezení s místy k stání, tedy jablka s hruškami. Až srovnáte místa k sezení v zaparkovaných vozidlech VHD s místy k sezení ve vozidlech ID, možná bude možno se bavit.
4) Gratuluji k obhájení diplomky. Opisoval jste od jejích posuzovatelů
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2134
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 23. března 2011 - 17:33:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Velký šéf: ad b) d) e)
DPH a daně z příjmu a zisku se platí ve všech ekonomických odvětvích. Jejich účelem je především zajištění základního fungování státu (správa, bezpečnost atd.) Je správné vracet do silnic výnosy ze spotř. daně z PHM, ze sil. daně a mýta, ale ne víc. To by mohli brblat v jakémkoli oboru, že platí DPH a nic z toho nejde zpět. Třeba že DPH z elektroniky by mělo jít do výzkumu? Kdyby stát neinvestoval nic do individuální dopravy a vše do veřejné, tak by se daly vykázat stejné klady jako vykazuješ.
Tramvajak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1486
Registrován: 4-2006

Odesláno Středa, 23. března 2011 - 17:37:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: je to T3SUCS ev.č. 7055II ex. 7043, v majetku Pražské strojírny, a.s. Má to sloužit jako poutač a zasedačka zároveň, realitu nechť posoudí někdo místní...
tramvajakovy webové stránky