naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 27. 3. 2020
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

z nejčtenějších

Přeprava silničních návěsů po kolejích 11. 5. 2005
ŠKODA 15T je zde! 17. 9. 2008
K železnici Tacna – Arica 23. 3. 2020

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2020
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » tratě » ukončení provozu na spojovací trati praha hl. n. – praha mas. n. hrabovka

Ukončení provozu na spojovací trati Praha hl. n. – Praha Mas. n. Hrabovka

text: Zdeněk Strnad a Jan Bonev
foto: Zdeněk Strnad a Jan Vašíček
vloženo: 15. 12. 2005

10. prosinec 2005 byl posledním dnem pravidelného provozu na spojovací trati Praha hlavní nádraží – Praha Masarykovo nádraží Hrabovka. Vzhledem k postupující výstavbě tzv. Nového spojení tato krátká trať se značným stoupáním ustoupí nové mamutí stavbě a za několik let bude nahrazena čtyřkolejnou tratí, vedoucí po budované estakádě v místech někdejší třetí haly a točny depa Praha – Masarykovo.

Poslední den provozu se jako vždy neobešel bez přítomnosti množství železničních fotografů a příznivců, stejně jako jízda vlaku EMOs 9354, který měl být posledním pravidelným vlakem, jedoucím z Hrabovky na hlavní nádraží (bohužel se tak nestalo, vlak již projel po trati Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy přes výhybnu Vítkov „Centrale“). Na spojovací trati Hrabovka – hlavní nádraží byl úderem půlnoci – okamžikem přechodu na nový GVD po 133 letech zastaven pravidelný provoz a definitivně tak zaniklo přímé (ač úvraťové) spojení hlavního a  Masarykova nádraží, které bude nadále možné pouze úvratí přes žst. Praha-Libeň.

Pojďme si nejprve prohlédnout trať na několika snímcích Zdeňka Strnada z 6.8.2004.

Ocelový most nad Husitskou ulicí se vysokého věku nedožije.
Kusá kolej SEE nad Hrabovkou; po Novém spojení zatím nikde ani stopy. Už v srpnu 2004 se vyklízely budovy mezi spojkou a Masarykovým nádražím.
Ač se tak nezdálo, tento dům řádění bagrů mezi kolejemi přestál a od roku 2004 dokonce prošel rekonstrukcí. Opačný osud byl nachystán pro známý domek č. 141 na Hrabovce, v roce 2004 byl ještě obydlen.
Prostor připojení spojky na Hrabovce; vpravo jsou již dříve vytrhané kusé koleje. Běžný obrázek: vlak od hlavního nádraží přijel na Hrabovku.

Nyní se podívejme na změny, jaké se na trati a v okolí udály během jednoho roku. Snímky téhož autora pocházejí z 10. 12. 2005.

Běžný rychlík opouští hlavní nádraží a klesá k Hrabovce.
Kvůli značnému sklonu jezdilo po trati vždy podstatně více vlaků směrem dolů. Vlevo stoupá „Karel“, nahoře pak klesá „Duhovka“ přes výhybku 1XH.
Kolem mostu nad křižovatkou Husitské a Trocnovské se za rok nezměnilo nic, velké úpravy čekaly na ukončení provozu na trati. Zato pohled k Hrabovce už skýtá stavební ohradu a pásový dopravník nad tratí. V prostoru koleje SEE vede cesta na stavbu.
Ještě dvakrát okolí domku č. 141. Patrný je hlavní problém, který vedl stavbaře k tak brzkému zrušení spojky, totiž vysoká opěrná zeď pod portály budoucích tunelů, která omezuje přístup na stavbu a znemožňuje dobudování estakády.

Jak už to u rušených tratí bývá, poslední vlak mnohdy není tím skutečně posledním. Obdobná situace nastala i zde: na 12. 12. si společnost Skanska objednala průjezd poslední soupravy, vedené „Albatrosem“ 498.022, který poté odjel do Českých Velenic. Celou akci nám přiblíží fotografie Jana Vašíčka.

Poslední vlak se blíží od Libně – na Hrabovce už je v dálce vidět.
Supící kolos kříží zhlaví a zastavuje na koleji č. 3b.
Naposledy čeká na svou návěst... ...a naposledy odbočuje po patnácté výhybce vzhůru k hlavnímu nádraží.
Obrázek jako před čtyřiceti lety. Ani na tomto pohledu se za poslední desítky let nezměnilo prakticky nic.
„Albatros“ rozjíždí svoji soupravu a opouští Hrabovku.
Světla posledního vozu se ztrácejí v dýmu a páře, historie tratě Hrabovka – hlavní nádraží se uzavírá.
Zobrazit na celou obrazovku


diskuse k článku

založit diskusi

související diskuse

Železniční uzel Praha (ŽUP)