© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V první polovině letošního července jsme si mohli ověřit, jaké důsledky by přinesla koridorová optimalizace trati Praha – Beroun. Neustále se rozšiřující nabídka osobních vlaků vyčerpává kapacitu trati se zastaralým zabezpečovacím zařízením a jakékoliv kolejové výluky ztěžují dodržení grafikonu v osobní dopravě a téměř znemožňují vedení nákladních vlaků v čase dopravní špičky.
Od 9. do 22. července probíhala postupně nepřetržitá výluka v obou traťových kolejích úseku Praha-Radotín – Dobřichovice, při které došlo k rekonstrukci propustku a dalším pracem. Po tuto dobu byl v platnosti výlukový jízdní řád, který omezil počet osobních vlaků na hodinový takt. R 795 „Otava“ se ve dnech výluky „vezl“ na konci plzeňského rychlíku a v opačném směru byl veden odklonem z Berouna přes Loděnici a Rudnou u Prahy do Prahy-Smíchova jako R 35953 s uspíšeným odjezdem z Berouna o 7 minut a příjezdem na Smíchov 8 minut po pravidelném čase. Po delší době se tak na lokálce přes Rudnou objevil lokomotivou tažený osobní vlak.
![]() |
Neméně zajímavé byly i dopady na nákladní dopravu. Snaha omezit počet nákladních vlaků v údolí Berounky na minimum vedla k přesměrování některých relací na neobvyklé trasy. Vápenec pro odsíření krušnohorských elektráren v relaci Beroun – Kadaň se po několika letech dočasně vrátil z trasy přes Prahu na svou bývalou trať Beroun – Rakovník a dále přes Lužnou do Žatce a Kadaně. Odkloněn byl pár vlaků Pn 65760 / Vn 57570, pro jehož vozbu bylo vyčleněno „dvojče“ 742.341+348 spolu s rakovnickými a chomutovskými četami. Vlak po odklonové trase ovšem nejezdil v praxi příliš pravidelně a docházel též k různým mimořádnostem – například 19. července přivezl vyrovnávkovou soupravu do Lužné chomutovský „brejlovec“ 750.287.
Dalším efektem výluky bylo převedení části zátěže z/do Rakovníka, vedené standardně přes Beroun, na trať přes Kladno a Lužnou. Týkalo se to například pracích prášků z rakovnického závodu, vedených běžně jako Rn 48250 a Vn 48249. Na vozbě těchto vlaků se podílely například kralupské „zamračené“ nebo pražské stroje řady 742.
Posledním a patrně nejzajímavějším počinem tvůrců výlukových opatření bylo převedení prázdných souprav od blažovického (Vn 55261) a turnianského (Vn 55161) cementu z hlavní trati údolím Berounky na „hrbatou“ přes Loděnici a Rudnou u Prahy. Soupravy prázdných „rajek“ tudy vozila dvojice „zamračených“ pod hlavičkou dispečerského výkonu S13. Jeho posílení na dvě lokomotivy tak bylo návratem o několik let zpět, kdy v této sestavě běžně jezdil. S dvacetivozovou soupravou se na lokálce nejméně pětkrát představily 751.095+364, vždy jako manipulační vlak 85941.
Současně s přípravou odvážné tunelové stavby mezi Prahou a Berounem je nadále počítáno s lehčí rekonstrukcí stávající zanedbané tratě do Berouna, ještě před dokončením tunelové trasy. Stavební práce v údolí Berounky si tak nejspíš i při zřízení provizorní odbočky v Černoších vyžádají v budoucnu další odklonová opatření.