© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2025
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 168 článků.
Uběhl sotva rok a vysokorychlostní vlaky dobyly další autonomní společenství Španělska – Galicii. Dne 10. prosince 2011 se totiž za účasti početného zástupu významných hostů slavnostně propojily vysokorychlostními vlaky hned tři galicijská města: Ourense, Santiago de Compostela a A Coruña. Vypravme se tedy k Atlantiku a pojďme se podívat, co nového se událo a ještě udá.
I takto, za pomoci parafráze názvu železničními příznivci oblíbené knihy, by se dalo nazvat dění o prvním letošním říjnovém víkendu. Po oba dny byly soukromými osobami pořádány jízdy zvláštních fotovlaků na atraktivních tratích železniční sítě středních Čech. Tato reportáž vznikla jako poděkování všem těm, kteří se o úspěch víkendového ježdění zasloužili.
Už jen 18 dní dělí českou veřejnost od možnosti vyzkoušet cestování vlakem na relaci mezi Prahou a ostravskou aglomerací s jiným než majoritním dopravcem. Žluté vlaky vyrazí na trať už 26. září a na komerční riziko společnosti RegioJet budou pendlovat mezi Prahou a Havířovem. Zpočátku v počtu tří párů denně, se soupravami pěti rekonstruovaných vozů a lokomotivou řady 162 v čele.
Tradice velí, abychom opět zamířili na jih od našich hranic. Tentokrát se podíváme do Chorvatska, kde však našim cílem nebudou tamní oblázkové pláže, nýbrž naklápěcí vlaky. Chorvatské železnice (Hrvatske željeznice; HŽ) si v červenci roku 2003 u společnosti Bombardier Transportation objednaly 8 dvouvozových naklápěcích jednotek odvozených od německé řady VT 612 RegioSwinger.
Psal se rok 1874 a zatímco například v Alpách už vlaky supěly po Semmeringu nebo přes Brennerský průsmyk, bezmála tisícikilometrovou hradbu Karpat koleje stále jen obcházely. To se ale mělo brzo změnit. V květnu toho roku první vlak překonal tunelem sedlo nad Łupkówem. Další koleje umožňující spojení na sever od Karpat byly tehdy z Lupkovského průsmyku necelých 300 kilometrů na západ v podobě Severní dráhy císaře Ferdinanda přes Petrovice u Karviné a dokonce 600 km na východ u Bukurešti.
Na konci loňského roku otevřela španělská královská rodina vysokorychlostní trať spojující Madrid s pobřežím Středozemního moře. Otevřen byl také úsek mezistátní VRT do Francie a k nemalým úpravám došlo i v madridském uzlu. Španělsko se stalo zemí, která má v Evropě největší počet kilometrů vysokorychlostních tratí. V článku se dále podíváme na nové jednotky řady S-112 a S-130, soupravy Talgo 7 Trenhotel a aktuální změny v provozu.
25. června 2010 uplynulo již 80 let od jízdy prvního „Ledovcového expressu“ (Glacier Express). Tento světoznámý „nejpomalejší express světa“, navíc vedený po tratích o metrovém rozchodu, se tehdy, 25. června 1930 vydal na cestu ze Zermattu (pod Matterhornem) do Svatého Mořice, tehdy i dnes populárního horského střediska, který leží v kantonu Graubünden ve východní části helvétské konfederace.