naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » starší články

Železnice (starší články)

V této rubrice je 324 článků.

Omezit výběr na území


20. 11. 2004, Jan Bonev
Současnost tratě Středokluky – Podlešín

Současnost tratě Středokluky – Podlešín V současné době se vedou velké diskuze o dalším osudu tratě Podlešín – Středokluky a případném znovuobnovení provozu na trati Středokluky – Hostivice. Je zřejmé, že tato trať nikdy nebyla koncipována pro místní obsluhu, ale byla společností Pražsko-duchcovská dráha (PDE) stavěna jako dálková spojnice severních Čech a Prahy, určená především pro návoz uhlí do Prahy a celého českého vnitrozemí.


2. 11. 2004, Lukáš Uhlíř
European Railway Tour

Jelikož oba máme rádi MHD a železnici, rozhodli jsme se letos pro delší cestu po Evropě. Oba jsme měli na léto po dlouhé době dovolenou a tak nic nestálo v cestě plánování. Nejprve jsme chtěli Velkou Británii + Irsko a pak Francii + Španělsko + Portugalsko a země Beneluxu ,ale Velká Británie je bohužel dost drahá a tak nakonec vznikla popisovaná cesta. Já osobně jsem se ujal psaní deníku. Psal jsem ho tak jak jsem to prožíval a nejdéle do 2 dnů od realizace. V Čechách jsem jej nijak neupravoval.


21. 10. 2004, Lukáš Soukup, Jan Vašíček
Innotrans 2004

Innotrans 2004 V krátkém ohlédnutí za nedávno proběhnuvším veletrhem Innotrans 2004 přinášíme několik ukázek zajímavých novinek z oblasti železniční techniky. PESA Bydgoszcz představila motorový vůz 620M pro Ukrajinské železnice, tedy pro provoz na rozchodu 1520 mm a vybaveného automatickým spřáhlem. Vůz je vybaven hadrodynamickou převodovkou VOITH a motorem MTU s výkonem 315 kW.


14. 10. 2004, Martin Boháč
Berlínský S-bahn

Berlínský S-bahn Hlavní město současného sjednoceného Německa nabízí svým návštěvníkům kromě mnoha a mnoha historických zajímavostí i mnoho pozoruhodností železničních. Rozhodně nejzajímavější je určitě berlínský S-bahn – systém veřejné dopravy, který zřejmě nemá ve světě obdoby. Síť S-bahnu začala vznikat již ve druhé polovině devatenáctého století, kdy po výstavbě okružní železnice (Ringbahn, 1877) a zejména pak městské železnice...


13. 10. 2004, Jan Přikryl
Deník z maďarsko-slovenské podzimní akce

Akci, kterou budu v následujícím textu poměrně zevrubně popisovat, jsem se rozhodl po zralé úvaze podniknout, neb jsem byl již od počátku srpna nucen pobývat pouze v ČR, zejména pak doma v Praze. Úvodem také musím zdůraznit, že úroveň české veřejné dopravy mi nepřináší nic jiného, než deprese, proto je možno tuto popisovanou cestu považovat za „zdravotní“. Můj zálibný pohled při plánování padl jihovýchodním směrem – důvodem byl optimální poměr kvality a ceny tamní veřejné dopravy, zejména pak železniční a MHD.


4. 10. 2004, Zdeněk Strnad
Postřehy z Tuniska – Metro du Sahel

Postřehy z Tuniska – Metro du Sahel V srpnu tohoto roku jsme strávili týdenní dovolenou u moře v Tunisku, stejně jako spousta jiných Čechů. Při té příležitosti se naskytla možnost trochu se seznámit s tuniskou železniční dopravou. Železniční dopravu v této severoafrické zemi provozuje Národní společnost tuniských železnic (Societé Nationale Chemins de Fer Tunisie – SNCFT) a doprava je provozována na normálním rozchodu i na úzkém rozchodu 1000 mm.


30. 9. 2004, Lukáš Soukup, Jozef Križek
Napojení průmyslové zóny Kolín-Ovčáry

Napojení průmyslové zóny Kolín-Ovčáry Dne 27.8. začala firma Viamont DSP s pokládkou kolejí na vlastním napojení průmyslové zóny Kolín-Ovčáry. V první fázi došlo k pokládce na úseku od odb. Hradištko k výhybce v km 1,240, od 12.9. pokračovala pokládka na vlastním napojení areálu automobilky TPCA, která navázala na firmou Chládek&Tintěra již vystavěný svršek v areálu seřadiště vyrobených aut, a konečně v termínu 16.9. až 21.9. proběhla pokládka v areálu Gefco HUB.