| Diskuse » Automobily, lodě a letadla » SPZ - RZ » Historie SPZ a PZ | « předcházející | další » |
Historie SPZ a PZdolů |
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři |
V diskusi lze uvádět:
• fotografie vozidel či RZ, ze kterých není patrné místo ani čas pořízení (výřez, neidentifikovatelné pozadí apod.),
• textové informace o RZ, ze kterých může být patrný čas spatření, ale bez uvedení konkrétního místa.
Příspěvky porušující uvedené požadavky budou vymazány. Podrobná pravidla najdete zde.
| autor | příspěvek |
|---|---|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1258 Registrován: 5-2006 |
Brno-město. Další dotazy? |
|
transit01
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4078 Registrován: 9-2012 |
Takže nikdo neví co je BS ? Jak si došel ke Slovensku? já napsal do Googlu "spz BS zkratka" a našlo mi to ve vteřině "Brno město". Nehejtím, jen by mě fakt zajímalo jak si k tomu došel.
O53 hunting Est. 2009.
Mám všechny příznaky lidské bytosti: maso, krev, kůži, vlasy. Ale chybí mi pocity, duše, jsem bez emocí! Cítím-li pouze hnus a opovržení. V mém nitru se děje něco strašného a já nevím proč…. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 10291 Registrován: 12-2005 |
Ráno to psalo Banskou Šťavnici a teď Brno. Očividně se to furt učí. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1259 Registrován: 5-2006 |
Okres Banská Štiavnica vznikl v roce 1996, v okresním systému 1960 měla tato oblast značku ZH. |
|
Jef
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6766 Registrován: 5-2002 |
Takže nikdo neví co je BS ? Sem myslel, že tu jsou jinačí odborníci. Nevadí internety vědí všechno. Se přiznám, že jsem v tomhle případě nerozuměl dotazu / váhal, jestli to (tady) má být vtip, nebo je na té značce možná nějaký překvapivý detail... A ono to asi na tohle chce používat "internety" a ne AI - ta sice umí otevřít nové obzory, ale na ověřování konkrétních moc spolehlivá není, spíš to splácá dohromady... |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 10292 Registrován: 12-2005 |
Ale učí se. Ráno vyplodí hovadinu a odpoledne už napíše pravdu. |
|
Jef
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6767 Registrován: 5-2002 |
Což neznamená, že zítra nenapíše zase to první... Navíc jde samozřejmě hlavně o zadání - na obecný dotaz typu "Kde vydávali poznávací značku BS?" je odpověď "Banská Štiavnica" v pořádku. Ani proti odpovědi "Braunschweig" by nešlo mít zásadní námitky ![]() |
|
Pavel2
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 20923 Registrován: 8-2002 |
Ono hlavně záleží jak se ptáte a který AI se ptáte Každá může pracovat odlišně, některá se může učit, jiná naopak vůbec atd., i výsledky pro czech a english se můžou lišit... Schválně bych se některý z nich zeptal, jestli na tohle už někdo neudělal nějakou srovnávací studii Už např. vím, že kdosi založil diskuzní fórum, kde si ale můžou povídat jen AI boti. Takže možný je skoro cokoli. Jaxe ale na fóru ověřuje jestli jsem bot nebo human jsem nezkoumal ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4240 Registrován: 6-2007 |
No je pěkně horko - chybovat je lidské Před pár lety se mi jeden zapálený ajťák vysmál, že kupuju antikvární knihy obecné faktografie, vždyť prý je všechno k dohledání na netu Nedošlo mu, že ten obsah naplňují lidé nebo nástroje, které naprogramovali zase lidé tak, aby se konkrétní informace získaly a zpřístupnily. Je miliarda informací o které má zájem a které spoluvytváří velmi úzký okruh lidí a ty se do sítě vůbec nedostanou. Ti lidé je sdílejí a vytváří výhradně mezi sebou a pokud se rozhodnou dát je na sítě, tak jedině pro usnadnění vlastní komunikace a nejsou tedy veřejně přístupné. To nezmění ani AI. Tak jak bude stoupat její vyhledávací a porovnávací potenciál, tak bude stoupat omezování přístupu protože lidi si prostě nebudou chtít koukat do privátní sféry a pokud ano, tak určitě ne zadarmo.... Pod pojmem lidi nemyslím jen fyzické osoby ale především ty ostatní formy lidského sdružování kde vrcholovým stupněm je stát.
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2489 Registrován: 3-2010 |
BS-93-91 zprvu jsem taky váhal, kam dotaz Martina 100 míří. Ono po pokusech sdělit něco Sirkovi, což je asi stejně účinné, jak pěstovat pšenici na Marsu, pak člověk hledá za tímto dotazem "kdovíco" a přitom to byl zcela normální dotaz na dnes již skoro zapomenutou sérii BS. Takže Brno-město začínalo na BM, pak BS a nakonec BZ. Po vyčerpání se přidalo další písmeno. Podrobnosti k okresní analýze je na odkazu "Okresní analýza" v záhlaví vlákna. Této tabulce se zde přezdívá "mrtvá tabulka", ale k orientaci postačí. Tabulka jako taková je funkční, ale aktuální verze není přístupná, proto se stále vyplatí sem dávat podobné úlovky, jak tvoje BS . |
|
Pavel2
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 20925 Registrován: 8-2002 |
m_100 se asi snažil být ftipně provokativní a čekal kterej blbec mu na to skočí. Víc bych za tím nehledal. Jasně, asi se mohl zeptat jestli ten litr nepřijel z Braunschweigu, ale to asi i jemu přišlo už moc ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2490 Registrován: 3-2010 |
Trošku vysvětlování zde neuškodí. Ať to myslel tak, nebo onak, je zde řada nových přispěvatelů a tak nějaké to opakování nevadí.![]() |
|
šumák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 450 Registrován: 7-2017 |
Třeba takhlenc: BS-93-91 místo registrace - Brno, tabulky přiděleny na ozzydlo cca ve středu, 13.dubna 1966. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 10294 Registrován: 12-2005 |
Takže dost možná prvoregistrace. ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1719 Registrován: 3-2011 |
ve středu, 13.dubna 1966. V stredu mali v Brne stránkové dni?
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2494 Registrován: 3-2010 |
To ale bylo zrovna zavřeno. Vypadl proud v celé budově, to si pamatuju přesně. A proud vypadl 13 minut před otevřením. Lidi nadávali, padala sprostá slova. Byl to blbej den. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 382 Registrován: 3-2010 |
První pelhřimovská. Kolik 00-01 asi tak může existovat do dnešních dnů... kromě této znám jen děčínskou Felicii a zlínského Favorita. (Příspěvek byl editován uživatelem Frajtkof.) |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2496 Registrován: 3-2010 |
Trabi je opravdu jednička . Máš zachycené i ty ostatní 00-01 ? |
|
Vámos
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6499 Registrován: 6-2002 |
PE-00-01 vydána 7.5.1964, po dokončení přeregistrace v SVB Brno, ex SVB Gottwaldov. Tam série PE oficiálně skončila k 22.4.1964 (PE-00-01 byla původně přímo okres Gottwaldov)
Historie SPZ v Čechách , na Moravě a ve Slezsku
Vše o historii značek v Česku najdete v knize: Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1000 Registrován: 10-2014 |
PE-00-01 Tak to je bomba! Krásně mi to navazuje na můj příspěvek 10-00 ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 383 Registrován: 3-2010 |
Voy: Já přímo ne, ale znám je právě odtud, takže v útrobách k-reportu se dohledat dají. Favorit byl teda focen už před 15 lety, kdoví, kde je mu konec dnes. DC 00-01 ZL 00-01 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2498 Registrován: 3-2010 |
Díky, tohle se neomrzí nikdy ! Kdo přidá další okresy ? ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1001 Registrován: 10-2014 |
Z historie K-reportu mám tuhle táborskou. |
|
Xik
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 364 Registrován: 1-2011 |
Ještě k tématu formanů na O53 - tady je jedna dosti nekvalitní fotka, ale Forman na BOH to je: https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4566894 |
|
Sirka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1479 Registrován: 9-2007 |
3x okres Kutná Hora
"Kdo Bakcha příliš velebí, pocítí to ráno na lebi. Pročež mudřec napomíná syna: střez se hochu, zlá jest kocovina!"
|
|
McBain
|
|
|
Administrátor Číslo příspěvku: 27751 Registrován: 5-2002 |
Něco ze včerejška: |
|
Sirka
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1480 Registrován: 9-2007 |
3x okres Jičín
"Kdo Bakcha příliš velebí, pocítí to ráno na lebi. Pročež mudřec napomíná syna: střez se hochu, zlá jest kocovina!"
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1003 Registrován: 10-2014 |
Dobrý fotky. Je pěkné vidět, jak se příspěvek od příspěvku lepšíš. Ono ty staré okresní jsou krásné právě v souvislosti s těmi auty. Jak jsi fotil jen ty tabulky, to bylo k vzteku. ![]() |
|
šumák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 455 Registrován: 7-2017 |
Do výčtu zde zaznamenaných SPZ 00-01 "O" vzorů systému 1960-2002 vám ještě chybí Watburg 311 KE-00-01 fotka bývala u slovenských kolegů v tomto Karlosově odkazu z roku 2014, ale inzerát už je bohužel dávno smazán. https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=3206001 no a z informací pod odkazem "Okresní analýza" v záhlaví této komory vyplývá, že kdosi kdysi někde zaznamenal: JE-00-01 (což je ale samozřejmě až O94-101) JI-00-01 PV-00-01 Ten Prostějov je zajímavý z toho důvodu, že chronologicky skutečná "PV-00-01" je až PV-05-01. V tomto ohledu je možná československým rekordmanem Rychnov nad Kněžnou, neboť jejich "RK-00-01" je reálně až RK-45-01. Dovyrobená RK-00-01 šla do výdeje až na přelomu let 1967-8. A v tomto ohledu zase vyčnívá paradoxní výdej RA-00-01 až v roce 1971, (v Rakovníku se začalo v roce 1961 od hodnoty cca RA-21-51, přičemž se jelo plynule do 99-99 a pak se vrátili na dovýdej první pětiny série). |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 499 Registrován: 12-2014 |
Okres Pardubice a okres Praha. |
|
Záhrobí
|
|
|
Neregistrovaný host |
TAK NALEZENO SMC-45-96, Š Forman 135L |
|
Záhrobí
|
|
|
Neregistrovaný host |
JI-00-01 z hloubi digitální gotiky |
|
Pavel2
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 20941 Registrován: 8-2002 |
V úterý 02.06. někde v okolí Lysý nad Labem: Jel traktor, táhl vlek typu babosed, prostě podvozek traktorovýho vleku a na něm bílá skříň třeba jak z Avie, okna, sedačky. Mělo to pěknou obdélníkovou reflexní P94/104 NB 69-52. Rekord to sice není, ale moje oko to potěšilo a asi by stálo za to v oblasti ty místní pěstitele trochu prozkoumat. Pokud už to někdo neudělal ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 7 Registrován: 12-2025 |
HMI M99 JCI 49-20 Značka byla vydána v.r. 2000 a obratem do teď uložená v depu ještě v původním igelitu. A pár dalších úlovků z poslední doby |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1721 Registrován: 3-2011 |
Ja tu mám len jeden zetor s preživšou vranovskou značkou, výdaj január 1970:
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 388 Registrován: 3-2010 |
JC.: Ta bugatka potěšila, mimo jiné si v roce 1982 zahrála ve filmu Bota jménem Melichar A jen o 5 čísel vyšší registrace, PZ 82-55, by také měla být přeživší do dnešních dnů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 389 Registrován: 3-2010 |
šumák: Díky za pro mě nové info. Takže kdyby Rakovník vydával jako běžný okres, toto mohla být RA 05-78 |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2084 Registrován: 8-2011 |
Na fejsbůkové stránce Negativy z popelnice se dost často objevují staré okresní spz. |
|
šumák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 457 Registrován: 7-2017 |
Frajtkof : Ano, přesně i tak by ty "00-01", "co se neomrzí nikdy", šly brát. Už proto, aby z toho tady nebylo zase až tak pouťové téma. Myslím, že by bylo fajn o těch značkách (byť i jen něco málo) vědět, než je sem jenom tak "do sbírky" plácnout. Aneb, pokud jdeme trochu do hloubky, zjistíme, že každá doložená 00-01 má jinou cenu (vzácnost), a to se bavíme zatím jen o "O" vzorech (!). Po roce 1960 se ale v s'60-02 objevily i leckteré jiné a leckdy o to víc vzácnější 00-01ky, neboť těch značek bylo celkově vydáváno mnohem méně, než "osobákových"...viz info pod odkazem "Okresní analýza" v záhlaví tohota vlákna. Těch RA-21-51 je samozřejmě cca a ber to tak, že to vždy bylo, stále ještě je (a bude) předmětem zkoumání. Bohužel, zdroje pozvolna vysychají... hmi těch dovyrobených SPZ máme zatím doloženo 19-70, , dmi těch uvolněných nespotřebovaných SPZ máme zatím 21-57. Jen proto to zatím nechci pouštět níž, než na těch 21-51. Takže ale teoreticky není vyloučena coby "00-01" ani RA-20-01. Někde v intervalu těch 150 značek to ale určitě je. |
|
šumák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 458 Registrován: 7-2017 |
z hloubi digitální gotiky ...fotka JI-00-01 pochází z automobilového závodu "Okolo Třeště", který se konal v říjnu 1960. Závodila např. i krásná PH-34-70, tak brzo samozřejmě nikoliv z od Prahe, ale ze Severomoravského kraje. A představte si, jsou zde i tací, kteří podle těch "34-70" poznají, jestli byla z Nového Jičína nebo z Opavy... Každopádně krásná ukázka průniku dvou systémů při samém zrodu toho druhého. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 31 Registrován: 6-2024 |
Potkali se u Kolína Cesta na IX. SETKÁNÍ PŘÁTEL 90s CZECH ROADS |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 10303 Registrován: 12-2005 |
Sem myslel, že to je setkání jangtajmrů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 358 Registrován: 5-2023 |
Pár úlovků z tohoto týdne... |
|
transit01
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4089 Registrován: 9-2012 |
Tak to toledo na RKD je brutální. Mohl by jsi mi trochu přiblížt, kde se dá vyfotit? zajel bych si na něj ![]()
O53 hunting Est. 2009.
Mám všechny příznaky lidské bytosti: maso, krev, kůži, vlasy. Ale chybí mi pocity, duše, jsem bez emocí! Cítím-li pouze hnus a opovržení. V mém nitru se děje něco strašného a já nevím proč…. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 360 Registrován: 5-2023 |
transit01 Dej mi kontakt, rád pošlu osobně. Ať zdejším pravidlům učiním zadost. |
|
Vámos
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 6507 Registrován: 6-2002 |
A "odbornou literaturu" máš? Sice je pár drobných nových nebo upřesňujících poznatků, ale základní informace tam najdeš všechny A ohledně toho Rakovníka jsem si s plynulým výdejem od cca RA-20-01 byl až do nedávna celkem jist. Ale nadávno jsem narazil na to, že v Nymburce se v roce 1958 vydávalo RA-36-xx (ale spíš několik okolních stovek až do roku 1960), přičemž přeregistrace na NB byla až začátkem roku 1964. Takže je otázka, jestli se ty ex-nymburské přeskočily nebo stihly být dovyrobeny. Nevím, jak daleko byl Rakovník na začátku roku 1964 (s výměnou série OD asi nebylo třeba pospíchat).
Historie SPZ v Čechách , na Moravě a ve Slezsku
Vše o historii značek v Česku najdete v knize: Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 179 Registrován: 1-2010 |
Očividně dožívající šáda kdesi u Slaného. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 361 Registrován: 5-2023 |
Pár N92 z poslední doby (patrně bude třeba poupravit tabulku Okresní SPZ): Omlouvám se za horší čitelnost, zejména cisterny NAA 14-05... |
|
transit01
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 4091 Registrován: 9-2012 |
armstrong: Máš mejl ![]()
O53 hunting Est. 2009.
Mám všechny příznaky lidské bytosti: maso, krev, kůži, vlasy. Ale chybí mi pocity, duše, jsem bez emocí! Cítím-li pouze hnus a opovržení. V mém nitru se děje něco strašného a já nevím proč…. |
|
šumák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 459 Registrován: 7-2017 |
Pár N92 z poslední doby (patrně bude třeba poupravit tabulku Okresní SPZ) Já tam teda všude vidím N86 z tabulkově známých intervalů. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 362 Registrován: 5-2023 |
Je možné, že špatně chápu rozdíl mezi vzory 86 a 92, přece jen to není můj obor. Myslel jsem, že 92 jsou dvojřádky. Omlouvám se a nechám se poučit. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 32 Registrován: 11-2024 |
ad Johnnny88: Pokud to je ta co si myslím (podle lokality zřejmě ano), tak tu jsem ještě minulé léto viděl několikrát v běžném provozu, zpravidla s nosičem naloženým nějakým harampádím ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2501 Registrován: 3-2010 |
Vida, jak značky, co se neomrzí, které nadhodil Frajtkof přinesly vcelku hodnotnou diskusi o historických značkách. Pro místní zájemce by bylo vhodné objasnit, proč 00-01 takhle časově migrovaly (je to jen modelový příklad), byly vydány nazpět apod.(týkalo se samozřejmě různých kombinacích v různých okresech nebo krajích). Zmínit tzv. původní systém, kde se zavedla dvojice písmen a dvě dvojice čísel (od 1. dubna 1953), přes změnu od dubna 1960, k okresnímu systému od 26.9.1960. Např. PE byl v původním systému osobní automobil Gottwaldovského kraje, podle rozdělovníku od dubna 1960 to byl osobní automobil kraje Jihomoravského (SVB Brno) a po další změně od 26.10.1960 je pak PE konečně zkratka okresu Pelhřimov, kde naše pěkná kombinace, co se opravdu nikdy neomrzí PE 00 - 01 mohla mít až 7 různých podob! Bylo možno uvidět PE 00-01 na osobním automobilu, motorce, nákladním voze, přívěsu, traktoru, autu patřící cizinci a motocyklu patřící cizinci. Samozřejmě ne vše šlo podle toho, jak si soudruzi naplánovali, docházelo k různým pochybením, zmatkům, časovým posunům apod., proto jsou výše zmiňovány tyto odlišnosti. U některých sériích je tedy obtížné poznat jen tak od stolu "kam" přesně tabulku s určitou kombinací umístit. Pomocnou rukou je pak design tabulky, pomlčky a font písmen a čísel, kdy zdánlivě stejné znaky procházely časem určitým vývojem (změna výrobce). Vtipné jsou pak tabulky s různými (podle fontu) razniceni, kdy dělník při lisování použil starý i nový typ na jedné tabulce. |
|
šumák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 460 Registrován: 7-2017 |
armstrongu, N92 jsou dva jednořádky. Ale nemusíš se nechat poučovat. Než sem něco dáš, můžeš se zcela jednoduše poučit sám. Je to už dávno všechno krásně přehledně sepsáno a na tři kliknutí online k dispozici. "Katalog vzorů a typů" najdeš nahoře, pod odkazem "Okresní analýza" (má svoje menu). Mmj. doporučuju kliknout i na "výdejní anomálie". |
|
šumák
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 461 Registrován: 7-2017 |
Nevím, jak daleko byl Rakovník na začátku roku 1964 Nevím, jestli to někomu k něčemu pomůže, ale třeba taková RA-55-03 má ve svém rodném listě datum 15.4. 1964. I kdyby RA přeskakoval v letech 1961-1964 dosud blokované ostrůvky značek, nic to podle mě nemění na tom, že jejich nejstarší výdeje jsou v intervalu od 20-01 do 21-51. Takže právě tam najdeme i SPZ, o které bylo prapůvodní téma: rakovnickou "jakoby" 00-01. |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 390 Registrován: 3-2010 |
V knihovně ano, v hlavě evidentně zatím ne I tak díky za tip ![]() |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 2504 Registrován: 3-2010 |
Z útrob FB na mě vyskočila faktura za automobil Škoda 105 L, bílé barvy. Příznivci Škodovky asi ocení údaje z faktury, cenu apod., mě zaujala poznámka o vydání PSPZ O-139-86 dne 27.3.1987 a platba šekem |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 10307 Registrován: 12-2005 |
Jak ty značky vypadaly? |
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 1723 Registrován: 3-2011 |
Martin_100: papierové, O v hornom riadku v dolnom riadku 139 86. Raz som sem dávnejšie dával obrázok z nejakej TV reportáže, kde bola takáto značka zachytená.
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors
|
|
Ross95
|
|
|
Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 587 Registrován: 12-2006 |
Zelenej papír, předchůdce dnešního typu 400
13:0 - Svět se zbláznil, držte se
|