naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » terminál mošnov navýšil provoz

Terminál Mošnov navýšil provoz

autor: Železniční magazín
vloženo: 18. 1. 2023

S počátkem roku 2023 se v kontejnerovém překladišti, zřízeném v loňském roce poblíž Letiště Leoše Janáčka Ostrava, výrazně zvýšila frekvence provozu. Současně došlo i ke změně dopravců těchto vlaků na českém úseku z PKP CI na LOKORAIL, tj. součást skupiny BUDAMAR LOGISTICS, která se tak nově podílí i na organizaci těchto vlaků. Ta je rovněž operátorem linky do italského překladiště Interporto d’Abruzzo (vypravované pro spedici Arcese), jež byla vůbec první v mošnovském terminálu (první vlak přijel 14. 8. 2022).

V současnosti tak mošnovský terminál zpracovává linky s přepravou návěsů spojující jej s překladišti Interporto d’Abruzzo (2x týdně), v Herne (4x týdně) a Veroně (4x týdně) a kontejnerový vlak do Terstu (zpravidla 3x týdně), vypravovaný pro rejdařství MSC (Mediterranean Shipping Company). Operátorem tohoto vlaku je EP Intermodal, dopravcem v ČR a Rakousku ČD Cargo.

Vlak do Obrnic vypravovaný do konce loňského roku jednou týdně pro MSC je momentálně nahrazen skupinami vozů připojovanými k vlaku Mošnov – Herne; pro zbytek trasy z Ústí nad Labem je tento vlak doplňován vozy s návěsy v trase Obrnice – Herne. S plánovaným navýšením objemů přeprav se však opět počítá i se samostatnými vlaky Mošnov – Obrnice.

Nyní mošnovské překladiště zpracovává pravidelně 13 párů vlaků týdně. S ohledem na aktuální množství zpracovávaných vlastních vlaků si zde BUDAMAR LOGISTICS umístil vlastní posunovací lokomotivu, kterou poskytl dopravce ODOS Cargo (Ostravská dopravní společnost – Cargo), jenž je přes svoji vlastnickou strukturu spjat se společnostmi ČD Cargo a BUDAMAR LOGISTICS. Nasazuje zde jeden ze svých nedávno pořízených EffiShunterů řady 742.71.

Uvedení aktéři jsou i spojeni s provozem a vlastnictvím překladiště. Jeho vlastníkem se po dokončení stavby stala rakouská skupina INNOFREIGHT (přes společnost TKD OSTRAVA MOŠNOV), ale následně došlo k dohodě o převzetí 50% podílu firmou Medlog Czech Republic, jež je součástí MSC. Pro toto rejdařství se Mošnov stal klíčovým překladištěm pro region střední Evropy. Uzavření této transakce je ještě v běhu, ale před několika týdny již bylo dokončeno rozdělení společnosti Terminál Mošnov, jež je provozovatelem překladiště, rovnými 25% podíly, mezi firmy Innofreight Czech, BUDAMAR LOGISTICS, ČD Cargo Logistics a Medlog Czech Republic.

Celá aktualita na ŽM