naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 27. 3. 2020
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2020
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » pozvánka na železniční setkání na pomezí tří států

Pozvánka na železniční setkání na pomezí tří států

autor: Martin Jarath
vloženo: 24. 1. 2010

Mosty u Jablunkova — Srdečně zveme váš všechny, kteří chcete poznat nové přátele i zajímavé okolí na pomezí tří států, nafotit si provoz vlaků v pravých zimních horských podmínkách, a to vše v duchu goralského naturelu, na 3. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic, které se uskuteční v sobotu 30. ledna v Mostech u Jablunkova.

Jak to už bývá, jednoho obyčejného dne si jeden z členů železničního diskusního fóra, zřejmě při brouzdání nepřeberného množství příspěvků, postesknul, proč i v tom našem kraji na pomezí tří států pod vrcholky Těšínských Beskyd nemáme tradici setkávání podobně naladěných jedinců milujících vlaky, železnici a věci okolo ní.

Ač je do Bezpráví daleko, počet šotoidních jedinců na kilometr kolejí nedosahuje hodnot běžných někde u Prahy, nevinou se zde úzké koleje jak někde v jižních českých krajích, ba naopak jsme kraj tvrdý a rázovitý, přesto máme co nabídnout i poutníkům přespolním, kteří by se rozhodli zde zavítat za novými zážitky a přáteli.

A nabídka tehdy přišla! První „zkušební“ setkání se neslo v komorním duchu: stačil jeden stůl v jednom z restaurantů v krásné horské obci Mosty u Jablunkova, známé znalcům železnice jako pohraniční přechodová stanice se Slovenskem a také díky vrcholovému tunelu, prodírajícímu se Jablunkovským průsmykem na bývalou zemskou hranici.

Na dohled od tunelu i unikátního opevnění proti Tatarům i Turkům, tzv. Jablunkovských Šancí, nás ke stolu zasedlo 7 lidí, kteří se do té doby znali jen přes klávesnice svých počítačů. Tradice byla ale tímto zahájena! Nutno říci, že příjemně strávené odpoledne a večer nakonec vůbec nestačily, abychom si povykládali o všech možných věcech, které nás spojují. Obtěžkáni zážitky s poznáním nových příjemných kamarádů jsme se opět rozjeli domů ke svým internetovým přípojkám.

Uběhlo od té doby mnoho dní a v řece Olze proteklo mnoho vody, ale najednou tu byl opět počátek nového roku a v hlavách účastníků prvního srazu začínaly proplouvat vzpomínky na vydařenou akci. Nebylo tak daleko k další již druhé výzvě: „Hurá do kopců na Mosty“.

24. ledna 2009 se tak na stejném místě setkali na „2. mezinárodním setkání příznivců a milovníků železnic“ lidé z Čech, Moravy, Slezska, Goralie, Polska a Slovenska. Tentokrát již ale jeden stůl nestačil, a tak v pronajatém sále nakonec usedla ke stolům tentokrát již třicítka účastníků setkání. Díky probíhající stavbě optimalizace trati, a ten den i napěťové výluce, měli mnozí dorazivší příznivci a milovníci železnic s fotoaparáty zavěšenými na krku možnost vyřádit se v okolí tratě při fotografování vlaků s motorovou přípřeží nebo stavebních vlaků operujících na trati. Někteří zavítali dokonce i do samotného Jablunkovského tunelu.

Dobře naladěni po dopoledním šotoušení, zasedli poté všichni k prostřenému stolu a po gulášku na oběd pak při pivu, štamprli či kofole započaly u stolů nekončící debaty na nejrůznější témata nejen okolo dění na železnici. Směsice jazyků se linula sálem a pohled přes okna na osvětlené večerní mostecké sjezdovky dodávaly atmosféře na setkání příjemný a neopakovatelný nádech. Neradi jsme se nakonec loučili, den se najednou zdál tak krátký. Malá skupinka si ještě udělala malé „mezipřistání v nádražce“ na stanici v Návsí, a to už byla definitivní tečka za vydařeným druhým setkáním, zatímco některé ještě čekala dlouhá cesta vlakem domů…

Sníh a mráz venku napovídají, že je zde opět po roce čas na pokračování příběhu o setkávání lidí, kterým učarovaly dvě železné stuhy vinoucí se krajinou. A tak voláme do internetu: “Hurá do kopců…“ aneb přijeďte na „3. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic“.

Potřetí tak zveme všechny, kteří chcete poznat nové přátele, poznat zajímavé okolí na pomezí tří států, nafotit si provoz vlaků v pravých zimních horských podmínkách, a to vše v duchu goralského naturelu. V sobotu 30. ledna 2010 ve 13 hodin se na vás budeme těšit na chatě Zuzana v Mostech u Jablunkova.

Od nádraží v Mostech u Jablunkova vás na chatu dovede červená turistická značka. U nádraží přejdete podchodem pod kolejemi na druhou stranu tratě a po místní komunikaci dojdete po značce po 800 metrech k chatě. Možný je i dojezd autem přímo až k objektu.

Pokud se rozhodnete přijet, budeme rádi, pokud nám (z organizačních důvodů) sdělíte na adresu martin.ostruszka@seznam.cz svou účast. Přihláška na setkání není závazná ani povinná, a tak pokud se rozhodnete na poslední chvíli přijet, rozhodně vás neodmítneme, ale rádi uvítáme v naší společnosti. A pokud budete chtít debatovat a bavit se až do pozdní noci či do rána, pak můžete využít naši nabídku noclehu přímo na místě.

K dispozici bude rovněž projekční technika, pomocí níž budou prezentovány připravené příspěvky účastníků (pokud byste rádi přispěli něčím svým, pak neváhejte kontaktovat organizátory), načež ji lze využít k prezentaci svých fotoúlovků. Kdo by chtěl spojit setkání se sportem, rádi mu sdělíme možnosti na lyžování i běžkování v okolí.

Za organizační výbor srdečně zve Martin Ostruszka.