naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 20. 3. 2021
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2021
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » nová tramvajová trať v olomouci

Nová tramvajová trať v Olomouci

autor: Milan Smrčka
vloženo: 25. 2. 2010

Už delší dobu se v hanácké metropoli počítá s napojením sídlišť Nové Sady a Povel na tramvajovou síť. Radní počítají se zahájením prací na trati možná už letos.

Tramvajová trať by měla odbočit na novém trojúhelníku u Tržnice a pokračovat areálem bývalých tukových závodů Milo, kde má příští rok začít stavba nového areálu obhcodních, administrativních i residenčních budov pod názvem Šantovka. Náklady na urbanizaci celého prostoru se mají vyšplhat na 10 miliard korun. Koleje dále po nové komunikaci podél Moravy projdou pod železniční tratí č. 275 a dále podél ulic Velkomoravská a Rooseveltova zamíří na křižovatku se Zikovou ulicí, kde se uvažuje s konečnou (délka trati 1,6 km). Variantně je navrženo pokračování Zikovou ulicí ke křižovatce se Schweitzerovou, kde by rovněž vyrostlo pouze kusé zakončení trati pro obousměrné tramvaje (celková délka 2,1 km). Územní plán města počítá ještě s pokračováním kolejí jižním směrem podle Schweitzerovy ulice.

Trať má přijít na zhruba na 600 až 700 milionů korun, přibližně polovinu částky je údajně ochoten uhradit soukromý developer Šantovky, stejně jako projektovou přípravu. Na zbývající část stavby chce město získat dotace z evropských fondů, podobně jako na obousměrné tramvaje, s jejichž dodávkou uvažuje pro příští rok.

Vzhledem k tomu, že dosud nepadlo ani rozhodnutí o výběru varianty a stavba nemá potřebné náležitosti ani zajištěné financování, lze jen velmi těžko očekávat zahájení stavebních prací v letošním roce. Zůstává otázkou, nakolik velice odvážné termíny realizace stavby ovlivnily blížící se podzimní komunální volby.

Aktuální zprávu uvedl Olomoucký deník, další informace na webu projektu Šantovka.