naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 14. 11. 2021
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2022
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » do znojma elektricky

Do Znojma elektricky

autor: Jan Bonev, Vladimír Jodas
vloženo: 12. 11. 2009

Dnes před jedenáctou hodinou přijel z Vídně do Znojma první přímý vlak s elektrickou lokomotivou. Stalo se tak v rámci slavnostního ukončení stavby „Elektrizace traťového úseku vč. PEÚ Šatov – Znojmo“. Zkušební elektrický vlak ovšem přijel do Znojma už o den dříve.

Dnešní průjezd prvního oficiálního vlaku po mostě přes Dyji ve Znojmě zachycují okolní snímky. 8x foto Vladimír Jodas
Taurus 1216.226 po zastavení na znojemském nádraží.
Oficiální proslovy a střihání pásky. Akce se zúčastnil například i generální ředitel SŽDC Jan Komárek (na levé fotografii zcela vlevo).

1,5 roku trvající práce přinesly kromě vlastní elektrizace rekonstrukci téměř 12,5 kilometrů kolejí, 13 mostů, 8 propustů a stavbu nového zabezpečovacího a sdělovacího zařízení. Ve Znojmě vzniklo jedno vnější a jedno ostrovní nástupiště s úrovňovým přístupem. Traťová rychlost byla zvýšena až na 90 km/h. Celá stavba přišla na 1,231 mld. Kč a realizovalo ji sdružení pod vedením společnosti SKANSKA DS.

Z tohoto výčtu je třeba zmínit zejména tzv. Šatovský most přes Dyji ve Znojmě, který obdržel namísto nevyhovujícího provizoria zcela novou nosnou konstrukci. Jedná se o čtyřpolový most o délce zhruba 220 metrů, výška pilířů činí až 48 metrů. Ocelová konstrukce z roku 1871 zde vydržela celých 121 let, až v roce 1992 byla nahrazena kvůli havarijnímu stavu provizorní konstrukcí soustavy ŽM 16. Ta měla povolení k provozu do roku 2010, a tak nyní most získal novou ocelovou příhradovou konstrukci s průběžným štěrkovým ložem. V noci je tato dominanta města zvýrazněna osvětlením.

Trať Šatov – Znojmo se napojuje na již elektrizovaný úsek z Retzu přes státní hranici do pohraniční stanice Šatov, který byl rekonstruován v roce 2006. Zvláštností celé trati je elektrizace rakouskou napájecí soustavou 15 kV, 16 2/3 Hz, která reflektuje skutečnost, že na moravské straně bude provoz v navazujících úsecích ještě dlouho veden v nezávislé trakci. Napájení trakčního vedení, které ve Znojmě pokrývá pouze dvě dopravní koleje, je zajištěno z rakouské strany. Rozmístění bran trakčního vedení i dimenzování všech jeho částí nicméně v budoucnosti umožňuje přepnutí na soustavu 25 kV, 50 Hz.

Na oficiálně dokončené stavbě ještě probíhají některé dokončovací práce a 1. prosince by měl být zahájen pravidelný provoz, který se změnou grafikonu ke 13. prosinci 2009 přejde do eletrické trakce. Na hraniční přechod se vrátí i nákladní doprava.

Rekonstruovaná část nádraží Znojmo. Impozantní konstrukce mostu přes Dyji ve Znojmě. 2x foto SKANSKA CS

Zdroje: Tisková zpráva SKANSKA CS, Encyklopedie mostů, web SŽDC.související aktuality

Elektrizace trati do Znojma začíná 11. 6. 2008