© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2025
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Je zde celkem 2225 aktualit.
Výstavba nové opravárenské haly ve Středisku údržby Českých drah v Chebu pokračuje podle harmonogramu. Za necelých devět měsíců stavebních prací se stavbařům podařilo provést demolici stávajících objektů, dokončit založení nové haly a administrativní budovy a vystavět ocelovou nosnou konstrukci haly včetně opláštění a střechy. Zhotovitel při zdění využil i zdicího robota. Práce se nyní přesunou do interiéru 176 m dlouhé tříkolejné haly. Stavba by měla být dokončena a předána v polovině roku 2026. Moderní středisko za více než 755 mil. Kč (bez DPH) bude zajišťovat údržbu pro regionální i dálkové vlaky.
Michal Kraus, místopředseda představenstva ČD a náměstek pro servis, dodává: „Cheb představuje jediné Středisko údržby ČD v Karlovarském kraji. Díky investicím do nové haly bude údržba koncentrována do jednoho místa, čímž dojde k výraznému zefektivnění údržbového procesu a snížení nákladů. Vlaky se budou do provozu vracet rychleji a ve špičkové kondici. Na dnešním kontrolním dni jsme si se zhotovitelem stavby potvrdili, že práce běží podle plánu, a věřím, že nejpozději v polovině roku 2026 budou moci do nové průjezdné haly vjet první vlaky.“
Dne 15. 1. 2025 vyhlásila Železničná spoločnosť Slovensko veřejnou zakázku na nákup dvou moderních elektrických jednotek pro trať Bratislava – Žilina s možností uplatnění opce na další dvě. Předpokládaná hodnota zakázky činí 102 mil. EUR bez DPH. „Tento projekt predstavuje významný krok v modernizácii železničnej dopravy na Slovensku a bude financovaný prevažne z európskych fondov prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Slovensko. Plné nasadenie jednotiek do prevádzky sa očakáva v rokoch 2026 až 2028.“
Nové jednotky s maximální rychlostí 160 km/h (nebo vyšší) a s trakční výzbrojí jen pro napěťový systém 25 kV 50 Hz mají mít minimálně 560 míst k sezení (530 ve druhé třídě a 30 v první třídě), prostor pro nejméně 15 jízdních kol a dětské kočárky, klimatizaci, WiFi, informační systém cestujících, kamerový systém, systém pro počítání cestujících, zařízení pro měření spotřeby elektrické energie atd. Po dodání umožní nové jednotky přesunutí čtyř klasických souprav ve složení 361.1 + 1x Aeer + 5x Bdmpeer z výkonů R 7XX Bratislava – Žilina na jiné tratě.
...
celá aktualita na ŽM
V noci ze 7. na 8. 1. 2025 byl nahlášen střet vlaku R 897 „Zlínský expres“ Praha-Vršovice – Zlín střed s neznámým objektem na 2. TK v km 172,470 mezi stanicemi Hulín a Otrokovice. Přitom byla poškozena plzeňská lokomotiva 362.071, která zajišťovala vozbu vlaku R 897 místo Vectronu. Ohledáním bylo zjištěno poškození hnacího vozidla i trakčního vedení, inkriminovaný objekt nebyl nalezen. K obnovení provozu po 1. TK došlo ve 23.38 h.
...
celá aktualita na ŽM
Dne 10. 1. 2025 vjel vlak EC 123 „Valašský expres“ Praha hl. n. – Púchov do stromu spadlého na trolejové vedení v km 84,746 v první traťové koleji Štěpánov – Olomouc přednádraží. V důsledku toho byl poškozen nový Vectron 193 029 ZSSK/RSL, a to na čelních oknech, stěračích, krytu pozičních světel a jednom ze sběračů. Pokud by na tomto výkonu byla nasazena jiná řada (362, 361.1), byly by následky této kolize při plné traťové rychlosti asi podstatně horší...
...
celá aktualita na ŽM
Včas se nakonec podařilo zajistit i provoz pod dohledem ETCS pro lokomotivy TRAXX F140 MS2 a TRAXX3 MS s OBU ETCS typu EbiCab 2000. Nejprve byl Drážním úřadem v listopadu 2024 povolen zkušební provoz v režimu Switch-On na české železnici pro nových šest lokomotiv (1)388.219 – 224 RJ Pool, které jsou v nejnovější softwarové verzi VR01.5. V prosinci pak následovalo totéž i pro ostatní lokomotivy TRAXX3 MS, jakož i TRAXX F140 MS2, bez rozlišení držitelů.
To je důležité zejména pro společnost RegioJet, u níž TRAXXy představují většinu lokomotivního parku, takže i po spuštění výhradního provozu v úseku Přerov – Česká Třebová k 1. 1. 2025 mohly nadále zajišťovat vozbu ve směru na Ostravsko.
I konkrétní případy uplynulých dní přispěly k nutnosti dodat k předchozímu příspěvku, že lokomotivy řady 1216 ÖBB nadále trpí značnou poruchovostí. Ve dnech 7. a 8. 1 2025 došlo hned u dvou po sobě následujících výkonů rakouských Taurusů z Berlína k jejich neschopnosti vedoucí ke zrušení vlaku.
...
celá aktualita na ŽM
Dalším případem řešeným ve vztahu k výhradnímu provozu pod dohledem v „hodině dvanácté“ je provoz souprav s Taurusy a railjety na lince Graz – Wien – Praha (– Berlin). Jak na dotaz ŽM uvedly České dráhy, dne 6. 1. 2025 získala řada 1216 ÖBB schválení pro zkušební provoz pod dohledem ETCS v ČR a pro netrakční jednotky railjet ÖBB by se tak mělo stát hned v následujících dnech.
...
celá aktualita na ŽM
Až poměrně na poslední chvíli se podařilo zajistit plánovanou vozbu rychlíků linky (Žilina–) Púchov – Vsetín – Praha pro JŘ 2025 s výhradním provozem pod dohledem ETCS. Trakci pro tyto vlaky již tradičně zajišťuje Železničná spoločnosť Slovensko, té se ale až v posledních měsících roku 2024 podařilo docílit takového stavu, aby její lokomotivy byly způsobilé k provozu na české železnici i v roce 2025. Předmětné výkony jsou rozděleny mezi dva pětidenní oběhy – jeden pro Vectrony ZSSK (RSL) a jeden pro řadu 361.1 ZSSK.
...
celá aktualita na ŽM
Správa železnic dnes oznámila, že pokročila v přípravě modernizace tratě Otrokovice – Vizovice, neboť získala pravomocné stavební povolení pro první úsek do stanice Zlín střed.
Jako první přijde na řadu 11km úsek z Otrokovic do Zlína, který získá nejen trolejové vedení, ale také druhou kolej. Traťová rychlost bude zvýšena na 100 km/h. Současně dojde ke zvýšení bezpečnosti díky zrušení dvou železničních přejezdů: ten v Otrokovicích-Kvítkovicích bude nahrazen tunelem, zatímco ve Zlíně-Prštném vznikne silniční nadjezd.
...
celá aktualita na ŽM
Dne 29. 12. 2024 byly v Pekingu představeny dva prototypy nových rychlovlaků řady CR450. Jak naznačuje číslice v označení, jejich konstrukční rychlost činí 450 km/h (při zkouškách bylo dosaženo nejvyšší hodnoty 453 km/h). V pravidelném provozu mají jezdit rychlostí 400 km/h, což bude znamenat světové prvenství.
Prototypové osmivozové jednotky jsou přesněji označeny řadami CR450AF a CR450BF a byly vyrobeny v závodech CRRC Changchun Railway Vehicles a CRRC Sifang. Každá verze má odlišný design exteriéru, rozdíly jsou také v interiéru vlaků, i když v obou případech je kladen důraz na pohodlí cestujících. Nyní budou prováděny další zkoušky a případné úpravy rychlovlaků, aby bylo zajištěno, že splňují všechny potřebné normy.
Cílem je nasadit tyto jednotky do pravidelného provozu co nejdříve. První tratí pro jednotky CR450 bude Peking – Šanghaj, kde by vzdálenost 1 318 km nově měla být u nejrychlejších přímých spojů ujeta jen za 3 h 20 minut. Dosud na to jednotky řad CRH380A, CR400AF a dalších potřebují zhruba 4,5 h (při nejvyšší dosahované rychlosti 350 km/h). Podrobnější článek připravujeme pro ŽM 2/25.